Доступність посилання

ТОП новини
Бійці 24-ї омбр ЗСУ. Донеччина, 30 жовтня 2024 року
Бійці 24-ї омбр ЗСУ. Донеччина, 30 жовтня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Рада ухвалила закон про повернення на довоєнну систему оподаткування

У п’ятницю, 30 червня, Верховна Рада схвалила закон щодо повернення довоєнної системи податків з 1 серпня, який передбачає скасування 2% податку для ФОПів та повернення 5%, повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

У другому читанні законопроект підтримали 239 депутатів.

Ухвалена редакція проєкту закону №8401 передбачає продовження мораторію на податкові перевірки до кінця війни. З 1 серпня дозволяються перевірки для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг.

Війська РФ обстріли школу на Донеччині, є жертви – ОГП

Російські війська обстріляли школу на Донеччині – дві людини загинули, ще шестеро поранені, повідомляє у телеграмі Офіс генпрокурора.

За даним слідства, 30 червня близько 11:20 війська РФ вдарили, ймовірно, з реактивних систем залпового вогню по селі Сергіївка Покровського району – влучили по території місцевої школи, у якій перебували 12 людей (представники адміністрації, вчителі й технічний персонал).

«Внаслідок обстрілу загинули вчителька початкових класів та головна бухгалтерка. Зазнали тілесних ушкоджень ще шестеро співробітників – четверо чоловіків та двоє жінок. Наразі їх усіх госпіталізували до лікарні з мінно-вибуховими травмами та осколковими пораненнями», – повідомляє ОГП.

Повідомляється, що частина будівлі школи практично зруйнована – розбиті класні кімнати, кабінети та інші приміщення, розтрощені меблі і шкільний інвентар.

Правоохоронці розпочали досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 2 ст. 438 КК України).

Митрополиту УПЦ (МП) Павлу продовжили термін домашнього арешту

Солом'янський суд столиці продовжив запобіжний захід колишньому наміснику Києво-Печерської лаври митрополиту УПЦ МП Павлу – його залишили під домашній арештом, повідомляє «Суспільне».

Під час судового засідання було вирішено продовжити цілодобовий домашній арешт ще на два місяці – до 31 серпня.

Суд 1 квітня призначив ексочільнику Києво-Печерської лаври митрополиту УПЦ (МП) Павлу запобіжний захід – домашній арешт на 60 діб, на Київщині, з використанням електронного браслета.

Зеленський провів засідання Ставки: доручив Залужному та Наєву «підсилити» північний напрямок

У п’ятницю, 30 червня, президент України Володимир Зеленський провів засідання Ставки верховного головнокомандувача, на якому доручив військовим «підсилити північний напрямок» через переміщення «вагнерівців» до Білорусі.

На засіданні доповідали головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, командувач Сухопутний військ Олександр Сирський, командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський та командувач Об'єднаних сил Сергій Наєв. Йшлося «про ситуацію на полі бою та рух уперед, а також посилення наших операцій додатковими артилерійськими системами та снарядами», розповів президент у твітері.

Череватий: Росія тримає на Бахмутському напрямку «потужне угруповання»

На Бахмутському напрямку армія РФ тримає «потужне угруповання» – до 50 тисяч осіб, «вагнерівців» серед них немає, повідомив повідомив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий в ефірі телемарафону.

«Там (на Бахмутському напрямку – ред.) є вороже угруповання доволі потужне – до 50 тисяч, більше 300 танків, понад 330 артилерійських систем і 140 реактивних систем залпового вогню», – повідомив речник.

За його словами, на цьому напрямку воюють десантники, піхотні підрозділи, війська тероборони, бойовий армійській резерв, так званий «Барс». А також частини підрозділів невеликих приватних військовий компаній.

Череватий зауважив, що «українській стороні конфлікт між різними сегментами ворожих військ дуже на руку».

«Невдачі ніхто не хоче ділити, тільки перемоги... Чвари між їхніми підрозділами почались на фоні невдач, які з ними відбулися в Україні», – наголосив Череватий.

За даними Міноборони України, наступальні дії на Бахмутському напрямку тривають з кінця минулого тижня – українські військові щодня просуваються по флангах.

Водночас, як пояснила заступниця міністра оборони Ганна Маляр, Бахмут має особливість, яка ускладнює процес деокупації – тамтешня місцевість має розвинуту систему інженерних укріплень та розгалужену мережу опорних пунктів, які тимчасово зайняла армія РФ.

«Били всім, прутами. Двоє стали 200-ми». Розповідь захисника Маріуполя, який пережив полон

Дмитро – захисник Маріуполя. Це його рідне місто, яке він боронив після початку великої війни, де втратив усіх своїх рідних, був поранений і потрапив у полон до росіян. Військового допитували в підвалі донецького «МГБ», тримали в тюрмі в Оленівці, потім в колонії на Луганщині. Через пів року неволі його разом з іншим бійцями обміняли, ще пів року він лікувався в шпиталі.

Зараз чоловік знову рветься на фронт – помститися за свою сім'ю, але втратив документи і поки не може стати лав війська. Через проблеми з документами він також не отримав військові виплати за рік війни й компенсацію як колишній військовополонений.

Про пережите в Маріуполі під час оборони міста, потім у полоні і як тепер доводиться боротися за себе та за можливість знову стати на захист України – боєць розповів Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Зеленський підписав закон про відпустки та доплати для військових

Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №9342 про зміни до законодавства щодо проходження військової служби під час дії воєнного стану.

Ухвалений Верховною Радою 28 червня законопроєкт був скерований на підпис президенту 29 червня, і 30 червня повернувся до законодавчого органу з підписом Володимира Зеленського, свідчить сайт парламенту.

Згідно із законопроєктом, військовослужбовцям щомісяця може виплачуватися додаткова винагорода в розмірі 30-100 тис. грн. Законопроєкт встановлює також доплату військовослужбовцям строкової служби – 6000 грн/міс, курсантам – 2350 грн/міс.

Поранені військовослужбовці, визнані непридатними до військової служби і зараховані в розпорядження відповідних командирів, отримуватимуть два місяці виплати за останньою займаною посадою, з 3-го місяця до завершення дії розпорядження – додаткову виплату 20 100 грн.

Сім’ям загиблих унаслідок поранення передбачено одноразову виплату в розмірі 100 тис грн.

Мінімальний поріг доплати інструкторам становить 15 тис грн.

Згідно із законопроєктом, термін відпустки військовослужбовцям становить 30 днів на рік, окрім цього можна брати до 10 днів відпустки за сімейними обставинами. Документ передбачає безперервну відпустку на лікування – не більше ніж 4 місяці.

Також законопроєкт забороняє допускати до участі в бойових діях військовослужбовців серед призваних на військову службу під час мобілізації, які не пройшли курс базової військової підготовки. Мінімальний термін проходження базової військової підготовки – не менше ніж місяць.

Законопроєкт також уточнює правила відстрочки військовозобов’язаних від мобілізації, які доглядають за родичами з інвалідністю. Такою відстрочкою можна скористатися, якщо в осіб з інвалідністю немає інших працездатних осіб, зобов’язаних, відповідно до закону, їх утримувати.

2 травня Верховна Рада продовжила термін дії воєнного стану і загальної мобілізації в Україні у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії ще на 90 днів: з 20 травня до 18 серпня.

«Мене це зовсім не зупиняє»: Залужний щодо ядерних заяв Путіна

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний прокоментував погрози президента РФ Володимира Путіна щодо можливого застосування ядерної зброї.

«Мене це (ядерні погрози Путіна – ред.) зовсім не зупиняє. Ми робимо свою роботу. Всі ці сигнали чомусь надходять ззовні: «бійтеся ядерного удару». Ну і що нам, здаватися?», – сказав Залужний в інтерв’ю виданню The Washington Post.

Крім того, Залужний каже, що не впевнений, що військовий заколот найманців приватної компанії «Вагнер» дав поштовх контрнаступу Збройних сил України. За його словами, «вагнерівці» вже «відійшли з лінії фронту після запеклих боїв за Бахмут, тому на полі бою не відбулося помітних змін під час заколоту в РФ».

«Ми не відчули, що їхня оборона десь ослабла абощо... У мене багато страхів, і «Вагнер» серед них. І вони не єдині. Якщо ми зараз почнемо про це говорити, у мене голова піде обертом… Наше завдання – підготуватися до найгірших і найбільш можливих сценаріїв. І ми намагатимемося мінімізувати можливі наслідки того, що може бути», – сказав головнокомандувач ЗСУ.

16 червня російський президент Володимир Путін, виступаючи на Петербурзькому економічному форумі, сказав, що Росія може застосувати ядерну зброю, якщо буде «загроза існуванню держави».

Президент США Джо Байден 19 червня назвав «реальною» загрозу того, що Путін віддасть наказ застосувати під час війни проти України тактичну ядерну зброю.

Президент Росії Володимир Путін 16 червня заявив, що до Білорусі вже доправлена перша партія ядерних зарядів, які планується розмістити на території країни. Про плани розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Москва оголосила у березні 2023 року.

Низка аналітиків на Заході побоюється, що Росія може використати тактичну зброю проти України у разі невдач на фронті. Минулого тижня великий резонанс викликала стаття прокремлівського політолога Сергія Караганова, який фактично закликав завдати ядерних ударів по Польщі чи іншій країні НАТО, яка перебуває у Центральній чи Східній Європі.

У Росії припинив роботу сервіс для знайомств Tinder

У Росії перестав працювати сервіс для знайомств Tinder. Раніше його компанія-власник заявляла про вихід із російського ринку через вторгнення РФ в Україну.

Російські агенції ТАСС та РБК пишуть, що Tinder зник із Play Market та AppStore для користувачів у РФ, а у вже завантаженому на пристроях застосунку функція перегляду анкет користувачів недоступна.

Блокування різних ресурсів росіяни часто обходять за допомогою VPN.

Рішення про вихід у компанії-власника Match Group обґрунтували «прихильністю до захисту прав людини». Після російського вторгнення в Україну Tinder обмежив доступ до своїх послуг у Росії.

У березні 2023 року керівництво компанії-акціонера Match Group заявляло, що «недобре для бренду з репутацією продовжувати працювати в країні, керівник якої звинувачений Міжнародним кримінальним судом».

Також після початку вторгнення в Україну із РФ пішли такі ресурси для знайомств як Badoo, Bumble, Fruitz та Feeld.

У Мінекономіки розповіли про прямі збитки України від руйнування Каховської ГЕС

Через руйнування Каховської гідроелектростанції Україні було завдано щонайменше 2 мільярди доларів прямих збитків, зазначають у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Йдеться про втрати житлово-комунального сектора, енергетики, сільського господарства, транспорту, екології, промисловості», – кажуть у відомстві.

Відповідно до аналізу KSE Institute, збитки через руйнування на Каховській ГЕС охоплюють наступне:

  • житлове господарство отримало збитків на $950 млн – попередньо у зону підтоплення потрапити близько 20-30 тис. будинків у Херсонській області та понад 500 приватних будинків у Миколаївській області;
  • енергетика –$624 млн збитків, зруйновано Каховську гідроелектростанцію, яка не підлягає відновленню, збитки від якої в загальних збитках сектору сягають $586 млн. Потреби на побудову нової ГЕС складуть близько $1 млрд.;
  • збитки транспортної інфраструктури складають $311 млн збитків – від повені постраждали понад 290 км доріг;
  • збитки промисловості оцінюються у $105 млн – затоплено 28 великих промислових об'єктів, розташованих на правому і лівому берегах Дніпра;
  • сільському господарству завдано збитків на $25 млн.;
  • довкіллю та екології було завдано втрат на $1,5 млрд втрат – 150 тонн нафти витекло під час вибуху дамби. Рівень солоності Чорного моря біля Одеси майже втричі нижче норми.

«Ми продовжуємо фіксувати пошкодження та обраховувати збитки, спричинені підривом Росією дамби Каховської ГЕС. Серйозних втрат зазнав житловий фонд Херсонської та Миколаївської областей. Прямі збитки від затоплення приватних будинків та супутньої інфраструктури оцінюються в $950 млн. Понад чверть загальної суми збитків – $586 млн – пов’язані з руйнуванням безпосередньо гідроелектростанції, яку доведеться будувати з нуля», – наголосила перший віцепрем’єр-міністр – міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Вона зазначила, що першочерговим питанням залишається забезпечення постраждалих регіонів питною водою – бюджетний комітет погодив виділення $41 млн (1,5 млрд грн) на будівництво магістральних водогонів.

На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування греблі Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві греблі російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили греблі Каховської ГЕС.

ООН 18 червня повідомила, що Росія досі не надала їй доступ до окупованих районів Херсонщини, які постраждали внаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС.

Причиною руйнування Каховської ГЕС, найімовірніше, став вибух у тунелі бетонної основи греблі, написало 16 червня американське видання New York Times, прямо вказуючи на те, що це зробила Росія.

Майже третина росіян продовжують підтримувати Пригожина – «Левада-центр»

У Росії рейтинг схвалення дій засновника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина після його заколоту впав удвічі, проте все ще лишається на відносно високому рівні. За даними опитування російського «Левада-центру», яке проводилося 22-28 червня, до заколоту про позитивне ставлення до діяльності Пригожина казали 58% респондентів. Після завершення так званого «маршу справедливості» на Москву про схвалення діяльності голови ПВК «Вагнер» заявили 29% опитаних.

Російські соціологи також описали динаміку суспільного настрою щодо Пригожина.

До заколоту росіяни називали його «борцем за правду», «справжнім лідером», «патріотом» та «переможним генералом», а потім у його образі стали переважати негативні оцінки: «влаштував смуту», «пішов проти Росії», «рветься до влади», зазначають автори дослідження.

Також після заколоту знизився рівень схвалення діяльності міністра оборони Сергія Шойгу, якого Пригожин звинуватив в ударах по таборах «вагнерівців», спробі знищити його ПВК та бездарному веденні війни в Україні. Однак падіння рейтингу міністра стало не таким значним. Тижнем раніше діяльність Шойгу схвалювали 60% респондентів, а після заколоту Пригожина – 48%.

Водночас заколот практично не вплинув на показники президента Володимира Путіна. 22-23 червня його підтримували 81% росіян, у день заколоту – 79%, а 25-28 червня – 82%.

ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина здійснила спробу збройного заколоту в Росії 24 червня через нібито намір Кремля розпустити угруповання. Зрештою Пригожин заявив про відмову від руху на Москву та заявив, що його підлеглі «йдуть у зворотному напрямку до польових таборів». Під час заколоту «вагнерівці» збили кілька гелікоптерів та літак російської армії. Загинуло кілька льотчиків. Про точну кількість загиблих офіційно не повідомлялося.

Олександр Лукашенко повідомив, що Євген Пригожин 27 червня прибув до Білорусі.

ЗСУ підтвердили знищення штабу та складу російських військових у Бердянську

Українські військові знищили штаб російської армії та склад паливно-мастильних матеріалів у передмісті окупованого Бердянську 30 червня, йдеться в повідомленні Збройних сил України.

У Бердянській міській військовій адміністрації зазначили, що «у місті пролунало 11 вибухів – горіло та детонувало в районі аеропорту».

Через окупацію російськими військами частини півдня України редакція Радіо Свобода не може незалежно перевірити цю інформацію.

Армія РФ окупувала Бердянськ ще у перші тижні повномасштабного вторгнення. Проте у місті добре розвинений партизанський рух. Там часто трапляється «бавовна» та триває «полювання на колаборантів». У Бердянську ЗСУ часто уражають місця скупчення армії РФ та її техніки, а також склади боєприпасів.

За даними Генерального штабу ЗСУ, втрати РФ на війні в Україні перевищили 228 тисяч осіб.

Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.

У Польщі заарештували російського хокеїста за звинуваченням у шпигунстві на користь РФ

Агентство внутрішньої безпеки Польщі заарештувало російського хокеїста, звинувативши його у шпигунстві на користь Росії.

«Російські шпигуни трапляються один за одним… Спіймали шпигуна, який діяв під виглядом спортсмена. Росіянин був гравцем клубу 1-ї ліги. Це 14-й член опрацьованої нами шпигунської мережі», – повідомив у твіттрі генпрокурор Польщі та міністр юстиції Збігнєв Зебро.

Підозрюваного у шпигунстві 28-річного чоловіка затримали у Сілезькому воєводстві, але він мав діяти по всій Польщі, зазначає газета Wyborcza.

За даними слідства, заарештований перебував у Польщі з жовтня 2021 року. Йому звинуватили в участі в організованій злочинній групі та роботі на іноземну розвідку. Суд заарештував його на три місяці. Чоловіку загрожує до 10 років позбавлення волі.

Пресслужба міністра-координатора спецслужб повідомила, що росіянин «виконував на польській території доручені завдання, серед іншого щодо виявлення критичної інфраструктури у кількох воєводствах».

За даними прокуратури, заарештований росіянин та інші підозрювані, «ідентифіковані як іноземці через східний кордон», входили до шпигунської мережі, яка вела розвідувальну діяльність та «пропаганду проти Польщі», а також готувала «акти саботажу на запит російської розвідки».

У середині березня 2023 року польські спецслужби заявили, що ліквідували російську шпигунську мережу, яка готувала диверсії на залізницях країни.

Агентство внутрішньої безпеки Польщі виявило на залізничних маршрутах та транспортних вузлах приховані камери, які фіксували рух поїздів та передавали зображення в інтернет. Йшлося в основному про ділянки залізничних маршрутів у Підкарпатському воєводстві, поблизу аеропорту на околицях Жешува. Це головний пункт переправки західного озброєння та боєприпасів для України.

Російські еліти очікують наслідків бунту Пригожина

Після невдалого бунту проти військового керівництва Росії власник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин нібито виїхав до Білорусі, а ті бійці, які його підтримали, незабаром зможуть теж поїхати за ним. Але мало хто в Росії вірить, що на цьому все закінчиться.

У Росії затримують і допитують українців, які їдуть забирати своїх викрадених дітей – Лубінець

Громадян України, які за допомогою волонтерів їдуть на територію Росії для того, аби забрати своїх дітей, затримують та допитують, розповів уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

«Це небезпечно і тому ми закликаємо не відправляли навмання родичів за своїми дітьми на територію Росії. Наприклад, у РФ в одному з аеропортів затримали двох жінок: одна – мама, яка їхала за своєю дитиною, а інша – жінка, яку відправили за дитиною. Їх відправила громадська організація, а про те, що їх затримали, ми дізналися зі свого каналу комунікації у РФ», – зазначив Лубінець.

За його словами, одна з бабусь «померла після 13-годинного допиту ФСБ Росії, її теж відправила громадська організація».

Раніше цього місяця розслідувальний проєкт «Система» повідомив, що російська влада використовує близько ста закладів для розміщення депортованих дітей з тимчасово окупованих територій України. За даними журналістів, дитячі будинки, інтернати в багатьох російських регіонах переповнені.

Тому українських хлопчиків та дівчаток стараються якомога швидше влаштувати у нові родини. Процедуру визнання українських дітей «без батьківської опіки» спростили, вимоги до потенційних прийомних сімей стали мʼякшими, відтак пошук дітей для родичів та опікунів став дуже складним.

17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт голови Кремля Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини при президенті РФ Марії Львової-Бєлової – через депортацію українських дітей із окупованих територій України.

Виїжджають чи ні – сказати складно: голова Запорізької ОВА щодо повідомлень про поступовий вихід окупантів із ЗАЕС

На Запорізькій атомній електростанції постійно відбувається ротація персоналу з Росії, тому сказати напевне, що російські окупаційні сили поступово покидають захоплену станцію – складно. Так інформацію від Головного управління розвідки Міноборони України прокоментував в ефірі проєкту Радіо Свобода «Свобода.Ранок» голова Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко.

«Там постійно відбуваються ротації, особливо російська ротація (ротація персоналу з Росії – ред.). Тому сказати, чи від’їжджають вони звідти, чи приїжджають – дуже складно. Але ми знаємо, що наші українські фахівці там працюють і надалі і все роблять, аби Запорізька атомна електростанція працювала в своєму звичайному, штатному режимі», – заявив Малашко.

Раніше сьогодні Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що окупаційний контингент поступово залишає територію Запорізької атомної електростанції. Радіо Свобода не може перевірити ці дані з інших джерел.

Юрій Малашко також розповів, що в ході навчань, які напередодні Запорізька ОВА організувала через можливу надзвичайну ситуацію на ЗАЕС, вдалося перевірити систему оповіщення, відпрацювати практичні навички надзвичайників та виявити те, над чим ще потрібно працювати.

«Ми готувалися до найгіршого сценарію, який може відбуватися. Тому якраз і задіяли сили і засоби максимально все, в тому числі і для можливої евакуації нашого населення. Тобто ми пройшли усі як практичні, так і теоретичні моменти. Під час навчань ми вже зробили певні висновки: де нам потрібно вдосконалюватися. Найголовніше, що ми перевірили систему оповіщення людей як через офіційні ресурси, так і на випадок, якби не було світла чи інші причини не було мобільного зв’язку, через гучномовці. Поліція їздила містом і сповіщала про надзвичайну ситуацію», – розповів Малашко.

Та навіть попри заяви української влади щодо можливого теракту на ЗАЕС, наразі ситуація контрольована і потреби евакуюватися немає, заявив очільник ОВА.

«Нікому не треба зараз нічого робити і евакуюватися. Немає у нас загрози здійснення тієї надзвичайної ситуації. Більше того, ми зараз кожні дві години контролюємо рівень радіації як в 30-кілометровій, так і в 50-кілометровій зоні. Зараз рівень радіації в нормі», – сказав голова ОВА.

Днями керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов заявив, що російські війська додатково замінували окуповану Запорізьку АЕС.

21 червня Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що його представники не помітили жодних мін на водоймі-охолоджувачі, хоча визнало, що російські війська замінували ділянки на території ЗАЕС та навколо неї.

Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.

Посилене мародерство на Херсонщині може свідчити про підготовку сил РФ до «жесту доброї волі» – Гуменюк

Російські військові посилили мародерство на Лівобережжі Херсонщини, що в свою чергу може говорити про підготовку до «жесту доброї волі», тобто відходу з окупованих територій. Про це в ефірі проєкту Радіо Свобода «Свобода Ранок» повідомила керівниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк.

Зокрема, за її словами, в окупованому селищі Нижні Сірогози російські військові «помістили під варту близько сотні людей для того, щоб отримати за них викуп». Вона зазначила, що ці люди складають собою «бізнес еліту» селища.

«Це може не в прямий спосіб підтверджувати те, що вони готуються до певного жесту доброї волі, оскільки ми спостерігали неодноразово, що як тільки у них посилюються заходи мародерства, це означає, що вони вже розуміють – скоро їх тут не буде», – повідомила Гуменюк.

Також вона додала, що на окупованій Херсонщині російським силам «нині немає звідки підтягувати додаткові резерви, крім того, у цьому немає потреби».

«Сформоване угруповання військ на тот момент, коли вони очікували будь-яких активний дій від Сил оборони було досить потужне. Їх перебуває там достатньо, щоб розсередитись на три напрямки: постачати резерв на схід, бути міцними на Запорізькому напрямку та тримати оборону на Дніпровському», – додає Гуменюк.

Одночасно, каже Гуменюк, «українські військові працюють над тим, щоб зменшувати російський потенціал і на прикладі обстрілу Чонгарского мосту позбавити їх можливості підтягувати резерви».

За даними Міноборони України, наступальні дії на Бахмутському напрямку тривають з кінця минулого тижня – українські військові щодня просуваються по флангах.

Водночас, як пояснила заступниця міністра оборони Ганна Маляр, Бахмут має особливість, яка ускладнює процес деокупації – тамтешня місцевість має розвинуту систему інженерних укріплень та розгалужену мережу опорних пунктів, які тимчасово зайняла армія РФ.

Росія витрачає на війну з Україною більше, ніж закладено оборонним бюджетом – британська розвідка

Міністерство оборони Великобританії із посиланням на дані розвідки припускає, що витрати Росії на війну в Україні виходять за межі, закладені оборонним бюджетом.

«У звіті за червень 2023 року Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем світу (SIPRI) оцінив, що бюджет військових видатків Росії на 2023 рік становить близько 6,6 трлн рублів (85,8 млрд доларів США). Це відповідає приблизно 4,4% ВВП Росії порівняно з 3,6% у 2021 році, до вторгнення в Україну. Справжні військові витрати Росії залишаються невизначеними через відсутність прозорості, зокрема через використання секретних статей бюджету, на частку яких припадає приблизно 22% всього бюджету уряду Росії. Хоча на війну в Україні витрачається лише частина оборонного бюджету, збільшення видатків вказує на ціну дій Росії в Україні», – йдеться в щоденному огляді.

Також британська сторона прогнозує, що Росія майже напевно зіткнеться з додатковими прямими бюджетними видатками на оборону через війну, включаючи витрати на безпеку в окупованих регіонах та оборонні заходи у регіонах, що межують з Україною.

За даними нещодавнього соцопитування компанії Russian Field, понад третина росіян, 35 відсотків, скасували б рішення про повномасштабне вторгнення російських військ в Україну, ухвалене президентом РФ Володимиром Путіним 24 лютого минулого року, якби вони мали таку можливість. Водночас Україна і країни Заходу неодноразово заявляли, що не бачать ознак того, що Путін хоче припинити війну.

Російські окупанти залишають ЗАЕС, у разі аварії «наказали звинувачувати Україну» – ГУР

Російські окупанти «зменшують присутність» на захопленій Запорізькій атомній електростанції, йдеться в повідомленні Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

«Одними з перших зі станції поїхали троє співробітників «Росатому», які керували діями росіян», – кажуть в українській розвідці.

Крім того, в ГУР уточнили, що російські військові рекомендували евакуюватися персоналу, який підписав контракти з «Росатомом» – вони мають виїхати до 5 липня, «бажаний напрямок евакуації» – територія окупованого Криму.

«На сьогодні відомо про від’їзд на півострів начальниці юридичного відділу Манцурової, головного інспектора Штатського та заступника станції із забезпечення Губарева», – кажуть розвідники.

У місті-супутнику Енергодарі останнім часом також «зменшилася кількість військових патрулів ворога». У ГУР зазначають, що співробітникам, які залишилися на ЗАЕС, дано вказівку «в разі будь-яких аварійних ситуацій звинувачувати Україну».

Наразі редакція Радіо Свобода не може перевірити ці дані з інших джерел.

Днями керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов заявив, що російські війська додатково замінували окуповану Запорізьку АЕС.

21 червня Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що його представники не помітили жодних мін на водоймі-охолоджувачі, хоча визнало, що російські війська замінували ділянки на території ЗАЕС та навколо неї.

Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.

ЗСУ «перехопили стратегічну ініціативу» та наступають на всіх напрямках – Міноборони

Українські військові «перехопили стратегічну ініціативу» та наступають на всіх напрямках фронту, повідомила в ефірі телемарафону заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

За її словами, є просування як на сході, зокрема, навколо Бахмута, так і на півдні, де «ЗСУ займаються вирівнюванням фронту». Сили оборони «впевнено рухаються по флангах довкола Бахмуту», каже Маляр.

«В саме місто (Бахмут – ред.) ми не заходили. Але ми продовжуємо контролювати південно-західні околиці міста. Однак основні бої зараз точаться довкола міста. І там можна говорити про те, що наступ іде на декількох напрямках. Це не тільки фланги, а значно ширший зараз фронт», – розповіла вона.

Маляр додала, що «натомість ворог туди підтягнув велику кількість сил».

«Концентрація дуже висока. Ми працюємо в абсолютній перевазі ворога за кількістю людей і зброї», – констатувала представник Міноборони.

На південному напрямку українські військові, за словами Маляр, «рухаються з різним успіхом».

«Десь бувають дні коли це понад 1 кілометр, десь буває менше. Може бути десь і до 2 кілометрів. По-різному», – розповіла Маляр.

За даними Міноборони України, наступальні дії на Бахмутському напрямку тривають з кінця минулого тижня – українські військові щодня просуваються по флангах.

Водночас, як пояснила заступниця міністра оборони Ганна Маляр, Бахмут має особливість, яка ускладнює процес деокупації – тамтешня місцевість має розвинуту систему інженерних укріплень та розгалужену мережу опорних пунктів, які тимчасово зайняла армія РФ.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG