Служба безпеки України заявляє про затримання агента російського ГРУ у Чернігові.
Як повідомляє пресслужба відомства, затриманий займався коригуванням вогню і підпалами авто, що розглядав як «тестові місії», а згодом розраховував на завдання із ліквідації українських військових.
За матеріалами справи, російським агентом виявився 45-річний місцевий безробітний, як стверджує СБУ, «ідейний прихильник рашизму», у поле зору окупантів він потрапив через свої проросійські коментарі у месенджері Telegram.
У СБУ кажуть, що спочатку на замовлення ГРУ РФ фігурант підпалив військовий пікап і трансформаторну підстанцію у Чернігові.
«Після цього він отримав завдання із коригування ворожих ударів по північному регіону. Для цього він орендував квартири з панорамним видом на оборонні та цивільні об’єкти. Найбільше ворога цікавили ремонтні бази ЗСУ та медустанови, в яких перебували на лікуванні поранені українські воїни. Далі, як фігурант зізнався співробітникам СБУ, він заявив російському куратору про готовність до фізичної ліквідації воїнів ЗСУ», – йдеться у повідомленні.
За даними відомства, для вчинення замахів агент планував використовувати саморобні вибухові пристрої або дрони-камікадзе.
Але Служба безпеки затримала чоловіка, наразі він перебуває під вартою. Йому повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану);
ч. 2 ст. 114-2 (несанкціоноване поширення інформації про рух, переміщення або розміщення ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного стану).
Станом на вересень СБУ від початку повномасштабного вторгнення затримала понад 50 агентів РФ, які намагалися розхитати суспільно-політичну ситуацію в Україні, видаючи себе за громадських активістів. За даними спецслужби, вони створили десятки неформальних обʼєднань та рухів і позиціонували себе як прибічники «народовладдя».
Понад 30 із них повідомлено про підозру у злочинах проти національної безпеки.
За останніми даними Офісу генерального прокурора, правоохоронці зафіксували 19816 злочинів проти національної безпеки, з них 3 763 відкриті за статтею про державну зраду.
У Севастополі, за повідомленнями, вибухнув автомобіль, загинув російський військовий
У окупованому Севастополі вранці 13 листопада на вулиці Шевченка вибухнув автомобіль – про це повідомили підконтрольний Росії очільник міста Михайло Развожаєв та російські телеграм-канали.
«О 09:59 до місця виклику прибули рятувальники МНС. Усередині автомобіля перебував водій, його оперативно змогли евакуювати та передали співробітникам швидкої допомоги, але врятувати його не вдалося. Від отриманих травм він помер», – заявив він.
Російський телеграм-канал Mash стверджує, що загиблий офіцер командував штабом 41-ї бригади ракетних катерів Чорноморського флоту Росії. Цей підрозділ бере участь у війні проти України, його кораблі завдають ударів ракетами «Калібр». Ймовірно, йдеться про 47-річного Валерія Транковського.
Развожаєв заявив, що «не можна виключати ймовірність диверсії».
Згодом російське державне агентство «РИА Новости» з посиланням на екстрені служби заявило, що під днище позашляховика, ймовірно, заклали вибухівку.
Українське командування наразі не коментувало ці заяви.
У Пентагоні заявили, що після ухвалення Конгресом додаткового фінансування для України Вашингтон надав Києву 83% обіцяних боєприпасів зі складів Міноборони США та 67% обіцяних засобів ППО.
«З моменту виходу додаткової програми (ухвалення Конгресом додаткового фінансування для України у квітні цього року – ред.) ми використали обладнання на суму майже 3,7 мільярда доларів із запасів Міністерства оборони на 12 PDA (Presidential Drawdown Authority, вміст передається одразу із запасів США), про які було оголошено з кінця квітня до середини жовтня. Коли ми знімаємо обладнання, яке доступне з наших запасів, ми відправляємо його протягом кількох днів або тижнів», – сказав під час брифінгу речник Міноборони США Патрік Райдер.
За його словами, відтоді і до середини жовтня США доставили в Україну 83% критично важливих боєприпасів, які зобов’язалися вилучити зі своїх запасів – йдеться про артилерійські снаряди калібру 155 міліметрів, GMLR, Patriot, NASAMS, ракети.
«Ми також доставили 67% інших критично важливих засобів протиповітряної оборони, в тому числі ракети Stinger і HAWK, і ми доставили 60% вогневих засобів, щодо яких були зобов'язання, в тому числі бомби малого діаметру і боєприпаси калібру 105 міліметрів. Якщо це щось, що не може бути доставлене одразу, бо потребує ремонту, ми ремонтуємо його якомога швидше і відправляємо одразу після цього», – додав він.
У Пентагоні зазначають, що загалом після ухвалення Конгресом додаткового фінансування у квітні США доставили сотні тисяч артилерійських снарядів, тисячі броньованих машин, тисячі боєприпасів для HIMARS і протитанкової зброї, десятки артилерійських систем, значні засоби протиповітряної оборони, в тому числі батарею Patriot, сотні перехоплювачів і десятки інших систем.
Патрік Райдер уточнив, що станом на 12 листопада Пентагон має 7,1 мільярда доларів за програмою PDA – 4,3 мільярда доларів на 2024 фінансовий рік плюс 2,8 мільярда доларів, які були повернуті, а також 2,21 мільярда доларів, що залишаються за програмою USAI (Ініціатива сприяння безпеці України) – для закупівлі зброї у виробників.
«Ми продовжуватимемо надавати допомогу і використовувати кошти, які у нас є, щоб забезпечити Україну всім необхідним для стримування російської агресії та боротьби з нею», – додав представник Пентагону.
Раніше у Міністерстві оборони США заявили, що до кінця президентського терміну Джо Байдена мають намір використати усі залишкові кошти для програм з підтримки України.
На президентських виборах у США перемогу здобув Дональд Трамп, зміна адміністрації і передача влади має відбутися 20 січня.
Шмигаль: Україна отримала грант на 1,35 мільярда доларів від США
Сполучені Штати надали Україні грант на 1,35 мільярда доларів, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль 13 листопада.
«Направляємо ці кошти на пріоритетні гуманітарні та соціальні програми», – заявив він у своєму телеграм-каналі.
Шмигаль уточнив, що Вашингтон спрямував кошти через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
«Наш Уряд продовжує роботу з союзниками для мобілізації необхідних фінансових ресурсів в цьому та наступному році», – додав голова уряду.
Минулого тижня Кабінет міністрів схвалив проєкт державного бюджету на 2025 рік до другого читання. За словами Шмигаля, витрати бюджету збільшили на 50 мільярдів гривень. З них додаткові 24 мільярди підуть на освіту, 6,3 млрд – на медицину.
Евакуацію з Курахового доводиться планувати завчасно і здійснювати «дуже швидко» – поліція Донеччини
Евакуація на Донеччині відбувається під російськими обстрілами, ситуація в Кураховому важка, і вивезення людей доводиться завчасно планувати – про це в ефірі Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок») повідомив Павло Дяченко, начальник відділу комунікації поліції Донецької області. За його словами, евакуаційні заходи доводиться робити в стислі терміни.
«Ситуація дуже важка, евакуація проводиться, але передумова для цього – планування. Щоб не наражати на небезпеку цивільних, це треба робити дуже швидко, в найкоротші терміни. Нещодавно близько десяти осіб забрали за один раз – собак, котів, і це все за умов, коли ворог завдає ударів по Кураховому. Нищаться будинки, руйнується інфраструктура навіть та, що залишалась. Це просто хаос, люди розуміють цю небезпеку, тому долучаються до евакуаційних рейсів і виїжджають», – розповів поліцейський.
За словами начальника відділу комунікації, головною небезпекою під час евакуації залишаються атаки армії РФ. Дяченко каже, що російська армія вдається до атак цивільного транспорту.
«Головна небезпека цих заходів – ворожі удари. Удари КАБами, удари артилерією, ну і застосування росіянами FPV-дронів. Вони б’ють по всіх напрямках, б’ють по цивільних автівках. Не можна сказати, що вони не бачать, що це звичайна цивільна машина і що люди їдуть на невеликому легковику і не становлять загрози», – заявив він.
Загалом евакуація в Донецькі області триває цілодобово на постійній основі. Поліцейський каже, що планування відбувається у взаємодії з місцевою владою та військовими. А вивозити людей вночі доводиться через безпекову ситуацію.
«Кожного разу по-різному, і, якщо брати до уваги територію усієї Донецької області, то евакуаційні заходи відбуваються 24/7. Бувають такі випадки, коли, враховуючи безпекову складову, проводяться евакуації і ввечері, і вночі. Тут вже вирішується все у взаємодії з військовими адміністраціями, з обласною, з місцевими, безпосередньо з військовими, щоб мати розуміння і комунікацію з людьми», – пояснив Дяченко.
За словами начальника Курахівської міської військової адміністрації Романа Падуна, в цій громаді залишається близько пів тисячі жителів. В громаді немає води, електрики та опалення, магазини не працюють. А люди змушені жити фактично у підвалах, передає слова посадовця Суспільне Донбас.
«Ціле літо та осінь у нас постійно КАБи» як живе Лиман поблизу лінії фронту (відео)
Лінія фронту наближається до міста Лиман на півночі Донецької області. Воно було двічі окуповане з 2014 року і двічі звільнене ЗСУ. У Лимані готуються до зими, а також до боїв, що знову наближаються. Як живуть та готуються до зими жителі міста, до якого наближається лінія фронту, місцева жителька розповіла кореспонденту телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки». Автор: Олексій Продайвода
У США підтвердили участь військ КНДР у боях в Курській області РФ
У Пентагоні продовжують оцінювати кількість солдатів КНДР у Курській області РФ у 10 000, від сил РФ вони здобули низку навичок, які можуть використовуватися на передовій.
«Ми бачимо понад 10 000 солдатів КНДР. Більшість із них переїхали на крайній захід Курської області, де, як повідомляється, почали брати участь у бойових діях з російськими військами. На даний момент я не можу надати більше щодо того, що конкретно це спричинить або може спричинити, крім того, що ми дуже уважно спостерігаємо», – сказав речник Міноборони США Патрік Райдер.
За його даними, російські війська навчили цих солдатів КНДР застосуванню артилерії, БПЛА, основним діям піхоти – всі ці навички будуть використовуватися на передовій.
«І тому, зі свого боку, те, що ми робимо, це ми продовжуємо забезпечувати, щоб Україна мала те, що їй потрібно з точки зору допомоги у сфері безпеки, щоб захистити себе від російської агресії. І ми продовжуватимемо тісно консультуватися з нашими союзниками та партнерами щодо наступних кроків», – додав він.
Натомість у Держдепі США підтвердили, що північнокорейські військові почали брати участь у бойових діях проти українських військ на території Курської області РФ.
«Росія навчила солдатів КНДР артилерійській справі, використанню БПЛА та основним навичкам піхоти, включаючи розчищення траншей, що є критично важливими навичками для операцій на передовій», – сказав на брифінгу представник Держдепартаменту США Ведант Патель.
За його словами, успіх Росії на полі бою із залученням військ КНДР багато в чому буде залежати від того, наскільки добре РФ зможе інтегрувати північнокорейських солдатів у свої збройні сили.
У Курській області РФ відбулися перші бойові зіткнення між українськими та північнокорейськими військовими – 5 листопада цю інформацію підтвердили джерела видання Financial Times та Суспільного у спецслужбах. Повідомлялося, що поки «не йдеться про великі зіткнення».
У Головному управлінні розвідки Міноборони України повідомили, що перші підрозділи військових з КНДР прибули в зону бойових дій російсько-української війни – 23 жовтня «їхня поява зафіксована у Курській області РФ». За оцінками ГУР, чисельність перекинутих на Росію північнокорейських військових зараз становить близько 12 тисяч осіб, серед них – 500 офіцерів, зокрема три пхеньянські генерали.
Південна Корея 22 жовтня заявила про можливий перегляд підтримки Києва, зокрема щодо надання летальної зброї і направлення персоналу, залежно від ситуації в Україні.
Президент Росії Володимир Путін, коментуючи інформацію про перекидання до Росії північнокорейських військових, не заперечив ці дані. На запитання про те, що, за супутниковими знімками, північнокорейські військові перебувають у Росії, Путін відповів: «Знімки – річ серйозна. Якщо є знімки, то вони щось відображають». Він нагадав, що Державна дума РФ ратифікувала договір про стратегічне партнерство з Північною Кореєю, зазначивши, що Москва «ніколи не сумнівалася, що північнокорейське керівництво ставиться до наших домовленостей серйозно».
Cили РФ атакували Україну 96 ракетами та ударними дронами – ЗСУ
У ніч на 13 листопада російські війська завдали удару по Україні 96 ракетами різних типів та ударними безпілотниками, повідомляє у телеграмі пресслужба Повітряних сил ЗСУ.
Радіотехнічні війська Повітряних Сил виявили 96 засобів повітряного нападу (без урахування КАБ):
- дві зенітні керовані ракети С-300 із Курської області РФ – по Сумщині;
- дві крилаті ракети Х-101 – із стратегічних бомбардувальників Ту-95МС, район пусків – Каспійське море;
- дві балістичні ракети «Іскандер-М»/KN-23 район пусків Воронезька область РФ;
- 90 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників невстановленого типу із районів Курськ, Приморсько-Ахтарськ, Орел (РФ).
У Повітряних силах ЗСУ зазначають, що станом на 10:00 підтверджено збиття двох крилатих ракет Х-101, двох балістичних ракет «Іскандер-М»/KN-23 та 37-ми БпЛА противника у Київській, Полтавській, Житомирській, Сумській, Черкаській, Запорізькій, Чернігівській та Кіровоградській областях.
47 безпілотників були локаційно втрачені у різних регіонах України, два БпЛА вийшли з повітряного простору України у напрямку Білорусі та Росії. Ще два безпілотники – в повітрі, бойова робота триває, додають у ЗСУ.
За даними КМВА, вперше за останні 73 дні війська РФ завдали комбінованого ракетно-дронового удару по Києву. В результаті протиповітряного бою Сили оборони знищили кілька крилатих, кілька балістичних ракет та до десятка дронів.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
ОВА: на Київщині через атаку РФ постраждала людина, була пожежа
Унаслідок російської ракетно-дронової атаки на Київщині постраждала людина, повідомив голова обласної військової адміністрації Руслан Кравченко.
«На жаль, внаслідок падіння уламків збитих ворожих цілей в одному з населених пунктів поранена людина. Чоловік 48 років отримав садна голови, стан задовільний. Необхідну медичну допомогу надали на місці. Від госпіталізації відмовився», – написав він у телеграмі.
За його словами, також на місці падіння уламків сталося загорання складського приміщення. Пожежа локалізована.
У ДСНС уточнюють, що будівля зруйнована, а пожежа виникла в Броварському районі Київщини.
Повітряна тривога на Київщині триває понад вісім годин.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
«Укренерго» заявило про обмеження потужності для бізнесу та промисловості
В Україні запроваджують обмеження споживання для промисловості, повідомив оператор енергосистеми «Укренерго» в середу.
«13 листопада тимчасово запроваджуються обмеження потужності для бізнесу та промислових споживачів. Причина: короткострокове зниження потужності маневрової генерації і суттєве зменшення обсягів імпорту електроенергії», – заявила національна компанія.
За повідомленням, обмеження діятимуть протягом дня. Вони будуть скасовані увечері, після «усунення зауважень до роботи обладнання».
«Укренерго» зазначає, що для побутових споживачів не передбачено обмежень, але просить раціонально використовувати електроенергію, особливо в години максимального споживання.
Оператор також закликав бізнес «активніше імпортувати електроенергію для власних потреб, щоб уникнути вимушених обмежень потужності».
Раніше Київська міська військова адміністрація попередила про можливі превентивні аварійні відключення електроенергії під час російської повітряної атаки на початку доби 13 листопада.
Бої за Курахове: чи є загроза оточення для підрозділів ЗСУ?
- Російська армія хоче перерізати логістичні коридори
Російська армія проривається у районі Курахова задіює там багато своєї піхоти і механізованої техніки. Аналітики проєкту DeepState кажуть, що військові РФ намагаються перерізати логістику Збройних сил України.
Український Генштаб повідомляє, що найбільше бойових зіткнень на лінії фронту нині відбувається саме на Курахівському напрямку. Інтенсивні атаки окупаційна армія здійснює за підтримки авіації.
Чи є загроза оточення ЗСУ?
Оглядач BILD Юліан Рьопке стверджує, що російська армія нібито прорвала українську оборону на понад 1200 метрів у глибину Курахового і контролює приблизно 15 відсотків його території.
Чи є загроза оточення? Хто і для чого міг знищити Курахівську греблю?
Попри складну ситуацію на полі бою, у самому Кураховому залишається ще пів тисячі людей. Як вивозять цивільних і чому не всі готові полишати своє місто?
Дивіться про це у програмі Свобода.Ранок:
Командування: ЗСУ стримали 20 російських атак у Курській області
Протягом доби 12 листопада на фронті сталося 162 бойових зіткнення, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил вранці у середу.
За даними штабу, російські війська вісім разів штурмували українські позиції біля Вовчанська, ще 17 разів – на Куп’янському напрямку.
«На Лиманському напрямку ворог атакував шість разів. Намагався просунутись уперед поблизу Новомихайлівки, Греківки та Торського. На Сіверському напрямку українські воїни відбили атаку в районі Верхньокам’янського», – йдеться в зведенні.
Штаб також зафіксував 11 російських атак на Торецькому напрямку і 28 – на Покровському, поблизу Миролюбівки, Променя, Лисівки, Григорівки, Пустинки та Новоолексіївки.
«На Курахівському напрямку Сили оборони відбили 47 атак. Найактивніше окупанти намагалися просунутися вперед в районах Іллінки, Новоселидівки, Вознесенки, Новодмитрівки, Дальнього та Антонівки», – повідомляє командування.
Також російська армія 15 разів штурмувала позиції ЗСУ на Времівському напрямку. П’ять атак були відбиті на Придніпровському напрямку.
«Триває операція у Курській області, де українські воїни стримали 20 атакувальних дій загарбників. Також російська терористична армія не припиняє бомбардування власних територій; за наявною інформацією, минулої доби противник завдав 24 авіаудари із застосуванням 34 КАБ», – заявляє Генштаб.
Росія готує масштабний наступ на Курську область, де перебувають підрозділи ЗСУ, й він може розпочатися з дня на день, пише американське видання New York Times. Головком ЗСУ Олександр Сирський днями відвідав підрозділи, які беруть участь у Курській операції та заявив, що задача ЗСУ на Курщині полягає в тому, щоб стримувати російські війська на території самої Росії.
КМВА: вперше за останні 73 дні сили РФ атакували Київ ракетами та дронами
Вперше за останні 73 дні війська РФ завдали комбінованого ракетно-дронового удару по Києву, повідомив голова Київської міської військової адміністрації Сергій Попко.
За його словами, для атаки сили РФ застосували, ймовірно, крилаті ракети повітряного базування, балістичні ракети KN-23/KN-24/Іскандер-М, безпілотники типу Shahed/Герань/Гербера/Пародія.
«Повітряну тривогу в столиці оголосили о пів на сьому ранку через загрозу БпЛА зі східного напрямку. В цей час крилаті ракети вже прямували в напрямку Київщини. Коли ракети вже заходили на Київ, противник одночасно завдав балістичного удару по столиці. Завершилася ворожа атака знову безпілотниками», – написав він у телеграмі.
В результаті протиповітряного бою Сили оборони знищили кілька крилатих, кілька балістичних ракет та до десятка дронів, інформації щодо руйнувань чи потерпілих в Києві наразі не надходило, додав Попко.
Повітряна тривога у Києві тривала понад дві години. Близько 9:20 у місті знову оголосили повітряну тривогу через загрозу застосування балістичного озброєння.
На початку доби 13 листопада Повітряні сили зафіксували зліт російських бомбардувальників Ту-95МС, також відстежували рух російських дронів із півночі.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Генштаб ЗСУ: втрати російської армії перевищили 714 тисяч військових
Російські війська втратили близько 1 770 людей особового складу, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України 13 листопада.
За оцінкою українського командування, загальні втрати Росії за час повномасштабної війни становлять приблизно 714 380 військових.
Генштаб також навів оновлені дані про втрати російської техніки:
- 9 300 танків (+24)
- 18 896 бойових броньованих машин (+49)
- 20 408 артилерійських систем (+56)
- 1 249 реактивних систем залпового вогню
- 996 засобів протиповітряної оборони
- 369 літаків
- 329 гелікоптерів
- 18 798 безпілотників оперативно-тактичного рівня (+61)
- 2 636 крилатих ракет
- 28 кораблів і катерів
- 1 підводний човен
- 28 966 автомобілів і автоцистерн (+96)
- 3 629 одиниць спеціальної техніки (+3)
Днями Інститут дослідження війни озвучив оцінку, що російські військові не можуть нескінченно витримувати нинішні показники втрат на війні проти України, особливо задля обмежених успіхів.
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
25 лютого 2024 року президент України Володимир Зеленський вперше від початку повномасштабного вторгнення озвучив число загиблих українських військових: 31 тисяча. Водночас Зеленський сказав, що не може розголошувати, скільки серед українських військових є поранених і зниклих безвісти. Також, за його даними, втрати Росії склали 180 тисяч військовослужбовців загиблими, і до 500 тисяч разом поранених і загиблих.
Розвідка Великої Британії 17 вересня заявила, що російські втрати від початку вторгнення оцінюються в понад 610 тисяч осіб убитими й пораненими.
Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.
Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».
Кличко повідомляє про вибухи в Києві
У Києві працюють сили протиповітряної оборони, повідомив міський голова столиці Віталій Кличко вранці 13 листопада.
«Вибухи в місті. Працюють сили ППО. Перебувайте в укриттях!» – закликав він.
Повітряні сили попереджали про рух ракет і безпілотників у бік Києва.
Раніше Київська міська військова адміністрація попереджала про можливість превентивного запровадження графіків аварійних відключень електроенергії у столиці.
На початку доби 13 листопада Повітряні сили зафіксували зліт російських бомбардувальників Ту-95МС, також відстежували рух російських дронів із півночі.
ISW: армія Росії просунулася в Кураховому та на південь від міста
Російські війська нещодавно просунулися в ході двох механізованих штурмів у межах Курахового та на південь від нього на заході Донецької області – про це заявляє американський Інститут дослідження війни у звіті від 12 листопада.
«Кадри з геолокацією, опубліковані 12 листопада, показують, що російські сили нещодавно просунулися вулицею Запорізькою на північному сході Курахового під час механізованого штурму силами роти. Українська бригада, яка оборонялася від механізованого штурму, повідомила, що російські сили атакували з 12 одиниць бронетехніки, а українська артилерія та безпілотники знищили три танки та шість БМП», – йдеться в звіті.
Інститут також посилається на український підрозділ, за даними якого три групи російських піхотинців безуспішно намагалися форсувати ріку Вовча на північ від Курахового.
За звітом, додаткові геолокаційні кадри, опубліковані 11 листопада, вказують на те, що російські війська нещодавно просунулися на півночі села Дальнє, що на південь від Курахового.
«Російське просування поблизу Дальнього, ймовірно, спрямоване на обхід низки населених пунктів на північ від Вугледара вздовж шосе C05114, яке могло стати серйозним викликом для наступаючих російських військ. ISW продовжує оцінювати, що подальше просування росіян у Дальньому та на захід від населеного пункту може змусити українські сили відійти з позицій на північ та північний схід від Вугледара, дозволяючи російським силам просуватися вздовж шосе C051104 відносно безперешкодно та чинити тиск на українські позиції в Кураховому з півдня», – додають аналітики.
Читайте також: ISW: армія Росії могла вдарити по Курахівському водосховищу для сприяння своєму наступу
ISW додає, що російські «воєнкори» заявляли про просування армії РФ на північ від Курахового в районі Вознесенки, але інститут не знайшов цьому підтвердження.
Генеральний штаб ЗСУ повідомляв про 47 бойових зіткнень на Курахівському напрямку за добу 12 листопада, в тому числі спроби російських загарбників просунутися вперед в районах Іллінки, Новоселидівки, Вознесенки, Новодмитрівки, Дальнього та Антонівки. За зведенням командування, бої продовжуються.
Курахівський напрямок останнім часом залишається лідером за кількістю атак у зведеннях Генштабу. Армія Росії «стискає кліщі» навколо Курахового – про це протягом останніх трьох днів повідомляв аналітичний проєкт DeepState.
Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, судячи з карти, Курахове опинилося у величезному «мішку», між крайніми флангами якого – близько 20 кілометрів. Аналітики з DeepState зазначили, що навіть додаткові ресурси, які прибувають для підкріплення на цю ділянку, не завжди адекватно розгортаються.
Мертва риба та нищення екології: як Каспій став полем битви
Російські військові сили в Каспійському морі та навколо нього, схоже, ведуть вогонь по Україні – з поки що невизначеним впливом на місцеве довкілля, а також незліченними смертями та руйнуваннями в результаті влучання в їхні цілі. Представники влади України повідомляли про російські літаки, які запускали ракети з моря в перші дні повномасштабного вторгнення Росії в 2022 році, і відтоді робили це не раз.
Секрети російських «Шахедів» і як українські БПЛА долетіли до Каспію. Сергій Флеш про війну дронів
Атака дронів-камікадзе ГУР на російські кораблі в Каспійському морі 6 листопада – на головний пункт базування флотилії ВМФ Росії в Дагестані – стратегічний рівень атаки. Адже відстань до об’єкта сягає близько 1500 кілометрів.
Хоча атака на Каспій відбулась уперше, нальоти на об'єкти у глибині російської території вже стали звичними.
- Чому російську базу в Дагестані, як і багато інших, не врятував РЕБ?
- Що взагалі відбувається із захистом від дронів, радіоелектронними технологіями та виробництвом БПЛА у Росії?
- Чим супротивник щоночі атакує українські міста та які ноу-хау застосовує на фронті?
- Що може цьому протиставити Україна?
Про це Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) поговорили з експертом із зв'язку, головою Центру радіотехнологій Сергієм Бескрестновим, відомим як Сергій Флеш. Він є автором профільного телеграм-каналу про військовий зв'язок.
Нічна атака Росії: на Київщині працює ППО, військові повідомили про зліт Ту-95МС
У кількох областях України триває повітряна тривога. Зокрема, в Київській області працюють сили протиповітряної оборони, повідомляє місцева військова обласна адміністрація:
«Повітряна тривога триває. Просимо всіх залишатися в укриттях. В області працює ППО».
Після 3 години 13 листопада Повітряні сили попередили про зліт російських стратегічних бомбардувальників.
«Зафіксовано зліт до 6 бортів Ту-95мс, з Оленєгорська. Орієнтовно в районі пускових рубежів очікуються о 5:00», – заявило командування.
Також військові фіксують рух безпілотників із півночі:
- на Сумщині, на півночі та півдні області курсом на Чернігівську та Полтавську області
- на Чернігівщині курсом на Київщину
- на півночі Київської області курсом на Житомирщину
- на півночі Житомирщини курсом на Звягель
- групою на Полтавщині вздовж кордону з Сумщиною курсом на Київ
- на північному заході Харківщини курсом на Полтавщину
- на сході Черкащини курсом на Кіровоградську область
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
США: звинуваченого у витоку секретних даних про війну РФ проти України засудили на 15 років
Військовослужбовця Національної гвардії США Джека Тейшейру, звинуваченого в організації витоку секретних документів Пентагону, зокрема документів про війну РФ в Україні, 12 листопада засудили до 15 років позбавлення волі.
Раніше цього року Тейшейра визнав себе винним за шістьма пунктами звинувачення в навмисному зберіганні й передаванні секретної інформації, яка стосувалася національної оборони.
22-річний підсудний не відреагував на винесений вирок. Раніше під час слухань він вибачився, сказавши судді, що «шкодує за спричинені збитки».
Спочатку прокуратура вимагала 17 років позбавлення волі, заявивши, що Тейшейра «здійснив одне з найбільш значних порушень закону про шпигунство в американській історії».
Адвокати просили 11 років позбавлення волі. Вони визнали, що їхній клієнт «ухвалив жахливе рішення, яке він повторював протягом 14 місяців», але зазначили, що дії Тейшейри ніколи не мали на меті «зашкодити Сполученим Штатам».
Джека Тейшейру арештували у квітні 2023 року після того, як у соціальних мережах з’явилися численні фотокопії секретних документів Пентагону з інформацією про воєнну допомогу країн НАТО Україні, з оцінкою російських втрат під час вторгнення в Україну, з даними американської розвідки про стан російської армії, з іншою інформацією щодо різних країн.
За даними слідства, Тейшейра ділився секретними документами з учасниками ігрового чату. Цей витік називають найбільшим у країні за довгі роки, від часу скандалу з Wikileaks.