Зеленський у Львові: «на 500-й день війни ми повернули додому наших героїв»
На п’ятисотий день війни Україна повернула додому героїв – командирів підрозділів, які захищали Маріуполь та «Азовсталь», зазначив президент Володимир Зеленський у Львові, пише «Укрінформ».
«Дорогий український народе, сьогодні 500 днів повномасштабної війни, 500 днів як ми боремося за свободу і незалежність для України, за гідність, за право на життя для всіх наших людей усієї країни. Україна завжди буде вдячна кожному і кожній, хто б’ється за неї, – нашим воїнам, нашим героям. Сьогодні, у 500-ий день війни ми повернули додому, в Україну п'ятьох наших героїв, Героїв України, командирів захисту Маріуполя і «Азовсталі» – Дениса Прокопенка, Святослава Паламаря, Сергія Волинського, Олега Хоменка, Дениса Шлегу. Вони воювали заради України, героїчно воювали, абсолютно. Вони пройшли через російський полон, потім більше 300 днів вони були в Туреччині, їм час бути вдома», – заявив Зеленський.
Він особисто подякував президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану і турецькій стороні за допомогу у звільненні з полону керівників оборони «Азовсталі».
Глава держави також висловив вдячність українській команді, яка працює заради повернення українців додому: Андрію Єрмаку, Кирилу Буданову, Ігорю Клименку, Рустему Умерову, всій Службі безпеки України.
Ввечері, 8 липня, у Львові почалась молитва до 500-го дня війни за участі президента Володимира Зеленського, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
8 липня президент Володимир Зеленський повідомив, що всі українські командири, які керували обороною «Азовсталі» повертаються в Україну з Туреччини, де перебували після звільнення з російського полону.
У червні президент Володимир Зеленський повідомляв, що від початку повномасштабного вторгнення Росії Україна повернула з полону 2526 українців.
Раніше очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України Кирило Буданов оцінював, що близько 40% тих, кого Росія утримує в полоні – це цивільні люди, решта полонених – військові.
4 травня уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що, за приблизними оцінками, Росія незаконно утримує понад 20 тисяч українських цивільних заручників. Це дані на підставі звернень родичів, чиїх близьких затримала російська сторона.
33 тисячі українських прапорів піднімуть у Вільнюсі, щоб Україна стала 33-м членом НАТО
У столиці Литви волонтерські групи, місцеві активісти та представники української громади готуються до саміту НАТО, що триватиме у Вільнюсі 11–12 липня.
«Вільнюс увесь в українських прапорах, а з нагоди саміту НАТО їх буде встановлено рівно 33 тисячі. Щоб Україна стала 33-ю країною Альянсу», – розповіла у коментарі «Голосу Америки» голова громади українців міста Вільнюсу Наталія Шертвітєнє. Читайте про це за лінком
Останній енергоблок ЗАЕС залишається у стані «гарячого зупину» – ГУР
Наразі останній енергоблок Запорізької атомної електростанції продовжує перебувати у стані «гарячого зупину», що становить «підвищену небезпеку», повідомив в ефірі телемарафону представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.
Він нагадав, що ГУР оприлюднило карту мінно-вибухових загороджень, які російські окупанти розмістили на території ЗАЕС.
«З одного боку, це «привіт» усім «голубам миру», які кажуть за кордоном, що не бачать проблем у діях окупантів. З іншого боку, це сигнал для самих окупантів про те, що українці точно все бачать. Власне, рашисти вже зреагували на оприлюднення цієї інформації і терміново представники Росгвардії виїхали туди для того, щоб вносити відповідні корективи», – зазначив Юсов.
Він пояснив, що ця карта показує лише на рівні мінно-вибухових загороджень, що відбувається на станції. За його словами, наразі вся територія станції замінована. Крім цього, є ще окреме мінування, окрема техніка, вантажівки з вибухівкою.
Юсов підкреслив, що процес мінування продовжується.
