МЗС закликає громадян України залишити Сирію через безпекову ситуацію
У зв’язку із погіршенням безпекової ситуації, посольство України в Лівані наполегливо рекомендує громадянам України утриматися від будь-яких поїздок до Сирії, а тим, хто продовжує перебувати в цій країні, – залишити її територію, йдеться на сайті Міністерства закордонних справ України 6 грудня.
Тим громадянам, які ухвалили рішення щодо продовження свого перебування на території Сирії, рекомендують уникати місць масового скупчення людей, не брати участі в акціях, демонстраціях, дотримуватися заходів безпеки та правил перебування іноземців у країні, не залишати місця свого проживання без крайньої необхідності, завжди мати при собі документи, які посвідчують особу, а також розглянути можливість скорочення строку свого перебування в країні.
У випадку потрапляння в надзвичайну ситуацію, виникненні загрози життю і здоров’ю, МЗС рекомендує невідкладно звертатися до посольства України в Ліванській Республіці.
Повстанці, очолювані ісламістським угрупованням «Хайят Тахрір аш-Шам», за останні кілька днів досягли значних успіхів, зокрема, захопили Алеппо, найбільше місто країни, а також 14 центральних сіл і містечок, і і наблизилися на 35 кілометрів до авіабази Хмеймім, яка перебуває під російським контролем. Сирія передала авіабазу Росії у 2015 році, коли Москва почала допомагати Дамаску змінити хід чотирирічної громадянської війни на свою користь.
Наступ повстанців розпочався 27 листопада. 30 листопада сирійські військові підтвердили, що повстанці увійшли в Алеппо.
У 2019 році Росія, Туреччина та Іран підписали угоду про заморожування конфлікту у Сирії на поточних позиціях. У конфлікті брали участь уряд президента Башара аль-Асада, підтримуваний Росією та Іраном проти сирійсько-курдських повстанців, яких підтримували США, а Туреччина надавала допомогу окремим повстанським групам. Американські військові все ще мають певну кількість військ в утримуваних курдами районах Сирії.
Бойові дії відбуваються на тлі побоювань ширшої війни на Близькому Сході.
У російської армії нині недостатньо ресурсу для наступу на Запоріжжя – Братчук
У російської армії наразі недостатньо ресурсу для масштабної операції на Запорізькому напрямку. При цьому, «основна увага ворога зараз зосереджена в напрямку Великої Новосілки і Времівського відтинку», розповів речник Української добровольчої армії «Південь» Сергій Братчук в ефірі Українського радіо.
«Росія намагається проводити величезне інформаційне супроводження цих тем (про свій ймовірний наступ – ред.), зокрема, по Запоріжжю і Херсонщині. Докладає чимало зусиль у цьому плані і масштабує події, які на сьогодні щодо цих населених пунктів, зокрема обласних центрів Херсон та Запоріжжя, просто не відбуваються. Але вони намагаються «вкидати» це перш за все у соціальні мережі, де вже й наші певні медіа розганяють цю ситуацію, що насправді не відповідає дійсності», – зазначив Братчук.
За його словами, якщо говорити про Запоріжжя і частину Запорізької області, частина якої окупована, то «звичайно, є певні рухи ворога».
«Ми говоримо про Роботинський напрямок, Оріхівський, Гуляйпільський. І не забуваємо про Велику Новосілку, яка є населеним пунктом Донецької області, але це межа фактично трьох регіонів – Дніпропетровщини та Запорізької області. І там зараз відбуваються дуже інтенсивні бої, ворог намагається просуватися у напрямку Великої Новосілки. Хоча є і приємні новини. Вони, можливо, не такі масштабні, однак вдалося відбити один із населених пунктів поблизу Новосілки, що, звичайно, покращило наше тактичне положення. І саме близькість цієї локації до Запорізької області, в тому числі й масштабується росіянами, що начебто це атака на саме Запоріжжя», – уточнив речник.
США обіцяють Україні нове озброєння до середини січня 2025 року. Планують надати «сотні тисяч артилерійських снарядів, тисячі ракет і сотні одиниць бронетехніки», пише The Guardian 6 грудня із посиланням на радника Білого дому з нацбезпеки Джейка Саллівана.
«Білий дім в останню хвилину розробив стратегію зміцнення військової позиції України, яка передбачає лавиноподібне надання військової допомоги та запровадження нових масштабних санкцій проти Росії, повідомив речник Ради національної безпеки», – йдеться у матеріалі.
Зазначено, що радник з питань національної безпеки Джейк Салліван зустрівся в четвер з головою Офісу президента України Андрієм Єрмаком. За підсумками зустрічі старший радник Байдена анонсував Україні цю допомогу.
США також обіцяють тренувати нові війська на полігонах за межами української території.
Це відбувається паралельно з майже остаточною домовленістю про надання 20 мільярдів доларів кредитів, які будуть забезпечені прибутками від заморожених російських активів.
Білий дім також анонсував «нові масштабні санкції проти Росії», додає видання.
ЗСУ стали найпершим і справжнім гарантом безпеки України – Зеленський
Сьогодні, 6 грудня, в Україні відзначають День Збройних сил (ЗСУ). Українські військовослужбовці стали «найпершим й справжнім гарантом безпеки нашої країни», зазначив президент Володимир Зеленський під час урочистого заходу з нагоди Дня ЗСУ.
«Дякую українському народу, кожному з вас. Кожному, хто кров’ю, сльозами та вогнем пише нову історію незалежної України. Пише всюди: і в Харкові, і в Сумах, і в Запоріжжі, і на Херсонщині. На важких напрямках, таких як Курахівський, Покровський, найгарячіших ділянках, де б’ється Україна – всі наші воїни. Разом Ви сила, разом Ви – Збройні сили України», – наголосив президент під час заходів біля стели «Батьківщина-Мати».
Як відзначив президент, «в українські історії є дві дати, які стоять поруч в календарі, але мають різний присмак та дві різні мудрості, що були засвоєні нашим народом – підписання Будапештського меморандуму (5 грудня) й День Збройних сил України (6 грудня)».
«Сьогодні ми точно розуміємо, що справжнім, найпершим, найдієвішим, найнадійнішим гарантом нашої безпеки є Збройні сили України», – додав він.
Президент Володимир Зеленський поклав квіти до Стіни пам’яті полеглих захисників України в російсько-українській війні. Пам’ять захисників також вшанували голова Верховної Ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
«Стою за...»: у Дніпрі відбулася акція вшанування загиблих військових ЗСУ
У Дніпрі, на Алеї героїв, відбулася акція «Стою за...», приурочена до Дня Збройних сил України. Учасники прийшли 6 грудня зі світлинами загиблих бійців ЗСУ, щоб вшанувати їхню памʼять, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
Організаторка Анастасія Ткач, принесла портрети п'ятьох полеглих військових, яких знала особисто.
«Ваня Кійко – це особиста трагедія, оскільки я журналістка й брала в нього інтерв’ю. Йому було 20 років, позивний – Маніяк. Він загинув у лютому минулого року, його тіло певний час не могли забрати. 14 лютого – дівчата одягають гарні сукні, а я – їду з трояндами на могилу цього хлопця. Це найгірше, що може почувати журналіст, коли тобі кажуть, що твій герой – помирає», – розповіла Анастасія.
Сили РФ обстріляли Білозерку на Херсонщині, постраждала жінка – ОВА
На Херсонщині вночі війська РФ обстрілювали з артилерії селище Білозерка, є руйнування та постраждала, йдеться в повідомленні обласної військової адміністрації.
«Неспокійна ніч у Білозерці. Росіяни били з артилерії по населеному пункту. Внаслідок атаки пошкоджено житловий будинок. В оселі зруйновані дах та стіни, вибиті вікна й двері. Постраждала жінка. Вона отримала уламкові поранення руки та ноги», – кажуть у відомстві.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Крим: у Керчі пролунали вибухи в районі суднобудівного заводу – медіа
В окупованій Росією Керчі пролунали вибухи в районі суднобудівного заводу, пишуть місцеві телеграм-канали.
«У Керчі гуркоче в районі суднобудівного заводу «Залив» і якусь заграву видно в Аршинцевому», - йдеться в повідомленні телеграм-каналу «Крымский ветер».
Пізніше повідомили, що «у Керченській протоці здійснюють прорив українські морські дрони, російські військові намагаються їх знищити з моря, з берега і з повітря».
Також за даними моніторингової групи «Крымского ветра», поряд із Керченським мостом начебто працює джерело РЕБ.
«Дані системи AIS спотворені. Місцеперебування суден визначається нібито на суходолі, причому вони збираються в характерний «хоровод», – йдеться у повідомленні.
У звіті Міноборони РФ йдеться про «знищення в акваторії Чорного моря двох морських дронів, що прямували до Кримського півострова».
Редакція Радіо Свобода наразі не має можливості перевірити цю інформацію з незалежних джерел через окупацію Криму Росією.
Починаючи з серпня 2022 року, в Криму майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українських безпілотниках», «роботою ППО» чи навчаннями військових РФ. Підконтрольний РФ очільник Криму Сергій Аксьонов називав безпілотники «основною загрозою» для Криму.
На Київщині внаслідок падіння уламків дронів пошкоджені приватні будинки і гараж – влада
У Київській області внаслідок падіння уламків збитих російських безпілотників пошкоджені вісім приватних будинків, йдеться у повідомленні голови Київської обласної військової адміністрації Руслана Кравченка.
«Ще одна неспокійна ніч для Київщини. Ворог атакував нашу область БПЛА. В регіоні працювали сили ППО. Є збиті цілі. Постраждалі відсутні. Влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури не допущено. Внаслідок падіння уламків збитих ворожих цілей у двох районах Київщини пошкоджено 8 приватних будинків, гаражне приміщення та господарську будівлю. В будинках вибиті двері та вікна, пошкоджені фасади та покрівлі», – написав Кравченко.
За його словами, оперативні служби продовжують фіксацію наслідків нічної атаки.
Кравченко також зазначив, що всім власникам пошкоджених будинків буде надана необхідна допомога у відновленні.
Раніше міський голова Києва Віталій Кличко повідомив, що у Голосіївському районі столиці, на проїжджій частині, виявили уламки збитого БПЛА. Про постраждалих не повідомлялося.
Водночас українські військові в ніч на 6 грудня збили 32 ударні безпілотники, які запустила Росія, ще 16 – «локаційно втрачений», а два – полетіли у напрямку Білорусі, повідомили у Повітряних силах ЗСУ.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Що відомо про переговори Єрмака з командою Трампа? Які шанси зупинити війну?
- «Джентельменська домовленість» Єрмака в США
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак зустрівся із представниками команди обраного президента США Дональда Трампа.
Єрмак тримає в секреті прізвища тих, з ким зустрічався.
Тим часом в ЗМІ обговорюють, який із можливих мирних планів таки ляже на переговорний стіл під час обіцяних Трампом кроків до завершення війни.
Який обере Україна?
«Золоте заслання» Зеленського до Лондона. Що?
Наратив про так зване «золоте заслання» президента України Володимира Зеленського до Лондона після настання перемир’я і провденення нових виборів є російською інформаційно-психологічною спецоперацією, заявляє голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
Для чого російська пропаганда розганяє тезу, що Зеленський не хоче завершення війни, бо боїться виборів?
Про це і не тільки дивіться у програмі Свобода.Ранок:
Війська РФ збільшили кількість атак на Времівському напрямку – зведення Генштабу
Протягом минулої доби зафіксовано 188 бойових зіткнень. Найбільше атак російських військ відбулося на Покровському, Курахівському і Времівському напрямках, йдеться в ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України 6 грудня.
«На Курахівському напрямку Сили оборони відбили 50 атак. Основні зусилля ворог прикладав у районах Берестків, Старих Тернів, Зорі, Сонцівки, Курахового, Дальнього, Єлизаветівки, Ганнівки, Романівки та Успенівки», – вказано у повідомленні.
На Покровському напрямку ЗСУ зупинили 40 штурмових і наступальних дій агресора в районах населених пунктів Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Даченське, Жовте, Пушкіне, Новотроїцьке, Шевченко, Новопустинка.
«На Времівському напрямку противник здійснив 37 штурмів наших позицій неподалік Костянтинопільського, Розливу, Сухих Ялів, Макарівки та Новодарівки. Ворог активно задіював авіацію для ударів на напрямку», – йдеться у повідомленні.
За минуло добу, за даними ЗСУ, на цьому напрямку відбулося 19 штурмів.
Бої також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському та Придніпровському напрямках. Сили оборони України продовжують операцію в Курській області РФ.
У своєму звіті, оприлюдненому 24 листопада, аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначили, що російські військові на Донбасі останнім часом просуваються значно швидше, ніж за весь 2023 рік.
«Лінія фронту в Донецькій області стає дедалі мінливішою, оскільки останнім часом російські війська просувалися значно швидше, ніж протягом усього 2023 року», – вказують експерти.
За їхніми висновками, просування російських військ значною мірою є «результатом виявлення і тактичного використання вразливих місць на українських лініях».
Також в ISW підрахували, що втрати армії РФ протягом осіннього наступу склали приблизно 53 солдати на квадратний кілометр захопленої території.
Повітряні сили повідомили про збиття 32 із 53 російських дронів, 16 – локаційно втрачені
Українські військові в ніч на 6 грудня збили 32 ударні безпілотники, які запустила Росія, ще 16 – «локаційно втрачений», а два – полетіли у напрямку білорусі, повідомили Повітряні сили ЗСУ.
За повідомленням, військові РФ атакували Україну 53-ма ударними БПЛА типу Shahed і безпілотниками інших типів із напрямку російського Орла.
Збили безпілотники у Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Київській та Житомирській областях.
Раніше міський голова Києва Віталій Кличко повідомив, що у Голосіївському районі столиці, на проїжджій частині, виявили уламки збитого БПЛА. Про постраждалих не повідомлялося.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
МАГАТЕ: три українські АЕС «значною мірою» поновили виробництво електроенергії після обстрілів
Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська АЕС «значною мірою» поновили виробництво електроенергії після тимчасового зниження потужностей минулого тижня через російські обстріли, повідомив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі, пише пресслужба агентства.
Він зазначив, що «станції все ще функціонують у складних умовах, зумовлених постійними атаками РФ на енергетичну інфраструктуру України».
Ґроссі повідомив, що із дев’яти реакторів на трьох АЕС вісім наразі працюють, один – зупинений. Крім того, спостерігаються проблеми з електропостачанням: деякі зовнішні лінії електропередач залишаються відключеними через удари по критичній інфраструктурі.
За його даними, «моніторингові групи МАГАТЕ продовжують слідкувати, щоб ядерна безпека на станціях підтримувалась, попри сигнали повітряних тривог і загрозу, як-от нещодавній проліт 17 безпілотників РФ поблизу Південноукраїнської АЕС».
Як повідомляло Міністерство енергетики України, Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) втретє за листопад опинялась на межі блекауту через російський обстріл, внаслідок якого пошкоджена одна з ліній живлення.
Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року.
Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.
Втрати РФ на війні перевищили 750 тисяч військових – Генштаб ЗСУ
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 750 610 своїх військових, зокрема 1660 – протягом останньої доби – такі дані станом на ранок 6 грудня наводить український Генштаб.
Щодо втрат техніки РФ, то в командуванні ЗСУ повідомили про такі:
- танків – 9514 (+8 одиниць за минулу добу)
- бойових броньованих машин – 19 518 (+46)
- артилерійських систем – 21 043 (+20)
- РСЗВ – 1253
- засобів ППО – 1020
- літаків – 369
- вертольотів – 329
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 20 023 (+46)
- крилатих ракет – 2857 (+2)
- кораблів/катерів - 28
- підводних човнів – 1
- автомобільної техніки та автоцистерн – 30 899 (+56)
- спеціальної техніки – 3633 (+3)
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
25 лютого 2024 року президент України Володимир Зеленський вперше від початку повномасштабного вторгнення озвучив число загиблих українських військових: 31 тисяча. Водночас Зеленський сказав, що не може розголошувати, скільки серед українських військових є поранених і зниклих безвісти. Також, за його даними, втрати Росії склали 180 тисяч військовослужбовців загиблими, і до 500 тисяч разом поранених і загиблих.
Розвідка Великої Британії 17 вересня заявила, що російські втрати від початку вторгнення оцінюються в понад 610 тисяч осіб убитими й пораненими.
Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.
Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».
В Офісі президента розповіли про деталі візиту Єрмака до США
Очільник Офісу президента України Андрій Єрмак провів зустрічі з командою обраного президента США Дональда Трампа, а також мав розмови з представниками Білого дому та обох палат і партій Конгресу, повідомила пресслужба ОП 6 грудня.
Зазначено, що під час зустрічі з представниками Трампа, Єрмак розповів про ситуацію на фронті та передав прапори українських бригад.
«Сторони обговорили плани Росії, а також те, які кроки треба зробити, щоб їх зірвати», – йдеться у повідомленні.
У Білому домі очільник Офісу президента зустрівся з радником із національної безпеки президента Сполучених Штатів Джейком Салліваном.
Повідомляється, що Андрій Єрмак також провів зустрічі з головою Гельсінської комісії США та співголовою конгресового Українського кокусу Джо Вілсоном, співголовою юридичного комітету Сенату США Ліндсі Гремом, лідером Республіканської партії в Сенаті США Мітчем Макконнеллом, заступником державного секретаря Джоном Бассом та лідером Демократичної партії в Палаті представників Конгресу Гакімом Джеффрісом.
Також він зустрівся з філантропом Вільямом Альбертом Акманом та іншими представниками бізнесових кіл США, ветеранським кокусом («кокус» – зібрання людей), конгресменами, сенаторами, військовими ветеранами та представниками Демократичної партії.
Раніше американські ЗМІ повідомляли, що українські посадовці проводять переговори на високому рівні з новою адміністрацією Дональда Трампа. Повідомлялося, що у середу відбулася зустріч одного з помічників президента України Володимира Зеленського з Кітом Келлоггом, обраним Трампом на посаду спеціального посланника з питань Росії та України, і Майком Волтцом, новим радником з національної безпеки. До дискусій також долучився новообраний віцепрезидент Джей Ді Венс.
За даними видання Wall Street Journal., Келлог висловив підтримку зусиллям адміністрації Байдена з надання зброї Україні, заявивши, що це дасть Трампу важелі впливу на Москву в переговорах щодо врегулювання конфлікту. Але команда Трампа не виявила особливого інтересу до пропозиції членства України в НАТО, яке, за словами Володимира Зеленського, є життєво важливою гарантією безпеки від майбутньої російської агресії.
Також про зустріч української делегації на чолі з Андрієм Єрмаком з представниками новообраного президента США Дональда Трампа без деталей повідомила агенція Reuters.
19 листопада президент України Володимир Зеленський висловив впевненість у «налагодженні процесів» між командою новообраного президента США Дональда Трампа та Києвом. Він підтвердив майбутнє відрядження до США голови Офісу президента Андрія Єрмака.
На президентських виборах у США перемогу здобув Дональд Трамп, зміна адміністрації і передача влади має відбутися 20 січня.
Чехія одна з лідерів у наданні допомоги Україні, виступає вагомим союзником не лише у військовому, а й у гуманітарному аспектах. У ексклюзивному інтерв’ю новопризначений посол України в Чехії Василь Зварич розповідає Радіо Свобода, як його команда планує зміцнити відносини між Києвом і Прагою, відповідає на питання про підтримку України в умовах поширення наративів про втому Європи від війни, а також пояснює, чому допомога Україні є інвестицією в безпеку всієї Європи.
Посол також торкається чутливих тем, таких як виклики для українських біженців у Чехії, співпраця з місцевою владою та перспективи повернення українців додому після перемоги.
Зараз йдеться про допомогу Україні після інавгурації Трампа – Мережко про візит Єрмака до США
Очільник Офісу президента України Андрій Єрмак провів зустрічі з командою обраного президента США Дональда Трампа, а також мав розмови з представниками Білого дому та обох палат і партій Конгресу, повідомила пресслужба ОП 6 грудня.
Олександр Мережко, голова парламентського комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, народний депутат, «Слуга народу» в інтерв’ю програмі «Свобода.Ранок» розповів, що знає про візит, «безпосередній діалог» та «джентельменську домовленість».
«За Путіна це неможливо». Як дипломатичним шляхом звільнити окуповані Росією території?
- «Можна було виходити на дипломатичне розв'язання ще два роки тому і уникнути втрат»
- «Як нам змиритися з тим, що повернути втрачені території буде дуже важко»
- «Дипломатичні переговори без відповідної підтримки всього силового блоку держави – це небезпечно»
- «Повертати дипломатичним шляхом окуповане допоки Путін при владі, неможливо».
Україна не має спроможностей і ресурсів, щоб у військовий спосіб повернути всі окуповані території. Тому для відновлення територіальної цілісності Україна треба шукати дипломатичні рішення, заявив президент Володимир Зеленський. Але ці дипломатичні кроки, каже Зеленський, можна буде розглядати лише коли Україна матиме «досить сильні» позиції. Це потрібно для того, щоб Росія не змогла почати нову агресію проти України.
- Чи може Україна повернути окуповані території дипломатичним шляхом?
- Чи піде на такі перемовини Росія?
- Як це може вплинути на життя людей в окупації?
Різн івідповіді на ці запитання зібрав проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Ніякого НАТО і втрата територій: Лавров у інтервʼю Карлсону назвав умови РФ завершення війни
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що мир в Україні можливий лише у випадку відмови від членства в НАТО і втрати Україною частини територій. Про це він сказав в інтерв’ю американському блогеру та ведучому Такеру Карлсону, яке було опубліковане у ніч проти 6 грудня у мережі Х.
Лавров заявив, що Росія готова почати переговори на принципах, які були озвучені у Стамбулі ще на початку повномасштабного вторгнення РФ у 2024, які передбачали, за словами Лаврова, гарантії безпеки для України, але без вступу у НАТО.
«Ніякого НАТО. Ніяких військових баз, військових навчань на українській землі за участю іноземних військ... Доведеться брати до уваги реалії на землі. А вони – це не тільки лінія зіткнення, а й зміни до конституції Російської Федерації після проведення референдуму в Донецькій і Луганській республіках, Херсонській і Запорізькій областях. Зараз вони вже перебувають у складі Росії, згідно з нашою конституцією. Це реальність», – сказав він.
Лавров підкреслив, що Росія не може миритися із ситуацією, «коли зберігається українське законодавство, що забороняє російську мову, російські медіа, російську культуру, Українську православну церкву».
«Відтоді, як у 2017 році почався цей русофобський «законодавчий наступ», Захід мовчав і продовжує це робити. Нам довелося привернути до цього увагу в особливий спосіб», – заявив російський міністр.
Щодо відміни санкцій, Лавров вважає, що багато хто в РФ хотів би зробити зняття санкцій умовою угоди щодо України, але країна їх витримала і стала сильнішою.
У листопаді агентство Reuters із посиланням на джерела, серед яких, як стверджується, пʼять чинних і колишніх російських високопосадовців, повідомляло, що Путін готовий обговорювати з Трампом після його вступу на посаду президента можливість припинення вогню в Україні і, зокрема, готовий погодитися на заморожування війни на поточній лінії фронту, але не має наміру відмовлятися від більшої частини окупованих Росією українських територій, а також наполягає на тому, що Україна не має вступити до НАТО.
У Кремлі, коментуючи цю публікацію, заявили, що Путін відкритий до переговорів, але не погоджується на заморожування лінії фронту.
Київ неодноразово заявляв, що не може погодитися з будь-якими територіальними поступками чи заморожуванням конфлікту. Таке заморожування, за словами української влади, лише допоможе Росії краще підготуватися до нового нападу.
4 грудня Американський ведучий і блогер Такер Карлсон, який раніше брав інтерв’ю у президента Росії Володимира Путіна, знову приїхав до Москви і анонсував розмову з міністром Закордонних справ Росії Сергієм Лавровим.
Карлсон відомий своєю підбурювальною риторикою і поширенням теорій змови. Ведучий був звільнений з Fox News минулого року на тлі скандалів і судових позовів через звинувачення у фальсифікації виборів. Після звільнення він почав вести власні трансляції на платформі X і на своєму сайті.
Карлсона постійно цитують кремлівські ЗМІ, а українська влада звинувачувала у маніпуляціях.
РФ атакувала Київ ударними БПЛА: уламки впали у Голосіївському районі – Кличко
В ніч на 6 грудня Росія знову атакувала Україну ударними дронами. У Голосіївському районі Києва виявили уламки збитого БПЛА, повідомив міський голова Віталій Кличко.
«У Голосіївському районі столиці, на проїжджій частині, виявили уламки збитого ворожого БПЛА. Загоряння, пошкоджень будівель та постраждалих наразі немає», – вказано у дописі.
Раніше Кличко інформував, що ППО працює в Оболонському районі столиці.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
На фронті відбулося 170 боїв з початку доби – Генштаб ЗСУ
На фронті з початку доби 5 грудня відбулося 170 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
«За сьогодні противник завдав по території України два ракетних удари чотирма ракетами, використав для ураження 599 дронів-камікадзе. Здійснив понад 3,2 тисячі обстрілів позицій наших військ і населених пунктів», – ідеться у вечірньому зведенні.
Понад дві третини боїв відбулося на трьох напрямках – Покровському, Курахівському та Времівському.
«Ворог 37 разів намагався вклинитися в нашу оборону на Покровському напрямку. Від початку доби окупанти атакували в районах населених пунктів Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Даченське, Жовте, Пушкіне, Новотроїцьке, Шевченко, Новопустинка. 36 наступальних дій противника зупинено Силами оборони, одна атака триває дотепер.
На Курахівському напрямку ворог атакував наші позиції поблизу Берестків, Старих Тернів, Зорі, Сонцівки, Курахового, Дальнього, Єлизаветівки, Ганнівки, Романівки та Успенівки. На даний час українські воїни відбили всі 47 атак противника.
На Времівському напрямку наші війська відбивали 35 атак поблизу Костянтинопільського, Розливу, Сухих Ялів, Макарівки та Новодарівки – до цього часу всі зіткнення завершені. Крім того, авіаударів зазнали Комар та Времівка», – вказано в повідомленні.
Бої також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському та Придніпровському напрямках.
«Сили оборони України продовжують ведення операції в Курській області, на цей час відомо про 15 боєзіткнень та понад 450 обстрілів населених пунктів та позицій наших підрозділів», – інформують українські військові.