Доступність посилання

ТОП новини
Український військовослужбовець 24-ї окремої механізованої бригади веде вогонь із 152-мм самохідної гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру в Донецькій області 18 листопада 2024 року
Український військовослужбовець 24-ї окремої механізованої бригади веде вогонь із 152-мм самохідної гаубиці по російських позиціях біля Часового Яру в Донецькій області 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

ДБР: цього року розслідували 287 справ про незаконне переправлення осіб через держкордон

Державне бюро розслідувань повідомляє, що цього року його співробітники в рамках ліквідації схем переправлення через державний кордон військовозобов’язаних чоловіків розслідували 287 кримінальних проваджень щодо незаконного переправлення осіб. Про підозру повідомили 121 особі, направили до суду 61 обвинувальний акт щодо 96 осіб, йдеться в повідомленні.

«Статистика кримінальних проваджень свідчить, що незаконні схеми з переправлення осіб через державний кордон створюються в основному посадовцями, працівниками ТЦК, МСЕК, лікарями і правоохоронцями. Найчастіше зловмисники використовують механізм зняття з військового обліку через підроблені діагнози щодо непридатності до військової служби», – зазначили правоохоронці.

При цьому, за даними ДБР, зловмисники намагаються вигадати нові механізми переправлення ухилянтів через кордон, розуміючи, що традиційні схеми «ефективно ламаються».

«Працівники ДБР почали виявляти випадки, коли заробити на військовозобов’язаних намагались прямо на блокпостах. З’явилися послуги особистого супроводу до кордону, липові одруження тощо», – йдеться в повідомленні.

За даними ДБР, під час розслідування таких кримінальних проваджень сума задокументованих хабарів склала 11,4 мільйона гривень. «Насправді суми неправомірної вигоди набагато більші і будуть точно встановлені під час слідства», – зазначили в бюро.

Там також кажуть, що дуже часто громадяни стають жертвами обману, під час якого в них під виглядом допомоги у переправленні просто відбирають значні суми грошей.

«Завдяки роботі ДБР судами накладено арешт на майно фігурантів на загальну суму майже 11 млн гривень, які надалі можуть бути вилучені на користь держави. Загалом у цьому році завдяки ДБР суди вже ухвалили 11 обвинувальних вироків щодо 14 осіб, що вже набрали законної сили», – підсумували в ДБР.

Правоохоронні органи України регулярно повідомляють про викриття схем, організованих для уникнення призову. Зокрема, на початку жовтня цього року стало відомо, що Державне бюро розслідувань підозрює керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи і її сина на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли готівкою майже 6 мільйонів доларів США у різних валютах. Розпочато кримінальне провадження щодо незаконного оформлення інвалідності чоловікам, які намагаються уникнути військової служби.

За даними СБУ, з початку 2024 року викрито 77 осіб причетних до корупційних злочинів у сфері діяльності медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), виявлено сім злочинних угрупувань з-поміж представників комісій.

Україна повернула з окупованих РФ територій ще п’ятеро дітей – Єрмак

Завдяки ініціативі Bring Kids Back UA Україна повернула ще п’ятеро дітей з окупованих Росією територій, повідомив 10 грудня голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Єрмак зазначив, що серед повернутих – троє молодих українців, які щойно стали повнолітніми.

За його словами, «двоє з них тривалий час перебували в Росії, де зазнавали психологічного тиску, а третій юнак, позбавлений родинної підтримки, нарешті виїхав з окупованої території».

«Також важливим досягненням стало визволення родини з чотирьох осіб, у якій діти 11 та 14 років стали мішенню переслідувань через проукраїнську позицію родини, та допомога 77-річній жінці, котра не мала змоги евакуюватися самостійно. Їхні історії – свідчення того, з яким терором і страхом змушені жити люди під окупацією», – розповів Єрмак.

За офіційними даними України, за час війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що всього Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук називає цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».

Станом на 12 листопада, Україна змогла повернути з території Російської Федерації й тимчасово окупованих земель 1002 дитини, повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій та переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.

Графіки відключень світла і Сирський: Google оприлюднив найпопулярніші запити українців у 2024 році

Компанія Google оприлюднила рейтинг найпопулярніших пошукових запитів українських користувачів у 2024 році.

Зазначається, що серед найпопулярніших пошукових запитів року першу позицію посів запит «Графік відключення світла». Друге місце займає запит «Евро 2024», третє – «Сирський». Також у десятку найпопулярніших запитів року потрапили – «Олімпійські ігри 2024», «Пасха 2024», «Усик», «Ірина Фаріон», «Суджа», «20 днів у Маріуполі», «Євробачення 2024».

У категорії персон, інтерес до яких зростав найбільше протягом року, лідером став Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. Українці також активно цікавилися такими людьми, як Олександр Усик, Дональд Трамп, Камала Гарріс та Клавдія Петрівна.

Щодо втрат 2024 року, найбільше запитів було про Ірину Фаріон, Олексія Навального та Алена Делона.

У категорії «Фільми» лідером став український документальний фільм «20 днів у Маріуполі».

Серед пошукових запитів щодо покупок у 2024 році українці понад усе цікавилися, де купити енергетичні рішення – EcoFlow, зарядні станції, інвертори та сонячні панелі.

У 2024 році українські користувачі шукали, що означають абревіатури МСЕК, РЕБ, ЦНАП і КАБ. Крім того, українці намагалися з'ясувати значення слів «терикони», «квадробери» та «чиназес», а також, що таке черги відключення світла.

Прокуратура: війська РФ вдарили по Златополю ракетами «Іскандер-М» (фото)

Російські війська вдарили по місту Златопіль двома балістичними ракетами «Іскандер-М», повідомляє у телеграмі Харківська обласна прокуратура.

Правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом воєнного злочину (ч. 1 ст. 438 КК України).

За даними слідства, 10 грудня близько 9:40 збройні сили РФ здійснили ракетний обстріл Златополя: один із ударів був по центру міста, інший – по околиці. Внаслідок атаки РФ 10 людей зазнали поранень та гострої реакції на стрес.

Також пошкоджені приватні житлові будинки, банківську установу, адміністративні будівлі, автомобілі.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Штурм Покровська: армія РФ завершила підготовку плацдарму?

З 5 грудня проєкт DeepState повідомляє про щоденне просування російської армії на південний захід від Покровська – в районі селища Шевченко.

У ніч проти 9 грудня аналітики повідомили про значне розширення плацдарму агресора навколо селища, а половина площі самого населеного пункту стала сірою зоною. Від цієї сірої зони до адмінмежі Покровська загарбникам залишається близько 3 кілометрів – і близько кілометра до траси на Новопавлівку, якою можуть скористатися українські захисники.

Інститут вивчення війни (ISW) повідомив у звіті за 7 грудня, що Росія, ймовірно, не відмовиться від планів взяти Покровськ, незважаючи на рекордні втрати на фронті.

На думку аналітиків, росіяни намагатимуться обійти місто із заходу, щоб змусити Сили оборони вийти з Покровська та Мирнограда поряд без штурмів в лоб.

Український Генштаб останнім часом повідомляє, що Покровський напрямок – найгарячіший на фронті. Вранці 9 грудня відомство нарахувало 53 атаки там – зі 191-ї на всій лінії фронту.

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

Компанія «Укренерго» повідомила про посилення обмежень електропостачання 10 грудня

Графіки погодинного відключення електроенергії для населення у вівторок, 10 грудня, діятимуть із 7:00 до 22:00, повідомила Національна енергетична компанія «Укренерго».

Згідно з її повідомленням у телеграмі, з 7:00 до 8:00 і з 19:00 до 22:00 відключатимуть одну чергу споживачів, з 8:00 до 19:00 – дві черги одночасно.

Для промисловості графіки обмеження потужності застосовуватимуться з 7:00 до 22:00.

Це свідчить про посилення обмежень електропостачання для населення – на 9 грудня компанія «Укренерго» оголошувала про одну чергу відключень для населення з 8:00 до 19:00. Згодом, зранку 9 грудня, компанія повідомила про застосування двох черг відключень у Києві та ще 10 областях.

За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.

Режим впав, але Путін прихистив Асада: як події в Сирії вплинуть на війну в Україні?