«Поки об’єкт знаходиться у руках окупантів небезпека зберігається. Але неймовірними зусиллями Україна, Сектор безпеки і оборони, наша дипломатія, воєнно-політичне керівництво вживає публічних і не публічних заходів для того, щоб впливати на зменшення рівня небезпеки», –зауважив представник ГУР.
Редакція не може перевірити цю інформацію з незалежних джерел.
Днями очільник ГУР Кирило Буданов заявив, що загроза катастрофи на окупованій російськими військами Запорізькій АЕС зменшується. Причини він відмовився називати, але заявив, що розвідка робить «певні публічні й непублічні дії в цій сфері».
Генеральний штаб Збройних сил України заявив 4 липня про можливу підготовку Росією провокації на території окупованої нею Запорізької атомної електростанції «найближчим часом».
Перед цим у «Росенергоатомі» заявили, що Україна нібито має атакувати Запорізьку АЕС в Енергодарі в ніч на середу, 5 липня.
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) 5 липня закликало надати додатковий доступ до окупованої Росією Запорізької АЕС, щоб «підтвердити відсутність на місці мін або вибухівки».
Президент України Володимир Зеленський 22 червня заявив, що Росія розглядає сценарій теракту на Запорізькій АЕС – найбільшій атомній електростанції в Європі, і Київ передав ці дані країнам-партнерам. У Кремлі традиційно заперечили звинувачення і назвали цю заяву «черговою брехнею».
Перед цим керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов заявив, що російські війська додатково замінували окуповану Запорізьку АЕС.
Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку повномасштабного вторгнення 2022 року.
«Йдеться про звільнення власної території»: влада Німеччини щодо постачання касетних боєприпасів
Влада Німеччини виступає загалом проти використання касетних боєприпасів, але у випадку України йдеться про захист власної території, сказав речник федерального уряду Штеффен Гебештрайт, відповідаючи на прохання журналістів прокоментувати рішення США передати Україні цей вид зброї.
«У даному випадку ми маємо справу з особливою ситуацією: Україна використовує свої боєприпаси для захисту власного цивільного населення. Йдеться про дії власного уряду для звільнення власної території», – сказав речник.
Він також закликав не забувати, що «Росія вже масово застосовувала касетні боєприпаси в загарбницькій війні проти України».
Водночас Гебештрайт підкреслив, що «позицію федерального уряду ФРН щодо такої зброї чітко відображає той факт, що ФРН приєдналася до Конвенції про касетні боєприпаси в 2010 році». Але, на відміну від Федеративної Республіки, США та Україна не є учасниками Конвенції Осло, нагадав він.
Речник також висловив упевненість, що «американські друзі не легковажили з рішенням передати відповідні боєприпаси».
7 липня США оголосили про надання Україні чергового пакету військової допомоги обсягом у близько 800 мільйонів доларів. До нього, зокрема, увійшли касетні боєприпаси, про надання яких раніше повідомив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Він сказав журналістам у Білому домі, що відправка тисяч касетних боєприпасів в Україну є правильним рішенням у той час, як Київ прагне продовжити свій контрнаступ проти вторгнення Росії.
Президент Джо Байден схвалив пропозицію відправити боєприпаси в рамках наступного пакету військової допомоги після одностайної рекомендації своїх радників, сказав Салліван.
«Ми визнаємо, що касетні боєприпаси створюють ризик заподіяння шкоди цивільному населенню від боєприпасів, що не вибухнули, ось чому ми відкладали це рішення стільки, скільки могли», – пояснив радник.
«Порушення умов»: Пєсков відреагував на повернення командирів «Азовсталі» в Україну
Повернення в Україну з Туреччини командирів «Азовсталь» нібито є «порушенням домовленостей щодо обміну полоненими», сказав прессекретар російського президента Дмитро Пєсков.
«Повернення з Туреччини в Україну «ватажків азовців» є ні чим іншим, як прямим порушенням умов наявних домовленостей. Причому в цьому випадку умови порушила як українська сторона, так і турецька сторона», – заявив він.
За словами Пєскова, командири «Азовсталі» нібито мали перебувати на території Туреччини до кінця війни.
Він додав, що російську сторону «ніхто не поставив до відома про повернення командирів в Україну».
8 липня президент Володимир Зеленський повідомив, що всі українські командири, які керували обороною «Азовсталі» повертаються в Україну з Туреччини, де перебували після звільнення з російського полону.
За добу відбулось понад 25 бойових зіткнень – зведення Генштабу ЗСУ
Армія РФ продовжує зосереджувати основні сили на чотирьох напрямках фронту, за добу відбулось понад 25 бойових зіткнень, йдеться в вечірньому зведенні Генерального штабу Збройних сил України.
«Протягом доби російські окупанти завдали чергового ракетно-авіаційного удару по території України, застосувавши зенітні керовані ракети із ЗРК С-300 та іранські ударні БПЛА Shahed. У результаті бойової роботи підрозділами протиповітряної оборони Сил оборони України знищено 5 ударних БПЛА типу Shahed», – кажуть українські військові.
Крім того відомо, що російські військові завдали завдали 34 авіаційних удари, здійснили 42 обстріли з реактивних систем залпового вогню: «зокрема, внаслідок обстрілу російськими військовими Лиману 8 цивільних людей загинули і 13 отримали поранення».
«Авіація сил оборони за добу завдала сім ударів по районах зосередження особового складу противника. Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 11 артилерійських засобів на вогневих позиціях, один склад боєприпасів, три засоби протиповітряної оборони та дві станції радіоелектронної боротьби ворога», – підсумували в Генштабі ЗСУ.
Богослов Баб’як про агресію Росії і настанови митрополита Шептицького для українців на час війни
Постать митрополита УГКЦ Андрея Шептицького, якого називають Мойсеєм українського народу, у нинішній воєнний час є моральним провідником для багатьох українців-патріотів.
А ще на прикладі цієї історичної особистості Україна може вдало просувати свою ідею здорового демократичного націоналізму в католицькому світі і за кордоном. Зокрема, з цією метою доктор богословських наук, священик УГКЦ Августин Баб’як написав і видав в Італії нову книжку про митрополита італійською мовою. Її назва – «Задля любові до свого народу. Героїчне життя митрополита Андрея Шептицького (1865–1944)» (Per amore del suo popolo. La vita eroica del metropolita Andrea Sheptyckyj (1865–1944).
Радіо Свобода поспілкувалося із багатолітнім дослідником спадщини глави УГКЦ митрополита Андрея Шептицького та досвідченим душпастирем для українців у північному італійському регіоні Трентино-Альто Адідже отцем Августином Баб’яком. Читайте і дивіться за лінком
Кабмін спростив механізм постачання донорської крові на фронт
Кабінет міністрів спростив механізм постачання донорської крові на фронт, що дозволить зберегти більше життів українських військових, йдеться в повідомленні пресслужби відомства.
Як зазначають в уряді, «нова постанова МОЗ допоможе уникнути бюрократії та неоптимально організованих процесів у питанні передачі донорської крові нашим військовим».
«Тепер у кожному медичному підрозділі буде людина, яка відповідає за донорську кров. Вона зможе наперед сформулювати запит на потрібні обсяги крові, щоб їх вчасно підготували та направили до зони бойових дій», – зазначили в Кабміні.
Процес отримання донорської крові тепер передбачатиме наступний алгоритм дій:
- опорний суб’єкт системи крові комплектує необхідний обсяг донорської крові та її компонентів та повідомляє регіональних координаторів про дату та місце їх отримання;
- регіональний координатор забезпечує отримання, транспортування та розподіл донорської крові та її компонентів відповідно до запитів, поданих координаторами медичних підрозділів.
Завдання медичних підрозділів буде зводитись до формування запитів та звітів.
«Такий підхід дозволяє військовим медикам оптимально витрачати свій час і не докладати зайвих зусиль на пошук та забезпечення доставки донорської крові та її компонентів», – додають у Кабміні.
