«Процес пішов», але навчання українських пілотів на F-16 ще не розпочалося – Повітряні сили ЗСУ
Навчання українських пілотів на західних винищувачах F-16 ще не розпочалося, але «процес пішов», заявив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
«Без процесів, які необхідно пройти, (навчання пілотів, інженерів, підготовка інфраструктури) передача поки неможлива, потрібен час. Звернення нашого вищого військово-політичного керівництва до наших партнерів, щоб цей час не затягувався там, де його можна прискорити. Саме в цьому йде зараз комунікація…Мова йде про те, хто, де, в якій кількості зможе прийняти наших пілотів на навчання. Це питання зараз вивчається. Я думаю, що скоро будуть заяви від наших партнерів…На жаль, ні (ще не почалося навчання українських пілотів – ред.). Процес пішов, але навчання ще не розпочалося», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
Юрій Ігнат зауважив, що зволікання – з передачею винищувачів і з підготовкою пілотів – призводить до людських жертв як серед українських захисників, так і серед цивільного населення.
Читайте також: Резніков сподівається, що українські пілоти освоять F-16 за чотири місяці
1 липня президент України Володимир Зеленський заявив, що графіка навчання українських пілотів на західних винищувачах F-16 наразі ще немає.
«Ми домовились, дотиснули, що в нас є коаліція країн, які готові розпочати тренування для українських пілотів (на F-16 – ред.). Графіка тренувальних місій немає. Я вважаю, що деякі партнери з цим затягують. Для чого вони це роблять, мені невідомо», – сказав Зеленський.
У травні в Міноборони казали, що українські військові потребують близько 48 одиниць винищувачів F-16, аби звільнити українські території від російських військ. У ВПС США 23 травня заявили, що для поставки винищувачів F-16 до України знадобиться «у найкращому разі кілька місяців».
Військові РФ показово знищують українські паспорти в окупації – начальник МВА Токмака
Російські військові на окупованій частині Запорізької області зупиняють місцевих жителів на блокпостах і перевіряють наявність російських паспортів, українські документи вони показово знищують – про це повідомив проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» начальник міської військової адміністрації Токмака Олександр Чуб.
«Це відбувається по всій окупованій частині Запорізькій області. На блокпостах зупиняють наших мешканців. Якщо немає російського паспорта, а показують український, вони на очах його рвуть. Тобто наші українські паспорти вони рвуть. Так що в цьому напрямку тиск посилився», – розповів він.
Читайте також: До окупованого Токмака продовжують заїжджати російські військові та вантажі – Чуб
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
У червні на Бердянському та Мелітопольському напрямками українські війська звільнили 8 населених пунктів: Новодарівку, Левадне, Сторожове, Макарівку, Благодатне, Лобкове, Нескучне, Пятихатки.
Раніше міністерка з питань тимчасово окупованих територій Ірина Верещук розповіла Радіо Свобода, що українці з окупації, у яких російські силовики забрали українські документи, можуть в’їжджати на вільну територію країни без нього.
До окупованого Токмака продовжують заїжджати російські військові та вантажі – Чуб
Російські військові продовжують прибувати до окупованого Токмака, повідомив Радіо Свобода начальник міської військової адміністрації Олександр Чуб.
«Військові (російські – ред.) в місті є і вони приїжджають. Є інформація, що в мікрорайон Калініна приїжджають вантажівки, ходять російські солдати по вулицях, шукають собі житло самі. У Молочанськ приїхали нові військові», – розповів посадовець проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Він зауважив, що, за спостереженнями місцевих жителів, настрій у російських військових не войовничий, але попри це, армія РФ чинить спротив контрнаступу ЗСУ.
За інформацією Чуба, тих, хто пішов на співпрацю з окупантами, поки не випускають з міста.
«Є інформація, що вищий ешелон колаборантів, які мають кошти, покупляли вже собі житло, при чому не в Криму, а у Ростовській області та Краснодарському краї. Але вони зараз всі в місті. На нашу думку, їх зараз просто не випускають, не дозволяють покидати територію», – припустив начальник МВА.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати з інших джерел підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
Читайте також: ЗСУ звільнили П'ятихатки – Василівка і Токмак наступні?
У червні на Бердянському та Мелітопольському напрямками українські війська звільнили 8 населених пунктів: Новодарівку, Левадне, Сторожове, Макарівку, Благодатне, Лобкове, Нескучне, П'ятихатки.
У російській зброї в Україні виявили понад 1000 іноземних компонентів – група Єрмака-Макфола
Попри санкції, Росія продовжує отримувати іноземні компоненти для виробництва ракет – про це йдеться в звіті міжнародної робочої групи з питань санкцій проти РФ (група Єрмака-Макфола) від 3 липня.
Група, зокрема, посилається на оцінки Королівського інституту США (Royal United Services Institute), за якими російський оборонний комплекс використовує понад 450 різних типів закордонних компонентів у 27 різних системах обладнання. При цьому багато з них вироблені американськими компаніями, які виготовляють мікроелектроніку.
«Фактично лише десять компаній відповідають за понад 200 компонентів (близько половини від загальної кількості). І, що найголовніше, понад 80 із цих компонентів підпадають під експортний контроль США, але російським військовим все-таки вдалося отримати їх, можливо, через посередників із третіх країн», – йдеться в звіті.
При цьому неясно, чи цим компаніям відомо, що їхня продукція опиняється в Росії.
Група також проаналізувала дані про російське озброєння, виявлене в Україні від початку повномасштабного вторгнення:
- у 58 одиницях російської зброї знайшли загалом 1 057 окремих закордонних компонентів, половину з них складають мікрочіпи та мікропроцесори
- 155 компаній ідентифікували як виробників цих компонентів, їхні штабквартири розташовані в 19 країнах.
- 18 компаній у США відповідальні за приблизно дві третини знайдених складових
- з 1 185 кодів за Гармонізованою системою опису та кодування товарів (HS) виявили 385 таких, що можуть вказувати на потенційні порушення експортного контролю. З них лише 170, тобто менше половини входять до списку товарів подвійного призначення Євросоюзу, експорт яких вимагає ліцензії.
За даними групи, Росія отримує західні продукти для виробництва зброї через Китай, Гонконг та Туреччину.
«Режим експортного контролю не настільки ефективний, як потрібно. Надто багато компонентів із західних країн знаходять шлях до Росії, навіть якщо ми визнаємо, що деяких випадків обходу експортного контролю неможливо уникнути, якщо компанії в третіх країнах розташовані поза прямим доступом санкційної коаліції», – йдеться в звіті.
Наприкінці червня президент України Володимир Зеленський, звертаючись до саміту Європейської ради, заявив, що багато ракет, випущених по Україні, були «вироблені нещодавно та містять критичні компоненти, які зроблені компаніями вільного світу».
«Пропонував «Кинджалами» вдарити по СБУ». Спецслужба повідомила про затримання агента РФ в Миколаєві
Служба безпеки України заявляє про затримання чоловіка, який «готував» російський ракетний удар по будівлях управління СБУ та оборонного заводу у Миколаєві.
Як повідомляє у телеграмі пресслужба відомства, зловмисником виявився місцевий житель, якого російська спецслужба дистанційно завербувала на початку повномасштабного вторгнення РФ.
За даними спецслужби, у поле зору агресора він потрапив через поширення антиукраїнських коментарів у прокремлівських телеграм-каналах та закликів завдати ракетного удару по військових об’єктах Миколаєва.
«Задокументовано, що агент «полював» за точними координатами цих об’єктів управління СБУ та оборонний завод у Миколаєві – ред.), а також пропонував «ударити» по них російськими ракетами «Кинджал», – йдеться у повідомленні.
У СБУ зазначають, що чоловік також збирав розвіддані про місця дислокації та переміщення українських підрозділів у прифронтових районах південного регіону, передавав агресору геолокації об’єктів цивільної інфраструктури.
За даними СБУ, у разі успішного виконання завдань спецслужба РФ обіцяла своєму поплічнику грошову «винагороду».
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили затриманому про підозру за двома статтями Кримінального кодексу:
- ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану);
- ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 (закінчений замах у вчиненні пособництва на порушення законів та звичаїв війни).
Суд обрав йому запобіжний захід – тримання під вартою. Триває розслідування.
Як повідомили Радіо Свобода у Миколаївській облпрокуратурі, станом на 8 червня 2023 року правоохоронці виявили 77 осіб за здійснення колабораційної діяльності, яким повідомлено про підозру, з них 73 – безпосередньо у Миколаївській області. Серед підозрюваних – 12 службових осіб органів місцевої влади та місцевого самоврядування. Наразі засуджені 30 колаборантів.
Правоохоронці регулярно повідомляють про затримання у різних регіонах України підозрюваних у колабораціонізмі, підривній діяльності на шкоду Україні. За даними голови СБУ Василь Малюк, від початку повномасштабного вторгнення РФ станом на червень Служба безпеки України розпочала досудове розслідування у майже 92 тисячах кримінальних проваджень, пов’язаних із російською агресією.
Значна частина росіян продовжує симпатизувати лідеру «Групи Вагнера» Євгену Пригожину, пропри його невдале повстання 23–24 червня, кажуть соціологи.
За даними кількох недержавних російських соціологічних центрів, від 20-30% росіян продовжують ставитися до лідера найманців позитивно, пропри зусилля Кремля дискредитувати його. Читайте про це за лінком
Атака РФ по Сумах: завали розібрали, але перебувати в пошкодженому будинку поки небезпечно – мер
Завали будинку в Сумах, в який напередодні влучив російський БПЛА, розібрали, а мешканців будинку евакуювали. Про це в ефірі Радіо Свобода розповів міський голова Сум Олександр Лисенко.
«Інформації [про людей під завалами] немає. ДСНС повідомляє про те, що вони все вже обстежили і сьогодні з впевненістю можна сказати, що людей під завалами немає, всі евакуйовані», – сказав міський голова у програмі «Свобода.Ранок».
За його словами, людей розселили, зараз вирішується питання надання матеріальної допомоги.
«Ми надали можливість розміститися в гуртожитках, багато людей поїхало до рідних та близьких. Також ми сьогодні збираємо всіх мешканців цього будинку і будемо обговорювати питання різних видів матеріальної допомоги, тому що розуміємо, в якій сьогодні ситуації вони перебувають», – зазначив він.
Нині, як розповів Олександр Лисенко, не увесь будинок є безпечним, тому доступ мешканцям відкрили тільки до частини будинку. Штаб, організований обласною військовою адміністрацією, зараз досліджує можливість відновлення житла.
«Поки що допуску до всіх квартир немає, є допуск тільки до однієї частини будинку. Зараз відбувається засідання штабу, всі працівники потрібних структур працюють над тим, аби вирішити, коли можна починати масштабні будівельні роботи з відновлення житла», – повідомив він.
За даними поліції, 3 липня близько 11:00 російські війська атакували центр міста Суми БпЛА Shahed 136, було 4 удари. Внаслідок обстрілів пошкоджено житлові багатоповерхівки. За останніми даними, внаслідок цієї атаки загинули троє людей, ще 21 людина поранена.
У Сумах 4 липня скасували масові заходи, у обласному центрі оголосили день жалоби.
Прикордонні райони Сумської області регулярно перебувають під обстрілами російських військових. Москва, попри докази і свідчення, заперечує свої атаки цивільних населених пунктів України.
Мовний омбудсмен наклав штраф на вчительку з Дніпра, яка говорила на уроці російською
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь ухвалив рішення накласти адміністративний штраф на вчительку математики однієї зі шкіл Дніпра, яка під час онлайн-уроку користувалася російською мовою. Інформацію про це Радіо Свобода підтвердив сам Тарас Кремінь.
За його словами, за результатами державного контролю підтверджено факт порушення: вчителька математики комунального закладу освіти в Дніпрі застосовувала недержавну мову, чим порушила мовне законодавство. Штраф становить 3 400 гривень.
«Сподіваюся, що цей випадок стане черговим нагадуванням громадянам України, які здійснюють професійні функції в різних сферах, зокрема освіті, торгівлі, транспорті, про те, що необхідно обов’язково дотримуватися мовного закону. Я як Уповноважений із захисту державної мови завжди стоятиму на боці мовних прав громадян України, які в умовах війни вимагають шанобливого ставлення до себе й до своїх мовних прав», – сказав Радіо Свобода Тарас Кремінь.
У квітні цього року в Дніпрі стався конфлікт на мовному підґрунті зі вчителькою, яка, за словами мами однієї учениці, проводячи урок онлайн, користувалася недержавною мовою.
Мати учениці зробила їй зауваження. Після цього, за словами жінки, її дитину почали цькувати однокласники, а її саму – видалили з батьківського чату. Мати поскаржилася директору школи й у кілька інстанцій. Каже, що перевірки й виховні заходи в школі провели формально.
Водночас в адміністрації закладу зазначили, що ситуацію з’ясували, факт цькування дитини не підтвердився. Разом з тим, директорка школи й вчителька отримали догани за недотримання мовного законодавства.
У ЗСУ розповіли деталі, як військовий із «Джавеліна» збив російський Ка-52
Російський розвідувально-ударний вертоліт КА-52 («Алігатор») збив боєць на псевдо «Маяк» – командир мобільного підрозділу протитанкістів 36 окремої бригади морської піхоти, загалом цей військовий вже знищив п’ять одиниць російської броньованої техніки. Про це в ефірі Радіо Свобода повідомив речник Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку, капітан Валерій Шершень.
«Подія сталася 2 липня на Бердянському напрямку. «Алігатор» йшов на максимально низькій висоті, ховаючись від систем ППО. Офіцер розрахунку, помітивши ціль, навівся з підручного американського ПТРК «Джавелін» і зробив результативний пуск. Раніше цей молодий офіцер відрекомендував себе як майстерний стрілець на Авдіївському напрямку і має в своєму доробку знищених п’ять одиниць броньованої важкої техніки», – розказав Шершень в програмі «Свобода.Ранок».
Також він нагадав, що у червні інший боєць з цієї бригади, на псевдо «Літо», також знищив Ка-52, але з ПЗРК «Ігла».
Щодо ситуації на Таврійському напрямку речник Валерій Шершень повідомив, що найбільше просування за добу зафіксували на Бердянському напрямку – до двох кілометрів.
«Закріплюємося на досягнутих рубежах, проводимо аеророзвідку місцевості, завдаємо вогневе ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюється контрбатарейна боротьба, проводиться розмінування. Ворог чинить запеклий спротив. Проте ми системно тиснемо на певні ділянки фронту, продавлюємо і нещадно нищимо бойовий потенціал окупаційних військ» – сказав Шершень.
Напередодні про збиття російського Ка-52 повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський та заявили у 36 окремій бригаді морської піхоти.
За останніми даними Генштабу ЗСУ, від початку повномасштабного вторгнення Росія втратила 309 гелікоптерів. Москва про втрати своєї техніки не повідомляє.
Двоє людей у Херсоні загинули через ранковий обстріл
Російські війська обстріляли Херсон вранці 4 липня, повідомив Офіс генерального прокурора.
За даними відомства, артилерійський обстріл мав місце близько 6 години ранку.
«Двоє містян – чоловік і жінка отримали травми несумісні із життям. Дані щодо постраждалих уточнюються. Пошкоджено житлові будинки», – йдеться в заяві.
Правоохоронці відкрили справу про порушення законів та звичаїв війни, поєднане з вбивством.
Напередодні, за словами голови ОВА Олександра Прокудіна, шестеро людей на Херсонщині отримали поранення через російські обстріли.
Також голова Донецької області Павло Кириленко повідомив про одного загиблого жителя області – в селі Предтечине. Ще двоє людей в регіоні отримали поранення.
Очільник Харківщини Олег Синєгубов також заявляє про обстріли кількох районів в області. За його даними, ніхто з цивільних від них не постраждав. Натомість 32-річний чоловік підірвався в Ізюмі на вибуховому пристрої і був госпіталізований у важкому стані.
Москва, попри докази та свідчення, заперечує свої атаки на цивільне населення України.
Війська РФ завдали «потужного удару» по центру Буди-Вороб’ївської на Чернігівщині, є поранені – Чаус
Російські війська завдали «потужного удару» по центру села Буда-Вороб’ївська на Чернігівщині, поранені троє людей, повідомив голова обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус.
«Двох поранених довелося евакуйовувати ще під час обстрілу. Тисну руку начальнику Новгород-Сіверської РВА Сергію Сергієнку та його заступнику Олександру Селіверстову. Вони особисто вивозили людей, а Олександр безпосередньо наклав турнікети двом чоловікам. Поранених передали «швидкій». Третій постраждалий звернувся за медичною допомогою сам», – написав він у телеграмі.
За його даними, стан постраждалих – середньої тяжкості.
В’ячеслав Чаус додав, що Буда-Вороб’ївська, яка розташована поблизу кордону з Росією, постійно зазнає обстрілів, але в селі все ще залишаються понад 150 жителів.
Наприкінці червня командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв закликав жителів прикордонних районів Сумської області евакуюватися. Військовий високопосадовець нагадав, що прикордонні населені пункти майже щодня перебувають під обстрілами з артилерії, мінометів, систем залпового вогню.
Прикордонні райони Сумської та Чернігівської областей регулярно перебувають під обстрілами російських військових. Москва, попри докази та свідчення, заперечує свої атаки на цивільне населення України.
Суми: кількість загиблих внаслідок російської атаки зросла до трьох
У Сумах знайшли ще одну загиблу внаслідок удару російських дронів, повідомила обласна військова адміністрація вранці 4 липня.
«Троє людей загинуло (вчора в 22.00 рятувальники дістали з-під завалів тіло жінки), 21 поранений», – йдеться в повідомленні.
У Сумах 4 липня скасували масові заходи, у обласному центрі оголосили день жалоби.
Мер міста Олександр Лисенко повідомив також про 21 пораненого внаслідок удару. Четверо людей лишаються в лікарнях.
Раніше Сумська ОВА повідомляла про п’ятьох загиблих в області внаслідок російських обстрілів 3 липня.
Генштаб повідомив, що за добу 3 липня російські війська випустили три зенітні керовані ракети із комплексів С-300 та 22 дрони Shahed по Сумській, Донецькій та Запорізькій областях, з них 16 дронів збили.
У Росії заявляють про знищення п’ятьох БПЛА поблизу Москви
Міноборони РФ заявило про знищення п’ятьох безпілотників у Новій Москві та Підмосков’ї.
«Чотири українські БПЛА на території Нової Москви знищені засобами ППО. Ще один БПЛА придушений засобами радіоелектронної боротьби і зазнав аварії на території Одинцовського району», – йдеться в повідомленні.
Україна на ці звинувачення наразі не реагувала.
Раніше агенції ТАСС та «РІА «Новини» з посиланням на екстрені служби повідомили про атаку безпілотників у Новій Москві, Московській та Калузькій області вранці 4 липня
За попередніми даними, три безпілотники в різний час прямували у бік Москви. Два з них зупинені засобами радіоелектронної боротьби (РЕБ) у Новій Москві та впали неподалік аеропорту Внуково.
У Внуково повідомили про «обмеження на прийом та випуск літаків з технічних причин». Літаки, які прямували туди, перенаправили до інших московських аеропортів. Згодом обмеження на польоти почали знімати.
Ще один безпілотник, як стверджує «РІА «Новини», був збитий у районі підмосковної Кубинки – він упав на території військового об’єкта.
Телеграм-канали публікують відео очевидців, на яких видно хмару диму. За словами місцевих жителів, було щонайменше два вибухи з різницею в кілька секунд, а причиною могла стати робота ППО.
Телеграм-канал Shot повідомляє, що один із збитих під Москвою безпілотників або його уламки впали на господарську споруду в селі Кривошеїне, яке розташоване неподалік аеропорту Внуково. Ще один дрон був збитий у Калузької області.
У травні повідомлялося про щонайменше дві атаки безпілотників на Москву, остання – 30 травня. Росія звинувачувала в цій атаці Україну. Київ зазвичай не коментує вибухи на території Росії.
Росія використовує щільне мінування, щоб сповільнити контрнаступ ЗСУ на півдні – розвідка Британії
Росія поставила в пріоритет сповільнення українського контрнаступу на півдні, констатує розвідка Великої Британії в ранковому зведенні 4 липня.
За даними відомства, в основі цього підходу є посилене використання протитанкових мін. У деяких районах щільність мінування вказує на використання більшої кількості мін, ніж передбачає російська військова доктрина.
«Уповільнивши українське просування, Росія спробувала завдати удару по українській бронетехніці одноразовими ударними безпілотниками, ударними вертольотами та артилерією», – констатує розвідка.
Водночас, попри певні успіхи на ранніх етапах контрнаступу, російські війська продовжують страждати від ключових слабкостей, зокрема, розтягнутих підрозділів і браку артилерійських боєприпасів, додає відомство.
Розвідка Британії 25 червня заявила, що впродовж останніх днів українські війська перегрупувалися і проводять масштабні наступальні операції на трьох основних напрямках на півдні та сході України. За цими даними, ЗСУ мають поступовий, але впевнений прогрес на ключових напрямках.
Російська армія втратила понад 700 військових за добу – Генштаб
Російські війська втратили за попередню добу близько 770 військових, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України вранці 4 липня.
За оцінками командування, загальні втрати російської армії сягнули 231 030 людей особового складу. Крім того, війська РФ втратили:
- 4 059 танків (+2 за останню добу)
- 7 908 бойових броньованих машин (+9)
- 4 252 артилерійських систем (+32)
- 647 реактивних систем залпового вогню (+6)
- 394 засоби протиповітряної оборони (+3)
- 315 літаків
- 309 гелікоптерів
- 3 602 безпілотники оперативно-тактичного рівня (+29)
- 1 264 крилаті ракети
- 18 кораблів
- 6 843 автомобілів і автоцистерн (+9)
- 590 одиниць спеціальної техніки
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
«Шаблонна риторика»: ISW прокоментував виступ Шойгу щодо спроби заколоту в Росії
Промова міністра оборони Росії Сергія Шойгу не містила жодних нових заяв щодо війни в Україні – про це йдеться у висновках Інституту дослідження війни від 3 липня.
Таким чином аналітики прокоментували заяви Шойгу на нараді 3 липня.
«Міністр оборони Росії Сергій Шойгу повторив шаблонну риторику щодо поточного стану війни в Україні та повстання групи «Вагнера», – йдеться в документі.
При цьому автори документу звернули увагу на те, що Шойгу не згадав приватну військову компанію і її спонсора Євгена Пригожина напряму, хоча засудив спробу заколоту і назвав причиною його провалу «лояльність російських військових».
«Шойгу також заявив, що українські сили втратили 2 500 одиниць військової техніки з 4 червня, ймовірно, маючи намір підірвати підтримку Заходом українського контрнаступу. Промова Шойгу не містила жодних нових риторичних аргументів і, ймовірно, є продовженням проекції нібито наявної внутрішньої стабільності після заколоту та зображення російських військових як спроможних відбити український контрнаступ», – йдеться в оцінці ISW.
Шойгу 3 липня вперше прокоментував спробу збройного перевороту найманців «Вагнера» 24 червня. Він назвав її «провокацією», яка провалилася через «вірність присязі» російських військових.
ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина здійснила спробу збройного заколоту в Росії 24 червня через нібито намір Кремля розпустити угруповання. Зрештою Пригожин заявив про відмову від руху на Москву та заявив, що його підлеглі «йдуть у зворотному напрямку до польових таборів». Під час заколоту «вагнерівці» збили кілька гелікоптерів та літак російської армії. Загинуло кілька льотчиків. Про точну кількість загиблих офіційно не повідомлялося.
За останніми даними, частина ПВК «Вагнер» за згодою Олександра Лукашенка перемістилася після заколоту до Білорусі.
Дрони летять на Москву в час нового загострення в Бахмуті
На Бахмутському напрямку ситуація загострюється. Про це попереджають в Міноборони України. Позиції переходять з рук в руки по кілька разів на добу. В самому місті російські сили ведуть щільний вогонь, щоб зірвати логістику ЗСУ. В той же час на Таврійському напрямку українські військові продовжують просування вперед. Про ситуацію на фронті говоримо з військовими.
Російські провоєнні блогери занепокоєні, що українські сили здатні форсувати Дніпро і просять в російських чиновників привезти для російської армії човни. Тим часом в Підмосков'я прилетіли дрони. Горять будинки, а аеропорт Внуково закривали через загрозу з повітря. Чи будуть українські сили форсувати Дніпро, яка ситуація з українським контрнаступом та що за дрони летять на Москву? Говоримо з військовим експертом.
Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» за лінком
Сили оборони відбили 9 атак російських військ на Бахмутському напрямку – штаб
Російські війська випустили три зенітні керовані ракети із комплексів С-300 та 22 іранських ударних безпілотники типу Shahed по Сумській, Донецькій та Запорізькій областях, повідомив Генеральний штаб вранці 4 липня. Військові звітують про збиття 16 дронів.
«Ворог завдав 56 авіаційних ударів та здійснив 77 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. На жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення та руйнування і пошкодження цивільної інфраструктури, багатоповерхівок та приватних житлових будинків», – йдеться в зведенні.
Штаб звітує про продовження важких боїв російських військ на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, за добу відбулося понад 40 бойових зіткнень.
«На Куп’янському та Лиманському напрямках ворог активно завдавав авіаударів. При цьому наші захисники успішно відбили 7 атак противника в районах південніше Новоселівського, Нововодяного, західніше Діброви Луганської області та північно-східніше Серебрянського лісництва і неподалік Веселого Донецької області», – повідомляє командування.
Також Сили оборони відбили дев’ять атак російських військ на Бахмутському напрямку – в районах Григорівки, Богданівки, західніше Ягідного, Іванівського та південно-східніше Білої Гори.
Генштаб повідомляє також про відбиття 15 російських атак біля Мар’їнки та «безуспішні наступальні дії» російських військових біля Рівнополя Донецької області.
За зведенням, російські загарбники продовжують використовувати дитячі заклади на окупованих територіях для медичної допомоги пораненим військовим.
«У населеному пункті Макарове Луганської області на території дитячого оздоровчого табору, російські військовослужбовці облаштували військовий шпиталь, де знаходиться понад 100 поранених окупантів. По всій території табору розосереджена російська військова техніка та блокпости. В безпосередній близькості знаходяться житлові будинки місцевого населення», – наводить приклад штаб.
Він також повідомляє про подібну ситуацію в Лимані на Луганщині, в дитячому таборі «Ялинка», де лікуються понад 100 поранених російських солдат.
Редакція Радіо Свобода не може незалежно перевірити цю інформацію.
Генштаб звітує про 16 авіаударів по місцях зосередження російських військ та враження ракетами й артилерією кількох одиниць техніки і двох місць скупчень живої сили.
«Голос України»: як українки в Празі протидіють російським впливам у Європі
Анастасія Сігнаєвська розповідає про себе жартома: звичайна дівчина з Житомирщини, яка виїхала в Чехію після початку повномасштабної війни, і веде типове життя для біженки – вісім годин працює на заводі, решту часу – допомагає Україні.
Сігнаєвська є співзасновницею та лідеркою однією з найпотужніших чесько-українських ініціатив «Голос України», що співпрацює з місцевою владою та іншими громадськими організаціями для просування інтересів України, а також виявляє та протистоїть російським впливам у Європі у складі команди Українського центру безпеки і співпраці. Також Сігнаєвська організовує мітинги, адвокуючи військову допомогу для української армії.
Читайте і дивіться про це за лінком
Обстріли Сумщини: відомо про п’ятьох загиблих – ОВА
Російські війська обстріляли Сумську область 28 разів протягом дня 3 липня, повідомила обласна військова адміністрація увечері в понеділок.
На той момент було відомо про п’ятьох загиблих і 20 поранених:
- Шалигинська громада: обстріл з артилерії, двоє загиблих і один поранений
- Сумська громада: прильоти Shahed 136, пошкоджені адміністративна будівля, два багатоквартирних житлових будинки, авто та школа, двоє загиблих та 19 поранених
- Юнаківська громада: мінометні обстріли (24 вибухи), загинув місцевий житель
Загалом зафіксували 170 вибухів у дев’яти громадах.
До того напередодні було відомо про двох загиблих.
Прикордонні райони Сумської області регулярно перебувають під обстрілами російських військових. Москва, попри докази і свідчення, зеперечує свої атаки цивільних населених пунктів України.