Доступність посилання

ТОП новини
Наслідки російського авіаудару по Харкову, 30 жовтня 2024 року
Наслідки російського авіаудару по Харкову, 30 жовтня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Сили оборони закріплюються на досягнутих рубежах на півдні – Маляр

Триває наступальна операція на Мелітопольському та Бердянському триває, повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр увечері 13 липня.

«На напрямках Новоданилівка, Балка Широка; Мала Токмачка, Новопокровка наші війська мали успіх і зараз закріплюються на досягнутих рубежах», – заявила вона.

За словами Маляр, російська армія на південних напрямках застосовує всі наявні резерви.

«Завдяки тому, що наші бійці щодня знищують ворожі склади техніки, кількість ворожих обстрілів дещо знизилась», – додала вона.

Крім того, урядовиця повідомила про важкі бої на Куп’янському, Лиманському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках.

«На південному фланзі Бахмутського напрямку, як і вчора, є просування з боями та потужним ворожим супротивом. На північному фланзі ворог атакував, намагаючись повернути втрачені позиції. Але безуспішно», – написала Маляр.

За даними Генштабу протягом дня 13 липня, армія РФ й надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, де протягом доби відбулось близько 20 бойових зіткнень.

«Попередні привілеї нівелюються»: Шершень про повернення чеченських підрозділів РФ на фронт

Загони російської армії «Ахмат» і «Восток», сформовані в Чечні, були помічені на деяких ділянках фронту – про це заявив речник Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку, капітан Валерій Шершень проєкту Радіо Свобода Донбас.Реалії.

«Так, на деяких ділянках помічені загони швидкого реагування «Ахмат», «Восток». Вони повернулись, беруть участь у бойових діях. Так само, як і загони «Шторм Z». Але у російській регулярній армії відбулась певна уніфікація, коли попередні привілеї нівелюються приватних чи напів приватних воєнізованих структур. Побачимо, що з того вийде», – сказав він.

Водночас Шершень додав, що для українських військових «усі окупанти однакові»:

«І маємо всіх знищити. Нам впевненості і оптимізму вистачає, оскільки російські окупаційні війська несуть колосальні втрати. Ми діємо так, як вважаємо за потрібне, бо цілком і повністю зараз ініціатива на нашій стороні».

Днями командир батальйону «Свобода» у складі 4-тої бригади оперативного призначення НГУ Петро Кузик заявив Радіо Свобода, що бійців з підрозділу «Ахмат» українські військові поки не бачили біля Бахмута. Так він прокоментував заяви глави російського регіону Чечня Рамзана Кадирова про передислокацію бійців спецназу «Ахмат» на околиці Бахмута, зокрема, в Кліщіївку.

Зеленський закликав продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи

Президент України Володимир Зеленський запросив президента Південно-Африканської Республіки Сиріла Рамафосу приєднатися до гуманітарної ініціативи з експорту українського зерна – про це він повідомив у вечірньому зверненні 13 липня.

«Я запросив пана Президента приєднатися до нашої гуманітарної ініціативи «Зерно з України», – сказав він.

Зеленський також згадав про Чорноморську зернову угоду, дія якої збігає 17 липня.

«Ми однаково бачимо необхідним продовження Чорноморської зернової ініціативи. Дуже важливо, щоб не було жодних загроз продовольчій безпеці будь-де у світі. І в Росії повинні чітко усвідомлювати, що кожен, хто збільшує загрозу голоду, зокрема в критичних регіонах Африки, тероризує голодом увесь світ, а не когось одного», – заявив президент.

Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо Росією та Україною з ООН та Туреччиною у Стамбулі у липні 2022 року. Потім її кілька разів продовжували. Нинішній термін дії «зернової угоди» спливає 17 липня. Москва заявляє, що передумов для її продовження наразі немає.

ЄІБ надасть понад 400 мільйонів євро на відбудову України – Шмигаль

Європейський союз та Європейський інвестиційний банк надали понад 400 мільйонів євро на відновлення України. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль 13 липня.

«Це допоможе профінансувати найбільш нагальні для українців проєкти відбудови, зокрема критичної інфраструктури. Дякуємо партнерам за швидку та своєчасну допомогу!» – заявив голова уряду.

ЄІБ також прокоментував цей пакет фінансової допомоги, заявивши про «міцну та стійку підтримку України» з боку ЄС.

«Ми вдячні кожній країні ЄС, яка зобов’язалася надати перші 400 мільйонів євро внесків до нашого нового фонду «ЄС для України», – заявили в банку.

За підсумками Конференції з відновлення України у Лондоні в червні Денис Шмигаль повідомив, що на відновлення України після війни залучено ще близько 60 мільярдів доларів.

Пентагон підтвердив доставку касетних боєприпасів в Україну – ЗМІ

У четвер, 13 липня, США підтвердили доставку касетних боєприпасів в Україну, йдеться в заяві представника Пентагону, якого цитує журналістка Politico Лара Селігман.

«Високопоставлений американський генерал підтверджує, що касетні боєприпаси США вже прибули в Україну», – йдеться у повідомленні.

Більше жодних подробиць на цю тему не повідомляють.

13 липня командувач угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський заявив, що Україна отримала касетні боєприпаси від США, але поки не застосовувала у війні проти Росії.

Минулого тижня Сполучені Штати оголосили про нову військову допомогу для підтримки української армії у протистоянні російському вторгненню. У новому пакеті, серед іншого, є касетні боєприпаси. Це рішення викликало критику з боку неурядових організацій і збентежило кілька європейських країн.

У багатьох країнах, особливо в Європі, діє заборона на використання касетних боєприпасів. Це визначено конвенцією від 2008 року, сторонами якої не є ні США, ні Україна.

Associated Press повідомляє про «мережу тюрем для українців» по всій Росії

Тисячі українців утримуються в мережі офіційних та неофіційних в’язниць по всій Росії та на окупованих територіях, де їх піддають тортурам, психологічному насильству та змушують до рабської праці – про це пише 13 липня західне агентство Associated Press.

Посилаючись на російський урядовий документ, який опинився в його розпорядженні, агентство зазначає, що в майбутньому в країні планується побудувати десятки нових подібних в’язниць. В них, як стверджується, утримуються як військові, і цивільні особи. Через жорстоке поводження з ув’язненими AP вказує на порушення Женевських конвенцій.

Реакцій російських офіційних осіб на публікацію немає.

Агентство пише, що провело десятки бесід із колишніми українськими військовополоненими та ув’язненими, із сім’ями затриманих, зі співробітниками української розвідки, а також проаналізувало супутникові знімки, документи, листи Червоного Хреста, матеріали соціальних мереж. AP з’ясувало, що багатьох людей затримували за розмови українською мовою чи за перебування в окупованому регіоні та залишали під вартою найчастіше без висунення звинувачень. Інших брали під варту як нібито терористів, комбатантів чи осіб, які «чинили опір спеціальної військової операції», як російська влада називає вторгнення в Україну.

Усі колишні ув’язнені, з якими говорили кореспонденти AP, розповіли про тортури: побиття до переломів, удари електричним струмом, імітації задушення. Багато хто стверджував, що був свідком смертей.

Також AP з’ясувала, що сотні затриманих змушували рити окопи та ями для масових поховань. Надалі в’язні є «розмінною монетою при обміні на російських солдатів», хоча міжнародне право забороняє обмін цивільних осіб на військовополонених, зазначає агентство.

Агентство також з’ясувало, що зараз на окупованих територіях діє не менше 63 (за даними ООН – 125) в’язниць та їхніх аналогів – від нових тюремних корпусів до захаращених підвалів – де утримуються українські громадяни. Крім того, AP задокументувало безліч випадків, коли українців відправляли і до російських в’язниць – як мінімум у 40 (за даними ООН, у 37). Агентство опублікувало карту в’язниць на основі даних, отриманих від колишніх полонених, української Медійної ініціативи з прав людини та російської правозахисної групи Gulagu.net.

У червневій доповіді ООН про затримання цивільних осіб – у контексті російського вторгнення – також йшлося про тортури та жорстоке поводження. Про них, за даними авторів дослідження ООН, розповіли понад 90% ув’язнених.

Визначити, скільки громадян України зараз перебуває під вартою, неможливо. Росія заперечує факт утримання цивільних осіб. Київ підозрює, що у російських в’язницях досі утримуються приблизно 10 тисяч цивільних осіб з України.

Раніше очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України Кирило Буданов оцінював, що близько 40% тих, кого Росія утримує в полоні – це цивільні люди, решта полонених – військові.

Армія РФ атакувала житловий будинок на Херсонщині, постраждав чоловік – влада

Армія РФ ввечері 13 липня вкотре атакувала Херсонську область, йдеться в повідомленні обласної військової адміністрації.

За даними місцевої влади, російські військові завдали удару по житловому будинку в селі Дудчани, через що поранення отримав 71-річний місцевий житель.

Чоловіка у стані середньої тяжкості шпиталізували. Лікарі надають йому необхідну меддопомогу, кажуть в ОВА.

Російські війська практично щодня обстрілюють Херсон та частину області. При цьому Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні.

Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.

Україна готується укласти двосторонні угоди за гарантіями від G7 – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський провів нараду з дипломатами, представниками уряду та свого офісу щодо підсумків саміту НАТО у Вільнюсі – про це він повідомив 13 липня.

За його словами, українська сторона планує перетворити домовленості на саміті в «конкретні кроки, щоб усі домовленості стали конкретними результатами».

«Готуємо зміст для роботи Ради Україна – НАТО. Готуємо укладання договорів із партнерами щодо гарантій безпеки для України на шляху в НАТО», – заявив президент.

Зеленський також додав, що готується основа для наступного саміту НАТО у Вашингтоні.

Напередодні країни «Групи семи» (G7) оголосили про початок двосторонніх переговорів із Україною щодо формалізації підтримки Києва.

Володимир Зеленський раніше привітав гарантії безпеки, надані країнами «Групи семи», назвавши їх першим випадком формування «фундаменту безпеки для України на шляху до НАТО».

Звільненій з полону матері повернули двох дітей з окупованих територій – Лубінець

Україна вивезла двох дітей з окупованих територій, повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець 13 липня.

Йдеться про дівчат п’яти і 12 років, які були розлучені з батьками з першого дня повномасштабного російського вторгнення.

«Весь час вони перебували з бабусею, яка відмовлялася передавати дітей матері, котра повернулася з полону. Після звернення мами дівчаток, наш Офіс напрацював механізм їх повернення із російською стороною. І, на щастя, все вдалося. Нині сім’я возз’єдналася», – розповів Лубінець.

Він додав, що Офіс омбудсмена продовжує працювати над поверненням вивезених Росією дітей до України.

Раніше радник мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомив, що 13 тисяч українських дітей в окупованому місті перебувають під загрозою примусового вивезення до Росії.

На офіційному порталі «Діти війни» станом на 13 липня зазначено, що Росія депортувала 19 тисяч 474 дитини – принаймні, стільки випадків підтверджено українською владою. Водночас портал наводить дані, які озвучує Росія – за ними, могли вивезти 744 тисячі дітей, вказано на порталі. Повернути вдалося 383 дитини.

Бердянськ та Маріуполь більше не вважаються «тилами російських військ» – Шершень

Бердянськ та Маріуполь «більше не вважаються тилами російських військ» після обстрілу готелю «Дюна» 11 липня, зазначив речник Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень в ефірі Радіо Свобода.

«Мабуть, всі прекрасно розуміють, чому від початку просування наших військ на Південь, від початку ведення наступальних дій, від початку нашого контрнаступу вектори просування стали називати Бердянський та Мелітопольський. Так, наша очевидна стратегічна мета – деокупація, звільнення український земель на Півдні. Зрозуміло, що ми маємо сягнути узбережжя Азовського моря. Цілком очевидно, що ми опираємось на концепцію ефективного комплексного вогневого ураження противника, знищуємо потенціал ворога, його тили і логістику, матеріально-технічну базу, управлінські структури і командні пункти. Ось для цього ефективно працюють ракетні війська, влучно працює артилерія далекобійна», – каже Шершень в ефірі проєкту Радіо Свобода Донбас.Реалії.

За його словами, це процес, в якому визначальне значення мають «комплексні рішення».

«І варто зазначити, що об’єкти для ураження визначаються у штабах, де командування здійснює відповідне планування, координацію та реалізацію. Давайте себе похвалимо. Все ж таки ЗСУ – це інтелектуальна армія. І в цьому визначальними є лідерство, мотивація і об’єкт атаки, тобто чітко визначене завдання і мета, яку ми маємо», – підсумував Шершень.

11 липня в окупованому Бердянську Запорізької області протягом дня двічі лунали вибухи. Окупаційна влада тоді заявила, що система ППО запобігла спробі української атаки і збила ракети Storm Shadow.

Місто Бердянськ та Бердянський район російські війська окупували наприкінці лютого 2022 року.

Редакція Радіо Свобода не може незалежно перевірити цю інформацію через окупацію російськими військовими частини півдня України.

Представник Офісу президента розповів, як працюватимуть гарантії безпеки від G7

Декларація на підтримку України від країн «Групи семи» містить часові рамки щодо двосторонніх угод між членами цієї групи та Києвом – про це заявив заступник голови Офісу президента Ігор Жовква в ефірі Радіо Свобода «Свобода Live».

«Сьогодні, з підписанням цієї декларації, держави G7 починають двосторонні переговори з Україною щодо укладення двосторонніх угод про безпеку. Тобто от вам перша часова рамка, яку на перших етапах не дуже хотіли фіксувати партнери, але українській делегації вдалося їх переконати, що ця багатостороння декларація не має бути просто окремим документом, який уклали і забули – саме так сталося з Будапештським меморандумом», – розповів він.

Читайте також: Результати саміту НАТО для України: реакції на те, що Зеленський назвав «абсурдним» і на те, що «гарним»

За словами Жовкви, на переговорах президента Володимира Зеленського з представниками країн G7 та інших підписантів стало зрозуміло, що вони налаштовані почати ці переговори.

Крім того, представник ОП навів приклади, в чому саме можуть гарантії, зафіксовані в угодах: це можуть бути, поміж іншого, санкції та замороження російських активів і передача їх на відновлення України після війни.

«Ці двосторонні угоди будуть юридично зобов’язуючими, а не просто папірцем, яким виявився Будапештський меморандум, тому нам це дає змогу говорити, що це дієві гарантії. Крім того, там чітко зафіксовано механізм, а що станеться, якщо агресія буде інтенсифікуватися, або після перемоги України Росія знову захоче відновити агресію, а ми ще не будемо в НАТО. Там також є чіткі механізми, як це буде працювати. І сам перелік гарантій: там зафіксовано, які види зброї надаються, які санкції мають бути збережені, яка фінансова допомога. Тому дуже чіткий, практичний документ, який дуже легко реалізувати», – заявив Жовква.

Читайте також: Байден: G7 допоможе Україні побудувати «потужну оборону на землі, в повітрі та на морі»

Напередодні країни «Групи семи» (G7) оголосили про початок двосторонніх переговорів із Україною щодо формалізації підтримки Києва.

Володимир Зеленський раніше привітав гарантії безпеки, надані країнами «Групи семи», назвавши їх першим випадком формування «фундаменту безпеки для України на шляху до НАТО».

Стефанішина пояснила різку заяву Зеленського перед самітом НАТО

Президент України Володимир Зеленський розкритикував країни НАТО перед самітом у Вільнюсі, оскільки «були спроби розмити формулювання про Україну у підсумковій заяві», зазначила віце-прем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина в ефірі телемарафону.

Міністр нагадала, що всі рішення в НАТО ухвалюються консенсусом. Тому зазвичай, за її словами, дискусії не піднімаються вище за рівень послів – вони узгоджують все і знаходять компромісні рішення. Але в питанні України такого консенсусу не було рівня дискусії лідерів країн.

Стефанішина зазначила, що Зеленський проводив переговори з лідерами Бухарестської дев’ятки (Болгарія, Угорщина, Естонія, Литва, Латвія, Польща, Румунія, Словаччина та Чехія), президентом США Джо Байденом, канцлером Німеччини Олафом Шольцем та президентом Франції Еммануелем.

«Вже менш ніж за добу до початку саміту ми почали отримувати сигнали , що є спроби розмити формулювання з тим, щоб можливо використати це в майбутньому. Ми в Україні сприйняли це як не віру в перемогу, тому різко відреагували», – розповіла вона.

За словами Стефанішиної, вже під час саміту пройшли переговори і українські чиновники побачили комюніке, в якому містилися позиція щодо запрошення України, визнання прогресу в реформах, створення Ради Україна-НАТО та підтвердження членства України в Альянсі у майбутньому.

Президент України Володимир Зеленський 11 липня – у перший день саміту НАТО – назвав «безпрецедентною і абсурдною» відсутність часових рамок для запрошення України в НАТО і для її членства у формулюваннях, які готуються для Вільнюського саміту Альянсу.

На саміті Україна не отримала офіційного запрошення на вступ від НАТО, але пролунала обіцянка Україна отримає запрошення, коли «погодяться усі союзники і будуть виконані умови». За словами генсека НАТО, умови передбачають два виміри – модернізація оборонних інституцій України та війна, яка триває в країні.

У Вільнюсі, де проходив саміт НАТО, відбулась зустріч президента України Володимира Зеленського та президента США Джо Байдена. Зеленський заявив, що зустріч була «значущою та потужною». За його словами, з Байденом вони говорили про ситуацію на передовій, довгострокову оборонну співпрацю та внутрішні російські процеси.

Київська влада заборонила публічне програвання пісень і творів російською

Київська міська рада заборонила публічне використання російськомовного контенту в столиці – про це пресслужба заявила 13 липня.

За повідомленням, таке рішення Київрада ухвалила на пленарному засіданні в четвер. Його підтримав 71 депутат.

За словами депутата Київської міської ради, голови постійної комісії з питань освіти і науки, молоді та спорту Вадима Васильчука, необхідно захистити український інформаційний простір від гібридних впливів держави-агресора, яка намагається зруйнувати українську національну ідентичність, культуру, традиції, звичаї та історичну пам’ять.

Байден не вважає, що «війна РФ проти України триватиме роками»

Війна Росії проти України «не буде тривати роками», зазначив президент США Джо Байден на пресконференції в Гельсінкі.

«Я не думаю, що війна може тривати роками з двох причин. Номер один: я не думаю, що Росія може підтримувати війну вічно, перш за все з огляду на ресурси та потенціал. Номер два: я думаю, що складуться обставини, за яких врешті-решт президент Путін (Володимир Путін – ред.) вирішить, що це не в інтересах Росії – економічно, політично та в інших – продовжувати цю війну», - сказав Байден.

При цьому президент США сказав, що «не може передбачити, як закінчиться війна». Водночас Байден сподівається, що Україна «досягне суттєвого прогресу у наступі».

У Силах оборони розповіли, чи зміниться ситуація на фронті після отримання касетних боєприпасів

Касетні боєприпаси, які вже отримала Україна «однозначно змінять ситуацію» на фронті, наголосив речник Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень в ефірі Радіо Свобода.

«Це (отримання касетних боєприпасів – ред.) ще більше демотивує російську окупаційну армію і змінять кардинально на користь Сил оборони України», – каже Шершень.

Також він наголосив, що командувач ОСУВ «Таврія» Олександр Тарнавський, відповідаючи на питання журналістів підтвердив, що ЗСУ вже отримала касетні боєприпаси, але зробив «важливе зауваження».

«Командувач зазначив, що касетні боєприпаси будуть використовуватись виключно у правовому полі, тільки для деокупації наших територій. Ці боєприпаси не будуть використовуватись на території Росії, ми не будемо використовувати касетні боєприпаси у містах чи на густонаселених територіях», – зазначив Шершень.

«Культурний десант має бути не тільки на Донеччині»: як військовий організовує фестиваль у Вилковому

14-16 липня у Вилковому на Одещині відбудеться перший масштабний культурний фестиваль «ВиделкаFEST». Організовує його 23-річний військовий 56 окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергій Гнезділов.

Про фестиваль, сучасне «розстріляне відродження» та важливість культури – в інтерв’ю Радіо Свобода.

– Розкажіть про фестиваль: що там буде, чому ви вирішили організувати?

– Ідея фестивалю не прийшла в один момент, давно мене переслідувала. І загалом провести фестиваль – це завжди хороша ідея. Кожна людина виражає свої емоції по-своєму. Для мене фестиваль – це один зі способів оплакувати тих, кого я більше не побачу.

І в третій ночі я створив чатик з найкращими друзями, назвав його «ВиделкаFEST», і понеслося. Я не думав, в яких масштабах буде фестиваль, але зараз можна сказати, що робимо наймасштабнішу подію на Одещині в цьому році по якості і кількості залучених лідерів суспільної думки.

Зокрема на фестивалі будуть виступати із лекціями Алім Алієв, Світлана Поляєва, Катерина Калитко, Володимир Єрмоленко, Мар’яна Савка. У програмі також є показ кіно: «Додому», «Бачення метелика» та «Край ріки», а музична програма наповнена виступами тріо «Мар’яничи», гурту «Пиріг і Батіг», «Бандерівна».

–​ Яку концепцією обрали?

– Є два моменти. Перший: ВиделкаFEST – це про книжки, музику та кіно. На мою думку, це саме та культура, яка може вільно ландрувати, яку можна привести і показати.

Зведення Генштабу ЗСУ: за добу відбулось близько 20 бойових зіткнень

Армія РФ й надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Протягом доби відбулось близько 20 бойових зіткнень, йдеться в вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ.

«У результаті успішної бойової роботи зенітних ракетних підрозділів, винищувальної авіації, мобільних вогневих груп Повітряних сил та протиповітряної оборони інших складових Сил оборони України знищено 2 крилаті ракети «Калібр» та 20 ударних дронів. Крім того, ворог завдав 46 авіаційних ударів та здійснив близько 40 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах», – кажуть у Генштабі ЗСУ.

СБУ повідомила митрополиту УПЦ (МП) Павлу про нову підозру

Служба безпеки України викрила нові факти протиправної діяльності митрополита Української православної церкви (Московського патріархату) Павла (Петра Лебідя), тепер його можуть помістити під варту, повідомляє пресслужба відомства.

У СБУ наголосили, що за день до оголошення митрополитові Павлу першої підозри, він дав відео-інтерв’ю одному із українських медіа. У ньому він «заперечив існування України як суверенної держави».

Окрім того, він назвав війну РФ проти України «громадянським конфліктом», який нібито триває із 2014 року.

Нове озброєння, ракети, снаряди: що конкретно передбачають гарантії безпеки для України

«Дід Тарас, 1940 року, сидів на даху в Олешках кілька днів»: як люди із окупованого і підтопленого півдня тікають до ЄС через Росію

Московський вокзал, Санкт-Петербург. Щодня о першій годині дня сюди приїжджає потяг із Євпаторії. Саме цим поїздом прибувають українці з лівобережжя Херсонщини – до сьогодні окупованого Росією. Після підриву Каховської ГЕС багато з них втратили домівки і тепер вони вимушені виїжджати у пошуках притулку. Для більшості Санкт-Петербург – лише проміжна зупинка у подорожі, потім вони виїжджають у країни Євросоюзу. А там, на місці, вони отримують першу допомогу від волонтерів – одяг, їжа, нічліг тощо.

Проєкт Север.Реалии поспілкувався із українцями, які наважуються на евакуацію через територію країни-агресорки, а також – із волонтерами, які їм допомагають.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG