Минулої доби на фронті було понад 80 бойових зіткнень – ЗСУ
Генеральний штаб Збройних сил України повідомив про оперативну ситуацію на фронті станом на ранок 5 листопада. Повідомляється, що упродовж минулої доби відбулося 82 бойових зіткнення.
«На Куп’янському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії біля Синьківки та Іванівки Харківської області, де наші захисники відбили близько 10 атак противника. На Лиманському напрямку противник вів безуспішні штурмові дії в районах населених пунктів Білогорівка Луганської області та Спірне Донецької області. Тут українські воїни відбили 4 атаки противника. На Бахмутському напрямку ворог безуспішно намагався відновити втрачене положення поблизу Хромового, Кліщіївки та Андріївки, де наші захисники відбили близько 10 атак противника. Також окупанти вели штурмові дії в районі Богданівки Донецької області, успіху не мали. В той же час, Сили оборони України продовжують штурмові дії південніше Бахмута», – йдеться в повідомленні.
За даними Генштабу, сили оборони також відбили понад 20 атак ворога в районах населених пунктів Степове, Сєверне, Авдіївка та Первомайське Донецької області.
«На Мар’їнському напрямку окупанти вели безуспішні штурмові дії в районі Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області. Українські воїни тут відбили понад 20 атак ворога. На Шахтарському напрямку загарбник вели безуспішні штурмові дії в районі населеного пункту Старомайорське Донецької області. На Запорізькому напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів», – вказали військові.
У зведенні йдеться, що сили оборони України продовжують наступальну операцію на Мелітопольському напрямку, завдають російським військам втрат в живій силі та техніці, виснажують сили РФ уздовж всієї лінії фронту.
Розпочалася шістсот двадцята доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.
Міністр оборони України Рустем Умєров відреагував на загибель воїнів зі 128-ої окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади.
«Співчуваю родинам загиблих воїнів зі 128-ої окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади», – зазначив він.
Також міністр оборони запевнив, що «будуть з’ясовані всі обставини того, що сталося». Крім того, Умєров доручив Головній інспекції Міністерства оборони «провести повну перевірку за фактом цієї трагедії».
«Наш ворог – підступний терорист. Маємо докласти всіх зусиль, щоб захистити наших людей та дати всі чесні відповіді рідним і близьким загиблих воїнів», – підсумував очільник Міністерства оборони України.
За непідтвердженою інформацією ЗМІ із посиланням на слова бійців ЗСУ, внаслідок удару сил РФ «загинуло попередньо понад 20 військових, в тому числі колишній керівник Хмельницького обласного РТЦК Возний Володимир Миколайович, нещодавно переведений на службу в РТЦК Запорізької області».
Під вечір 4 листопада у ЗМІ, зокрема в «Українській правді», з’явилася новина про перші дані щодо обстрілу російських військових напередодні.
Згодом цю трагічну подію підтвердив СтратКом ЗСУ, а потім – міністр оборони Рустем Умєров.
Зокрема СтратКом ЗСУ повідомив, що на Запорізькому напрямку фронту 3 листопада сили РФ завдали «підступних ударів» по 26 населених пунктах у Запорізькому, Пологівському та Василівському районах.
«Вдарив ракетою «Іскандер-М» по особовому складу 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади, внаслідок чого загинули військовослужбовці, також поранення різного ступеня важкості отримали й місцеві мешканці», – зазначають українські військові.
За даними ЗСУ, наразі триває з’ясування обставин.
Російські військові регулярно атакують українські населені пункти з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, РСЗВ. Росія, попри докази та свідчення, з початку повномасштабного вторгнення заперечує обстріли цивільних в Україні.
Пошкоджено 9 приватних будівель, у чоловіка відкритий перелом – подробиці атаки по Полтавщині
Внаслідок ракетного удару сил РФ по Миргородському району пошкоджено щонайменше 9 приватних будівель, повідомив голова Полтавської обласної військової адміністрації Філіп Пронін.
«Дітей, які постраждали внаслідок ворожої атаки госпіталізовано. Вони перебуватимуть під наглядом лікарів. Ще у одного чоловіка відкритий перелом гомілки. Усі постраждалі отримали медичну допомогу», – каже голова ОВА.
Крім того, за словами Проніна, вже сформована профільна комісія, яка обстежить всі об’єкти і зафіксує пошкодження. Люди отримають відповідні компенсації, пообіцяв місцевий чиновник.
«Також до роботи залучені фахівці Державної екологічної інспекції, вони зафіксують збитки, які ворог завдає нашій державі», – зазначив він.
Крім того відомо, що поруч із пошкодженими будинками чергуватимуть патрулі поліцейських для того, щоб уникнути мародерства.
Увечері в суботу, 4 листопада, російські військові вдарили по Полтавській області. У регіоні була оголошена повітряна тривога.
Російські військові регулярно атакують українські населені пункти з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, РСЗВ. Росія, попри докази та свідчення, з початку повномасштабного вторгнення заперечує обстріли цивільних в Україні.
ООН станом на 8 жовтня підтвердила загибель 9 806 і поранення 17 962 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. При цьому в організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.
У ЗСУ підтвердили «успішні удари» по заводу «Залив» у Керчі
«Збройні сили України завдали успішних ударів по морській та портовій інфраструктурі суднобудівного заводу «Залив» у тимчасово окупованому Криму», – йдеться в повідомленні Управління стратегічних комунікацій ЗСУ.
Згодом, командувач Повітряних сил Збройних сил України генерал-лейтенант Микола Олещук подякував пілотам за «успішні удари» по Керчі.
«Сподіваюсь, ще один плавзасіб пішов услід за «Москвою»! А поки чекаємо офіційного підтвердження результатів, вкотре подякую пілотам тактичної авіації Повітряних сил за успішні удари крилатими ракетами по інфраструктурі суднобудівного заводу «Залив» у Керчі», – заявив він.
Командувач ПС додав, що на території заводу стояв один із «найсучасніших» кораблів ЧФ РФ – носій крилатих ракет «Калібр».
«Молодці, немов SCALPелем пройшлись», – наголосив він.
Керченський суднобудівний завод «Залив» це одне з найбільших суднобудівних підприємств у Східній Європі. Із 2020 року завод «Залив» розпочав будівництво авіаносних кораблів для ВМФ Росії.
4 листопада в районі Керчі в окупованому Криму нібито було чутно звуки прольоту ракет та вибухи, повідомив кореспондент проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.
Крім того, місцеві пабліки з посиланням на очевидців писали про задимлення у районі суднобудівного заводу «Залив» у Керчі.
Підконтрольний Росії голова Севастополя Михайло Развожаєв стверджував, що «російські війська випустили димову завісу в бухті». Водночас, телеграм-канали також писали про «дим у районі Керченського мосту». Офіційного підтвердження цьому не було.
Згодом очільник окупаційної влади Криму Сергій Аксьонов зазначив, що нібито «в районі суднобудівного заводу в Керчі спрацювала ППО».
У Міноборони РФ цю інформацію не коментували.
В інтерв’ю Радіо Свобода в серпні очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Кирило Буданов заявив про здатність українських сил досягти будь-якої точки окупованого Криму для ураження противника. За його словами, для деокупації Криму є багато різних варіантів, але «без військових, бойових дій це неможливо».
Починаючи з серпня 2022 року у Криму майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українських безпілотниках», «роботою ППО» чи навчаннями військових РФ. У жовтні 2022 року на Керченському мості стався вибух. Ще один вибух пролунав на мості 17 липня 2023 року. На півострові діє підвищений (жовтий) рівень «терористичної небезпеки. Аеропорт Сімферополя зачинений.
За добу відбулось понад 70 бойових зіткнень – зведення Генштабу ЗСУ
На фронті російські військові проводили штурмові дії на шести напрямках, проте безуспішно. За добу відбулось 71 бойове зіткнення, йдеться у вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ.
«Загалом ворог завдав шість ракетних та 18 авіаційних ударів, здійснив 33 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях українських військ та населених пунктах», – кажуть військові.
У Генштабі повідомили, що на Авдіївському напрямку сили РФ вели «безуспішні штурмові дії» в районах населених пунктів Степове, Сєверне, Авдіївка, Первомайське Донецької області, де Сили оборони відбили 20 атак.
Також армія РФ завдала авіаційного удару неподалік Бердичів Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Суха Балка, Керамік, Тоненьке, Авдіївка, Первомайське Донецької області, уточнили українські військові.
«На Мар’їнському напрямку ворог, за підтримки авіації, вів безуспішні штурмові дії в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області. Тут наші воїни відбили 15 атак. Під артилерійським та мінометним вогнем окупантів опинилось понад 10 населених пунктів Донецької області, зокрема, Красногорівка, Мар’їнка, Побєда, Новомихайлівка», – зазначили в ЗСУ.
Також відомо, що протягом доби авіація Сил оборони завдала три удари по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки сил РФ.
ОВА: внаслідок удару по центру Херсона загинув чоловік та постраждала жінка
Російські військові знову завдали удару по центру міста Херсон, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Близько 19:00 російські окупанти вдарили по центральній частині Херсона. Поцілили поблизу продуктового магазину. Попередньо загинув чоловік, ще одна жінка поранена. Потерпілу доправили до лікарні», – написав місцевий чиновник 4 листопада.
Російські війська практично щодня обстрілюють деокуповану частину Херсонщини, зокрема обласний центр. Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.
Армія РФ атакувала ракетою Полтавщину: пошкоджені будинки, загинула жінка, постраждали діти – влада
Увечері в суботу, 4 листопада, російські військові вдарили по Полтавській області, повідомив голова обласної військової адміністрації Філіп Пронін.
«За попередньою інформацією уламки ракети пошкодили кілька житлових будинків у Миргородському районі. Відомо, що постраждали люди, серед них двоє дітей. На жаль, загинула одна жінка», – зазначив він.
Російські військові регулярно атакують українські населені пункти з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, РСЗВ. Росія, попри докази та свідчення, з початку повномасштабного вторгнення заперечує обстріли цивільних в Україні.
ООН станом на 8 жовтня підтвердила загибель 9 806 і поранення 17 962 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. При цьому в організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.
Президентка Єврокомісії розповіла, коли запровадять 12-й пакет санкцій проти Росії
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підтвердила інформацію ЗМІ, що наступного тижня Євросоюз оголосить про 12-й пакет санкцій проти Росії.
«На наступному тижні ми оголосимо новий 12-й пакет санкцій про РФ. Ми будемо впроваджувати санкції, поки не настане мир», – розповіла вона під час виступу в Верховній Раді.
Вона також зазначила, що «Європа багато вчиться в України, якій не треба вчитися, як бути європейцями», оскільки, зазначила президентка Єврокомісії, «українці вже є європейцями».
«Я впевнена, що ви можете досягнути свої амбіційні цілі і відкрити процес перемовин вже цього року про вступ до ЄС. Європа хоче інвестувати у вас. І тому ми запроваджуємо план, який надасть 50 млрд євро для вас. Це більше, ніж будь-яка країна отримувала після плану Маршала», – заявила фон дер Ляєн.
За її словами, «важлива задача – «максимально ефективно» використовувати ці гроші, тому ЄС разом з Україною розробляли «план реформ».
«Ви вчите нас справжньому значенню Європи. Ми привозимо солідарність народу Європи до вас. Але ми не привозимо Європу сюди, так як вона вже тут. Разом ми можемо перемогти в цій битві та закінчити побудову нашого союзу. Разом ми і є Європа», – резюмувала президентка Єврокомісії.
Раніше стало відомо, що в 12-му пакеті санкцій проти Росії за вторгнення в Україну Європейський союз може запровадити торговельні обмеження на більш як 5 мільярдів євро, писало агентство Bloomberg. Під заборону можуть потрапити, зокрема, постачання зварювальних апаратів, хімікатів і технологій, що застосовуються у військових цілях, а також ліцензування програмного забезпечення.
У новому пакеті, як очікується, буде названо понад 100 фізичних та 40 юридичних осіб. Обговорюється також заборона працевлаштування росіян на роботу до так званих «чутливих» секторів в країнах ЄС.
Минулого тижня, напередодні саміту ЄС у Брюсселі, високопосадовець Євросоюзу повідомляв DW, що в новий пакет мають увійти санкції щодо російського алюмінію.
Європейський союз зазначив, що тісно співпрацює з Україною у питанні розпізнавання компонентів, виявлених у російській зброї та боєприпасах.
«Це і є план Путіна». Чим небезпечна «позиційна» війна для України?
Як змінюється фронт на херсонському і запорізькому напрямках? Що таке «позиційна» війна, про яку заявив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний? Чим вона небезпечна для України, і які переваги надасть Росії?
Про все це – в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» за лінком
Сили РФ вдарили по інфраструктурному об’єкту під Дніпром – влада
У суботу, 4 листопада, вкотре здійснили ракетний удар по Дніпропетровщині, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
«Прильоти в Дніпровській громаді. Ворог поцілив по інфраструктурному об’єкту. Попередньо, без жертв», – зазначив місцевий чиновник.
Російські війська регулярно обстрілюють Дніпропетровщину, зокрема Нікополь. Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
У Керчі лунають вибухи: окупаційна влада Криму каже про «роботу ППО»
У районі Керчі в окупованому Криму нібито чутно звуки ракет, які пролітають, та вибухи, повідомляє кореспондент проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.
Кримські телеграм-канали розповідають про нібито «збиті ракети» – як стверджується, «триває атака на Керченський міст».
Крім того, місцеві пабліки з посиланням на очевидців пишуть про задимлення у районі суднобудівного заводу «Затока» у Керчі.
Підконтрольний Росії голова Севастополя Михайло Развожаєв стверджує, що «російські війська випустили димову завісу в бухті». Водночас, телеграм-канали також кажуть про «дим у районі Керченського мосту», й наразі невідомо, це димова завіса чи ні.
Згодом очільник окупаційної влади Криму Сергій Аксьонов зазначив, що нібито «в районі суднобудівного заводу у Керчі спрацювала ППО».
«Частина уламків збитих ракет впала на територію одного із сухих доків», — зазначив він.
Міноборони РФ ситуацію не коментувало.
Починаючи з серпня 2022 року у Криму майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українських безпілотниках», «роботою ППО» чи навчаннями військових РФ. У жовтні 2022 року на Керченському мості стався вибух. Ще один вибух пролунав на мості 17 липня 2023 року. На півострові діє підвищений (жовтий) рівень терористичної небезпеки.
В інтерв’ю Радіо Свобода в серпні очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Кирило Буданов заявив про здатність українських сил досягти будь-якої точки окупованого Криму для ураження противника. За його словами, для деокупації Криму є багато різних варіантів, але «без військових, бойових дій це неможливо».
Умєров повідомив, що екскомандувача ССО Хоренка звільнили за його поданням
Колишнього командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ Віктора Хоренка звільнили з посади за поданням міністра оборони Рустема Умєрова.
«Вчора (4 листопада – ред.) за моїм поданням, як це передбачено законодавством, було ухвалено кадрове рішення щодо командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ», – підтвердив міністр оборони Рустем Умєров.
За його словами, генерал-майор Хоренко «потрібен на іншому напрямку». Колишній командувач ССО, як зазначив Умєров, продовжить службу в Міністерстві оборони.
«Додатково коментувати причини та передумови зміни керівних військових посад під час війни – надавати підстави ворогові послаблювати Україну», – додав він.
3 листопада президент України Володимир Зеленський звільнив з посади Віктора Хоренка, який очолив Сили спеціальних операцій (ССО) у липні 2022 року.
Новим командувачем ССО ЗСУ Зеленський призначив полковника Сергія Лупанчука.
У вечірньому відеозверненні Зеленський заявив, що Віктор Хоренко «продовжить виконувати спеціальні завдання» у складі Головного управління розвідки Міноборони України.
Україна домоглася «прекрасного результату» на шляху до Євросоюзу – фон дер Ляєн
Україна домоглася «прекрасного результату» на шляху до Євросоюзу, зазначила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 4 листопада в Києві на пресконференції після зустрічі з президентом Володимиром Зеленським.
«Маю сказати, що ви домоглися чудового прогресу. Ми наступного тижня це підтвердимо, коли Комісія представить свій звіт про розширення», – зазначила вона.
Крім того, Урсула фон дер Ляєн наголосила, що в Євросоюзі «вражені реформами, які ви (українська влада – ред.) здійснюєте в розпал війни. Ми не повинні забувати, що ви ведете війну за власне існування. І водночас ви глибоко реформуєте свою країну. І ви реформуєте систему правосуддя, боретеся з впливом олігархів, боретеся з відмиванням грошей».
«Я знаю, що ви перебуваєте в процесі завершення великих реформ. І якщо це станеться, я в цьому впевнена, що українська амбітна мета переходу на наступний етап процесу вступу буде досягнута», – заявила фон дер Ляєн.
Вона нагадала, що «комісія працює над виділенням додаткових 50 мільярдів євро підтримки». Урсула фон дер Ляєн також зазначила, що понад 65% сільськогосподарської продукції з України йде «шляхами солідарності».
«І ми вкладаємо кошти, посилюємо ці лінії, дороги, переходи, залізницю. 12 млн інвестицій було обіцяно торік, але ця сума має бути більшою», – сказала вона.
За словами президентки Єврокомісії, «санкції мають глибокий вплив на російську економіку. Незабаром ми схвалимо 12-й пакет санкцій. Там будуть нові переліки тих, хто відповідає за військову торгівлю та окупацію України, а також тих, хто причетний до викрадення дітей, хто причетний до формування фейкових новин, обхідних імпортних та експортних заборон, і тих, хто порушує цінову стелю на нафту».
Водночас, під час конференції президент Володимир Зеленський наголосив, що Україна не просить для себе «особливих умов» на шляху до ЄС і «виконує всі рекомендації Європейської комісії, які були дані нашій державі». За його словами, навіть під час повномасштабної війни «Україна не зупиняється на шляху необхідних державі реформ».
«Рекомендації, необхідні для початку переговорів щодо членства, ми реалізували. Це стосується і верховенства права, і захисту людських прав та свободи національних спільнот, і більшої прозорості в роботі державних інституцій, і посилення нашої держави, антикорупційної інфраструктури», – заявив він.
Зеленський повідомив, що у Верховній Раді вже зареєстровано законопроєкт щодо Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), «який додасть антикорупційній системі можливостей працювати ефективно».
Крім того, за інформацією президента, наразі готується законопроєкт про лобізм, який «зробить прозорішими політичні процеси та надійно захистить державу від деструктивного впливу олігархів та інших осіб, що намагаються обійти верховенство права».
«Україна буде максимально готова і до початку переговорів із Євросоюзом щодо вступу, і згодом до повноправного членства в ЄС», – запевнив глава держави.
Раніше повідомлялося, що Європейська комісія збирається представити 8 листопада оцінку прогресу, досягнутого Україною у виконанні критеріїв щодо членства в ЄС. Це ключовий крок у рішенні блоку про початок переговорів про вступ.
У червні 2022 року Європейська рада ухвалила рішення про надання Україні статусу кандидата на вступ до Європейського союзу. Таке ж рішення лідери ЄС ухвалили і щодо Молдови.
22 червня цього року Єврокомісія дала проміжну усну оцінку тому, як Україна втілює критерії для початку переговорів про вступ до ЄС: два з семи критеріїв виконані повністю, решта мають прогрес.
Україна сподівається, що такі переговори розпочнуться на початку 2024 року.
Президентка Єврокомісії розповіла про зустрічі з конгресменами США щодо допомоги Україні
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що представники ЄС на нещодавній зустрічі з конгресменами США говорили про важливість подальшої підтримки України.
«Два чи три тижні тому в нас був саміт ЄС і США. Ми доповіли про нашу допомогу, зокрема, про 50 мільярдів євро, які запропонували Європейській раді і сподівання досягти згоди до кінця року», – сказала фон дер Ляєн 4 листопада на пресконференції після переговорів із президентом України Володимиром Зеленським.
За її словами, це був «обмін думками».
«Бо ми з першого дня координуємо роботу. У мене також була можливість поговорити з сенаторами і конгресменами, і ми їм пояснили, що робимо і чому вважаємо, що це надзвичайно важливо, щоб Україна мала фінансову стабільність і прогнозованість бюджету», – сказала вона.
Наприкінці жовтня американське видання Politico повідомило, що європейські топпосадовці збираються вирушити до Сполучених Штатів Америки, щоб переконати тамтешній політикум і бізнес у користі від подальшої підтримки України. Це відрядження, про яке повідомило Politico з посиланням на міністра закордонних справ Литви Габріелюса Ландсбергіса, планується на тлі закликів деяких законодавців Республіканської партії США скоротити військову та фінансову допомогу Україні.
Голова МЗС Литви не сказав, які ще держави можуть узяти участь у цьому турне.
При цьому джерела Радіо Свобода в дипломатичних колах Литви зазначили, що це не нова ідея, яка полягає в тому, щоб делегація складалась із дипломатів балтійських і нордичних країн – Латвії (її міністр закордонних справ Артурс Каріньш народився у США – ред.), Литви, Естонії, Фінляндії, Швеції, Данії.
Скільки країн готові направити своїх представників до США, співрозмовник Радіо Свобода не уточнив, але зазначив, що це «стане відомо наступного тижня у Вільнюсі під час конференції послів».
У жовтні президент США Джо Байден подав до Конгресу раніше анонсований запит на понад 105 мільярдів оборонної допомоги, що включав 61,4 мільярда доларів допомоги Україні та 14,3 мільярда допомоги Ізраїлю. Байден закликав Конгрес проголосувати обидві ініціативи в пакеті.
Проте спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон виступав за те, щоб допомога Україні розглядалася окремо від пакету допомоги Ізраїлю. Палата представників США 2 листопада схвалила окремо пакет військової допомоги Ізраїлю на 14,3 мільярда доларів. Допомога Україні в цей законопроєкт не увійшла.
Президент США Джо Байден заявив, що ветує цей законопроєкт, бо виступає проти розділення допомоги.
«Не буде такого» – Зеленський про перспективу «розмовляти з Росією і щось їй віддавати»
Президент України Володимир Зеленський відкинув можливість проведення на даному етапі переговорів із Росією про завершення війни і наголосив, що не відчуває тиску з боку західних партнерів щодо необхідності вести такі переговори.
«Я не знаю, хто це публікує, і для чого це робиться… Всі знають моє ставлення, воно збігається зі ставленням українського суспільства. Ніхто не тисне на мене сьогодні. Спочатку все це було: на початку війни і до війни. На сьогодні ніхто не тисне з лідерів ЄС, Сполучених Штатів тощо, серед наших партнерів, щоб ми зараз сіли з Росією розмовляли і щось їй віддавали – не буде такого», – заявив Зеленський 4 листопада на спільній пресконференції з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн у Києві.
Президент також заявив, що не вважає ситуацію на фронті патовою.
«Це – не патова ситуація, ще раз наголошую… Росія контролює небо. А ми бережемо наших військових. І, коли вона контролює небо, просто кидати, як Росія кидає, наче м’ясо, своїх людей, ніхто не хоче», – сказав Зеленський, коментуючи статтю в журналі The Economist головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
Генерал заявив, що війна зараз переходить на новий етап «позиційної війни», а це може піти на користь Росії. За його словами, без посилення технологічної переваги «швидше за все не буде глибокого і красивого прориву» проти Росії. Залужний писав, що він вірив у те, що президент Росії Володимир Путін змінить курс після втрати приблизно 150 000 військових – «у будь-якій іншій країні такі жертви зупинили б війну».
«Як побороти це? F-16, рішення є, треба чекати, коли хлопці навчаться, коли вони повернуться… Швидкі є рішення… Коли на фронті є ППО, військові йдуть уперед, біжать, їдуть, використовують техніку і йдуть контрнаступальні діїї», – сказав Зеленський.
Він зауважив, що минулого року «всі вважали», що українські сили – в патовій ситуації. «Кілька впевнених хитрощів, тактик військових операцій, і ви пам’ятаєте, Харківський регіон було звільнено, частина, і ви пам’ятаєте, що було в Херсоні», – сказав голова держави.
«Тому є складнощі, є різні думки… Я вважаю, що ми не маємо права опускати руки. Яка альтернатива?... Що треба – віддати третину нашої держави? Це ж буде тільки початок. Він цим не закінчить. Ми ж знаємо, що таке заморожений конфлікт, ми вже для себе зробили висновки», – додав Зеленський.
Він наголосив, що треба більше працювати з партнерами щодо ППО, «розблокувати небо, дати можливість нашим бійцям провести відповідні наступальні дії».
Раніше сьогодні американський телеканал NBC News із посиланням на двох високопосадовців США – одного нинішнього й одного колишнього – повідомив, що представники США і Євросоюзу почали обговорювати з Україною можливі мирні переговори з Росією для припинення війни.
За повідомленням, деякі «делікатні» обговорення відбулися у жовтні на зустрічі Контактної групи з оборони України, до якої входять понад 50 країн. За словами співрозмовників телеканалу, в розмовах торкалися того, від чого Україні, можливо, доведеться відмовитися, щоб досягти угоди.
У свою чергу, як заявили чиновники, НАТО готове запропонувати Україні деякі гарантії безпеки, які утримають Росію від нового вторгнення на її територію.
Джерела телеканалу зазначили, що обговорення почалися на тлі побоювань США і країн Європи, що війна зайшла в глухий кут і що вони не зможуть і надалі надавати допомогу Україні. В адміністрації президента США Джо Байдена, стверджують чиновники, також стурбовані, що в України закінчуються сили – у той час як у Росії вони «здаються нескінченними».
При цьому адміністрація Байдена не бачить жодних ознак, що президент Росії Володимир Путін готовий до переговорів з Україною, зазначають співрозмовники NBC News. За їхніми словами, західні чиновники кажуть, що Путін сподівається «пересидіти Захід» або продовжувати боротьбу, доки західні країни не вирішать перестати надавати військову допомогу Україні або поки ця допомога не стане надто дорогою.
За словами чиновників, Україна має час до кінця цього року або трохи більше, після чого розпочнуться «терміновіші дискусії про мирні переговори».
Публічно представники США заперечують, що підштовхують Україну до переговорів і такі обговорення взагалі з нею ведуться. «Будь-які рішення про переговори залишаються за Україною. Ми зосереджені на тому, щоб продовжувати підтримувати Україну, яка захищає свою свободу і незалежність від російської агресії», – заявила раніше речниця Ради національної безпеки США Едрієн Вотсон.
Американський інститут Gallup, який займається дослідженням громадської думки, 9 жовтня оприлюднив результати опитування жителів України стосовно війни та різних політичних аспектів. За даними компанії, українці залишаються глибоко відданими перемозі у війні з Росією.
Троє з п’яти (60%) українців, опитаних у липні й серпні, заявили, що хочуть, щоб Україна продовжувала боротьбу до перемоги, що вдвічі перевищує число тих, хто хоче, щоб Україна йшла на переговори про якнайшвидше припинення війни (31%). Практично всі українці погоджуються, що виграти війну означає повернути всі території, які Росія забрала під свій контроль із 2014 року.
«Більше боєприпасів для військових» – Умєров у розмові з Остіном заявив про потреби України
Міністр оборони Рустем Умєров під час щотижневої телефонної розмови з міністром оборони США Ллойдом Остіном озвучив йому поточні потреби України, повідомило українське Міноборони в телеграм-каналі.
«Дякую США і міністру Остіну за новий пакет військової допомоги Україні. Ми обговорили останні оновлення на фронті і стан підготовки Сил оборони майбутнього. Я наголосив на поточних потребах України: більше боєприпасів для наших воїнів», – цитує МОУ слова Умєрова.
Міністр оборони України також зазначив, що вдячний США за «постійну і непохитну підтримку».
Напередодні державний секретар США Ентоні Блінкен оголосив про надання Україні озброєння та обладнання на суму до 125 мільйонів доларів США. У Пентагоні уточнили, що також передбачається надання 300 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI) для зміцнення протиповітряної оборони України в довгостроковій перспективі. На ці кошти Міноборони США планує надати Україні додаткові боєприпаси з лазерним наведенням для протидії безпілотним літальним системам.
530 залізничників загинули від початку повномасштабного вторгнення РФ – Укрзалізниця
Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року загинули 530 залізничників, повідомила «Укрзалізниця» 4 листопада.
«Залізничники роблять свій вагомий внесок у перемогу над ворогом. На жаль, через війну втрачаємо колег. 530 залізничників загинули від початку широкомасштабної війни в Україні. З них 23 – при виконанні своїх професійних обов’язків, 395 воїнів-залізничників ми втратили на фронті, 112 – загинули від російських обстрілів і бомбардувань цивільних об’єктів», – йдеться в повідомленні.
Президент України Володимир Зеленський під час церемонії на київському залізничному вокзалі, в якій також взяла участь президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, заявив, що українські залізничники допомогли евакуювати чотири мільйони людей із районів бойових дій, змогли перевезти тільки від початку цього року понад 120 мільйонів тонн вантажів, зокрема й глобально важливих вантажів, як-от продовольство.
Крім того, за його словами, завдяки дипломатичним поїздам Україну відвідали понад 500 делегацій, що «є вагомим внеском наших залізничників у єдність світу».
В Україні 4 листопада відзначають День працівників залізниці.
Панівна висота «Ікси». Як ЗСУ відбили Роботине?
138-ма висота і позиція «Ікси» стали ключем до звільнення села Роботиного в Запорізькій області.
За майже 5 місяців ЗСУ провели п’ять штурмів, щоб взяти цю висоту. Зрештою, це дозволило силам оборони зайняти Роботине і околиці й утворити плацдарм для подальшого контрнаступу на півдні України, про що вони розповіли Радіо Свобода.
Читайте і дивіться за лінком
Візит Зеленського до Ізраїлю. Чому він надто важливий?
Анонсований на наступний тиждень візит українського президента до Ізраїлю може виявитись однією з найбільш важливих політичних подій останнього часу.
«Адже, на відміну від приїздів провідних західних політиків до єврейської держави, це не просто візит підтримки і солідарності. Це ще й візит керівника держави, яка сама потерпає від війни й зазнала жахливих втрат серед цивільного населення. Ось чому президент Володимир Зеленський запропонував свою поїздку до Ізраїлю відразу після того, як ми дізналися про напад на цю країну угруповання «Хамас», що визнане у США та ЄС терористичним», – зазначає політичний оглядач Віталій Портников. Його статтю читайте за лінком
Україна отримала 8 систем Archer від Швеції – міністр
В Україну доставили вісім артилерійських систем Archer, наданих урядом Швеції, повідомив міністр оборони Поль Йонсон, інформує агентство SVT.
Напередодні Archer показав командувач Сухопутних військ Олександр Сирський. Вони з’явилися у ролику з нагоди Дня ракетних військ та артилерії.
Archer – шведська 155-мм колісна самохідна артилерійська установка. Має повністю автоматизовану систему зарядки, що робить цю САУ однією з найкращих у світі. Вона також відносно сучасна, оскільки її почали виробляти лише 2009 року. Однак Швеція зараз має лише 48 таких САУ.
У березні цього року Швеція оголосила про угоду щодо продажу своєї мобільної артилерійської системи Archer Великій Британії, що дозволить Лондону передати Україні свою артилерійську систему AS90 більш старого зразка. Стокгольм також уточнив, що відправить вісім одиниць Archer Україні.
Уряд Швеції тоді заявив, що надав Україні військову підтримку на понад півтора мільярда доларів.