Через російські обстріли затримуються два поїзди західного напрямку – «Укрзалізниця»
«Укрзалізниця» попереджає про затримки поїздів через російські обстріли вночі проти 19 липня.
«Через ворожі обстріли буде тимчасово змінено маршрут руху поїздів львівського напрямку, які мали прямувати через Шепетівку (Хмельницька область – ред.). Станом на поточний момент, зміна маршруту торкнеться поїздів №87 Запоріжжя – Ковель та №31 Запоріжжя – Перемишль», – повідомляє перевізник.
Через об’їзний маршрут рейс до Ковеля затримується на понад 5 годин, до Перемишля – на близько 2 годин.
Читайте також: Нічна атака: всі російські дрони збили під Києвом, голова Одещини заявляє про «потужну атаку»
Компанія просить пасажирів слідкувати за оновленнями.
Близько 5 ранку Повітряні сили попереджали про загрозу застосування Росією ударних дронів у Хмельницькій та Рівненській областях. Місцева влада наразі не повідомляла про влучання та їхні наслідки.
Вночі про російську повітряну атаку повідомляла влада Одеської області та Києва. Інформації про постраждалих зараз немає.
«Дуже багато політики» – віцепрем’єр Кубраков про відносини з органами місцевого самоврядування
Чому замість укриттів будували дороги та як Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України готувалося до повномасштабної війни? Як складаються відносини відомства із владою на місцях та що, на думку міністра, заважає конструктивній співпраці? Олександр Кубраков відповів на ці та інші запитання в інтерв’ю Радіо Свобода та розповів, де зараз ексочільник Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко та чи долучений до процесу відновлення Юрій Голик.
Російські війська активізували вивезення зерна з порту окупованого Скадовська – Генштаб
Російські війська продовжують зосереджувати основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – за добу Генеральний штаб Збройних сил зафіксував понад 20 бойових зіткнень. Про це командування заявило вранці 19 липня.
Українська армія тримає оборону на Куп’янському напрямку, біля Бахмута відбила атаки в районі Богданівки, повідомляє штаб.
«На Мар’їнському напрямку, Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районах Мар’їнки та Красногорівки… На Шахтарському напрямку, в районах Рівнополя на Донеччині та Новодарівки Запорізької області противник здійснив невдалі спроби відновлення втраченого положення», – йдеться в зведенні.
Читайте також: Український контрнаступ «далекий від провалу» – генерал США Міллі
Сили оборони, як заявляє штаб, продовжуть наступальну операцію на Мелітопольському та Бердянському напрямках, «закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби».
Також, за даними командування, російські загарбники продовжують привласнювати врожай мирних жителів на окупованих територіях.
«У тимчасово захопленому Скадовську Херсонської області, російські окупанти з 10 липня активізували використання порту для вивезення зерна врожаю цього року до своїх портів», – заявляє штаб.
Військові також повідомляють про 12 авіаударів по місцях зосередження російських військ та озброєння, та ще три по зенітно-ракетних комплексах противника. Також, за зведенням, ракетні та артилерійські війська за добу вразили низку цілей.
Нічна атака: всі російські дрони збили під Києвом, голова Одещини заявляє про «потужну атаку»
Російські війська атакували Київ дронами Shahed вночі проти 19 липня, повідомив голова Київської міської військової адміністрації Сергій Попко вранці в середу.
Він зазначив, що атака була особливо важкою для півдня України, але «про Київ ворог теж не забув».
«Ще на підступах до столиці ППО виявила і знищила усі ворожі дрони. Попередньо, без жертв та руйнувань, але дані ще уточнюються. При нагоді, подякуйте бійцям протиповітряної оборони своїм донатом на їхні потреби і збори», – заявив голова КМВА.
Читайте також: Через майже три місяці після удару РФ по багатоповерхівці в Умані померла ще одна людина – ОВА
Голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер повідомляв про роботу протиповітряної оборони в регіоні вночі проти 19 липня.
«Про наслідки потужної атаки країни-терориста на Одещину – згодом», – написав він після відбою повітряної тривоги в регіоні.
Місцеві медіа Одеси повідомляли про низку вибухів вночі.
Вночі повітряна атака лунала в центральних, східних і південних областях. Рано вранці її також оголошували в Рівненській та Хмельницькій областях. Повітряні сили повідомляли про пуски ударних дронів та ракет.
В Одесі пролунала серія вибухів
Серія вибухів пролунала в Одесі після 1:00 19 липня. Про це повідомили місцеве видання «Думська» та «Суспільне Одеса».
«У місті чути вибухи. Працює ППО», – написала «Думська».
Від 01:04 до 01:14 «Суспільне Одеса» тричі інформувало про вибухи.
Перед прильотами Повітряні сили ЗСУ інформували про загрозу ракетних пусків на півдні України.
Одеса є обʼєктом атак із використанням ракет і безпілотників уже другу ніч поспіль. За повідомленнями метою ударів минулої ночі була інфраструктура морського порту.
Резніков і Остін розповіли про результати сьогоднішнього «Рамштайну»
Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що чергове засідання у форматі «Рамштайн» продемонструвало «непохитну підтримку України нашими партнерами».
«Пріоритет: постачання зброї та обладнання, терміново необхідних для звільнення території України. Фокус: ППО, боєприпаси та броня. Нові ініціативи», – написав він у твіттері.
Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що під час сьогоднішньої зустрічі партнери України обговорили поточні потреби України, включно з терміновою потребою в боєприпасах.
«Ми також обговорили плани збільшення виробництва як на національному, так і на багатонаціональному рівнях через важливу ініціативу ЄС щодо виробництва боєприпасів», – розповів він під час брифінгу.
За його словами, на зустрічі також обговорювалася навчання українських пілотів на F-16.
«Ми заслухали співкерівників тренувальної коаліції на F-16 – Данії та Нідерландів. Вони продовжують розвивати план навчання та допомагати деяким дуже нетерплячим українським пілотам навчитися керувати літаками четвертого покоління», – сказав Остін.
18 липня відбулося 14-те засідання Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн». Перед засіданням глава Пентагону Ллойд Остін заявив, що нинідуже важливий момент в історії війни РФ проти України.
В ОК «Південь» назвали можливі зміни на фронті після підриву Керченського мосту
Пошкодження Керченського мосту спричинить зміну логістики противника, також війська РФ будуть прикриватися цивільними, заявила керівниця пресцентру Сил оборони Півдня ЗСУ Наталія Гуменюк, коментуючи можливі зміни на південній ділянці фронту.
«Перше – це переорієнтація транспортно-логістичних маршрутів ворога і прикриття знову цивільним населенням. Коли вони відчувають у свій бік велику загрозу, починають міцніше і сильніше ховатися за мирним населенням. Саме тому зараз вони переорієнтовують цивільний автотранспорт, який накопичився в напрямку Кримського мосту, переправляють через материкову частину – тимчасово окуповану Херсонщину, Запоріжжя і Донеччину – для того, щоб під цим прикриттям переправляти свої військові колони. Так вони будуть менше вразливими для ударів Сил оборони», – розповіла вона в ефірі національного телемарафону.
Водночас, за її словами, логістика противника уповільниться.
«Зрозуміло, що кількість автотранспорту збільшується, вона буде заважати оперативному постачанню боєприпасів та техніки на фронт», – додала Гуменюк.
Читайте також: Російська влада фіксує зріст заторів на в’їзд та виїзд із Криму
17 липня на Керченському мосту стався вибух, внаслідок якого загинула сімейна пара, яка перебувала в одному з автомобілів і незаконно перетинала українсько-російський кордон, їхня 14-річна дочка зазнала травм. Також було пошкоджено автомобільну частину мосту. Влада РФ звинуватила в атаці на міст ЗСУ. Українська сторона про причетність до вибуху офіційно не оголошувала.
У ніч на 18 липня мостом було запущено рух легкових автомобілів однією зі смуг, яка не постраждала при вибуху. Наразі рух здійснюється в реверсивному режимі. Двосторонній рух з одного боку мосту російська влада планує запустити до середини вересня, з другого – до листопада.
Президент ПАР попросив у МКС дозволу не заарештовувати Путіна
Президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса попросив у Міжнародного кримінального суду (МКС) дозволу не заарештовувати президента Росії Володимира Путіна. Рамафоса зробив таку заяву у відповіді на судовий позов, поданий опозиційним «Демократичним альянсом» із метою змусити уряд заарештувати російського президента, якщо той приїде до Йоганнесбурга на саміт БРІКС, повідомляє Reuters.
«У ПАР є очевидні проблеми з виконанням прохання про арешт і видачу президента Путіна. Росія ясно дала зрозуміти, що арешт її чинного президента буде оголошенням війни», – йдеться в заяві Рамафоси. Він уточнив, що ініціював консультації з МКС щодо цього питання, але не може розкрити подробиці.
У березні МКС видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна за підозрою в незаконній депортації українських дітей із непідконтрольних Києву територій до Росії.
Міністри фінансів G20 завершили зустріч в Індії без консенсусу щодо війни РФ проти України
В Індії завершилася зустріч міністрів фінансів і керівників центробанків G20 без консенсусу через розбіжності щодо війни в Україні.
Відповідно до підсумкового документа, оприлюдненого Індією, найбільші розбіжності викликали формулювання, які використовували для засудження російського вторгнення в Україну, а також заперечення проти нещодавнього рішення Росії припинити участь в зерновій угоді.
Під час свого головування у G20 цього року Індія постійно закликала всіх членів досягти консенсусу, пише AP.
«Ми досі не знайшли спільної мови щодо російсько-української війни», – сказала міністр фінансів Індії Нірмала Сітхараман на закритті дводенної зустрічі в Гандінагарі, цитує DPA.
Росія і Китай були проти засудження російської загарбницької війни. Також кілька країн G20 засудили вихід Росії з міжнародної угоди про експорт зерна з України через Чорне море, сказала Сітхараман.
Читайте також: Путін «вирішив перетворити їжу на зброю» – Макрон про вихід Росії з зернової угоди
Індія дотримується нейтральної позиції щодо російської війни проти України, не підтримує санкції Заходу проти Росії та має добрі відносини із західними країнами та з Москвою.
«Люди бояться говорити про смерть». Подкаст «Свої серед своїх» зі штурмовиком Оленою Риж
Олена Риж – героїня двадцятого епізоду подкасту «Свої серед своїх» Радіо Свобода – штурмовик, стрілець-санітар 47-ї окремої механізованої бригади. До широкомасштабної війни понад 20 років працювала у ресторанній сфері, займала керівні посади. Мобілізувалася у грудні 2022-го року – за покликом серця. Говоримо про те, як бути піхотинцем і штурмовиком, чому війну романтизують та для чого військовим казати рідним про смерть.
У подкасті «Свої серед своїх» Радіо Свобода спілкується із українцями та українками, які стали до лав Сил оборони України у російсько-українській війні.
Слухати подкаст можна на подкаст-платформах:
Створення умов для подальшого просування ЗСУ потребує часу – Маляр
Створення умов для подальшого просування українських військ потребує часу, заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр, коментуючи рух ЗСУ на півдні.
«Ініціатива на нашому боці. Задача ворога – зупинити наше просування. І вони докладають чимало зусиль для цього. Ворог у нас сильний. Тому нашим військам доводиться рухатись у надзвичайно складній обстановці. Крім того, необхідно створити певні умови для подальшого просування. А це потребує часу. Згадайте звільнення Херсону –це теж був не один день», – написала вона у телеграмі.
У Міноборони нагадали, що тривають наступальні дії українських військ на Бердянському та Мелітопольському напрямках – на напрямках Мала Токмачка-Новопокровка та Велика Новосілка-Урожайне ЗСУ мали успіх, закріплюються на досягнутих рубежах.
Читайте також: У Міноборони України озвучили дані про звільнену від окупантів за тиждень територію
Розвідка Британії 18 липня заявила, що упродовж останнього тижня бойові дії тривали на кількох ділянках фронту в Україні, і обидві сторони досягли незначного поступу на різних ділянках.
У вечірньому зведенні Генштабу ЗСУ 18 липня повідомлялося, що противник надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – тривають важкі бої.
Український контрнаступ «далекий від провалу» – генерал США Міллі
Голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі заявив 18 липня, що український контрнаступ «далекий від провалу» – попри те, що він просувається повільніше, ніж очікувалося. Про це пише телеканал CNN.
«Контрнаступ розпочався приблизно п’ять-шість тижнів тому, і різні військові ігри, які проводилися завчасно, передбачали певні рівні прогресу, і він сповільнився. Тому що це різниця між війною на папері та реальною війною. Це реальні люди в реальних машинах, які справді розмінують справжні мінні поля, і вони справді гинуть. Тож коли це трапляється, підрозділи мають тенденцію сповільнюватися, і це правильно, щоб вижити і пройти через ці мінні поля», – сказав Міллі під час брифінгу для преси.
«Це аж ніяк не провал. На мій погляд, ще занадто рано робити такий висновок. Я думаю, що попереду ще багато боротьби», – додав американський генерал.
Міллі також зазначив, що Україна має «значну кількість бойової потужності, яка ще не задіяна» в контрнаступі.
«Я не говоритиму, що буде в майбутньому, тому що це буде рішення України щодо того, куди і коли вони направлятимуть свій резерв. Зараз вони зберігають свою бойову міць, і вони повільно, цілеспрямовано та неухильно пробиваються крізь усі ці мінні поля», – наголосив голова Об’єднаного комітету начальників штабів.
Через майже три місяці після удару РФ по багатоповерхівці в Умані померла ще одна людина – ОВА
Через майже три місяці після обстрілу багатоповерхівки в Умані померла ще одна людина, повідомив голова Черкаської обласної військової адміністрації Ігор Табурець.
«24 життя забрала російська ракета, випущена по багатоповерхівці Умані 28 квітня. У лікарні померла 26-річна Ірина Шевченко. Увесь цей час медики боролись за її життя після осколкового поранення», – написав він у телеграмі.
Путін «вирішив перетворити їжу на зброю» – Макрон про вихід Росії з зернової угоди
Президент Франції Емманюель Макрон назвав рішення російської влади вийти із зернової угоди «величезною помилкою» російського лідера Володимира Путіна. Як повідомляє CNN, про це Макрон сказав 18 липня в Брюсселі, де відбувалося засідання Ради Євросоюзу.
Президент Франції додав, що Росія взяла на себе серйозну відповідальність перед багатьма країнами, беручи участь у зерновій угоді. Він зазначив, що країни Близького Сходу, Африки та Азії «дуже сильно залежать від цих угод».
«Для тих, хто все ще сумнівався в щирості президента Путіна і його прихильності до загального добра — відповідь абсолютно зрозуміла: він вирішив перетворити їжу на зброю», – сказав Макрон.
«Список 31». Як Росія викрадала українських дітей і хто з окупантів до цього причетний
Батька-одинака Євгена Межевого розлучили з його трьома дітьми під час фільтрації, яку проводила російська армія на виїзді із обстрілюваного Маріуполя навесні 2022-го. Чоловіка відправили в Оленівську колонію на Донеччині, а дітей депортували до Підмосков’я. 45 днів вони нічого не знали один про одного.
Разом із Межевими до РФ депортували й інших дітей. Їх вивезли у складі групи, що налічувала 31 дитину, список якої особисто затверджував ватажок угруповання «ДНР» Денис Пушилін. Євгену Межевому зрештою вдалося повернути своїх дітей – просто напередодні усиновлення російською сім’єю. І тепер вони – ключові свідки у справі Міжнародного кримінального суду в Гаазі проти президента Володимира Путіна і російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Частину дітей зі «Списку 31» у Росії вже влаштували до нових родин. Зокрема, Пилипа Головню, якого всиновила Львова-Бєлова.
Журналісти проєктів «Ти як?» та «Схеми» (Радіо Свобода) поговорили з депортованими дітьми, відновивши разом з ними обставини вивезення, а також отримали ексклюзивні документи з витоку пошти ставленика Росії Пушиліна, верифікувавши їх і співставивши з подіями того часу.
Це дало можливість встановити поіменно дітей, яких того дня незаконно вивезли до Росії, а також з’ясувати, яким шляхом їх депортували з Донеччини до РФ і хто це організував.
Москва планує витратити на відновлення Керченського мосту щонайменше мільярд рублів
Відновлення Керченського мосту обійдеться російському бюджету в суму від одного мільярда до 1,3 мільярда рублів (тобто від 408 до 530 мільйонів гривень), повідомляють російські інформагенції з посиланням на віцепремʼєра уряду РФ Марата Хуснулліна.
За його словами, для ремонту мосту необхідно звести додатковий міст довжиною 250 метрів, на якому працюватимуть великовантажні крани – ними планується підняти пошкоджені прольоти мосту.
«Вже вчора розпочали перекидання труб, металоконструкцій із Тольятті. За два місяці ми його (тимчасовий міст) збудуємо», – додав Хуснуллін.
Ер-Ріяд та Анкара ведуть переговори про повернення з РФ українських дітей – ЗМІ
Саудівська Аравія та Туреччина намагаються укласти угоду про повернення українських дітей, вивезених до Росії. Про це пише Financial Times із посиланням на джерела. За даними видання, переговори тривають уже кілька місяців.
Країни-посередники намагаються знайти варіант компромісу для України та Росії, пише видання.
Ер-Ріяд та Анкара сподіваються, що їхні комунікації зі сторонами зможуть перетворитися на канали для потенційних мирних переговорів та припинення війни.
За словами двох співрозмовників Financial Times, в обговореннях також бере участь російський бізнесмен Роман Абрамович як неофіційний представник Москви.
Російські та українські чиновники не обговорюють угоду один з одним безпосередньо, на відміну від минулих переговорів щодо обміну полоненими.
За словами дипломата, знайомого з перебігом переговорів, питання про переміщення українських дітей на закритій зустрічі країн «Великої двадцятки» в Копенгагені в червні порушила Саудівська Аравія. За словами джерела, західні країни підтримали подальшу участь Ер-Ріяда у переговорах щодо повернення українських дітей на батьківщину.
Джерела Financial Times стверджують, що частину українських дітей у Росії записали до так званих патріотичних класів, де на уроках кажуть, що української нації ніколи не існувало, а Москва веде «війну проти нацизму». Київ називає такі дії російської сторони формою геноциду. Росія всі звинувачення відкидає.
За даними української сторони, Росія могла вивезти на свою територію близько 20 тисяч українських дітей.
Читайте також: Росія визнає українських дітей «сиротами» і віддає на усиновлення – розслідування
У березні Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують у депортації українських дітей із окупованих територій України. У російському МЗС це рішення назвали юридично нікчемним.
У РФ після ордеру на арешт Путіна і Львової-Бєлової заявили, що повернуть дітей Україні, коли будуть «безпечні умови».
Сергію Райляну – 26 років. Він родом з Миколаєва. Вступив до лав ЗСУ, як тільки став повнолітнім – у 2015 році. Хлопець артилерист і нічим, крім військової справи, не займався. На початку повномасштабного вторгнення він виконував завдання неподалік міста Щастя на Луганщині. Однак на 9 місяці широкомасштабної війни Росії проти України, Сергій потримав тяжке поранення, дивом вижив, але втратив зір та ноги. Наразі Райлян пройшов вже через численні операції, зумів побороти суїцидальні думки, і може говорити про те, що пережив.
Як це опинитися за 14 кілометрів від Луганська під час початку повномасштабного вторгнення Росії, успішно кілька місяців тримати оборону Сєвєродонецька, пережити серйозне поранення і не впасти духом? Про це – у розмові Радіо Свобода із Сергієм Райляном.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба запропонував ООН розпочати роботу над розробкою нових міжнародних інструментів для покарання за викрадення цивільних осіб та організації повернення їх з полону.
«У міжнародної спільноти бракує інструментів для вирішення цієї проблеми. Наприклад, на відміну від військовополонених, цивільних заручників не можна повернути під час обміну, оскільки це лише спонукатиме Росію викрадати ще більше людей. Нам терміново потрібні нові міжнародні інструменти для покарання за викрадення цивільних осіб і організації безпечного повернення цивільних заручників з полону додому. Я пропоную розпочати роботу над розробкою таких інструментів», – сказав він на дебатах Генасамблеї ООН.
Міністр з посиланням на дані Нацполіції повідомив, що з початку повномасштабного вторгнення Росії жертвами насильницького зникнення та незаконного утримання під вартою стали 8800 цивільних людей, понад 10200 вважаються зниклими безвісти.
Агентство Associated Press 13 липня повідомило, що тисячі українців утримуються в мережі офіційних та неофіційних в’язниць по всій Росії та на окупованих територіях, де їх піддають тортурам, психологічному насильству та змушують до рабської праці. Журналісти, посилаючись на російський урядовий документ, зазначають, що в майбутньому в країні планують побудувати десятки нових подібних в’язниць. В них, як стверджується, утримуються як військові, і цивільні особи.
У червневій доповіді ООН про затримання цивільних осіб – у контексті російського вторгнення – також йшлося про тортури та жорстоке поводження. Про них, за даними авторів дослідження ООН, розповіли понад 90% ув’язнених.
Визначити, скільки громадян України зараз перебуває під вартою, неможливо. Росія заперечує факт утримання цивільних осіб. Київ підозрює, що у російських в’язницях досі утримуються приблизно 10 тисяч цивільних осіб з України.
Росія дістає деталі для зброї проти України з США і ЄС: чому та як це зупинити
Міжнародна експертна група Єрмака-Макфола, яка розробляє рекомендації щодо санкцій проти РФ, оприлюднила звіт, де нарахувала 1 057 іноземних компонентів у російській зброї та техніці, якою агресор воює проти України. Ці складові виробили 155 компаній із 19 країн світу. Приблизно дві третини знайдених складників походять із країн-союзників України – зокрема, з США.
Росія продовжує скуповувати для виробництва зброї іноземні деталі – здебільшого, це мікрочипи та мікропроцесори – в обхід санкцій. Їхній імпорт не лише не припинився, а й відновився до рівня, що був до початку повномасштабного вторгнення, констатують дослідники. Як так могло статися? Чого так сильно потребує Кремль, що готовий везти це контрабандою? Чи правда, що Росія заради цього розбирає...пральні машини? Чому санкції – не рятують? Розбиралися Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Насправді, санкції таки працюють: адже після їхнього впровадження із початком повномасштабного вторгнення виробництво ракет та іншої зброї у РФ дійсно сильно сповільнилось. Однак, вже на початку 2023 року Росії вдалося не лише налагодити шляхи постачання необхідних компонентів, а й вдвічі наростити виробництво.
Військовий експерт, голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан пояснює: «Якщо до війни вони виготовляли десь 570 ракет, то зараз –понад тисячу. За різними оцінками, десь 1060 ракет. Це стосується ракет всієї лінійки – і крилатих, і балістичних. Їхні заводи працюють в три зміни, цілодобово».