Доступність посилання

ТОП новини
Боротьба за життя пораненого на стабпункті медичної служби батальйону «Вовки Да Вінчі» ЗСУ. 24 грудня 2024 року
Боротьба за життя пораненого на стабпункті медичної служби батальйону «Вовки Да Вінчі» ЗСУ. 24 грудня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

В ОП кажуть, що Зеленський звільнив Хоренка за поданням міністра оборони

В Офісі президента України заявляють, що Володимир Зеленський звільнив командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ Віктора Хоренка за поданням міністра оборони Рустема Умєрова.

«Згідно з законом України про національну безпеку, командувачі видів, окремих родів військ (сил) Збройних сил України призначаються на посаду і звільняються з посади президентом України за поданням міністра оборони України. Таке подання було отримане Офісом президента, згідно з чинним законодавством», – сказав заступник керівника ОП Роман Машовець у коментарі «Українській правді».

Видання уточнило, що відповідне формулювання міститься в пункті 5 статті 16 закону «Про національну безпеку України».

Напередодні Хоренко заявив, що йому невідомі причини звільнення з посади.

«Скажу так, дізнався про це із засобів масової інформації. Спілкувався з головнокомандувачем (Валерієм Залужним), який також пояснити мені цього не зміг. Головком мав робити відповідне подання, але він мені відповів, що такого не робив. Не розумію, що сталося», – заявив він в ефірі ток-шоу «Української правди».

Хоренку також невідомо щодо його подальшої діяльності, зокрема в ГУР МО.

3 листопада президент України Володимир Зеленський звільнив з посади Віктора Хоренка, який очолив Сили спеціальних операцій (ССО) у липні 2022 року.

Новим командувачем ССО ЗСУ Зеленський призначив полковника Сергія Лупанчука.

У вечірньому відеозверненні Зеленський заявив, що Віктор Хоренко «продовжить виконувати спеціальні завдання» у складі Головного управління розвідки Міноборони України.

У ГУР заявили про «невдалі випробування» носіїв ядерної зброї в Росії

Головне управління розвідки Міноборони України заявляє, що в Росії 1 листопада пройшли «невдалі випробування» міжконтинентальної балістичної ракети РС-24 «Ярс», яка є основною у наземному компоненті стратегічних ядерних сил РФ.

«Запуск ракети «Ярс» із космодрому «Плесецьк» (Архангельська область) по цілі на полігоні «Кура» (Камчатка) здійснив бойовий розрахунок 33-ої ракетної армії ракетних військ стратегічного призначення зс РФ. За даними ГУР МО України, ракета «Ярс» збилася з курсу, як і під час попередніх командно-штабних навчань стратегічних ядерних сил держави-агресора Росії 25 жовтня 2023 року», – заявили в українській розвідці.

Там додали, що так само невдало 25 жовтня цього року завершився випробувальний запуск із підводного ракетного крейсера «Борей» балістичної ракети РСМ-56 «Булава», «що вкотре засвідчило її ненадійність».

Незалежно перевірити ці дані поки що неможливо. Російське Міноборони сьогоднішню заяву ГУР не коментувало.

Водночас 25 жовтня у російському відомстві заявили, що РФ провела тренування масованого ядерного удару. Міністр оборони Росії Сергій Шойгу зауважив, що тренування стратегічних ядерних сил проходило «під особистим керівництвом» президента Володимира Путіна.

Згідно з офіційними повідомленнями з РФ, тоді з космодрому «Плесецьк» в Архангельській області по полігону «Кура» на Камчатці було виконано пуск міжконтинентальної балістичної ракети «Ярс», водночас із Баренцевого моря з атомного підводного крейсера «Тула» було запущено балістичну ракету «Синева». Також, за словами начальника російського Генштабу Валерія Герасимова, у тренуванні стратегічних ядерних сил брали участь два ракетоносці дальньої авіації ТУ-95МС.

Сергій Шойгу, звітуючи перед Володимиром Путіним, заявив, що навчання відбулися «відповідно до плану підготовки Збройними силами Росії масованого ядерного удару у відповідь на ядерний удар противника».

2 листопада президент Росії Володимир Путін підписав закон про відкликання ратифікації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань, схвалений 1996 року Генеральною асамблеєю ООН.

Раніше Росія призупинила участь у Договорі про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, підписаному зі США у 2010 році.

Від початку російського широкомасштабного вторгнення в Україну різні прокремлівські політики та громадські діячі, а іноді й самі представники влади заявляють про можливість застосування Росією ядерної зброї.

Розвідка Британії про втрати РФ біля Авдіївки: кілька тисяч особового складу, 200 одиниць бронетехніки

За останні три тижні під час штурму Авдіївки на Донбасі Росія, імовірно, втратила близько 200 одиниць бронетехніки, пише у своєму звіті 4 листопада розвідка Великої Британії.

«Ймовірно, це пов’язано з поєднанням відносної ефективності сучасної української ручної протитанкової зброї, мін, боєприпасів, скинутих із безпілотників, і систем високоточної артилерії. У відповідь російські війська, швидше за все, перейшли до ведення піхотних атак на цьому напрямку. Влітку українські військові зіткнулися з такими ж тактичними викликами як атакуючі сили», – йдеться в повідомленні.

У розвідці зауважили, що, як і попередні російські наступи, штурм Авдіївки часто характеризувався просуванням по відкритій місцевості, що призвело до великих втрат.

«Цілком імовірно, що з початку жовтня 2023 року Росія поблизу Авдіївки зазнала втрат у кілька тисяч особового складу. Керівництво Росії продовжує демонструвати готовність приймати значні втрати особового складу заради незначних територіальних здобутків», – заявили в розвідці.

Минулого місяця британська військова розвідка заявила, що Росія під час наступу на Авдіївку на Донеччині зазнала чи не найвищих втрат у 2023 році.

2 листопада американський Інститут вивчення війни (ISW) заявив, що російські військові можуть готуватися до чергової хвилі виснажливих піхотних атак на українські позиції в районі Авдіївки.

У Києві демонтують радянську зірку з обеліска на колишній площі Перемоги

У Києві на Галицькій площі (колишня площа Перемоги) розпочали демонтаж радянської зірки з обеліску на честь міста-героя Києва.

На фото, які публікують українські ЗМІ й користувачі соцмереж, видно техніку біля обеліску і робітників, які проводять демонтаж.

У квітні 2022 року з обеліску прибрали зображення Володимира Леніна. У лютому цього року площу перейменували з площі Перемоги на Галицьку.

У вересні цього року київська влада повідомила, що під час робіт із демонтажу прибрали зірки на бічних сторонах обеліска й анотаційну дошку російською мовою, а також змінили напис «1941» на «1939» – рік, коли почалася Друга світова війна.

Обеліск «Місто-герой Київ» увійшов до попереднього переліку пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією і культурою Росії та СРСР.

Після нападу Росії на Україну в лютому минулого року українська влада прискорила процес перейменування топонімів, названих на честь діячів російської і радянської історії й культури, пам’ятники їм зносять.

У квітні президент України Володимир Зеленський підписав закон, який забороняє надавати географічним об’єктам назви, пов’язані з Росією.

СБУ повідомила про підозру патріарху РПЦ Кирилу

Служба безпеки України повідомила, що оголосила про підозру патріарху РПЦ Кирилу, «який благословив рашистів на вбивства українців».

Як повідомили у пресслужбі відомства, СБУ і Офіс генерального прокурора зібрали доказову базу на очільника РПЦ Володимира Гундяєва (відомого як Кирил), який сприяє збройній агресії Росії і заперечує воєнні злочини російських військ.

«За даними слідства, московський патріарх входить до найближчого оточення вищого військово-політичного керівництва Росії й одним із перших публічно підтримав повномасштабну війну проти України. Для поширення пропаганди він масово використовує підконтрольні йому релігійні громади РПЦ на території РФ, а також представників УПЦ (МП) в Україні», – йдеться в повідомленні.

Крім того, заявили в СБУ, Гундяєв «регулярно розповсюджує наративи Кремля» у вигляді онлайн-проповідей або власних відеокоментарів.

«Зокрема, задокументовано, що в березні 2022 року на сайті РПЦ було опубліковано «статтю» про літургію, де клірик благословив командуючого Росгвардії Золотова на війну проти України. Також наприкінці лютого 2023 року на офіційному ютуб-каналі РПЦ вийшов відеоматеріал, в якому Гундяєв виправдовує окупацію сходу України. Крім того, патріарх неодноразово давав коментарі пропагандистам з центральних телеканалів Росії, в яких підтримував агресивну політику Кремля і закликав вірян об’єднатися у війні проти України», – заявили у спецслужбі.

У СБУ уточнили, що Кирила підозрюють за кількома статтями Кримінального кодексу України:

  • посягання на територіальну цілісність і недоторканність України;
  • виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників;
  • планування, підготовка, розв’язування і ведення агресивної війни.

За даними Служби безпеки, від початку повномасштабного вторгнення Росії за матеріалами спецслужби розпочато 70 кримінальних проваджень щодо представників УПЦ (МП), з яких 16 – митрополити церкви.

«Я тут, щоб обговорити шлях вступу України до ЄС». Президентка Єврокомісії прибула до Києва

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 4 листопада прибула до Києва.

«Приємно повернутися до Києва під час мого шостого візиту за час війни. Я тут, щоб обговорити шлях вступу України до ЄС. Фінансову підтримку ЄС для відновлення України як сучасної процвітаючої демократії. І те, як ми будемо далі змушувати Росію платити за її загарбницьку війну», – написала фон дер Ляєн у соцмереж X (колишній Twitter), оприлюднивши фото, на якому вона разом із президентом Володимиром Зеленським на київському залізничному вокзалі.

Перед цим член фракції «Голос» Ярослав Железняк повідомив, що виступу президентки Єврокомісії очікують у Верховній Раді.

Раніше повідомлялося, що Європейська комісія збирається представити 8 листопада оцінку прогресу, досягнутого Україною у виконанні критеріїв щодо членства в ЄС. Це ключовий крок у рішенні блоку про початок переговорів про вступ.

У червні 2022 року Європейська рада ухвалила рішення про надання Україні статусу кандидата на вступ до Європейського союзу. Таке ж рішення лідери ЄС ухвалили і щодо Молдови.

22 червня цього року Єврокомісія дала проміжну усну оцінку тому, як Україна втілює критерії для початку переговорів про вступ до ЄС: два з семи критеріїв виконані повністю, решта мають прогрес.

Україна сподівається, що такі переговори розпочнуться на початку 2024 року.

NBC: США і ЄС почали обговорювати з Україною мирні переговори з РФ

Представники США і Євросоюзу почали обговорювати з Україною можливі мирні переговори з Росією для припинення війни, повідомив американський телеканал NBC News із посиланням на двох високопосадовців США – одного нинішнього й одного колишнього.

За повідомленням, деякі «делікатні» обговорення відбулися у жовтні на зустрічі Контактної групи з оборони України, до якої входять понад 50 країн. За словами співрозмовників телеканалу, в розмовах торкалися того, від чого Україні, можливо, доведеться відмовитися, щоб досягти угоди.

У свою чергу, як заявили чиновники, НАТО готове запропонувати Україні деякі гарантії безпеки, які утримають Росію від нового вторгнення на її територію.

Джерела телеканалу зазначили, що обговорення почалися на тлі побоювань США і країн Європи, що війна зайшла в глухий кут і що вони не зможуть і надалі надавати допомогу Україні. В адміністрації президента США Джо Байдена, стверджують чиновники, також стурбовані, що в України закінчуються сили – у той час як у Росії вони «здаються нескінченними».

При цьому адміністрація Байдена не бачить жодних ознак, що президент Росії Володимир Путін готовий до переговорів з Україною, зазначають співрозмовники NBC News. За їхніми словами, західні чиновники кажуть, що Путін сподівається «пересидіти Захід» або продовжувати боротьбу, доки західні країни не вирішать перестати надавати військову допомогу Україні або поки ця допомога не стане надто дорогою.

За словами чиновників, Україна має час до кінця цього року або трохи більше, після чого розпочнуться «терміновіші дискусії про мирні переговори».

Публічно представники США заперечують, що підштовхують Україну до переговорів і такі обговорення взагалі з нею ведуться. «Будь-які рішення про переговори залишаються за Україною. Ми зосереджені на тому, щоб продовжувати підтримувати Україну, яка захищає свою свободу і незалежність від російської агресії», – заявила раніше речниця Ради національної безпеки США Едрієн Вотсон.

Американський інститут Gallup, який займається дослідженням громадської думки, 9 жовтня оприлюднив результати опитування жителів України стосовно війни та різних політичних аспектів. За даними компанії, українці залишаються глибоко відданими перемозі у війні з Росією.

Троє з п’яти (60%) українців, опитаних у липні й серпні, заявили, що хочуть, щоб Україна продовжувала боротьбу до перемоги, що вдвічі перевищує число тих, хто хоче, щоб Україна йшла на переговори про якнайшвидше припинення війни (31%). Практично всі українці погоджуються, що виграти війну означає повернути всі території, які Росія забрала під свій контроль із 2014 року.

У Зарічному на Запоріжжі 9 людей постраждали через удар РФ – влада

У селищі Зарічне в Запорізькій області дев’ятеро місцевих жителів були поранені внаслідок російського удару, повідомив 4 листопада голова обласної військової адміністрації Юрій Малашко.

«Окупанти вгатили ракетою по Зарічному. Внаслідок ворожої атаки поранено дев’ятьох місцевих жителів – чотирьох чоловіків і п’ятьох жінок. Всім оперативно надано необхідну медичну допомогу», – написав Малашко у телеграмі.

За його словами, всього минулої доби загарбники завдали 126 ударів по 26 містах і селах Запорізької області, надійшло 43 повідомлення про руйнування житлових будинків і об’єктів інфраструктури.

Російські військові регулярно обстрілюють українські міста і села, розташовані в межах досяжності їхньої артилерії, ракетних систем залпового вогню, ракет і дронів. Попри численні свідчення цього, Москва заперечує напади на цивільні об’єкти, стверджуючи, що бʼє лише по військовій інфраструктурі.

Генштаб ЗСУ: втрати військ РФ у війні перевищили 304 тисячі осіб

Росія втратила у повномасштабній війні проти України близько 304 100 своїх військових, зокрема, 830 – за останню добу – такі дані станом на ранок 4 листопада наводить український Генштаб.

Серед інших втрат, як йдеться в повідомленні, такі:

  • танки ‒ 5276 (11 – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 9939 (+38)
  • артилерійські системи – 7363 (+35)
  • РСЗВ – 861 (+7)
  • засоби ППО ‒ 568 (+2)
  • літаки – 322
  • гелікоптери – 324
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 5534 (+39)
  • крилаті ракети ‒ 1551
  • кораблі /катери ‒ 20
  • підводні човни – 1
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 9716 (+25)
  • спеціальна техніка ‒ 1038 (+4).

Україна і Росія майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих понад рік тому, Київ цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.

Втрати намагаються оцінити різні спостерігачі та ЗМІ, аналізуючи відкриті дані. Журналісти російської служби Бі-Бі-Сі й видання «Медіазона» разом із командою волонтерів станом на 3 листопада підтвердили загибель 35 780 російських солдатів на війні в Україні.

Журналісти наголошують, що ці цифри втрат – це «найбільш консервативна оцінка загиблих із числа мобілізованих, оскільки враховуються лише ті випадки, коли смерть була підтверджена публічно і коли можна встановити статус того, хто воював».

Газета The New York Times у серпні з посиланням на неназваних представників адміністрації США повідомила, що загальна кількість військовослужбовців, убитих та поранених з обох сторін війни в Україні за півтора року, що минули з початку масштабного вторгнення РФ, наближається до 500 тисяч.

Як зазначає New York Times, попри вищі втрати, російська армія зберігає чисельну перевагу над українською в зоні бойових дій, головним чином за рахунок більшого мобілізаційного ресурсу – населення Росії більш ніж утричі більше, ніж в України.

Повітряні сили повідомили про знищення двох «Шахедів», які атакували Сумщину

Українські військові у ніч на 4 листопада збили два безпілотники Shahed-136/131, якими російські сили атакували Сумщину, повідомили в командуванні Повітряних сил ЗСУ.

«Сьогодні вночі противник атакував Сумщину двома ударними БпЛА Shahed-136/131 із Курської області. Обидва ворожі безпілотники знищено підрозділами мобільних вогневих груп Сил оборони України», – йдеться в повідомленні.

Російські військові регулярно обстрілюють українські міста і села, розташовані в межах досяжності їхньої артилерії, ракетних систем залпового вогню, ракет і дронів. Попри численні свідчення цього, Москва заперечує напади на цивільні обʼєкти, стверджуючи, що бʼє лише по військовій інфраструктурі.

Попередньої ночі російська армія завдала чергової повітряної атаки по Україні. За даними Повітряних сил, протиповітряна оборона збила 24 дрони Shahed-131/136 із 40, а також ракету Х-59.

«Уйгури солідарні з Україною» – голова Світового конгресу уйгурів

Офіційний Київ досі чітко не засудив порушення прав уйгурів у Китаї, а рік тому Україна утрималась від голосування у Раді ООН з прав людини, яка могла б почати перше в історії обговорення імовірного геноциду уйгурів у межах ООН. Водночас уйгури підтримують Україну у боротьбі з Росією.

Про це в кулуарах «Форуму 2000» у Празі сказав Радіо Свобода голова Світового конгресу уйгурів Долкун Айса. Текст інтерв’ю за лінком

ОВА: 5 людей поранені на Херсонщині через російські обстріли минулої доби

На Херсонщині п’ятеро людей зазнали поранень внаслідок обстрілів із боку російських військ протягом минулої доби, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін вранці 4 листопада.

«За минулу добу противник здійснив 97 обстрілів, випустивши 516 снарядів з мінометів, артилерії, «Градів», танків, БПЛА та авіації. По місту Херсон ворог випустив 15 снарядів. Зафіксовано три прильоти КАБ по населених пунктах Херсонщини», – написав Прокудін у телеграмі.

За його словами, російські військові поцілили в житлові квартали населених пунктів області.

Російські війська практично щодня обстрілюють деокуповану частину Херсонщини, зокрема обласний центр. Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.

«Ворог не полишає спроб оточити Авдіївку». Генштаб повідомив про 66 бойових зіткнень на фронті за добу

Протягом минулої доби на фронті відбулося 66 бойових зіткнень, повідомив у ранковому зведенні 4 листопада Генеральний штаб Збройних сил України.

«На Куп’янському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії біля Синьківки, Іванівки Харківської області і Стельмахівки Луганської області. Наші захисники відбили тут близько 10 атак противника. На Лиманському напрямку противник вів безуспішні штурмові дії в районі Верхньокам’янського Донецької області. На Бахмутському напрямку ворог безуспішно намагався відновити втрачене положення неподалік Кліщіївки, де наші захисники відбили близько 10 атак. Також противник вів безуспішні штурмові дії в районах Богданівки та Хромового Донецької області», – йдеться в повідомленні.

Водночас, у командуванні зауважили, що Сили оборони України, у свою чергу, продовжують штурмові дії південніше від Бахмута Донецької області.

«На Авдіївському напрямку ворог, за підтримки авіації, не полишає спроб оточити Авдіївку. Наші воїни стійко тримають оборону і завдають окупантам значних втрат. Так, безуспішними були наступальні дії противника в районах населених пунктів Степове, Тоненьке, Авдіївка, Сєверне, Первомайське Донецької області. Тут Сили оборони відбили близько 20 атак ворога», – йдеться у зведенні.

За даними Генштабу, на Мар’їнському напрямку російські війська вели «безуспішні штурмові дії» в районі Мар’їнки і Новомихайлівки Донецької області, де українські сили відбили близько 20 атак.

«На Шахтарському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії біля населеного пункту Старомайорське Донецької області. На Запорізькому напрямку ворог безуспішно намагався відновити втрачене положення неподалік Роботиного Запорізької області. Водночас Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту», – заявили військові.

Напередодні в ефірі Радіо Свобода підполковник, начальник служби зв’язків з громадськістю Командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо повідомив, що на всій лінії фронту спостерігається активізація з боку російської армії. Речник пов’язує таку активність із наближенням виборів у Росії, де владі «потрібні будь-які перемоги, хоч маленькі, мінімальні».

Також військовий зазначив, що головне завдання, яке зараз стоїть перед українською армією – це недопущення «замороження» фронту.

Він додав, що Куп’янський напрямок залишається одним із найгарячіших.

Стати помічниками ветеранів зголосилися вже понад 570 українців – уряд

Заяви на участь в експериментальному проєкті щодо підготовки помічників ветеранів подали вже понад 570 людей, зазначила пресслужба Міністерства у справах ветеранів.

«Триває розвиток експериментального проєкту Мінветеранів із впровадження в Україні інституту помічника ветерана. На 550 запланованих посад помічників у 10 пілотних регіонах вже є понад 570 кандидатів», - йдеться в повідомленні.

Прийом заяв відбувається через інформаційний портал «Є-ветеран».

У Мінветеранів нагадали, що експеримент поширюється на Київ, Вінницьку, Дніпропетровську, Львівську, Миколаївську, Закарпатську, Київську, Сумську, Полтавську, Харківську області.

Серед регіонів, які нещодавно долучилися до проєкту, за кількістю поданих заяв лідирують Полтавщина та Київ.

Як розповіла в.о. директора Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції, керівник експертної групи із забезпечення формування державної політики Оксана Кльоц, середній вік кандидатів становить 40-43 роки, майже половина із них – жінки, всі мають вищу освіту. Стати помічниками ветеранів виявили бажання ветерани війни, члени їхніх сімей та рідні загиблих захисників і захисниць.

«Ці фахівці стануть тими, хто фактично першими надаватимуть ветеранам війни, членам їхніх сімей та демобілізованим воїнам сервісну підтримку з переходу до цивільного життя за принципом «рівний з рівним». Адже саме ця категорія осіб, як ніхто інший, зможуть допомогти побратимам подолати цей непростий шлях», – наголосила Кльоц.

За даними голови міністерки у справах ветеранів Юлії Лапутіної, після війни в Україні ветеранська політика стосуватиметься більше ніж 4 мільйонів людей.

У серпні вона припустила, що в 2024 році помічниками ветеранів можуть стати 15 тисяч людей. Вона пояснила, що помічник ветерана – це людина, яка зустрічає військового одразу після повернення до рідної громади, надає потрібну інформацію та супроводжує за потреби до органів влади або під час звернень по правову допомогу.

Ґроссі розповів, що може вплинути на роботу систем безпеки Запорізької АЕС

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі розповів, яка проблема може вплинути на роботу систем безпеки Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС).

У відомстві зазначили, що міжнародна агенція з атомної енергії продовжуватиме приділяти «пильну увагу» діяльності з технічного обслуговування на Запорізькій АЕС, оскільки це залишається «джерелом занепокоєння».

«Зменшена кількість обслуговуючого персоналу на заводі та обмежена доступність усіх необхідних запасних частин потенційно можуть вплинути на роботу систем безпеки. Важливо, щоб було виконано все необхідне технічне обслуговування», – заявив Гроссі під час 13-ї ротації місії міжнародної агенції з атомної енергії на окупованій російськими військами Запорізькій АЕС

Ґроссі додав, що експерти МАГАТЕ продовжують збирати інформацію про статус і стан персоналу, а також про підготовку та ліцензування працівників на станції.

Російські війська захопили Запорізьку АЕС у березні 2022 року, невдовзі після масштабного вторгнення в Україну. МАГАТЕ відрядила моніторингову місію на станцію у вересні 2022 року.

Тарнавський пояснив, чому сили РФ схвалили «непросте рішення» залишити Херсон

Під час контрнаступу Збройних сил України восени 2022 року, сили РФ схвалили «непросте рішення» щодо втечі з Херсону та правого берега Дніпра, зазначив командувач оперативно-стратегічного угрупування військ «Таврія» Олександр Тарнавський в програмі «Рік. Херсон».

Він уточнив, що війська РФ були розділені «бар’єрним рубежом» у вигляді Дніпра. Основна частина сил залишалася на підконтрольній ЗСУ території, де вони проводили наступальну операцію, наголосив Тарнавський.

«Росіяни розуміли прекрасно, що це угрупування військ могло або потрапити в оточення, або бути знищеним. Для росіян слово «оточення» – це одне із слабких місць. Коли вони чують слово «оточення», вони професійно втікають. Вони вживають таких заходів, що їхнє військо в максимальне оточення не потрапляє. Тобто їм краще втекти з поля бою, але не потрапити в оточення», – сказав Тарнавський.

Російські війська практично щодня обстрілюють деокуповану частину Херсонщини, зокрема обласний центр. Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.

В лютому минулого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, атакувавши з півночі, сходу та півдня.

У 2022 році провели успішні контрнаступи і відкинули російські війська з Київщини, з практично всієї Харківщини та з правобережжя Херсонщини. Проте армія РФ продовжує атакувати Україну, завдаючи масованих ударів з використанням ракет і дронів, зокрема по критичній інфраструктурі.

Данілов каже, що «Росія зазнає в Криму поразки, якої ще ніколи не бачила»

У Криму Росія «зазнає таких невдач, яких ще ніколи не бачила», розповів секретар РНБО Олексій Данілов, коментуючи готовність Збройних сил України завдавати силам РФ ударів у відповідь на їхні масовані удари дронами та ракетами.

«Ми відповідаємо ворогу (на удари — ред.) щодня. Ми щодня завдаємо росіянам втрат. І йдеться не лише про втрати, які відбуваються безпосередньо на лінії зіткнення на фронті. Що стосується Кримського півострова і Чорноморського флоту Російської Федерації, такої поразки, якої вони там зазнають, росіяни ніколи в житті не бачили», – сказав Данілов.

Секретар РНБО наголошує, що Україна «не збирається ані здаватися, ані підписувати якісь капітуляції».

«Президент України констатує, що ми будемо продовжувати нашу боротьбу. Ми не збираємося зупинятися. Зеленський налаштований на перемогу. І дуже важливо розуміти всім, що ми не збираємося ані здаватися, ані підписувати якісь капітуляції. Наше завдання — це перемога і побудова великої вільної демократичної країни. Це наш обов'язок на сьогодні. І в цьому мають брати участь всі без винятку», – каже він.

У серпні в інтерв’ю Радіо Свобода очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Кирило Буданов заявив про здатність українських сил досягти будь-якої точки окупованого Криму для ураження противника. За його словами, для деокупації Криму є багато різних варіантів, але «без військових, бойових дій це неможливо».

Росія окупувала Крим й оголосила про його анексію в 2014 році. Україна заявляє, що поверне всі свої окуповані території, включно з Кримом, не виключаючи і збройний шлях.

США запровадили санкції щодо росіянки через відмивання грошей підсанкційних олігархів

Сполучені Штати запровадили санкції щодо росіянки Катерини Жданової за її роль у відмиванні сотень мільйонів доларів за допомогою віртуальної валюти від імені російських еліт, які перебувають під санкціями.

Як повідомляє пресслужба Держдепартаменту США, Жданова також надала низку віртуальних, готівкових, податкових послуг російським клієнтам, які прагнули відмити кошти або приховати джерела свого багатства.

У Мінфіні США кажуть, що цей крок узгоджується із зобов’язанням G7 боротися з ухиленням від санкцій і ліквідувати лазівки, які дозволяють російській державі, її елітам, ставленикам і олігархам використовувати віртуальну валюту для компенсації впливу міжнародних санкцій.

«Через таких ключових посередників як Жданова російська еліта, групи програм-вимагачів та інші незаконні суб’єкти намагалися уникнути санкцій США та міжнародних організацій, зокрема через зловживання віртуальною валютою», – сказав заступник міністра фінансів з питань тероризму та фінансової розвідки Брайан Нельсон.

За даними відомства, у березні 2022 року Катерина Жданова допомогла російському клієнту приховати джерело багатства, щоб перевести понад 2,3 мільйона доларів у Західну Європу через шахрайський відкритий інвестиційний рахунок і придбання нерухомості. Результатом послуг Жданової є надання російським особам доступу до західних фінансових ринків, які в іншому випадку можуть бути заблоковані через санкції.

«Жданова використовує віртуальну валюту для здійснення великих транскордонних операцій. Вона також використовує традиційний бізнес, щоб підтримувати доступ до міжнародної фінансової системи, в тому числі через компанію з виробництва розкішних годинників, яка має офіси по всьому світу», – зазначають в американському міністерстві.

За даними Мінфіну США, росіянка здійснює перекази віртуальної валюти від імені олігархів, які переїхали за кордон – в одному випадку російський олігарх шукав Жданову, щоб перевести від її імені понад 100 мільйонів доларів в Об’єднані Арабські Емірати.

Жданова також надавала послуги особам, пов’язаним з російською групою програм-вимагачів Ryuk. У 2021 році Жданова відмила понад 2,3 мільйона доларів ймовірних виплат потерпілих від імені філії програми-вимагача Ryuk – у жовтні минулого року правоохоронні органи США визначили Ryuk як безпосередню та зростаючу загрозу кіберзлочинності для лікарень і постачальників медичних послуг у Сполучених Штатах.

Напередодні США запровадили новий пакет санкцій проти 130 компаній і осіб, серед яких – представники Туреччини, Китаю та Об’єднаних Арабських Еміратів, намагаючись перекрити доступ Росії до технологій і обладнання, які підтримують її вторгнення в Україну.

У Білому домі впевнені у двопартійній підтримці пакету допомоги Україні та Ізраїлю

Республіканці та демократи Конгресу США підтримають запит президента Джо Байдена на 106 млрд доларів, який включає фінансування допомоги Україні та Ізраїлю, запевнила під час брифінгу прессекретар Білого дому Карін Жан-П’єр.

«Що стосується ширшого пакету національної безпеки та внутрішніх питань – ми говоримо про Ізраїль, Україну та інші внутрішні питання у додатковому запиті – ми вважаємо, що тут існує двопартійна підтримка», – зазначила вона.

За словами Жан-П’єр, «такі потреби є екстреними, тому їх підтримають дві партії Конгресу».

«Отже, звичайно, ми хочемо, щоб це просувалося», – додала вона.

Раніше президент США Джо Байден заявив, що ветує цей законопроєкт, бо виступає проти розділення допомоги і за широкий пакет у близько 106 мільярдів доларів, який би передбачав фінансування для Ізраїлю, Тайваню й України, а також гуманітарну допомогу. Цей запит включає 61,4 мільярда доларів допомоги Україні.

Спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон виступає за те, щоб допомога Україні розглядалася окремо від пакету допомоги Ізраїлю. Джонсон також вимагає від Білого дому більшої звітності щодо допомоги Україні. При цьому, через деякий час після свого обрання Джонсон таки сказав, що США мають допомагати Україні.

ЗМІ: у російських тюрмах запровадять «особливий військовий облік» для ув’язнених

Уряд Росії запровадив «особливий військовий облік» для ув’язнених у тюрмах та колоніях. Він не вимагає особистої явки у військкомат, проводитиметься без медкомісії та психологічного відбору. Раніше особи, які відбувають покарання, не підлягали обліку.

Як повідомляє російська агенція ТАСС, військкомати здійснюватимуть «особливий військовий облік» за місцем перебування громадян у виправних колоніях та СІЗО. Це означає, що всі підслідні та засуджені чоловіки розглядатимуться як потенційні військовослужбовці.

Відповідно до постанови уряду, внесення відомостей про ув’язнених до реєстру військового обліку проводитиметься без медичного огляду.

З пропозицією запровадити військовий облік для ув’язнених на початку вересня виступило російське Міністерство оборони. У пропозиції було зазначено, що списки військовозобов’язаних ув’язнених формуватимуть самі в’язниці та колонії, змінюватимуть їх у міру етапування чи звільнення засуджених та передаватимуть до військкоматів.

Раніше Інститут вивчення війни (ISW) повідомляв, що російські війська продовжують використовувати десантно-штурмові підрозділи «Шторм-Z», складені переважно з колишніх вʼязнів, у виснажливих фронтових атаках піхоти.

ПВК «Вагнер» минулого року вербувала тисячі в’язнів із пенітенціарних установ по всій Росії для війни проти України.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG