Олімпіада в Парижі: МОК не надсилатиме запрошень Росії та Білорусі
Міжнародний олімпійський комітет (МОК) 26 липня не відправлятиме запрошення Росії та Білорусі на Літні Олімпійські ігри 2024 року, які відбудуться у столиці Франції Парижі, йдеться у прессрелізі.
«Не будуть надіслані запрошення НОК Росії та Білорусі, а також НОК Гватемали, чиє членство наразі призупинено», – заявили у Комітеті.
Літня Олімпіада відбудеться з 26 липня до 11 серпня 2024 року, а Паралімпіада – з 28 серпня до 8 вересня.
У лютому понад 35 країн підписали заяву щодо міжнародної підтримки України і закликали до того, щоб громадяни Росії і Білорусі не були допущені до змагань як «нейтральні» особи. Але після цього Міжнародний олімпійський комітет (МОК) рекомендував допустити до змагань спортсменів із Росії та Білорусі в нейтральному статусі з дотриманням низки умов.
У Росії ці критерії назвали «дискримінаційними». Україна та низка інших країн засудили це рішення МОК.
У квітні Міністерство молоді та спорту України заборонило офіційним делегаціям національних збірних брати участь у міжнародних спортивних змаганнях, в яких беруть участь спортсмени з Росії чи Білорусі.
У результаті атаки з мінометів по прикордонню Сумщини загинув чоловік – ОГП
У четвер, 13 липня, російські військові атакували прикордоння Сумської області з мінометів, йдеться в повідомленні Офісу генерального прокурора.
«13 липня 2023 року близько 12:30 окупанти з території Російської Федерації здійснили мінометний обстріл Великописарівської громади Охтирського району», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що внаслідок обстрілу на території власного домогосподарства загинув 60-річний житель села Попівка.
Європарламент схвалив план зі збільшення виробництва боєприпасів та ракет
Європарламент схвалив плани щодо збільшення виробництва боєприпасів та ракет у Євросоюзі для подолання поточного дефіциту, повідомляє пресслужба відомства.
Зазначається, що Акт на підтримку виробництва боєприпасів (ASAP) має на меті «прискорити постачання боєприпасів і ракет в Україну і допомогти країнам-членам поповнити свої арсенали».
Впроваджуючи цільові заходи, включаючи фінансування у розмірі 500 млн євро, ASAP має на меті збільшити виробничі потужності ЄС для вирішення поточної нестачі оборонної продукції, зокрема, артилерійських боєприпасів, ракет та їхніх компонентів.
Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги
Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги, до якого, серед іншого, увійшли шість самохідних зенітних установок Gepard.
Як повідомляється на сайті німецького уряду, також до нового пакета допомоги увійшли артилерійські снаряди 155 мм, снаряди 155-мм димових боєприпасів, один міст для мостоукладаного танка BEAVER, один мостоукладальник BEAVER, 10 лазерних прицільних обладнань IRIS-T SLM, 2 комплекти запасних частин для безпілотника VECTOR, а також 10 пунктів управління вогнем IRIS-T SLM.
Зазначається, що фінансування ініціативи зі зміцнення безпекового потенціалу становить 5,4 млрд євро на 2023 рік і додаткових дозволів на прийняття зобов’язань у наступні роки в розмірі 10,5 млрд євро. Ці кошти передбачається використовувати насамперед для надання військової допомоги Україні.
Днями канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що новий пакет військової допомоги Києву у розмірі 700 мільйонів євро має забезпечити продовження підтримки України в короткостроковій перспективі.
У свою чергу, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус на зустрічі у Вільнюсі заявив, що новий пакет включає озброєння, які Україна вважає пріоритетними: системи ППО, танки, артилерію.
Раніше 11 липня газета Süddeutsche Zeitung із посиланням на джерела, повідомила, що до нового пакету допомоги, серед іншого, увійдуть дві пускові установки зенітно-ракетних комплексів Patriot з арсеналу бундесверу.
Війська РФ завдали удару по Запорізькій області, є загиблий та поранені – ОВА
Російські війська атакували прифронтове місто Оріхів Запорізької області, є загиблий та поранений, повідомив голова обласної військової адміністрації Юрій Малашко.
«В результаті удару поранено 87-річного чоловіка, а 40-річний житель загинув від отриманих травм. Також поранення отримав 66-річний житель Верхньої Терси під час обстрілів з РСЗВ. Його доправлено до медичного закладу», – написав він у телеграмі.
У ЗСУ підтвердили отримання касетних боєприпасів від США
У Збройних силах України підтвердили отримання касетних боєприпасів від США.
«Дійсно, це вже є в розпорядженні Сил оборони. Але це буде використовуватися виключно у правовому полі», – сказав речник Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень в ефірі національного телемарафону.
Командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський 13 липня у коментарі CNN підтвердив, що Україна вже отримала касетні боєприпаси від США.
«Ми щойно їх отримали, ще не використовували, але вони можуть радикально змінити [поле бою]», – сказав він CNN, – «Противник теж розуміє, що, отримавши ці боєприпаси, ми матимемо перевагу. Противник віддасть ту ділянку місцевості, де можна цим скористатися»
За його словами, вище керівництво визначатиметься з «ділянками території, де це може бути використано», «цю дуже потужну зброю».
Про прибуття американських касетних боєприпасів раніше не повідомлялося.
Минулого тижня Сполучені Штати оголосили про нову військову допомогу для підтримки української армії у протистоянні російському вторгненню. У новому пакеті, серед іншого, є касетні боєприпаси. Це рішення викликало критику з боку неурядових організацій і збентежило кілька європейських країн.
У багатьох країнах, особливо в Європі, діє заборона на використання касетних боєприпасів. Це визначено конвенцією від 2008 року, сторонами якої не є ні США, ні Україна.
Війська РФ наступали у бік нещодавно звільненого села Рівнопіль – Шершень
Війська РФ наступали у бік нещодавно звільненого села Рівнопіль, невдало, повідомив речник Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку, капітан Валерій Шершень.
«За добу ворог атакував 25 разів наші позиції, здійснив 615 обстрілів. Загалом ворог здійснив 11 авіаударів та 8 разів атакував з неба, застосовуючи дрони-камікадзе. Ворог провів невдалі наступи у бік села Рівнопіль», – розповів він в ефірі національного телемарафону.
За його словами, противник продовжує штурми з метою захопити Мар’їнку та створити умови для окупації Авдіївки на Донеччині.
Напередодні заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, що сили оборони України продовжують наступальну операцію на Мелітопольському та Бердянському напрямках. За її словами, українські війська за останні тижні суттєво підірвали спроможності противника на півдні.
26 червня в Міноборони України повідомили про звільнення села Рівнопіль на Донеччині. Рівнопіль став девʼятим населеним пунктом, звільненим ЗСУ в червні.
Cаміт НАТО, що пройшов 11-12 липня 2023 року, не став історичним для України, бо не зазначив чітких перспектив вступу до цього безпекового Альянсу, але підтримка України, яка вже 1, 5 роки стримує широкомасштабну агресію Росії, була наскрізною темою усіх обговорень. У перший день зібрання, дізнавшись про те, яким буде комюніке саміту, президент України, назвав рішення НАТО «абсурдним», а вже наступного дня, за результатами усіх обговорень із лідерами країн Північноатлантичного альянсу та спільної заяви країн G7 – Володимир Зеленський сказав, що «результати саміту гарні, але якби було запрошення, були б ідеальними». Що ж так змінило оцінку президента України?
Радіо Свобода зібрало реакції посадовців та експертів на те, що ж отримала Україна на саміті НАТО у Вільнюсі? І прогнози про те, як те, що відбулося може наблизити завершення російсько-української війни.
Наєв: українські війська на півночі роблять прикордонну смугу «непрохідною для ворога»
На півночі українські війська прикордонну смугу роблять «непрохідною для ворога», повідомив командувач Об’єднаних сил ЗС України Сергій Наєв.
«Ми продовжуємо створювати інженерні загородження безпосередньо по державному кордону. Риємо протитанкові рови, мінуємо місцевість. Упереджуючи проникнення ворожих диверсійних груп та перетин кордону бронетанковою технікою встановлюємо відповідні мінні поля», – цитує Наєва пресслужба Об’єднаних сил ЗСУ.
За словами Наєва, лінія державного кордону з північними сусідами у цивільному вигляді ще нам довго не знадобиться, оскільки «по той бік кордону друзів у нас немає. Тож поставлене завдання – зробити прикордонну смугу для ворога непрохідною».
Командувач Об’єднаних сил ЗСУ додав, що за останню декаду місяця встановлено 30 протитанкових мінних полів та загороджень з використанням більше 5,8 тис. мін. Вздовж кордону обладнано близько 5 тис. метрів траншей та 6,5 тис. метрів протитанкових ровів.
Наприкінці червня президент України Володимир Зеленський провів засідання Ставки верховного головнокомандувача, на якому доручив військовим «підсилити північний напрямок» через переміщення «вагнерівців» до Білорусі.
Війська РФ на світанку атакували острів Зміїний – ОК «Південь»
Війська РФ на світанку атакували острів Зміїний – скинули фугасну авіабомбу, повідомляє оперативне командування «Південь».
«На світанку із застосуванням тактичної авіації ворог атакував острів Зміїний скиданням фугасної авіабомби», – йдеться у повідомленні.
Також тактичну авіацію війська РФ продовжують застосовувати на Бериславщині, де по селищу Козацьке знов вчора відпрацювали керованими авіабомбами, додають в ОК «Південь».
ОВА: внаслідок чергового російського обстрілу Херсонщини загинула людина
Внаслідок російського обстрілу села Микільське на Херсонщині загинула 85-річна жінкп, повідомляє голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Близько 12:00 окупанти завдали артилерійського удару по населеному пункту. Один зі снарядів влучив у подвірʼя літньої жінки. Лікарям, котрі прибули на місце трагедії, залишилося лише констатувати смерть. Жінка отримала поранення несумісні з життям», – написав він у телеграмі.
Правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України). Дані щодо поранених уточнюються.
Раніше сьогодні російська артилерія щонайменше 10 разів вдарила по селу Золота Балка на Херсонщині. Люди не постраждали.
Російські війська практично щодня обстрілюють Херсон та частину області. При цьому Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні, попри докази та свідчення.
ООН станом на 30 червня підтвердила загибель 9 177 і поранення 15 993 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Серед них – 535 загиблих і 1095 поранених дітей.В організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.
Справу проти російського ультраправого ідеолога Дугіна передали до суду – ОГП
Офіс генерального прокурора передав до суду обвинувальний акт стосовно російського пропагандиста та ідеолога «русского мира» за фактами посягання на територіальну цілісність і недоторканність України і публічних закликів до геноциду, повідомляє преслужба ОГП.
«Розслідуванням встановлено, що обвинувачений публічно закликав та розповсюджував матеріали із закликами до зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, розпалював національну ворожнечу. Він також розповсюджував матеріали з публічними закликами до геноциду українського народу. З травня 2022 року пропагандист створював та поширював у забороненій в Україні соцмережі «Вконтакте» публікації, у яких закликав «освободить» всю Україну, а не тільки Херсон та Донбас. І разом з Росією та «освобождьонной» Україною створити «новое государство, настоящую империю, с миссией и духом, православное царство». Він також пропагував подальшу ескалацію війни», – йдеться в повідомленні.
За даними ОГП, підозрюваний розповсюджував публікації із закликами знищити Україну та її жителів, завдавати ракетні удари по містам України, зокрема центру Києва.
Імені підозрюваного ОГП не вказує, але з опису обвинувачень і цитат випливає, що йдеться про російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна. У червні Служба безпеки України повідомила йому про підозру.
Олександр Дугін – один із ідеологів «русского мира». Вважається, що його ідеї впливають на політику Кремля. Послідовницею Дугіна була його дочка Дар’я, яка загинула через підрив автомобіля влітку минулого року. Дугін фігурує у санкційних списках Заходу.
Оглядачі у західних ЗМІ та спостерігачі відзначають «стриману» реакцію у Москві на рішення Вільнюського саміту НАТО щодо України. В Інституті вивчення війни (ISW) наголошують, що саміт Північноатлантичного альянсу знівелював цілі Росії, з якими вона почала масштабну війну проти України.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров сказав в інтерв’ю індонезійській газеті, що збройне протистояння в Україні триватиме доти, доки Захід не відмовиться від планів «домінувати» та «перемогти Москву».
«Чому збройне протистояння в Україні не припиняється? Відповідь дуже проста – воно триватиме доти, поки Захід не відмовиться від планів зберегти своє панування і не подолає нав’язливе бажання завдати Росії стратегічної поразки руками його київських маріонеток», – йдеться в стенограмі інтерв’ю, опублікованій на сайті МЗС Росії в середу.
«Реакція Кремля та російських військових блогерів на перший день саміту НАТО була відносно стриманою. Речник Кремля Дмитро Пєсков передбачувано неоднозначно оцінив перший день саміту НАТО, скаржачись, що саміт має «виражений, концентрований антиросійський характер», – написали експерти вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW).
Як повідомляє Reuters, коментуючи запропоновані безпекові зобов’язання перед Києвом, речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що вони будуть помилкою, яку Москва буде змушена враховувати при ухваленні рішень.
«Ми вважаємо це грубою помилкою і потенційно дуже небезпечною, тому що надаючи будь-які гарантії безпеки Україні, ці країни ігнорували б міжнародний принцип неподільності безпеки. Надаючи гарантії Україні, вони б зазіхали на безпеку Російської Федерації», – сказав Пєсков журналістам 12 липня.
В Україні зросла кількість постраждалих через війну дітей – ОГП
Від початку повномасштабної війни в Україні постраждали більше ніж 1552 дитини, повідомляє пресслужба Офісу генерального прокурора. За даними відомства, станом на ранок 13 липня зросло число поранених неповнолітніх.
«За офіційною інформацією ювенальних прокурорів 494 дитини (дані за останні дні не змінилися – ред.) загинули та понад 1058 отримали поранення різного ступеня тяжкості», – йдеться в повідомленні.
У прокуратурі уточнили, що ці дані не є остаточними, наразі триває робота з їхнього встановлення в місцях ведення бойових дій, на тимчасово захоплених та звільнених територіях.
Приріст поранених дітей стався 12 липня внаслідок обстрілу військами РФ Запоріжжя. Тілесних ушкоджень різної тяжкості зазнали 6 дітей віком від 3 до 17 років.
Російська артилерія щонайменше 10 разів вдарила по Золотій Балці на Херсонщині – ОВА
Російська артилерія щонайменше 10 разів вдарила по селу Золота Балка на Херсонщині, повідомляє обласна військова адміністрація.
«Армія РФ вкрила вогнем Золоту Балку Новоолександрівської громади. Зранку ворожа артилерія щонайменше десять разів вдарила по мирному населеному пункту. Через обстріли пошкоджено господарські споруди та адміністративну будівлю», – написала вона в телеграмі.
Люди не постраждали.
Російські війська практично щодня обстрілюють Херсон та частину області. При цьому Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні, попри докази та свідчення.
ООН станом на 30 червня підтвердила загибель 9 177 і поранення 15 993 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Серед них – 535 загиблих і 1095 поранених дітей.В організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.
Міненерго: через російські обстріли є знеструмлення у семи областях України
Через російські обстріли частина споживачів у семи областях України залишається без світла, повідомляє пресслужба Міністерства енергетики.
«Триває ворожий терор прифронтових та прикордонних з рф областей. Через обстріли знеструмлювалися 17 населених пунктів на Донеччині, 4 населених пункти – на Херсонщині. Також без світла залишається частина споживачів у Сумській, Дніпропетровській, Запорізькій, Харківській та Чернігівській областях», – йдеться у повідомленні.
У Міненерго додають, що ремонтні бригади працюють там, де це дозволяє безпекова ситуація.
За даними міністерства, внаслідок нічної атаки РФ влучань в об’єкти енергетичної інфраструктури не було.
У ніч на 13 липня в більшості областей України та Києві було оголошено повітряну тривогу. Як повідомили в Повітряних силах ЗСУ, у ніч на 13 липня російські війська атакували Україну 20 ударними безпілотниками Shahed-136/131, дві крилаті ракети «Калібр» з Чорного моря та одну балістичну – «Іскандер-М» (Джанкой, Крим).
За даними КМВА, запущені військами РФ дрони заходили в Київ з різних напрямків, в повітряному просторі Києва було «виявлено і знищено близько десятка ворожих цілей».
У Комітеті ВР із нацбезпеки припустили, чому США не передають Україні ATACMS
США не поспішають передавати Україні далекобійні ракети ATACMS через відсутність їх у значній кількості та невпевненість, чи така зброя буде ефективною саме на фронті в Україні. Про це в ефірі проєкту Радіо Свобода «Свобода Ранок» заявив народний депутат від фракції «Голос», секретар Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко.
«Думаю, що все, у чому вони впевнені, вони передали. Я знаю моменти використання кожного виду озброєння на цій війні, які себе зарекомендували добре, які – ні, які пішли на переробку, які пішли на доопрацювання. Тому, можливо, ми скоро їх побачимо. І питання в тому, що, можливо, вони в реаліях цієї війни щось намагаються там змінити. Тому що є моменти їх використання», – сказав Костенко.
Він нагадав, що партнери України досі вели війни з противниками, не надто розвинутими технологічно, як от Афганістан чи Ірак. Натомість війна з Росією потребує більш ефективного озброєння, вважає Костенко.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що можливе постачання Україні далекобійних ракет ATACMS обговорювали під час саміту НАТО. Однак рішення щодо цього питання, за словами Зеленського, наразі немає.
Київ давно прагне отримати тактичні ракетні комплекси ATACMS, дальність дії яких становить близько 300 кілометрів, стверджуючи, що ці ракети допоможуть українській армії завдавати ударів по російських військах, які перебувають далеко за лінією фронту. Зокрема, в окупованому Криму, який Росія використовує як базу для запуску безпілотників, зазначає видання.
Раніше Вашингтон категорично відмовлявся передавати ракети ATACMS, частково через побоювання, що Україна може завдавати ударів по території Росії, що призведе до ще більшої ескалації конфлікту.
У травні Велика Британія відправила в Україну крилаті ракети великої дальності Storm Shadow.
На саміті НАТО у Вільнюсі ідентичні ракети повітряного базування Scalp пообіцяла надати Україні Франція. Офіційна дальність цих ракет становить 250 кілометрів.
За даними джерел Reuters, частина обіцяних Францією ракет вже перебуває в Україні.
Представниця Держдепартаменту розповіла про реакцію США на критику Зеленського щодо НАТО
Україна та США залишаються друзями, а відносини між країнами міцні як ніколи. Про це в ефірі Радіо Свобода заявила офіційна представниця Держдепартаменту США Андреа Калан, відповідаючи на запитання щодо реакції Вашингтона на нещодавню заяву президента України Володимира Зеленського щодо нерішучості НАТО. Раніше The Washington Post писали, що цим твітом Зеленський нібито розлютив членів делегації США.
«Ми усі розуміємо, що Зеленський робить все можливе, щоб захищати свою країну і щоб Україна мала зброю та допомогу. Ми розуміємо, що він хоче по максимуму. Була можливість під час зустрічі Зеленського і Байдена за зачиненими дверима обговорити реальну ситуацію. Я можу сказати, що ми дуже гарні друзі та розуміємо один одного», – сказала Калан в ефірі програми «Свобода.Ранок».
Президент України Володимир Зеленський 11 липня – у перший день саміту НАТО – назвав «безпрецедентною і абсурдною» відсутність часових рамок для запрошення України в НАТО і для її членства у формулюваннях, які готуються для Вільнюського саміту Альянсу.
На саміті Україна не отримала офіційного запрошення на вступ від НАТО, але пролунала обіцянка Україна отримає запрошення, коли «погодяться усі союзники і будуть виконані умови». За словами генсека НАТО, умови передбачають два виміри – модернізація оборонних інституцій України та війна, яка триває в країні.
У Вільнюсі, де проходив саміт НАТО, відбулась зустріч президента України Володимира Зеленського та президента США Джо Байдена. Зеленський заявив, що зустріч була «значущою та потужною». За його словами, з Байденом вони говорили про ситуацію на передовій, довгострокову оборонну співпрацю та внутрішні російські процеси.
У Сумах готуються прийняти 12 тисяч людей з прикордоння – мер
Суми в рамках оголошеної евакуації з прикордонних районів області готуються прийняти у місто приблизно 12 тисяч людей, повідомив в ефірі проєкту Радіо Свобода «Свобода Ранок» мер Олександр Лисенко.
«Завдання у нас – прийняти десь до 12 тисяч. Багато хто з цієї чисельності вже перебуває в нашому місті. Ми їх реєструємо. Як це буде? Ну, це така загальна кількість. Скільки з цього числа буде бажаючих – будемо дивитися», – сказав Лисенко.
За словами міського голови, зараз у Сумах готують місця, щоб розселити людей.
«Ми також готуємось житловий фонд для цього. Можливості і наших гуртожитків, і інших, можливо, об’єктів», – розповів Лисенко.
Він також каже, що останнім часом обстрілів у прикордонні стало вдвічі більше.
«Всі громади, які поруч з нами, вони щодня потерпають від артобстрілів. І ми можемо в будь-який момент також отримати сигнали артобстрілу. І це дуже небезпечно», – зазначив мер Сум.
Евакуацію у Сумській області оголосили 10 липня. Йдеться про п’ятикілометрову зону вздовж кордону з Росією. Евакуювати можуть 20 тисяч людей у 15 громадах області.
Російські війська регулярно обстрілюють Сумщину. За даними Сумської ОВА, вночі та вранці російські війська здійснили п’ять обстрілів прикордоння, зафіксовано 33 вибухи. Даних про потерпілих немає.