За даними МОЗ, близько 60% смертей українських військових, яких можна було уникнути, пов’язані з втратою крові. Своєчасне переливання може суттєво зменшити цей відсоток.
Британія та Іспанія виступили проти постачання Україні касетних боєприпасів
Велика Британія та Іспанія виступили проти використання касетних боєприпасів, які США погодились відправити в Україну, пише Sky News.
Зокрема, за словами прем’єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака, Сполучене Королівство входить до числа 123-х країн, які підписали Конвенцію, яка забороняє використання снарядів такого типу.
«Велика Британія підписала Конвенцію, яка забороняє виробництво або використання касетних боєприпасів і не заохочує їхнє використання», – сказав Сунак.
Водночас він підкреслив, що країна «продовжуватиме підтримувати Україну у боротьбі з агресією РФ».
«Ми продовжуватимемо робити свій внесок у підтримку України проти незаконного та неспровокованого вторгнення Росії, але ми зробили це, надавши важкі бойові танки та зовсім нещодавно зброю великої дальності», – сказав він.
Міністр оборони Іспанії Маргарита Роблес заявила, що касетні боєприпаси не можна надсилати для допомоги України «ні в якому разі».
«Ні» касетним боєприпасам і «так» законній обороні України, яка, як ми розуміємо, не повинна здійснюватися касетними снарядами», – заявила очільниця іспанського оборонного відомства.
7 липня США оголосили про надання Україні чергового пакету військової допомоги обсягом у близько 800 мільйонів доларів. До нього, зокрема, увійшли касетні боєприпаси, про надання яких раніше повідомив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Він сказав журналістам у Білому домі, що відправка тисяч касетних боєприпасів в Україну є правильним рішенням у той час, як Київ прагне продовжити свій контрнаступ проти вторгнення Росії.
Президент Джо Байден схвалив пропозицію відправити боєприпаси в рамках наступного пакету військової допомоги після одностайної рекомендації своїх радників, сказав Салліван.
«Ми визнаємо, що касетні боєприпаси створюють ризик заподіяння шкоди цивільному населенню від боєприпасів, що не вибухнули, ось чому ми відкладали це рішення стільки, скільки могли», – пояснив радник.
Зеленський зустрівся з Вселенським патріархом: говорили про формулу миру
У суботу, 8 липня, президент Володимир Зеленський у Стамбулі зустрівся із Вселенським патріархом Варфоломієм – вони обговорили реалізацію української формули миру та повернення депортованих Росією дітей.
«Дякую за непохитну підтримку та молитви за мир, за засудження агресії та злочинів, усебічну допомогу українцям і українкам, які постраждали внаслідок війни!» – зазначив Зеленський у своєму телеграмі.
У пресслужбі Офісу президента зазначають, що глава держави поінформував Вселенського патріарха «про ситуацію на фронті й нещодавні злочини агресора проти цивільних українців».
Президент подякував Його Всесвятості за непохитну підтримку України, молитви за мир, засудження агресії та злочинів, усебічну допомогу українцям, які постраждали внаслідок війни.
«Сьогодні важливий день – наша боротьба триває вже 500 днів, із моменту повномасштабного вторгнення. Ми маємо підтримку Його Всесвятості, молитви за наших бійців, за народ, за наших людей, за життя в Україні», – сказав Зеленський.
Зі свого боку патріарх Варфоломій відзначив важливість досягнення миру в Україні.
«Вселенський патріархат як Матір-церква всіх православних в Україні завжди перебуває на їхньому боці», – наголосив Вселенський патріарх і додав: «Хочу побажати, щоб повернулися всі полонені й усі діти, які зараз перебувають далеко від своїх домівок».
Президент Володимир Зеленський 7 липня прибув до Туреччини після візитів до трьох інших країн: Болгарії, Чехії і Словаччини. У Стамбулі Зеленський провів зустріч із президентом Реджепом Таїпом Ердоганом, а також зустрівся зі Вселенським патріархом Варфоломієм, з яким обговорив реалізацію формули миру і повернення українських дітей, депортованих до Росії.
Крім того, Зеленський повідомив про проведену в Туреччині телефонну розмову з прем’єр-міністром Португалії Антоніу Коштою, з яким вони «скоординували позиції напередодні Вільнюського саміту НАТО».
Всі командири оборони «Азовсталі» повертаються з Туреччини – Зеленський
Усі українські командири, які керували обороною «Азовсталі» повертаються в Україну з Туреччини, де перебували після звільнення з російського полону, повідомив президент Володимир Зеленський.
«Ми повертаємося додому з Туреччини і веземо наших героїв додому», – зазначив глава держави.
За словами Зеленського, в Україну повертаються:
- Денис Прокопенко «Редіс» – командир «Азову»;
- Сергій Волинський «Волина» – в.о. командира 36-ї окремої бригади морської піхоти;
- Святослав Паламар «Калина» – заступник командира «Азову»;
- Олег Хоменко – майор Національної гвардії України;
- Денис Шлега – полковник Національної гвардії України.
У червні президент Володимир Зеленський повідомляв, що від початку повномасштабного вторгнення Росії Україна повернула з полону 2526 українців.
Раніше очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України Кирило Буданов оцінював, що близько 40% тих, кого Росія утримує в полоні – це цивільні люди, решта полонених – військові.
4 травня уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що, за приблизними оцінками, Росія незаконно утримує понад 20 тисяч українських цивільних заручників. Це дані на підставі звернень родичів, чиїх близьких затримала російська сторона.
Війна в Україні не затягнеться на роки – Подоляк
Із огляду на ресурси України та Росії, війна між країнами не може затягнутися на роки, зазначив радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк в інтерв’ю Meduza.
Як пояснив Подоляк, ресурсні можливості України поступово зростають. Попри те, що «наша країна не отримує швидко ті чи інші компоненти для ведення бойових дій, однак в майбутньому темпи зростатимуть, оскільки військово-промислові комплекси нашої країни й партнерів працюють дедалі інтенсивніше».
«Просто до війни ніхто не виробляв десятки тисяч снарядів на місяць – а зараз зовсім інше сприйняття потреб військово-промислоового комплексу і готується необхідний обсяг озброєнь», – відзначив Подоляк.
Тим часом ресурси Росії «поступово скорочуються». За словами радника керівника Офісу президента, «ворог витратив практично все, що мав до війни, а докуповувати десь ті чи інші матеріали для виробництва нових обсягів зброї й ракет – це намагатися знайти когось на обкладеному санкціями ринку».
«Плюс це вимагає преміальних виплат. Грубо кажучи, тут потрібно з великим дисконтом продавати свій товар і водночас з великою надбавкою купувати якісь запчастини для того чи іншого виробництва. Усе це позначатиметься на економічному стані РФ», – додав Подоляк.
500 днів масштабної війни у фото: історія, яку пам'ятатимуть
Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна війна Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, а також щоденно обстрілює цивільне населення.
Президент України Володимир Зеленський записав відеозвернення до українців у 500-й день повномасштабної війни з Росією на острові Зміїному, звільненому від російських військ рік тому. Галерею світлин дивіться за лінком
Резніков повідомив про 5 принципів застосування Україною касетних боєприпасів, які дадуть США
Міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що Україна має п’ять ключових принципів, яких вона дотримуватиметься при застосуванні касетних боєприпасів, про передачу яких напередодні повідомили США. Він виклав їх у твітері:
- Україна використовуватиме ці боєприпаси тільки для деокупації своїх міжнародно визнаних територій, касетні боєприпаси не використовуватимуть на офіційно визнаній території РФ.
- Касетні боєприпаси не будуть використовувати у міських районах (містах), щоб уникнути ризиків для цивільного населення. Касетні боєприпаси будуть використовуватися тільки в місцях скупчення російських військових, для прориву рубежів оборони противника з «мінімальним ризиком» для життя українських військових.
- Україна буде вести суворий облік використання цієї зброї і локальних зон, де вона буде використовуватися.
- На основі цих записів після деокупації територій і перемоги України ці території будуть пріоритетними для розмінування.
- Україна звітуватиме партнерам про використання цих боєприпасів і про їхню ефективність, «щоб забезпечити належний стандарт прозорого звітування і контролю».
За словами міністра, про ці принципи він «уже давно» письмово поінформував американських партнерів.
Очільник Міноборони наголосив, що Росія невибірково застосовує касетні боєприпаси з початку повномасштабного вторгнення, зокрема, у лютому-березні 2022 року «безперервно» обстрілювала цими бомбами Харків.
«Наша позиція проста – нам потрібно звільнити наші тимчасово окуповані території і зберегти життя наших людей. Для цього нам потрібно завдати шкоди ворогу: воєнним злочинцям, ґвалтівникам і мародерам, які окупують наші території. Чим більше втрат ми їм завдамо, тим більше життів українців зможемо врятувати», – написав Резніков.
7 липня США оголосили про надання Україні чергового пакету військової допомоги обсягом у близько 800 мільйонів доларів. До нього, зокрема, увійшли касетні боєприпаси, про надання яких раніше повідомив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Він сказав журналістам у Білому домі, що відправка тисяч касетних боєприпасів в Україну є правильним рішенням у той час, як Київ прагне продовжити свій контрнаступ проти вторгнення Росії.
Президент Джо Байден схвалив пропозицію відправити боєприпаси в рамках наступного пакету військової допомоги після одностайної рекомендації своїх радників, сказав Салліван.
«Ми визнаємо, що касетні боєприпаси створюють ризик заподіяння шкоди цивільному населенню від боєприпасів, що не вибухнули, ось чому ми відкладали це рішення стільки, скільки могли», – пояснив радник.
Також радник американського президента заявив, що Україна надала письмові гарантії, що буде мінімізовувати ризики для цивільних. Крім того, за словами Саллівана, США надішлють таку версію боєприпасу, в якій менша кількість малих бомб не вибухне при ударі.
Касетні боєприпаси – це бомби, які розкриваються в повітрі й випускають десятки менших бомб, багато з яких не вибухають. Їхнє застосування викликає суперечки, оскільки нерозірвані бомби, залишені на полях битв і в населених пунктах, залишаються довгостроковою небезпекою для цивільного населення після закінчення війни.
Конвенція про касетні боєприпаси, міжнародний договір, підписаний у 2008 році, забороняє будь-яке використання, виробництво, передачу і накопичення касетних боєприпасів. Угода, яка набула чинності в 2010 році, імплементована в 123 країнах, але не в США, Україні чи Росії.
Командир «вагнерівців» заявив, що вони у «відпустці» до серпня і готуються переміститися в Білорусь
Найманці російської військової компанії «Вагнер» Євгена Пригожина готуються перебазуватися до Білорусі за умовами угоди, яка зупинила їхній заколот у Росії, заявив один із командирів угруповання Антон Єлізаров («Лотос»).
В інтерв’ю одному з проросійських блогерів 8 липня він сказав, що найманці за наказом Пригожина взяли відпустку до початку серпня, а потім переїдуть до Білорусі.
6 липня Олександр Лукашенко заявив, що на території Білорусі немає «вагнерівців» і керівника російської військової компанії «Вагнер» Євгена Пригожина.
«Чому ви питаєте у мене, де перебуває сьогодні приватна військова компанія «Вагнер» та керівник цієї компанії? Це російська компанія. Тому запитання не до мене. Наскільки я поінформований, бійці ПВК «Вагнер» перебувають у своїх постійних таборах. У тих таборах, де вони перебували після виведення з фронту на відновлення, лікування, відпочинок. Йде звичайна ротація для війни», – заявив Лукашенко.
За його словами, питання передислокації й розміщення компанії «Вагнер» у Білорусі поки не вирішене. Лукашенко додав, що це залежить не від нього, а від рішення російської сторони і самих «вагнерівців».
«Табори ми не зводимо. Ми запропонували їм кілька колишніх військових містечок», – сказав він.
Лукашенко також заявив, що у разі розміщення «Вагнер» на території Білорусі вона може бути «задіяна для оборони країни».
Водночас речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Москва не стежила за пересуваннями Пригожина.
Після заколоту групи «Вагнер» 23–24 червня пункти набору найманців у Росії почали закриватися. З вулиць російських міст почали демонтувати білборди з оголошеннями про найм до компанії.
Фактичний очільник Білорусі Олександр Лукашенко запропонував найманцям перебратися до цієї країни. За даними журналістів-розслідувачів, табір «вагнерівців» будується у Могилівській області, приблизно за 200 кілометрів від кордону з Україною.
Військова компанія «Вагнер» Євгена Пригожина здійснила спробу збройного заколоту в Росії 24 червня через нібито намір Кремля розпустити угруповання. Зрештою Пригожин заявив про відмову від руху на Москву та заявив, що його підлеглі «йдуть у зворотному напрямку до польових таборів».
Після цього російські медіа повідомили, що кримінальну справу проти засновника «Вагнера» через збройний заколот у Росії закрили. Президент РФ Володимир Путін 26 червня заявив, що учасники угруповання мають вибір: підписати контракт зі збройними силами Росії, залишити службу чи «піти в Білорусь», куди, за повідомленнями, вирушив Пригожин.
Сам Пригожин у першому коментарі після припинення «походу на Москву» заявив, що його метою була демонстрація протесту проти ліквідації компанії «Вагнер», а не повалення влади в Росії.
Понад 10 500 вбитих цивільних, 94 тисячі воєнних злочинів – ОГП про 500 днів агресії РФ
Офіс генпрокурора повідомив, що за 500 днів повномасштабного вторгнення Росії має дані про загибель понад 10 500 цивільних українців, зокрема майже пів тисячі дітей, і зафіксував 94 тисячі воєнних злочинів, скоєних російськими військовими.
Крім того, в ОГП повідомили про 115 тисяч зруйнованих об’єктів цивільної інфраструктури.
«Жоден злочин не залишиться безкарним. Із перших днів повномасштабної війни ми забезпечили стабільну роботу системи правопорядку. Документуємо та розслідуємо всі злочини агресора за міжнародними стандартами… Вже є 353 підозрюваних. 219 – обвинувачені, 53 злочинці отримали вироки в українських судах», – повідомив генеральний прокурор Андрій Костін.
В ООН напередодні повідомили, що станом на 30 червня змогли підтвердити загибель 9 177 і поранення 15 993 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Серед них – 535 загиблих і 1095 поранених дітей.
В ООН зазначають, що реальна кількість загиблих і поранених може бути значно вищою.
У Гаазі 3 липня почав роботу Міжнародний центр із переслідування за злочин агресії проти України. Як повідомила Європейська комісія, центр працює під керівництвом Агенції Євросоюзу зі співпраці задля кримінального правосуддя (Євроюст).
«Новостворений Центр стане ключовим для розслідування злочину агресії Росії проти України та сприятиме створенню справ для майбутніх судових процесів. Він забезпечить структуру для підтримки та посилення поточних і майбутніх розслідувань злочину агресії та сприятиме обміну та аналізу доказів, зібраних від початку російської агресії», – заявили в Єврокомісії.
Центр складається з відібраних національних прокурорів, які вже працюють у складі Спільної слідчої групи (JIT).
У ВМС повідомили, скільки кораблів РФ чергують у Чорному морі
У Чорному морі на бойовому чергуванні 8 липня перебувають п’ять російських кораблів, носіїв ракет серед них немає, повідомили Військово-морські сили Збройних сил України.
«В Азовському морі – один ворожий корабель; у Середземному морі на бойовому чергуванні перебувають до восьми ворожих кораблів, серед яких – один носій крилатих ракет «Калібр», загальний залп до 16 ракет», – йдеться в повідомленні.
Напередодні речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат повідомив, що російські війська зараз застосовують крилаті ракети «Калібр» приблизно втричі менше, ніж ракети повітряного базування Х-101/Х-555.
«За даними Генштабу, розвідки, Росія має можливість виробляти близько 30 «Калібрів» за місяць. Тому 10-15 «Калібрів» за одну атаку, носіїв у Чорному морі у них достатньо, а от ракет не дуже», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
Юрій Ігнат зауважив, що стратегічний запас ракет Росія витратила на удари по енергетичній інфраструктурі восени і взимку.
За словами речника Повітряних сил ЗСУ, при цьому Москва активно використовує ракети С-300, яких має багато, по прифронтових територіях та Х-22.
«Проте Х-22 вони вже не виробляють. Це старі радянські ракети. За час повномасштабного вторгнення понад 150 Х-22 було випущено по Україні», – додав він.
За даними Повітряних сил ЗСУ, 6 липня російські війська атакували Львівщину ракетами«Калібр» з акваторії Чорного моря. Військові повідомили, що кілька груп ракет спершу прямували на північ, в тому числі вздовж русла Дніпра, а потім різко змінили курс на захід.
МВС: число загиблих через обстріл РФ у Лимані зросло до cеми
Кількість загиблих внаслідок ранкового російського обстрілу Лиману на Донеччині зросла до семи, ще 13 людей – поранені, повідомило Міністерство внутрішніх справ України.
«Рятувальники ліквідували пожежі приватного житлового будинку, прибудови до будівлі типографії і трьох легкових автомобілів, які виникли внаслідок обстрілу», – йдеться в повідомленні.
У Державній службі з надзвичайних ситуацій уточнили, що російські війська вдарили по місту з РСЗВ близько 10-ої ранку 8 липня.
Раніше голова Донецької ОВА Павло Кириленко повідомляв про шістьох загиблих.
Попри наявність свідчень і доказів, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.
В ООН повідомили, що станом на 30 червня змогли підтвердити загибель 9 177 і поранення 15 993 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Серед них – 535 загиблих і 1095 поранених дітей.
В ООН зазначають, що реальна кількість загиблих і поранених може бути значно вищою.
Росія: влада зупинила повернення евакуйованих жителів Шебекіна після нічного обстрілу
Місто Шебекіно Бєлгородської області Росії вночі знову зазнало обстрілів, після чого влада вирішила призупинити повернення евакуйованих жителів до міста. Про це повідомив голова регіону В’ячеслав Гладков.
Як стверджує губернатор, місто з «Градів» обстріляли українські військові. Київ ці звинувачення не коментував.
За словами Гладкова, за попередніми даними, постраждалих немає.
Влада російських регіонів, що межують з Україною, регулярно повідомляє про обстріли з боку ЗСУ після початку повномасштабного російського військового вторгнення до України. Тільки в травні цього року влада Бєлгородської області повідомила про 130 обстрілів, удари безпілотників і випадки роботи ППО, підрахувало «Агентство». Київ ці дані не коментує.
Ультраправий марш у Європі. Чому це частина війни Росії проти України
Соціологічні опитування у Німеччині зафіксували приголомшливу політичну реальність. Ультраправа партія євроскептиків «Альтернатива для Німеччини» лише на кілька пунктів відстає у цих опитуваннях від провідної «народної партії» країни – Християнсько-демократичного союзу та випереджає всі партії правлячої коаліції – соціал-демократів, вільних демократів та «зелених».
При цьому ні для кого не секрет, що багато ультраправих активістів з особливою симпатією ставляться до російського президента Володимира Путіна, з’являлася навіть інформація про фінансові відносини цілої низки представників радикальних правих і лівих організацій Європи з Москвою, зазначає політичний оглядач Віталій Портников. Його статтю на цю тему читайте за лінком