Доступність посилання

ТОП новини
Українські військовослужбовці ведуть вогонь зі 122-мм гармати по російських позиціях у Херсонській області, 27 жовтня 2024 року
Українські військовослужбовці ведуть вогонь зі 122-мм гармати по російських позиціях у Херсонській області, 27 жовтня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Візит до Словаччини: Зеленський повідомив про «важливі зустрічі» в Братиславі

Президент України Володимир Зеленський повідомив про візит до Словаччини.

За його словами, у нього заплановані «важливі зустрічі» в Братиславі з президентом Зузаною Чапутовою, премʼєр-міністром Людовітом Одором, головою Національної Ради Борисом Колларом.

«Разом із нашим надійним сусідом говоримо про конкретну оборонну підтримку та євроатлантичну інтеграцію України, саміт НАТО та формулу миру, двостороннє співробітництво, енергетичну безпеку», – написав він у телеграмі.

Читайте також: «Просто потрібне запрошення» – Зеленський про очікування від саміту НАТО щодо сигналу Україні про вступ в Альянс

Напередодні Володимир Зеленський зустрівся з президентом Чехії Петром Павелом під час свого візиту до цієї країни.

Президент України Володимир Зеленський ввечері 6 липня прибув із візитом до Праги після того, як відвідав столицю Болгарії Софію. 7 липня Зеленський вперше після повномасштабного вторгнення Росії в Україну відвідає Туреччину, повідомили турецькі державні ЗМІ.

У ЗСУ кажуть про просування на понад кілометр на Бахмутському напрямку – повернули раніше окуповані території

На Бахмутському напрямку українські війська повернули раніше окуповані території, повідомив командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський, не надавши деталей.

«Бахмутський напрямок. Сили оборони мають успіхи та просування вперед. Повернули раніше окуповані території», – написав він у телеграмі.

Як повідомив в ефірі телемарафону заступник командувача Східного угруповання військ зі стратегічних комунікацій Сергій Череватий, українські військові продовжують утримувати ініціативу на Бахмутському напрямку.

«Сили оборони продовжують утримувати ініціативу, тиснути на ворога, проводити штурмові дії, просуватися на північному та південному флангах, зокрема за останню добу там пройдено понад кілометр. Ворог чинить шалений опір», – розповів він.

Сергій Череватий зауважив, що у військ РФ бувають «невеликі контратакуючі дії», але ініціатива за ЗСУ.

«Ми йдемо вперед, незважаючи на те, що у нас паритет у силах і засобах, у нас немає переваги над ними», – додав він.

Священника УПЦ (МП) підозрюють у сприянні військам РФ у вивезенні жителів Київщини до Білорусі – СБУ

Служба безпеки України розслідує справу про ймовірну колабораційну діяльність священника Української православної церкви (Московського патріархату) на Київщині – про це відомство заявило 7 липня.

«Служба безпеки розслідує факти колабораційної діяльності настоятеля храму УПЦ (МП) у селищі Бородянка Віктора Талька. Наразі перевіряються дані про його можливе сприяння рашистам у примусовому вивезенні до Білорусі майже 100 мешканців Київщини під час тимчасової окупації регіону», – йдеться в повідомленні.

Також правоохоронці розслідують функціонування катівні російських військових на території храму, яким опікується фігурант справи. Вони припускають, що священник запропонував окупантам використовувати підвал церкви для ув’язнення учасників руху опору.

«Депортація продовжується». У Росії далі заохочують до усиновлення українських дітей

Скільки дітей, депортованих з України, встигли усиновити російські сім'ї, і що з ними далі відбувається? Чому складно організувати масове повернення українських дітей з Росії? Хто має відповісти за злочин депортації дітей, і чому йдеться не лише про Володимира Путіна? Все це зʼясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

  • За всиновлення дітей з України російські сім’ї отримують певні суми – від 28 до 156 тисяч рублів щомісячно, сказав Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв'ю каналу ISLND TV, опублікованому 26 червня. Він стверджує, що сім'ям у Росії доплачують за всиновлення українських дітей.
  • Омбудсмен розповів про випадки, коли з віддалених регіонів Росії, зокрема, Сибіру на окуповану територію України приїжджала російська сім’я, обирала одразу 10-12 українських дітей, всиновлювала їх і поверталася до свого регіону. Лубінець зазначив, що наразі існує механізм, за допомогою якого батькам або іншим родичам дитини, вивезеної до Росії, можна її повернути. Родичам потрібно звернутися особисто до нього, наголосив омбудсмен.
  • На офіційному порталі «Діти війни» станом на 6 липня зазначено, що Росія депортувала 19 тисяч 493 дитини, принаймні, стільки випадків підтверджено українською владою. За даними з відкритих джерел відомо, що загалом до Росії могли вивезти 744 тисячі дітей, вказано на порталі. Повернути вдалося 380.
  • В Офісі Генерального прокурора України 30 червня заявили, що за фактами депортації та примусового переміщення дітей повідомили про підозру трьом особам. У повідомленні відомства зазначено, що йдеться про 48 дітей з Херсонського будинку дитини, які мають статус сиріт або позбавлені батьківського піклування.
  • Серед підозрюваних є депутат Державної думи федеральних зборів Російської Федерації, начальник створеного окупаційною владою так званого Департаменту охорони здоров’я захопленої частини Херсонщини та призначена Росією так звана виконувачка обов'язків головного лікаря Херсонського будинку дитини. Їхні дії кваліфікують як порушення законів та звичаїв війни.
  • Президент Росії Володимир Путін 17 червня під час зустрічі з лідерами африканських країн, які напередодні відвідали Україну, заявив, що російська влада начебто абсолютно легально вивозила українських дітей «із зони конфлікту», і ніхто начебто не збирався їх розлучати із сім'ями.

Мінстратегпром підписав меморандум про співпрацю в сфері оборони з Чехією

Міністр стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін підписав у Празі Меморандум про взаєморозуміння з Міністерством оборони Чехії про взаєморозуміння щодо співпраці у сфері оборонної промисловості. Про це повідомив кореспондент Радіо Свобода 7 липня.

З чеської сторони документ підписав перший заступник міністра оборони Чехії Франтішек Шульц.

Церемонія підписання відбулася в присутності президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Чехії Петра Фіали.

ЗСУ попередили про загрозу застосування балістики. У Запоріжжі повідомляють про звуки вибухів

Повітряні сили ЗСУ попередили про загрозу застосування балістичного озброєння.

«Загроза застосування балістичного озброєння в областях, де оголошена тривога! Не ігноруйте сигнали повітряної тривоги! Прямуйте в укриття», – йдеться у повідомленні.

У Запоріжжі повідомили про звуки вибухів. У Запорізькій області повітряну тривогу було оголошено близько 12:00, як повідомляється, після звуків вибухів.
Водночас відомо, що ДСНС раніше попереджала жителів Запоріжжя про контрольовані підриви з 12:00 до 15:00.

Наразі офіційних даних щодо вибуху в Запоріжжі та його причин немає.

Читайте також: Вразливість «Кинджалів», ймовірно, стане «сюрпризом і конфузом» для Росії – британська розвідка

За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, від балістичного озброєння можуть захищати протиракетні системи, такі як Patriot.

Візит Зеленського до Праги. Фіала обіцяє гелікоптери та навчання на F-16 для України

Президент України Володимир Зеленський прибув на зустріч із прем’єр-міністром Чехії Петром Фіалою у Празі 7 липня.

Як заявив Зеленський, зустріч стосуватиметься питань безпеки та спільного виробництва зброї.

Раніше голова чеського уряду заявив, що підтвердив президенту України готовність Праги надати українській армії «більше ударних вертольотів та сотні тисяч одиниць великокаліберних боєприпасів найближчими місяцями».

ЗРК Patriot Німеччини розгорнули для захисту саміту НАТО у Вільнюсі

Зенітно-ракетний комплекс Patriot Німеччини розгорнутий для захисту саміту НАТО у столиці Литви Вільнюсі.

Три німецькі бойові ескадрильї повідомили НАТО про повну оперативну готовність о 9:10 ранку 7 липня – за чотири дні до початку зустрічі, повідомляє DPA.

Маючи системи озброєння та близько 250 військових, ВПС Німеччини беруть на себе захист від балістичних ракет, а також літаків і крилатих ракет.
Таким чином, альянс враховує загострення ситуації у сфері безпеки, не маючи конкретних ознак атаки.

Patriot дислокуються в аеропорту Вільнюса, який розташований приблизно в 160 кілометрах від російського ексклаву Калінінград та в 30 кілометрах від Білорусі. 11 липня розпочинається дводенний саміт НАТО.

«Режим Путіна наближається до кінця» – представниця Міжнародного центру оборони і безпеки

Західні посадовці та експерти продовжують стежити за ситуацією в Росії й аналізувати, до яких довготривалих наслідків може призвести спроба бунту лідера «вагнерівців» Євгена Пригожина.

Це може бути моментом історичної турбулентності – так вважає Крісті Райк, заступниця директора Міжнародного центру оборони і безпеки (МЦОБ) у Таллінні, професорка в Університеті Турку, експертка із питань європейської безпекової політики. Читайте про це за лінком

Росія почала застосовувати «Калібри» втричі менше, ніж ракети повітряного базування – Ігнат

Російські війська почали застосовувати крилаті ракети «Калібр» приблизно втричі менше, ніж ракети повітряного базування Х-101/Х-555, повідомив речник Повітряних сил Юрій Ігнат.

«За даними Генштабу, розвідки, Росія має можливість виробляти близько 30 «Калібрів» за місяць. Тому 10-15 «Калібрів» за одну атаку, носіїв у Чорному морі у них достатньо, а от ракет не дуже. Скільки можуть, стільки і застосовують. Було б більше, летіло б на нас більше цього непотребу», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

Юрій Ігнат зауважив, що стратегічний запас ракет Росія витратила на удари по енергетичній інфраструктурі восени та взимку.

За словами речника Повітряних сил ЗСУ, при цьому Москва активно використовує ракети С-300, яких має багато, по прифронтових територіях та Х-22.

«Проте Х-22 вони вже не виробляють. Це старі радянські ракети. За час повномасштабного вторгнення понад 150 Х-22 було випущено по Україні», – додав він.

За даними Повітряних сил ЗСУ, 6 липня російські війська атакували Львівщину ракетами«Калібр» з акваторії Чорного моря. Військові повідомили, що кілька груп ракет спершу прямували на північ, в тому числі вздовж русла Дніпра, а потім різко змінили курс на захід.

Росія створила нове військове формування в Маріуполі – британська розвідка розповіла, навіщо

Військово-морські сили Росії створили новий Азовський військово-морський округ в окупованому Маріуполі для логістики й протидії партизанському руху – про це заявила розвідка Великої Британії 7 липня.

Округ буде підпорядкований Чорноморському флоту Росії і, за повідомленнями, матиме вісім військових кораблів, серед них три сучасних корвети, які можуть запускати ракети «Калібр».

Розвідка вказує на те, що Азовське море є життєво важливим для Росії, тому що воно пов’язує її внутрішні водні шляхи з міжнародними. У контексті війни воно також пропонує альтернативні шляху забезпечення в разі, якщо російська армія втратить сухопутні шляхи на півдні України.

«Азовський військово-морський округ, ймовірно, зосередиться на підтримці логістичних і контрпартизанських задач, вивільняючи основний Чорноморський флот, щоб він міг сконцентруватися на операціях із ударів великої дальності», – заявляє відомство.

У червні Центр національного спротиву повідомив, що російська армія формує Азовський військово-морський район в складі Чорноморського флоту. Завершення організаційних заходів та перебазування корабельного складу флоту планувалося до 1 липня.

Нідерланди зробили крок до визнання Голодомору геноцидом

Палата представників Нідерландів – нижня палата парламенту – визнала 6 липня Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу. Про це повідомляється на сайті палати.

Одним з ініціаторів схваленого документа був парламентар Сйоерд Вимер Сйоердсма.

«Парламент Нідерландів щойно визнав Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу. Ми ніколи не змиримось зі злочинами Кремля – ні в минулому, ні в сьогоденні», – написав він у твітері.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба привітав це рішення нижньої палати парламенту Нідерландів.

«Палата представників Нідерландів визнала Голодомор 1932–1933 років геноцидом. Це важливий крок у встановленні історичної правди. Я вдячний Нідерландам за тверду позицію щодо необхідності відповідальності за минулі та нинішні звірства», – написав він.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ розгляд питання про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу активізувався в низці країн. Парламенти Великої Британії, Словенії, Бельгії, Ірландії, Румунії, Молдови, Чехії, Німеччини, Ісландії, Франції, Болгарії, Люксембургу, Хорватії за цей час визнали Голодомор геноцидом українського народу.

Європейський парламент 15 грудня 2022 року підтримав резолюцію про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу. Євродепутати також закликали Росію як правонаступницю СРСР вибачитися за дії радянського режиму проти України.

Штучний голод, влаштований радянською владою в 1932–1933 роках в Україні, відомий як Голодомор. У листопаді 2006 року Верховна Рада визнала його геноцидом українського народу.

Україна з посиланням на дані науково-демографічної експертизи стверджує, що загальна кількість людських втрат від Голодомору-геноциду 1932–33 років становить майже 4 мільйони осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів.

Влада ЄС погодилася мобілізувати 500 мільйонів євро на виробництво боєприпасів для України

Європейський союз досяг тимчасової угоди, щоб пожвавити виробництво боєприпасів на підтримку України – про це заявила пресслужба Ради ЄС 7 липня.

Угоду уклали керівництво Ради, яку зараз очолює Іспанія, та представники Європейського парламенту на виконання Закону про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP).

«Узгоджений захід терміново мобілізує 500 мільйонів євро з бюджету ЄС (за поточними цінами), щоб підтримати нарощування потужностей для виробництва боєприпасів типу «земля-земля», артилерійських боєприпасів та ракет», – йдеться в повідомленні.

Цей крок втілить у життя третю частину плану, який узгодила Рада ЄС у березні 2023 року, аби забезпечити довгострокове постачання боєприпасів «на підтримку України і країн ЄС».

Як заявила міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблес, угода «зміцнить і пришвидшить власне виробництво боєприпасів і ракет у Євросоюзі».

На початку червня Європейський парламент проголосував за збільшення виробництва боєприпасів на тлі продовження війни Росії проти України.

У березні стало відомо про рішення ЄС надати Україні значні обсяги боєприпасів. А у НАТО заявили, що збільшують виробництво артилерійських снарядів для ЗСУ.

Кім: війська РФ вночі атакували безпілотниками Очаків на Миколаївщині

Російські війська вночі атакували безпілотниками Очаків на Миколаївщині, повідомив голова обласної військової адміністрації Віталій Кім.

«Вночі, 7 липня, з 00:40 по 01:20 противником було здійснено атаку ворожими ударними БпЛА «Шахед-136» по місту Очаків. Силами за засобами протиповітряної оборони було знищено п’ять дронів. Внаслідок падіння уламків відбулося займання будівлі корпусу на території бази відпочинку та займання стерні», – написав він у телеграмі.

За даними Кіма, пожежі оперативно ліквідували. Детальна інформація щодо наслідків руйнувань та постраждалих уточнюється.

Крім цього, протягом минулої доби та вранці 7 липня війська РФ з артилерії обстрілювали Очаків.

Як повідомляють в ОВА, внаслідок одного із обстрілів пошкоджено житлові будинки, відбулося займання одноповерхового складського приміщення та виникла пожежа сухої трави на відкритій території. Відомо про одного постраждалого, який отримав легкі поранення.

Ґроссі каже про «прогрес» МАГАТЕ в огляді Запорізької АЕС після заяв України про мінування

Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії отримали можливість оглянути кілька об’єктів Запорізької атомної електростанції, заявив голова агентства Рафаель Ґроссі 7 липня.

«Ми маємо прогрес. Із середи по сьогодні ми змогли отримати більше доступу. Ще не на дах, але ми подали запит (окупаційній – ред.) владі, щоб піднятися туди», – заявив він на пресконференції в Токіо в п’ятницю.

Ґроссі висловив впевненість, що експерти МАГАТЕ отримають такий дозвіл. Водночас він вказав на те, що вони вже оглянули кілька інших об’єктів.

«Ми змогли здійснити огляди охолоджувальних ставків та інших місць. Як видно з моїх повідомлень, ми не побачили жодних ознак вибухівки чи мін у цих місцях», – додав генеральний директор.

Генеральний штаб Збройних сил України заявив 4 липня про можливу підготовку Росією провокації на території окупованої нею Запорізької атомної електростанції «найближчим часом».

Перед цим у «Росенергоатомі» заявили, що Україна нібито має атакувати Запорізьку АЕС в Енергодарі в ніч на середу, 5 липня.

Міжнародне агентство з атомної енергії 5 липня закликало надати додатковий доступ до окупованої Росією Запорізької АЕС, щоб «підтвердити відсутність на місці мін або вибухівки».

Раніше українська влада заявила про ймовірну підготовку РФ теракту на окупованій Запорізькій АЕС. У Кремлі традиційно заперечили звинувачення і назвали цю заяву «черговою брехнею».

Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.

Місцева влада розповіла про ситуацію в трьох областях: є загиблий і поранені

Через російську агресію минулої доби на Донеччині, Херсонщині та Харківщині загинула одна людина, ще 16 поранені, повідомляє місцева влада.

На Донеччині у Торецьку загинула одна людина, ще 5 поранені, повідомив голова обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Херсонщину війська РФ атакували з мінометів, артилерії, танків, «Градів», авіації та БПЛА, внаслідок російських атак поранені 10 людей. За даними голови ОВА Олександра Прокудіна, за минулу добу противник здійснив 77 обстрілів.

«Російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області; будинок культури у селі Таврійське та заклад торгівлі у Херсоні», – написав він у телеграмі.

На Харківщині протягом доби російські війська обстріляли з мінометів та артилерії прикордонні населені пункти Чугуївського, Харківського, Ізюмського, Куп’янського району, повідомив голова ОВА Олег Синєгубов.

За його даними, через обстріл села Чернещина горів будинок, 71-річна жінка отримала поранення, госпіталізована.

Попри докази і свідчення, Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні.

ООН станом на 18 червня підтвердила загибель 9 083 і поранення 15 779 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.

Російський удар по Львову: 10 загиблих, пошукові роботи завершують – Садовий

У Львові знайшли 10-ту загиблу внаслідок російського ракетного удару, повідомив мер міста Андрій Садовий 7 липня.

«Щойно знайшли 10 тіло. Жінка», – написав він.

За словами Садового, після того, як тіло загиблої звільнять з-під завалів, «рятувально-пошукову операцію буде завершено».

Раніше вранці 7 липня Міністерство внутрішніх справ повідомило про дев’ятьох загиблих внаслідок ракетного удару по Львову напередодні.

У ніч на 6 липня Росія завдала ракетного удару по Львову, внаслідок влучання у житловий будинок є загиблі та поранені. Влада повідомила, що руйнувань зазнали понад 30 будинків, більше ніж 250 квартир, 10 гуртожитків, будинок дитини, два виші та санаторна школа.

Голова Львівської ОВА Максим Козицький заявив, що це «найбільш руйнівна атака по мирному населенню на Львівщині від початку повномасштабної війни».

Вночі російська армія запустила по Україні 18 «шахедів» – Повітряні сили

Російські війська вночі проти 7 липня атакували Україну дронами Shahed-136/131 з напрямку Краснодарського краю, повідомили Повітряні сили вранці в п’ятницю.

«Загалом зафіксовано пуски 18 «шахедів». У південних та східних регіонах працювала протиповітряна оборона», – йдеться в повідомленні.

Сили Протиповітряної оборони знищили 12 ударних безпілотників з 18, додає командування.

Раніше голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак повідомив про загибель двох людей внаслідок падіння уламків дрона в його області.

Російські війська втратили понад 500 військових за добу – дані Генштабу

Втрати Росії в Україні сягнули близько 232 810 військових, йдеться в оновлених даних Генерального штабу ЗСУ 7 липня.

За зведенням, російські війська втратили близько 510 людей особового складу за добу.

Крім того, за добу, як повідомляє штаб, російська армія втратила:

  • 2 танки (загалом 4 070)
  • 12 бойових броньованих машин (7 944)
  • 20 артилерійських систем (4 330)
  • 1 реактивну систему залпового вогню (658)
  • 4 засоби протиповітряної оборони (408)
  • 17 безпілотників оперативно-тактичного рівня (3 652)
  • 7 крилатих ракет (1 271)
  • 10 автомобілів (6 898)
  • 7 одиниць спеціальної техніки (612)

Командувач британської армії адмірал Ентоні Радакін заявив під час слухань у парламенті Великої Британії 5 липня, що Росія втратила вже близько половини бойового потенціалу своєї армії на війні проти України.

Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні 2023 року американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.

Дніпропетровщина: двоє людей загинули від уламків російського дрона – Лисак

Російські війська вночі атакували Дніпропетровську область дронами-камікадзе Shahed, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

«6 безпілотників збили захисники з ПвК «Схід». Уламки одного з них впали на авто, яке їхало по трасі. На жаль, два чоловіки загинули», – написав він.

Також падіння уламків спричинило горіння сухої трави, рятувальники її загасили.

Ще один дрон влучив у приватне підприємство в Криворізькому районі. Почалася пожежа на площі в понад 100 квадратних метрів, яку ліквідували. Ніхто не постраждав.

Крім того, Лисак повідомив про обстріл Нікополя з важкої артилерії, також без жертв.

За даними Генерального штабу, за попередню добу російські війська випустили по Україні 11 крилатих ракет «Ракет» і чотири дрони-камікадзе, всі безпілотники і сім ракет були збиті.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG