Пєсков відреагував на заяву Ердогана щодо продовження «зернової угоди»
У Кремлі запевнили, що нібито не робили заяв щодо продовження дії зернової угоди. Про це сказав прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков, коментуючи слова турецького лідера Реджепа Таїпа Ердогана.
«Жодних заяв щодо продовження зернової угоди з російської сторони не було», - сказав Пєсков.
Раніше, 14 липня, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що президент Росії Володимир Путін погодився продовжити зернову угоду, термін дії якої закінчується наступного тижня.
«Ми домовилися про продовження чорноморського зернового коридору», – сказав Ердоган журналістам, повідомляє AFP.
ЗСУ просуваються на Запорізькому напрямку – зведення Генштабу
Українські військові просуваються у Запорізькій області, стримуючи натиск армії РФ на Харківщина та Донеччині, йдеться в вечірньому зведенні Генерального штабу Збройних сил.
«Ворог завдав 43 авіаційних ударів та здійснив 17 обстрілів з реактивних систем залпового вогню», – кажуть українські військові.
У Генштабі зазначили, що російські військові й надалі зосереджують основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось близько 20 бойових зіткнень.
«Говорить все, що думає»: Єрмак про твіт Зеленського напередодні саміту НАТО
Президент Володимир Зеленський «залишається чесною людиною, він говорить все, що думає», зазначив керівник Офісу глави держави Андрій Єрмак під час спілкування з журналістами, коментуючи твіт українського лідера напередодні саміту НАТО.
«Так складалось, що великі події готуються декілька місяців, а з нами так не виходить… Коли він (Володимир Зеленський – ред.) написав цей твіт, це було чесно, він жорстко описав свої сподівання та що хотів би побачити. Дуже важливо поважати та чути партнерів. Підсумковий документ саміту НАТО став тим, що ми могли максимально отримати. Коли партнери допомагають, треба їх поважати та чути, ми реалісти. Є позитив від саміту, прибрали ПДЧ, ми зробили все, що мали й навіть більше. Твіт Зеленського – це чітка артикуляція наших очікувань. Наші аргументи були почуті. Була гарна зустріч із президентом США Джо Байденом», – сказав Єрмак, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
Також він запевнив, що Зеленський самостійно написав свій твіт, формулювання його: «звичайно, люди допомагають, але він вивіряє кожне слово, «пропускає через себе».
Раніше президент України Володимир Зеленський назвав «безпрецедентною і абсурдною» відсутність часових рамок для запрошення України в НАТО і для її членства у формулюваннях, які готуються для Вільнюського саміту Альянсу.
«Зараз, на шляху до Вільнюса, ми отримали сигнали про те, що обговорюються формулювання без України. І я хочу підкреслити: це формулювання тільки щодо запрошення, а не щодо членства України. Безпрецедентно й абсурдно – коли немає жодних часових рамок і для запрошення (!), і для членства України; і коли натомість додається якесь дивне формулювання про «умови» навіть для запрошення України», – написав Зеленський у телеграмі 11 липня.
За його словами, це схоже на те, що «немає готовності ані запросити Україну в НАТО, ані зробити її членом Альянсу».
Генеральний секретар Єнс Столтенберґ 11 липня – у перший день саміту НАТО – заявив, що Україна отримає запрошення на вступ до Альянсу, коли «погодяться усі союзники і будуть виконані умови». Він уточнив, що умови передбачають два виміри – модернізація оборонних інституцій України та війна, яка триває в країні.
Перед тим президент України Володимир Зеленський назвав «безпрецедентною і абсурдною» відсутність часових рамок для запрошення України в НАТО і для її членства у формулюваннях, які готуються для Вільнюського саміту Альянсу.
У тимчасово окупованому Бердянську все частіше лунають вибухи. Так, внаслідок влучання по готелю «Дюна» 11 липня протягом ночі зафіксовано активне вивезення вантажівками тіл російських військовослужбовців до місцевого моргу, повідомив 13 липня в ефірі телемарафону речник Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов. Згодом зʼявилася інформація про загибель там одного з топ-генералів російської армії. В ЗСУ заявляють, що Бердянськ більше не є безпечним тилом для російської армії. Що відомо про вибухи та їхні наслідки, та якою є загальна ситуація в окупованому місті проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» розпитав місцевих жителів.
Після саміту НАТО у Вільнюсі, де Україна не отримала запрошення на вступ, у західній пресі продовжують лунати критичні голоси, які кажуть, що НАТО багато дало Україні, але не те, що є найважливішим. Натомість в Індії, одній із найвпливовіших країн Глобального Півдня, кажуть, що варто використати цю «оперативну паузу» в розширенні НАТО, щоб подумати, як припинити бойові дії в Україні. При цьому війну, яку на Заході називають «неспровокованою агресією», оглядач індійської газети бачить як «проксі війну» між Заходом і Росією.
«Щотижня розмовляли з нашими хлопцями»: Єрмак щодо повернення командирів «Азовсталі»
Звільнення українських командирів, які керували обороною «Азовсталі» сталось тоді, коли «виникла така можливість», зазначив керівник Офісу президента Андрій Єрмак під час спілкування з журналістами, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
«Ми щотижня розмовляли з нашими хлопцями... Ердоган (президент Туреччини Таїп Ердоган – ред.) зміг погодити повернення. Не виключаю, що формат зможе спрацювати (знову – ред.), тому не хотів би говорити про деталі. Не бачимо загрози, яка могла б вплинути на подальші обміни», – наголосив він.
На питання журналістів про те, чи інформував президент Туреччини Ердоган свого російського колегу Володимира Путіна про своє рішення Єрмак сказав, що він цього не знає.
8 липня стало відомо, що всі українські командири, які керували обороною «Азовсталі», повертаються в Україну з Туреччини, де перебували після звільнення з російського полону у вересні 2022 року. У Кремлі повернення в Україну з Туреччини командирів «Азовсталі» назвали «порушенням домовленостей щодо обміну полоненими».
Данія передала Україні 6 БПЛА для сканування мін – Резніков
Міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що Данія передала Україні 6 БПЛА для сканування мін.
«Міністерство оборони Данії в рамках пакета допомоги Україні надало 6 безпілотників для сканування мін. Ці безпілотники використовують для нетехнічного обстеження територій, зокрема водойм, щодо наявності вибухонебезпечних предметів. Це новітній інноваційний підхід до обстеження територій», – написав Резніков у твіттері.
Ердоган заявив, що Путін погодився на продовження «зернової угоди»
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що президент Росії Володимир Путін погодився продовжити зернову угоду, термін дії якої закінчується наступного тижня.
«Ми домовилися про продовження чорноморського зернового коридору», – сказав Ердоган журналістам, повідомляє AFP.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш цього тижня надіслав Путіну лист про продовження угоди. Він підтримує усунення перешкод для експорту добрив, на що скаржилася Москва
Ердоган сподівається, «що цим листом ми забезпечимо продовження зернового коридору нашими спільними зусиллями та зусиллями Росії».
Проте ще кілька годин тому речник президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що «нових елементів щодо продовження участі Росії в зерновій угоді немає». Про продовження угоди він не повідомляв.
Путін неодноразово погрожував не продовжувати її через нібито перешкоди російському експорту.
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо Росією та Україною з ООН та Туреччиною у Стамбулі у липні 2022 року. Потім її кілька разів продовжували. Нинішній термін дії «зернової угоди» спливає 17 липня. Москва заявляє, що передумов для її продовження наразі немає.
У Румунії розпочалися спільні протимінні навчання НАТО «Посейдон 2023»
У місті Констанца і територіальних водах Румунії розпочалися спільні протимінні навчання «Посейдон 2023», вони відбуватимуться з 14 по 21 липня, повідомили в Міністерстві оборони Болгарії.
За інформацією відомства, в навчаннях НАТО візьмуть участь кораблі та особовий склад ВМС Болгарії, Румунії, Бельгії, Великої Британії, Греції, Італії, Туреччини, Франції та США.
Згідно із заявою Міноборони Болгарії, кораблі ВМС країни Tsibur і Shkval прибули на місце проведення навчань 13 липня. Під час плавання судна здійснювали моніторинг території на наявність мін, а також проводили перевірку чистоти морської води.
Після ротації на території Білорусі практично немає російських військ – ДПСУ
Після ротації на території Білорусі практично немає російських військових, , повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.
«Ситуація залишається контрольованою. По той бік кордону ми не бачимо, щоб ворог мав необхідне угруповання, яке могло б здійснити вторгнення на територію України. Москва використовує Білорусь як майданчик або полігон для навчання своїх підрозділів. Протягом останнього часу кількість російських військових зменшувалася. Ще донедавна ми фіксували близько 2000 військових, але на даний момент пройшла чергова ротація – практично всі російські військові виведені з Білорусі», – розповів він під час брифінгу в Media Center Ukraine.
При цьому Андрій Демченко зауважив, що не можна виключати, що найближчим часом в рамках ротації на територію Білорусі можуть завести чергові підрозділи.
«Ми також не спостерігаємо організованого заведення на територію Білорусі російських найманців з приватних військових компаній», – додав речник ДПСУ.
Водночас у Міноборони Білорусі заявили, що бійці ПВК «Вагнер» почали навчати білоруських військових у таборі під Осиповичами Могилівської області.
14 липня 2022 року російська армія удень ударила ракетами «Калібр» по центру Вінниці. В результаті атаки загинули 27 людей, серед них троє дітей. Влада Росії тричі змінювала свою версію щодо атаки, адже Кремль, попри численні факти і докази, від початку широкомасштабної війни заперечує, що цілеспрямовано убиває цивільних, завдаючи ударів по містах, житлових будинках, школах і лікарнях.
Світ облетіло фото чотирирічної дівчинки Лізи, яка загинула внаслідок російської атаки.
Того дня мама Лізи, Ірина Дмитрієва, опублікувала відео у соцмережах, розповівши, що вони із донечкою ідуть на заняття до логопеда. Далі вони планували погуляти у центрі Вінниці з бабусею Лізи...
Ліза загинула одразу. Ірина вижила, але через те, що все відбулося на її очах, перші дні від шоку не розуміла, що її дитина загинула, а медики не повідомляли, намагаючись стабілізувати її стан. «Навіщо, навіщо ви мене врятували?» – питала потім Ірина лікарів, бо, каже, не хотіла жити без донечки.
Після тривалого лікування за кордоном Ірина Дмітрієва повернулася до України. Заради пам'яті про свою Лізу тепер вона допомагає дітям із синдромом Дауна соціалізуватися, а їхнім батькам зрозуміти, що цей діагноз – не має заважати жити і любити.
Міноборони Білорусі підтвердило прибуття «вагнерівців» в країну
Міноборони Білорусі підтвердило прибуття ПВК «Вагнер» у табір у Могилівській області.
Відомство опублікувало у телеграмі відеорепортаж, у якому розповідається, що «вагнерівці» почали навчати військових територіальних військ Білорусі у таборі під Осиповичами.
«Військовозобов’язані освоюють навички переміщення на полі бою і тактичній стрільбі, отримують знання з інженерної підготовки та тактичної медицини. Як інструктори з низки військових дисциплін виступили бійці ПВК «Вагнер», – йдеться у повідомленні Міноборони.
Про те, що частину бійців ПВК «Вагнер» розмістять в Осиповичі Могилевської області стало відомо наприкінці червня.
За даними білоруської редакції Радіо Свобода, у таборі розташовані 303 намети, у кожному можуть розміститися від 20 до 50 людей.
Через два дні після саміту десять країн долучилися до декларації G7 на підтримку України – ОП
Десять країн, окрім членів «Групи семи» (G7), висловили бажання бути підписантами декларації на підтримку України, повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак.
«До Спільної декларації підтримки України, яка була погоджена G7, станом на сьогодні приєдналися: Іспанія, Чехія, Нідерланди, Швеція, Данія, Ісландія, Норвегія, Фінляндія, Бельгія, Португалія» , – написав він у телеграмі.
Читайте також: Саміт НАТО: пояснюємо, що саме отримала Україна у Вільнюсі
Декларація передбачає двосторонні домовленості між Києвом та країнами G7 і іншими підписантами для посилення спроможностей оборони і розвідки України. Однією з перших країн, яка приєдналася до цієї декларації, була Норвегія, яка не входить до G7.
Президент України Володимир Зеленський раніше привітав гарантії безпеки, надані країнами «Групи семи», назвавши їх першим випадком формування «фундаменту безпеки для України на шляху до НАТО».
У ЗМІ повідомили, що Путін прибуде на саміт БРІКС. Кремль не підтверджує
Президент ПАР Сиріл Рамафоса заявив, що російський президент Володимир Путін буде присутній особисто на саміті БРІКС. Про це повідомляє видання Eyewitness news із посиланням на заяву Рамафоси на засіданні ділової ради БРІКС напередодні.
За даними видання, саміт не проводитимуть у форматі онлайн, як припускалося раніше.
Водночас речник президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що обговорення можливої особистої участі Путіна у саміті БРІКС все ще триває, «формат поки що не визначено».
Читайте також: Росія скористається заявами африканської делегації для «інформаційних операцій» – ISW
17 березня Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт російського президента Володимира Путіна та уповноваженої при президенті Росії з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Це рішення ухвалено у зв'язку з ймовірною відповідальністю за воєнний злочин – незаконна депортація дітей. Це означає, що Преторія формально має затримати Путіна після прибуття до ПАР.
Після цього уряд Південно-Африканської Республіки заявив, що «взяв до відома» рішення МКС.
Водночас лідер владної партії ПАР Фікіле Мбалула заявляв, що «Путін може приїхати до країни будь-коли». «МКС служить інтересам не всіх, а лише небагатьох», – наголошував Мбалула.
Південно-Африканська Республіка має тісні зв’язки з Москвою. Кремль свого часу підтримував боротьбу АНК проти режиму апартеїду.
Саміт БРІКС пройде з 22 по 24 серпня 2023 року.
ДПСУ: з лютого 2022 року близько 6 тисяч чоловіків намагалися виїхати з підробленими документами
Від початку повномасштабного вторгнення РФ близько 6 тисяч чоловіків намагалися виїхати з України з підробленими документами, повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.
«В пунктах пропуску з підробними документами від початку повномасштабного вторгнення було виявлено близько 6 тисяч осіб. А на «зеленій ділянці» кордону затримано понад 13 тисяч громадян чоловічої статі, які намагалися у незаконний спосіб, минаючи пункти пропуску, потрапити за межі України», – розповів він під час брифінгу в Media Center Ukraine.
Демченко також повідомив, що найбільше спроб перетнути кордон за підробними документами фіксується на кордоні з Польщею, а поза межами пунктів пропуску, на «зеленій ділянці», – на кордоні з Румунією та Молдовою.
За його словами, в червні все ж було певне зменшення спроб такого незаконного перетину порівняно з травнем – приблизно на 28%.
Із початком російського масштабного військового вторгнення в Україну 24 лютого було запроваджено воєнний стан і оголошено загальну мобілізацію.
На Миколаївщині ексгумували тіла двох цивільних, яких розстріляли торік військові РФ – прокуратура
На звільненій від військ РФ території Миколаївщини правоохоронці виявили тіла двох цивільних, яких розстріляли минулого року російські військові.
«Під час чергового огляду місцевості та фіксування воєнних злочинів окупантів стосовно цивільного населення у селі Степове Воскресенської територіальної громади Миколаївського району було виявлено тіла двох місцевих мешканців – чоловіків 20-ти та 34-х років, яких навесні минулого року розстріляли військові РФ», – розповіли у Миколаївській обласній прокуратурі.
За даними відомства, тіла загиблих відправили до бюро судово-медичної експертизи для дослідження.
«Вживаються заходи зі встановлення обставин, свідків та очевидців скоєння злочину. Триває досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаним з умисним вбивством», – повідомили в прокуратурі.
Після відступу військових РФ у визволених містах і селах фіксують численні випадки убивств цивільних жителів. Кремль «категорично відкидає будь-які звинувачення у вбивствах цивільних», навіть попри те, що факти вбивств цивільних у період російської окупації були підтверджені супутниковими знімками.
Нерідко можна почути від людей: «от повернуться хлопці з фронту і наведуть лад». У цю обнадійливу фразу вкладають чимало значень – від боротьби з корупцією до відбудови України.
І, як це часто буває з народними фантазіями, «хлопці з фронту» мають укріпити закон і порядок, а водночас також цілком по-більшовицьки без суду й слідства розправитися із «корумпованими ділками, місцевими князьками і тиловими щурами». В уяві загалу, такі народні месники якось мають однією рукою лінчувати винних, а другою – вести нас до верховенства права.
Якщо ця картинка здається вам шизофренічною, то це ще не все: бо у народних героїв-месників ще має бути й третя рука, якою вони будуть викладати бруківку й будувати нові школи, і четверта, якою вони доглядатимуть дітей, яких не бачили по півтора роки, і п’ята, якою зароблятимуть по-європейському високі зарплати для своїх родин, і шоста, і так далі…
Але якби ви спитали, чи хочуть українці твердого військового управління країною, то почули б, що – «ні, жодної воєнної хунти нам не потрібно».
Та водночас було б добре, якби якомога більше військових зайняли всі можливі посади: від дільничного міліціонера і податківця до прем’єра й президента. Тільки перед цим, щоб обов’язково зняли форму, припинили бути військовими, і стали великими демократами.
Суд засудив до 10 років тюремного ув’язнення російського диверсанта, який готував серію підривів на транспортній інфраструктурі Рівненщини, повідомляє пресслужба СБУ.
За даними слідства, диверсант ГРУ готував підрив двох ключових об’єктів транспортної інфраструктури у Рівненській області, щоб таким чином зірвати поставки іноземного озброєння та боєприпасів для Сил оборони на східному та південному фронтах.
«Для виконання ворожого завдання злочинець провів розвідку території навколо інфраструктурних об’єктів і готувався до встановлення вибухівок у найбільш «вразливих» місцях обох транспортних шляхів», – повідомляють у спецслужбі, додаючи, що співробітники СБУ спрацювали на випередження і затримали наприкінці лютого цього року.
Як встановили слідчі, затриманий – колишній бойовик, який ще до початку повномасштабного вторгнення РФ воював проти сил АТО на сході України, тоді він перебував у складі терористичних угруповань «Оплот» і «Хан», а також входив до складу агентурного апарату російської воєнної розвідки.
За даними СБУ, після 24 лютого 2022 року він брав активну участь у бойових діях проти українських військ на Запорізькому та Херсонському напрямках, але згодом отримав завдання – приховано прибути на Рівненщину для вчинення диверсій на об’єктах транспортної інфраструктури.
Російський диверсант також збирав розвіддані про місця дислокації військових об’єктів на території регіону, додають у СБУ.
Правоохоронці регулярно повідомляють про затримання у різних регіонах України підозрюваних у колабораціонізмі, підривній діяльності на шкоду Україні. За даними голови СБУ Василь Малюк, від початку повномасштабного вторгнення РФ станом на червень Служба безпеки України розпочала досудове розслідування у майже 92 тисячах кримінальних проваджень, пов’язаних із російською агресією.