Литва запропонувала НАТО створити постійні бази біля кордонів із Росією
НАТО має розмістити постійні військові бази біля російських кордонів, відмовившись від акту про відносини Альянсу з Росією, який діє з 1997 року, заявив президент Литви Гітанас Науседа в інтерв’ю The Times.
«Коли Росія робить активні кроки щодо розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі, ми повинні вже нарешті оголосити, що основний акт Росія-НАТО мертвий», – сказав Науседа.
У столиці Литви, Вільнюсі 11 липня відкривається саміт НАТО.
Акт про відносини і співпрацю між НАТО і Москвою, підписаний у 1997 році, передбачає нерозміщення на території нових членів організації ядерної зброї й суттєвих бойових сил на постійній основі.
За даними видання, зараз сили НАТО розміщені у дев’яти країнах, зокрема у Польщі й країнах Балтії. Проте через дію акту між Росією та НАТО вони діють непостійно і ротуються, як правило, раз на пів року.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну НАТО відправило бойові групи до Болгарії, Румунії, Угорщини та Словаччини.
У жовтні минулого року авторитарний правитель Білорусі Олександр Лукашенко оголосив, що домовився з президентом Росії Володимиром Путіним про розгортання спільного угруповання військ на території Білорусі. Білоруське військове відомство повідомляло, що чисельність російських військових у складі угруповання становитиме близько дев’яти тисяч осіб.
У березні цього року Путін заявив, що Росія розмістить тактичну ядерну зброю у Білорусі. За його словами, Росія не передає Білорусі ядерну зброю, а розміщує свою зброю на її території.
НАТО прокладе Україні «шлях реформ» для вступу, але «графік» поки невідомий – Салліван
НАТО прокладе шлях реформ для України, щоб зрештою вона змогла приєднатися до Альянсу, заявив у вівторок радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван у Вільнюсі.
«Шлях реформ для України буде складено, але я не можу назвати його графік», – сказав Салліван журналістам.
Він виключив будь-яке негайне входження України в НАТО, враховуючи, що війна триває, інакше це «приведе НАТО до війни з Росією», сказав Салліван.
Вказуючи на «велику добру волю» до амбіцій України на саміті у Вільнюсі, Салліван сказав, що «питання у тому, який шлях?».
«Думаю, що ми можемо дійти хорошого порозуміння», – сказав він.
На запитання, чи буде членство в НАТО неможливим, поки російські війська залишаються на будь-якій території України, Салліван сказав, що двері для компромісу – відкриті.
«Сьогодні ми не збираємося визначати, як закінчиться війна, ми не збираємося давати цьому визначення», – сказав він.
Президент США Джо Байден в інтерв’ю CNN 9 липня заявив, що Україна поки не готова до членства в НАТО, війна з Росією має завершитися до того, як Києву буде надіслане запрошення приєднатися до Альянсу.
Напередодні саміту члени НАТО залишилися розділеними щодо того, як поставити Україну на шлях членства, але, схоже, усунули одну ключову перешкоду для приєднання Києва до Альянсу.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що запропонував пакет, який включає скасування вимоги Плану дій щодо членства (ПДЧ) – переліку політичних, економічних і військових цілей, яких інші країни Східної Європи повинні були досягти перед приєднанням до Альянсу. Водночас Столтенберґ заявив, що переговори щодо усунення Плану дій щодо членства (ПДЧ) зі шляху України до членства в НАТО все ще тривають.
Кремль намагається показати свій «повний контроль» над ситуацією із заколотом ПВК «Вагнер», заявили в американському Інституті вивчення війни (ISW).
Там прокоментували першу після заколоту «вагнерівців» публічну появу начальника Генштабу збройних сил Росії, командувача російського угруповання військ в Україні Валерія Герасимова і визнання Кремлем зустрічі президента РФ Володимира Путіна та очільника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина.
«Міністерство оборони Росії опублікувало кадри з Герасимовим у той самий день, коли Кремль визнав зустріч Путіна з Пригожиним 29 червня, що, ймовірно, сигналізує про відмову, принаймні офіційно, від заклику заколотників замінити вище російське військове керівництво. Відомий російський воєнний блогер стверджував, що поява у ЗМІ Герасимова і російського міністра оборони Сергія Шойгу свідчать про те, що кадрових перестановок не буде, і зазначив, що Путін ніколи не звільняє людей під зовнішнім тиском», – йдеться в повідомленні.
«Мовчазна згода на вимоги Пригожина щодо усунення Шойгу і Герасимова, ймовірно, зашкодила б безпеці режиму Путіна, створивши прецедент, коли опір і відвертий бунт стали б законними засобами для досягнення бажаних цілей. Публічна підтримка Шойгу і Герасимова та визнання зустрічі Путіна з Пригожиним вказує на те, що Кремль, ймовірно, має на меті зобразити заколот, його потенційні наслідки і заклики замінити керівництво Міноборони як вирішену справу», – додали в ISW.
Аналітики також зауважили, що, можливо, Кремль вирішив показати, що вирішує цю проблему зараз «через очевидну спробу Лукашенка дистанціюватися» від угоди між Кремлем і Пригожиним, в якій він виступив посередником.
Зустріч і публічна підтримка Шойгу й Герасимова узгоджуються з тим, що ISW продовжує вважати спробою Кремля пом’якшити широко поширену зневагу до чиновників Міноборони Росії, водночас позбавивши влади тих, хто симпатизував заколоту чи підтримав його, йдеться у повідомленні.
Військова компанія «Вагнер» Євгена Пригожина здійснила спробу збройного заколоту в Росії 24 червня через нібито намір Кремля розпустити угруповання. Зрештою Пригожин заявив про відмову від руху на Москву та заявив, що його підлеглі «йдуть у зворотному напрямку до польових таборів».
Після цього російські медіа повідомили, що кримінальну справу проти засновника «Вагнера» через збройний заколот у Росії закрили. Президент РФ Володимир Путін 26 червня заявив, що учасники угруповання мають вибір: підписати контракт зі збройними силами Росії, залишити службу чи «піти в Білорусь», куди, за повідомленнями, вирушив Пригожин.
Сам Пригожин у першому коментарі після припинення «походу на Москву» заявив, що його метою була демонстрація протесту проти ліквідації компанії «Вагнер», а не повалення влади в Росії.
Після заколоту групи «Вагнер» 23–24 червня пункти набору найманців у Росії почали закриватися. З вулиць російських міст почали демонтувати білборди з оголошеннями про найм до компанії.
В Офісі президента розповіли, про що Зеленський говоритиме з Байденом на саміті НАТО
Президенти США та України Джо Байден та Володимир Зеленський проведуть зустріч на полях саміту НАТО у Вільнюсі. Цю інформацію в ефірі проєкту Радіо Свобода «Свобода Ранок» підтвердив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.
Паралельно у Білому домі зазначили, що така зустріч відбудеться завтра – сказав у Вільнюсі радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван. За його словами, Байден і Зеленський обговорять, «як США разом із нашими партнерами готові взяти на себе довгострокові зобов’язання, щоб допомогти Україні захистити себе зараз і стримати майбутню агресію».
Михайло Подоляк в ефірі Радіо Свобода розповів, про що говоритимуть президенти. За його словами, темою зустрічі буде не лише питання вступу України вНАТО.
«Ширші питання, безумовно. Крім НАТО, ще питання пришвидшеного постачання зброї. Тому що ми бачимо, що до контрнаступу чи наступальних операцій, які нам необхідні інструменти, тобто і авіаційний компонент, і далекобійна ракета. Це друге питання. Третє питання – це все ж таки про програш Російської Федерації. Давайте так. Це навіть філософське питання таке, доктринальне питання, чому Росія має обов’язково програти і чому це вигідно демократичному світу вцілому і як має виглядати Росія після цього програшу, і чому не треба цього лякатися, і чому в принципі сьогодні Путін не контролює Російську Федерацію, не є сильним президентом», – сказав Подоляк.
Крім того, каже представник ОПУ, говоритимуть про економічну підтримку України та про правоохоронну, судову системи й антикорупційну діяльність.
Подоляк також додав, що президент Зеленський у Вільнюсі матиме і інші двосторонні зустрічі. Однак з міркувань безпеки про них зараз не повідомляють.
«Думаю, що там буде багато двосторонок. І представники Японії, Канади, Франції, Німеччини, але ж ви знаєте наш принцип з безпекової точки зору – ми не повідомляємо. От зустрівся президент – про це говоримо, а поки він не зустрівся – не повідомляємо», – сказав Подоляк.
Сьогодні у Вільнюсі (Литва) стартував дводенний саміт НАТО. Серед тем зустрічі, як очікується, стане продовження військової та гуманітарної підтримки України і перспективи її вступу до організації.
Голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко повідомив, що напередодні на Донеччині через обстріли військ РФ троє жителів регіону загинули і ще семеро були поранені.
За його словами, є руйнування будівель і пошкодження лінії електропередач.
Понад пів сотні разів російські війська обстріляли минулої доби територію Херсонської області. Як повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін, троє людей зазнали поранень.
«За минулу добу противник здійснив 52 обстріли, випустивши 297 снарядів з мінометів, артилерії, танків, «Градів», РПГ, та БПЛА. По місту Херсон ворог випустив 21 снаряд. Російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області», – повідомив Прокудін.
Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.
Гуменюк пояснила, чому війська РФ атакували портову інфраструктуру Одещини
Нічна атака дронами по Одещині була спрямована на портову інфраструктуру, щоб зірвати «зернову угоду», заявила в ефірі Радіо Свобода речниця Оперативного комнадування «Південь» Наталія Гуменюк.
За її словами, два безпілотники влучили в адміністративну будівлю припортової споруди, а уламки дронів, які вдалося збити, впали у термінали, зокрема у зерновий.
«Атака вочевидь була спрямована саме на портову інфраструктуру. Там, де скупчення зернового терміналу, відповідних місць зберігання зерна. І, враховуючи шантажі терористів про те, що вони хочуть перервати зернову угоду, в принципі все зрозуміло і виправдано». – сказала Гуменюк у коментарі програмі Свобода.Ранок.
За її словами, у зоні відповідальності ОК «Південь» збили 22 дрони-камікадзе, людських втрат внаслідок цього удару немає.
«Є незначні руйнування, які усуваються. Всі пожежі, які виникли внаслідок влучання і падіння уламків, були оперативно ліквідовані». – сказала речниця ОК «Південь».
У командуванні Повітряних сил повідомили, що сьогодні вночі російські сили випустили по Україні 28 дронів-камікадзе. Сили ППО збили 26 ударних безпілотників.
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо Росією та Україною з ООН та Туреччиною у Стамбулі у липні 2022 року. Потім її кілька разів продовжували. Нинішній термін дії «зернової угоди» спливає 17 липня. Москва заявляє, що передумов для її продовження наразі немає.
Влада столиці Росії Москви погрожує будівельним компаніям розірвати з ними контакти, якщо вони не досягнуть квот на надання «добровольців» для війни проти України, повідомляє британська розвідка.
«Повідомляється, що одній компанії поставлено за мету набрати 30 «добровольців» до кінця серпня 2023 року. Цей крок, ймовірно, в першу чергу, стосуватиметься етнічних меншин із бідніших регіонів Росії, таких як Дагестан і країни Центральної Азії, які складають більшість будівельників Москви», – заявили у розвідці.
Там додали, що цей захід, цілком імовірно, схвалений мером Москви Сергієм Собяніним. «Це продовжує його спроби мінімізувати вплив конфлікту на заможніших москвичів, водночас демонструючи підтримку воєнних зусиль», – йдеться в повідомленні.
Напередодні в огляді Міноборони Британії із посиланням на дані розвідки йшлося про те, що Росія майже напевно бореться з кризою військово-медичного забезпечення після того, як протягом 17 місяців повномасштабного вторгнення в Україну втрачала в середньому близько 400 осіб на день.
Командувач британської армії адмірал Ентоні Радакін заявив під час слухань у парламенті Великої Британії 5 липня, що Росія втратила вже близько половини бойового потенціалу своєї армії на війні проти України.
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
Пошкодження незначні, усі пожежі ліквідовано – КОВА про атаку Київщини безпілотниками
Голова Київської обласної військової адміністрації Руслан Кравченко підтвердив, що застосування військами РФ безпілотників по регіону принесло незначні руйнування.
«Повітряна тривога тривала майже дві години. Усі ворожі цілі були збиті силами ППО. Влучань не зафіксовано. Постраждалі відсутні. У двох районах Київщини внаслідок падіння уламків пошкоджені житлові будинки. Зокрема, 12 приватних будинків та один багатоповерховий. Пошкодження незначні: вибиті вікна, двері, посічені фасади, дахи. Крім того, внаслідок падіння уламків у декількох місцях зафіксовано загорання травʼяного настилу. Пожежі ліквідовано», – написав Кравченко у Telegram.
За його словами, оперативні служби на місцях продовжують роботи з ліквідації наслідків атаки.
Раніше у МВС повідомили, що в одному з населених пунктів на Київщині виявили уламки безпілотників «Шахед», через їх падіння пошкоджені вікна й господарські споруди приватного домоволодіння, загорілася трава.
Водночас Київська міська військова адміністрація повідомила, що Сили протиповітряної оборони України знищили всі безпілотники, які Росія запустила в напрямку Києва 11 липня.
У командуванні Повітряних сил ЗСУ підсумували, що українські сили протиповітряної оборони в ніч на 11 липня збили 26 безпілотників «Шахед» і один розвідувальний дрон типу Zala, запущені Росією. Крім Київщини, під атаку потрапила Одещина, де війська РФ вночі атакували зерновий термінал одного з портів.
Пошкодження незначні, усі пожежі ліквідовано – КОВА про атаку Київщини безпілотниками
- Вільнюс замайорів синьо-жовтими стягами. Столиця Литви приймає саміт НАТО, одним із головних питань на якому є питання України. То що ж отримає Київ після двох днів дискусій та чи залишиться задоволеним? Президент Володимир Зеленський непрямо, але підтвердив свій візит на поля саміту і має там в кулуарах поговорити із президентом США Джо Байденом. Чого Україна очікує і що отримає від цьогорічного саміту у Вільнюсі?
- В окупованому Криму росіяни розгортають застарілі зенітні гармати С-60 задля посилення ППО півострова. Про це повідомляє партизанський рух «Атеш». Чи дійсно окупанти готуються до бойових дій на території півострова?
- У Росії загинув командир підводного човна, який, за даними ЗМІ, запускав «Калібри» по Україні. Що відомо про це і чи є реакція військового керівництва РФ?
Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» на @Радіо Свобода
Війська РФ вночі атакували зерновий термінал одного з портів Одещини – ОК «Південь»
Російські війська у ніч на 11 липня здійснили «потужну дронову атаку» по півдню України, зокрема атакували зерновий термінал одного з портів Одещини, повідомили в оперативному командуванні «Південь».
«З акваторії Чорного моря ворог спрямував кілька хвиль ударних безпілотників типу Shahed-136. Підступний план атаки зернового терміналу одного з портів Одещини сили протиповітряної оборони не дали реалізувати. 22 дрони-вбивці знищено силами протиповітряної оборони півдня, два влучили в адмінбудівлю припортового об’єкту», – йдеться в повідомленні.
Через падіння уламків збитих дронів сталося займання двох припортових терміналів, в тому числі зернового, пожежі ліквідували, критичних руйнувань і постраждалих не зафіксували, додали в ОК «Південь».
Раніше в командуванні Повітряних сил Збройних сил України повідомили, що українські сили протиповітряної оборони в ніч на 11 липня збили 26 безпілотників «Шахед» і один розвідувальний дрон типу Zala, запущені Росією.
«У ніч на 11 липня російські окупанти атакували Україну з південно-східного напрямку (Приморсько-Ахтарськ) ударними безпілотниками іранського виробництва Shahed-136/131. Усього в ударі було задіяно 28 дронів-камікадзе», – йдеться в повідомленні.
Перед цим Київська міська військова адміністрація повідомила, що Сили протиповітряної оборони України знищили всі безпілотники, які Росія запустила в напрямку Києва 11 липня.
«Ворог вдруге цього місяця атакував Київ з повітря. Попередньо, як і на початку липня, противник застосував баражуючі боєприпаси Shahed. Іранські дрони були запущені з південного напрямку, ймовірно, з Краснодарського краю РФ. Усі виявлені повітряні цілі, які рухалися в напрямку Києва, були знищені силами і засобам нашої протиповітряної оборони», – заявив начальник КМВА Сергій Попко.
У МВС повідомили, що в одному з населених пунктів на Київщині виявили уламки безпілотників «Шахед», через їх падіння пошкоджені вікна й господарські споруди приватного домоволодіння, загорілася трава, про постраждализ інформації не було.
Втрати Росії у війні проти України перевищили 235 тисяч військових
Росія втратила у повномасштабній війні проти України близько 235 020 своїх військових, при чому 540 із них загинули за останню добу, заявив вранці 11 липня Генеральний штаб ЗСУ.
Крім того, за даними Генштабу, Росія втратила у війні:
- танків ‒ 4089 (чотири – за останню добу)
- бойових броньованих машин ‒ 7983 (+17)
- артилерійських систем – 4385 (+14)
- РСЗВ – 672 (+4)
- засобів ППО ‒ 414
- літаків – 315
- гелікоптерів – 310 (+1)
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3693 (+7)
- крилатих ракет ‒ 1271
- кораблів /катерів ‒ 18
- автомобільної техніки й автоцистерн – 6966 (+29)
- спеціальної техніки ‒ 640 (+8).
Командувач британської армії адмірал Ентоні Радакін заявив під час слухань у парламенті Великої Британії 5 липня, що Росія втратила вже близько половини бойового потенціалу своєї армії на війні проти України.
Станом на 7 липня Російська служба Бі-Бі-Сі і «Медіазона» спільно з командою волонтерів, користуючись відкритими даними, встановили імена 27 423 російських військовослужбовців, які загинули під час війни Росії проти України.
Автори дослідження також зазначають, що це «мінімальна оцінка російських втрат», а реальне число – «напевно вище».
Реальна цифра втрат, за оцінками авторів дослідження, може бути щонайменше вдвічі більшою. Таким чином, кількість загиблих, за найконсервативнішою оцінкою, може становити 55 тисяч осіб. Безповоротні втрати Росії з урахуванням тих, хто зазнав тяжкого поранення чи загинув, можуть становити щонайменше 247 тисяч осіб.
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні 2023 року американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Повітряні сили повідомили про збиття 26 «Шахедів» у ніч на 11 липня
Українські сили протиповітряної оборони в ніч на 11 липня збили 26 безпілотників «Шахед» і один розвідувальний дрон типу Zala, запущені Росією, повідомили вранці в командуванні Повітряних сил Збройних сил України.
«У ніч на 11 липня російські окупанти атакували Україну з південно-східного напрямку (Приморсько-Ахтарськ) ударними безпілотниками іранського виробництва Shahed-136/131. Усього в ударі було задіяно 28 дронів-камікадзе», – йдеться в повідомленні.
За повідомленням, дрони збили у зоні відповідальності повітряних командувань «Південь» і «Центр». Про те, чи були влучання, не повідомляють.
«Крім того, за минулу добу, 10 липня, Повітряні сили знищили ворожий вертоліт (тип уточнюється), три ударних БпЛА типу «Ланцет» і чотири розвідувальних дрони оперативно-тактичного рівня. За поточну та минулу добу авіація Повітряних Сил завдала по ворожих позиціях понад 20 групових авіаційних ударів», – додали в Повітряних силах.
Раніше сьогодні Київська міська військова адміністрація повідомила, що Сили протиповітряної оборони України знищили всі безпілотники, які Росія запустила в напрямку Києва 11 липня.
«Ворог вдруге цього місяця атакував Київ з повітря. Попередньо, як і на початку липня, противник застосував баражуючі боєприпаси Shahed. Іранські дрони були запущені з південного напрямку, ймовірно, з Краснодарського краю РФ. Усі виявлені повітряні цілі, які рухалися в напрямку Києва, були знищені силами і засобам нашої протиповітряної оборони», – заявив начальник КМВА Сергій Попко.
Тим часом, оперативне командування «Південь» повідомляло, що російські війська атакують південь України. «Ведеться бойова робота силами протиповітряної оборони», – йшлося в повідомленні. Подробиці наразі невідомі.
У Вільнюсі стартує саміт НАТО. Україна очікує «чіткого сигналу»
У столиці Литви Вільнюсі 11 липня відкривається дводенний саміт НАТО. Головною темою зустрічі стане продовження військової та гуманітарної підтримки України і перспективи її вступу до організації.
Видання Bloomberg повідомило, що президент України Володимир Зеленський прибуде на саміт НАТО у Вільнюсі в середу. А журналіст Politico Джонатан Лемайр у твіттері повідомив, що президент США Джо Байден у кулуарах саміту НАТО у Вільнюсі проведе зустріч із президентом України Володимиром Зеленським.
Президент США Джо Байден в інтерв’ю CNN 9 липня заявив, що Україна поки не готова до членства в НАТО, війна з Росією має завершитися до того, як Києву буде надіслане запрошення приєднатися до Альянсу.
Напередодні саміту члени НАТО залишилися розділеними щодо того, як поставити Україну на шлях членства, але, схоже, усунули одну ключову перешкоду для приєднання Києва до Альянсу.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що запропонував пакет, який включає скасування вимоги Плану дій щодо членства (ПДЧ) – переліку політичних, економічних і військових цілей, яких інші країни Східної Європи повинні були досягти перед приєднанням до Альянсу.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба раніше написав у твіттері, що союзники досягли консенсусу щодо відмови від ПДЧ, але додав, що хоча він вітає довгоочікуване рішення, це також «найкращий момент, щоб прояснити запрошення Україні стати членом».
Президент Зеленський 10 липня вкотре закликав НАТО надіслати Україні «чіткий сигнал» на підтримку її членства в Альянсі.
Водночас генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що переговори щодо усунення Плану дій щодо членства (ПДЧ) зі шляху України до членства в НАТО все ще тривають.
Москва вкотре виступила проти приєднання України до НАТО. Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що це матиме «дуже, дуже негативний» вплив на безпеку Європи, і Москва повинна буде розглянути «тверду» відповідь на те, що він назвав «абсолютною небезпекою і загрозою для країни».
Також одним із важливих питань саміту стане вступ до НАТО Швеції. Раніше нейтральна країна зголосилася приєднатися до НАТО незабаром після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Крім того, як повідомило агентство Reuters, країни НАТО 10 липня, до офіційного початку саміту, дійшли згоди про можливу військову відповідь на гіпотетичну атаку з боку Росії. Подібні плани узгоджені вперше після закінчення Холодної війни між СРСР та Заходом.
У плани країн НАТО також входить збільшення військових бюджетів, нарощування озброєнь і підтримка сильнішими членами союзу слабших країн.
На думку лідерів НАТО, кожна країна-учасниця має збільшити свій військовий бюджет як мінімум до 2% ВВП. Як зазначають в організації, виконання цього плану може тривати кілька років. Водночас, наголошують вони, весь Альянс має бути готовим до негайної відповіді на можливу агресію.
В ISW підрахували, скільки територій звільнили ЗСУ за 5 тижнів
Українські військові за п’ять тижнів наступу звільнили майже стільки ж територій, скільки російські війська захопили за шість місяців, підрахував американський Інститут вивчення війни (ISW).
«Від початку контрнаступу України 4 червня, як підрахував ISW на основі власних даних, українські сили відвоювали приблизно 253 квадратних кілометри території. (Українські офіційні повідомлення про звільнену територію відрізняються від ISW, майже напевно через те, що Україна розраховувала свій початковий контроль над місцевістю по-іншому. ISW надає власну цифру звільненої території, щоб порівняти здобутки Росії й України.) Російська сили захопили загалом 282 квадратних кілометри на всьому театрі бойових дій з 1 січня», – йдеться в повідомленні.
Аналітики зауважують, що 10 липня українські війська вели контрнаступальні дії щонайменше на трьох ділянках фронту.
«Українські військові заявили, що продовжували наступальні дії на Бахмутському, Бердянському і Мелітопольському напрямках. У Генштабі України повідомили, що за минулий тиждень на Бахмутському напрямку українські війська звільнили чотири квадратних кілометри території, а з початку контрнаступальних дій на Бахмутському напрямку (ймовірно, приблизно з початку червня) – загалом 24 квадратних кілометри. У Генштабі також повідомили, що на Бердянському і Мелітопольському напрямках українські війська просунулися до одного кілометра, а загалом з моменту початку контрнаступальних дій українських військ на цих напрямках – 8,6 кілометра», – йдеться в повідомленні.
В ISW також згадали заяву Міноборони України про те, що вже декілька днів Сили оборони України тримають під вогневим контролем переміщення військ РФ під Бахмутом.
«Українські офіційні особи нещодавно дали зрозуміти, що Україна прагне захопити російські сили в пастку в місті, і, схоже, українські операції в районі Бахмута в останні дні мали на меті повільно оточили російські війська в Бахмуті та на його флангах», – заявили аналітики.
В ISW зауважили, що постійні сигнали українських офіційних осіб про оперативні наміри України в Бахмуті разом із «явним занепокоєнням» російських воєнних блогерів щодо того, якими саме можуть бути ці наміри, свідчить про те, що українські контрнаступальні дії в цьому напрямку «можуть серйозно загрожувати російському контролю над Бахмутом, хоча ще занадто рано прогнозувати звільнення міста».
Напередодні заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, що в Бахмуті вже декілька днів Сили оборони України тримають під вогневим контролем переміщення військ РФ містом. За її словами, це стало можливим завдяки тому, що в процесі просування вперед українські війська взяли під контроль основні панівні висоти довкола Бахмута.
Також командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що загарбники перебувають у пастці, а Бахмут береться під вогневий контроль Сил оборони.
Командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський 10 липня заявив, що українські військові впродовж останньої доби ліквідували понад дві роти армії РФ на Таврійському напрямку і продовжують просуватися.
Розвідка Великої Британії та американський Інститут вивчення війни (ISW) 8 липня заявили, що після затишшя в червні 2023 року протягом останніх семи днів Бахмут знову став місцем одних із найзапекліших боїв на фронті. Вони підтвердили, що українські сили досягли стабільних успіхів як на півночі, так і на півдні міста, яке окупувала Росія.
Командувач Сухопутних військ України Олександр Сирський в інтерв’ю ABC News на запитання, чи впевнений він у тому, що Україна зможе повернути Бахмут, відповів: «Так, звісно. Я впевнений».
