Доступність посилання

ТОП новини
Український військовослужбовець 24-ї окремої механізованої бригади веде вогонь із 152-мм самохідної гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру в Донецькій області 18 листопада 2024 року
Український військовослужбовець 24-ї окремої механізованої бригади веде вогонь із 152-мм самохідної гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру в Донецькій області 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Мінекономіки уточнило обсяг розкриття банківської таємниці за кешбек та 1000 гривень «єПідтримки»

Міністерство економіки України направило банкам роз’яснення про недоцільність надмірних вимог щодо розкриття банківських даних під час реалізації державних програм «Зимова єПідтримка» та «Національний кешбек», повідомила пресслужба міністерства 10 грудня.

Зазначено, що кошти за програмою «Зимова єПідтримка» у розмірі 1000 гривень зараховуються на картку національний кешбек, яку можна відкрити в одному з банків-партнерів програми.

«У разі, якщо громадянин не зацікавлений брати участь в програмі «Національний кешбек» і планує використати цю картку лише для отримання коштів за програмою «Зимова єПідтримка», банки не повинні вимагати згоду на розкриття інформації про транзакції з особистих рахунків чи інші персональні дані, які не стосуються безпосередньо виплати», – вказано у повідомленні.

У Міністерстві економіки звертаються до банків щодо приведення своїх договорів з клієнтами та інших документів у відповідність до наданих роз’яснень.

Також наголошується, що для нарахування користувачу кешбеку 10% за купівлю українських товарів за програмою «Національний кешбек» уряд потребує даних виключно про транзакції, що стосуються купівлі чи повернення відповідних товарів.

«Дозвіл на передачу даних про транзакції за ці покупки учасник програми надає у разі зацікавленості брати в ній участь. Інформація про зазначені платіжні операції є підставою для нарахування кешбеку за конкретні покупки. Даних про інші транзакції для реалізації програми «Національний кешбек» уряд не потребує і не запитує від банків», – кажуть у Мінекономіки.

Президент України Володимир Зеленський з 1 грудня ініціював програму одноразової допомоги, яка передбачає виплату однієї тисячі гривень для кожного українця, щоб «підтримати населення в зимовий період». За цю тисячу можна оплатити комунальні послуги, ліки, транспорт, мобільний звʼязок, купівлю українських книжок та інші послуги, а також перерахувати гроші на підтримку війська.

Виплати фінансуватимуться коштом невикористаних бюджетних коштів Міністерства економіки та інших міністерств, які, за словами першого заступника міністра економіки Олексія Соболева, не встигнуть освоїти до кінця року.

За першу добу було отримано понад 2,5 мільйони заяв про «Зимову єПідтримку», повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Міський голова Дніпрорудного помер у російському полоні понад пів року тому – прокуратура

Тіло міського голови Дніпрорудного Запорізької області Євгена Матвєєва, який перебував з 2022 року у російському полоні, повернули в Україну в листопаді цього року з ознаками насильницької смерті. Про це проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» повідомили в Запорізький обласній прокуратурі.

«Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть, чоловік помер у лютому 2024 року. На теперішній час відкрито кримінальне провадження за фактом його смерті у полоні (ч. 2 ст. 438 КК України).Триває судово-медична експертиза. Проводяться необхідні слідчі (розшукові) дії», – зазначили у відомстві.

Про смерть Матвєєва у полоні та повернення його тіла під час обміну минулого тижня повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров. Він нагадав, що російські військові захопили Дніпрорудне наприкінці лютого 2022 року. За даними місцевої влади, Євгенія Матвєєва російські війська взяли в полон 13 березня 2022 року.

Звістку про загибель міського голови Дніпрорудного прокоментував президент України Володимир Зеленський. Він заявив, що в російському полоні досі перебувають щонайменше шість мерів і голів громад. За словами президента, Україна залучає посередників для звільнення полонених, а також шукає різні політичні та юридичні можливості.

ЗСУ: Курахове контролюють Сили оборони, війська РФ намагаються взяти під контроль логістичні шляхи біля міста

Місто Курахове контролюють Сили оборони України, а на Курахівському напрямку противник намагається вирівняти лінію оборони, повідомив речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Назар Волошин.

«Минулої доби там (на Курахівському напрямку) було 40 штурмів, ворог намагався прорвати українські оборонні рубежі. Для противника на цьому напрямку важливо вирівняти лінію оборони, адже це насамперед дасть їм можливість перегрупуватися – вивести деякі підрозділи на відновлення. А потім вже зосередити їх для подальшого наступу на цій ділянці фронту, як і на Покровському напрямку», – розповів він в ефірі національного телемарафону.

За його словами, сили РФ намагаються взяти під контроль логістичні шляхи, які ведуть до Курахового для того, щоб, зокрема, прорвати і оборону міста.

«Російська армія інтенсивно обстрілює місто Курахове, використовуючи як КАБи, так і артилерію. Сили оборони стримують противника і завдають втрат. Місто контролюють Сили оборони, а ДРГ, які прориваються, оперативно знищуються», – додав Волошин.

Курахівський напрямок є одним з найгарячіших протягом останніх місяців. На карті проєкту Deep State місто Курахове зображене як таке, що частково окупували сили РФ.

Інститут вивчення війни (ISW) повідомив у звіті за 7 грудня, що Росія, ймовірно, не відмовиться від планів взяти Покровськ, незважаючи на рекордні втрати на фронті.

Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.

ГУР: у російських БПЛА «Молния» та «Феникс» є компоненти з Китаю, США і країн Європи

У виробництві російських БПЛА «Молния» та «Феникс» використовуються компоненти виробництва Китаю та країн Заходу, зокрема, Швейцарії, США та Нідерландів, повідомило 10 грудня Головне управління розвідки Міністерства оборони України.

«Молния» – ударний безпілотний літальний апарат літакового типу, що запускається зі спеціальної катапульти та наводиться на ціль оператором, як FPV-дрон. БПЛА має дальність польоту до 40 кілометрів та бойову частину до 5 кілограмів, що в десять разів менше за «Шахед», пояснюють у ГУР.

Безпілотник, за даними розвідки, має маркування електродвигуна, польотного контролеру, камери та більшості електронних компонентів відповідає китайським виробникам.

«Проте, китайські польотні контролери, як і багато інших плат різноманітної російської зброї, працюють на мікроконтролерах з маркуванням швейцарського виробника STMicroelectronics. Окрім цього, в платі управління двигуном використовуються перетворювачі з маркуванням американського виробника Vishay та конденсатори японського Rubycon», – йжеться у повідомленні.

«Феникс» – розвідувальний БПЛА, який містить компоненти з маркуванням виробників з пʼяти країн – США, Швейцарії, КНР, Нідерландів та Тайваню. Найбільше – сім компонентів – мають маркування того ж STMicroelectronics зі штаб-квартирою в Швейцарії та виробництвом в девʼяти країнах на трьох континентах світу, вважають у розвідці.

Раніше президент України Володимир Зеленський повідомляв, що у кожному з 188 російських безпілотників, які атакували Україну 26 листопада, було 85 іноземних компонентів.

У липні Київський науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції повідомив, що ракети та безпілотники, які Росія застосовує для щоденних атак України, містять компоненти, виготовлені у понад 20 країнах світу.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну США та інші західні країни запровадили проти РФ низку санкцій, спрямованих на зниження здатності Москви вести війну, перекривши доступ до західних технологій. Однак Росія продовжує знаходити способи для обходу санкцій, їй вдається отримувати іноземні компоненти, а в російській зброї все ще знаходять західні компоненти.

Лукашенко розповів, де в Білорусі хоче розмістити «Орєшнік»

Олександр Лукашенко заявив, що російські ракетні комплекси «Орєшнік» у Білорусі планують розмістити так, щоб відстань до об’єктів ураження була мінімальною. Як повідомляє офіційне білоруське агентство БелТА, про це він сказав 10 грудня під час поїздки до Борисова.

«Все це сьогодні продумано. Ми зараз думаємо, де і на яких майданчиках розмістити цю зброю. У нас від розміщення стратегічних ядерних ракет майданчики збережені», – сказав Лукашенко.

«Таких майданчиків у нас десятки три. Будемо вибирати, тому що до об’єктів ураження має бути мінімальна відстань. Розмістимо і націлимо. Ви, мабуть, помітили, що у мене була лише одна умова для Путіна: «Ми в Білорусі будемо визначати цілі, а не росіяни. Але використовувати допоможете». Тобто ми разом натиснемо кнопку, не дай Бог, якщо буде потрібно. Але цілі ми визначатимемо. Погодився», – додав він.

Лукашенко також зазначив, що установку зроблять у Білорусі, а росіяни безкоштовно поставлять ракету в другій половині наступного року.

