На Курщині вже 8 тисяч військових КНДР, їх можуть кинути в бій «найближчими днями» – Блінкен
У Курській області РФ перебуває приблизно 8 тисяч північнокорейських військових, які можуть бути залучені до бойових дій проти України «найближчими днями», повідомив 31 жовтня держсекретар США Ентоні Блінкен після зустрічі у Вашингтоні міністрів оборони та закордонних справ США і Південної Кореї.
«Зараз, за нашими оцінками, в Росії загалом перебуває близько 10 тисяч північнокорейських солдатів, і за останньою інформацією, близько 8 тисяч цих військових були розгорнуті в Курській області», – заявив глава американської дипломатії.
Він зазначив, що «Сполучені Штати поки не бачили підтверджень залучення військових КНДР до бойових дій».
«Але ми очікуємо, що це станеться впродовж найближчих днів», – зауважив Блінкен.
Війська РФ обстріляли Купʼянськ з артилерії, загинув чоловік – прокуратура
Російська армія з артилерії обстріляла місто Куп'янськ Харківської області. Унаслідок атаки загинув місцевий житель, повідомляє прокуратура Харківської області.
За даними слідства, 31 жовтня близько 14:00 збройні сили РФ здійснили артилерійський обстріл міста Купʼянськ. Загинув 73-річний чоловік. Пошкоджено житлові будинки.
У Росії заявляють про атаку дронів на нафтопереробний завод в Уфі
У Росії в місті Уфа ввечері у четвер безпілотники атакували промислові підприємства, повідомила місцева влада.
За даними телеграм-каналу Baza та видання «РБК-Уфа», однією з цілей, ймовірно, був один із місцевих нафтопереробних заводів –«Башнефть-Уфанефтєхім».
За твердженням голови Башкирії Радія Хабірова, атака була здійснена трьома безпілотниками по кількох цілях. За його словами, один дрон вибив шибки в приміщенні атакованого заводу, два інші впали в промзоні. Незалежного підтвердження цієї інформації немає, регіональна влада часто зменшує наслідки атак безпілотників.
У повідомленні Хабірова не йдеться, хто запустив дрони. Раніше низка нафтопереробних заводів у Росії була пошкоджена після атак дронами української сторони.
Водночас Міноборони РФ заявляє про спроби «київського режиму» здійснити атаки із застосуванням БПЛА літакового типу по об'єктах на території Росії і каже про нібито знищення двох дронів над територією Курської області, двох – Брянської області і одного – над територією окупованого Криму. Про атаку дронів в Башкортостані не інформує.
Київ ці повідомлення не коментував.
За даними видання Baza, через атаку співробітників заводу було евакуйовано. Аеропорт Уфи більше години не приймав та не відправляв рейси. Місто розташоване приблизно за 1800 кілометрів від українського кордону.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські регіони регулярно зазнають обстрілів й атак безпілотників. Міноборони Росії звітує про збиті ракети і дрони над територією Росії. Київ ці повідомлення переважно не коментує.
Від початку 2024 року російські НПЗ регулярно зазнавали атак українських безпілотників. На деяких заводах вийшли з ладу установки первинної переробки нафти, які вимагали ремонту. Проте вже у квітні Росія змогла частково відновити потужності ключових нафтопереробних заводів.
Президент України Володимир Зеленський називав атаки на НПЗ відповіддю на удари російських військ по енергетиці України.
Росія залучає війська з КНДР через проблеми в середині країни – ексдиректор ЦРУ
Росія залучає війська з КНДР через проблеми в середині країни, вважає ексдиректор Центрального розвідувального управління США, генерал Девід Петреус під час 10-го Київського безпекового форуму для молоді.
«Росії зараз дуже складно рухатись далі, росіяни намагаються покладатися на зовнішні сили, на сили КНДР, у них вже бракує резервів для розвитку економіки, і ці резерви дуже сильно вичерпані», – сказав він, зазначивши, що багато з цих проблем і далі поглибляться в результаті санкцій.
Петреус вважає, що будь-які обговорення припинення війни вимагатимуть серйозних гарантій з боку Сполучених Штатів Америки щодо безпекової угоди з Україною, щоб унеможливити війну у майбутньому, інакше Росія відновить свої сили і знову зможе напасти на Україну.
Відповідаючи на питання про американську підтримку й допомогу, він сказав: «Україна сьогодні виробляє технології завтрашнього дня, а американські системами, які надходять в Україну, сьогоднішнього чи вчорашнього дня».
Київський безпековий форум для молоді – це платформа для залучення молодих лідерів до обговорення питань національної безпеки та міжнародних відносин.
Читайте також: Китай втрачає контроль? Як зреагує Пекін на участь північнокорейських військ у війні Росії проти України
Днями Пентагон заявив, що КНДР направила близько 10 000 солдатів для навчання на сході Росії, що, ймовірно, посилить російські сили поблизу України протягом наступних кількох тижнів. 29 жовтня у Міноборони США підтвердили, що кілька тисяч північнокорейських військовослужбовців уже вирушили до Курської області Росії, а «невелика кількість» вже там.
У Головному управлінні розвідки Міноборони України повідомили, що перші підрозділи військових з КНДР прибули в зону бойових дій російсько-української війни – 23 жовтня «їхня поява зафіксована у Курській області РФ». За оцінками ГУР, чисельність перекинутих на Росію північнокорейських військових зараз становить близько 12 тисяч осіб, серед них – 500 офіцерів, зокрема три пхеньянські генерали.
Південна Корея 22 жовтня заявила про можливий перегляд підтримки Києва, зокрема щодо надання летальної зброї і направлення персоналу, залежно від ситуації в Україні.
Президент Росії Володимир Путін, коментуючи інформацію про перекидання до Росії північнокорейських військових, не заперечив ці дані. На запитання про те, що, за супутниковими знімками, північнокорейські військові перебувають у Росії, Путін відповів: «Знімки – річ серйозна. Якщо є знімки, то вони щось відображають».
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров прокоментував українські формулу миру та план перемоги, презентовані президентом України Володимиром Зеленським. Також він заявив що завершення війни «в нічию» не вигідне жодній стороні.
«Захід заплющує очі, продовжуючи просувати тупикову, я навіть сказав би тупу формулу миру Зеленського, який закликає до капітуляції Росії. А кілька тижнів тому цей громадянин оприлюднив не менш шизофренічний план перемоги», – сказав Лавров 31 жовтня на Мінській міжнародній конференції з євразійської безпеки.
Він додав, що ані формула, ані план, ані бажання України вступити до НАТО та Євросоюзу «не наближають мир у Європі».
Також на пресконференції після заходу очільник МЗС Росії заявив, що «закінчення конфлікту в Україні внічию не забезпечить інтереси кожної сторони».
«Внічию, мені здається, трошки не передає необхідності надійно забезпечити інтереси кожної сторони, зокрема в загальноконтинентальному масштабі. І причини нам добре відомі – Олександр Григорович (Лукашенко – ред.) сьогодні згадував ті дії, які київський режим після держперевороту робив щодо винищення російської мови у всіх сферах життя», – заявив Лавров.
У Мінекономіки розповіли, скільки українців заброньовані від мобілізації
В Україні станом на кінець жовтня 2024 року від мобілізації заброньовані 906 тисяч громадян, розповіла міністр економіки Юлія Свириденко в інтерв’ю Forbes.
Вона спростувала інформацію ЗМІ про нібито 1,5 млн заброньованих від мобілізації українців.
«На піку у нас було 950 тисяч «унікальних заброньованих». Коли з’явилося бронювання через «Дію», у певний момент статистика зросла до 1,049 млн осіб, але це через подвоєння, оскільки деякі компанії одночасно подавали документи й у паперовому, і в електронному вигляді», – пояснила Свириденко.
Влада: сили РФ атакували Нікопольщину, постраждала жінка, пошкоджені будівлі та ЛЕП
Російські військові кілька разів протягом дня 31 жовтня били про Нікопольщині, розповів голова Дніпропетровської обласної адміністрації Сергій Лисак.
«Застосовували артилерію і дрони-камікадзе. Дісталося Нікополю та Мирівській громаді. Постраждала 78-річна жінка. Вона зазнала осколкових поранень грудної клітини. Госпіталізована в стані середньої тяжкості», – зазначив голова ОВА.
Крім того, за даними Лисака, «пошкоджені інфраструктура, адміністративна і дві будівлі, які не експлуатувалися. А ще – приватний будинок. Зачепило лінію електропередач».
Троє загиблих, 36 поранених: у Харкові завершили рятувальні роботи після авіаудару РФ – ДСНС
У Харкові завершили аварійно-рятувальні роботи та розбір завалів у 9-поверхівці після російського авіаудару, повідомила 31 жовтня Державна служба із надзвичайних ситуацій.
«У результаті ворожого удару троє людей загинули, з них двоє дітей, ще 36 осіб постраждало. До ліквідації наслідків влучання по житловій багатоповерхівці були залучені рятувальники Харківського, Луганського та Івано-Франківського гарнізонів ДСНС, а також два Спеціального центру швидкого реагування ДСНС України», – йдеться у повідомленні.
Кремль окупував Селидове: далі Покровськ і Запоріжжя?
«Ворог окупував Селидове», – повідомили аналітики проєкту DeepState 30 жовтня. Натомість, у зведенні за ту ж саму добу в Генштабі ЗСУ заяву про окупацію міста не підтвердили і зазначили, що українські військові на Покровському напрямку відбили, у тому числі, штурми у бік Селидового.
Яка тактика стала успішною для військ агресора і які наслідки матиме імовірна втрата міста для Покровського напрямку, – розбиралося Радіо Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Мапа проєкту DeepState наочно демонструє зміни ситуації довкола Селидового:
- 15 жовтня з’являється «клешня» з півдня вбік села Вишневе;
- 16 жовтня збільшується «червона зона» з півночі та північного сходу;
І далі практично щодня мапа демонструє збільшення території з півночі, сходу та півдня довкола міста, що перейшло під контроль Кремля.
Безлюдні вулиці, дикі свині і «зуби дракона»: що відбувається у Покровську
«Води немає, газу немає, світла немає. Нічого немає. Ось так і живемо»
Ні людей, ні машин, зарослі бур'яном вулиці, якими бігають покинуті собаки та навіть здичавілі свині – це Покровськ, ще недавно жваве місто з потужною промисловістю. У ніч проти 30 жовтня проєкт DeepState заявив про окупацію Селидового – містечка, яке називали останнім бастіоном на шляху до Покровська. Аналітики та військові прогнозують, що він може стати наступною ціллю армії РФ, яка від захоплення Авдіївки в лютому цього року продовжує просуватись Донеччиною. Що зараз відбувається у Покровську – у репортажі телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю Голосу Америки.
Таким порожнім та безлюдним Покровськ ще не був ніколи. На околицях міста ні машин, ні людей не видно, вулиці заросли бур'яном. Місцеві жителі масово виїхали з міста. Ті, хто залишився, намагаються з дому не виходити. Вулицями гуляють лише тварини. Наприклад, в'єтнамські свині.
«Мотаються тепер дикі. Собак гризуть. Нападають на собак, якщо вони на них нападають. Господарі на «Південний» поїхали, тут же світла немає, а тут вони були, і вольєр не закрив один друг, і вони вискочили. І ось це тепер бігають дикунами», – пояснює місцевий житель Сергій.
Він один із небагатьох людей, хто продовжує жити у цій частині міста.
«Ось тут немає нікого. Ось на розі я та Індіра, все. І далі там одна людина. Все, більше нікого немає», – каже він.
Генштаб ЗСУ: від початку доби відбулося 79 боєзіткнень, найбільше на Курахівському напрямку
Від початку доби кількість бойових зіткнень по всій лінії фронту зросла до 79. Найбільш активні війська РФ на Лиманському, Покровському та Курахівському напрямках, йдеться у зведенні Генерального штабу ЗСУ 31 жовтня станом на 16:00.
«Зафіксовано 22 ворожі атаки в районах Новоселидівки, Кремінної Балки, Новодмитрівки, Острівського, Максимільянівки, Антонівки та Єлизаветівки на Курахівському напрямку. У районі Антонівки окупанти прикладають основні зусилля – провели десять штурмів, три з яких тривають», – кажуть у ЗСУ.
На Лиманському напрямку російська армія здійснила 12 атак в напрямку Катеринівки, Степового, Греківки, Тернів та у Серебрянському лісі. Також на Покровському напрямку бої тривають поблизу Променя, Лисівки та Вишневого, вказано у повідомленні.
За даними штабу, на даний час відомо про сім авіаційних ударів по Курській області, під час яких російська армія скинула 13 авіаційних бомб.
Крім того війська РФ проводили наступальні дії на Харківському, Куп’янському, Торецькому, Времівському, Оріхівському і Придніпровському напрямках.
Проєкт Deepstate пізно ввечері 30 жовтня повідомив про окупацію військами РФ Селидового, Вишневого, Зоряного. У Генштабі цього не підтверджували.
Британська розвідка зазначала, що Селидове є останнім значним міським районом, що прикриває південний край Покровська, а також трасу Е50, яка з’єднує Селидове з Покровськом.
Селидове розташоване приблизно за 13 кілометрів на південний схід від значного логістичного центру – Покровська.
В української молоді зросла громадянська свідомість на тлі війни – дослідження
Російське повномасштабне вторгнення призвело до зростання громадянської свідомості серед української молоді, сказала керівниця проєкту «Підтримка громадянського суспільства та молоді» ООН в Україні Вікторія Демідова під час 10-го Київського безпекового форуму для молоді.
Під час виступу вона презентувала попередні результати щорічного дослідження «Вплив війни на молодь», яке, за її словами, демонструє високий рівень громадської свідомості серед молоді.
«Значна частка молоді відзначила важливість таких аспектів, як: споживання українського контенту – 52%, спілкування державною мовою – 47%, знання і шанування історії – 47%», – підкреслила Демідова.
Серед опитаних 79% респондентів відзначили, що зазнали втрат через повномасштабну війну.
Найчастіше серед втрат опитані назвали зниження доходу і втрати друзів або членів сім’ї. Серед мешканців сходу України втрату близьких назвав майже кожен другий респондент – 49%.
Також дані дослідження свідчать про те, що 42% молоді найбільше турбує питання здоровʼя – власного і близьких. Наступні важливі виклики – нестача грошей, вільного часу та питання фізичної та психологічної безпеки.
Минулорічне дослідження засвідчило, що 72% молоді готове долучатися до процесу відновлення у своїй громаді. «Це високий рівень свідомості та відповідальності молодих людей, – зауважила заступниця міністра молоді та спорту Марина Попатенко.
Київський безпековий форум для молоді – це платформа для залучення молодих лідерів до обговорення питань національної безпеки та міжнародних відносин.
У Міноборони розповіли, як отримати відстрочку через «Резерв+»
Військовозобов’язані українці зможуть отримати відстрочку від мобілізації у застосунку «Резерв+», розповіла заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко в ефірі телемарафону.
За її словами, «ця функція поліпшить життя громадян. Вона фактично призведе до того, що українці не потребуватимуть офлайн візиту. Їм не потрібно буде стояти в чергах та витрачати свій час».
«Оскільки людям буде дана можливість зайти в декілька кліків у застосунок, надіслати запит і вже за лічені хвилини, якщо інформація про цей статус підтверджується в інших реєстрах, відстрочка відвантажується прямо в застосунок, в електронний військово-обліковий документ», – пояснила Черногоренко.
Омбудсман: ув’язнений в російській колонії кримчанин Гугурік «у критичному стані»
Кримський татарин Рустем Гугурік, ув’язнений у Росії, має серйозні проблеми зі здоров’ям, повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець 31 жовтня.
«Політвʼязень Рустем Гугурік, незаконно засуджений у Росії до 8,5 років колонії суворого режиму, перебуває у критичному стані без належної медичної допомоги у колонії Бурятії», – написав він у своїх соцмережах.
Читайте також: СБУ передала до суду справу ексспівробітника міліції Севастополя, який перейшов на бік Росії
Омбудсман уточнює, що стан Гугуріка стрімко погіршується: він втрачає слух, має задишку через відсутність серцевих препаратів, проблеми зі шлунком, також потребує стоматологічного лікування.
За даними Лубінця, Гугуріка утримують у бараку для «схильних до тероризму», і за останні пів року тричі поміщали до штрафного ізолятора. Він також неодноразово зазнавав психологічних і фізичних знущань.
Омбудсман зазначив, що щонайменше 41 з 218 незаконно засуджених у Росії кримських політв’язнів потребують негайної медичної допомоги, з них 31 – це кримські татари.
Зранку у Києві внаслідок атаки дронами пошкоджена високовольтна лінія – ДТЕК
У Києві зранку 31 жовтня внаслідок атаки російськими дронами були пошкоджена високовольтна лінія, йдеться у повідомленні пресслужби ДТЕК.
«Завдяки автоматичним переключенням світло в домівках киян не зникало. Однак лінія потребує суттєвого відновлення. Енергетики продовжують її ремонтувати. Дякуємо ППО за роботу. Битва за світло триває!» – розповіли у компанії.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони, зокрема Харків і область.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари, як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Yle: Фінляндія висунула росіянину Тордену звинувачення у воєнних злочинах в Україні
Прокуратура Фінляндії висунула офіційні звинувачення росіянину Воїславу Тордену у воєнних злочинах, скоєних, як стверджується, в Україні у 2014-2015 роках, повідомляє фінський суспільний мовник Yle.
Як зазначено в повідомленні фінського відомства, заступник генерального прокурора Юкка Раппе звинуватив Тордена в здійсненні воєнного злочину за обтяжливих обставин і ще чотирьох воєнних злочинів.
Це перший випадок, коли у Фінляндії висунуто звинувачення у воєнних злочинах, скоєних на території України.
Як пише Yle, Тордена звинувачують у тому, що він як заступник начальника підрозділу бойовиків угруповання «ЛНР» восени 2014 року брав участь у діях, що порушують норми ведення війни. Йдеться, зокрема, про вбивство щонайменше 22 українських військовослужбовців.
Читайте також: Yle: серед заарештованого майна РФ у Фінляндії – пляж для російських дипломатів
Суд у Гельсінкі наразі не визначив дату початку слухань справи.
Національне бюро розслідувань (НБР) Фінляндії 11 жовтня повідомило про завершення кримінального провадження щодо Тордена за підозрою у вчиненні воєнних злочинів в Україні у 2014 році.
У лютому 2014 року Воїслава Тордена у Фінляндії визнали винним у тому, що він двічі – в серпні 2022 року та липні 2023 року – незаконно вʼїхав до Шенгенської зони, порушивши запроваджені проти нього санкції. Торден перебував у списку санкцій ЄС під своїм колишнім імʼям Ян Петровський. Він заперечував, що навмисне порушив законодавство, оскільки думав, що термін заборони на вʼїзд уже минув.
Читайте також: Фінляндія закрила два пункти пропуску на кордоні з Росією
Воїслав Торден (Ян Петровський) був одним із керівників диверсійно-штурмової розвідувальної групи (ДШРГ) «Русич», яка воювала з українськими військовими в Луганській та Донецькій областях у 2014–2015 роках.
Його затримали у Фінляндії в липні 2023 року на запит України, яка звинувачує його в злочинах, скоєних проти поранених та полонених українських військових у 2014–2015 роках. Влада Фінляндії відмовила в екстрадиції Тордена через умови тримання увʼязнених в Україні й розпочала проти нього своє розслідування.
Синєгубов підтвердив загибель 15-річного підлітка в Харкові, його тіло дістали з-під завалів
Кількість загиблих у будинку в Харкові зросла до трьох, підтвердив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов 31 жовтня.
«Тіло 15-річного хлопця без ознак життя деблокували з-під завалів зруйнованої частини 9-поверхівки. Кількість загиблих зросла до 3», – написав він у телеграм-каналі.
Синєгубов додав, що рятувально-пошукова операція на місці удару триває.
Раніше в четвер з-під завалів вивільнили тіло другого загиблого, чоловіка 25-30 років. Ще 36 людей постраждали.
Пізно ввечері 30 жовтня російські війська завдали удару по Харкову. За даними місцевої влади, був удар у Салтівському районі міста – російські сили поцілили у багатоповерхівку. За попередніми даними, противник вдарив по Харкову авіабомбою ФАБ-500.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони, зокрема Харків і область.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари, як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
У Торецьку Сили оборони не дають армії РФ просунутися зі східних околиць – ЗСУ
У Торецьку не вщухають російські обстріли, попри меншу кількість штурмових дій, розповіла речниця ОТУ «Луганськ» Анастасія Бобовнікова.
«Ворог застосовує як авіацію, так і артилерію», – сказала вона.
За її словами, «лінія зіткнення давно не змінюється і ворог у Торецьку не просувається. У міських боях активно діє піхота Сил оборони, ситуація в місті стабілізована».
«Їм (російським військовослужбовцям – ред.) вже давно відомо, що керівництву військ РФ байдуже до своїх бійців і навіть техніки. Їм все одно, тому вони можуть застосовувати авіацію. По Торецьку прилітає кожного дня, така ситуація і в Часовому Яру», – додала речниця.
Вона зазначила, що «ворог й досі залишається на східних околицях Торецька».