Доступність посилання

ТОП новини
Боєць 49-го окремого штурмового батальйону «Карпатська Січ». Кінець 2024 року
Боєць 49-го окремого штурмового батальйону «Карпатська Січ». Кінець 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Депутати кличуть на килим міністра Умєрова: через браковані міни «полетять голови»?

Браковані міни: депутати хочуть почути міністра

Браковані міни з фронту вилучають, але альтернативи замість них не пропонують. Про це пише військова кореспондентка Юлія Кирієнко, яка однією із перших розповіла суспільству про проблему із мінами на фронті.

Міністра оборони Рустема Умєрова депутати тим часом запрошують на засідання парламенту, щоб той відзвітував через скандали із закупівлями для ЗСУ.

Які питання у народних обранців до міністерства і його очільника? І чому постачання снарядів на передову відбувається з постійними скандалами?

Як уряд передав мільярди на закупівлю снарядів Держприкордонслужбі?

А також ексклюзив Радіо Свобода – голова Агенції оборонних закупівель Марина Безрукова пояснила, як так сталось, що Кабінет міністрів України ухвалив розпорядження, яким передав 23 мільярди гривень на закупівлю снарядів Державній прикордонній службі в обхід агенції. Ініціатором виступило Міністерство оборони.

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:

США: спікер Палати представників заявив, що не буде виносити на голосування додаткову допомогу Україні

Спікер Палати представників США Майк Джонсон заявив, що не планує виносити додаткову допомогу Україні на голосування до інавгурації новообраного президента Дональда Трампа, повідомляє «Голос Америки».

«Це вже не справа Джо Байдена ухвалювати таке рішення. У нас є новообраний президент, і ми збираємося почекати і взяти на озброєння стратегію нового головнокомандувача щодо всього цього… Я не очікую, що зараз буде винесене будь-яке фінансування для України», – сказав Джонсон.

Наприкінці листопада видання Politico з посиланням на отриманий журналістами документ писало, що президент США Джо Байден попросив у Конгресу ще 24 мільярди доларів для допомоги Україні та постачання зброї.

Politico оцінювало шанси схвалення запиту Конгресом як «невеликі».

Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах адміністрація Байдена прискорила надсилання військової допомоги Україні, писало The Wall Street Journal. Представники Білого дому побоюються, що нова адміністрація скоротить постачання, намагаючись підштовхнути Україну до переговорів.

У рамках посилення підтримки України до інавгурації Трампа, яка призначена на 20 січня, Байден дав дозвіл Києву на застосування далекобійних ракет ATACMS по цілях на території Росії, санкціонував надання протипіхотних мін, списав половину кредиту на суму 4,65 мільярда доларів, а також запровадив санкції проти «Газпромбанку», який, за версією Вашингтона, Росія використовує, щоб закуповувати військове спорядження, вказував Bloomberg.

У МЗС Росії заявили, що їхній речниці анулювали візу для участі у заході ОБСЄ на Мальті

Влада Мальти анулювала візу речниці Міністерства закордонних справ Росії Марії Захаровій за день до засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ, повідомило російське зовнішньополітичне відомство 4 грудня.

Анулювання візи з формулюванням «через обставини, що не залежать від них» у МЗС Росії назвали «безпрецедентним випадком».

Засідання ради, в якій, як очікується, візьме участь голова МЗС Росії Сергій Лавров, проходитиме 5 і 6 грудня у Валлетті, столиці Мальти.

У МЗС Росії заявили, що у виступі російської сторони «особливу увагу» приділять «проблемі невидачі віз членам російської делегації на різні заходи в системі ОБСЄ».

Захарова у своєму телеграм-каналі написала, що рік тому офіційна Софія заборонила їй «пролітати над Болгарією в літаку російської делегації, що прямував на захід ОБСЄ в Македонії». Мальтійська влада анулювала візу прямо перед вильотом, повідомила вона.

Влада Мальти ситуацію не коментувала.

У червні 2024 року Румунія відмовила у видачі віз членам російської делегації для участі у щорічній сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ. У румунському МЗС заявили, що у зв’язку з російською агресією проти України «жодному з членів делегації Російської Федерації не видадуть візи і не дозволять в’їзд до країни».

У відповідь на це на початку липня Рада федерації і Держдума Росії ухвалили заяву про зупинення участі делегації РФ у Парламентській асамблеї ОБСЄ і виплати внесків.

«Укренерго» повідомив, як діятимуть відключення світла в четвер

Графіки відключень світла для споживачів діятимуть з 6:00 по 22:00 у четвер 5 грудня, повідомляє оператор «Укренерго» увечері в середу.

За повідомленням, протягом дня діятимуть:

  • з 6:00 по 7:00 – одна черга відключень
  • з 7:00 по 20:00 – дві черги відключень
  • з 20:00 по 22:00 – одна черга відключень

Для промисловості та бізнесу графіки обмеження потужності триватимуть з 5-ї по 23 годину.

«Енергетики працюють над тим, щоб якнайшвидше повернути в роботу пошкоджене ворогом обладнання», – заявляє компанія.

«Укренерго» просить споживачів використовувати електроенергію ощадливо.

У Повітряних силах ЗСУ зазначали, що внаслідок атаки РФ 28 листопада було 12 влучань, переважно в об’єкти паливно-енергетичного сектору.

За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.

Лисак: армія РФ вдарила дроном по Нікополю, загинула жінка

Російська армія атакувала Нікопольський район, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак 4 грудня.

«Росіяни вбили 88-річну жінку, вдаривши дроном-камікадзе по Нікополю», – написав він у своїх соцмережах.

Крім того, за даними голови ОВА, в Мирівській громаді є поранений внаслідок іншої атаки безпілотником – у 64-річного чоловіка осколкове поранення та забій. Йому надали медичну допомогу на місці, його стан задовільний.

Російські війська регулярно атакують Нікопольський район.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Ситуація «складна і напружена». Генштаб повідомив про 119 зіткнень на фронті за добу

Ситуація на фронті залишається складною і напруженою, від початку доби відбулося 119 бойових зіткнень, повідомив у зведенні станом на 16:00 український Генштаб.

Найбільше боїв відбувається, як і раніше, на двох напрямках: Курахівському і Покровському.

«З початку доби на Покровському напрямку противник вже здійснив 29 спроб потіснити наших захисників із займаних позицій у районах Миролюбівки, Променю, Лисівки, Даченського, Жовтого, Шевченко, Пушкіного і Новопустинки. Сили оборони стримують натиск і на даний час відбили 25 атак противника… Продовжуються бої поблизу Сонцівки, Берестків, Зорі, Новодмитрівки, Курахового, Дальнього, Дачного, Романівки, Єлизаветівки й Успенівки на Курахівському напрямку. За уточненою інформацією, за сьогоднішній день відбито 18 атак окупаційної армії, 12 атак тривають», – йдеться в повідомленні.

Крім того, бойові зіткнення відбуваються на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Торецькому, Времівському, Придніпровському напрямках і на Курщині в РФ, зазначили у Генштабі.

У своєму звіті, оприлюдненому 24 листопада, аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначили, що російські військові на Донбасі останнім часом просуваються значно швидше, ніж за весь 2023 рік.

«Лінія фронту в Донецькій області стає дедалі мінливішою, оскільки останнім часом російські війська просувалися значно швидше, ніж протягом усього 2023 року», – вказують експерти.

За їхніми висновками, просування російських військ значною мірою є «результатом виявлення і тактичного використання вразливих місць на українських лініях».

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, який відвідав Покровський і Курахівський напрямки на Донеччині, 29 листопада запевнив, що підрозділи Сил оборони на цих напрямках додатково забезпечать резервами, боєприпасами, озброєнням і військовою технікою.

Умєров: Міноборони запроваджує електронний журнал замість 12 паперових документів обліку

Міністерство оборони скоротило низку паперових журналів та книг обліку, заявив міністр Рустем Умєров 4 грудня.

«Наші військові мають зосереджуватися на виконанні бойових завдань, а не витрачати час на заповнення численних паперових журналів. Завдяки наказу Міністерства оборони №687 ми скоротили 12 паперових журналів та книг обліку особового складу до одного єдиного – електронного», – заявив він.

За словами Умєрова, наказ передбачає такі зміни:

  • військові тепер можуть вести облік особового складу на комп’ютері
  • електронний журнал замінює зміст усіх паперових документів, які раніше велися окремо
  • можливість швидко вносити зміни та виправляти неточності в актуальній інформації

Він очікує, що зміни дозволять заощадити час військових і зробити процеси простішими та більш ефективними.

Раніше 4 грудня голова Міноборони заявив про запровадження нової штатної посади в кожній бригаді Збройних сил – уповноваженого із закупівель товарів, робіт та послуг. Вони відповідатимуть за планування та організацію закупівель, підготовку тендерної документації, аналіз ринку, пошук постачальників та відбір пропозицій.

Як сподіваються в міністерстві, це дозволить пришвидшити закупівлі та усунути конфлікт інтересів.

Рустем Умєров називав діджиталізацію серед пріоритетів у діяльності міністерства після призначення на посаду у вересні 2023 року.

В окупованому Криму військові РФ готують полігон на мисі Чауда до навчань російської авіації

Російські військові ведуть роботи з підготовки полігону на мисі Чауда до використання у навчаннях авіації РФ із застосуванням авіаційних засобів ураження. Про це повідомляє підконтрольна Росії адміністрація Ленінського району Криму.

Згідно з повідомленням, підготовка полігону розпочалася з 1 грудня і триватиме п’ять місяців, у зв’язку з чим перебування там людей забороняється.

«У період з 1 грудня 2024 року до 30 квітня 2025 року на полігоні «Чауда» проводитимуться роботи із забезпечення підготовки авіаційних частин із застосуванням авіаційних засобів ураження. У зв’язку з чим перебування людей на території полігону в зазначений період часу забороняється», – йдеться у повідомленні.

Згідно з мапою, створеною журналістами проєкту Радіо Свобода – сайту Крим.Реалії, в районі мису Чауда розташовані кілька військових об’єктів РФ, зокрема полігон. Наприкінці 80-х його було закрито, однак у 2016 році РФ знову відновила його роботу. Повітряні сили України стверджують, що сили РФ регулярно запускають із території полігону безпілотники типу Shahed для ударів по Україні.

Востаннє Повітряні сили ЗСУ повідомляли про запуск безпілотників із мису Чауда 10 листопада цього року. Відтоді про запуски дронів із цього району у зведеннях українських військових не згадували.

Армія РФ просунулась у Кураховому: оборона ЗСУ промзони біля ТЕС під загрозою?

Російські війська просунулися у Кураховому, повідомив проєкт DeepState у ніч проти 4 грудня. Крім цього, армія РФ продовжує атаки в районі Старих Тернів на північному заході від Курахового, звідки агресору залишиться менше 2 кілометрів до перерізання траси H15 Донецьк – Запоріжжя.

Таким чином під загрозою також опиняється оборона ЗСУ промислової зони поблизу Курахівської ТЕС, яка розташована на захід від міста.

За даними DeepState, російським військам вдалося досягти успіху ще на Покровському напрямку – поблизу Даченського і Чумацького (Пушкіне до перейменування у вересні цього року), розширивши плацдарм на південь від Покровська.

Крім цього, американський Інститут вивчення війни (ISW) зауважив просування армії РФ поблизу Великої Новосілки. У звіті за 3 грудня аналітики припускають, що російське військове командування планує захопити трасу Т 0518 Велика Новосілка – Багатир – Микільське і просунутися до Дніпропетровської області, а з півдня наступати на Андріївку, що на захід від Курахового.

Загалом за минулу добу Генеральний штаб ЗСУ зафіксував 192 бойові зіткнення. У лідерах залишається Покровський та Курахівський напрямки – на кожному по 44 атаки.

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

Херсонська ОВА: житель Антонівки загинув через російську атаку

Російські війська атакували Херсонську область, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін 4 грудня.

За його словами, вранці в середу російські військові скинули вибухівку з безпілотника на жителя Антонівки.

«Внаслідок вибуху 67-річний чоловік дістав смертельні поранення. Щирі співчуття рідним та близьким», – повідомив Прокудін.

Раніше голова Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко повідомив про двох поранених в Антонівці внаслідок російських атак:

«79-річну жінку доставили до лікарні з мінно-вибуховою травмою та уламковим пораненням плеча. Наразі вона дообстежується. Чоловік 60 років сам звернувся до лікарів. В нього мінно-вибухова та закрита черепно-мозкова травми».

Також, за даними міської влади, протягом дня внаслідок російських атак зазнали поранень 64-річний чоловік у Кіндійці та 56-річний житель Дніпровського району Херсона.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

«Треба змінити траєкторію цього конфлікту раз і назавжди» – Рютте про війну РФ проти України

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив про необхідність зміни траєкторії війни Росії проти України, щоби лінія фронту рухалася у протилежному напрямку, а не так, як тепер.

«Ми мусимо робити більше, аніж підтримувати боєздатність України. Ми маємо надати достатньо допомоги, щоб змінити траєкторію цього конфлікту раз і назавжди», – сказав Рютте 4 грудня на пресконференції після засідання міністрів закордонних справ НАТО у Брюсселі.

Для цього, за його словами, потрібно надавати Україні не лише системи ППО для захисту енергообʼєктів, але й наступальну зброю і забезпечити тренування військових.

«Ми як альянс маємо забезпечити, щоб Україна мала все, що їй потрібно. Щоб бути у позиції сили, щоб коли настане день, коли вони захочуть почати переговори, щоб Путін усвідомив, що виходу немає», – заявив генсекретар НАТО.

Напередодні видання The New York Times написало, що Рютте закликав Україну відкласти «будь-які мирні переговори», допоки союзники не нададуть більше зброї.

2 грудня американський Інститут вивчення війни (ISW) у своєму звіті зазначив, що президент Росії Володимир Путін не зацікавлений у врегулюванні війни, яке приведе до чогось меншого, ніж повна капітуляція України.

У листопаді агентство Reuters із посиланням на джерела, серед яких, як стверджується, пʼять чинних і колишніх російських високопосадовців, повідомляло, що Путін готовий обговорювати з Трампом після його вступу на посаду президента можливість припинення вогню в Україні і, зокрема, готовий погодитися на заморожування війни на поточній лінії фронту, але не має наміру відмовлятися від більшої частини окупованих Росією українських територій, а також наполягає на тому, що Україна не має вступити до НАТО.

У Кремлі, коментуючи цю публікацію, заявили, що Путін відкритий до переговорів, але не погоджується на заморожування лінії фронту.

Київ неодноразово заявляв, що не може погодитися з будь-якими територіальними поступками чи заморожуванням конфлікту. Таке заморожування, за словами української влади, лише допоможе Росії краще підготуватися до нового нападу.

Угорщина просить США зняти санкції з російського «Газпромбанку» – міністр

Угорщина звернулася до США з проханням зняти санкції з російського «Газпромбанку», що стосуються платежів за природний газ, оскільки ці санкції можуть негативно вплинути на деяких союзників США, заявив міністр закордонних справ Угорщини.

«Вчора ми подали наш запит до відповідних американських органів влади з проханням надати Газпромбанку виняток із санкцій, коли йдеться про платежі за природний газ», – заявив міністр закордонних справ Петер Сійярто під час брифінгу.

Як пише агенція Reuters, Сійярто, який виступав у Брюсселі після зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, процитував слова держсекретаря США Ентоні Блінкена про те, що він «готовий проконсультуватися з союзниками, для яких санкції спричинили проблеми».

Раніше стало відомо, що Туреччина також веде переговори зі Сполученими Штатами про скасування санкцій проти Росії, щоб продовжувати платити за імпорт природного газу.

Міністр енергетики Алпарслан Байрактар, посилаючись на попередні винятки, коли Вашингтон запровадив санкції проти Ірану, сказав, що Туреччина потребує чогось подібного, коли мова йде про «Газпромбанк», щоб забезпечити постачання.

Сполучені Штати запровадили 21 листопада нові санкції проти десятків російських банків, зокрема «Газпромбанку» 21 листопада. Санкції забороняють установі здійснювати будь-які нові транзакції в енергетичній сфері, пов’язані з фінансовою системою США.

Раніше проєкт Радіо Свобода «Схеми» повідомляв, що через «Газпромбанк» Міністерство оборони Російської Федерації виплачує зарплатню та «бойові доплати» російським військовим, які ведуть агресивну війну проти України. Журналістам вдалось встановити військовослужбовців з різних військових частин РФ, які отримують в «Газпромбанку» гроші за участь у бойових діях на території України та довести системність цієї співпраці банку з командуванням російської армії.

Reuters: усі пропозиції до мирного плану Трампа передбачають відмову від членства України в НАТО

Радники Дональда Трампа публічно і приватно висувають пропозиції щодо припинення війни в Україні, які в осяжному майбутньому призведуть до відходу значної частини країни до Росії, згідно з аналізом їхніх заяв та інтерв'ю з кількома людьми, близькими до новообраного президента США, проведеним агентством Reuters.

Пропозиції трьох ключових радників, у тому числі нового посланника Трампа з питань Росії та України, генерал-лейтенанта армії у відставці Кіта Келлога, мають спільні елементи, зокрема, зняття з порядку денного питання про членство України в НАТО.

Як пише агентство, радники Трампа намагатимуться змусити Москву і Київ до переговорів за допомогою батога і пряника, включаючи припинення військової допомоги Києву, якщо він не погодиться на переговори, але збільшення допомоги, якщо президент Росії Володимир Путін відмовиться.

Але Трамп може зіткнутися з небажанням Путіна йти на контакт, кажуть аналітики і колишні американські чиновники. Юджин Румер, колишній провідний аналітик американської розвідки по Росії, який зараз працює в аналітичному центрі Фонду Карнегі, каже, що російський лідер не демонструє готовності відмовитися від своїх умов для перемир'я і переговорів, включаючи відмову України від прагнення до НАТО і здачу територій чотирьох своїх областей, які Путін вважає частиною Росії, але не повністю контролює – вимога, яку Київ відкидає.

За словами чотирьох радників, які побажали залишитися анонімними, станом на минулий тиждень Трамп ще не скликав центральну робочу групу для розробки мирного плану. Найімовірніше, кілька радників висловлювали ідеї між собою на публічних форумах і – в деяких випадках – Трампу, вони сказали.

Зрештою, радники вважають, що мирна угода, ймовірно, залежатиме від прямої особистої взаємодії між Трампом, Путіним і Зеленським.

Прессекретар Трампа Каролайн Лівітт зазначила, що Трамп сказав, що «зробить все необхідне для відновлення миру та відновлення американської сили та стримування на світовій арені».

Представник Трампа наразі не відповів на запитання про те, чи планує новообраний президент вирішити конфлікт протягом дня після вступу на посаду. Український уряд не відповів на запит про коментар.

Під час своєї передвиборчої кампанії Трамп неодноразово обіцяв покласти край війні в Україні протягом 24 годин після своєї інавгурації 20 січня, якщо не раніше, але досі не казав, як саме.

Аналітики та колишні співробітники національної безпеки висловлюють серйозні сумніви, що Трамп зможе виконати таку обіцянку через складність конфлікту. Проте усі заяви його радників свідчать про потенційні контури мирного плану Трампа.

Російський суд у Криму засудив жителя Керчі до 15 років тюрми за нібито співпрацю з СБУ

Підконтрольний РФ Верховний суд Криму засудив 45-річного жителя Керчі до 15 років позбавлення волі за нібито співпрацю зі спецслужбами України. Про це 4 грудня повідомила пресслужба російської прокуратури Криму, передає проєкт Крим.Реалії.

Стверджується, що засуджений керчанин у вересні 2023 року за допомогою одного з месенджерів нібито надсилав СБУ координати місць дислокації сил протиповітряної оборони РФ у Керчі.

«Передані дані могли бути використані для завдання вогневих ударів по місцях дислокації російських військовослужбовців», – пише російська прокуратура Криму.

Вирок винесли за статтею про «державну зраду». Ім’я та прізвище засудженого не називається, його публічних коментарів щодо оголошеного вироку немає. У СБУ цей вирок не коментували.

27 вересня управління ФСБ РФ у Криму та Севастополі повідомляло про затримання в Криму двох чоловіків, яких російські силовики підозрюють у «шпигунстві» та «роботі на українські спецслужби».

Стверджувалося, що один із затриманих нібито самостійно зателефонував на гарячу лінію Служби безпеки України відкритим GSM-каналом мобільного зв’язку і запропонував свою допомогу.

«Громадянин підтвердив бажання сприяти СБУ на конфіденційній основі шляхом надання інформації, що цікавить іноземну сторону, і передав відомості про географічні координати встановлення ППО в Керчі, що входить до системи захисту Кримського мосту. Інформація була передана противнику для використання при завданні ракетних ударів», – йшлося у повідомленні.

В українських спецслужбах дані повідомлення не коментували. Підтвердити озвучену російськими силовиками інформацію за допомогою альтернативних джерел неможливо.

Після початку повномасштабного вторгнення в Україну в Росії та на окупованих територіях масово переслідують тих, хто виступив проти війни. У 2023 році на підконтрольній РФ території щонайменше 98 людей стали фігурантами кримінальних справ про держзраду, 31 – про шпигунство, 19 – про співпрацю з іноземцями. До судів надійшли не менше 88 таких справ, і по 50 із них уже винесено обвинувальні вироки, підрахували Сибір.Реалії.

Україна має схвалити «важкі рішення» щодо мобілізації – Блінкен

Україна має схвалити «важкі рішення» про подальшу мобілізацію військ, заявив державний секретар США Ентоні Блінкен.

«Україна має прийняти важкі рішення щодо подальшої мобілізації, але це необхідні рішення. Ми прагнемо переконатися, що вони (мобілізовані) мають підготовку та необхідне обладнання», – сказав на брифінгу Блінкен після зустрічі з міністрами закордонних справ країн-членів НАТО в Брюсселі.

За його словам, це критично важливо, «тому що навіть з грошима, навіть з боєприпасами, на фронті мають бути люди, щоб протистояти російській агресії».

Він повторив тезу радника Білого дому з національної безпеки Джейка Саллівана, який в інтерв’ю PBS News заявив, що Україна повинна зробити більше, щоб зміцнити свої позиції з точки зору кількості сил на фронті. За його словами, жодна система озброєнь не може змінити ситуацію в цій битві, оскільки йдеться про людські ресурси.

Президент Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що не всі партнери оперативно передають Україні обіцяну зброю. У листопад в інтерв'ю Українському радіо він заявив, що Україна отримала половину від обіцяної допомоги США.

Українці масово повертаються в окупацію? Що не так із заявленими цифрами

Цифри про кількість людей, які повернулися в окупацію, озвучені українськими спікерами минулого тижня, шокували суспільство: нерідко у соцмережах можна було натрапити на емоційні дописи із звинуваченням таких людей у зраді, а держави – у відсутності політики щодо вимушено переміщених жителів сходу і півдня. Та чи правдиві ці дані? Так, історії повернення на окуповані території справді відомі. Але, як дізналися Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода), більшість озвучуваних цифр взагалі ні на чому не ґрунтуються.

Чи можна підрахувати реальну цифру тих, хто повернувся на непідконтрольні Україні території назавжди? Що штовхає на цей крок тих, хто дійсно це зробив? Чи справа лише у відсутності підтримки з боку держави? Пояснюємо.

Достовірних даних про кількість людей, які повернулися на окуповані території чи то за 2024 рік, чи загалом за час повномасштабного вторгнення, не існує. Від початку великої війни всі пункти пропуску на кордоні з Росією та Білоруссю – закриті, крім єдиного гуманітарного коридору (раніше це була Колотилівка-Покровка на кордоні з РФ, а тепер – Доманово-Мокрани на кордоні з Білоруссю). Немає більше і пунктів пропуску на адмінмежі з окупованими територіями. Це означає, що рух людей відбувається поза контролем українських прикордонників чи міграційників.

«Люди можуть в'їжджати з окупованих територій, але зворотний рух фактично неможливий», – зазначила заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук.

Чому їдуть в окупацію?

Тим, хто хоче з тих чи інших причин потрапити на тимчасово непідконтрольні Києву території, потрібно подолати шлях через інші країни: як правило, потрапити спочатку до Білорусі, звідки можна долетіти чи в’їхати на територію Росії.

Із жовтня минулого року для людей з українським паспортом єдиним варіантом дістатися до РФ, а потім – на окуповані території, став московський аеропорт «Шереметьєво». Там росіяни «фільтрують» їх на предмет підтримки України у російській військовій агресії.

Восени цього року фільтраційні заходи посилились: спецслужби тримали людей у надскладних умовах – понад 15 годин без їжі, можливості сісти чи лягти. Були відомі факти про високий відсоток відмов у в’їзді, а також свідчення про те, що люди помирали у чергах.

На тлі повідомлень про можливу нову «мирну місію» щодо України Орбан зустрівся із папою Римським

У середу папа Римський Франциск зустрівся у Ватикані з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном і обговорив з ним війну в Україні.

Під час діалогу «особливу увагу» було приділено війні в Україні, зосередившись на гуманітарних наслідках та зусиллях щодо сприяння миру, йдеться у заяві Ватикану.

Також зазначаються, що під час зустрічі було розглянуто «деякі теми спільного інтересу», такі як головування Угорщини в Раді Євросоюзу, «центральна роль сім’ї та захист молодих поколінь».

Орбан опублікував у соціальних мережах фотографію, додавши: «Треба скористатися шансом на мир!»

У Вищій раді правосуддя рекомендують звільнити суддю Літвінову, в якої «Схеми» знайшли паспорт РФ

Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя рекомендувала звільнити суддю Окружного адміністративного суду Києва Аріну Літвінову, в якої журналісти «Схем» (Радіо Свобода) виявили російське громадянство. Про це стало відомо 4 грудня після розгляду палатою скарги Служби безпеки України на Літвінову. У ній СБУ підтвердила знахідки «Схем» про набуття суддею російського громадянства у 2002 році.

«Друга дисциплінарна палата вирішила притягнути суддю Окружного адміністративного суду Києва Літвінову Аріну Володимирівну до дисциплінарної відповідальності та застосувати до неї дисциплінарне стягнення у вигляді подання про звільнення судді з посади», – повідомив секретар палати Роман Маселко на засіданні 4 грудня.

Згідно з законом, Літвінова має право оскаржити цю рекомендацію до свого звільнення, подавши скаргу до Вищої ради правосуддя, яка й ухвалює остаточне рішення у справі.

Напередодні засідання Літвінова намагалася закрити дисциплінарну справу проти себе. Подала відповідну заяву, зазначивши, що з Окружного адмінсуду її вже відрахували 31 жовтня на тій же підставі – підтвердженій СБУ наявності російського паспорта – а отже, немає що розглядати. Утім, у ВРП їй одноголосно відмовили. Повноваження звільняти суддів має саме ВРП.

У липні стало відомо, що суддя ліквідованого Окружного адмінсуду Києва Аріна Літвінова сама подала до ВРП заяву про відставку. Якби її затвердили, суддя з російським громадянством змогла б пожиттєво отримувати суддівські виплати з бюджету України. Та 23 липня ВРП зупинила розгляд цієї заяви Літвінової та розпочала дисциплінарне провадження, результатом якого може стати її звільнення. В цьому разі виплат суддя отримувати не зможе.

У Раді не підтримали законопроєкт про злив інформації з реєстрів, який критикують журналісти

Депутати не підтримали і відправили на повторне друге читання законопроєкт №10242 щодо посилення кримінальної відповідальності за розповсюдження інформації з електронних реєстрів, який, на думку журналістів, загрожує свободі слова та боротьбі з корупцією. Про це 4 грудня повідомив нардеп від фракції «Голос», голова комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.

Проєкт закону підтримали лише 213 депутатів (для ухвалення закону необхідно 226 голосів).

«Тепер є час на консультації щодо захисту інформації в реєстрах. Що і пропонувалося», – зазначив парламентар.

Раніше Юрчишин пропонував відкликати цей законопроєкт з порядку денного і провести додаткові консультації з міжнародними партнерами та медійниками щодо варіантів захисту персональних даних без наступу на права журналістів.

Вранці комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності переглянув законопроєкт щодо посилення кримінальної відповідальності і запропонував замість покарання від п’яти до восьми років позбавлення волі – покарання від двох до п’яти років. Про це Радіо Свобода (Свобода.Ранок) повідомив перший заступник голови Комітету з питань правоохоронної діяльності, народний депутат від фракції «Голос» Андрій Осадчук.

«Путіна загнали в кут». Чому Росія може втратити ресурси і вплив одразу у трьох регіонах світу

Події на Близькому сході та в Африці ставлять перед Росією нові виклики одразу на кількох континентах. США та союзники повинні скористатися цим для тиску на російського лідера. Про це в ефірі каналу CNN сказав колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Марк Гертлінг. Головні тези передає Голос Америки.

Однією з основних загроз для лідера Росії Володимира Путіна сьогодні є загроза втратити військово-морські бази у Сирії і Тунісі через події в Алеппо та потенційне повалення режиму Башара Асада, вважає колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Марк Гертлінг.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG