Литва та Польща спостерігають за прибуттям найманців «Вагнера» до Білорусі
Влада Литви та Польщі стежать за розвитком ситуації з прибуттям до Білорусі найманців російської приватної військової компанії «Вагнер», повідомили посадовці цих країн.
Прессекретар Служби охорони державного кордону (SADM) Литви Ґедрус Мішутіс заявив, що «охорона кордону з Білоруссю додатково посилена через нелегальну міграцію та саміт НАТО, тому рівень нагляду та пильності високий».
«Звичайно, ми будемо стежити за ситуацією. Але поки немає жодних ознак того, що потрібно щось робити», – цитує представника SADM новинний портал Delfi.
Збройні сили Литви відстежують інформацію про появу найманців «Вагнера» в Білорусі.
«Литовська армія бачить повідомлення, аналізує їх і оцінює, окремо їх не коментує, тому що джерела не перевірені. Ми не розголошуємо дані розвідки. Зараз процеси, які відбуваються в сусідніх країнах, особливої загрози не становлять», – повідомили литовські військові в коментарі Delfi.
Державний секретар канцелярії прем’єр-міністра та заступник координатора спецслужб Польщі Станістав Жарін також заявив, що Варшава стежить за ситуацією з вагнерівцями на білоруській території.
«Група «Вагнер» присутня в Білорусі. Приїхали перші вагнерівці, наразі їх може бути кілька сотень», – написав він у своєму твітері.
У відеокоментарі під повідомленням чиновник зазначив, що поки невідомо, скільки найманців цього угруповання зрештою прибуде на територію Білорусі. Це питання, підкреслив він, «перебуває на контролі польських спецслужб».
«Ми знаємо одне: росіяни будуть використовувати групу «Вагнера», як вони це роблять у всьому світі. Де-факто вагнерівці виконують доручення Кремля і від імені Кремля», – сказав Жарін.
15 липня моніторинговий проєкт «Білоруський гаюн» повідомив, що вночі до Білорусі в’їхали щонайменше 60 автомобілів вагнерівців. Стверджується, що колона у супроводі ДАІ прямувала через Рогачов у бік Бобруйська, а потім до Осиповичів.
Державна прикордонна служба України 15 липня підтвердила інформацію про перекидання бойовиків «Вагнера» на територію Білорусі.
Воллес анонсував завершення роботи в британському уряді
Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес залишить свою посаду за наступних перестановок в уряді, які очікуються у вересні. Про це він розповів у інтерв’ю виданню The Times 15 липня.
Політик також не виставлятиме свою кандидатуру на наступних парламентських виборах. Воллес заявив, що не відмовлятиметься від депутатського мандата достроково, щоб не довелося проводити довибори в його окрузі. За даними видання, політик розповів прем’єр-міністрові Ріші Сунаку про свої плани 16 червня.
«Я не претендуватиму (на посаду – ред.) наступного разу… Я почав кар’єру в політиці в Шотландському парламенті в 1999 році. Це 24 роки. Я провів понад сім років із трьома телефонами біля мого ліжка», – розповів політик.
Воллес обіймає посаду міністра оборони з 24 липня 2019 року. З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну у Великій Британії змінилися три прем’єр-міністри, але Воллеса щоразу призначали на посаду міністра оборони. Він послідовно виступає на підтримку України та за надання їй військової допомоги.
Над Херсонщиною збили два російських ударних безпілотники – ПК «Південь»
На Херсонщині 15 липня збили загалом три російських безпілотники, повідомляє повітряне командування «Південь».
«Знову результативна бойова робота воїнів Херсонської зенітної ракетної бригади, які 15 липня 2023 року знищили 2 російських ударних БпЛА «Ланцет», – йдеться в повідомленні.
Крім того, сили протиповітряної оборони Півдня збили розвідувальний безпілотник «Мерлін-ВР».
Вночі проти 15 липня російські війська вкотре намагались атакувати ударними дронами-камікадзе південь України. У Запоріжжі один чоловік отримав поранення, 16 багатоповерхівок отримали пошкодження.
Українські суди винесли вироки понад 50 російським військовим через воєнні злочини – Костін
Розслідування воєнних злочинів становить найбільший виклик через їх велику кількість – про це розповів в ефірі телемарафону генеральний прокурор Андрій Костін, передає Офіс президента.
За даними Костіна, понад 50 російських військовослужбовців отримали вироки в українських судах.
Він додав, що це стало можливим завдяки міжнародній підтримці, яку отримує Україна.
«Хтось може сказати, що це небагато. Коли я спілкуюся з міжнародними партнерами, вони дивуються цьому і кажуть: «Це небачено, що під час війни ви документуєте всі ці злочини». Своєю чергою, ми відповідаємо: «Так, ми все документуємо з вашою допомогою, але ми ще ці злочини розслідуємо, передаємо справи в суди і отримуємо вироки. Тому що люди не можуть чекати справедливості незрозуміло скільки», – заявив він.
За даними Офісу генпрокурора, наразі в Україні зареєстровано 98 100 злочинів агресії та воєнних злочинів, з них понад 95 тисяч – за статтею про порушення законів та звичаїв війни.
В ООН станом на 30 червня змогли підтвердити загибель 9 177 і поранення 15 993 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Серед них – 535 загиблих і 1095 поранених дітей.
В ООН зазначають, що реальна кількість загиблих і поранених може бути значно вищою.
Росія, попри докази та свідчення, з перших днів повномасштабного вторгнення заперечує відповідальність своїх військових у воєнних злочинах проти українських цивільних та військових.
FT: медіаструктури Пригожина можуть продовжити роботу після збройного заколоту
Структури медіагрупи «Патріот» засновника приватної військової компанії «Вагнер» Євгена Пригожина, які оголосили про закриття після заколоту ПВК, можуть відновити свою роботу, а деякі з них і не припиняли своєї діяльності – про це пише британська газета Financial Times з посиланням на джерела.
Голова антиглобалістського руху Росії, координатор руху «Антимайдан» Олександр Іонов, ініціатор багатьох доносів на російські медіа, у розмові з виданням заявив, що медіахолдинг Пригожина припинив роботу, але не закрився. За словами Іонова, який перебуває під санкціями США за співпрацю з російськими спецслужбами та проєктами засновника ПВК, медіагрупа має дуже велику аудиторію та може бути цікава потенційним покупцям.
У свою чергу Олександр Краснобаєв, головний редактор видання «Невські новини», що входить до холдингу Пригожина, зазначив, що видання тимчасово зупинило роботу і планує її відновити. Оголошення про закриття медіаструктур, за словами Краснобаєва, було зроблене нібито для «підтримки інтриги», пише Financial Times.
Волонтерські групи, які відстежують діяльність медіа Пригожина в інтернеті, також розповіли журналістам, що так звана фабрика тролів не зупиняла своєї діяльності після заколоту. Співрозмовник Financial Times припускає, що, якщо засновник ПВК «Вагнер» втратить контроль над фабрикою тролів, вона буде швидко передана іншій структурі, близькій до Кремля.
За словами високопоставленого джерела Financial Times у владі Санкт-Петербурга, Пригожин створював медіахолдинг для себе, вливаючи у проєкти «кремлівські гроші». Чиновник додав, що холдинг «токсичний», тож неясно, хто може його купити.
Військова компанія «Вагнер» Євгена Пригожина здійснила спробу збройного заколоту в Росії 24 червня через нібито намір Кремля розпустити угруповання. Зрештою Пригожин заявив про відмову від руху на Москву, що його підлеглі «йдуть у зворотному напрямку до польових таборів». The Wall Street Journal з посиланням на джерела у розвідці західних країн повідомляла, що Пригожин під час заколоту планував захопити очільника Міноборони РФ Шойгу та генерала Герасимова.
Генштаб повідомляє про 28 зіткнень із військами РФ на п’яти напрямках Донеччини за добу
Російська Федерація за добу завдала по Українів ударів двома дронами Shahed, двома зенітними ракетами, а також 32 авіаційні удари та 15 обстрілів з реактивних систем залпового вогню – про це повідомив Генеральний штаб Збройних сил України увечері 15 липня. Зокрема, сили протиповітряної оборони збили два ударних дрони.
«Противник зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – протягом доби відбулось 28 бойових зіткнень», – заявляє командування.
Воно також повідомляє про «безуспішні наступальні дії» російських військ на південь від Новоселівського Луганської області, а також східніше Веселого на Донеччині.
«На Бахмутському напрямку наші захисники успішно відбили усі ворожі атаки в районі південно-західніше Андріївки Донецької області… На Авдіївському напрямку ворог вів безуспішні наступальні дії в районі Первомайського та завдав авіаційного удару біля Нью-Йорка Донецької області», – йдеться в зведенні.
Також Сили оборони України продовжують стримувати російський наступ біля Мар’їнки та Новомихайлівки.
Крім того, штаб повідомляє про продовження наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, де українські війська «закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби».
Також, за даними командування, російська армія продовжує використовувати медичні заклади на окупованих територіях України у власних цілях:
«Встановлено, що у населеному пункті Показне Запорізької області, з будівлі Михайлівського психоневрологічного інтернату вивезено близько 200 пацієнтів у невідомому напрямку, а обслуговуючий персонал звільнено. В подальшому, на території та в приміщеннях заплановано розміщення військового шпиталю для лікування поранених російських військовослужбовців», – заявляє штаб.
Радіо Свобода наразі не може незалежно перевірити цю інформацію.
Командування також звітує про дев’ять авіаційних ударів по місцях зосередження російського особового складу, а також ракетні та артилерійські удари по місцях зберігання боєприпасів та російській військовій техніці.
Удар по Запоріжжю: постраждали 16 багатоповерхівок, заклади освіти і лікарня – міськрада
Міська влада Запоріжжя отримала 174 заявки про пошкоджене нічною російською атакою житло – про це заявив секретар міської ради Андрій Куртєв.
«Наразі відомо про 16 постраждалих багатоповерхівок, два заклади освіти і один медзаклад. Представники «Запоріжремсервісу» та керуючої компанії «Місто для людей» продовжують закривати вікна у будинках з використанням ремонтних матеріалів з міського резерву», – заявив він.
В одному із закладів освіти, за словами Куртєва, вибиті вікна вже закрили.
Куртєв додав, що до допомоги постраждалим долучилися благодійні фонди та організації, серед них «Лікарі без кордонів». Він також анонсував виплати по 6 600 гривень мешканцям пошкоджених квартир від фонду «Карітас Запоріжжя» – для інформації про них треба звернутися до намету міської ради.
У ніч проти 15 липня армія РФ атакувала Запоріжжя. За даними Запорізької ОВА, російські військові атакували місто дронами. В результаті поранення отримав 62-річний чоловік.
Вільнюський саміт НАТО. Чого Україна досягла, а чого ні?
Саміти НАТО, як правило, є досить нудними справами. Більшість декларацій відомі заздалегідь, а фінальне комюніке саміту не дуже цікаве для ЗМІ. На саміті у Вільнюсі 11–12 липня було інакше. ЗМІ з нетерпінням ретельно аналізували кожне слово, яке могло б сказати, чи зможе Україна приєднатися до військового альянсу і коли саме.
Представники медіа уважно стежили за всім: від першого розчарування і відвертого гніву українського керівництва до другого дня саміту – дня примирення і посмішок навколо (хоча й дещо вимушених). Статтю на цю тему читайте за лінком
Президент Південної Кореї підтримав формулу миру та анонсував збільшення допомоги Україні
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль сподівається, що рівень підтримки України з боку його держави зросте – про це він заявив під час брифінгу з президентом України Володимиром Зеленським за підсумками зустрічі 15 липня.
Юн Сук Йоль вказав на те, що це перший візит лідера його країни до України.
«Ми ознайомилися з формулою миру, яку нам надали, і вважаємо, що необхідно її виконати, особливо враховуючи, що Корея намагається виконувати роль посередника в мирних самітах та зустрічах країн, які відносяться до так званого Глобального Півдня», – сказав він.
Президент Кореї нагадав, що торік його країна надавала Україні військову амуніцію.
«Минулого року ми надавали і бронежилети, і шоломи, і іншу необхідну амуніцію. Сподіваємося, що цього року рівень нашої допомоги буде набагато більшим. Також ми будемо працювати в бік покращення ситуації з харчовою та енергетичною кризою, яка виникла в світі», – сказав Юн.
За його словами, торік корейський уряд виділив на допомогу Україні 100 мільйонів доларів, цього року ця цифра сягне 150 мільйонів.
Зеленський подякував корейському колезі за ініціативи з відбудови України, зокрема, об’єктів інфраструктури, в тому числі шкіл.
«Запросив Республіку Корея проявити лідерство у створенні в Україні реабілітаційних центрів. Звичайно, ми обговорили й економічну співпрацю – це й енергетика, залізниця і транспорт загалом, створення виробництв в Україні, локалізація, також макрофінансова сфера. У кожному з цих напрямів нам точно є що робити спільно», – заявив він.
Раніше президент України повідомив, що під час зустрічі з Юном сторони обговорювали повернення депортованих українців, втілення формули миру, співпрацю в сферах продовольства та енергетики.
На Запоріжжі троє постраждалих через обстріл із «Граду» – Єрмак
Російські війська обстріляли селище на Запоріжжі, повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак.
«Росіяни обстріляли селище Степногірське з «Граду». Влучили по адмінбудівлі селищної ради. Троє постраждалих: дві жінки та один чоловік», – заявив він.
Внаслідок російського обстрілу Запорізької області 13 липня один чоловік загинув, ще кілька людей отримали поранення.
Російські війська регулярно обстрілюють частину Запорізької області та місто Запоріжжя. При цьому Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні.
Сербія готова прийняти постраждалих через «ситуацію в Херсонській області» – уряд
Уряд Сербії ухвалив транш гуманітарної допомоги Україні – про це його пресслужба повідомила 15 липня.
Зокрема, до траншу увійдуть медикаменти та товари з резервів Комісаріату з питань біженців та міграції.
«Також Уряд республіки Сербія прийняв висновок про надання тимчасового захисту для прийому громадян України, які постраждали внаслідок ситуації в Херсонській області», – йдеться в повідомленні.
При цьому пресслужба не уточнює, про яку саме ситуацію йдеться в області, яка регулярно зазнає російських обстрілів.
Уряд також планує організувати реабілітаційний дитячий табір для учнів Академії футболу «Динамо» в Києві.
На світанку 6 червня стало відомо про руйнування греблі Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві греблі російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили греблі Каховської ГЕС. Причиною руйнування Каховської ГЕС, найімовірніше, став вибух у тунелі бетонної основи греблі, написало 16 червня американське видання New York Times, прямо вказуючи на те, що це зробила Росія.
«Президент США підтвердив, що Україна буде членом НАТО, це не просто обіцянки» – Стефанішина
«Є чітке усвідомлення того, що Україна стане членом НАТО» наголосила в ефірі Радіо Свобода віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина, коментуючи результати Вільнюського саміту.
Країни східного флангу НАТО одноголосно заявили, що їхня безпека неможлива без членства України в Альянсі, заявила в вона в передачі «Свобода Live». Читайте і дивіться за лінком
У ФСБ Росії кажуть, що нібито «запобігли вбивству» Симоньян та Собчак
У ФСБ Росії кажуть, що нібито «запобігли підготовці українськими спецпризначенцями вбивства» пропагандистки Маргарити Симоньян, а також журналістки і політика Ксенії Собчак, пише видання РИА Новости.
ЗМІ повідомляють, що ФСБ РФ заявила, що нібито в Москві та Рязанській області було затримано «неонацистів із угруповання Параграф-88», які «здійснювали розвідку за адресами роботи та проживання Симоньян і Собчак».
У затриманих начебто було «вилучено автомат Калашникова з набоями, гумові кийки, ножі, кастети і кайданки». Росіяни, заявили у ФСБ, начебто «готували замахи за завданням СБУ» за «винагороду в розмірі 1,5 млн рублів за кожне вбивство».
7 січня українська влада офіційно запровадила санкції проти багатьох російських артистів, які підтримують війну. До списку осіб, проти яких запровадили обмеження, потрапили: співачка та актриса Ірина Аллєгрова, співак Роман Архіпов, телеведуча Жанна Бадоєва, співаки Дмитро Білан та Сергій Лазарєв, рок-музикант Сергій Бобунець, телеведуча Дана Борисова, співак Олександр Буйнов, співачка Вікторія Дайнеко, музикант Валерій Дідюля, співачка Лариса Доліна, співаки Валерій Кіпєлов та Лоліта Мілявська, оперна співачка Ганна Нетребко, режисер Микита Міхалков, артист Євген Петросян, співак Володимир Пресняков, співак Стас П’єха, співачка Пелагея Телегіна, пропагандистка Маргарита Симоньян, співак Михайло Шуфутинський, співачка Аніта Цой, телеведучий Леонід Якубович та інші.
Зеленський зустрівся з президентом Південної Кореї: говорили про формулу миру та співпрацю
Президент України Володимир Зеленський 15 липня зустрівся з лідером Південної Кореї Юн Сок Йольом, який прибув до Києва з неанонсованим візитом.
«Сьогодні в Україні – президент Республіки Корея Юн Сок Йоль та перша леді Кім Кон Хі. Під час цього візиту – першого в історії наших відносин – ми обговорюємо все те, що важливо для нормального і безпечного життя людей, для міжнародного порядку, заснованого на правилах», – зазначив Зеленський у телеграмі за підсумками зустрічі.
За словами президента, під час зустрічі сторони порушили такі питання:
- повернення депортованих дорослих й дітей;
- реалізацію української формули миру;
- підготовку до Глобального саміту миру;
- продовольчої й енергетичної безпеки;
- економічної співпраці.
«Впевнений, що разом ми дамо більше сили нашим народам і глобальним позиціям України та Республіки Корея», – додав український лідер.
15 липня в Україну з неоголошеним візитом прибув президент Південної Кореї Юн Сок Йоль та його перша леді Кім Кен Хі.
Південна Корея неодноразово надавала Києву фінансову та гуманітарну допомогу. Про постачання зброї досі не йшлося, оскільки Сеул побоювався, що допомога Україні може спонукати Росію чи Китай до посилення збройної підтримки Північної Кореї.
«Розпилював снаряд у гаражі»: у Херсоні загинув цивільний
У Херсоні від детонації снаряду загинув 59-річний цивільний, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Ймовірно, 59-річний чоловік розпилював снаряд у себе в гаражі. Той здетонував, через що херсонець отримав поранення несумісні з життям», - пише Прокудін.
Очільник ОВА нагадав, що розмінування територій – виключно робота професіоналів, які здатні безпечно вирішувати такі завдання.
«Тому, якщо побачили, вибухівку не ризикуйте, а зверніться до рятувальників або поліцейських», – додав Прокудін.
Проведене нещодавно соціологічне опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) засвідчило, що більшість українців (78%) мають близьких родичів або друзів, які зазнали поранень чи загинули через російське повномасштабне вторгнення в Україну.
«Відбирають продукцію і техніку». РФ хоче створити «вільну економічну зону» в окупації
Навіщо окупаційна влада обіцяє підвищення рівня життя жителям захоплених українських територій? Яким є реальний стан економіки на окупованих частинах Херсонської й Запорізької областей? Які підприємства окупаційні чиновники відібрали у власників і кому їх віддають? Де Росія бере кошти для ведення війни й утримання окупованих територій?
Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Читайте за лінком
Прикордонники офіційно підтвердили прибуття «вагнерівців» до Білорусі
Українські прикордонник зафіксували окремі групи представників приватної військової компанії «Вагнера» на території Білорусі, повідомляє Держприкордонслужба.
«Станом на зараз наявна інформація показує, що в Білорусі почали спостерігатися окремі групи представників із приватних військових кампаній, які переміщаються з території Росії», – заявив речник ДПСУ Андрій Демченко.
За словами Демченка, наразі прикордонники відстежують ситуацію для фіксації місця дислокації, кількості й завдання найманців.
Раніше у Міноборони Білорусі заявили, що бійці ПВК «Вагнер» почали навчати білоруських військових у таборі під Осиповичами Могилівської області.
У лютому 2022 року керівництво Білорусі підтримало агресію Росії проти України та дозволило використовувати військову інфраструктуру й повітряний простір для вторгнення російської армії та обстрілів мирних міст в Україні, жертвами яких стали тисячі цивільних жителів.
Із Сум до Києва почав курсувати безкоштовний евакуаційний потяг
Із Сум о Києва почав курсувати безкоштовний евакуаційний потяг, повідомляє пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Зазначається, що потяг курсуватиме щодня – з Сум відправлятиметься о 6:47 і прибуватиме до Києва об 11:41.
«На вокзалі Укрпошта виплачує кожному громадянину по прибуттю 3 тисячі гривень для дітей та осіб з інвалідністю та 2 тисячі гривень для всіх інших осіб. Усіх бажаючих Київська ОВА буде розміщувати в модульному містечку Вишгородського району», – додає пресслужба.
Російські війська регулярно обстрілюють Сумщину. За даними Сумської ОВА, вночі та вранці російські війська здійснили п’ять обстрілів прикордоння, зафіксовано 33 вибухи. Даних про потерпілих немає.
Влада області розглядає евакуацію з прикордонних органів. Як заявив мер Сум Олександр Лисенко, обласний центр готується розселити приблизно 12 тисяч людей.
Російські військові вдарили по Харківщині, загинув чоловік – ОВА
Російська армія атакувала село Колодязне на Харківщині, повідомив начальник обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
«Щойно росіяни обстріляли с. Колодязне Куп’янського району. На жаль, загинув цивільний 33-річний чоловік. Ще один чоловік дістав поранення», – поінформував місцевий чиновник.
Російські війська регулярно обстрілюють Харківщину. Попри наявність свідчень і доказів, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.
В ООН повідомили, що станом на 30 червня змогли підтвердити загибель 9 177 і поранення 15 993 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Серед них – 535 загиблих і 1095 поранених дітей.
В ООН зазначають, що реальна кількість загиблих і поранених може бути значно вищою.
Володимир Путін: ПВК «Вагнер» не існує
Російський президент Володимир Путін вперше розповів кореспондентові московського видання «Коммерсантъ» Андрію Колесникову про свою зустріч із командирами військової компанії «Вагнер» та Євгеном Пригожиним.
Найцікавішим у цьому коментарі Путіна є навіть не подробиці розмови з «вагнерівцями», а несподіване визнання того факту, що приватної військової компанії «Вагнер» не існує, «бо ж у Росії немає закону про приватні військової організації», зазначає політичний оглядач Віталій Портников. Його статтю читайте за лінком