Раніше цього місяця Олександр Лукашенко звернувся до президента РФ Володимира Путіна з проханням розмістити на території країни російську систему «Орєшнік». Путін відповів, що «вважає можливим розміщення «Орєшніка» на території Білорусі у другій половині 2025 року».

21 листопада Росія завдала удару по українському місту Дніпро, як заявив президент Володимир Путін, новою ракетою під назвою «Орєшнік». Путін заявив, що цей удар був здійснений у відповідь на використання Києвом ракет дальнього радіусу дії, що постачаються Заходом, для атаки цілей в глибині Росії після отримання довгоочікуваного дозволу від Сполучених Штатів.

Австралія провела успішне випробування крилатої ракети «Томагавк» – Міноборони

Військово-морські сили Австралії провели успішне випробування крилатої ракети «Томагавк», повідомила пресслужба Міністерства оборони країни 10 грудня.

Вказано, що Австралія стала третьою країною в світі після США і Великої Британії, яка придбала і провела випробування цієї крилатої ракети.

«Томагавк» із збільшеною до 2500 км дальністю дії – це засіб світового класу, який дозволяє морським платформам наносити високоточні удари по наземних цілях на великій відстані. Отримання цієї можливості значно посилює здатність ВМС стримувати будь-яку потенційну загрозу і забезпечувати безпеку австралійців», – йдеться у повідомленні.

Зазначено, що Австралія придбає понад 200 ракет «Томагавк».

«Томагавк» – це коштовний камінь у короні і крок вперед у нашій вогневій потужності, стримуванні і здатності завдавати ударів по наземних цілях на дальностях, які ніколи раніше не були доступними для Королівських ВМС Австралії», – наголосив міністр Оборонної промисловості та постачання сил і засобів Австралії Пет Конрой.

Раніше Австралія тестувала протикорабельні крилаті ракети Naval Strike Missile (NSM) і зенітні ракети Standard Missile 6

«Томагавк» – американські високоточні багатоцільові дозвукові крилаті ракети великої дальності. Ракета може виконувати широкий спектр бойових завдань. Замість стандартної бойової частини (ядерної чи конвенційної) ракета може виконувати функцію носія касетних боєприпасів для ураження розосереджених групових цілей.

Влада Cумщини заперечує повідомлення про прорив російських сил на кордоні

Влада заперечує інформацію про прорив російськими військами кордону на Сумщині.

Як зазначає у телеграмі Сумська обласна військова адміністрація, повідомлення про перетин кордону, які поширюють у медіа, – російська дезінформація, яка не відповідає дійсності.

«Наразі жодних даних від військових щодо зміни ситуації на кордоні немає, ситуація контрольована», – зазначив начальник Сумської ОВА Володимир Артюх.

Також речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в ефірі КИЇВ24 заявив, що інформація про ймовірний прорив силами РФ кордону на Сумщині не відповідає дійсності.

«Якщо говорити про цю ділянку, то прикордонні підрозділи не фіксували ні спроб заходу, ні спроб бойових дій», – розповів він.

Демченко також зауважив, що та місцевість є заболоченою, тому противнику там буде складно закріпитися або розвинути свої дії.

Раніше у соцмережах з посилання на карту проєкту DeepState з’явилися повідомлення про те, що російські війська нібито зайшли у прикордонне село на Сумщині – йдеться про село Олександрія у Миропільській громаді.

Сумщина межує з Курською областю РФ, де з серпня цього року ЗСУ проводять свою операцію.

У двох прифронтових областях через атаки РФ загинули троє людей, ще 14 поранені – влада

За минулу добу через російську агресію на прифронтових Херсонщині та Донеччині загинули троє людей, ще 14 – зазнали поранень, повідомляє місцева влада.

За даними голови Донецької обласної військової адміністрації Вадима Філашкіна загинули троє людей у Старій Миколаївці та Миколаївці, в останній також через російські обстріли пошкоджений інфраструктурний об’єкт. Ще семеро були поранені у Костянтинівці, Миколаївці та Старій Миколаївці.

Минулої доби російські війська обстріляли 31 населений пункт Херсонщини, зокрема обласний центрі – зокрема пошкодили три багатоповерхівки та вісім приватних будинків. Обласна влада повідомила про загибель однієї людини, ще 7 поранені.

На Харківщині, за даними голови ОВА Олега Синєгубова, російських атак зазнали Богодухівський та Куп’янський райони, зокрема у селі Кутьківка через обстріл, пошкоджений будинок, у селищі Куп’янськ-Вузловий – зруйнований будинок. Люди не постраждали.

За минулу добу сили РФ завдали 313 ударів по 13 населених пунктах Запорізької області, повідомив голова ОВА Іван Федоров. Більшість – 157 – атак були здійснені БПЛА різної модифікації. Ними противник атакував Запоріжжя, Біленьке, Лобкове, Оріхів, Гуляйполе, Новоандріївку, Щербаки, Новоданилівку, Малу Токмачку, Білогір'я, Новодарівку, Малинівку та Ольгівське.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

У середньому 80% українців ідентифікують себе в першу чергу як громадяни України – опитування

У середньому 80% українців ідентифікують себе в першу чергу як громадяни України, свідчать дані опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології й оприлюдненого 10 грудня.

Соціологи запитували: «Ким ви вважаєте себе в першу чергу?» і пропонували варіанти відповідей, які варіюють від «мешканцем села, району чи міста» до «громадянином світу».

«За останні понад 30 років можна говорити про зростання самоусвідомлення як частини української нації – якщо на початку 2000-х років лише 40% у першу чергу ідентифікували себе як громадяни України (а значна частина населення мали більш локальну ідентичність – як-от мешканець свого населеного пункту чи регіону), то далі в період до 2014 року середній показник становив 51%, у період до 2022 року – 60%. Наразі, після 2022 року, у середньому 80% українців ідентифікують себе як громадяни України», – кажуть автори дослідження.

При цьому в КМІС наголошують, що у всіх регіонах абсолютна більшість ідентифікують себе у першу чергу як громадяни України. Так, за даними опитувань КМІС у 2022-2024 роках у середньому 80% жителів заходу, 82% – центру, 80% – півдня і 77% – сходу вважають себе в першу чергу громадянами України.

«Те саме стосується й інших категорій населення: зокрема, незалежно від етнічного походження чи мови абсолютна більшість вважають себе громадянами України. Зокрема, у період 2022-2024 років у середньому 81% українськомовних і 75% російськомовних респондентів ідентифікували себе в першу чергу як громадяни України», – йдеться в повідомленні.

Автори дослідження додають, що, крім високої громадянської ідентифікації, є чітке усвідомлення Росії як ворога (що сприяє кращій делімітації України як своєї Батьківщини): 96% на заході, 93% у центрі, 90% на півдні, 88% на сході, 96% україномовних українців і 80% російськомовних погано ставляться до Росії.

24 серпня оприлюднене КМІС опитування засвідчило, що абсолютна більшість українців, щонайменше 87%, підтримують незалежність України, лише 0,3% вважають, що Україні слід об’єднатися з Росією.

На початку листопада Київський міжнародний інститут соціології опублікував результати опитування, згідно з яким більшість опитаних (63%) «готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно». Тоді, як зауважили соціологи, між лютим і жовтнем 2024 року вперше було зафіксовано зниження частки тих, хто «готовий терпіти війну стільки, скільки буде потрібно».

Що нова влада зробить з базами РФ в Сирії? Україна причетна до падіння режиму Асада?

Речник Кремля Пєсков офіційно підтвердив, що Асад в них. А ідея рятувати президента-втікача належала Путіну. В той же час українські військові обговорюють події в Сирії і є версія, що там не обійшлося без «руки Буданова».

Що про це думають експерти? Аналітики дають прогнози – чи тепер Росія перекине до України свої війська з сирійських військових баз і якими будуть наслідки?

Якою стане Сирія після падіння режиму Асада? Чи причетна до перевороту там Україна? Як втрата позиції у Сирії вплине на Росію з військової та геополітичної точки зору?

ISW назвав фактори, які збільшують вартість війни для Росії

Росія продовжує стикатися з «приголомшливими витратами» для продовження війни проти України, а зростання економічної напруги, нестача робочої сили і системна корупція загрожують стійкості російської оборонно-промислової бази, заявляє у своєму звіті, оприлюдненому в ніч на 10 грудня американський Інститут вивчення війни (ISW).

«Посилення економічного тиску, спричиненого війною, у поєднанні з широко поширеною корупцією, браком робочої сили і неефективністю російської оборонної промисловості, ймовірно, збільшить вартість війни для Росії і ще більше підірве її здатність ефективно підтримувати оборонний сектор, зберігаючи при цьому економічну стабільність», – йдеться в повідомленні.

В ISW зазначили, що і раніше спостерігали за повідомленнями про подібні тенденції й статистичні дані в російській економіці, які вказували на те, що економічна траєкторія Росії є нестабільною в середньостроковій і довгостроковій перспективі й дедалі більше впливатиме на її здатність вести війну проти України.

Аналітики звернули увагу на заяву міністра оборони США Ллойда Остіна, який 7 грудня повідомив, що Росія витратила понад 200 мільярдів доларів на свою війну проти України і зазнала щонайменше 700 000 втрат особового складу з лютого 2022 року, а нещодавні втрати становили в середньому 1000 солдатів на день.

9 грудня генеральний прокурор Росії Ігор Краснов заявив, що корупційні злочини в РФ, включаючи хабарництво, зросли майже на 30 відсотків у 2024 році порівняно з 2023 роком, а російська влада притягнула до дисциплінарної відповідальності понад 30 тисяч російських чиновників за корупційні порушення цього року.

У листопаді російський рубль впав до найнижчого рівня з березня 2022 року. Офіційний обмінний курс рубля, встановлений центральним банком, перевищив позначку 100 по відношенню до долара вперше з жовтня 2023 року.

У жовтні Світовий банк прогнозував, що в Росії внаслідок більш жорсткої монетарної політики та «дедалі сильніших обмежень щодо виробничих потужностей і трудових ресурсів» очікується сповільнення зростання економіки з 3,6% у 2023 році до 3,2% цього року та 1,6% – наступного.

Генштаб повідомив про 175 бойових зіткнень на фронті за добу

Протягом минулої доби на фронті було 175 бойових зіткнень, повідомив у ранковому зведенні 10 грудня Генеральний штаб Збройних сил України.

Згідно з наведеними даними, більшість зіткнень відбувалися на трьох напрямках.

«П’ятдесят одну атаку за минулу добу відбили наші захисники на Покровському напрямку. Найбільшу активність ворожі війська проявляють неподалік Миролюбівки, Лисівки, Променя, Даченського, Чумацького і Шевченка. Сили оборони продовжують стримувати ворога на Курахівському напрямку. В районах Сонцівки, Старих Тернів, Зорі, Дальнього, Дачного і Курахового окупанти 40 разів намагалися прорвати українські оборонні рубежі», – йдеться в повідомленні.

Крім того, за даними Генштабу, 27 атак українські сили зупинили в напрямку Костянтинополя, Новосілки та поблизу Сухих Ялів, Сторожевого, Нескучного і Благодатного на Времівському напрямку.

Бойові дії також тривають на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Придніпровському напрямках і на Курщині в РФ.

«За уточненою інформацією, противник завдав по позиціях українських підрозділів і населених пунктах 37 авіаційних ударів, скинувши 57 керованих авіабомб. Крім цього, здійснив понад чотири тисячі обстрілів, з них 115 із реактивних систем залпового вогню, та задіяв для уражень 1617 дронів-камікадзе», – йдеться у зведенні.

Від 5 грудня проєкт DeepState повідомляє про щоденне просування російської армії на південний захід від Покровська – в районі селища Шевченко.

Інститут вивчення війни (ISW) повідомив у звіті за 7 грудня, що Росія, ймовірно, не відмовиться від планів взяти Покровськ, незважаючи на рекордні втрати на фронті.

На думку аналітиків, росіяни намагатимуться обійти місто із заходу, щоб змусити Сили оборони вийти з Покровська та Мирнограда поряд без штурмів в лоб.

Український роботизований комплекс Droid TW із кулеметом Browning допустили до експлуатації – Міноборони

Міністерство оборони повідомило, що кодифікувало і допустило до експлуатації український роботизований бойовий комплекс на гусеничній платформі з кулеметом Browning 12.7 – Droid TW 12.7.

У міністерстві заявили, що комплекс підтвердив свою надійність під час бойових випробувань.

Droid TW 12.7 має такі характеристики: кулемет калібру 12.7 мм; гусенична платформа для найскладніших умов; дистанційне управління через планшет; ⁠працює на цифровому звʼязку.

«В умовах сучасної війни технології відіграють вирішальну роль у забезпеченні переваги на полі бою. Кодифікація і допуск до експлуатації українського роботизованого комплексу Droid TW 12.7 – це вагомий крок до впровадження інновацій у Збройні сили України», – цитує пресслужба Міноборони заступника міністра Дмитра Кліменкова.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ Україна намагається збільшити власне виробництво зброї, частково виробляючи її спільно з партнерами.

19 листопада президент Володимир Зеленський повідомив, що у наступному році в Україні буде вироблено мінімум 30 тисяч далекобійних дронів на українських технологічних потужностях. Також, за його словами, поставлено завдання зробити не менше ніж три тисячі крилатих ракет і ракет-дронів.

Китай обмежує поставки деталей БПЛА до США та Європи – Bloomberg

Китайські виробники нещодавно почали обмежувати продаж до США і Європи ключових компонентів, що використовуються для створення безпілотних літальних апаратів, повідомляє Bloomberg з посиланням на кількох людей, обізнаних з цими розробками.

Ці кроки є прелюдією до ширших експортних обмежень на деталі для безпілотників, які, як очікують західні чиновники, Пекін запровадить у новому році. За словами одного з співрозмовників, ці правила можуть набути форми ліцензійних дозволів на основі цільового використання компонентів або більш м'яких вимог повідомляти уряд про свої плани поставок.

Представники Міністерства торгівлі та Міністерства промисловості та інформаційних технологій Китаю не відповіли на запит про коментарі.

Цього місяця Вашингтон запровадив нові обмеження на продаж Китаю мікросхем пам’яті з високою пропускною здатністю і додаткового напівпровідникового обладнання. У відповідь Пекін заборонив продаж товарів подвійного призначення американським військовим і деяких матеріалів високотехнологічного та військового призначення американським компаніям.

Ці заходи, вжиті за кілька тижнів до повернення Дональда Трампа на посаду президента з жорсткою політикою щодо Китаю, призвели до різкого зростання цін і перекрили торговельні потоки, оскільки виробники шукали альтернативні джерела постачання.

Читайте також: За двома зайцями. Китайська компанія із заводом у США оснащує армію РФ

У відповіді Пекіна вперше заявляється, що торговельні обмеження поширюються на китайські товари – або товари з китайськими частинами – які продаються постачальниками в країні та за її межами, що свідчить про спробу відтворити екстериторіальний вплив санкцій США та Європи.

Джерела Bloomberg зазначають, що обмеження на поставки компонентів для безпілотників вплинули як на американські, так і на європейські компанії. За їх словами, китайські виробники двигунів, акумуляторів і контролерів польотів обмежили обсяги, які вони постачають, або взагалі припинили поставки.

Як пише видання, західні країни прагнуть будувати і збирати безпілотники за межами Китаю, щоб убезпечити свої ланцюги поставок. Проте країна залишається центром виробництва дешевого обладнання для цих апаратів. Згідно зі звітом Центру стратегічних і міжнародних досліджень, Китай контролює майже 80% ринку комерційних безпілотників.

Багато виробників БПЛА в Україні покладаються на китайські комплектуючі для виготовлення дешевої та ефективної зброї, яка стала визначальною у війні з Росією. У липні Китай оголосив про заборону на експорт безпілотників для військового використання, і Пекін заявляє, що не надає зброю жодній зі сторін конфлікту.

Генштаб ЗСУ: втрати армії РФ у війні сягнули майже 756 тисяч

Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 755940 своїх військових, зокрема 1350 – за останню добу – такі дані станом на ранок 10 грудня наводить український Генштаб.

За повідомленням, втрати РФ у техніці такі:

  • танки ‒ 9524 (+5 – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 19596 (+7)
  • артилерійські системи – 21064 (+3)
  • РСЗВ – 1253
  • засоби ППО ‒ 1023
  • літаки – 369
  • гелікоптери – 329
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 20107 (+14)
  • крилаті ракети ‒ 2859
  • кораблі /катери ‒ 28
  • підводні човни – 1
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 31037 (+48)
  • спеціальна техніка ‒ 3637 (+1).

Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.

Голова Пентагону 7 грудня заявив, що Росія втратила під час широкомасштабної війни проти України щонайменше 700 тисяч військових і витратила на неї понад 200 мільярдів доларів.

Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.

Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».

Президент України Володимир Зеленський 8 грудня повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень.

За його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих та понад 550 тисяч поранених.

Зеленський відповів на заяву США щодо мобілізації юнаків з 18 років і «повного спорядження» новобранців

Україна не має компенсувати брак обладнання та підготовки молодістю солдатів, тому треба зосередитися на забезпеченні наявних бригад, наголосив президент Володимир Зеленський. Таким чином глава держави відповів на заяву представника Держдепартаменту США Метью Міллера про те, якщо влада знизить мобілізаційний вік до 18 років, то усіх новобранців забезпечать повним спорядженням.

«У ЗМІ багато говорять про зниження призовного віку українців для відправлення на фронт. Ми повинні зосередитися на забезпеченні наявних бригад технікою та на підготовці особового складу для використання цієї техніки. Ми не повинні компенсувати брак обладнання й підготовки молодістю солдатів», – написав він у соцмережі Х.

Голова держави зазначив, що «пріоритетом має бути постачання ракет і зниження військового потенціалу Росії, а не зниження призовного віку в Україні». Він наголосив, що «метою повинно бути збереження якомога більшої кількості життів, а не збереження зброї на складах».

«Найважливіше – працювати разом над тим, як завершити цю війну. Це наш пріоритет. Саме на цьому ми зосередилися під час зустрічі в Парижі, і це була дуже продуктивна розмова. Я ще раз висловлюю подяку президенту Макрону за її організацію, а також глибоку вдячність президенту Трампу за його тверду рішучість завершити цю війну справедливо», – підкреслив Зеленський.

Президент додав, що «це правильний підхід, і важливо, щоб усі деталі були ретельно опрацьовані, щоб забезпечити справді міцний мир».

Зеленський також написав, що «Америка здатна досягати надзвичайних результатів. І щоб досягти успіху у завершенні російсько-української війни, потрібна єдність Америки, Європи та всіх у світі, хто цінує безпеку, а також сильні позиції та гарантії миру».

«Я сказав президенту Трампу, що Путін боїться лише його і, можливо, Китаю. І це правда. Лише рішучість може привести цю війну до справедливого завершення та забезпечити тривалий мир. Треба діяти зараз, щоб відновити належний міжнародний порядок», – резюмував він.

9 грудня представник Держдепартаменту США Метью Міллер заявив, що якщо в Україні знизять мобілізаційний вік до 18 років, то всіх новобранців забезпечать повним спорядженням.

Минулого місяця радник керівника Офісу президента України Сергій Лещенко заявив, що американські політики з обох партій тиснуть на президента Зеленського в питанні, чому в Україні не проводиться мобілізація тих, кому від 18 до 25 років.

Водночас, за його словами, президент «продовжує переконувати політиків з обох партій давати зброю без зміни призовного віку». Зеленський тоді заявляв, що в Україні поки не передбачається проведення мобілізації з 18 років.

18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Оновити дані можна у мобільному застосунку «Резерв+».

Законодавство України передбачає мобілізацію військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років.

До рекрутингових центрів вже звернулися понад 29 тисяч громадян – Міноборони

Від моменту запуску центрів рекрутингу станом на 9 грудня понад 29 тисяч громадян отримали консультації, а 6 617 кандидатів наразі проходять етап підбору позицій та оформлення, йдеться у повідомленні пресслужби Міністерства оборони.

Зазначається, що «найвищу активність» за кількістю звернень продемонстрували жителі Дніпропетровської області – понад 14% від загальної кількості за весь період функціонування центрів.

За даними Міноборони, регіональний розподіл активності виглядає так:

  • ​Дніпропетровська область – 14,71%;
  • Харківська область – 14,69%;
  • ​Київ – 14,63%;
  • Запорізька область – 12,48%;
  • Львівська область – 11,65%.

У відомстві нагадали, що центри рекрутингу пропонують вакансії не лише у Збройних силах України, але й у Національній гвардії, Державній прикордонній службі та Службі безпеки.

Як зауважили у Міноборони, з понад 10 тисяч відкритих позицій найбільшим попит мають посади водіїв, операторів безпілотників, штабних працівників та медичного персоналу.

Окрім цього, у Міністерстві нагадали, що у центрах рекрутингу не роздають повістки, а консультації проводять цивільні співробітники з дотриманням конфіденційності.

Наразі в Україні працюють 44 центри рекрутингу, а також гаряча лінія для отримання консультацій.

Раніше народна депутатка Юлія Яцик заявила, що 12 листопада тимчасова слідча комісія Верховної Ради із захисту прав військовослужбовців, до якої вона входить, подала звіт, у якому пропонує розформувати територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а замість них створити рекрутингові центри. За словами Яцик, завдяки розформуванню ТЦК можна укомплектувати «понад 10 повноцінних бригад».

Після цього речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін в ефірі «Суспільне Новини» заявив, що штат територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки «не аж такий великий, адже були озвучені доволі великі цифри». За його словами, в ТЦК 48 тисяч посад в штаті, але фактично там працює 36 тисяч людей, з яких майже 7 тисяч – цивільні. Зокрема, серед військових 18,5 тисяч – обмежено придатні та 3 тисячі жінок.

Генштаб ЗСУ: на фронті відбулось понад 150 бойових зіткнень

На фронті станом на вечір 9 грудня відбулося 151 бойове зіткнення. «Найактивніше» сили РФ атакують на Покровському та Курахівському напрямках, йдеться у вечірньому зведенні ЗСУ у понеділок, 9 грудня.

«На Харківському напрямку російські терористи п’ять разів без успіху штурмували позиції українських підрозділів в районі Глибокого та Вовчанська. Втрати окупаційних військ за сьогодні склали 54 окупанти вбитими та пораненими. Українські підрозділи знищили два автомобілі та 16 БПЛА противника, також пошкодили дві бойові броньовані машини та п’ять автомобілів», – зазначили у Генштабі.

Відомо, що «сім разів ворог атакував наші укріплення на Куп’янському напрямку в районах Лозової та Загризового, два боєзіткнення досі тривають. Авіаційних ударів КАБами зазнали населені пункти Ківшарівка, Кругляківка та Лозова. Чотирнадцять атак ворога відбили українські воїни поблизу Греківки, Зеленого Гаю, Надії, Макіївки, Торського та Ямполівки на Лиманському напрямку».

У Генштабі ЗСУ уточнили, що на Сіверському напрямку «ворог наступальних дій не проводив, проте завдав авіаційних ударів по Федорівці, Кузьминівці та Сіверську».

«Інтенсивно атакує противник українських захисників на Покровському напрямку. Впродовж дня ворог здійснив 51 наступальну дію. Найбільша активність російських окупантів зберігається в районах Миролюбівки, Лисівки, Променя, Даченського, Чумацького та Шевченка. Наші оборонці мужньо тримають рубежі, відбили 46 ворожих атак, п’ять боєзіткнень тривають до цього часу», – наголосили у Генштабі.

«Хочу татові сказати: не така я вже і квіточка»: як проходе інтенсив з військової підготовки (відео)

Кількаденний військовий вишкіл для цивільних без жодного зобов’язання потім піти на військову службу – так нині раз на кілька місяців працює рекрутинговий центр 46 бригади ДШВ. Інтенсив з базової загальновійськової підготовки проходить в повністю польових умовах – 5 днів учасники тренінгу вчаться тактиці, поводженню зі зброєю, медицині, саперній справі та навіть керуванню та протидії БпЛА. Цього разу на курс «Твій шанс стати героєм» прийшли 23-є цивільних. І хоча у військових немає мети змусити когось з курсантів піти на військову службу – після тренінгу кілька людей виявили бажання мобілізуватись саме у ДШВ. Для чого створений курс, хто приходить вчити ази воєнної справи та чому в лавах таких груп все частіше трапляються саме жінки – в сюжеті Радіо Свобода

Через атаки дронами на Херсонщині загинула жінка, четверо людей поранені – влада

На Херсонщині через скидання вибухівки з дронів, запущених російськими військами, 10 грудня загинула жінка, ще кілька людей поранені, повідомили в прокуратурі й обласній військовій адміністрації.

«За даними слідства, 10 грудня близько 06:00 військові армії РФ атакували дроном одну з вулиць в селищі Одрадокам’янка Бериславського району. Внаслідок скидання вибухівки загинула 74-річна жінка», – повідомили в обласній прокуратурі Херсонщини.

Крім того, за даними ОВА, через атаки дронів в Антонівці 10 грудня поранені літні люди.

«82-річна жінка дістала вибухову травму, уламкові поранення плеча, ноги та грудної клітини. До лікарні доставили 78-річного чоловіка, який дістав вибухову травму й уламкове поранення ноги», – йдеться в повідомленні.

Як повідомили в адміністрації, до лікарні звернулися ще двоє людей, які напередодні постраждали через російський удар по Бериславу.

«Внаслідок скидання вибухівки ворожим дроном 64-річний чоловік і 61-річна жінка дістали вибухові травми і контузії. Потерпілим надають медичну допомогу», – йдеться в повідомленні.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. Зокрема, армія РФ регулярно атакує деокуповану частину Херсонщини ударними дронами.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG