ГУР: Росія продовжує мінувати ЗАЕС
Російські військові продовжують мінування Запорізької атомної електростанції та об’єктів на її території, наразі на територію ЗАЕС доставляють міни і вибухові речовини, заявило 8 липня Головне управління розвідки Міністерства оборони України.
«У технічних приміщеннях і в машинних залах встановлені мінно-вибухові загородження, які складаються з керованих дистанційно і некерованих протипіхотних мін спрямованого типу», – йдеться в повідомленні.
У ГУР додали, що здебільшого використовуються міни спрямованого типу радянських зразків: МОН-50, МОН-90, МОН-100, МОН-200.
Редакція не може перевірити цю інформацію з незалежних джерел.
Днями очільник ГУР Кирило Буданов заявив, що загроза катастрофи на окупованій російськими військами Запорізькій АЕС зменшується. Причини він відмовився називати, але заявив, що розвідка робить «певні публічні й непублічні дії в цій сфері».
Генеральний штаб Збройних сил України заявив 4 липня про можливу підготовку Росією провокації на території окупованої нею Запорізької атомної електростанції «найближчим часом».
Перед цим у «Росенергоатомі» заявили, що Україна нібито має атакувати Запорізьку АЕС в Енергодарі в ніч на середу, 5 липня.
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) 5 липня закликало надати додатковий доступ до окупованої Росією Запорізької АЕС, щоб «підтвердити відсутність на місці мін або вибухівки».
Президент України Володимир Зеленський 22 червня заявив, що Росія розглядає сценарій теракту на Запорізькій АЕС – найбільшій атомній електростанції в Європі, і Київ передав ці дані країнам-партнерам. У Кремлі традиційно заперечили звинувачення і назвали цю заяву «черговою брехнею».
Перед цим керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов заявив, що російські війська додатково замінували окуповану Запорізьку АЕС.
Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку повномасштабного вторгнення 2022 року.
Шість людей загинули через обстріл Росією Лиману – ОВА
Щонайменше шестеро людей загинули, п’ятеро – були поранені внаслідок обстрілу російськими військами Лиману на Донеччині 8 липня, повідомив голова обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
«Близько 10-ої ранку росіяни завдали удару по місту з РСЗВ — поцілили у приватний сектор. Пошкоджено будинок і крамницю», – написав Кириленко у телеграмі.
За його словами, на місці працює поліція, медики надають необхідну медичну допомогу.
Попри наявність свідчень і доказів, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.
В ООН повідомили, що станом на 30 червня змогли підтвердити загибель 9 177 і поранення 15 993 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Серед них – 535 загиблих і 1095 поранених дітей.
В ООН зазначають, що реальна кількість загиблих і поранених може бути значно вищою.
Міненерго: на ТЕС у Донецькій області обвалився дах, загинула одна людина, двоє – зникли
На ТЕС у Донецькій області, яка неодноразово зазнавала російських обстрілів, обвалився дах котлотурбінного цеху, внаслідок чого загинула одна людина, двоє – зникли, троє – травмовані, повідомило Міністерство енергетики України.
«Персонал аварійно відключив енергоблоки… Відбувається розбір завалів», – йдеться в повідомленні.
Причини того, що сталося, з’ясовують, кажуть у міністерстві.
Російські війська активно обстрілювали енергетичну інфраструктуру України протягом осені і зими 2022-2023 року. Загалом з 10 жовтня минулого року Росія випустила по ключових енергетичних об’єктах України понад 1200 ракет і дронів, більш ніж 250 із них влучили у ціль. Внаслідок цього було пошкоджено 43% магістральних мереж, що призводило до регулярних вимкнень електроенергії.
Зеленський зі Зміїного звернувся до українців у 500-й день повномасштабної війни
Президент України Володимир Зеленський записав відеозвернення до українців у 500-ий день повномасштабної війни з Росією на острові Зміїному, звільненому від російських військ рік тому.