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте, коментуючи події в Сирії, закликав до мирної передачі влади.

А от Рада безпеки ООН збереться на екстрене засідання щодо ситуації в Сирії після повалення режиму президента Башара Асада і захоплення Дамаска повстанцями під керівництвом ісламістів.

Що означають події на Близькому Сході для України і яке майбутнє очікує російські військові бази в Сирії?

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:

Запускають «з коліс»: бійці ГУР показали, як б’ють углиб Росії. Ексклюзив

2000 кілометрів – на такій відстані в глибині території Росії зараз можуть вражати цілі українські військові. Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) стали свідками запуску далекобійних ударних безпілотників бійцями Головного управління розвідки Міноборони України. Військовослужбовці розповіли, як готують подібні операції, які використовують БПЛА та як обирають мішені.

Зеленському на Ставці звітували новопризначені на посади воєначальники

Президент України Володимир Зеленський 9 грудня провів засідання Ставки Верховного головнокомандувача, на якому заслухав звіти воєначальників, призначених ним на посади наприкінці листопада.

«Одне з питань – якість підготовки наших воїнів. Це те, що потребує відчутних змін. Кадрові зміни відбулися. Саме для того, щоб перезавантажити систему підготовки наших воїнів. (Заступник головнокомандувача ЗСУ) Олег Апостол і (командувач Сухопутних військ) Михайло Драпатий цим будуть займатись. Сьогодні був початок відповідного обговорення на нашій Ставці. Я дав доручення на наступну Ставку підготувати детальну доповідь. А зараз – зробити аудит того, які речі потребують негайних змін, що саме має бути виправлено, що маємо додати й кого ще замінити. Все, що необхідно, може бути забезпечене і на організаційному рівні, і на рівні фінансів. Саме якість підготовки воїнів – це багато в чому результативність наших воїнів у боях і, звичайно, це збереження життів наших хлопців», – повідомив Зеленський у традиційному вечірньому відеозверненні.

Також на Ставці Верховного головнокомандувача була доповідь Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, присвячена ситуації на лінії фронту.

«Була також окрема доповідь (заступника керівника Офісу президента, екскомандира 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр») Павла Паліси щодо сум прямих коштів у бригади безпосередньо – для додаткової закупівлі дронів. Нещодавно вже ухвалили рішення про суму таких прямих грошей. Але зараз я бачу, що тієї суми також недостатньо. Я доручив прем’єр-міністру найближчими днями збільшити фінансування для бригад додатково – на порядок збільшити», – розповів президент України.

Полковник Павло Паліса 29 листопада став заступником керівника Офісу президента – відповідний указ підписав президент Володимир Зеленський. Тоді ж новим командувачем Сухопутних військ був призначений генерал-майор Михайло Драпатий, а командир 95-ї окремої десантно-штурмової бригади Олег Апостол став заступником Головнокомандувача Збройних сил.

На Донеччині внаслідок обстрілів загинула 91-річна жінка, поранені четверо людей – ОВА

На півночі Донецької області внаслідок російських обстрілів 9 грудня загинула одна людина, ще четверо зазнали поранень, повідомив голова ОВА Вадим Філашкін.

«У Старій Миколаївці Іллінівської громади росіяни вбили 91-річну жінку, поранили двох людей. Пошкоджено крамницю і три транспортні засоби. У Костянтинівці поранені дві людини, пошкоджені чотири приватні будинки, багатоповерхівка, дві адмінбудівлі, дві крамниці, два нежитлові приміщення і два інфраструктурні об’єкти», – написав очільник Донеччини, повторивши заклик до евакуації цивільних.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Шмигаль зустрівся з Мерцом: йшлося про спільне виробництво зброї і посилення ППО

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зустрівся головою фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Німеччини Фрідріхом Мерцом.

«Відзначив лідерство пана Мерца в підтримці України, яку він продемонстрував ще на початку повномасштабного вторгнення. Він став першим німецьким політиком, хто тоді відвідав нашу державу. Подякував за чітку, послідовну і сильну позицію щодо надання Україні зброї та засобів ППО», – зазначив Шмигаль у телеграмі.

За словами Шмигаля, вони «зосередилися на питаннях військової та фінансової підтримки, а також на важливості справедливого завершення війни».

«Обговорили розвиток наших спільних оборонних виробництв. Ми зацікавлені у подальшому розширенні переліку проєктів німецьких компаній в Україні, перш за все в контексті спільного виробництва зброї, боєприпасів та комплектацій. Системи ППО залишаються критично важливим аспектом протидії ракетним та дроновим атакам Росії», – підкреслив Шмигаль.

Крім того, відомо, що сторони торкнулися пунктів плану перемоги, представленого президентом Володимиром Зеленським. Шмигаль наголосив, що «членство в НАТО є надважливим для України, насамперед у частині отримання довгострокових гарантій безпеки та досягнення тривалого миру». Він подякував Мерцу за розуміння цієї позиції.

«Україна розраховує на своєчасну та повну імплементацію рішення G7 щодо допомоги у розмірі 50 млрд доларів, що покриваються за рахунок заморожених російських активів. Ми також очікуємо, що будуть конфісковані всі російські активи на користь відновлення України», – наголосив Шмигаль.

Він подякував Німеччині за «лідерську допомогу в усіх напрямках, а також особисто Мерцу за підтримку України, її європейських та євроатлантичних амбіцій».

На фронті відбулося понад 100 боїв від початку доби – Генштаб ЗСУ

Від початку доби 9 грудня на фронті відбулося 102 бойових зіткнення, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ станом на 16:00.

«Наші захисники зупиняють ворога, тримають рубежі та руйнують плани росіян», – ідеться в денному зведенні.

Дві третини боїв відбувалися або тривають на трьох напрямках – Покровському, Курахівському і Времівському.

«Висока активність ворога наразі зберігається на Покровському напрямку. 29 разів за сьогодні розпочиналися зіткнення різної інтенсивності. Поблизу Миролюбівки, Лисівки, Променя, Даченського, Чумацького та Шевченка українські підрозділи відбили 24 атаки.

Складна ситуація залишається на Курахівському напрямку. Поблизу Сонцівки, Старих Тернів, Зорі, Дальнього, Дачного та Курахового відбито 16 штурмів, дев’ять боєзіткнень тривають дотепер.

На Времівському напрямку агресор 14 разів атакував в напрямку Костянтинополя, Новосілки та поблизу Сторожевого, на даний час точиться п’ять боїв. Ворожа авіація завдала ударів КАБами по Константинополю», – інформують українські військові.

Бої також зафіксовані на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Торецькому, Придніпровському напрямках, а також на території РФ у Курській області, де «українські захисники відбивають шість атак загарбників, всього ж на даний час вже зафіксовано дев’ять боєзіткнень», вказує Генштаб.

Польща у грудні представить нову програму розвитку армії – очільник Генштабу

Польща закінчує роботу над новою програмою розвитку збройних сил на найближчі 15 років, цього місяця документ буде готовий, заявив 9 грудня начальник Генерального штабу польської армії Вєслав Кукула. За словами генерала, у формуванні Програми розвитку збройних сил на 2025-2039 роки брали за основу досвід війни Росії проти України.

«Перший раз в історії створення такого документу ми мали унікальну можливість використати для моделювання нашого майбутнього висновки з війни, яка триває поруч, біля Польщі – висновки, які ми старанно збираємо від початку російської агресії проти України, ще з 2016 року», – сказав Кукула.

Очільник збройних сил Польщі додав, що головні завдання, на яких у найближчі роки повинно концентруватися польське військо – це стримування і оборона. «З новою програмою розвитку збройних сил ми остаточно відходимо від структури, характерної для так званої війни з тероризмом й асиметричних війн. Модель її архітектури віддзеркалює дві функції «force provider» і «force user», тобто «постачальників сил» і «користувачів сил». Ця модель у час воєнної загрози високої інтенсивності та масштабу сьогодні є дуже великим анахронізмом», – зазначив він.

Вєслав Кукула поінформував, що нова програма матиме сім пріоритетів. Серед них – збільшення якісної й кількісної чисельності армії і резервів, розвиток протиповітряної оборони і синхронізація дій у всіх сферах – на землі, в повітрі, на морі, в кібер- та космічному просторі. Ще одним пріоритетом, за словами генерала, є пришвидшення і покращення якості процесів ухвалення рішень за допомогою впровадження штучного інтелекту в програми і системи підтримки командування.

«Ціль наших дій – запобігання війні, а у випадку якщо ця місія не вдасться – маємо виграти війну і захистити нашу батьківщину. Ця перемога не може розглядатися тільки в контексті дій збройних сил. Війна і приготування до неї – це справа всієї держави і всіх її елементів», – наголосив Вєслав Кукула.

За словами генерала, майбутнє польського війська має базуватися на новій архітектурі, а найважливішими завданнями армії має бути бойова готовність, постійна трансформація і реакція на сучасні виклики.

Раніше Польща, Литва, Латвія й Естонія закликали Євросоюз побудувати лінію оборони вздовж 700-кілометрового кордону блоку з Росією і Білоруссю. Деякі дипломати ЄС оцінили її вартість приблизно 2,5 мільярди євро.

Польща на тлі російської агресії проти України активно переозброюється і збільшує свої армію. Зокрема, у серпні міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш підписав контракт на купівлю 96 ударних вертольотів AH-64E Apache з пакетом логістики і навчання. Вартість контракту приблизно 10 мільярдів доларів. Американський Apache вважають найкращим гвинтокрилом у світі. Після США, Польща стане другою країною, яка володітиме найбільшою кількістю такої військової авіатехніки.

В ЄС схвалили черговий транш у 4,2 млрд євро для України в рамках Ukraine Facility – Шмигаль

Рада Європейського союзу схвалила чергову виплату Україні в розмірі 4,2 мільярди євро у рамках Ukraine Facility, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

«Йдеться про отримання 4,2 млрд євро цього місяця, що доведе загальну цьогорічну допомогу за цією ініціативою до 16 млрд євро. Така фінансова підтримка демонструє рішучість посилювати нашу економіку, підтримувати ключові реформи і євроінтеграційні прагнення, а також зміцнювати Україну на шляху до перемоги», – написав Шмигаль у телеграмі.

У травні Рада ЄС ухвалила план для Ukraine Facility, що визначає наміри уряду України щодо відновлення, реконструкції та модернізації країни, а також реформи, які він планує здійснити в рамках процесу вступу до ЄС протягом наступних чотирьох років. Цей крок дозволив розпочати регулярні виплати в рамках Фонду для України на 50 мільярдів євро.

За даними президентки Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, від початку вторгнення РФ станом на початок серпня Євросоюз надав Україні допомоги на 108 млрд євро.

СБУ заочно повідомила про підозру чотирьом членам священного синоду РПЦ

Служба безпеки України заявляє, що заочно повідомила про підозру чотирьом російським митрополитам, які сприяли захопленню храмів на окупованих територіях України.

За повідомленням, усі вони – члени священного синоду РПЦ.

За даними СБУ, йдеться про:

  • голову Санкт-Петербурзької митрополії – митрополита Варсонофія (Анатолій Судаков);
  • голову відділу зовнішніх церковних зав’язків РПЦ – митрополита Антонія (Антон Севрюк);
  • керуючого Коломницькою єпархією, патріаршого намісника московської митрополії – митрополита Крутицького (Георгій Пономарьов);
  • керуючого справами Московської патріархії – митрополита Діонісія (Петро Порубай).

«За матеріалами справи, протягом 2022-2023 років вони сприяли захопленню майна українських церков на лівобережжі Херсонщини, а також у Криму і тимчасово окупованих районах Запорізької та Луганської областей. Для цього фігуранти під керівництвом патріарха Гундяєва забезпечили рішення російського Синоду щодо «приєднання» українських релігійних громад до складу РПЦ», – зазначають в СБУ.

У такий спосіб, кажуть у спецслужбі, російські клірики захопили храми, церковні споруди і землю Джанкойської, Бердянської, Ровеньківської та Херсонської єпархій і призначили там підконтрольних Москві єпископів.

«У подальшому ставленики країни-агресора нав’язували вірянам кремлівські наративи, в яких благословляли війну РФ проти України і виправдовували злочини окупантів», – йдеться в повідомленні.

За даними СБУ, Судакову, Севрюку, Порубаю і Пономарьову заочно повідомили про підозру за статтею про «пособництво у вчиненні умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України, за попередньою змовою групою осіб, які призвели до інших тяжких наслідків».

У РПЦ повідомлення СБУ поки що не коментували.

У грудні минулого року стало відомо, що Служба безпеки України оголосила в розшук патріарха Російської православної церкви (РПЦ) Кирила (Володимира Гундяєва) у справі про посягання на територіальну цілісність і недоторканність України.

РФ випустила по Україні понад шість тисяч дронів за осінь – WSJ

За три осінні місяці Росія випустила по Україні понад шість тисяч безпілотників і ракет, підрахувала газета The Wall Street Journal.

Це втричі більше, ніж влітку, і вчетверо – ніж восени 2023 року. Висновки ґрунтуються на даних Повітряних сил ЗСУ й узгоджуються з повідомленнями про атаки, розповідями очевидців і коментарями українських чиновників, зазначає WSJ.

З усіх випущених по Україні далекобійних боєприпасів 92% були безпілотниками і «приманками» – дронами без боєзаряду, які використовуються для відволікання уваги ППО і мобільних вогневих груп. При атаці близько половини безпілотників можуть виявитися «приманками», кажуть українські військові.

Деякі з інших дронів влучають у житлові будинки й об’єкти електроенергетики, велику частину знищують або «втрачають» у ході радіоелектронної боротьби. Зокрема, українські військові змінюють їхні GPS-дані – дрон збивається з курсу, потім коригує напрямок і знову намагається вразити ціль, але на це витрачається час і пальне.

За даними WSJ, мобільним групам ППО заборонено наближатися до збитих безпілотників, оскільки деякі з них запрограмовані на відкладену детонацію. Крім того, трапляється, що дрони летять до однієї цілі, потім розвертаються і летять до іншої. Також військові зауважили, що у разі ураження дрона над якимось місцем інші безпілотники уникають його протягом місяця.

За даними WSJ, у жовтні українські сили перехопити або «локаційно втратити» 93% безпілотників і понад 8% балістичних і гіперзвукових ракет, запущених Росією.

Раніше президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна очікує на отримання деяких систем протиповітряної оборони вже в грудні. Він також заявив, що «певні речі» для повітряного щита України можуть бути втілені в січні.

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга 3 грудня в Брюсселі закликав партнерів України надати 20 систем ППО, щоб захистити енергетику протягом зими.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Через російську атаку в Херсоні загинула людина, є поранені – влада

Через чергову російську атаку у Херсоні загинула людина, ще двоє – зазнали поранень, повідомив голова Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко.

«Близько 11:30 ворог з дрона атакував авто у Дніпровському районі міста. Травми, несумісні з життям, отримав чоловік 57-років. 61-річний чоловік у передмісті теж постраждав внаслідок скиду рашистами вибухівки з дрона. У нього уламкові поранення», – написав він у телеграмі.

Також, за його словами, через російський обстріл у Центральному районі міста постраждала жінка 60 років – її госпіталізували з вибуховою травмою та уламковим пораненням.

Раніше російські війська близько 10:30 вдарили по центру Херсона, внаслідок цієї атаки, як повідомили в ОВА, постраждала 44-річна жінка.

Минулої доби, за даними місцевої влади, через російську агресію загинула одна людина, ще восьмеро – зазнали поранення.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. Зокрема, армія РФ регулярно атакує деокуповану частину Херсонщини ударними дронами.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Розвідка Британії звернула увагу на повідомлення про ураження російських С-400 у листопаді

Збройні сили України 29 листопада знищили елементи системи протиповітряної оборони С-400 в окупованому Сімферополі (Крим) – це друге за листопад повідомлення про успішне ураження С-400, повідомляє Міністерство оборони Британії з посиланням на дані розвідки.

У соціальних мережах повідомлялося про вибух і детонацію ракетного палива, пов’язану зі знищенням компонентів системи ППО. Як звертає увагу розвідка Британії, на знімках було виявлено дві воронки розміром 13,5 м, розкидані уламки і п’ять автомобілів аварійно-рятувальних служб.

«Це вже друге повідомлення про успішне ураження Збройними силами України російських систем протиповітряної оборони С-400 у листопаді, після знищення ЗРК С-400 у Курській області 23 листопада 2024 року», – йдеться у повідомленні.

Раніше у ГУР Міноборони заявили, що 28 листопада в окупованому Криму в результаті «успішної операції» ГУР був знищений російський радіолокаційний комплекс «Подльот». За даними розвідки, орієнтовна вартість знищеного ворожого радіолокаційного комплексу, призначеного, зокрема, для видачі цілевказівок для ЗРК С-300 і С-400, становить 5 мільйонів доларів.

Російські військові про знищення такого комплексу не повідомляли. У Міноборони Росії вранці 28 листопада заявили про нічну атаку трьох безпілотників на окупований Крим. При цьому про якісь пошкодження там не казали і заявили, що дрони нібито збили.

Починаючи з серпня 2022 року в окупованому Криму регулярно чути звуки вибухів. В інтерв’ю Радіо Свобода в серпні минулого року очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Кирило Буданов заявив про здатність українських сил досягти будь-якої точки окупованого Криму для ураження противника. За його словами, для деокупації Криму є багато різних варіантів, але «без військових, бойових дій це неможливо».

«Укренерго»: обсяги відключень світла в Києві й десяти областях збільшені

У Києві, Київській, Черкаській, Чернігівській, Житомирській, Одеській, Полтавській, Дніпропетровській, Вінницькій, Чернівецькій та Кіровоградській областях з 10:00 9 грудня вимушено застосовуються дві черги відключень одночасно, повідомила НЕК «Укренерго».

Напередодні ввечері повідомляли, що в усіх регіонах України планувалася одна черга відключень з 8:00 до 19:00.

«Укренерго» зазначає, що споживання електроенергії залишається високим.

«Сьогодні, 9 грудня, станом на 6:00, його рівень був таким же, як в цей час попереднього робочого дня – у п’ятницю, 6 грудня. В окремих регіонах вимушено змінений обсяг застосування заходів обмеження споживання. На енергооб’єктах тривають аварійно-відновлювальні роботи після масованої ракетно-дронової атаки 28 листопада», – йдеться в повідомленні.

За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.

Київ не підтверджує заяв Москви про передачу тіл полонених, які нібито загинули на борту Іл-76 – триває ідентифікація

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими не підтверджує заяв Москви про нібито передачу тіл українських захисників, ймовірно, загиблих під час авіатрощі літака ІЛ-76 – проводиться ідентифікація.

«Під час останніх репатріаційних заходів до України з держави агресора передані останки загиблих, що потребують додаткової ідентифікації. Станом на зараз експертні установи в рамках кримінального провадження встановлюють, чи дійсно останки цих осіб належать українським військовослужбовцям», – йдеться у заяві, опублікованій у телеграмі.

У штабі додають, що відстежують ситуацію та перебувають у взаємодії з усіма уповноваженими інституціями.

Раніше сьогодні уповноважена з прав людини у РФ Тетяна Москалькова в інтерв’ю російській агенції «РИА Новости» заявила, що Росія нібито передала українській стороні тіла військовополонених, які, ймовірно, загинули під час аварії літака Іл-76 у січні цього року. Вона не уточнила, коли саме це сталося.

Український омбудсмен Дмитро Лубінець не коментував цю заяву Москалькової, однак раніше заявляв, що російська сторона спекулює на темі ІЛ-76.

24 січня у Бєлгородській області розбився російський військово-транспортний літак Іл-76. Міноборони Росії стверджує, що на борту перебували 65 українських військовополонених, яких перевозили до Бєлгорода для обміну, а також шестеро членів екіпажу і троє супроводжуючих. Усі вони, за даними відомства, загинули. Російська влада назвала аварію Іл-76 «терактом», звинувативши в ньому ЗСУ.

У ГУР Міноборони України підтвердили, що 24 січня мав відбутися обмін полоненими, проте зазначили, що вони не мають даних про те, чи були на борту військовослужбовці ЗСУ.

Координаційний штаб із питань поводження з військовополоненими 29 листопада повідомив, що в Україну вдалося повернути 502 тіла загиблих військових.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG