Доступність посилання

ТОП новини
Українські військовослужбовці ведуть вогонь зі 122-мм гармати по російських позиціях у Херсонській області, 27 жовтня 2024 року
Українські військовослужбовці ведуть вогонь зі 122-мм гармати по російських позиціях у Херсонській області, 27 жовтня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Бахмутський поступ ЗСУ: Соледару та Горлівці приготуватися?

Щільне мінування, ешелонована оборона та рій різноманітних БПЛА у повітрі (від розвідувальних до камікадзе), – так, за словами українських військових, виглядають наразі Бахмут та його околиці. Це зруйноване місто російські війська перетворили на укріплений район. Проте під натиском ЗСУ загарбники змушені полишати позиції як у самому місті, так і на північному та південному флангах. Чому Бахмут важливий для російських військ, і як цим можуть скористатися ЗСУ – розібралося Радіо Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Що на флангах: Курдюмівка, Кліщіївка, Берхівка

Українські війська перехопили стратегічну ініціативу на фронті і мають просування. Так про загальну ситуацію в країні 28 червня повідомив Валерій Залужний, головнокомандувач ЗСУ.

Що стосується Бахмута, то Генеральний штаб ЗСУ у зведенні від 3 липня був лаконічним: «Наші підрозділи рухаються на Бахмутському напрямку».

Більше подробиць повідомила 2 липня Ганна Маляр, заступниця міністра оборони: «На Бахмутському напрямку: на південному флангу рухаємось вперед, маємо частковий успіх на північному – тривають бої. Ворог перекинув туди 2 десантно-штурмових полки».

Цього ж дня російські пропагандисти визнали, що бійцям ЗСУ вдалося просунутися на південний захід від Кліщіївки (менше 7 км на південь від Бахмута).

Просування українських військ на північному і південному флангах відзначила британська розвідка, американський Інститут вивчення війни (ISW) – ще і наміри командування використати це просування ширшою мірою.

У Генштабі повідомили про важкі бої на сході і «невдалі спроби проникнення ДРГ»

Російські війська і надалі зосереджують основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському і Мар’їнському напрямках на сході України, де тривають важкі бої, повідомив у вечірньому зведенні Генеральний штаб Збройних сил України. За повідомленням, протягом доби відбулося 30 бойових зіткнень.

Водночас, за даними Генштабу, на Сіверському і Слобожанському напрямках загарбники минулої доби здійснили «невдалі спроби проникнення ДРГ» через держкордон України, «зазнали втрат та відступили».

Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському і Бердянському напрямках, «закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження з артилерії по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби», повідомили в командуванні.

ЗСУ без винищувачів, Росія без «Вагнера»: що буде з наступом? F-16, війна, Саакашвілі | Свобода Live

«Не було питань: потягну, чи ні». Подкаст «Свої серед своїх» із перекладачкою, старшим стрільцем 67-ї ОМБр «Афіною»

Гостя вісімнадцятого епізоду – старший стрілець в 67-й окремій механізованій бригаді ЗСУ Анна Сорочинська, позивний «Афіна». Їй 23 роки, була добровольцем ООС, служила стрільцем 8-го окремого батальйону Української добровольчої армії «Аратта». Повернулася до Києва взимку 2019-го. Мобілізувалася одразу після повномасштабного вторгнення.

«Передвісник трибуналу над Росією»: уперше в історії розглядається злочин агресії держави проти іншої держави

За повідомленнями Офісу генерального прокурора України, наразі існує близько 80 тисяч справ щодо скоєння російською армією воєнних злочинів в Україні.

Президент України Володимир Зеленський під час свого виступу у Гаазі на початку травня вкотре повторив тезу про те, що Україна потребує повноцінного правосуддя, а не його гібридних форм. Це про гібридний трибунал, ідею якого просувають західні партнери. Чому Україна проти гібридного трибуналу? І наскільки важливим є те, що у Гаазі розпочав роботу Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії проти України?

Про це Радіо Свобода поговорило в програмі Свобода Live із виконавчою директоркою «Центру громадянських свобод» Олександрою Романцовою.

– В Гаазі розпочав роботу Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії проти України. І вважається (так, принаймні, подається в офіційних пресрелізах), що це такий перший крок до створення спеціального трибуналу. Чи це справді так?

– Узагалі це дуже важливий центр. Тому що в усіх питаннях усього міжнародного правосуддя є дуже важливий момент – а хто буде розслідувати, яким чином будуть збиратися інформації. Злочин агресії, один з чотирьох найважніших злочинів у міжнародному правосудді: є воєнні злочини, є злочини проти людяності, злочин геноциду, і от злочин агресії. Він четвертий, і він найсистемніший. Бо в нього буде включено все, всі ті втрати, які українці понесли, тому що хтось в Росії, маючи владу, ухвалив рішення, розпочати агресію.

Ситуація із Центром є унікальною ще й тому, що воєнні злочини, злочини проти людяності, злочини геноциду за останніх 70 років після Другої світової війни розслідувалися, і про них накопичений певний досвід, а от злочин агресії не розслідувався ніколи. Тому центр буде обмінюватися, наприклад, інформацією з Центром протидії геноциду, який так само працює в Гаазі.

Але от злочин агресії, на жаль, після Другої світової війни, після того, як пройшли трибунали в Гаазі і в Токіо (саме Токійський трибунал став останнім на шляху миру після Другої світової війни), не розслідувався жодного разу.

Тому створення такого центру є дуже важливим перш за все для обміну інформацією. Бо люди, які мають в себе в голові, в своїх телефонах аргументи і різні свідчення, і різні свідоцтва того, що злочин агресії відбувся, зараз не тільки в Україні, а розкидані по всій Європі, інколи по всьому світу.

«За місяць штурмів втрати бригади – менше 2%». Маркус відреагував на заяви Піскуна, назвавши їх «маячнею»

Головний майстер-сержант 47-ї окремої механізованої бригади «Маґура» Валерій Маркус заявив, що втрати його бригади за «місяць щоденних штурмів» складають менше 2%. Так він відреагував на відео ексгенпрокурора Святослава Піскуна, яке військовий назвав «концентратом маячні».

«Якщо усіх наших загиблих за понад місяць бойових дій, місяць щоденних штурмів додати до зниклих безвісти, ця цифра складе менше 2%. У нашій бригаді бережуть людей...Всі ці речі зараз є секретними, але цей час мине, потім мої слова ви зможете перевірити», – сказав він у своєму відеозверненні.

«Бойовий офіцер, який знає армію зсередини» – Залужний призначив нового керівника одеського військкомату

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний повідомив, що призначив на посаду начальника Одеського обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки «одного з найкращих військових командирів»: полковника Олександра Охріменка, який досі був комбригом 14-ої окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого.

«Олександр – бойовий офіцер, який знає армію зсередини, чітко розуміє потреби на фронті та неодноразово демонстрував відданість військовій справі та Батьківщині», – зауважив Залужний у повідомленні у фейсбуці.

Північний кордон України посилять особовим складом і бойовою технікою – Наєв

Північний кордон України посилять особовим складом і бойовою технікою, повідомив командувач Об’єднаних сил Збройних сил України генерал-лейтенант Сергій Наєв.

«У зв’язку з останніми подіями навколо Запорізької атомної станції було ухвалене рішення щодо посилення північного кордону нашої держави як особовим складом, так і бойовою технікою. Робота в цьому напрямку не зупинялася з того часу, як було вибито ворога з півночі, і продовжує тривати цілодобово. Будуються протитанкові загородження, облаштовуються мінні поля та укріплюється вся лінія оборони», – йдеться в повідомленні у телеграм-каналі Наєва.

За його словами, українські сили завдяки розвідці «добре вивчили ворога» і чітко володіють ситуацією щодо його планів. Інших подробиць командувач Об’єднаних сил не навів.

Втрати зростають: як Україна перемагає артилерію Росії

У Києві прощалися з письменницею Вікторією Амеліною

У Києві відбулося прощання з письменницею Вікторією Амеліною, яка загинула через російський ракетний удар по Краматорську 27 червня.

У Михайлівському Золотоверхому соборі на прощання прийшли друзі, рідні письменники.

Завтра церемонію прощання проведуть у Гарнізонному храмі у Львові. Поховають Вікторію Амеліну 5 липня на Личаківському цвинтарі.

Читайте також: «Треба не плакати, а робити Нью-йоркський літературний фестиваль» – письменниця Вікторія Амеліна

Українська письменниця й громадська діячка Вікторія Амеліна померла 1 липня внаслідок поранень, отриманих через удар російських військ по Краматорську. 37-річна Амеліна перебувала в ресторані Ria Lounge разом із делегацією колумбійських журналістів та письменників, коли по будівлі було завдано удару.

Після початку повномасштабного вторгнення Вікторія Амеліна займалася документуванням воєнних злочинів Росії у складі правозахисної організації Truth Hounds. Зокрема, як вказує ПЕН-клуб, вона знайшла щоденник вбитого російськими окупантами письменника Володимира Вакуленка на звільненій Ізюмщині.

Письменниця також працювала над книгою англійською мовою War and Justice Diary: Looking at Women Looking at War про жінок, які документують російські воєнні злочини. Клуб анонсує її вихід за кордоном незабаром.

Амеліна також була організаторкою першого літературного фестивалю в Нью-Йорку на Донеччині, який відбувся в жовтні 2021 року.

Старість у зруйнованій Авдіївці: як виживають люди похилого віку під «російською рулеткою» обстрілів

Під постійними обстрілами у зруйнованих помешканнях, без води і електрики, на волонтерській допомозі...Так живуть люди в Авдіївці.

Особливо сутужно людям похилого віку. Але якраз вони складають 60% серед тих, хто залишився і уперто не хоче виїжджати. Авдіївка живе під обстрілами із 2014-го року, коли проросійські бойовики так званої «ДНР» розпочали обстрілювати її житлові квартали. Тепер російська армія обстрілює місто по 30 разів за добу. Історії людей у фоторепортажі AFP

У ГУР прокоментували атаки дронів на Москву

Представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов прокоментував сьогоднішні атаки дронів на Москву.

«Якщо говорити про Москву, то ми традиційно не коментуємо це. Але так буває. Якщо російська 45-та бригада спецназу займається диверсіями в українському тилу, то це означає, що щось може прилетіти по Москві. Так трапляється», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

Міноборони РФ заявило про знищення п’ятьох безпілотників у Новій Москві та Підмосков’ї. Росія звинуватила Україну в цій атаці.

На Таврійському напрямку українські війська вибили противника з низки позицій – Тарнавський

На Таврійському напрямку українські війська вибили противника з низки позицій, повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» генерал Олександр Тарнавський.

«Сили оборони мають просування вперед на Таврійському напрямку. Ворог вибитий з низки позицій. Підрозділи ракетних військ та артилерії протягом доби виконали 1283 вогневих завдань», – написав він у телеграмі

За його даними, за останню добу втрати противника – майже три роти вбитими і пораненими.

Також Тарнавський повідомив про знищення 36 одиниць російської військової техніки, зокрема, 2 танки, 9 ББМ, 4 одиниці БМ-21 «Град», зенітний ракетний комплекс 9К330 «Тор» та інші.

У Первомайському пролунав вибух, серед постраждалих є діти – ОВА

На Харківщині у місті Первомайський близько 13:35 пролунав вибух, постраждали 12 людей, серед яких є п’ятеро дітей, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

За попередньою інформацією, обстріл було здійснено фугасним снарядом.

«Внаслідок цього сталося загоряння кількох автомобілів на парковці. Наразі попередньо відомо про 12 постраждалих осіб, з яких 5 дітей. На місці перебувають відповідні фахівці, а також надають допомогу медики», – написав він у телеграмі.

Також російських атак зазнала сусідня Сумщина.

Російські війська регулярно обстрілюють Харків та область. Попри докази і свідчення, Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні.

ООН станом на 18 червня підтвердила загибель 9 083 і поранення 15 779 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.

Рада ООН з прав людини обговорить спалення Корану у Стокгольмі

Рада ООН з прав людини проведе екстрене засідання, щоб розглянути питання про спалення Корану в Стокгольмі, який викликав обурення у всьому світі, заявив речник ради.

За запитом Пакистану Рада ООН з прав людини в Женеві, яка збирається до 14 липня, змінить порядок денний, щоб організувати термінові дебати.

«Рада ООН з прав людини проведе термінові дебати, щоб обговорити тривожне зростання навмисних і публічних актів релігійної ненависті, що проявляється нинішнім оскверненням священного Корану в деяких європейських та інших країнах», – сказав речник Ради Паскаль Сім, якого цитує AFP.

За його словами, ці термінові дебати будуть скликані після запиту Пакистану, надісланого від імені кількох членів Організації ісламського співробітництва, включаючи тих, які є членами Ради з прав людини.

Він додав, що обговорення, швидше за все, відбудуться цього тижня.

28 червня біля головної мечеті шведської столиці було спалено Коран, що викликало дипломатичну реакцію в мусульманському світі.

Читайте також: Іран не відправляє посла до Швеції на знак протесту через інцидент з Кораном

37-річний Салван Моміка, який кілька років тому втік з Іраку до Швеції, розтоптав священну книгу мусульман і підпалив кілька сторінок, коли мусульмани всього світу почали відзначати свято Курбан-Байрам і щорічне паломництво до Мекки в Саудівській Аравії.

Організація ісламської співпраці (OIC), що базується в Саудівській Аравії, закликала «вжити єдиних і колективних заходів для запобігання повторенню випадків осквернення копій» Корану.

Після цього уряд Швеції засудив спалення Корану біля головної мечеті Стокгольма, назвавши це «ісламофобським» актом. Водночас урядовці додали, що Швеція має «захищене конституцією право на свободу зібрань, вираження думок і демонстрацій».

Це не перший випадок в Швеції зі спаленням Корану. У січні священну книгу мусульман було спалено перед посольством Туреччини на тлі переговорів щодо вступу Швеції та Фінляндії до НАТО.

Центр щодо злочину агресії РФ в Україні у Гаазі відповідатиме за збереження доказів – Мамедов

Міжнародний центр з переслідування злочинів агресії Росії в Україні, який відкрили у Гаазі, спростить роботу спільних міжнародних груп і Міжнародного кримінального суду. Про це в етері Радіо Свобода «Свобода Ранок» сказав ексзаступник генерального прокурора України з 2019 по 2021 рік, експерт з національного та міжнародного кримінального права Гюндуз Мамедов.

За його словами, головним завданням Центру є збереження та аналіз доказів російських злочинів, щоб у майбутньому не допустити виправдальних вироків щодо тих, хто вчиняв злочини в Україні. Адже доведення міжнародних злочинів – це дуже складний процес.

«Це крок до правосуддя. Цей центр дуже важливий. Бо основна практика виправдувальних вироків по міжнародних справах – це саме і є втрата і неприпустимість зібраних доказів. Тобто центр буде відповідати за збереження і безпеку цих доказів, щоб вони були використані в прийдешніх судах», – сказав він.

Читайте також: Очільниця Єврокомісії обіцяє притягнути Путіна до відповідальності за війну в Україні

Мамедов вказав на досвід попередніх розслідувань міжнародних злочинів, який свідчить, що докази повинні зберігатися належним чином.

«Тобто, якщо це цифрове розслідування, де використовують метадані, геодані, які повинні у правильній формі зберігатися, щоб не викликали сумнівів у справжності цих документів; також свідчення людей, які перебувають на території США, Європейського Союзу, які багаторазово звертаються до правоохоронних органів цих держав за фактом міжнародних злочинів, які були вчинені щодо них», – сказав Мамедов.

Ексзаступник генерального прокурора також розповів, що з початку повномасштабного російського вторгнення українські правоохоронні органи зареєстрували 96 тисяч кримінальних проваджень за фактами воєнних злочинів, ще приблизно 17 тисяч кримінальних проваджень, пов’язаних зі злочинами проти національної безпеки.

Читайте також: «Може бути президент, а може бути офіцер». Кого і коли покарають за катастрофу на Каховській ГЕС?

Загалом від початку російської агресії в Україні у 2014 році зареєстрували вже приблизно 130 тисяч кримінальних проваджень, пов’язаних зі збройним конфліктом.

Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії проти України відкрився в Гаазі 3 липня.

Обережність НАТО з Україною Москва сприйме як слабкість – Науседа

Президент Литви закликав лідерів НАТО бути сміливішими у розгляді прагнення України до членства на саміті в його країні наступного тижня, сказавши, що це підвищить ефективність Києва на полі бою, тоді як Москва сприйме будь-яку обережність як слабкість.

В інтерв’ю Reuters президент Гітанас Науседа порадив союзникам по НАТО знехтувати побоюваннями, що залучення України до очолюваного США військового альянсу спровокує Росію, яка вторглася в Україну 22 лютого 2022 року.

«Ми не повинні вагатися приймати сміливіші рішення, оскільки інакше режим Путіна вирішить, що західні союзники занадто слабкі, (що їх слід) загнати в кут, і вони здадуться», – сказав Науседа 3 липня.

Литва підтримує членство України в НАТО. Під час візиту до Києва 28 червня Гітанас Науседа заявив, що на саміті у Вільнюсі має бути «дуже ясно сказано, що Україна є невід’ємною частиною євроатлантичної архітектури НАТО і так само має бути відкрита дорога, як цього досягти». Він також вважає, що слід відмовитися від плану дій щодо членства, це пришвидшило б вступ України до НАТО.

Президент України Володимир Зеленський 28 червня провів у Києві двосторонні зустрічі із президентом Литви Гітанасом Науседою та президентом Польщі Анджеєм Дудою. Під час зустрічей скоординували позиції напередодні саміту НАТО у Вільнюсі.

Читайте також: Немає фінального рішення щодо запрошення України до НАТО – Стефанішина

Саміт НАТО у Вільнюсі пройде 11-12 липня. Як повідомив генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберґ у коментарі виданню Welt, НАТО на саміті ухвалить пакет довготривалої допомоги Україні. Але, як заявив він 19 червня, лідери НАТО не будуть запрошувати Україну приєднатися до Альянсу на саміті у Вільнюсі в липні.

«Полюють на човни, руйнують дамби, панікують». Як армія РФ протидіє наступу ЗСУ на півдні, і що робить із потопельниками

Наскільки змінилися позиції російських військових на лівобережній Херсонщині після руйнування Каховської ГЕС? Навіщо вони спорудили дамбу на річці у Токмаку Запорізької області, і чи може це вплинути на наступ українських військових? На яких ділянках фронту на південному напрямку російська армія почувається найбільш незахищено? Докладніше про все це – в матеріалі проекту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

  • Сили оборони України на півдні продовжують ведення наступальної операції на мелітопольському та бердянському напрямках, повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. Вона зазначила, що українські військові вели наступальні дії на напрямках Новодарівка, Приютне, і мали успіх у напрямку Новоданилівки, Роботиного, Новосілки та Старомайорського. За минулий тиждень площа звільнених територій збільшилася більше, ніж на 28 кВ.км Загалом звільнена площа на півдні складає 158,4 км2, зазначила Маляр.
  • Тим часом російські військові збудували греблю на околицях окупованого Токмака Запорізької області. Про це свідчать супутникові знімки, отримані розслідувачами проєкту Bellingcat і оприлюднені 29 червня. Гребля розташована в межах оборонної лінії, що огинає місто Токмак. Супутникові зображення свідчать, що річка Токмачка перерізана з 6-го травня. Рівень води на східній стороні греблі неухильно зростав до червня.
  • Для наочного підтвердження розслідувач Майкл Шелдон виклав в Twitter покадрову супутникову зйомку з травня по червень. Він зазначив, що підвищення рівня води в річці Токмачка може бути частиною більших зусиль з уповільнення просування українських військ. «Якщо говорити точніше, це може бути частиною зусиль уповільнити східне охоплення Токмака в разі українського прориву поблизу міста», – написав розслідувач.

56 депутатам Львівської облради вручили повістки

34 депутатам Львівської обласної ради вручили повістки від Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Про це Радіо Свобода повідомили в облраді.

Військові комісари роздавали повістки при вході у приміщення сесійної зали.

Також про це повідомили львівські депутати у соціальних мережах.

«Сесія Львівської обласної ради починається із зустрічі з представниками Личаківсько-Залізничного ОРТЦК та СП м. Львова. Депутатам вручили повістки», – написав депутат від ВО «Свобода» Йосиф Ситник, додавши фотографію повістки.

Столтенберґ лишається генеральним секретарем НАТО ще на рік

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ повідомив 4 липня, що залишиться на чолі Північноатлантичного альянсу ще на рік.

«Я вважаю за честь рішення союзників по НАТО продовжити мій термін на посаді Генерального секретаря до 1 жовтня 2024 року», – написав він.

Столтенберґ додав, що трансатлантичний союз між Європою та Північною Америкою «забезпечував нашу свободу та безпеку протягом майже 75 років».

«У все більш небезпечному світі наш Альянс є важливішим ніж будь-коли», – сказав генеральний секретар.

Читайте також: Після війни для Європи буде самогубством не прийняти Україну в НАТО – Кулеба

У лютому цього року Столтенберґ повідомив, що очікує на свою відставку в жовтні цього року, коли в нього мала завершитися каденція. Але напередодні стало відомо, що члени НАТО можуть подовжити його мандат.

63-річний колишній прем’єр-міністр Норвегії обійняв свою нинішню посаду в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі 1 жовтня 2014 року. Він очолював альянс під час кількох міжнародних криз, за його каденції минув майже весь розвиток українсько-російського протистояння, який зрештою призвів до повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.

За початковим планом Єнс Столтенберґ мав піти з посади ще в 2022 році, але на прохання країн-членів альянсу залишився на посаді після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG