Нові ядерні погрози Путіна: що він хотів сказати насправді?
- Застосований «Орєшнік»: що цим хотів сказати Кремль?
Президент Росії Володимир Путін заявив, що під час ранкової атаки на Дніпро 21 листопада російські війська застосували ракету середньої дальності «Орєшнік». За його словами, це був випробувальний пуск цієї «новітньої ракети». Ніби удар цією ракетою прийшовся на завод «Південмаш» в Дніпрі. Раніше припускали, що Москва застосувала міжконтинентальну балістичну ракету середнього радіусу дії «Рубіж». Що цим хотів сказати Кремль Україні? А що хотів сказати США і Заходу? Ядерна війна – це справді можлива реальність чи Москва блефує?
- S.T.A.L.K.E.R. 2: «Серце Чорнобиля»
Рекордні показники на ігрових платформах та перебої з інтернетом через масове скачування. Через 15 років очікувань київські розробники GSC Game World випустили S.T.A.L.K.E.R. 2: «Серце Чорнобиля». Чому в Росії заборонили цю гру? І чому депутати у Верховній Раді вдягли футболки зі «Сталкером»?
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:
ОВА: зросла кількість постраждалих через удари РФ по Дніпру та Кривому Рогу
Кількість постраждалих у Кривому Розі на Дніпропетровщині внаслідок російського ракетного удару 21 листопада зросла до 31.
Також до трьох зросла кількість поранених через удар РФ по Дніпру, повідомив очільник обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
У Кривому Розі, за уточненими даними ОВА, девʼять пошкоджених багатоквартирних будинків, понівечені три адмінбудівлі, пошта, магазин, лінія електропередач.
Раніше було відомо про 26 постраждалих у Кривому Розі.
У Дніпрі, за попередніми даними місцевої влади, поранені двоє людей. За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська вранці 21 листопада атакували місто різними видами ракет, зокрема вперше запустили міжконтитентальну балістичну ракету.
В Офісі генпрокурора повідомили про досудове розслідування у кримінальних провадженнях за фактом порушення законів і звичаїв війни через обстріли Кривого Рогу і Дніпра 21 листопада.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Генштаб ЗСУ: сьогодні на фронті було вже понад 100 боїв, майже половина – на двох напрямках
Станом на 16:00 на фронті відбулося 114 бойових зіткнень, найактивнішими напрямками залишаються Покровський та Курахівський, де було понад 50 боїв, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
За даними штабу, на Покровському напрямку російські загарбники здійснили 30 спроб потіснити українських захисників із займаних позицій біля Миролюбівки, Променю, Лисівки, Петрівки, Чумацького та Пустинки, вісім боїв тривають досі.
На Курахівському напрямку російська армія здійснила 21 атаку поблизу Берестків, Сонцівки, Зорі, Курахового, Дальнього, Катеринівки та Антонівки – дев’ять спроб просунутися вперед вже відбили, тривають бої.
Також російські війська не припиняють атак на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Времівському, Оріхівському та Придніпровському напрямках.
На Сіверському напрямку авіація противника завдала удару КАБами по Кузьминівці, а на Торецькому – по Торецьку, Калиновому, Іванопіллю та Костянтинівці. Також сили РФ скинули сім авіабомб на Андріївку на Курахівському напрямку. На Времівському напрямку під ударами російських бомб опинилися Улакли та Велика Новосілка.
У Курській області РФ продовжується операція ЗСУ. Від початку доби російські літаки завдали 15 ударів 22 КАБами по власній території. Українські воїни відбили 11 російських спроб прорвати українську оборону, бої тривають.
Американський Інститут вивчення війни у своєму звіті за 17 листопада констатував, що російська армія, ймовірно, зосередиться взимку 2024-2025 років на захопленні прифронтових українських міст і на міських боях.
Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.
МЗС інформує партнерів та задіє механізми ООН і НАТО – Тихий про застосування РФ нової ракети
Міністерство закордонних справ України вживає низку політико-дипломатичних кроків у звʼязку з використанням Росією нового типу озброєння проти України, повідомив на брифінгу 21 листопада речник МЗС Георгій Тихий, передає кореспондентка Радіо Свобода.
За його словами, відомство вже звернулося до партнерів з інформуванням про те, що трапилося, і що відомо на цю хвилину.
«Ми задіємо механізми ООН, механізми НАТО і плануємо залучити механізми ОБСЄ для реагування на цю подію. Тобто будуть і формальні звернення, ноти. І будуть скликання окремих форматів щоби розбудити світ і привернути увагу до того, що відбулося», – зазначив Георгій Тихий.
Речник МЗС також додав, що нині очікуються експертні висновки, що визначать точний тип нової ракети, яку Росія випустила по Україні. За його словами, наразі відомо, що ракета, застосована РФ у четвер вранці, мала всі характеристики міжконтинентальної балістичної ракети.
«Якщо підтвердиться використання саме міжконтинентальної балістичної ракети, то ми вважаємо, що можна буде констатувати, що путінська Росія деградувала до стану Північної Кореї», – сказав Тихий.
Нині МЗС закликає світову спільноту негайно реагувати на застосування Росією нового типу озброєння, вказуючи на неприйнятність таких дій.
«Ми закликаємо світову спільноту і кожного лідера, кожну державу, які поважають Статут ООН, уже зараз негайно реагувати на використання Росією нового типу озброєння, явно підвищення рівня озброєння, яке використовується проти України. Тобто не чекати детальних експертних висновків. Уже факт застосування нового типу озброєння, він є. Закликаємо реагувати і показувати Росії неприйнятність таких дій», – пояснив речник МЗС.
В МЗС також закликають партнерів попереджати Росію про наслідки, які матиме подальше застосування подібних ракет. Там наголошують, Росію «потрібно стримувати, а не просто займатися умиротворенням».
Речник зовнішньополітичного відомства також наголосив, що нині Україна потребує комплексів ППО, здатних збивати новий тип російських ракет.
«Ми потребуємо від партнерів і союзників конкретних дій для захисту людських життів. Йдеться про зміцнення повітряного щита над Україною, надання Україні комплексів, які здатні перехоплювати такий тип ракет. Такі комплекси в світі є і відповідно час передати їх Україні», – наголосив Тихий.
Вранці у четвер Повітряні сили ЗСУ повідомили, що російські війська атакували Дніпро різними видами ракет, зокрема запустили міжконтинентальну балістичну ракету. Подробиць щодо застосування російськими військами міжконтинентальної балістичної ракети у ЗСУ не навели. Реакцій на це з боку Заходу немає, як і офіційних повідомлень із Росії.
Офіційній представниці МЗС РФ Марії Захаровій під час брифінгу для преси 21 листопада зателефонували і попросили не коментувати заяви про міжконтинентальну балістичну ракету РФ, випущену по Україні.
Агентство Reuters із посиланням на двох неназваних західних посадовців повідомляє, що попередні дані не підтверджують застосування Росією міжконтинентальної балістичної ракети. Однак джерела видання не виключили, що висновки можуть змінитися в подальшому.
За даними місцевої влади, у Дніпрі внаслідок удару пошкоджене промислове підприємство, також у місті сталося дві пожежі, поранено двох людей.
Напередодні посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну російську повітряну атаку 20 листопада. З міркувань обережності посольство закривали. Згодом про закриття для відвідувачів 20 листопада заявили також дипломатичні представництва Іспанії, Італії та Греції.
На тлі цього у соцмережах поширювали інформацію про можливість завдання удару по Україні балістичною ракетою РС-26 «Рубеж». Пуски нібито мали бути з полігону в Астраханській області. 20 листопада про отакі пуски не повідомляли.
РФ почала збирати в окупації плату за відсутнє водопостачання. Як це сталось і що кажуть жителі?
Відсутня послуга тепер – платна. На окупованих територіях Донецької області влада РФ прагне усе більше збирати комунальних платежів. І восени цього року оголосила, що повертає донеччанами квитанції за воду. Проте нюанс у тому, що сама послуга водопостачання надається епізодично: як в окупованому обласному центрі, так і в багатьох менших містах регіону. Як так сталося – пояснюють Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Мінфін США запровадив санкції проти десятків російських банків, зокрема «Газпромбанку»
Міністерство фінансів США 21 запровадило новий пакет санкції проти фізичних та юридичних осіб російського банківського сектору в рамках виконання зобовʼязань, взятих на себе лідерами G7, щодо обмеження використання Росією міжнародної фінансової системи для продовження її війни проти України, йдеться на сайті відомства.
До санкційного списку потрапили «Газпромбанку», понад 50 російських банків, повʼязаних з міжнародною фінансовою системою, понад 40 російських реєстраторів цінних паперів та 15 російських фінансових чиновників.
«Сьогоднішні санкції, спрямовані проти найбільшого російського банку, що залишився поза санкціями, а також проти десятків інших фінансових установ і посадових осіб в Росії, ще більше послаблять російську військову машину. Ці широкомасштабні дії ускладнять для Кремля можливість ухилятися від санкцій США, а також фінансувати і оснащувати свою армію», – заявила міністрка фінансів США Джанет Єллен.
Управління контролю за іноземними активами визначило Акціонерне товариство «Газпромбанк» разом з його шістьма іноземними дочірніми компаніями каналом, через який Росія закуповує військову техніку для ведення війни проти України. Російський уряд також використовує «Газпромбанк» для виплат своїм солдатам, у тому числі бойових премій, а також для виплати компенсацій сімʼям російських солдатів, які загинули під час війни проти України, йдеться у повідомленні.
Раніше проєкт Радіо Свобода «Схеми» повідомляв, що через «Газпромбанк» Міністерство оборони Російської Федерації виплачує зарплатню та «бойові доплати» російським військовим, які ведуть агресивну війну проти України. Журналістам вдалось встановити військовослужбовців з різних військових частин РФ, які отримують в «Газпромбанку» гроші за участь у бойових діях на території України та довести системність цієї співпраці банку з командуванням російської армії.
Також «Схем» оприлюднили докази співпраці «Газпромбанку» з командуванням російської армії. Йдеться про виплату грошей через цей банк солдатам 64-тої окремої мотострілецької бригади Сухопутних військ РФ, більше відомої як «бучанські різники». Українська влада вважає військових цієї бригади причетними до масових вбивств у Бучі.
Окрім «Газпромбанку», під дію санкцій потрапили також «БКС-банк», «ДОМ. РФ», «Братський народний банк», банк «Кремльовський», банк «Центрокредит» і низка інших кредитних організацій.
Загалом США запровадили санкції проти понад 50 малих та середніх російських банків, які РФ використовує для оплати імпорту технологій та обладнання.
Серед фізичних осіб під санкції потрапили перші заступники голови Центробанку РФ Володимир Чистюхін і Дмитро Тулін і очільниця департаменту національної платіжної системи Центробанку Алла Бакіна.
Загалом під санкції Мінфіну США потрапили понад 300 фізичних осіб та організацій у Росії та інших країнах світу. Держдепартамент США ввів санкції проти понад 100 юридичних та фізичних осіб, які беруть участь у розвитку експортного потенціалу Росії.
Без води, світла та опалення: жителі Покровська розповіли, як виживають у місті (відео)
До 12 тисячі жителів залишаються у прифронтовому Покровську. У деяких районах люди вже третій місяць живуть без світла, води нема по всьому місту і набрати її можна хіба що на кількох свердловинах, які є у Покровську. В місті навіть не мріють про централізоване опалення, ліхтарики та телефони ходять заряджати у кілька магазинів, які все ще працюють. Вечори проводять за книгами, а прильоти по місту вже навіть не рахують – бо прилітає постійно. Проте – навіть не думають виїжджати. Тут кажуть – всі хто хотів полишити місто, вже давно зробили це, або на початку повномасштабного вторгнення, або у серпні, коли військові РФ стали стрімко просуватись у бік Покровська. Як виживають у холодну пору року без світла та опалення, що саме тримає жителів Покровська – в сюжеті Радіо Свобода.
Україна стала першою країною світу, проти якої застосували міжконтинентальну балістичну ракету, повідомив 21 листопада Центр стратегічних комунікацій Збройних сил України.
«Ми зробимо все, аби Росія залишилася в історії тільки своїми злочинами», – йдеться у дописі.
Раніше президент України Володимир Зеленський підтвердив, що Росія сьогодні використала нову ракету, яка за характеристиками є міжконтинентальною балістичною зброєю. Він зазначив, що зараз тривають експертизи.
Вранці Повітряні сили ЗСУ повідомили, що російські війська атакували Дніпро різними видами ракет, зокрема запустили міжконтинентальну балістичну ракету. Подробиць щодо застосування російськими військами міжконтинентальної балістичної ракети у ЗСУ не навели. Реакцій на це з боку Заходу немає, як і офіційних повідомлень із Росії.
Офіційній представниці МЗС РФ Марії Захаровій під час брифінгу для преси 21 листопада зателефонували і попросили не коментувати заяви про міжконтинентальну балістичну ракету РФ, випущену по Україні.
За даними місцевої влади, у Дніпрі внаслідок удару пошкоджене промислове підприємство, також у місті сталося дві пожежі, поранено двох людей.
Напередодні посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну російську повітряну атаку 20 листопада. З міркувань обережності посольство закривали. Згодом про закриття для відвідувачів 20 листопада заявили також дипломатичні представництва Іспанії, Італії та Греції.
На тлі цього у соцмережах поширювали інформацію про можливість завдання удару по Україні балістичною ракетою РС-26 «Рубеж». Пуски нібито мали бути з полігону в Астраханській області. 20 листопада про отакі пуски не повідомляли.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
В Україні завтра графіки відключення світла діятимуть з 6:00 до 22:00 – «Укренерго»
Завтра, 22 листопада, в Україні графіки відключення електроенергії діятимуть з 6:00 до 22:00, повідомила компанія «Укренерго».
За повідомленням, час застосування і обсяг обмежень будуть такими:
- 6:00 – 7:00 — одна черга відключень
- 7:00 – 18:00 — дві черги відключень
- 18:00 – 22:00 — одна черга відключень
Енергетики попереджають, що протягом доби обсяг застосування обмежень може бути змінений, і закликають не вмикати кілька потужних приладів одночасно, коли світло з’являється за графіком.
В «Укренерго» нагадують, що причина тимчасового запровадження обмежень – пошкодження енергообʼєктів під час масованої ракетно-дронової атаки 17 листопада. Аварійно-відновлювальні роботи тривають.
У ніч на 17 листопада російські війська завдали масованого комбінованованого удару по об’єктах енергетичного сектору України, застосувавши, за даними Повітряних сил ЗСУ, 120 ракет і 90 БпЛА.
Після цього радник прем’єр-міністра Юрій Бойко в ефірі «Київ24» припустив, що ситуація зі світлом може покращитися за кілька днів, а для повної відмови від графіків відключень потрібні тижні.
Останнім часом в Україні не діяли графіки відключення світла, як це було влітку, але з наближенням зими у Міненерго нагадували, що раціональне споживання допоможе енергетикам тримати енергосистему збалансованою.
За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.
Раніше міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україна здатна пройти зиму 2024-2025 років без відключень електроенергії, якщо силам РФ не вдасться зруйнувати вцілілі після попередніх атак обʼєкти критичної енергетичної інфраструктури.
Зеленський зустрівся з делегацією Британії – обговорили оборонну співпрацю
Президент України Володимир Зеленський зустрівся з делегацією Великої Британії на чолі з начальником штабу оборони, адміралом, сером Ентоні Радакіном.
«Обговорили оборонну співпрацю між Україною та Великою Британією – розвиток і нарощування технологічних спроможностей ЗСУ. Окрема увага – військовим потребам України та подальшій допомозі з боку партнерів», – йдеться у повідомленні, опублікованому в телеграмі Зеленського.
Президент подякував британському народу та уряду за тривалу підтримку.
На оприлюдненому відео видно, що в зустрічі брав участь Головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський та начальник Генштабу ЗСУ Анатолій Баргилевич.
Ця зустріч відбувається після того, як цього тижня, за повідомленнями медіа, західні союзники дали дозвіл на використання Україною ракет дальнього радіусу дії для ударів вглиб Росії після багатомісячних прохань Києва.
Про те, що Збройні сили України вперше застосували британські крилаті ракети по військових об’єктах на території Росії, 20 листопада повідомив Bloomberg із посиланням на західного чиновника, знайомого з цим питанням.
За словами співрозмовника видання, Велика Британія схвалила використання ракет Storm Shadow у відповідь на розгортання Росією північнокорейських військ у війні проти України. При цьому в уряді Британії офіційно про такий крок не повідомляли.
Велика Британія була першою країною, з якою Україна підписала двосторонню безпекову угоду.
Загалом Україна підписала вже до 30 таких безпекових угод: із Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією, Швецією, Ісландією, Норвегією, Японією, США, ЄС, Естонією, Литвою, Польщею, Люксембургом, Румунією, Чехією та Словенією.
Угоди підписують у межах декларації про підтримку України, ухваленої у Вільнюсі в липні 2023 року країнами «Групи семи».
«Чітка ознака ескалації»: в ЄС прокоментували можливе використання РФ нової ракети
Якщо застосування міжконтинентальної балістичної ракети для удару по території України підтвердиться, це буде чіткою ознакою ескалації з боку російської влади, сказав під час брифінгу 21 листопада речника Європейського союзу (ЄС) Петер Стано.
Спікер підкреслив, що у ЄС отримували сигнали про наміри Росії загострити ситуацію. Зокрема, Володимир Путін, за словами Стано, організував продовольчу та енергетичну кризу і прагне використовувати голод і зиму як інструменти тиску, здійснюючи атаки на енергетичні об’єкти та цивільну інфраструктуру України.
«Він (Путін – ред.) знову робить ставку у ядерній грі із нещодавно оновленою ядерною доктриною Росії. Він привів північнокорейських солдатів на європейську землю. Все це є чіткою ознакою його бажання до ескалації, а не волі знайти шляхи до миру. Тож якщо вони (Росія – ред.) дійсно скористалися міжконтинентальною ракетою, це буде якісною зміною у підходах Путіна та чіткою ознакою ескалації», – сказав речник ЄС.
Раніше президент України Володимир Зеленський підтвердив, що Росія сьогодні використала нову ракету, яка за характеристиками є міжконтинентальною балістичною зброєю. Він зазначив, що зараз тривають експертизи.
Вранці Повітряні сили ЗСУ повідомили, що російські війська атакували Дніпро різними видами ракет, зокрема запустили міжконтинентальну балістичну ракету. Подробиць щодо застосування російськими військами міжконтинентальної балістичної ракети у ЗСУ не навели. Реакцій на це з боку Заходу немає, як і офіційних повідомлень із Росії.
Читайте також: Москва не прагне миру – МЗС відреагувало на удар РФ новою ракетою
Офіційній представниці МЗС РФ Марії Захаровій під час брифінгу для преси 21 листопада зателефонували і попросили не коментувати заяви про міжконтинентальну балістичну ракету РФ, випущену по Україні.
За даними місцевої влади, у Дніпрі внаслідок удару пошкоджене промислове підприємство, також у місті сталося дві пожежі, поранено двох людей.
Напередодні посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну російську повітряну атаку 20 листопада. З міркувань обережності посольство закривали. Згодом про закриття для відвідувачів 20 листопада заявили також дипломатичні представництва Іспанії, Італії та Греції.
На тлі цього у соцмережах поширювали інформацію про можливість завдання удару по Україні балістичною ракетою РС-26 «Рубеж». Пуски нібито мали бути з полігону в Астраханській області. 20 листопада про отакі пуски не повідомляли.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Російський посол заявляє, що Британія тепер «безпосередньо залучена» у війну в Україні
Посол Росії у Великій Британії Андрій Келін заявив, що Лондон тепер «безпосередньо залучений» у війну в Україні після того, як її ракети Storm Shadow були використані для ударів по цілях на території Росії. Про це він сказав в ефірі телеканалу Sky News.
Це сталося після того, як цього тижня, за повідомленнями медіа, західні союзники дали дозвіл на використання Україною ракет дальнього радіусу дії для ударів вглиб Росії після багатомісячних прохань Києва.
На тлі цього кроку Келін, коли його запитали, чи втягнув цей крок Британію у війну, сказав: «Безумовно, Британія та Сполучене Королівство зараз безпосередньо залучені у цю війну, тому що ці удари не можуть відбутися без персоналу НАТО, британського персоналу також»
Відповідаючи на запитання, яка різниця між тим, що Росія використовує китайське, іранське та північнокорейське обладнання, технології та живу силу – і чи вони також були безпосередньо залучені – Келін натомість звинуватив Київ у залученні іноземних найманців.
Про те, що Збройні сили України вперше застосували британські крилаті ракети по військових об’єктах на території Росії, 20 листопада повідомив Bloomberg із посиланням на західного чиновника, знайомого з цим питанням.
За словами співрозмовника видання, Велика Британія схвалила використання ракет Storm Shadow у відповідь на розгортання Росією північнокорейських військ у війні проти України. При цьому в уряді Британії офіційно про такий крок не повідомляли.
Міноборони Росії повідомило, що ЗСУ в ніч на 19 листопада завдали удару шістьма далекобійними ракетами ATACMS по військовому об’єкту в Брянській області. Незадовго до цього стало відомо, що адміністрація Джо Байдена дозволила Україні використовувати ці ракети з метою на території Росії. Крім того, за інформацією The Times, високопоставлені джерела в уряді Великої Британії заявили, що обмеження США на використання Україною ракет Storm Shadow для ударів по Росії знято.
Що таке ракета РС-26 «Рубіж»? І яку загрозу вона несе?
- Удар по Дніпру
Близько 5-ї ранку 21 листопада Повітряні сили ЗСУ повідомили про швидкісну балістичну ціль, яка рухалася бік Дніпра зі сходу. А вже о 9-й ранку відомство повідомило, що Росія атакувала підприємства та критичну інфраструктуру у місті ракетами різних типів. Зокрема і міжконтинентальною балістичною ракетою з Астраханської області РФ.
- Міжконтинентальна балістична
Згодом президент Володимир Зеленський підтвердив, що агресор атакував Україну новою ракетою. «Всі властивості – швидкість, висота – міжконтинентальної балістичної. Наразі проводяться експертизи», – заявив він.
- Defence Express: це «Рубіж»
Фонд «Повернися живим» опублікував відео, на якому, як стверджується, видно падіння блоків тієї ж ракети – всього в межах міста впало 6 великих об'єктів.
Видання Defence Express припустило, що це була ракета РС-26 «Рубіж» – і світ став свідком першого застосування міжконтинентальної балістичної ракети в історії. На думку аналітиків, удар став демонстрацією та репетицією завдання ядерного удару по Україні.
Як працює міжконтинентальна балістика типу РС-26 «Рубіж» – і які руйнування здатна завдати?
Чи можна її взагалі збити і наскільки можливо, що Україна отримає такі системи?
Чому світ мовчить у відповідь на перше застосування МБР в історії?
Про це дивіться у випуску програми Донбас. Реалії:
У РФ схвалили трирічний бюджет із рекордними витратами на війну в 2025 році
Російська Державна дума ухвалила закон «Про федеральний бюджет на 2025 рік і на плановий період 2026–2027 років», повідомив сайт російського парламенту 21 листопада.
Уряд РФ вніс проєкт бюджету на розгляд Держдуми 30 вересня. Проєкт передбачає, що у 2025 році на військові витрати за статтею «Національна оборона» спрямують 13,5 трильйона рублів (або 6,31% ВВП Росії). Це рекордні військові витрати у новітній історії Росії.
Новий трирічний бюджет передбачає, що у 2026–2027 роках військові витрати будуть дещо нижчими: 12,8 трильйона рублів у 2026-му та 13,1 трильйона рублів у 2027-му.
Витрати за статтею «Нацбезпека та правоохорона», тобто на роботу силових структур, у 2025 році становитимуть 3,5 трильйона рублів. Разом зі статтею «Національна оборона» це 41% усіх видатків федерального бюджету.
Витрати на війну та силові органи перевищують витрати на освіту, охорону здоров’я, соціальну політику та національну економіку разом узяті.
Москва не прагне миру – МЗС відреагувало на удар РФ новою ракетою
Міністерство закордонних справ відреагувало на удар РФ новою ракетою, зазначивши, що це демонструє, що Москва не прагне миру.
«Сам удар доводить: Росія не прагне миру. Навпаки, вона докладає всіх зусиль для розширення війни», – сказав речник МЗС Георгій Тихий.
За його словами, зараз очікуються висновки експертів, щоб визначити точний тип нової ракети, яку Росія випустила по Україні та яка мала всі льотно-технічні характеристики МБР.
Вранці Повітряні сили ЗСУ повідомили, що російські війська атакували Дніпро різними видами ракет, зокрема запустили міжконтинентальну балістичну ракету. Подробиць щодо застосування російськими військами міжконтинентальної балістичної ракети у ЗСУ не навели. Реакцій на це з боку Заходу немає, як і офіційних повідомлень із Росії.
Офіційній представниці МЗС РФ Марії Захаровій під час брифінгу для преси 21 листопада зателефонували і попросили не коментувати заяви про міжконтинентальну балістичну ракету РФ, випущену по Україні.
За даними місцевої влади, у Дніпрі внаслідок удару пошкоджене промислове підприємство, також у місті сталося дві пожежі, поранено двох людей.
Напередодні посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну російську повітряну атаку 20 листопада. З міркувань обережності посольство закривали. Згодом про закриття для відвідувачів 20 листопада заявили також дипломатичні представництва Іспанії, Італії та Греції.
На тлі цього у соцмережах поширювали інформацію про можливість завдання удару по Україні балістичною ракетою РС-26 «Рубеж». Пуски нібито мали бути з полігону в Астраханській області. 20 листопада про такі пуски не повідомляли.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Лінія фронту є найменш стабільною від початку війни проти України – розвідка Британії
Просування російських військ протягом 2024 року прискорилося, а лінія фронту є менш стабільною, ніж будь-коли з моменту початку війни, повідомляє Міністерство оборони Британії 21 листопада з посиланням на дані розвідки.
У розвідці зазначили, що від від початку повномасштабного вторгнення втрати особового складу Росії, що склали понад 700 000 вбитими і пораненими, різко підірвали якість російських збройних сил. Росія також втратила щонайменше 3 500 основних бойових танків і 7 500 броньованих машин.
«Незважаючи на витрати, понесені сухопутними військами, російське територіальне просування в Україні прискорилося протягом 2024 року. Цьому сприяла толерантність російського керівництва до втрат, а також кількісна перевага російських сухопутних військ над Збройними силами України. Зараз лінія фронту є менш стабільною, ніж будь-коли з моменту початку конфлікту», – йдеться у дописі.
За даними Генерального штабу ЗСУ, станом на 21 листопада, Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 727 250 своїх військових, 9398 танків і 19143 броньованих машин.
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
25 лютого 2024 року президент України Володимир Зеленський вперше від початку повномасштабного вторгнення озвучив число загиблих українських військових: 31 тисяча. Водночас Зеленський сказав, що не може розголошувати, скільки серед українських військових є поранених і зниклих безвісти. Також, за його даними, втрати Росії склали 180 тисяч військовослужбовців загиблими, і до 500 тисяч разом поранених і загиблих.
В окупованому Севастополі оголошували повітряну тривогу через ракетну атаку
Очільник окупаційної влади Севастополя Михайло Развожаєв заявив про ракетну атаку на Крим. Повітряна тривога в місті була оголошена о 15:14 за київським часом, відбій – о 15:32. За твердженням чиновника, працювала протиповітряна оборона РФ, Развожаєв указав, що «вже збита одна протикорабельна ракета «Нептун» над акваторією на значному віддаленні від берега».
«Суспільне» з посиланням на місцевого жителя повідомило про гучний вибух з боку моря.
Редакція Радіо Свобода наразі не має можливості перевірити дану інформацію з незалежних джерел через окупацію Криму Росією.
Російська влада інформацію не коментувала.
Починаючи з серпня 2022 року у Криму регулярно чути звуки вибухів. В інтерв’ю Радіо Свобода в серпні минулого року очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Кирило Буданов заявив про здатність українських сил досягти будь-якої точки окупованого Криму для ураження противника. За його словами, для деокупації Криму є багато різних варіантів, але «без військових, бойових дій це неможливо».
«Укренерго»: 21 листопада відключень стало більше
Компанія «Укренерго» повідомила про зростання обсягу відключень електрики вдень 21 листопада.
За оприлюдненими даними, з 14:00 до 19:00 у більшості областей застосовуються три черги відключень (раніше цього ж дня йшлося про дві).
Увечері до більшості споживачів світло повернеться, з 19:00 до 22:00 діятиме одна черга відключень.
Причина тимчасового посилення обмежень – пошкодження ліній передачі внаслідок обстрілу, повідомили в «Укренерго».
Раніше сьогодні про те, що в Києві, а також Київській, Одеській, Дніпропетровській і Донецькій областях застосовуються екстрені відключення світла, повідомила компанія ДТЕК.
Вранці Повітряні сили повідомили про російський ракетний удар по Україні.
В Україні після російської масованої ракетно-дронової атаки 17 листопада діють графіки планових відключень електроенергії.
Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що Росія сьогодні використала нову ракету, яка за характеристиками є міжконтинентальною балістичною зброєю, йдеться у його зверненні.
«Всі характеристики – швидкість, висота – міжконтинентальної балістичної. Зараз тривають експертизи», – вказано у дописі.
Зеленський додав, що 21 листопада Україна відзначає День гідності та свободи.
«Сьогодні ж наш божевільний сусід вкотре показав, який він насправді і як він зневажає і гідність, і свободу, і взагалі життя людей. І як він боїться. Боїться настільки, що застосовує вже нові ракети. І шукає по світу, де б ще знайти зброю: то в Ірані, то в Північній Кореї», – наголосив президент.
Вранці Повітряні сили ЗСУ повідомили, що російські війська атакували Дніпро різними видами ракет, зокрема запустили міжконтинентальну балістичну ракету. Подробиць щодо застосування російськими військами міжконтинентальної балістичної ракети у ЗСУ не навели. Реакцій на це з боку Заходу немає, як і офіційних повідомлень із Росії.
Офіційній представниці МЗС РФ Марії Захаровій під час брифінгу для преси 21 листопада зателефонували і попросили не коментувати заяви про міжконтинентальну балістичну ракету РФ, випущену по Україні.
За даними місцевої влади, у Дніпрі внаслідок удару пошкоджене промислове підприємство, також у місті сталося дві пожежі, поранено двох людей.
Напередодні посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну російську повітряну атаку 20 листопада. З міркувань обережності посольство закривали. Згодом про закриття для відвідувачів 20 листопада заявили також дипломатичні представництва Іспанії, Італії та Греції.
На тлі цього у соцмережах поширювали інформацію про можливість завдання удару по Україні балістичною ракетою РС-26 «Рубеж». Пуски нібито мали бути з полігону в Астраханській області. 20 листопада про отакі пуски не повідомляли.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
ВР ухвалила за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих українських дітей
Верховна Рада 21 листопада ухвалила в першому читанні проєкт закону №9495 про внесення змін до закону України «Про охорону дитинства» щодо захисту прав депортованих, примусово переміщених дітей, повідомила народна депутатка від фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко.
Документ підтримали 248 депутатів .
Парламентарка зазначила, що законопроєкт уточнює поняття депортації та примусового переміщення дітей:
• Депортація дитини – незаконне переміщення дитини на територію держави-агресора або її союзників без згоди дитини та її законних представників.
• Примусове переміщення – переміщення дитини з території України до тимчасово окупованих територій або держави-агресора без її згоди.
Порядок повернення, реінтеграції та адаптації депортованих дітей визначатиме Кабінет міністрів.
За офіційними даними України, за час війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що всього Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук називає цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».
Станом на 12 листопада, Україна змогла повернути з території Російської Федерації й тимчасово окупованих земель 1002 дитини, повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій та переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.