МВС повідомило про пошкодження через падіння уламків «Шахедів» на Київщині
В одному з населених пунктів на Київщині виявили уламки безпілотників «Шахед», які вранці 11 липня запустила Росія в напрямку Києва, повідомило Міністерство внутрішніх справ України.
«Уламки «Шахедів» були виявлені в одному із населених пунктів області. Пошкоджено вікна й господарські споруди приватного домоволодіння, виникло загоряння травʼяного настилу. Інформація про постраждалих не надходила. На місці працюють відповідні служби», – йдеться в повідомленні.
Раніше сьогодні Київська міська військова адміністрація повідомила, що Сили протиповітряної оборони України знищили всі безпілотники, які Росія запустила в напрямку Києва 11 липня.
«Ворог вдруге цього місяця атакував Київ з повітря. Попередньо, як і на початку липня, противник застосував баражуючі боєприпаси Shahed. Іранські дрони були запущені з південного напрямку, ймовірно, з Краснодарського краю РФ. Усі виявлені повітряні цілі, які рухалися в напрямку Києва, були знищені силами і засобам нашої протиповітряної оборони», – заявив начальник КМВА Сергій Попко.
За його словами, ці дані «оновлюються і уточнюються».
Скільки саме безпілотників запустили російські військові і скільки було знищено – не уточнюється. Командування Повітряних сил своїх даних поки що не наводило.
Тим часом, оперативне командування «Південь» повідомило раніше сьогодні, що російські війська атакують південь України. «Ведеться бойова робота силами протиповітряної оборони», – йшлося в повідомленні. Подробиці наразі невідомі.
Генштаб: на фронті за добу було 30 бойових зіткнень, тривають «важкі бої»
Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що протягом добу на фронті було 30 бойових зіткнень.
«Противник зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої», – йдеться в повідомленні, опублікованому вранці 11 липня.
Зокрема, за даними командування, на Бахмутському напрямку, українські військові успішно відбили атаки загарбників у районі населеного пункту Григорівка Донецької області, на Авдіївському напрямку Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ у районі Сєверного Донецької області.
«На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні подальшого просування наших військ… Водночас Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському і Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах», – додали у Генштабі.
Напередодні заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, що в Бахмуті вже декілька днів Сили оборони України тримають під вогневим контролем переміщення військ РФ містом. За її словами, це стало можливим завдяки тому, що в процесі просування вперед українські війська взяли під контроль основні панівні висоти довкола Бахмута.
Також командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що загарбники перебувають у пастці, а Бахмут береться під вогневий контроль Сил оборони.
Командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський 10 липня заявив, що українські військові впродовж останньої доби ліквідували понад дві роти армії РФ на Таврійському напрямку і продовжують просуватися.
КМВА: сили ППО знищили всі дрони, які летіли на Київ
Сили протиповітряної оборони України знищили всі безпілотники, які Росія запустила в напрямку Києва 11 липня, повідомила Київська міська військова адміністрація.
«Ворог вдруге цього місяця атакував Київ з повітря. Попередньо, як і на початку липня, противник застосував баражуючі боєприпаси Shahed. Іранські дрони були запущені з південного напрямку, ймовірно, з Краснодарського краю РФ. Усі виявлені повітряні цілі, які рухалися в напрямку Києва, були знищені силами і засобам нашої протиповітряної оборони», – заявив начальник КМВА Сергій Попко.
За його словами, ці дані «оновлюються і уточнюються».
Скільки саме безпілотників запустили російські військові і скільки було знищено – не уточнюється. Командування Повітряних сил своїх даних поки що не наводило.
Тим часом, оперативне командування «Південь» повідомило раніше сьогодні, що російські війська атакують південь України. «Ведеться бойова робота силами протиповітряної оборони», – йшлося в повідомленні. Подробиці наразі невідомі.
Російські військові регулярно обстрілюють цивільну інфраструктуру українських міст. При цьому Москва, попри наявність свідчень і доказів, заперечує, що цілить по мирних жителях.
США, Британія та ЄС привітали рішення Ердогана щодо вступу Швеції до НАТО
Президент Сполучених Штатів Джо Байден привітав рішення Туреччини ратифікувати вступ Швеції до Північноатлантичного альянсу 10 липня.
«Я готовий працювати з президентом Ердоганом і Туреччиною над посиленням оборони та стримування в євроатлантичному регіоні. Я з нетерпінням чекаю можливості привітати прем’єр-міністра Крістерссона та Швецію як нашого 32-го союзника по НАТО», – йдеться в заяві Білого дому.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала рішення Ердогана «історичним».
«Я вітаю важливий крок, який пообіцяла здійснити Туреччина – ратифікувати вступ Швеції до НАТО», – заявила вона.
На думку міністра закордонних справ Великої Британії Джеймса Клеверлі, членство Швеції в Альянсі є «в інтересах всіх» і посилить загальну безпеку.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган 10 липня погодився розблокувати вступ Швеції до НАТО після тривалого опору. Зокрема, раніше того ж дня він заявляв, що Європейський союз повинен відкрити шлях для приєднання Анкари до блоку до того, як парламент Туреччини схвалить заявку Швеції на приєднання до НАТО.
Швеція та Фінляндія подали заявки на вступ до НАТО в травні 2022 року через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Фінляндію вже прийняли до НАТО. Але заявку Швеції тривалий час не погоджували Угорщина та Туреччина. Анкара, зокрема, вимагала від Швеції видачі представників «Робітничої партії Курдистану», яку турецька влада вважає терористичною організацією.
НАТО: Швеція підтримуватиме прогрес Туреччини на шляху до членства в ЄС
Співпраця Туреччини та Швеції щодо протидії тероризму триватиме після вступу скандинавської країни до НАТО – про це йдеться в заяві Північноатлантичного альянсу 10 липня.
За заявою, обидві країни погодилися, що співпраця в цьому напрямку є «тривалим зусиллям».
«Ми зобов’язуємося дотримуватись принципу, за яким між членами Альянсу не повинно бути жодних обмежень, бар’єрів чи санкцій щодо оборонної торгівлі та інвестицій. Ми будемо працювати над усуненням таких перешкод», – йдеться в заяві.
Альянс також анонсує посилення економічної співпраці Анкари та Стокгольма в рамках Спільного економіко-торговельного комітету (JETCO).
«Швеція активно підтримуватиме зусилля з пожвавлення процесу вступу Туреччини до ЄС, в тому числі модернізацію Митного союзу ЄС-Туреччина та лібералізацію візового режиму», – йдеться в тексті.
Водночас генеральний секретар Єнс Столтенберґ заявив на пресконференції 10 липня, що Євросоюз «повинен сам вирішувати питання щодо свого розширення».
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган 10 липня погодився розблокувати вступ Швеції до НАТО після тривалого опору. Зокрема, раніше того ж дня він заявляв, що Європейський Союз повинен відкрити шлях для приєднання Анкари до блоку до того, як парламент Туреччини схвалить заявку Швеції на приєднання до НАТО.
Швеція та Фінляндія подали заявки на вступ до НАТО в травні 2022 року через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Фінляндію вже прийняли до НАТО. Але заявку Швеції тривалий час не погоджували Угорщина та Туреччина. Анкара, зокрема, вимагала від Швеції видачі представників «Робітничої партії Курдистану», яку турецька влада вважає терористичною організацією.
Евакуація з прикордоння Сумщини буде добровільною і плановою – голова області
Евакуація з п’ятикілометрової прикордонної зони в Сумській області буде плановою – про це заявив голова обласної військової адміністрації Володимир Артюх на брифінгу 10 липня.
Він згадав заяву командувача Об’єднаних сил Сергія Наєва, який порекомендував обласній владі розглянути евакуацію жителів прикордонних районів. Артюх також навів дані за останні два місяці, за якими область зазнала 1 349 обстрілів.
«В порівнянні з попередніми місяцями вдвічі (кількість обстрілів – ред.)збільшилося. Це 28 авіаційних ударів, 20 ударів із застосуванням шахедів, понад 22 застосування інших БПЛА, які використовували бомби в ці 5-кілометровій зоні», – перелічив він.
Також внаслідок лише діяльності диверсантів загинув 41 місцевий житель, 81 отримав поранення, додав Артюх.
«За нашими підрахунками, підпадає під евакуацію під 20 тисяч людей. Всього 15 громад, чотири райони. Найбільше населення буде евакуйовано в Сумському та Шостинському районах. Я хотів би сказати, що екстреної евакуації не буде. Евакуація розпочнеться в плановому порядку після того, як громадяни приймуть особисте рішення», – сказав голова Сумщини.
За його словами, законодавство передбачає, що така евакуація відбувається з письмової згоди, відмова також має бути зафіксована письмово.
«Почнеться евакуація тільки після того, як я особисто і комісія, яка буде створена, переконаємося в готовності нових місць мешкання і готовності безпечно виконати евакуацію», – додав Артюх.
Раніше 10 липня Сумська ОВА заявила про необхідність виселення цивільних з п’ятикілометрової зони біля кордону з Росією через посилення обстрілів.