В «Енергоатомі» кажуть, що російські окупанти допускають до роботи на ЗАЕС некомпетентний персонал
Компанія «Енергоатом» заявляє, що російські окупанти допускають до роботи на Запорізькій АЕС некомпетентний персонал.
«Російські окупанти на Запорізькій АЕС довіряють керування найбільшим атомним об’єктом Європи недосвідченим спеціалістам з РФ, які зовсім не мають необхідних знань та навичок…Так, начальником зміни одного з енергоблоків призначено працівника Балаковської АЕС (РФ), який має досвід роботи лише сім місяців. Тоді як ця посада потребує наявності значно більшого досвіду, адже передбачає оперативне управління реактором», – повідомляє компанія в телеграмі.
В «Енергоатомі» зазначають, що навіть такими діями російські окупанти вчергове наражають світ на небезпеку, оскільки через некомпетентність та недосвідченість завезеного російського персоналу загроза безпечній експлуатації Запорізької АЕС лише зростає.
Водночас, як повідомляють у компанії, кваліфікований український персонал ЗАЕС, який роками забезпечував роботу станції, продовжує піддаватися тиску, залякуванням і шантажу з боку російських окупантів.
З огляду на окупацію російськими військами ЗАЕС редакція Радіо Свобода не може підтвердити ці дані з інших джерел.
Російський удар по Львову пошкодив буферну зону спадщини ЮНЕСКО – Ткаченко
Російські ракети вночі проти 6 липня поцілили в історичну частину Львова – на це вказав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
За його словами, внаслідок удару постраждав історичний район – буферна зона об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Львів – Ансамбль історичного центру».
«Комплекс із 17-ти житлових будинків розташований по вулиці Стрийській, на розі з вулиці Академіка Сахарова під №№50 – 76в – має статус пам’ятки архітектури місцевого значення», – повідомив він.
Читайте також: США продовжать «зміцнювати здатність України захищатися» – посол після удару по Львову
Ткаченко уточнив, що йдеться про будинки, зведені для викладачів Львівської політехніки у 1930-х роках. Вони внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
«Терміново офіційно повідомляємо ЮНЕСКО про це і як завжди чекаємо дій більших, ніж просто глибоке занепокоєння. Держава, яка не шанує ні життя людей, ні пам’ять, ні історію чужої незалежної країни – не має жодного права бути повноправним членом міжнародних організацій», – додав міністр.
6 липня вночі війська РФ атакували Львівщину. За даними ДСНС, внаслідок ракетного удару по Львову загинули чотири людини, ще 37 поранені. В адміністрації повідомили, що пошкоджені близько 30 будинків та понад 50 автомобілів. Рятувальні роботи тривають.
Об’єкти на даху четвертого енергоблоку виявили «Схеми» (Радіо Свобода) та російська служба Радіо Свобода на фото, зроблених вранці 5 липня та опублікованих Planet Labs. Роздільна здатність знімку не дозволяє зрозуміти, що саме з’явилося на даху. На знімку, зробленому 2 липня, цих об’єктів не було. Дивіться світлини і читайте тут
США продовжать «зміцнювати здатність України захищатися» – посол після удару по Львову
Посолка Сполучених Штатів Бріджит Брінк прокоментувала «жорстокий» ракетний удар Росії по Львову вночі проти 6 липня.
«Неодноразові російські обстріли мирних жителів жахливі. Ми не будемо стояти осторонь і продовжуватимемо зміцнювати здатність України захищатися», – заявила вона.
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат заявив Радіо Свобода вранці 6 липня, що Україні потрібні винищувачі F-16, аби відбивати всі російські повітряні атаки.
6 липня вночі війська РФ атакували Львівщину. За даними ДСНС, внаслідок ракетного удару по Львову загинули чотири людини, ще 37 поранені. В адміністрації повідомили, що пошкоджені близько 30 будинків та понад 50 автомобілів. Рятувальні роботи тривають.
Ракетний удар по Львову: кількість постраждалих знову зросла
Кількість постраждалих через ракетний удар по Львову зросла до 37 людей, повідомляє у телеграмі пресслужба Державної служби з надзвичайних ситуацій.
«На місці ворожого удару проводяться аварійно-рятувальні та пошукові роботи в 1, 3 та 4 під’їздах зруйнованого будинку. За попередніми даними, загинуло 4 особи, врятовано 7 осіб, постраждало 37, евакуйовано 64 особи», – йдеться у повідомленні.
Раніше повідомлялося про 34 постраждалих. Спочатку було відомо про дев’ятьох поранених.
Мер Львова Андрій Садовий в ефірі Радіо Свобода повідомив, що після ракетної атаки станом на 9:00 13 людей перебувають у лікарнях.
6 липня вночі війська РФ атакували Львівщину. За даними ОВА, внаслідок ракетного удару по Львову загинули чотири людини, ще 34 поранені. В адміністрації повідомили, що пошкоджені близько 30 будинків та понад 50 автомобілів. Рятувальні роботи тривають.
За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська атакували Львівщину ракетами«Калібр» з акваторії Чорного моря. Військові повідомили, що кілька груп ракет спершу прямували на північ, в тому числі вздовж русла Дніпра, а потім різко змінили курс на захід.
У ЗСУ повідомили про «потужні бої» біля Кліщіївки
Біля Кліщіївки зараз тривають «потужні бої», заявив заступник командувача Східного угруповання військ зі стратегічних комунікацій Сергій Череватий.
«На Бахмутському напрямку Сили оборони продовжують утримувати ініціативу, проводити штурмові дії, витісняючи противника на південному та північному флангах... Там (у районі Кліщіївки – ред.) йдуть потужні бої, деталей ми поки що не можемо розкривати. Але судячи з того, як у ворожих телеграм-пабліках йде нагнітання паніки, думаю, що для них буде дуже символічною назва Кліщіївка», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
За словами Череватого, Сили оборони України «дуже потужно» зараз там працюють.
Кліщіївка – одна з головних точок під Бахмутом: наприкінці 2022 року агресор із довгими боями брав це село, а потім зробив його своїм опорним пунктом.
5 липня у Генштабі повідомили про успіх Сил оборони в результаті наступу біля села Кліщіївка, що на північ від Бахмута. Зазначалося, що українські війська продовжують тиснути на російські сили північніше та південніше від Бахмута і вибивають їх із раніше захоплених рубежів.
Командувач Сухопутних військ України Олександр Сирський в інтерв’ю ABC News на запитання, чи впевнений він у тому, що Україна зможе повернути Бахмут, відповів: «Так, звісно. Я впевнений».
Атака РФ на Львів: Садовий відреагував на повідомлення про закриті укриття
Міський голова Андрій Садовий в ефірі Радіо Свобода відреагував на повідомлення про закриті укриття у Львові під час російської ракетної атаки.
«Наведу простий приклад – тут біля будинків, які зруйновані, є дуже велике укриття. Щоб ви зрозуміли, на час тривоги, там було всього п’ять людей. І люди, які зазнали уражень, це люди, які не пішли в укриття. Велика кількість людей проігнорувала сигнал тривоги. Оце є трагедія. Так, можливо, деякі укриття не є ідеальними. Але вони є. Вони в робочому стані», – сказав він в програмі «Свобода.Ранок».
За словами Садового, якщо починається тривога, то людина, яка живе в будинку і відповідальна за укриття, має вийти і відкрити це укриття.
«Якщо ви будете робити фотофіксацію у час тривоги, то так, ви будете мати певну частину укриттів закритими. Треба почекати декілька хвилин, поки люди спустяться з будинку, його відкриють», – сказав він, додавши, що потрібно звертатися на гарячу лінію міськради у разі недоступності укриттів.
Вранці 6 липня під час ракетної атаки деякі місцеві жителі повідомляли у соцмережах, що укриття закриті, і постили відповідні відео.
6 липня вночі війська РФ атакували Львівщину. За даними ОВА, внаслідок ракетного удару по Львову загинули чотири людини, ще 34 поранені. В адміністрації повідомили, що пошкоджені близько 30 будинків та понад 50 автомобілів. Рятувальні роботи тривають.
За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська атакували Львівщину ракетами«Калібр» з акваторії Чорного моря. Військові повідомили, що кілька груп ракет спершу прямували на північ, в тому числі вздовж русла Дніпра, а потім різко змінили курс на захід.
Ігнат про обстріл Львова: «Щоб було 10 ракет з 10 – нам потрібні F-16»
Багатоцільові винищувачі F-16 зможуть захистити від російських атак ракетами та БПЛА територію усієї України. Завдяки можливості нести ракети різного типу, ці літаки можуть знищувати цілі у повітрі, на землі і в морі. Про це заявив в ефірі проєкту Радіо Свобода «Свобода.Ранок» Юрій Ігнат, речник командування Повітряних сил Збройних сил України, коментуючи нічну ракетну атаку російських сил по Львову.
«Сім з десяти ракет знищено. Мені навіть пишуть: «Чому ви написали в дописі «лише 7 з 10?». Тому що хотілось десять, а щоб було 10 з 10 – нам потрібно F-16 принаймні. Тому що захистити усю країну від прольотів ракет, на жаль, не так просто. Вони пропрацювали маршрут, використовуючи і рельєф місцевості, і русла річок – в цьому випадку Дніпро – вони летіли до Києва і різко звернули в напрямку Львова», – розповів військовий.
Ігнат розповів, що саме наявність F-16 може зробити можливим знищення усіх повітряних цілей, які атакують українську інфраструктуру. За його словами, російська армія використовує природні особливості рельєфу та хитрощі для подолання української ППО.
«Швидкість ракет – від 700 до 900 кілометрів за годину, винищувач може їх наздоганяти, перехоплювати, летіти назустріч. По напрямку слідування цих ракет, їх можна було перехоплювати винищувачами, чим і займались наші винищувачі. Частину цих ракет вдалося перехопити винищувальною авіацією. Але це дуже невелика частина. З цією задачею міг би справитись багатоцільовий винищувач F-16, який створений для того щоб знищувати такі цілі, як крилаті ракети та «дрони-камікадзе». Для захисту країни від російського тероризму не треба дуже багато винищувачів», – сказав Ігнат.
Юрій Ігнат також повідомив, що західними винищувачами можна виконувати й інші завдання, як от підтримувати Сухопутні війська на полі бою чи знищувати цілі в морі. Саме з Чорного моря, кажуть у командуванні Повітряних сил ЗСУ, російські сили здійснили сьогоднішню нічну атаку.
«Ці винищувачі мають таке озброєння, як ракети Harpoon. Сьогодні Львів атаковано з Чорного моря, з кораблів і підводних човнів. А ракети Harpoon саме для того, щоби вслід за «русским кораблем» відправляти усе те, що там не ходить, а плаває», – запевнив речник ПС ЗСУ.
6 липня вночі війська РФ атакували Львівщину. За даними ОВА, внаслідок ракетного удару по Львову загинули чотири людини, ще 34 поранені. В адміністрації повідомили, що пошкоджені близько 30 будинків та понад 50 автомобілів. Рятувальні роботи тривають.
Україна неодноразово закликала Захід надати їй винищувачі F-16 для захисту від російських атак і звільнення окупованих територій.
У травні в Міноборони казали, що українські військові потребують близько 48 одиниць винищувачів F-16, аби звільнити українські території від російських військ. У ВПС США 23 травня заявили, що для поставки винищувачів F-16 до України знадобиться «у найкращому разі кілька місяців».
США продовжують «уважно стежити» за ситуацією на ЗАЕС – Білий дім
Вашингтон продовжує «уважно стежити» за ситуацією на окупованій російськими військами Запорізькій атомній електростанції.
«Ми продовжуємо уважно стежити за ситуацією на електростанції. Очевидно, це те, що ми робили протягом деякого часу. Як ми вже говорили раніше… військова окупація атомної станції Росією є небезпечною. Коли йдеться про атомну станцію, там не повинно бути бойових дій», – сказала на брифінгу речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр.
Вона зауважила, що не має «нічого нового чи конкретного щодо останніх звітів», а також додала, що президент США Джо Байден не обговорював із Володимиром Зеленським ситуацію на ЗАЕС останнім часом.
Генеральний штаб Збройних сил України заявив 4 липня про можливу підготовку Росією провокації на території окупованої нею Запорізької атомної електростанції «найближчим часом». За даними штабу, на зовнішній крівлі третього й четвертого енергоблоків окупованої ЗАЕС були розміщені сторонні предмети, схожі на вибухові пристрої.
«Їх підрив не має пошкодити енергоблоки, але може створити картинку обстрілів з боку України. Про це і дезінформують російські ЗМІ та телеграм-канали», – зазначили у Генштабі.
Перед цим у «Росенергоатомі» заявили, що Україна нібито має атакувати Запорізьку АЕС в Енергодарі в ніч на середу, 5 липня.
Перевірити ці дані з незалежних джерел редакція з огляду на бойові дії і окупацію ЗАЕС не може.
Раніше українська влада заявила про ймовірну підготовку РФ теракту на окупованій Запорізькій АЕС. У Кремлі традиційно заперечили звинувачення і назвали цю заяву «черговою брехнею».
Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.
Удар по Львову: голова Ради Європи засудила невибірковий удар РФ по цивільних
Голова Європейської ради Марія Пейчинович-Бурич прокоментувала останній ракетний удар по Україні вночі проти 6 липня.
«Я рішуче засуджую невибіркову атаку Росії по цивільних у Львові», – заявила вона в своєму твітері.
Пейчинович-Бурич додала, що відповідальність настане для «тих, хто вчиняє ці огидні дії».
6 липня вночі війська РФ атакували Львівщину. За даними ОВА, внаслідок ракетного удару по Львову загинули чотири людини, ще 34 поранені. В адміністрації повідомили, що пошкоджені близько 30 будинків та понад 50 автомобілів. Рятувальні роботи тривають.
За даними міського голови Андрія Садового, 13 людей перебувають у лікарнях.
За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська атакували Львівщину ракетами«Калібр» з акваторії Чорного моря. Військові повідомили, що кілька груп ракет спершу прямували на північ, в тому числі вздовж русла Дніпра, а потім різко змінили курс на захід.
У Львові через російський ракетний удар пошкоджені 35 будинків – Садовий
У Львові через нічну ракетну атаку РФ пошкоджені 35 будинків. Про це в ефірі Радіо Свобода повідомив Андрій Садовий.
«Станом на цю хвилину (на 09:00) 33 мешканці міста звернулися за медичною допомогою, 13 зараз перебувають у наших лікарнях на лікуванні, всім необхідним забезпечені. Деякі, звичайно, у важкому стані. Щонайменше на цю хвилину четверо людей є вбито. Тривають пошукові роботи. Можливо, кількість загиблих зросте», – сказав він в програмі «Свобода.Ранок».
Садовий повідомив, що співробітники ДСНС обіцяють завершити «свій об’єм роботи».
«До кінця дня працівники ДСНС обіцяють завершити свій об’єм роботи і потім будуть включатися в роботу вже наші комунальні служби з точки зору відновлення житлового фонду. Тому що на цю хвилину руйнації зазнали 35 будинків міста Львова, Також є руйнування в школах, студентських гуртожитках Львівської політехніки, офісному комплексі на Стрийській у великій частині. Ми запропонували мешканцям, які втратили житло, можливість тимчасового проживання. Ну і наше завдання – відновити все, що було зруйноване. Це буде складно», – додав мер Львова.
6 липня вночі війська РФ атакували Львівщину. За даними ОВА, внаслідок ракетного удару по Львову загинули чотири людини, ще 34 поранені. В адміністрації повідомили, що пошкоджені близько 30 будинків та понад 50 автомобілів. Рятувальні роботи тривають.
За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська атакували Львівщину ракетами«Калібр» з акваторії Чорного моря. Військові повідомили, що кілька груп ракет спершу прямували на північ, в тому числі вздовж русла Дніпра, а потім різко змінили курс на захід.
Тягар протидії українському контрнаступу ліг на військові формування «з усієї Росії», констатує розвідка Великої Британії у зведенні 6 липня.
Міністерство оборони цієї країни наводить кілька прикладів:
- 58-а загальновійськова армія захищає лінії укріплень на Запоріжжі – зазвичай вона «відповідає за безпеку нестабільного кавказького регіону Росії»
- навколо Великої Новосілки (Волноваський район, Донеччина) воюють 5-та загальновійськова армія та морська піхота, які зазвичай базуються за 7 тисяч кілометрів звідти на противагу армії Китаю
- навколо Бахмута оборона РФ переважно побудована навколо повітряно-десантних полків, які зазвичай базуються на заході Росії як елітні сили швидкого реагування в разі «напруги з НАТО»
«Те, як Росія приймає ризики по всій Євразії, підкреслює, наскільки війна змістила російську сформовану національну стратегію», – повідомляє британська розвідка.
Командувач британської армії адмірал Ентоні Радакін заявив під час слухань у парламенті Великої Британії 5 липня, що Росія втратила вже близько половини бойового потенціалу своєї армії на війні проти України.
Кількість постраждалих через ракетний удар по Львову зросла – ОВА
Через ракетний удар по Львову постраждали 34 людей, повідомив голова обласної військової адміністрації Максим Козицький.
«Підтвердили загибель чотирьох людей. На момент влучання усі вони перебували в будинку. Співчуття рідним. Постраждали 34 людини», – написав він у телеграмі.
За його даними, пошкоджені близько 30 будинків та понад 50 автомобілів.
«Уламок ракети впав в одному зі сіл Львівського району поблизу будівлі Народного дому. Утворилася вирва. Попередньо – без постраждалих. Також унаслідок падіння уламків ракети є руйнування в приватному господарстві в одному зі сіл Золочівського району. За попередньою інформацією, постраждалих немає», – додав Козицький.
Раніше повідомлялося про чотирьох загиблих та дев’ятьох поранених внаслідок ракетного удару по житловому будинку у Львові на початку доби 6 липня. Рятувальні роботи тривають. За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська вночі атакували Львівщину ракетами«Калібр» з акваторії Чорного моря. Військові повідомили, що кілька груп ракет спершу прямували на північ, в тому числі вздовж русла Дніпра, а потім різко змінили курс на Захід.
Нічна атака: сили протиповітряної оборони збили 7 ракет із 10
Російські війська вночі випустили ракети «Калібр» по Україні з акваторії Чорного моря, повідомило командування Повітряних сил ЗСУ вранці 6 липня.
За спостереженнями військових, кілька груп ракет спершу прямували на північ, в тому числі вздовж русла Дніпра, а потім різко змінили курс на Захід.
«В результаті бойової роботи зенітними ракетними підрозділами та авіацією Повітряних Сил вдалось знищити лише сім із десяти крилатих ракет «Калібр». На жаль, є влучання ракет по цивільних об’єктах у місті Львів», – йдеться в повідомленні.
Командування висловлює співчуття родинам загиблих та пораненим.
Наразі відомо про чотирьох загиблих внаслідок ракетного удару по житловому будинку у Львові на початку доби 6 липня. Рятувальні роботи тривають.
Втрати російської армії перевищили 232 тисячі військових – ЗСУ
Російські війська втратили близько 600 людей особового складу під час війни в Україні, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 6 липня.
За оцінкою штабу, Росія втратила близько 232 300 військових в Україні від початку повномасштабного вторгнення.
Штаб також оновив дані про втрати російської техніки:
- 4 068 танків (+6)
- 7 932 бойових броньованих машин (+15)
- 4 310 артилерійських систем (+22)
- 657 реактивних систем залпового вогню (+1)
- 404 засоби протиповітряної оборони (+9)
- 315 літаків
- 309 гелікоптерів
- 3 635 безпілотників оперативно-тактичного рівня (+21)
- 1 264 крилаті ракети
- 18 кораблів
- 6 888 автомобілів і автоцистерн (+23)
- 605 одиниць спеціальної техніки (+7)
Напередодні командувач британської армії адмірал Ентоні Радакін заявив під час слухань у парламенті Великої Британії, що Росія втратила вже близько половини бойового потенціалу своєї армії на війні проти України.
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Радіо Свобода вдалося встановити особи трьох високопоставлених російських офіцерів, які називали себе «головними» в окупаційній адміністрації села Здвижівка, що на Київщині. Вони можуть бути причетними до воєнних злочинів, зокрема, до вбивств цивільних у цьому селі. Про це йдеться у фільмі-розслідуванні журналіста Радіо Свобода Дмитра Джулая, який вже можна переглянути онлайн.
Завдяки аналізу великого масиву відкритих даних та співставлення його зі свідченнями жителів Здвижівки Радіо Свобода вдалося ідентифікувати високопоставлених російських офіцерів, які називали себе «керівниками» цього села під час російської окупації в лютому-березні 2022 року:
- Золотарьов Євгеній Юрійович, майор, в.о. заступника командира 98-ї дивізії по військово-політичній роботі. За свідченнями очевидців, називав себе «головним» від російської армії у Здвижівці.
- Казєічев Сергій Вікторович, полковник поліції, командир красноярського ОМОНу. Представлявся місцевим, як «комендант» Здвижівки.
- Потопальський Олег Васильович, полковник, заступник командира управління Росгвардії по Красноярському краю. Опитані Радіо Свобода жителі Здвижівки неодноразово бачили його разом із Сергієм Казєічевим.
У розслідуванні розповідається про вбивства, які сталися у селі за час, поки ним «керували» ці російські офіцери. Журналісти Радіо Свобода встановили обставини затримання цивільних чоловіків, чиї тіла згодом знайшли в приватному маєтку в селі Здвижівка.
Події розгорталися в останні дні березня 2022 року, коли російські війська програли битву за Київ та втікали із області, зокрема Здвижівки. Перед вбивством цивільних чоловіків жорстоко катували, а потім застрелили.
Серед закатованих були троє жителів сусіднього із Здвижівкою села Озера: Микола Мороз, Андрій Возненко, Михайло Гончар та двоє чоловіків, які досі лишаються неідентифікованими.
Завдяки свідкам, опитаним Радіо Свобода, вдалося встановити, що в.о. заступника 98-ї дивізії ВДВ, майор Євгеній Золотарьов неодноразово приїжджав до маєтку, де сталося вбивство п’ятьох цивільних чоловіків, а командир красноярського ОМОНу Сергій Казєічев проводив напередодні масові затримання та допити інших цивільних у Здвижівці.
Наразі достеменно не вдалося встановити, хто саме віддав наказ на страту та безпосередньо розстріляв п’ятьох цивільних чоловіків на території приватного маєтку в Здвижівці. Розслідування Радіо Свобода наводить факти і свідчення, які вказують на ймовірну відповідальність до цього «керівників» російської окупаційної адміністрації в цьому селі: майора російської армії Євгенія Золотарьова та полковників Росгвардії Сергія Казєічева і Олега Потопальського.
Радіо Свобода вдалося додзвонитися до майора Золотарьова та полковника Казєічева. Вони не підтвердили і не спростували свою причетність до вбивств цивільних.
Раніше Київська міська прокуратура повідомила про підозру командирам Росгвардії Казєічеву та Потопальському за масовий розстріл автомобілів із мирними мешканцями у Гостомелі 25 лютого 2022 року, які намагалися евакуюватися із зони бойових дій.
За інформацією Радіо Свобода, за час російської окупації в селі Здвижівка та її околицях були вбиті щонайменше 18 цивільних. Ще двоє чоловіків залишаються безвісти зниклими.
Під час битви за Київ у лютому-березні 2022 року Здвижівка стала важливою стратегічною точкою для російської армії. Саме на околиці цього села окупанти розбудували найбільшу на Київщині тилову військову базу. Журналістам Радіо Свобода також вдалося встановити, що у Здвижівці був розташований штаб 98-ї дивізії ВДВ із Іваново та зведених підрозділів Росгвардії по Сибірському округу, зокрема красноярського ОМОНу та СОБРу.
Фаховий історик Олександр Горе 20 років свого життя віддав Маріупольському краєзнавчому музею. Закладу, якого вже фізично не існує: будівлі всіх трьох корпусів музею розбиті, доля 60 тисяч експонатів – невідома. А тих, що відома – теж невтішна, згадки про них спливають у прокремлівських медіа, а отже – цінні речі розкрадені.
Організованої евакуації музеїв із міста не було, отож чимало експонатів, які належали закладові, припускають, просто згоріли. Зараз співробітники Маріупольського музею намагаються працювати в екзилі – відтворити колекцію бодай у цифровому вигляді. І вже навіть організували виставку відтворених копій у Дніпрі, символічно назвавши її «Зруйнована, але не знищена». Краєзнавчий був найстаршим та найбагатшим музеєм Донеччини. Читайте і дивіться за лінком
«Хворіють на гепатит та COVID-19»: яку медичну допомогу отримують люди на окупованому Росією півдні
У якому стані зараз перебувають медичні заклади на окупованих територіях півдня, і чи достатньо там лікарів? Чи можна отримати допомогу без російського паспорта? Чи є ризики епідемій на окупованій частині Херсонщини через наслідки руйнування греблі Каховського водосховища? І що робить окупаційна влада?
Про це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Дивіться і читайте за лінком
Російські війська продовжують спроби наступати на Лиманському та Куп’янському напрямках – Генштаб
Російські війська продовжують основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 6 липня. За попередню добу в цьому регіоні відбулося 38 бойових зіткнень.
Також на Куп’янському напрямку російська армія продовжує спроби наступати біля Новоселівського Луганської області, де українські війська «відбили усі атаки», повідомляє штаб.
«На Лиманському напрямку противник, в ході ведення наступальних дій, намагався витіснити наші війська із займаних позицій в районі Новоєгорівки Луганської області, успіху не мав», – йдеться в зведенні.
Українські сили відбили російські атаки на південь Берхівки та Богданівки біля Бахмута та продовжують наступ південніше та північніше Бахмута, де закріплюються на нових рубежах. Також штаб повідомляє про відбиття наступу РФ біля Авдіївки та Мар’їнки.
«Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого артилерійського ураження по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби», – додає командування.
Штаб звітує про 13 авіаційних ударів по місцях зосередження російських військ та низку ударів ракетних військ і артилерії по російській живій силі та техніці.