«Сьогодні ми на Зміїному – на нашому Зміїному, який ніколи не підкорити окупанту, як і всю Україну, бо ми – країна сміливих. Сьогодні ми вшанували тут наших, українських героїв – усіх воїнів, які билися за цей острів, які звільнили його. І хоча це невеликий клаптик суходолу посеред нашого Чорного моря, це великий доказ того, що Україна поверне собі кожну частинку своєї території. Я хочу подякувати – саме звідси, із цього місця перемоги – кожному нашому воїну за ці 500 днів», – сказав Зеленський.
Він висловив упевненість у перемозі України у війні з Росією.
Невеликий – площею у близько 20 гектарів – острів Зміїний у Чорному морі територіально належить Одеській області. З кінця лютого 2022 року він був окупований російською армією. У липні 2022 року Генеральний штаб Збройних сил України підтвердив його остаточне звільнення.
Війська РФ обстріляли Вовчанськ, поранений цивільний житель – ОВА
Російські військові у ніч на 8 липня обстріляли Вовчанськ на Харківщині, внаслідок чого постраждав чоловік 62 років, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
«О 00:14 окупанти завдали артилерійських ударів по місту Вовчанськ. Пошкоджено 9-поверховий житловий будинок. Постраждав чоловік 62 років. Отримав осколкове поранення, госпіталізований. О 2:05 надійшла інформація про повторний артобстріл Вовчанська. Без постраждалих. Пошкоджено приватний будинок. О 5:00 внаслідок ще одного обстрілу пошкоджено багатоквартирний будинок. Постраждалих немає», – повідомив Синєгубов.
За даними голови ОВА, протягом доби загарбники завдавали по області авіаційних, мінометних і артилерійських ударів у Куп’янському, Харківському, Ізюмському, Чугуївському, Богодухівському районах.
Російські війська регулярно обстрілюють Харківщину. Попри наявність свідчень і доказів, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.
В ООН повідомили, що станом на 30 червня змогли підтвердити загибель 9 177 і поранення 15 993 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Серед них – 535 загиблих і 1095 поранених дітей.
В ООН зазначають, що реальна кількість загиблих і поранених може бути значно вищою.
У ЗСУ повідомили про збиття п’яти «Шахедів» у ніч на 8 липня
Російські військові у ніч на 8 липня атакували Україну іранськими ударними дронами Shahed-136/131 з південно-східного напрямку (Приморсько-Ахтарськ, Краснодарський край), повідомили у командуванні Повітряних сил Збройних сил України.
«У результаті бойової роботи підрозділами ППО Сил оборони України знищено п’ять ударних БпЛА Shahed-136/131. Частину ударних БпЛА не вдалося перехопити», – йдеться в повідомленні. Скільки всього безпілотників запустила Росія, не уточнюється.
У Повітряних силах повідомили, що «Шахеди» влучили в промислові об’єкти й об’єкти інфраструктури на Дніпропетровщині та Кіровоградщині.
Раніше про влучання безпілотника в Кривому Розі повідомила місцева влада. Як повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак, було влучання у сільськогосподарське підприємство, поранений 26-річний чоловік.
Голова Кіровоградської ОВА Андрій Райкович повідомив, що російські «Шахеди» атакували регіон під ранок, працювала ППО.
«Попередньо, обійшлося без постраждалих та руйнувань цивільної інфраструктури», – додав він.
Російські військові регулярно обстрілюють цивільну інфраструктуру українських міст. При цьому Москва, попри наявність свідчень і доказів, заперечує, що цілить по мирних жителях.
Генштаб ЗСУ: за 500 днів вторгнення Росія втратила понад 233 тисячі військових
Росія від лютого 2022 року втратила 233 440 своїх військових в Україні, повідомив Генеральний штаб ЗСУ 8 липня, у 500-ий день повномасштабного вторгнення РФ. При цьому, як йдеться в повідомленні, 630 осіб загинули за останню добу.
Серед інших втрат РФ у війні Генштаб назвав такі:
- танки ‒ 4074 (чотири – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 7953 (+9)
- артилерійські системи – 4346 (+16)
- РСЗВ – 661 (+3)
- засоби ППО ‒ 410 (+2)
- літаки – 315
- гелікоптери – 309
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3666 (+14)
- крилаті ракети ‒ 1271
- кораблі /катери ‒ 18
- автомобільна техніка й автоцистерни – 6914 (+16)
- спеціальна техніка ‒ 619 (+7).
Командувач британської армії адмірал Ентоні Радакін заявив під час слухань у парламенті Великої Британії 5 липня, що Росія втратила вже близько половини бойового потенціалу своєї армії на війні проти України.
Станом на 7 липня Російська служба Бі-Бі-Сі і «Медіазона» спільно з командою волонтерів, користуючись відкритими даними, встановили імена 27 423 російських військовослужбовців, які загинули під час війни Росії проти України.
Автори дослідження також зазначають, що це «мінімальна оцінка російських втрат», а реальне число – «напевно вище».
Реальна цифра втрат, за оцінками авторів дослідження, може бути щонайменше вдвічі більшою. Таким чином, кількість загиблих, за найконсервативнішою оцінкою, може становити 55 тисяч осіб. Безповоротні втрати Росії з урахуванням тих, хто зазнав тяжкого поранення чи загинув, можуть становити щонайменше 247 тисяч осіб.
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні 2023 року американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Розвідка Британії й ISW заявили про «стабільні успіхи» українських військових біля Бахмута
Українські військові останнім часом досягли значних і стабільних успіхів у районі Бахмута на Донеччині, повідомили розвідка Великої Британії й американський Інститут вивчення війни (ISW).
«Після затишшя в червні 2023 року протягом останніх семи днів Бахмут знову став місцем одних із найзапекліших боїв на фронті. Українські сили досягли стабільних успіхів як на півночі, так і на півдні міста, яке контролює Росія. Викликом для російських військових, швидше за все, є поганий моральний стан, поєднання різнорідних підрозділів і обмежена здатність знаходити і вражати українську артилерію», – заявили у британській розвідці.
Там додали, що російське керівництво майже напевно вважає політично неприйнятним поступитися Бахмутом, який має символічну вагу як один із небагатьох здобутків Росії за останні 12 місяців, однак не має значних резервів.
В ISW зауважили, що українські війська досягли «тактично значних успіхів» у районі Бахмута і продовжили контрнаступальні операції щонайменше на трьох інших ділянках фронту 7 липня.
«Геолокаційні кадри, опубліковані 6 липня, показують, що українські війська досягли тактично значних успіхів біля Ягідного (2 км на північ від Бахмута). Генштаб України повідомив, що українські війська вели наступальні дії на північ і південь від Бахмута, а командувач Сухопутних військ ЗСУ генерал-полковник Олександр Сирсикий повідомив, що українські війська встановили контроль над неназваними, раніше втраченими позиціями в районі Бахмута», – йдеться в повідомленні.
Напередодні заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що Збройні сили України наступають на Бахмутському напрямку – на півдні від міста їм вдалося просунутись на понад кілометр.
«У самому Бахмуті ворог фактично у пастці», – зазначила вона.
5 липня у Генштабі повідомили про успіх Сил оборони в результаті наступу біля села Кліщіївка, що на північ від Бахмута. Зазначалося, що українські війська продовжують тиснути на російські сили північніше та південніше від Бахмута і вибивають їх із раніше захоплених рубежів.
Командувач Сухопутних військ України Олександр Сирський в інтерв’ю ABC News на запитання, чи впевнений він у тому, що Україна зможе повернути Бахмут, відповів: «Так, звісно. Я впевнений».
Генштаб повідомив про 36 бойових зіткнень на фронті за добу
Протягом минулої доби на фронті відбулося 36 бойових зіткнень, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.
За повідомленням, російські війська зосереджують основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському і Мар’їнському напрямках.
«На Куп’янському напрямку противник намагався наступати в районах Новоселівського і Стельмахівки Луганської області. Наші воїни стійко тримають оборону, відбили усі атаки ворога… На Лиманському напрямку протягом доби противник вів штурмові дії і намагався витіснити наші війська із займаних позицій в районі північно-західніше Берестового Луганської області, успіху не мав», – повідомили у Генштабі.
«На Бахмутському напрямку, під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники успішно відбили усі ворожі атаки в районі населеного пункту Берхівка Донецької області… На Авдіївському напрямку ворог, за підтримки авіації, здійснив безуспішні наступальні дії в районах Новокалинового, Авдіївки та Невельського… На Мар’їнському напрямку, під ворожими вогнем артилерії, наші захисники відбили усі атаки в районі міста Мар’їнка», – додали в командуванні.
Напередодні командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що на Бахмутському напрямку українські війська повернули раніше окуповані території. Подробиць він не навів.
А заступник командувача Східного угруповання військ зі стратегічних комунікацій Сергій Череватий в ефірі телемарафону заявив, що українські військові продовжують утримувати ініціативу на Бахмутському напрямку. За його словами, у військ РФ бувають «невеликі контратакуючі дії», але ініціатива за ЗСУ.
Президент України Володимир Зеленський наголосив, що наступ – «це не голлівудський фільм», оскільки «на карту поставлено життя людей». Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що його «злять» слова про те, що український контрнаступ триває «повільніше, ніж очікувалося», і додав, що кожен звільнений метр землі українським військам «дається кров’ю».
Війська РФ вночі вдарили безпілотниками по Кривому Рогу, постраждав 26-річний чоловік – влада
Російські війська в ніч на 8 липня завдали удару по Кривому Рогу, застосувавши безпілотники, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
За його словами, було влучання у сільськогосподарське підприємство.
«Постраждав 26-річний чоловік. Його госпіталізували в стані середньої тяжкості. Сталося одразу дві пожежі. Загалом вогонь охопив 360 кв м. Рятувальники його приборкали. Знищено кілька складських приміщень, понівечено обладнання та автівки. Обстеження території триває», – написав Лисак у телеграмі.
Голова Ради оборони міста Олександр Вілкул зазначив, що ситуація в Кривому Розі – «контрольована».
За його словами, руйнування на атакованому сільськогосподарському підприємстві є значними.
«Одна з будівель підприємства знищена, інша сильно пошкоджена. Також пошкоджено сім вантажівок… Інших обстрілів у Криворізькому та Нікопольському районах не було», – додав Вілкул.
Російські військові регулярно обстрілюють цивільну інфраструктуру українських міст. При цьому Москва, попри наявність свідчень і доказів, заперечує, що цілить по мирних жителях.
Байден каже, що касетні боєприпаси допоможуть Україні «зупинити просування армії РФ»
Касетні боєприпаси, які США передадуть Україні, повинні допомогти військовим «зупинити просування росіян та забезпечити успіх контрнаступу», зазначив президент Джо Байден, якого цитує CNN.
«Це (надання ЗСУ касетних боєприпасів – ред.) було дуже тяжке рішення з мого боку. І, до речі, я обговорював це з нашими союзниками, я обговорював це з нашими друзями», – заявив Байден.
За його словами, касетні боєприпаси, які США відправлять до України, будуть сумісні з 155-мм гаубицями.
Байден також зазначив, «що касетні боєприпаси – це тимчасове рішення для перехідного періоду, доки США не зможуть виробляти більше 155 мм артилерійських снарядів інших типів».
«Це війна, пов’язана з боєприпасами. І у них (ЗСУ – ред.) закінчуються ці боєприпаси, а у нас їх мало. І я у результаті скористався рекомендацією міністерства оборони щодо передачі касетних боєприпасів. Але головне, у них (України – ред.) зараз є зброя, щоб зупинити росіян, і не дати їм зупинити український наступ. І я думаю, що вони (ЗСУ – ред.) потребували їх», – додав він.
7 липня США оголосили про надання Україні чергового пакету військової допомоги обсягом у близько 800 мільйонів доларів. До нього, зокрема, увійшли касетні боєприпаси, про надання яких раніше повідомив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
У Пентагоні повідомили, що від початку повномасштабного вторгнення Росії США надали Україні понад 41,3 мільярда доларів безпекової допомоги.
Україна заслуговує на членство в НАТО – Ердоган
Україна заслуговує на членство в НАТО, зазначив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган на прессконференції після перемов зі своїм українським колегою Володимиром Зеленським.
«Україна заслуговує на членство в НАТО. І я хочу у вашій присутності (президента Володимира Зеленського – ред.) ще раз підкреслити один момент – від настання справедливого миру ніхто не програє. Ми надаватимемо всю допомогу, щоб Україна стала на ноги», – зазначив Ердоган.
Він додав, що ще однією «важливою причиною», чому Туреччина з «впевненістю дивиться» у майбутнє України — те, що кримські татари «завзято ведуть боротьбу за свободу свої країни». Ердоган подякував Зеленському за його працю з гарантування прав кримців.
Водночас Ердоган заявив, що в серпні очікує на візит президента РФ Володимира Путіна до Туреччини, під час якого вони «тет-а-тет» обговорять питання обміну військовополонених.
Також в Офісі президента України кажуть, що в рамках робочого візиту Зеленського до Туреччини було підписано Меморандум про взаєморозуміння у сфері стратегічних галузей промисловості.
Документ підписали міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін і міністр промисловості та технологій Туреччини Мехмет Фатіх Каджир.
Як зазначається, меморандум спрямований на «сприяння співпраці у стратегічних галузях промисловості та технологій між компаніями України й Турецької Республіки, а також на підтримку впровадження наявних і започаткування нових проєктів у цих сферах».
«Серед напрямів співпраці – розвиток потужностей і можливостей виробництва автономних транспортних засобів, зокрема безпілотних літальних апаратів; нарощування виробництва різних типів БпЛА; дослідження й розробки в галузі автономних систем, космосу та в інших технологічних секторах стратегічних галузей промисловості двох країн; інше технічне співробітництво, необхідне для розвитку стратегічних галузей промисловості», – йдеться у тесті меморандуму.
7 липня президент України Володимир Зеленський провів зустріч зі своїм турецьким колегою Реджепом Таїпом Ердоганом.
Як напередодні повідомили турецькі державні ЗМІ, очікувалось, що на зустрічі йтиметься про укладену за посередництва Туреччини й ООН угоду з Росією щодо дозволу поставок українського зерна з чорноморських портів. Росія заявила, що може заблокувати угоду, термін дії якої закінчується 17 липня.
Крім того, очікували, що Зеленський також закликатиме Ердогана дати «зелене світло» членству Швеції в НАТО напередодні саміту Альянсу 11-12 липня у Вільнюсі.
У Києві стався збій в роботі екстрених сповіщень про повітряну тривогу – влада
У столиці стався збій в роботі екстрених сповіщень про повітряну тривогу, повідомили в пресслужбі Київської міської військової адміністрації.
Столична влада каже, що тимчасово не повідомлятиме про початок та відбій повітряних тривог у Києві через проблеми з «екстреними оповіщеннями».
«Просимо поставитися з розумінням. Слідкуйте за повідомленнями про тривоги в додатку «Київ Цифровий», – додали в адміністрації.
Ввечері 7 липня о 21:18 по всій Україні оголосили масштабну повітряну тривогу. Влада рекомендує громадянам пройти в укриття. Тривога пов’язана із зльотом винищувачів у РФ О 21:54 влада повідомила про відбій повітряної тривоги, пусків ракет зафіксовано не було.
За даними Повітряних сил ЗСУ, 6 липня російські війська атакували Львівщину ракетами«Калібр» з акваторії Чорного моря. Військові повідомили, що кілька груп ракет спершу прямували на північ, в тому числі вздовж русла Дніпра, а потім різко змінили курс на захід.
Зеленський відреагував на новий оборонний пакет допомоги від США
Президент України Володимир Зеленський відреагував на надання нового пакету військової допомоги від США, назвавши його «вчасним, масштабним і дуже потрібним».
«Вчасний, масштабний та дуже потрібний пакет оборонної допомоги від США. Вдячні американському народові та Президенту Джозефу Байдену за рішучі кроки, які наближають Україну до перемоги над ворогом, а демократію – до перемоги над диктатурою. Розширення оборонних спроможностей України дасть нові інструменти для деокупації нашої землі та наближення миру», – підкреслив глава держави.
7 липня США оголосили про надання Україні чергового пакету військової допомоги обсягом у близько 800 мільйонів доларів. До нього, зокрема, увійшли касетні боєприпаси, про надання яких раніше повідомив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
У Пентагоні повідомили, що від початку повномасштабного вторгнення Росії США надали Україні понад 41,3 мільярда доларів безпекової допомоги.
Пентагон щодо контрнаступу ЗСУ: «військові шукають слабкі місця армії РФ»
Українські військові наразі намагаються знайти «слабкі місця» в обороні армії РФ, зазначив під час брифінгу заступник голови Пентагону США з політичних питань Колін Каль.
«Поки що зарано робити висновки про український контрнаступ. Ми зараз перебуваємо на початку серединної фази. Українці намагаються виявити слабкі місця в російській лінії оборони», – заявив Каль.
За його словами, «головне випробування розпочнеться, коли українські захисники вже знайдуть такі слабкі місця».
Президент України Володимир Зеленський наголосив, що наступ – «це не голлівудський фільм», оскільки «на карту поставлено життя людей». Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що його «злять» слова про те, що український контрнаступ триває «повільніше, ніж очікувалося», і додав, що кожен звільнений метр землі українським військам «дається кров’ю».
Журналісти підтвердили загибель понад 27 тисяч російських військових в Україні
Станом на 7 липня відомі імена 27 423 російських військовослужбовців, які загинули під час війни Росії проти України. Втрати підрахували Російська служба Бі-Бі-Сі і «Медіазона» спільно з командою волонтерів, користуючись відкритими даними.
За цими даними, щонайменше 240 осіб, зокрема, кілька високопоставлених офіцерів, загинули від початку контрнаступу ЗСУ. З 4 червня на території України загинув щонайменше один генерал, два полковники і три підполковники російських збройних сил, а також ще 12 офіцерів.
Як зазначають журналісти, востаннє такі суттєвих втрат старші офіцери російської армії зазнавали лише у перші місяці повномасштабної війни. Автори дослідження також зазначають, що це «мінімальна оцінка російських втрат», а реальне число «напевно вище».
Найзначнішою категорією виявлених втрат, як і раніше, залишаються в’язні – дослідники встановили імена 5 211 загиблих засуджених. Більшість із них воювали у складі ПВК «Вагнер».
Загалом журналістам відомо про смерть 2275 мобілізованих росіян – 60% із них загинули в період з 1 січня 2023 року.
Реальна цифра втрат, за оцінками авторів дослідження, може бути щонайменше вдвічі більшою. Таким чином, кількість загиблих, за найконсервативнішою оцінкою, може становити 55 тисяч осіб. Безповоротні втрати Росії з урахуванням тих, хто зазнав тяжкого поранення чи загинув, можуть становити щонайменше 247 тисяч осіб.
За даними Генштабу ЗСУ, втрати Росії в Україні станом на ранок 7 липня сягнули близько 232 810 військових.
Командувач британської армії адмірал Ентоні Радакін заявив під час слухань у парламенті Великої Британії 5 липня, що Росія втратила вже близько половини бойового потенціалу своєї армії на війні проти України.
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні 2023 року американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Руйнування Каховської ГЕС: уряд змінив порядок виплат допомоги
Кабінет міністрів змінив порядок надання одноразової матеріальної грошової допомоги постраждалому населенню внаслідок руйнування греблі Каховської гідроелектростанції, розповів постійний представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.
«Передбачено надання матеріальної грошової допомоги незалежно від отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеними особами», – каже Мельничук.
Встановлено, що засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери буде проведено перевірку осіб, які претендують на призначення такої допомоги. У разі встановлення факту перебування таких осіб за кордоном понад 30 календарних днів поспіль станом на 5 червня 2023 року матеріальна грошова допомога не призначатиметься.
На засіданні уряду ухвалили, що виплати постраждалим від підтоплення внаслідок руйнування Каховської ГЕС здійснюватимуться незалежно від того, чи отримує людина виплати як внутрішньо переміщена особа.
«Йдеться про виплати матеріальної допомоги у розмірі 5 тисяч гривень від держави особам, які постраждали від підтоплення внаслідок підриву ворогом Каховської ГЕС. Раніше права на отримання такої допомоги не мали особи, які станом на 5 червня 2023 року були зареєстровані як отримувачі допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», – пояснили у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Грошову допомогу від держави отримають усі громадяни, які на момент руйнування Каховської греблі проживали (були зареєстровані/задекларовані) в населених пунктах Миколаївської та Херсонської областей, які зазнали підтоплення.
На світанку 6 червня стало відомо про руйнування греблі Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві греблі російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили греблі Каховської ГЕС. Причиною руйнування Каховської ГЕС, найімовірніше, став вибух у тунелі бетонної основи греблі, написало 16 червня американське видання New York Times, прямо вказуючи на те, що це зробила Росія.
США оголосили про новий пакет допомоги Україні, в який увійшли касетні боєприпаси
США оголосили про надання Україні чергового пакету військової допомоги обсягом у близько 800 мільйонів доларів. До нього, зокрема, увійшли касетні боєприпаси, про надання яких раніше повідомив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
У Міністерстві оборони США уточнили, що цей пакет забезпечить Україну додатковими артилерійськими системами і боєприпасами, зокрема високоефективними і надійними DPICM, вдосконаленими звичайними боєприпасами подвійного призначення (касетні боєприпаси), «щодо яких Адміністрація провела широкі консультації з Конгресом, союзниками і партнерами».
Пакет допомоги також включає додаткові боєприпаси для протиповітряної оборони, бронетехніку, протитанкову зброю та інше обладнання, «щоб допомогти Україні захистити свій народ і протистояти загарбницькій війні Росії».
За даними Пентагону, до пакету, зокрема, увійдуть:
- додаткові боєприпаси для ЗРК Patriot;
- ракети ППО AIM-7;
- зенітні комплекси Stinger;
- додаткові боєприпаси для систем HIMARS;
- 31 155-мм гаубиця;
- 32 бойові машини піхоти Bradley;
- 32 бронетранспортери Stryker;
- обладнання для розмінування;
- Javelin та інші протитанкові системи і ракети.
У Пентагоні повідомили, що від початку повномасштабного вторгнення Росії США надали Україні понад 41,3 мільярда доларів безпекової допомоги.
«Дуже важливі переговори»: Зеленський почав зустріч із Ердоганом у Анкарі
Президент України Володимир Зеленський 7 липня почав зустріч зі своїм турецьким колегою Реджепом Таїпом Ердоганом.
«Туреччина. Зустріч з президентом Реджепом Таїпом Ердоганом. Дуже важливі переговори. Безпека – і в нашому Чорноморському регіоні, і загалом в Європі. Вдячний за підтримку територіальної цілісності та суверенітету України. Формула миру. Захист наших країн, наших людей та наших інтересів. Увага саміту у Вільнюсі, що готується», – зазначив Зеленський у твітері.
За словами президента, «окремо буде обговорено захист і розвиток Чорноморської зернової ініціативи та подальші зусилля заради продовольчої безпеки».
«Світ має бути захищений від будь-якого терору», – підкреслив Зеленський.
Як напередодні повідомили турецькі державні ЗМІ, очікується, що на зустрічі йтиметься про укладену за посередництва Туреччини й ООН угоду з Росією щодо дозволу поставок українського зерна з чорноморських портів. Росія заявила, що може заблокувати угоду, термін дії якої закінчується 17 липня.
Крім того, очікується, що Зеленський також закликатиме Ердогана дати «зелене світло» членству Швеції в НАТО напередодні саміту Альянсу 11-12 липня у Вільнюсі.
У Білому домі підтвердили, що США дадуть Україні касетні боєприпаси
Сполучені Штати Америки нададуть Україні касетні боєприпаси, щоб виконати її запит на отримання такої зброї, для використання лише для захисту своєї території, заявив 7 липня радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван.
Салліван сказав журналістам у Білому домі, що відправка тисяч касетних боєприпасів в Україну є правильним рішенням у той час, як Київ прагне продовжити свій контрнаступ проти вторгнення Росії.
Президент Джо Байден схвалив пропозицію відправити боєприпаси в рамках наступного пакету військової допомоги після одностайної рекомендації своїх радників, сказав Салліван.
«Ми визнаємо, що касетні боєприпаси створюють ризик заподіяння шкоди цивільному населенню від боєприпасів, що не вибухнули, ось чому ми відкладали це рішення стільки, скільки могли», – пояснив радник.