Доступність посилання

ТОП новини
Бійці 24-ї омбр ЗСУ. Донеччина, 30 жовтня 2024 року
Бійці 24-ї омбр ЗСУ. Донеччина, 30 жовтня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

В Міненерго відреагували на розслідування «Схем» про те, як у Азарова вимагають 150 млн з державного «Укренерго»

У Міністерстві енергетики відреагували на розслідування, у якому «Схеми» (Радіо Свобода) розповіли про те, як фірма, пов’язана з підозрюваним у держзраді експрем’єр-міністром Миколою Азаровим намагається стягнути 150 мільйонів гривень з державного підприємства «Укренерго» за побудовану ще десять років тому електропідстанцію в Одеській області і як їй у цьому допомагають нинішні посадовці міністерства.

Зокрема, журналісти опублікували висновки міністерства на користь цієї фірми, наведені у аудиті, проведеному за участі Максима Пономарьова, очільника департаменту внутрішнього аудиту Міненерго, який до приходу в міністерство представляв інтереси цієї фірми з орбіти Миколи Азарова у судах. У відомстві заявляють про «хибне трактування» документів та судових ухвал, водночас озвучені Міненерго дані відповідають фактам, наведеним журналістами у своєму матеріалі.

«Це твердження базується на хибному трактуванні документів та судових ухвал, на які посилаються журналісти редакції», – йдеться в офіційній заяві, яка з’явилась на сайті Міненерго ввечері 30 червня.

При цьому, у Міненерго в своїй заяві повторили ту cаму тезу з аудиту, фрагмент з якого навели журналісти – про необхідність «Укренерго» виплатити десятки мільйонів гривень «новому кредитору» – мова йде про фірму «Ай-Тек Україна», пов’язану з оточенням Миколи Азарова.

При цьому, у відомстві підкреслюють, що «такого документа, як Акт внутрішнього аудиту Міністерства енергетики України, про аудит діяльності компанії «Укренерго» не існує». «Документ, на який посилаються журналісти та сторінку з якого було оприлюднено у публікації, є актом державного аудиту компанії «Укренерго» за період з 2018 по 2022 роки Держаудитслужбою України, яка не має жодного стосунку до Міненерго», – йдеться в заяві міністерства.

Водночас «Схеми» у розслідуванні наводять фрагмент саме з внутрішнього аудиту Міненерго, який є у розпорядженні журналістів. У ньому вказаний склад аудиторської групи міністерства, яка його проводила і що складається зі співробітників Департаменту внутрішнього аудиту Міненерго на чолі з Максимом Пономарьовим, який до приходу в міністерство представляв інтереси фірми «Ай-Тек Україна» у позові проти держкомпанії «Укренерго» у судах. Більше про це ТУТ

Санчес звернуся до Ради та пообіцяв Україні новий пакет допомоги

Іспанія виділяє для України новий пакет допомоги на суму 55 млн євро, заявив прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес під час свого виступу в Верховній раді України, пише El Mundo.

Він зазначив, що Іспанія як головуюча в ЄС буде підтримувати український народ.

«Сьогодні, 1 липня, Іспанія бере на себе велику відповідальність за головування в Раді Європейського Союзу протягом наступних шести місяців», – сказав Санчес.

Санчес наголосив, що Україна може розраховувати на довгострокову підтримку з боку Іспанії. Він оголосив про виділення нового пакету допомоги на 55 млн євро. З них 51 млн надійде через Світовий банк для підтримки малого і середнього бізнесу в Україні. Решта піде на відновлення шкіл.

«Я хотів вам сказати, що ми з вами і ми будемо стільки, скільки буде потрібно . Я хотів сказати вам, що ми підтримуватимемо Україну, незалежно від ціни», – сказав прем’єр.

У суботу, 1 червня, до Києва прибув прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес, він має зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським.

Зеленський запровадив нові санкції проти росіян та грузинської авіакомпанії

Президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо нових персональних санкцій проти 190 фізичних та 290 юридичних осіб, у тому числі й пов’язаних із Росією, йдеться в указі, оприлюдненому на сайті Офісу глави держави.

До юридичних осіб, проти яких було запроваджено санкції, належать російські заводи та компанії, а також керівники підприємств авіабудівної галузі та науково-технічних організацій.

До списку юридичних осіб, окрім російських, також включені компанії Білорусії, Грузії та Казахстану.

Санкції торкнулися й грузинської авіакомпанії Georgian Airways та її керівництва після того, як вона відновила польоти до Росії. Також під санкції потрапив голова ради директорів авіакомпанії Тамаз Гаїашвілі.

Зеленський також доручив Кабміну разом зі Службою безпеки та Національним банком забезпечити реалізацію і моніторинг ефективності санкцій.

Крім того, глава держави доручив Міністерству закордонних справ поінформувати про введення санкцій компетентні органи Євросоюзу, США та інших держав і порушити питання про запровадження ними аналогічних обмежувальних заходів.

Обмеження запроваджуються терміном на 10 років. Наказ набув чинності з 1 липня.

Рада Європейського союзу 23 червня затвердила 11-й пакет економічних й індивідуальних обмежувальних заходів, спрямованих на посилення наявних санкцій ЄС і припинення їх обходу. Як заявив голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель, ці заходи перешкоджають обходу санкцій, максимізують тиск на Росію, позбавляючи її ресурсів, необхідних для продовження незаконної війни проти України.

Руйнування ГЕС: на Херсонщині залишаються підтопленими 18 населених пунктів

Станом на 9 годину ранку суботи, 1 липня, на Херсонщині, після руйнування греблі Каховської гідроелектростанції, підтопленими залишаються 18 населених пунктів, повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій.

Рятувальники уточнили, що підтопленим залишається один населений пункт (один будинок) на правому березі Дніпра та 17 населених пунктів на окупованій армією РФ території. Від початку робіт по лінії 101 та 112 надійшло 2 тисячі 381 звернення громадян.

«Проводяться роботи з відкачування води. Протягом минулої доби відкачано 12,4 тис. тонн води з 22 підвалів. З початку робіт відкачано понад 465 тис. 108 тонн води з 1 тисячі будинків та підвалів. Підвезено 43 тони води, з них питної 36 тони та 7 тонн технічної води. З початку робіт – 994 тони води, з них питної 683 тони та 311 тони технічної води»,– кажуть у ДСНС.

Також від початку робіт підвезено понад 80 тис. 920 кг продуктів харчування та речей першої необхідності, зазначили в ДСНС.

На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування греблі Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві греблі російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили греблі Каховської ГЕС.

ООН 18 червня повідомила, що Росія досі не надала їй доступ до окупованих районів Херсонщини, які постраждали внаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС.

Причиною руйнування Каховської ГЕС, найімовірніше, став вибух у тунелі бетонної основи греблі, написало 16 червня американське видання New York Times, прямо вказуючи на те, що це зробила Росія.

В «Енергоатомі» розповіли про ситуацію за Запорізькій АЕС

Станом на 1 липня ситуація на Запорізькій атомній електростанції залишається «стабільною та контрольованою», йдеться в повідомленні «Енергоатому».

«Станом на 10:00 1 липня рівень води у ставку-охолоджувачі Запорізької АЕС без змін. Наразі він становить 16,57 м», – кажуть в компанії.

В «Енергоатомі» також уточнили, що рівень води в каналі теплоелектростанції, звідки за необхідності підживлюється ставок ЗАЕС, – на рівні 11,15 м. Протягом останнього часу рівень води в каналі «суттєво не падає, його показники вже не залежать від Каховського водосховища», уточнили спеціалісти.

Напередодні у МВС повідомили про навчання на Запоріжжі, Дніпропетровщині та в частині Херсонщини. Навчання, у яких взяли участь близько 8000 осіб (місцева влада, правоохоронці, волонтери, лікарі), були наближені до реальних подій, легенда – витік радіації з одного з енергоблоків Запорізької атомної електростанції.

30 червня в ГУР повідомили, що російські окупанти «зменшують присутність» на захопленій Запорізькій атомній електростанції. В українській розвідці уточнили, що російські військові рекомендували евакуюватися персоналу, який підписав контракти з «Росатомом» – вони мають виїхати до 5 липня, «бажаний напрямок евакуації» – територія окупованого Криму.

Днями керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов заявив, що російські війська додатково замінували окуповану Запорізьку АЕС.

21 червня Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що його представники не помітили жодних мін на водоймі-охолоджувачі, хоча визнало, що російські війська замінували ділянки на території ЗАЕС та навколо неї.

Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.

Росія може накопичувати ракети для «якихось підступніших намірів» – Ігнат

Росія зараз не завдає масованих ударів по Україні та, ймовірно, накопичує ракети – вона може використати їх для «якихось підступніших намірів», зазначив в ефірі телемарафону речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

«Можна лише гадати, що у них (російських військових – ред.) у голові після тих подій, які стались у РФ (заколоту «вагнерівців» – ред.)», – зазначив він.

Ігнат припустив, що Росія «оговтується» після подій на внутрішньополітичній арені, маючи на увазі невдалий заколот «вагнерівців».

Речник додав, що «російська авіація продовжує атакувати Україну, зокрема, тактична авіація РФ на фронті б’є керованими авіаційними бомбами».

Ввечері 27 червня російські війська завдали два ракетних удари по центру Краматорська і приватному сектору Біленького поблизу міста, спричинивши численні жертви серед цивільних і руйнування. За даними ДСНС, внаслідок російського ракетного удару у Краматорську загинули 12 людей, у тому числі троє дітей. Ще 60 людей зазнали поранень.

Наступного дня, 28 червня, Служба безпеки повідомила, що затримала агента спецслужб Росії, який скоригував російський ракетний удар у Краматорську. За даними відомства, коригувальником є мешканець Краматорська, працівник місцевого газотранспортного підприємства. Раніше його дистанційно завербувало російське ГРУ.

Міністерство оборони Росії наполягає, що під час ракетного удару по Краматорську 27 червня російські військові поцілили в «пункт тимчасової дислокації 56-ї окремої мотопіхотної бригади ЗСУ, коли там проходила нарада».

Путін розкрив «державну таємницю»: ніколи не існувало ПВК «Вагнер»

Навіть через тиждень після заколоту «вагнерівців» ми так і не знаємо, чим насправді закінчився невдалий бунт Євгена Пригожина, про що очільник компанії «Вагнер» домовився з білоруським правителем Олександром Лукашенком та головою ФСБ Олександром Бортниковим, якою буде доля так званої «приватної військової компанії» та її найманців.

Але про що ми можемо достеменно сказати – так це про те, що ніякої приватної військової компанії (ПВК) «Вагнер» ніколи не було. Статтю на цю політичного оглядача Віталія Портникова читайте за лінком

ЗСУ поновили перекидання військ на східний берег Херсонщини – британська розвідка

Нещодавно Збройні сили України відновили перекидання солдатів на східний берег Дніпра в Херсонській області, йдеться в повідомленні Міністерства оборони Британії.

«Приблизно з 23 червня 2023 року українські сили майже напевно відновили перекидання особового складу на східний берег Дніпра в Херсонській області, поблизу зруйнованого Антонівського мосту», – пише розвідка.

У британському Міністерстві оборони зазначають, що починаючи від 27 червня бої на східному березі посилилися – «російські сили, які обороняються, також включають солдатів 7-ї гвардійської десантно-штурмової дивізії Росії, яка входить до складу Дніпровської групи військ».

Зокрема, як уточнюють британські розвідники, армія РФ «найімовірніше» передислокувала частини Південного військового округу, які захищають берег, для посилення Запорізького напрямку.

«Бойові дії в районі мосту майже напевно ускладнюються затопленням, руйнуваннями та залишковим брудом після прориву Каховської дамби 6 червня 2023 року», – додає розвідка.

Наразі Редакція Радіо Свобода не може незалежно перевірити цю інформацію.

На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування греблі Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві греблі російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили греблі Каховської ГЕС.

ООН 18 червня повідомила, що Росія досі не надала їй доступ до окупованих районів Херсонщини, які постраждали внаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС.

Причиною руйнування Каховської ГЕС, найімовірніше, став вибух у тунелі бетонної основи греблі, написало 16 червня американське видання New York Times, прямо вказуючи на те, що це зробила Росія.

Стан укриттів: Зеленський звільнив чотирьох голів районних адміністрацій Києва

Президент України Володимир Зеленський звільнив чотирьох голів районних адміністрацій Києва, йдеться в відповідному розпорядженні, розміщеному на сайті Офісу глави держави.

Зеленський звільнив відразу чотирьох голів районів Києва, а саме:

  • Сергія Коваленка – з посади очільника Подільської районної адміністрації;
  • Павла Бабія – з посади голови Дніпровської районної адміністрації;
  • Сергія Павловського – з посади голови Святошинської районної адміністрації;
  • Дмитра Ратнікова – з посади голови Деснянської районної адміністрації.

Також президент звільнив голів адміністрацій у декількох областях, зокрема:

  • Тетяну Сизон звільнили з посади голови Конотопської районної державної адміністрації Сумської області;
  • Олександра Хомича – з посади голови Житомирської районної державної адміністрації;
  • Людмилу Мерзолюк – із посади голови Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області.

Крім того, президент призначив Ігоря Ковердягу головою Голованівської районної державної адміністрації Кіровоградської області.

Також Кабмін 27 червня ухвалив рішення про оголошення догани голові Київської міської державної адміністрації Віталію Кличку та начальнику Київської міської військової адміністрації Сергію Попку, головам місцевих адміністрацій в Голосіївському, Оболонському, Печерському, Солом’янському районах Києва, а також першим заступникам голів Дарницької та Шевченківської адміністрацій у Києві.

Крім того, уряд визначив, що міністр стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін буде координувати й контролювати всі питання та процеси, які пов’язані з бомбосховищами.

На початку червня внаслідок падіння уламків російських ракет в Києві загинули троє людей, з них одна дитина, ще 11 зазнали поранень. За повідомленнями очевидців, люди загинули на вулиці біля медзакладу в Деснянському районі, бо не змогли потрапити до укриття, яке, за деякими даними, було зачиненим.

Після цього уряд ініціював перевірку усіх укриттів в Україні.

10 червня міністр із питань стратегічних галузей промисловості, визначений від уряду відповідальним за перевірку укриттів Олександр Камишін заявив, що «результати – невтішні». За його словами, до стану лише 15% укриттів у Києві не виникло зауважень.

Генштаб оновив дані щодо втрат РФ на війні: 530 військових та 26 дронів за добу

Російські війська втратили 530 своїх військових за попередню добу, воюючи в Україні, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 1 липня.

Українське командування оцінює загальні втрати російських військ у 228 870 осіб із 24 лютого 2022 року.

Штаб також оновив дані про втрати російської техніки:

  • танків – 4042 (+1 за останню добу)
  • бойових броньованих машин – 7868 (+5)
  • артилерійських систем – 4162 (+35)
  • РСЗВ – 632 (+2)
  • засоби ППО – 389
  • літаків – 315
  • гелікоптерів – 308
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3545 (+26)
  • крилаті ракети – 1261
  • кораблі /катери – 18
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 6794 (+9)
  • спеціальна техніка – 580 (+11)

Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.

«Спалила Бандеру і Шухевича, бо боялася обшуку». Історії трьох жінок, які пережили російську окупацію

Ці жінки прожили в російській окупації неповні дев’ять місяців. Вони пекли хліб з перемеленої на дерть пшениці, аби нагодувати рідних, хапали ночами дітей і домашніх тварин, щоб сховати в погребі від обстрілів, ділилися сіллю, сірниками й ліками з сусідами, бо, кажуть, треба було вижити всім, тремтіли, коли до них приходили з обшуками люди з «зетками» на касках. І весь час вірили: рано чи пізно їхнє село буде визволене.

Киселівка Чорнобаївської громади Херсонщини була окупована в перші дні повномасштабної війни, у березні 2022-го, а звільнена в листопаді минулого року. За цей час у селі загинули кілька людей, ще кілька зникли безвісти.

Радіо Свобода записало історії трьох жінок, які прожили цей важкий період у рідному селі. Читайте і дивіться за лінком

Російська армія обстріляла Харківщину, поранено чоловіка – влада

Російські військові вкотре обстріляли Харківську область, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

«Минулої доби ворог з артилерії та мінометів обстрілював прикордонні та прифронтові населені пункти Куп’янського та Чугуївського районів», – пише Синєгубов.

За словами голови Харківської ОВА, під ударами армії РФ перебували такі населені пункти:

  • Гатище;
  • Огірцеве;
  • Дворічанське;
  • Синьківка.

У Синьківці під час обстрілу артилерією було поранено 57-річного цивільного, зазначив місцевий чиновник.

«Триває розмінування. За минулу добу піротехніки ДСНС обстежили 6,7 га території та знешкодили 78 вибухонебезпечних предметів», – додав Синєгубов.

Харківщина практично щоденно зазнає російських обстрілів. Москва, попри докази і свідчення, заперечує обстріли цивільного населення.

Аналітики ISW оцінили можливість російського теракту на ЗАЕС

Російські окупанти «скоріше за все» не стануть навмисно створювати аварію на Запорізькій атомній електростанції, адже «не зможуть контролювати її наслідки», йдеться в аналізі Інституту вивчення війни (ISW).

На думку аналітиків, «наслідки від теракту на ЗАЕС для росіян можуть бути гіршими, ніж проблеми з контрнаступом для ЗСУ, тому РФ, ймовірно, продовжить політику погроз ядерною катастрофою».

«Однак ймовірне руйнування Росією греблі Каховської ГЕС також негативно позначилося на російських силах, і не можна виключати можливі російські плани саботажу на ЗАЕС», – зазначили в ISW.

Згідно до аналізу Інституту, в разі теракту РФ може вдатись до трьох сценаріїв:

  • Скинути опромінену воду із ЗАЕС до Каховського водосховища, щоб перешкодити українському переходу через вже значною мірою осушене водосховище.
  • Створити радіоактивний шлейф, щоб покрити велику територію на півдні України, хоча реактори спроектовані таким чином, щоб це було важко зробити.
  • Спричинити аварію з невеликим радіусом, щоб запобігти наступу ЗСУ поблизу самої ЗАЕС.

«Жоден з цих варіантів не дає більшої військової вигоди для російських військ, ніж можливі наслідки, які вони можуть створити», – підкреслили аналітики.

Крім цього, РФ вдається до «звичної політики звинувачення України у своїх намірах» – так в ISW прокоментували слова голови МЗС РФ Марії Захарової, яка заявила про нібито «підготовку України до атаки на ЗАЕС».

«Абсурдні міркування Захарової типові для інформаційних операцій Кремля про нібито загрози безпеці ЗАЕС. Кремль регулярно вдавався до загроз ядерної ескалації і попереджав про загрози для ЗАЕС, створені здебільшого Росією, у спробах чинити тиск на Україну, щоб вона стримала свої військові дії та запобігла подальшій підтримці України Заходом», – кажуть в ISW.

У підсумку, аналітики зазначають, що «створення загрози аварії на ЗАЕС може використовуватись Росією для залякування України з метою зупинити контрнаступ на півдні, а також для тиску на Захід перед самітом НАТО у Вільнюсі».

Напередодні у МВС повідомили про навчання на Запоріжжі, Дніпропетровщині та в частині Херсонщини. Навчання, у яких взяли участь близько 8000 осіб (місцева влада, правоохоронці, волонтери, лікарі), були наближені до реальних подій, легенда – витік радіації з одного з енергоблоків Запорізької атомної електростанції.

30 червня в ГУР повідомили, що російські окупанти «зменшують присутність» на захопленій Запорізькій атомній електростанції. В українській розвідці уточнили, що російські військові рекомендували евакуюватися персоналу, який підписав контракти з «Росатомом» – вони мають виїхати до 5 липня, «бажаний напрямок евакуації» – територія окупованого Криму.

Днями керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов заявив, що російські війська додатково замінували окуповану Запорізьку АЕС.

21 червня Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що його представники не помітили жодних мін на водоймі-охолоджувачі, хоча визнало, що російські війська замінували ділянки на території ЗАЕС та навколо неї.

Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.

Зведення Генштабу ЗСУ: за добу відбулося понад 20 бойових зіткнень

Російські військові продовжують зосереджувати свої основні зусилля на Лиманському, Бахмутському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Впродовж доби відбулось 22 бойових зіткнення, йдеться в ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України вранці 1 липня.

«Минулої доби противник завдав вісім ракетних та 58 авіаційних ударів, здійснив понад 50 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ, військових та цивільних інфраструктурних об’єктах Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей», – зазначають військові.

Крім того, у зведенні Генштабу ЗСУ йдеться про те, що авіація сил оборони за минулу добу завдала 12 ударів по районах зосередження особового складу армії РФ та одного – по зенітно-ракетному комплексу.

«Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом минулої доби уразили один пункт управління, шість районів зосередження живої сили, озброєння та військової техніки противника, три склади боєприпасів, 24 артилерійських засоби на вогневих позиціях та станцію РЕБ противника», – підсумували в Генштабі ЗСУ.

Знищення Каховської ГЕС: три глобальні загрози для людей, економіки та природи

Тисячі людських трагедій, зруйновані родинні домівки, втрачене майно, загроза інфекційних захворювань, проблеми з доступом до питної води, знищені заповідні зони з тисячами унікальних рослин і тварин… І це далеко не повний перелік наслідків руйнування греблі Каховського водосховища та ГЕС. Деякі з них мають довгостроковий характер і почнуть проявлятися з часом.

У Запоріжжі науковці збиралися, щоб окреслити коло проблем, які постали перед Україною внаслідок влаштованого російською армією екоциду.

Радіо Свобода виокремило деякі з озвучених учасниками обговорення масштабних наслідків для природного середовища та економіки України. Читайте про це за лінком

На Сумщині через обстріли РФ постраждала дитина – ОВА

У Сумській області 30 червня внаслідок обстрілів Росією прикордоння постраждала дитина, повідомила обласна військова адміністрація.

«Хотінська громада: був танковий обстріл (сім вибухів). Внаслідок обстрілу отримав поранення неповнолітній юнак (2006 р.н.). Йому надано медичну допомогу без госпіталізації. Також пошкоджено складське приміщення агрофірми», – йдеться в повідомленні.

Загалом протягом доби, за даними ОВА, російські військові здійснили 14 обстрілів прикордоння, зафіксували 94 вибухи. Крім Хотінської, обстрілів зазнали Білопільська, Есманська, Юнаківська, Новослобідська, Миропільська, Краснопільська, Путивльська, Зноб-Новгородська громади.

Напередодні командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв закликав жителів прикордонних районів Сумської області евакуюватися. Військовий високопосадовець нагадав, що прикордонні населені пункти майже щодня перебувають під обстрілами з артилерії, мінометів, систем залпового вогню.

Прикордонні райони Сумської області регулярно перебувають під обстрілами російських військових. Під час одного з останніх таких обстрілів у селі Миропілля зазнав поранення 5-річний хлопчик.

Нацкомісія скоротила перелік населених пунктів, які радить перейменувати, Запоріжжя вилучили

Національна комісія зі стандартів державної мови переглянула і скоротила список населених пунктів, які рекомендує перейменувати, щоб привести їхні назви у відповідність до стандартів державної мови.

Зокрема, з переліку, оприлюдненого 30 червня, вилучили Запоріжжя, яке раніше пропонували перейменувати в Запорожжя.

У новому переліку – десять міст, решта – села і селища в різних областях України.

Серед міст, яким пропонують змінити назву: Бровари на Київщині (радять змінити на Броварі), Сорокине (на Сороче чи Сорочине), Сєвєродонецьк (Сіверськодонецьк, Сіверськодонець, Сіверськодонецьке), Хрустальний, Боково-Хрустальне і Первомайськ на Луганщині, Южноукраїнськ і Первомайськ у Миколаївській області, Южне на Одещині, Первомайський на Харківщині (цим сімом містам комісія радить «запропонувати нову назву в установленому законодавством порядку»).

У початковій версії рекомендацій комісії було понад 1400 населених пунктів, у зміненій – понад 350.

Попередня версія рекомендацій, оприлюднена раніше цього місяця, викликала критику. Міністерство освіти і науки просило комісію скасувати своє рішення. А очільник МОН Оксен Лісовий назвав рішення комісії щодо перейменування «скандальним» і заявив, що вона «вийшла за межі своїх повноважень». Після цього комісія вирішила переглянути рекомендації.

Данілов пояснив, чому РНБО не запроваджує санкції щодо Портнова

До Ради національної безпеки і оборони не надходило подання про запровадження санкцій щодо колишнього першого заступника глави Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрія Портнова. Про це в ефірі Радіо Свобода заявив секретар РНБО Олексій Данілов.

«Всі документи, які до нас потрапляють від будь-якого органу, який, згідно з законодавством, має подати клопотання про запровадження санкцій, відпрацьовуються. На сьогодні документів, про які ви говорите, в апараті РНБО не було. Якщо вони будуть, ми їх дуже швидко відпрацюємо, схвалимо відповідні рішення і поставимо на голосування членам РНБО. Дві третіх голосів набирає рішення, підписує указ президент. На сьогодні у нас такого подання від жодної інституції не було», – розповів він в ефірі програми Свобода Live.

У квітні представник організації StateWatch Олександр Лємєнов звернув увагу, що Україна не застосувала санкцій щодо Андрія Портнова, хоча це зробили США у грудні 2021 року.

У вересні 2021 року в інтерв’ю Радіо Свобода Олексій Данілов пояснював те, що РНБО не ввела щодо Портнова санкції так: «У нас стільки загроз, крім Портнова, таких, як Портнов, – дуже і дуже багато. Але треба мати аргументи, докази».

З 27 серпня до 5 жовтня 2018 року Портнов керував проросійським телеканалом NewsOne. Проєкт UkraineWorld від Internews Ukraine у своєму дослідженні 2020 року встановив, що Портнов активно намагався дискредитувати українську Революцію гідності та подальші проєвропейські реформи в країні, а також просувати антизахідні програми, залучаючи до цього інтернет-ботів.

У березні 2022 року журналісти «Схем» встановили, що родина Портнова володіє нерухомістю в Москві спільно з друзями керівника російського МЗС Сергія Лаврова, а також показали таємну фортецю Портнова під Києвом. На запити журналістів «Схем» Портнов не відповідає з 22 лютого 2022 року.

За даними журналістів програми «Схеми», Андрій Портнов виїхав з України 3 червня 2022 року.

На рекордно високому рівні – КМІС оприлюднив опитування про підтримку вступу до НАТО та ЄС

92% українців хочуть, щоб Україна стала членом Євросоюзу, та 89% підтримують вступ країни в НАТО. Про це свідчить соціологічне опитування, яке Київський міжнародний інститут соціології на замовлення NDI провів у травні 2022 року, серпні 2022 року, січні 2023 року та нещодавно у травні 2023 року.

За даними соціологів, з травня 2022 року до травня 2023 року відсоток українців, які бажають вступити до НАТО, зріс із 73 до майже 90%, а кількість «тих, хто очікує» приєднатися зросла приблизно з 65 до 85 відсотків.

Подібним чином українці залишаються непохитними у своєму бажанні приєднатися до ЄС – показники «хочу» і «очікують» близько 90%, йдеться в опитуванні.

Як свідчить
опитування КМІС, яке провели у грудні 2021 року – за три місяці до повномасштабного вторгнення Росії, переважна більшість респондентів у разі проведення референдуму підтримала б вступ України до ЄС і НАТО – 75,7% і відповідно 67,8% респондентів, які взяли б участь у референдумі, проголосували б «за».

Також, за даними опитування, проведеному Центром аналізу та соціологічних досліджень (CISR) Міжнародного республіканського інституту (IRI) у лютому 2023 року, українці рекордно підтримують вступ України в НАТО – якби референдум відбувся сьогодні, 82% українців підтримали приєднання України до альянсу.

Президент України Володимир Зеленський 30 вересня 2022 року повідомив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою. Це сталося після того, як занепокоєні російським вторгненням в Україну Швеція і Фінляндія подали заявку на членство в НАТО в травні 2022 року. Майже через рік, 4 квітня 2023 року, Фінляндія офіційно стала членом НАТО. Швеція все ще чекає на ратифікацію від Туреччини та Угорщини.

У Білорусі будують найбільший у країні наметовий табір, ймовірно, для «вагнерівців» – нові фото

Білоруська служба Радіо Свобода оприлюднила нові супутникові фото можливого польового табору «вагнерівців» під Осиповичами Могильовської області Білорусі. Це наметове містечко, яке потенційно може вмістити 15 тисяч осіб.

Як пише Білоруська служба Радіо Свобода, за своїми розмірами воно перевищує інші відомі польові табори в Білорусі, де готують мобілізованих російських солдатів до війни з Україною.

Призначення нового табору залишається невідомим.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG