Лукашенко пригрозив Заходу ударами по «центрах ухвалення рішень»
Олександр Лукашенко, який нещодавно заявив, що значна частина переданої Мінську російської ядерної зброї, вже перебуває на території країни, 30 червня пригрозив країнам Заходу ударами по «центрах ухвалення рішень».
«Зараз стало модно говорити про центри ухвалення рішень. Отже, ми знаємо координати цих центрів з точністю до міліметра. І позавчора вони були мною точно і чітко визначені і затверджені на військових картах», – сказав Лукашенко. Він виступав на урочистих зборах 30 червня в Мінську напередодні Дня Незалежності 3 липня.
Лукашенко заявив, що Євросоюз і США «прискореними темпами озброюють Польщу», створюючи «ще одне джерело напруги, ще один оплот для агресії найагресивнішої країни світу і, на жаль, найпотужнішої – США». Він зазначив, що Польщу «роблять наступним проксі-полігоном після України у протистоянні з Білоруссю та Росією».
Білий дім: немає надійної інформації про те, де перебуває Пригожин після заколоту
Сполучені Штати наразі не мають достатнього розуміння про нинішнє місце перебування засновника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина чи бійців, які брали участь у заколоті на минулих вихідних, повідомив речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
«У нас немає інформації, яку ми вважаємо досить достовірною, щоб підтвердити його місце перебування», – сказав Кірбі, повідомляє CNN.
«Ми не маємо ідеальної поінформованості, де пан Пригожин або де всі його бійці. Я думаю, ви чули вчора в Пентагоні розмову про те, що є ознаки того, що принаймні деякі бойовики Вагнера були в Україні, але незрозуміло, скільки і що вони збираються робити», – додав він.
Читайте також: Заколот Пригожина: чи «посиплеться» Росія на фронті?
ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина здійснила спробу збройного заколоту в Росії 24 червня через нібито намір Кремля розпустити угруповання. Зрештою Пригожин заявив про відмову від руху на Москву та заявив, що його підлеглі «йдуть у зворотному напрямку до польових таборів». Під час заколоту «вагнерівці» збили кілька гелікоптерів та літак російської армії. Загинуло кілька льотчиків. Про точну кількість загиблих офіційно не повідомлялося.
Олександр Лукашенко повідомив, що Євген Пригожин 27 червня прибув до Білорусі.
Армія РФ обстріляла житловий будинок в Антонівці на Херсонщині, постраждав 6-річний хлопчик – ОВА
Російські війська обстріляли житловий будинок в Антонівці на Херсонщині – постраждала родина з дитиною, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«У 6-річного хлопчика діагностували поранення ноги середнього ступеня тяжкості. Також через ворожий удар поранення отримав 79-річний чоловік та 42-річна жінка», – написав він у телеграмі.
Усіх постраждалих госпіталізували, лікарі надають їм необхідну медичну допомогу.
Російські війська практично щодня обстрілюють Херсон та частину області. При цьому Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні.
ООН станом на 18 червня підтвердила загибель 9 083 і поранення 15 779 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.
Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявляє, що сьогоднішнє засідання Ставки верховного головнокомандувача є не останнім, на якому обговорюватимуться можливе переміщення «вагнерівців» в Білорусь. Про це він сказав в ефірі Радіо Свобода.
«Сьогодні додалося питання, пов’язані з дивними подіями, що відбувалися в Росії. Проговорювалася ситуація, пов’язана з можливим переміщенням цього терористичного угруповання на територію Білорусі. Всі ці питання перебувають у нас на контролі. Це не крайнє засідання, на якому будемо про це говорити. Ми про це говоримо, це аналізуємо і ухвалюємо відповідні рішення на Ставці. Є виклики, маємо бути до них готовими», – розповів в він в ефірі програми Свобода Live.
Як бюджетні безпілотники впливають на хід війни в Україні (фотогалерея)
У війні проти Росії українські військові використовують недорогі безпілотники, щоб посіяти хаос на позиціях противника, а також для розвідки та коригування вогню
Російсько-українську війну вже називають війною дронів, оскільки і ЗСУ, і російська армія широко використовують дрони в ході бойових дій.
Журналісти підтвердили загибель щонайменше 26 801 російського військового в Україні
Станом на 30 червня російські журналісти змогли встановити імена 26 801 російського військового, що загинули під час війни Росії проти України. Втрати підрахували видання «Медиазона» і російська служба Бі-Бі-Сі спільно з командою волонтерів, користуючись даними із відкритих джерел.
Число підтверджених загиблих серед в’язнів перевищило п’ять тисяч осіб. Журналісти також підтвердили загибель 2674 мобілізованих росіян. Вони зауважують, що кількість загиблих мобілізованих вперше за весь час спостережень перевищила кількість загиблих добровольців.
До 30 червня вдалося підтвердити загибель понад 2250 офіцерів російської армії й інших силових структур. 263 із них мають звання від підполковника і вище.
За даними штабу, противник також без успіху здійснив наступ в напрямку Новоселівського, Богданівки та Хромового на Куп’янському та Бахмутському напрямку. Українські війська відбили численні атаки біля Мар’їнки.
Як інформують у Генштабі, російські війська завдали авіаційних ударів в районі низки населених пунктів – Кислівки на Харківщині, Білогорівки на Луганщині, Спірного, Роздолівки, Нью-Йорка, Мар’їнки, Благодатного, Золотої Ниви на Донеччині та Антонівки на Херсонщині.
На Лиманському, Бахмутському та Мар’їнському напрямках тривають важкі бої, протягом доби тут відбулось 18 бойових зіткнень. На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні просування українських військ.
У Росії заблокували медіапроєкти, пов’язані з Пригожиним
Роскомнагляд заблокував пов’язані із засновником ПВК «Вагнер» Євгеном Пригожиним видання РИА ФАН, «Политика Сегодня», «Экономика Сегодня», «Невские новости» і «Народные новости». Як повідомляє телеканал «Настоящее время» (створений Радіо Свобода за участю «Голосу Америки»), адреси медіа вказані у реєстрі заборонених сайтів відомства. Про причини блокування не повідомляють.
Російське видання «Комерсант» пише, що при спробі зайти на сайт РИА ФАН та інші пов’язані з Пригожиним ресурси з’являється напис «Доступ до інформаційного ресурсу обмежений на підставі Федерального закону від 27 липня 2006 р. № 149-ФЗ «Про інформацію, інформаційні технології та захист інформації».
Остання новина на сайті РИА ФАН опублікована 30 червня. На решті ресурсів останні новини вийшли 29 червня.
Секретар РНБО розповів, чи має Україна план дій у разі теракту на ЗАЕС
Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявляє, що після інформації про ймовірний теракт на окупованій Запорізькій АЕС в Україні провели «велике навчання» і була «ще одна підготовка». Про це він сказав в ефірі Радіо Свобода.
«У нас є наші протоколи, наші плани, в який спосіб ми маємо діяти. Зараз відбулося велике навчання, ще відбулася одна підготовка, якщо станеться цей терористичний акт з боку Російської Федерації», – сказав Данілов в ефірі програми Свобода Live, коментуючи план дій України у разі теракту на АЕС,
Секретар РНБО каже, що зараз складно сказати про можливі наслідки надзвичайної ситуації на ЗАЕС.
Зеленський про ситуацію на фронті: є просування на всіх напрямках активних дій
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просуваються «на всіх напрямках наших активних дій».
«Провів сьогодні засідання Ставки – тривале і дуже детальне щодо кількох питань. Доповідали Головком, командувачі – і щодо загальної оборонної ситуації, і щодо конкретних напрямків нашої оборони та наших наступальних дій. За цей день також маємо просування вперед на всіх напрямках наших активних дій», – заявив Зеленський у вечірньому зверненні 30 червня.
Він уточнив, що на засіданні Ставки розглянули постачання боєприпасів для артилерії – «для сходу і півдня».
Війська РФ підриваються на своїх мінах – Генштаб ЗСУ
Російські війська підриваються на своїх же мінах, повідомляє у вечірньому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.
«Російські окупаційні війська продовжують вбивати один-одного на полі бою. Так, в населеному пункті Сергіївка Херсонської області, після проведення чергової ротації на позиціях, з 15 червня по теперішній час в одному з підрозділів 5 армії східного воєнного округу підірвалося до 10 військовослужбовців противника на мінах, які встановлено попередньою ротацією», – йдеться у повідомленні.
Крім того, за даними Генштабу ЗСУ, російські окупанти продовжують мародерство та використання цивільної медичної інфраструктури для надання медичної допомоги своїм пораненим.
«У населеному пункті Новопсков Луганської області російські військовослужбовці завантажили меблі з пологового будинку на військові автомобілі та вивезли у невідомому напрямку, а саму територію пологового будинку загарбники облаштовують під польовий шпиталь», – інформують у штабі.
Редакція Радіо Свобода не може перевірити ці дані з інших джерел, проте про вивезення російськими військами техніки з медичних установ на окупованих територій України повідомляється вже не вперше.
Шмигаль анонсує «кардинальне» зменшення ролі держави в економіці
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль анонсує «кардинальне» зменшення ролі держави в економіці.
«Україна потребує нової економічної моделі. Без цього неможливо буде досягти поставленої та дуже амбітної мети – ВВП України за 10 років має складати трильйон доларів. Провідними в цій економічній моделі будуть приватний капітал та підприємці. У свою чергу, роль держави в економіці буде кардинально зменшена, буде продовжена приватизація та завершена реформа корпоративного управління, проведена радикальна дерегуляція, оцифровані всі послуги та сервіси для бізнесу», – заявив він під час засідання уряду.
За його словами, один із ключових елементів економічної філософії – це принцип, що Україна робить ставку на переробку.
«Не експорт сировини, а експорт готової продукції. Включення України у європейські та глобальні ланцюги виробництва. Другий пункт у межах цього орієнтиру – це нові чесні відносини між державою і суспільством. Це те, що в пріоритетах Уряду визначено як ефективна цифрова держава, нова соціальна політика та розвиток людського капіталу», – додав прем’єр.
Денис Шмигаль нагадав, що напередодні під час виступу у Верховній Раді президент України Володимир Зеленський запропонував орієнтири нової Української доктрини, серед яких є «трансформація України за наступні 10 років». За словами очільника уряду, тепер кожне міністерство має представити дорожню карту змін відповідно до озвучених президентом елементів доктрини – «це має бути комплексна, чітка та публічна стратегія».
Читайте також: Зеленський назвав «дуже змістовною» зустріч з представниками українського бізнесу
Минулого тижня на Конференції з відновлення України в Лондоні понад 400 світових компаній пообіцяли надати підтримку у відбудові зруйнованої війною економіки.
За даними Світового банку, станом на березень 2023 року потреби України на відновлення та відбудову оцінювали в 411 мільярдів доларів.
На Таврійському напрямку українська армія «системно вибиває ворога» – Тарнавський
На Таврійському напрямку українська армія «системно вибиває ворога», повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський.
«На Таврійському напрямку наша армія системно вибиває ворога та випалює його позиції. Підрозділи ракетних військ та артилерії Сил оборони протягом доби виконали 1130 вогневих завдань», – написав він у телеграмі.
За його словами, за останню добу втрати противника вбитими та пораненими склали майже три роти, знищено 13 одиниць техніки.
Днями у Міноборони повідомили, що південь є одним з головних напрямків руху українських військ.
Розвідка Британії 25 червня заявила, що впродовж останніх днів українські війська перегрупувалися і проводять масштабні наступальні операції на трьох основних напрямках на півдні та сході України. За цими даними, ЗСУ мають поступовий, але впевнений прогрес на ключових напрямках.
Краматорськ: люди приносять квіти до місця російського ракетного удару (фото)
У Краматорську місцеві жителі приносять квіти до місця російського ракетного удару, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
У місці оголошена жалоба за загиблими внаслідок російської атаки.
Ввечері 27 червня російські війська завдали два ракетних удари по центру Краматорська і приватному сектору Біленького поблизу міста, спричинивши численні жертви серед цивільних і руйнування. За даними ДСНС, внаслідок російського ракетного удару у Краматорську загинули 12 людей, у тому числі троє дітей. Ще 60 людей зазнали поранень.
Наступного дня, 28 червня, Служба безпеки повідомила, що затримала агента спецслужб Росії, який скоригував російський ракетний удар у Краматорську. За даними відомства, коригувальником є мешканець Краматорська, працівник місцевого газотранспортного підприємства. Раніше його дистанційно завербувало російське ГРУ.
Міністерство оборони Росії другий день поспіль наполягає, що під час ракетного удару по Краматорську 27 червня російські військові поцілили в «пункт тимчасової дислокації 56-ї окремої мотопіхотної бригади ЗСУ, коли там проходила нарада».
У ЄС вирішили продовжити економічні санкції проти Росії
Європейська рада ухвалила рішення продовжити дію економічних санкцій проти Росії у зв’язку з її агресією проти України ще на пів року, повідомив редактор Радіо Свобода в Європі Рікард Йозвяк.
«Тим часом Єврорада вирішила продовжити санкції ЄС проти Росії на 6 місяців. Угорщина подала запит на оцінку впливу, але погодилася дати зелене світло, враховуючи оцінку Комісії щодо санкцій, яка невдовзі очікується», – написав він у твіттері.
Шершень про ситуацію на фронті: «найгарячіше» зараз у районі Мар’їнки
Українські військові продовжують просуватися на Таврійському напрямку фронту, відбиваючи атаки армії РФ, «найгарячіше» наразі в районі Мар’їнки на Донеччині, повідомив представник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень.
«Сили оборони угруповування «Таврія» продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках. На напрямках Левадне – Приютне, Мала Токмачка – Очеретувате мали частковий успіх, закріплюються на досягнутих рубежах», – зазначив він.
До того ж, за словами спікера, на вказаних напрямках армія РФ «зазнає значних втрат, тому основні зусилля противника зосереджені на недопущенні ЗСУ в глибину фронту».
«У зв’язку з чим, ворогом нарощуються мінно-вибухові загородження на можливих напрямках висування. В тому числі застосовується дистанційне мінування», – додав він.
За інформацією військових, впродовж доби армія РФ 17 разів атакувала позиції ЗСУ в цьому районі та здійснила 477 обстрілів. Зокрема, «протягом минулої доби окупанти провели безуспішні штурмові дії на напрямку Олександрівка – Мар’їнка та Крута Балка – Авдіївка».
«Найгарячіше у зоні нашої відповідальності у Донецькій області в районі Мар’їнки», – додав спікер. Там ЗСУ відбили «всі атаки ворога, як в околицях міста, так і в районі Побєди та Новомихайлівки».
У ЄС вирішили продовжити економічні санкції проти Росії
Європейська рада ухвалила рішення продовжити дію економічних санкцій проти Росії у зв’язку з її агресією проти України ще на пів року, повідомив редактор Радіо Свобода в Європі Рікард Йозвяк.
«Тим часом Єврорада вирішила продовжити санкції ЄС проти Росії на 6 місяців. Угорщина подала запит на оцінку впливу, але погодилася дати зелене світло, враховуючи оцінку Комісії щодо санкцій, яка невдовзі очікується», – написав він у твіттері.
In the meantime #Euco has decided to roll-over the EU’s #Russia sanctions by 6 months. #Hungary requested impact assessment but agreed to green light taking into account the assessment by Commission on sanctions that will follow soon. #Ukraine
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) June 30, 2023У січні ЄС продовжив до 31 липня економічні санкції через військову агресію Росії проти України. Йдеться про обмежувальні заходи щодо окремих секторів економіки РФ, вперше запроваджені у 2014 році у відповідь на дії Росії, що дестабілізують ситуацію в Україні, і які були значно розширені з лютого 2022 року.
Військовий зник безвісти: куди звертатися? Коротка інструкція
В Україні з травня 2023 року запрацював Єдиний реєстр зниклих безвісти осіб. Туди потрапляють всі дані про військовослужбовців, які розшукуються. За словами державного уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти Олега Котенка, ЗСУ самі в обов'язковому порядку запускають розшук і подають інформацію до реєстру, якщо мають підстави вважати військового зниклим безвісти або полоненим. Але зазвичай першими б'ють на сполох родичі військового, щойно він перестає виходити на зв'язок. Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) часто отримує поштою і в месенджерах звернення з проханням допомогти з пошуком. Тому ми зібрали найважливішу інформацію – як діяти, щоб якнайшвидше знайти зниклого захисника.
Що необхідно зробити в першу чергу
- Звернутися до Територіального центру комплектування (колишній військкомат), від якого була мобілізована особа, чи до військової частини. Там повинні підтвердити або спростувати статус військового (полонений чи зниклий безвісти).
- Звернутися із заявою до найближчого територіального органу Національної поліції України. Також можна надіслати лист на електронну пошту: rozshuk_znyklyh@police.gov.ua та зателефонувати на гарячу лінію (0894) 200-18-67 або 0 800 212 151.
- За кожним фактом зникнення поліція відкриває справу, яка реєструється в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Обов'язково зафіксуйте реєстраційний номер заяви, а також заберіть витяг із ЄРДР, де буде зазначено ПІБ слідчого.