Резніков у Вільнюсі підписав оборонну угоду з Францією
Міністр оборони України Олексій Резніков заявив про підписання угоди з оборонним відомством Франції.
«Сьогодні у Вільнюсі ми підписали угоду між міністерствами оборони України та міністерством оборони Франції», – написав він у твіттері.
За його словами, угода передбачає:
- збільшення військової допомоги Україні на 170 млн євро;
- спрощення процесу закупівлі та постачання зброї до України;
- створення основи для спільного виробництва запчастин та обслуговування іноземного озброєння та техніки.
Олексій Резніков перебуває у Вільнюсі, де відбувається саміт НАТО.
Раніше 11 липня президент Франції Емманюель Макрон повідомив, що Париж надасть Україні далекобійні ракети для підтримки українського контрнаступу. Він не уточнив про які ракети йдеться, однак, за даними агентства AFP, нададуть ракети Scalp – аналогічні британським Storm Shadow, здатні вражати стаціонарні цілі на великій відстані.
У травні Велика Британія підтвердила надання Україні крилатих ракет Storm Shadow, що дало країні нові можливості для завдання ударів великої дальності. Це ракета з дальністю дії – близько 250 кілометрів.
На Київщині військовий з одного пострілу ПЗРК збив російський дрон – ЗСУ показали відео
Під час ранкової повітряної атаки РФ український військовий з переносного зенітно-ракетний комплексу STINGER з одного пострілу збив російський безпілотник на Київщині, повідомляє 60-та окрема механізована Інгулецька бригада.
«Вранці 11.07.2023 військовослужбовець 60 окремої механізованої Інгулецької бригади Лавроненко Олександр з одного пострілу збив безпілотний літальний апарат «Герань-2» з ПЗРК STINGER в Київській області», – повідомляє бригада на своїй сторінці у фейсбук.
60-та окрема механізована Інгулецька бригада опублікувала відео збиття.
Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що Білорусь є додатковим викликом для безпеки, а тому країни НАТО мають звернути окрему увагу на убезпечення регіону. Як передає видання Delfi, Науседа назвав Білорусь «однією з губерній Росії» і нагадав про роль цієї країни у вторгненні Росії в Україну.
«Білорусь більше не є незалежною країною, фактично це одна з губерній Росії», – сказав він.
Науседа також зазначив: «Ситуація в нашому регіоні, на жаль, небезпечна. Ви бачите, що відбувається навколо нас, і ми бачимо, що Російська Федерація «проковтнула» Білорусь. І ми бачимо, що Білорусь стає додатковою ниткою, додатковим фактором у питанні регіональної безпеки. Тому ми просимо НАТО, нашого найсильнішого союзника США, послідовно приділяти увагу безпеці нашого регіону», – сказав президент Литви.
За його словами, план розміщення російської тактичної ядерної зброї в Білорусі «перебуває у стадії реалізації».
Раніше Науседа в інтерв’ю The Times заявив, що НАТО має розмістити постійні військові бази біля російських кордонів.
«Коли Росія робить активні кроки щодо розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі, ми повинні вже нарешті оголосити, що основний акт Росія-НАТО мертвий», – сказав Науседа.
Зеленський прибув до Вільнюса на саміт НАТО
Президент України Володимир Зеленський прибув до Вільнюса на саміт НАТО, пише Reuters.
Раніше видання Bloomberg повідомило, що Зеленський прибуде на саміт НАТО у Вільнюсі в середу. А журналіст Politico Джонатан Лемайр у твіттері повідомив, що президент США Джо Байден у кулуарах саміту НАТО проведе зустріч із президентом України.
Як розповів в ефірі Радіо Свобода радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, Байден і Зеленський обговорюватимуть не лише вступ України в НАТО, а й питання пришвидшеного постачання зброї.
НАЖИВО. Саміт НАТО у Вільнюсі: що отримає Україна? | Свобода LIVE
- 11-12 липня у Вільнюсі проходить саміт НАТО, де очікуються рішення щодо перспектив участі України в Альянсі.
- Також члени НАТО планують ухвалити пакет довготривалої допомоги Україні.
- Президент Володимир Зеленський фактично підтвердив свою участь у саміті і закликав лідерів держав Альянсу надіслати Києву чіткі сигнали про підтримку членства України в НАТО.
- Однак, не всі західні лідери готові на такий крок: Президент США Джо Байден в інтерв’ю CNN, що Україна поки не готова до членства в НАТО. Берлін, так само як і Вашингтон, не хоче давати обіцянок про вступ України до НАТО в Вільнюсі, пише The Telegraph. Ці дві країни побоюються втягування у війну з РФ і пропонують зосередитись на гарантіях безпеки для Києва.
«Багато загинуло та виїхало». Що буде з населенням півдня України після війни
Скільки жителів Херсонської та Запорізької областей виїхали з регіону через війну і окупацію частини цих територій? Чи збираються вони повертатися і від чого це залежить? Наскільки може зменшитися кількість населення в Україні після закінчення війни, і як це вплине на майбутнє країни, дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
ЗМІ: країни НАТО узгодили плани на випадок нападу Росії
Країни НАТО у понеділок – за день до офіційного початку саміту Альянсу у Вільнюсі – узгодили плани регіональної оборони на випадок гіпотетичного нападу Росії. Про це повідомляють Reuters та DPA з посиланням на джерела.
У планах, які ще мають бути затверджені на саміті НАТО у Вільнюсі, докладно описується, як слід захищати критично важливі території блоку засобами стримування і обороняти їх у надзвичайних ситуаціях. У ньому визначається також, які військові можливості необхідні. Крім сухопутних, повітряних та військово-морських сил, сюди включені також кібернетичні та космічні сили, повідомляє DPA.
Країни НАТО також планують збільшити військові бюджети, нарощувати озброєння.
На думку керівництва НАТО, кожна країна-учасниця має збільшити свій військовий бюджет щонайменше до 2% ВВП. Як зазначають в організації, виконання цього плану може тривати кілька років.
Подібні плани узгоджені вперше після закінчення холодної війни між СРСР та Заходом.
Після російського вторгнення в Україну НАТО визначило Росію як «головну загрозу безпеці» у своїй стратегічній концепції.
У зв’язку з цим на минулорічному саміті НАТО в Мадриді було ухвалено рішення зміцнити східний фланг НАТО, збільшивши контингент у країнах Центральної Європи. Розміщені там батальйонні бойові групи пропонувалося замінити більшими військовими підрозділами – бригадами. Паралельно з 40 до 300 тисяч планувалося збільшити сили швидкого реагування НАТО. Вони складаються з наземних, повітряних та морських частин і призначені для направлення за лічені дні з місця постійної дислокації в район конфлікту.
Через обстріл Херсона постраждали 5 людей, зокрема дитина – оновлені дані
Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін повідомив про пʼятьох постраждалих через російські обстріли Херсона у вівторок вдень.
«Серед них – 8-річна дівчинка, в котрої діагностували поранення середнього ступеня тяжкості. На момент ворожого удару вона знаходилася на подвірʼї будинку. У 68-річного чоловіка – важкі поранення. Йому уламками травмувало голову, шию, грудну клітину, руки та ноги. Двоє людей, 56-річна жінка та 52-річний чоловік, дістали поранення середнього ступеня тяжкості. Ще один чоловік постраждав у Кіндійці. Усіх потерпілих шпиталізували, лікарі надають їм необхідну медичну допомогу», – повідомив Прокудін у Telegram.
Раніше сьогодні повідомлялось, що російські війська обстріляли житлові квартали Херсона, в тому числі гуманітарний штаб. Влада також попереджала про ймовірний російський обстріл залізничного вокзалу Херсона.
Крім того, армія РФ у вівторок вдарила з «Градів» по Софіївці Станіславської громади Херсонщини, загинула жінка, ще один чоловік зазнав поранень.
Російські війська практично щодня обстрілюють Херсон та частину області. При цьому Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні.
У КМДА заявили, що не мають стосунку до сповіщень про повітряну тривогу із «гучним сигналом»
У Київміськадміністрації пояснили природу екстрених сповіщень із гучним сигналом. Такі сповіщення про повітряну тривогу та інші загрози розсилає Державна служба України з надзвичайних ситуацій через свою систему оповіщення.
«Міська влада Києва повідомляє про повітряну тривогу тільки через застосунок «Київ цифровий» та офіційний Telegram-канал КМДА», – йдеться в повідомленні Київміськадміністрації у соціальній мережі.
11 липня близько 15:00 у Києві ненадовго була оголошена повітряна тривога. Уже не вперше, абонентам у столиці на мобільні телефони, крім традиційного сповіщення від міського застосунку, прийшов сигнал від Держслужби з надзвичайних ситуацій. Його різкий і гучний звук неодноразово критикували користувачі мережі.
Від жовтня минулого року в Україні запрацювали сповіщення від ДСНС про ймовірні загрози та надзвичайні ситуації. Їхня особливість – вони надходять миттєво, навіть за умови поганого зв’язку. Користувачі скаржились, що такий сигнал лунає не при кожній повітряній тривозі, передбачити, коли він загуде, неможливо.
Шольц підтвердив нову військову допомогу Києву на 700 млн євро
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив у вівторок, що новий пакет військової допомоги Києву у розмірі 700 мільйонів євро має забезпечити продовження підтримки України в короткостроковій перспективі. Про це він сказав після прибуття на саміт НАТО у Вільнюсі.
За його словами, країни «Групи семи» (Франція, Італія, Японія, Канада, США, Велика Британія та Німеччина) мають оприлюднити спільну декларацію про довгострокові зобов’язання щодо безпеки перед Україною.
«Для нас важливо від самого початку, щоб існували гарантії безпеки для України, які можуть бути ефективними, коли настане мир», – сказав він.
Шольц зазначив, що важливо «продовжувати розвивати єдність і солідарність» серед союзників по НАТО на тлі загроз для територій країн-учасниць Альянсу.
У свою чергу, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус на зустрічі у Вільнюсі заявив, що новий пакет включає озброєння, які Україна вважає пріоритетними: системи ППО, танки, артилерію.
Раніше сьогодні газета Süddeutsche Zeitung із посиланням на джерела, повідомила, що до нового пакету допомоги Україні від Німеччини увійдуть:
• Дві пускові установки зенітно-ракетних комплексів Patriot з арсеналу бундесверу;
• 25 танків Leopard;
• 40 БМП Marder;
• 20 тисяч артилерійських снарядів.
У травні Німеччина вже оголошувала пакет військової допомоги України на 2,7 млрд євро.
У Херсоні під обстрілом військ РФ опинилися житлові будинки і гуманітарний штаб, є постраждалі
Російські війська у вівторок обстрілюють житлові квартали Херсона, повідомив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін.
«Відомо про влучання в гуманітарний штаб та щонайменше пʼять житлових будинків. У місцях обстрілів сталися пожежі. На місцях працюють рятувальники та медики. Попередньо, двоє людей дістали поранення, один з них знаходиться в тяжкому стані. Обстріли міста продовжуються», – написав він у Telegram.
Раніше сьогодні Прокудін попереджав про ймовірний російський обстріл залізничного вокзалу Херсона.
Повідомлялося, що сьогодні армія РФ також вдарила з «Градів» по Софіївці Станіславської громади Херсонщини, загинула жінка, ще один чоловік зазнав поранень.
Російські війська практично щодня обстрілюють Херсон та частину області. При цьому Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні.
У Міністерстві закордонних справ України повідомили, що розшукали українця, якому відмовили в посадці на літак в аеропорту Тель-Авіва кілька днів тому.
«Сьогодні український консул в Ізраїлі допоміг Олександру сісти на рейс до Європи, звідки він вирушить до своїх рідних в Україні. Важлива інформація: наш громадянин ніколи не служив в лавах ЗСУ та не є ветераном. Інвалідність він отримав внаслідок ДТП багато років тому. Але він є українським громадянином, тому для нас було обов’язком надати йому допомогу», – повідомив у фейсбуці речник МЗС України Олег Ніколенко.
У МЗС додали: незважаючи на офіційні вибачення авіакомпанії, «вважаємо, що права українського громадянина були порушені».
«Очікуємо завершення службового розслідування, притягнення винних до відповідальності та виконання авіаперевізником зобов'язань перед пасажиром. Триматимемо це питання на контролі. Захист прав та інтересів всіх українців за кордоном, незалежно від їхньої професії та життєвих обставин, є абсолютним пріоритетом для МЗС України. Громадяни завжди можуть розраховувати на допомогу», – повідомив Ніколенко.
Президент України Володимир Зеленський назвав «безпрецедентною і абсурдною» відсутність часових рамок для запрошення України в НАТО і для її членства у формулюваннях, які готуються для Вільнюського саміту Альянсу.
«Зараз, на шляху до Вільнюса, ми отримали сигнали про те, що обговорюються формулювання без України. І я хочу підкреслити: це формулювання тільки щодо запрошення, а не щодо членства України. Безпрецедентно й абсурдно – коли немає жодних часових рамок і для запрошення (!), і для членства України; і коли натомість додається якесь дивне формулювання про «умови» навіть для запрошення України», – написав Зеленський у телеграмі 11 липня.
За його словами, це схоже на те, що «немає готовності ані запросити Україну в НАТО, ані зробити її членом Альянсу».
Евакуація під ключ: як волонтери вивозять людей з-під обстрілів і допомагають почати життя із нуля
Евакуація – це не просто вивезти з–під обстрілу і все. Адже деякі люди навіть під загрозою смерті не виїжджають з прифронтових міст, бо не уявляють як будувати життя з абсолютно чистого аркуша. Так вважають засновниці проєкту «Не самі» – команди волонтерів, яка з лютого 2023 року евакуює жителів прифронтових територій, що містять не тільки виїзд з небезпечного району.
Завдяки лише одному дзвінку людина може забезпечити собі нове комфортне життя в безпечному місті, переконують засновниці проєкту, журналістка Олександра Сахарук та переселенка Олександра Качанова. Донбас.Реалії розповідає про волонтерський проєкт, який допомагає переселенцям виїхати та почати життя спочатку.
Допоможуть почати все з «чистого аркуша»
Канцлер Німеччини Олаф Шольц та міністр оборони Борис Пісторіус на саміті НАТО у Вільнюсі оголосять про надання Україні нового пакету озброєнь на суму 700 млн євро, пише газета Süddeutsche Zeitung із посиланням на джерела.
До нового пакету, за інформацією видання, увійдуть:
• Дві пускові установки зенітно-ракетних комплексів Patriot з арсеналу бундесверу;
• 25 танків Leopard;
• 40 БМП Marder;
• 20 тисяч артилерійських снарядів.
Наразі офіційного оголошення від влади Німеччини не було.
У травні під час візиту до Німеччини президента України Володимира Зеленського Олаф Шольц оголосив про новий пакет військової допомоги Києву та пообіцяв підтримувати Україну «доти, доки це необхідно». У цей пакет увійшли 20 бойових машин піхоти Marder, 30 модернізованих танків Leopard 1 A5, 18 колісних гаубиць, 100 броневиків, понад 200 розвідувальних безпілотників, артилерійські снаряди, ракети для систем залпового вогню та ще чотири системи ПВО IRIS-T SLM.
Франція надасть Україні ракети великої дальності – Макрон
Франція надасть Україні далекобійні ракети для підтримки українського контрнаступу, заявив 11 липня президент Емманюель Макрон після прибуття на саміт НАТО в Литві.
Він відмовився надати додаткові подробиці щодо кількості й типів ракет.
Агентство AFP уточнило, що йдеться про ракети Scalp – аналогічні британським Storm Shadow, здатні вражати стаціонарні цілі на великій відстані.
Вищий антикорупційний суд України схвалив позов Міністерства юстиції України про конфіскацію на користь держави двох квартир у Києві, які належать російському дизайнеру-пропагандисту Артемію Лебедєву. Про це у фейсбуці повідомила директор департаменту санкційної політики Мін’юсту Інна Багатих.
«ВАКС задовольнив позов Мінюсту про стягнення активів рашистського блогера і пропагандиста Артємія Лєбєдєва – в дохід держави стягнуто дві квартири в центрі Києва (138 кв.м та 193 кв.м)», – повідомила Інна Багатих.
У березні СБУ звинуватила Лебедєва у виправданні війни через репортаж із захопленої військами РФ Запорізької АЕС, яку він відвідав у червні 2022 року.
У січні минулого року Артемій Лебедєв опинився серед росіян, проти яких президент Володимир Зеленський запровадив санкції. У липні 2022 року Лебедєв опублікував відео «ДНР» та Україна. 48 годин челендж», в якому розповів про поїздку на окуповані Росією території Донецької та Запорізької областей.
Влітку 2021 року Лебедєв став одним із ведучих стріму «Прекрасна Росія бу-бу-бу» пропагандистського телеканалу RT.
У березні 2017 року СБУ заборонила Лебедєву в’їзд до України.
80-ті роковини Волинської трагедії: що заважає українсько-польському історичному порозумінню?
80 років тому, влітку 1943 року, відбулася найактивніша фаза кривавого українсько-польського протистояння в роки Другої світової війни. Епіцентром кровопролиття стала Волинь.
У Польщі День пам’яті жертв Волинської трагедії припадає на 11 липня, причому офіційна польська назва цього дня: «Національний день пам’яті жертв геноциду, здійсненого українськими націоналістами проти громадян Другої Республіки Польської». Рішення, щоб офіційно так тлумачити цю дату й ті події, польський Сейм ухвалив у 2016 році. В Україні на це відреагували вкрай критично. Офіційний Київ виказав жаль і неприйняття з цього приводу, а українські політики називали це антиукраїнським випадом з польського боку.
Це та історія, яка отруює сьогодення і може отруювати майбутнє українсько-польських відносин – загалом дружніх і, як показують, останні події, навіть союзницьких.
Більше про те, як тут наблизитися до порозуміння, як прибрати найгостріші та найконфліктніші кути, проєкт Радіо Свобода «Історична Свобода» поспілкувався з істориком і публіцистом, ініціатором Українсько-польського форуму істориків Олександром Зінченком.
Влада попередила про можливий обстріл військами РФ вокзалу Херсона. В області загинула жінка
Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін повідомив, що у вівторок російська армія вдарила з «Градів» по Софіївці Станіславської громади Херсонщини.
«За попередньою інформацією, загинула жінка, ще один чоловік дістав поранення. На місці працюють рятувальні служби», – написав він у Telegram.
Також Прокудін попередив, що у найближчі години ймовірний російський обстріл залізничного вокзалу Херсона.
«Не виходьте на вулицю без потреби», – звернувся посадовець.
За даними влади, минулої доби у регіоні були поранені троє людей. Лише по Херсону війська РФ випустили понад 20 снарядів.
Російські війська практично щодня обстрілюють Херсон та частину області. При цьому Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні.
Україна отримає запрошення у НАТО за рік – Подоляк
Україна отримає запрошення у НАТО на наступному саміті альянсу, який запланований у 2024 році у Вашингтоні – упевненість у цьому в ефірі програми Радіо Свобода Свобода.Ранок висловив радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк.
Зокрема, відповідаючи на запитання, яка ймовірність того, що Україна отримає запрошення на вступ до НАТО на саміті у Вашингтоні наступного року, якщо це не відбудеться у Вільнюсі, Михайло Подоляк відповів:
«100 відсотковість – вірогідність цього. Чому? Тому що, я думаю, до цього часу Росія остаточно втратить суб’єктність і перестане існувати як країна, яка може вести ті чи інші війни. Я так делікатно кажу про те, що Україна до цього часу має вже виграти цю війну. І, безумовно, це буде історично зафіксовано. Країна-переможець є ключовим членом НАТО з урахуванням досвіду, урахуванням обсягу армії, яка буде в Україні».
Сьогодні у Вільнюсі (Литва) стартував дводенний саміт НАТО. Серед тем зустрічі, як очікується, стане продовження військової та гуманітарної підтримки України і перспективи її вступу до організації.
Президент Володимир Зеленський 10 липня вкотре закликав НАТО надіслати Україні «чіткий сигнал» на підтримку її членства в Альянсі.