Рютте: члени НАТО погоджуються, що захист інфраструктури України є пріоритетом
Члени Північноатлантичного альянсу погодилися зробити захист інфраструктури України своїм головним пріоритетом, заявив голова альянсу Марк Рютте 4 грудня.
Виступаючи перед журналістами напередодні другого дня зустрічі міністрів закордонних справ альянсу, Рютте розповів, що учасники обговорювали надання Україні достатньої кількості систем протиповітряної оборони для захисту її інфраструктури від атак Росії.
«Минулої ночі за столом була чітка домовленість про те, що допомога Україні, особливо в тому, що стосуються її інфраструктури, має бути пріоритетом», – сказав генеральний секретар.
Читайте також: Повітряні сили кажуть про збиття 29 російських БПЛА, ще 18 – локаційно втрачено
Він висловив впевненість, що протягом найближчих днів і тижнів союзники «подбають про те, щоб все, що вони можуть поставити в Україну, було поставлено».
Напередодні президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна очікує на отримання деяких систем протиповітряної оборони вже в грудні. Він також заявив, що «певні речі» для повітряного щита України можуть бути втілені в січні.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга 3 грудня в Брюсселі закликав партнерів України надати 20 систем ППО, щоб захистити енергетику протягом зими.
Сили РФ завдали чергового авіаудару по Костянтинівці, є поранені – ОВА
Російські війська завдали чергового авіаудару по Костянтинівці, поранені щонайменше троє людей, повідомив голова обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
«Сьогодні вранці росіяни скинули на місто дві керовані авіабомби. Троє чоловіків отримали легкі поранення», – написав він у телеграмі.
За його словами, через російську атаку пошкоджені чотири багатоповерхівки, чотири підприємства, три лінії електропередач і газогін.
Очільник МЗС України розповів в НАТО про ризик ядерного інциденту з глобальними наслідками
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, який перебуває у штаб-квартирі НАТО на засіданні міністрів закордонних справ Альянсу, розповів про ядерні загрози, які несуть російські атаки по українській енергетичній інфраструктурі та попросив партнерів про додаткові системи протиповітряного захисту.
Сибіга підкреслив, що Росія атакувала підстанції, які вважаються обʼєктами ядерної енергетичної інфраструктури України.
«Це велика небезпека, великий ризик і ризик не лише для України, тому що тут відстані не допоможуть. Тому що, атакуючи ці обʼєкти, Росія провокує і спричинює великий ризик ядерного інциденту з глобальними наслідками», – заявив український міністр, спілкуючись з журналістами про підсумки Ради Україна-НАТО.
За словами українського міністра, наразі зусилля дипломатичної служби спрямовані на посилення повітряного захисту України, насамперед стратегічних об'єктів, які мають особливе значення для енергетичної системи України.
Україна передала список із запитом поставити 20 систем протиповітряної оборони до кінця року. Країни, у яких ці системи є в наявності, попросили додаткову інформацію і українська сторона її надасть, зазначив міністр.
«Сподіваємося на продовження підтримки»: Сибіга розповів про контакти України з командою Трампа
Україна сподівається на продовження підтримки для України з боку Сполучених Штатів, коли почне роботу адміністрація новообраного президента США Дональда Трампа. Про це, відповідаючи на запитання Радіо Свобода, сказав Міністр закордонних справ Андрій Сибіга у штаб-квартирі НАТО.
«Вони (Росія – ред.) прагнуть капітуляції України й демонтажу нашої державності. Відповідно, ми разом з нашими союзниками повинні зробити все, щоби примусити Росію до справедливого, всеосяжного, сталого миру. І тут ми говоримо про концепт «мир через силу». Сьогодні в США перебуває керівник Офісу Андрій Єрмак, який матиме відповідні важливі зустрічі, й цей контакт на рівні керівника офісу надзвичайно важливий для встановлення, зокрема, відносин із представниками нової адміністрації. Я теж був нещодавно у Вашингтоні, в мене були важливі зустрічі з представниками обох палат, обох партій, з республіканцями, де ми розмовляли про подальшу підтримку України», – розповів міністр.
ВР ухвалила закон про пріоритетне право на компенсацію за знищене житло
Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт №11028 щодо пріоритетного права деяких категорій внутрішньо переміщених осіб на отримання компенсації за знищене житло, повідомили нардеп від фракції «Голос» Ярослав Железняк та депутат від фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко.
Ярослав Железняк зазначив, що на рівні закону пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, матимуть такі категорії ВПО:
- досягли пенсійного віку;
- мають на утриманні двох і більше дітей;
- є одинокими матерями (батьками), які виховують малолітню дитину без батька (матері);
- є особами з інвалідністю ІІІ групи;
- мають на утриманні дитину віком до шести років, є усиновлювачами дитини, опікунами чи піклувальниками дитини, патронатними вихователями, прийомними батьками чи батьками-вихователями;
- мають на утриманні дитину, яка хворіє на тяжкі захворювання.
Війська РФ продовжують атакувати дронами Херсонщину, постраждали три людини – влада
Російські війська дронами продовжують атакувати Херсонщину, постраждали три людини, повідомляє у телеграмі обласна військова адміністрація.
«Російська окупаційна армія скинула вибухівку з дрона на жителя Кіндійки. 64-річного чоловіка доправили до лікарні з мінно-вибуховою травмою, уламковим пораненням голови та грудної клітки», – йдеться у повідомленні.
За даними місцевої влади, орієнтовно о 09:30 під удар російського безпілотника у Миловому потрапив 42-річний чоловік, від госпіталізації він відмовився. Також у Херсоні через дронову атаку 56-річний чоловік зазнав мінно-вибухової травми та уламкового поранення передпліччя – його госпіталізували до лікарні для надання медичної допомоги.
Протягом минулої доби, як повідомили в ОВА, через російську агресію дві людини загинули, ще 5 поранені.
Федоров: у російському полоні загинув мер Дніпрорудного – його захопили у березні 2022 року
У російському полоні загинув міський голова міста Дніпрорудне Запорізької області Євген Матвєєв, його тіло повернули до України під час останнього обміну, повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров.
«Дніпрорудне Запорізької області росіяни захопили наприкінці лютого 2022 року. А згодом взяли в полон і міського голову – Євгенія Матвєєва. 2 роки і 8 місяців він перебував в полоні у окупантів та був закатованим. Під час останнього обміну тіло повернули Україні», – написав він у телеграмі.
ДСНС: на Вінниччині через падіння БПЛА загорівся житловий будинок
На Вінниччині у Гайсинському районі внаслідок падіння БПЛА загорівся приватний житловий будинок, повідомляє у телеграмі Державна служба з надзвичайних ситуацій.
За повідомленням, п’ятеро людей, які проживали в будинку, не постраждали.
Рятувальники ліквідували пожежу, будівля частково зруйнована, додають у ДСНС.
Україна підписала кредитну угоду з ЄС щодо залучення до 35 мільярдів євро допомоги – Мінфін
Україна підписала Меморандум про взаєморозуміння та кредитну угоду між Україною та Європейським союзом щодо залучення до 35 мільярдів євро макрофінансової допомоги, повідомляє пресслужба Міністерства фінансів 4 грудня.
Зазначено, що кошти є частиною ініціативи G7 щодо механізму додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України.
«Остаточний обсяг MFA буде визначено після затвердження суми кредитів всіх сторін ініціативи. Враховуючи запропоноване фінансування Сполученими Штатами у 20 млрд доларів США, макрофінансова допомога від ЄС може складати 18 млрд євро», – йдеться у повідомленні.
Погашення позики відбуватиметься за рахунок майбутніх прибутків від заморожених активів РФ в ЄС. Таким чином, у Мінфіні очікують, що усі кошти MFA для України будуть на безповоротній основі, а внутрішні фінансові ресурси не спрямовуватимуться на погашення.
«Наступний важливий крок у залученні коштів за рахунок заморожених активів країни-агресора. Останніми місяцями ми активно працювали з Європейським союзом та іншими сторонами в межах ініціативи, щоб досягти конкретних результатів у забезпеченні фінансових потреб України у 2025 році й надалі», – зазначив міністр фінансів України Сергій Марченко.
Депутати Європарламенту 22 жовтня на сесії в Страсбурзі погодили допомогу для України на 2025 рік у розмірі 35 мільярдів євро, яку збираються відшкодувати за рахунок прибутків від заморожених російських активів.
ОВА: війська РФ вночі знову атакували Чернігівщину, пошкоджені будинки
Російські війська вночі знову атакували Чернігівщину, за попередніми даними, «шахедами», повідомив голова обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус.
«Дрон-камікадзе влучив у подвір’я в селі Чернігівського району. Уламками пошкоджені будинки. На щастя, без жертв», – написав він у телеграмі.
2 грудня місцева влада повідомляла, що через дронову атаку РФ є руйнування у двох селах Прилуцького та Ніжинського районів Чернігівщини. Тоді постраждалих не було. Натомість 1 грудня, за даними ОВА, в області через російську атаку дронами було зруйновано будинок, постраждала жінка.
Повітряні сили кажуть про збиття 29 російських БПЛА, ще 18 – локаційно втрачено
У ніч на 4 грудня війська Росії атакували Україну керованою авіаційною ракетою Х-59/69 із повітряного простору Курської області та 50-ма ударними БПЛА, повідомили Повітряні сили ЗСУ.
«Станом на 09.00 підрозділами зенітних ракетних військ, РЕБ та мобільних вогневих груп Повітряних сил та Сил оборони України збито 29 ворожих БПЛА у Київській, Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Хмельницькій, Тернопільській, Миколаївській та Донецькій областях», – зазначено у дописі.
18 безпілотників локаційно втрачено, ще один — вийшов з підконтрольного повітряного простору у напрямку тимчасово окупованої території, кажуть військові.
Локаційно втрачені означає, що цілі, яку супроводжували радіотехнічні війська Повітряних сил, зникають із радарів, а це в свою чергу означає, що вони або вичерпали запас пального, або упали під впливом засобів РЕБ, пояснював начальник управління комунікацій командування Повітряних сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат.
Суд взяв під варту колишнього заступника голови Вищого господарського суду Ємельянова
Суд обрав запобіжний захід колишньому заступнику голови Вищого господарського суду України у вигляді тримання під вартою без альтернативи внесення застави до 30 січня 2025 року, повідомляє пресслужба ДБР.
Про затримання колишнього посадовця стало відомо 3 грудня. Його підозрюють участі у злочинній організації та участі у злочинах, вчинюваних такою організацією (ч. 1 ст. 255 КК України (в редакції від 05.04.2001); одержанні хабаря ч. 2 ст. 368 КК України (в редакції від 05.04.2001). За даними ДБР, він разом з іншими суддями побудував «бізнес» на судових рішеннях.
Імені затриманого правоохоронці не називають, але за даними джерел проєкту Радіо Свобода «Схеми», йдеться про Артура Ємельянова.
Як встановили ДБР та ОГП, колишній суддя, а нині адвокат, входив до складу злочинної організації, яка складалась здебільшого з суддів, адвокатів, арбітражних керуючих, різних працівників суду тощо.
«Вони за хабарі виносили «потрібні» рішення, переважно у господарських спорах. Організатор «бізнесу» – теж колишній високопосадовець Вищого господарського суду України – незаконно втручався у розподіл справ та віддавав їх на розгляд виключно «своїм» суддям, які виконували «побажання замовників», – йдеться у повідомленні ДБР.
За даними «Схем», йдеться про Віктора Татькова, колишнього голову Вищого госпсуду.
За даними бюро, протягом тривалого часу вони фактично унеможливили ухвалення рішень суду з більшості справ без хабарів.
Раніше організатора було оголошено у розшук, йому на низці інших учасників злочинної схеми було повідомлено про підозру в тому числі за створення та участь у злочинній організації.
Обидва судді – і Ємельянов, і Татьков – раніше заперечували свою провину.
Читайте також: Злочевський, Богуслаєв, Ємельянов, Грицак: «Схеми» знайшли майно родин колишніх посадовців в Дубаї на 30 млн доларів
Артур Ємельянов – колишній суддя та ексзаступник голови Вищого господарського суду України. Фігурант численних журналістських розслідувань про рейдерство та корупцію.
Протягом минулої доби на фронті відбулось 192 бойових зіткнення, з них 88 на Покровському і Курахівському напрямках, йдеться в ранковому зведенні Генерального штабу ЗСУ 4 грудня.
«44 атаки, таку кількість за минулу добу відбили наші захисники на Покровському напрямку. Ворог намагався просунутись неподалік Миролюбівки, Лисівки, Променю, Даченського, Чумацького та Новопустинки», – вказано у повідомленні.
За даними штабу, на Курахівському напрямку війська РФ також 44 рази намагалися прорвати оборону в районах Сонцівки, Зорі, Дальнього, Курахового, Єлизаветівки та Ганнівки окупанти.
На Времівському напрямку ЗСУ зупинили 25 атак РФ в районах Костянтинопольського, Сухих Ялів, Роздольного, Макарівки та Новодарівки.
Крім того, російські сили наступали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському і Придніпровському напрямку. Сили оборони України продовжують ведення операції на Курському напрямку.
Аналітики проєкту DeepState 4 грудня повідомили про просування військ Росії біля Сухих Ялів, Костянтинопольського, Даченського, Пушкіного та в Кураховому на Донеччині.
У звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) від 3 грудня йдеться, що Сили оборони України відновили раніше втрачені позиції під Купʼянськом і просунулися в Курській області. Проте фіксується просування російських військ поблизу Торецька, Покровська та Великої Новосілки.
Росія не планує надсилати значне підкріплення для підтримки режиму Асада у Сирії – ISW
Росія евакуює військово-морські сили зі своєї бази в сирійському Тартусі, що може свідчити про те, що Росія не має наміру надсилати значне підкріплення для підтримки режиму президента Сирії Башара Асада в найближчій перспективі, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Вказано, шо супутникові знімки від 3 грудня показали, що Росія вивела з бази три фрегати, підводний човен і два допоміжних судна, тобто всі кораблі, які Росія дислокувала в Тартусі. Втім, Росія не може передислокувати ці судна до своїх чорноморських портів, оскільки Туреччина виконує Конвенцію Монтре, яка забороняє російським військовим кораблям проходити через турецькі протоки.
В ISW припускають, що Росія, швидше за все, передислокує кораблі на свої бази на північному заході Росії та в Калінінградській області.
Аналітики зазначають, що не можуть незалежно підтвердити повідомлення про розгортання підрозділів «Африканського корпусу» в Сирії, про яке Головне управління військової розвідки (ГУР) України повідомило напередодні, але якщо ці повідомлення правдиві, вони означатимуть, що російське військове командування уникає передислокації регулярних російських військових сил зі свого пріоритетного театру в Україні до Сирії.
«Евакуація Росією Тартуса та повідомлення про розгортання сил «Африканського корпусу» в Сирії свідчать про те, що Росія стурбована тим, що сили сирійської опозиції можуть просунутися на південь до Хами (приблизно 80 кілометрів на північний схід від Тартуса) і загрожувати базі Тартус, але російське військове командування не буде розгорнути значні підкріплення до Сирії найближчим часом, щоб запобігти такому просуванню», – резюмували в ISW.
Армія Росії втратила 1670 військових за добу – Генштаб ЗСУ
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 747 370 своїх військових, зокрема 1670 – протягом останньої доби – такі дані станом на ранок 4 грудня наводить український Генштаб.
Щодо втрат техніки РФ, то в командуванні ЗСУ повідомили про такі:
- танків – 9 493 (+7 одиниць за минулу добу)
- бойових броньованих машин – 19 450 (+31)
- артилерійських систем – 21 002 (+26)
- РСЗВ – 1253
- засобів ППО – 1020 (+1)
- літаків – 369
- вертольотів – 329
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 19 946 (+29)
- крилатих ракет – 2855
- кораблів/катерів – 28
- підводних човнів – 1
- автомобільної техніки та автоцистерн – 30 746 (+80)
- спеціальної техніки – 3 628 (+1)
Білорусь причетна до переміщення та мілітаризації українських дітей, має відповідати – Freedom House
Білорусь прямо причетна до примусового переміщення та, ймовірно, депортації дітей з України, відтак білоруська влада так само, як і російська, має понести відповідальність за причетність до злочинів. На цьому наголошують дослідники українського відділу Міжнародної правозахисної організації Freedom House, які нещодавно для міжнародної аудиторії презентували звіт про роль Білорусі у переміщенні українських дітей.
Дослідники переконані, Білорусь причетна не лише до переміщення українських дітей, але й до їх перевиховання та мілітаризації.
«Деяких дітей фактично зарахували до місцевих шкіл, їх навчали за місцевою програмою, яка повністю російськомовна, яка також включає ревізіоністську історію, зокрема російську пропаганду та те, як вони викладають історію», – каже дослідниця Freedom House Онися Синюк.
Мета примусового переміщення, як вважають правозахисники, – переконати українських дітей у відсутності в них української ідентичності. Прищепити їм російську ідентичність та навчити, як має поводити себе «зразковий росіянин».
ISW: Росія проводить інформаційні операції щодо обміну полоненими, щоб дискредитувати Україну
Російські офіційні особи продовжують інформаційні операції щодо обміну військовополоненими, щоб зобразити Україну як таку, що не бажає вести переговори, і підірвати довіру українців до свого уряду, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
«ISW продовжує оцінювати, що інформаційні операції Кремля, зосереджені навколо військовополонених, ймовірно, мають на меті відволікти увагу від власних зусиль Кремля, спрямованих на зрив процесу обміну полоненими, а також від постійних повідомлень про порушення прав людини в Росії, включаючи страти, вчинені проти українських військовополонених», – кажуть аналітики.
В Інституті вивчення війни нагадують, що речниця Міністерства закордонних справ (МЗС) Росії Марія Захарова заявила 27 листопада, що Росія має список з 630 українських військовополонених, яких вона «негайно» готова обміняти в рамках обміну «один на один».
2 грудня Уповноважений з прав людини в РФ Тетяна Москалькова опублікувала список нібито 630 українських військовополонених і заявила, що Україна відмовилася від обміну після того, як його запропонувала Росія. Секретар Українського координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими генерал-майор Дмитро Усов заявив 3 грудня, що російська влада не подавала запитів на обмін полоненими офіційними каналами, і що опублікований список включає цивільних осіб і військовополонених, яких Україна вже повернула додому.
Війська РФ завдали ракетного удару по інфраструктурі Шосткинської громади – ОВА
Російські війська 3 грудня завдали ракетного удару по інфраструктурі Шосткинської громади, повідомила Сумська обласна військова адміністрація. Про постраждалих чи руйнування даних поки що немає.
«На місці працюють всі необхідні служби. Наслідки атаки росіян уточнюються», – йдеться в повідомленні ОВА.
Міський голова Шостки Микола Нога зауважив, що окремі об’єкти інфраструктури зруйновані. Деталей він також не навів.
Раніше сьогодні голова ОВА Володимир Артюх повідомив, що в листопаді від обстрілів на Сумщині постраждало в 2,5 рази більше людей, ніж у жовтні.
В ефірі телемарафону Артюх зауважив, що хоча у листопаді було на 600 обстрілів менше, ніж у жовтні, проте кількість постраждалих людей збільшилася.
За його словами, в жовтні від російських ударів постраждали 60 людей, а в листопаді – 171 (у тому числі 16 дітей).
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Із 2022 року ціни зросли на 44%. Чи дорожчатимуть далі продукти?
За час великої війни ціни на деякі продукти в Україні виросли ледь не вдвічі, свідчить статистика.
Яйця коштують в середньому 80 гривень за десяток, масло – 100-120 гривень та кисломолочний сир – 85 гривень за 350-грамову упаковку. Ціни на послуги, ліки, транспорт також зросли. Інфляція набирала обертів упродовж останніх трьох років, а за цей рік виросла одразу на 10%.
Радіо Свобода вирішило з’ясувати, чи будуть дорожчати продукти, та і загалом товари і послуги, далі та яка економічна ситуація чекає на Україну наступного року?