Як здобувають освіту українські діти у Швейцарії (відео)
Тоді як в Україні уже розпочалися літні канікули, у Швейцарії навчальний рік тягнеться аж до середини липня. Діти-біженці переважно вчаться в обидвох школах одночасно – у швейцарській звичайній і в українській онлайн.
Школярів з України у Швейцарії близько двох тисяч. Мало домашніх завдань, особисті планшети і легка математика. У шкільній програмі – їзда на велосипеді, куховаріння, жонглювання і гра на музичних інструментах. Це те, що дуже здивувало українських учнів у Швейцарії. Про «граніт» швейцарської науки розповідає дніпрянин Тарас, який вчиться в середній школі, і киянин Кайл, який закінчує початкову школу.
«Може бути президент, а може бути офіцер». Кого і коли покарають за катастрофу на Каховській ГЕС?
Хто з російських військових може бути причетним до руйнування греблі Каховської ГЕС і де вони зараз перебувають? Чи складно буде розслідувати ці події і хто має понести за них відповідальність, крім безпосередніх виконавців? Чому країни Заходу критикують за «недостатню реакцію» і які це може мати наслідки? Про все це – в матеріале проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Зранку армія РФ атакувала з артилерії Херсон та Михайлівку, постраждали люди – влада
Зранку в п’ятницю, 30 червня, російські військові обстріляли місто Херсон, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Важкі травми отримала 72-річна жінка. З пораненнями грудної клітини та ноги її шпиталізували, медики надають потерпілій необхідну допомогу», – розповів він.
Крім того, російські військові обстріляли село Михайлівка Новоолександрівської громади.
«Через артилерійський удар поранено 70-річного чоловіка», – констатував він.
У контрольованій українським урядом частині Херсонщини внаслідок обстрілів регулярно гинуть цивільні. Російські військові заперечують, що метою їхніх обстрілів є мирні жителі і цивільна інфраструктура.
Ініціативу на Бахмутському напрямку ЗСУ, ймовірно, використають ще більшою мірою – ISW
Визнання українськими силами свого володіння ініціативою на Бахмутському напрямку може свідчити про намір продемонструвати намір ширше використати цю ініціативу. Таке припущення роблять у своєму огляді аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики звертають увагу, що і Генштаб ЗСУ, і головнокомандувач Валерій Залужний заявляють про «стратегічну ініціативу» на Бахмутському напрямку та підтверджують широкі наступальні дії у цьому районі.
«Українські офіційні особи, ймовірно, тепер визнають, що ініціатива належить українським силам, щоб показати, що українські сили мають намір використати її більшою мірою», – йдеться у звіті.
Крім того, в ISW зауважують, що українські сили вели наступальні операції щонайменше на двох інших ділянках фронту.
За даними Міноборони України, наступальні дії на Бахмутському напрямку тривають з кінця минулого тижня – українські військові щодня просуваються по флангах.
Водночас, як пояснила заступниця міністра оборони Ганна Маляр, Бахмут має особливість, яка ускладнює процес деокупації – тамтешня місцевість має розвинуту систему інженерних укріплень та розгалужену мережу опорних пунктів, які тимчасово зайняла армія РФ.
Гуменюк: армія РФ намагається «максимально тиснути» на тих напрямках, де побоюється наступу ЗСУ
Російські військові намагаються «максимально тиснути» на тих напрямках фронту, на яких побоюються просування Сил оборони України, зазначила в ефірі телемарафону керівниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк.
За її словами, ніч проти 30 червня була напруженою, у багатьох регіонах на південному сході лунала повітряна тривога і відбулися атаки армії РФ. При цьому російські військові дещо змінили свою тактику, каже Гуменюк, – безпілотники типу Shahed заходили північніше, а не зі східного узбережжя Азовського моря.
На думку речниці, «ворог намагається знайти спосіб ураження максимально віддалено від протиповітряної оборони України», але українські військові «спрацювали влучно».
«Хоча уламки БПЛА завдали шкоди. Спалахнула пожежа на покрівлі однієї з житлових будівель у Миколаєві, на відкритій території горіла трава, але рятувальники дуже оперативно все ліквідували. Постраждалих немає», – зазначила Гуменюк.
Вона також зауважила, що вночі російські військові проводили «дуже потужну артилерійську роботу аж до світанку» – було зафіксовано 47 обстрілів на правому березі Херсонщини та на Очаківському напрямку.
На світанку виявлено 72-річну жінку з пораненням грудної клітки, її доправили до лікарні в дуже тяжкому стані, поінформувала Гуменюк.
Раніше голова Миколаївської ОВА Віталій Кім повідомив, що після атаки військ РФ уночі уламки впали на території Миколаєва. Виникла невелика пожежа, обійшлося без жертв. Також влада Запорізької області повідомила, що серйозних наслідків нічної атаки військ РФ на Запорізьку область немає, мирні мешканці не постраждали. Про військові та інфраструктурні об’єкти не згадувалось.
На півдні вночі українські військові знищили 10 «шахедів» – Повітряні сили
У ніч на п’ятницю сили протиповітряної оборони України на південно-східному напрямку знищили десять із 13 ударних дронів Shahed-136/131, повідомило Командування Повітряних сил Збройних сил України.
«Завдали ударів 13 дронами-камікадзе іранського виробництва Shahed-136/13 зі східного узбережжя Азовського моря (Приморсько-Ахтарськ) і 4 зенітними керованими ракетами із ЗРК С-300... знищено 10 із 13 ударних дронів», – йдеться в повідомленні у Telegram.
Крім того, повідомляється, що війська РФ атакували військові та інфраструктурні об’єкти в Запорізькій області. Попередньо постраждалих немає.
Раніше голова Миколаївської ОВА Віталій Кім повідомив, що після атаки військ РФ уночі уламки впали на території Миколаєва. Виникла невелика пожежа, обійшлося без жертв. Також влада Запорізької області повідомила, що серйозних наслідків нічної атаки військ РФ на Запорізьку область немає, мирні мешканці не постраждали. Про військові та інфраструктурні об’єкти не згадувалось.
Генштаб: втрати РФ на війні в Україні перевищили 228 тисяч осіб
Російські війська втратили близько 560 своїх військових за попередню добу, воюючи в Україні, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 30 червня.
Українське командування оцінює загальні втрати російських військ у 228 340 осіб із 24 лютого 2022 року.
Штаб також оновив дані про втрати російської техніки:
- 4 0341 танків (+3)
- 7 863 бойових броньованих машин (+6)
- 4 127 артилерійських систем (+11)
- 630 реактивних систем залпового вогню (+3)
- 389 засобів протиповітряної оборони (+1)
- 315 літаків
- 308 гелікоптерів
- 3 519 безпілотників (+6)
- 1 261 крилата ракета
- 18 кораблів і катерів
- 6 785 автомобілів та автоцистерн (+5)
- 569 одиниць спеціальної техніки
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
«Перехопили оперативну ініціативу». Що відбувається на Бахмутському напрямку?
- На Бахмутському напрямку українські війська перехопили оперативну ініціативу, розповіла напередодні заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. Утім, російські сили, попри все, намагаються втриматися в місті, підтягуючи резерви. Що відбувається на Бахмутському напрямку і в самому місті зараз, розкаже військовий ЗСУ з цього напрямку.
Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» о 9:00 на @Радіо Свобода:
- Українське Міноборони каже, що на окупованій Херсонщині російські сили кидають підприємців за ґрати нібито через співпрацю з Силами оборони, а потім за звільнення вимагають від родичів величезні суми. Яка ситуація в окупованих регіонах та як ЗСУ звільняють південь від окупантів?
- В Україні почалися масштабні навчання на випадок аварії на ЗАЕС. Йдеться про Запорізьку, Дніпропетровську, Миколаївську та Херсонську області, які долучені до навчань. У представників влади розпитаємо усі деталі.
- Якими будуть гарантії безпеки для України від ЄС? ЗМІ трохи пролили світло на майбутні рішення європейських посадовців. Серед найважливішого – продовження фінансування поставок зброї України. Які ще пункти передбачають гарантії безпеки та що про них кажуть у Києві?
У Миколаєві після російської атаки уночі виникла пожежа, жертв немає – Кім
Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім підтвердив нічну атаку військ РФ по регіону. За його словами, ніхто не постраждав.
«Ціль збили над Миколаєвом. Уламки впали на території міста. Деталі трохи згодом, пожежа є. Без жертв. 20 кв.м трави та дах житлового будинку. Вже загасили», – повідомив Кім у Telegram.
Повітряні сили Збройних сил України цієї ночі повідомляли, що армія РФ здійснює удар іранськими дронами «Шахед» по Миколаєву і Запоріжжю.
Влада вже повідомила, що серйозних наслідків нічної атаки військ РФ на Запорізьку область немає, мирні мешканці не постраждали.
Генштаб ЗСУ повідомляв, що сьогодні вночі армія РФ завдала чергового ракетно-авіаційного удару застосувавши іранські ударні БПЛА та зенітних керованих ракет із С-300. Інформація щодо наслідків уточнюється.
Москва, попри докази і свідчення, заперечує обстріли цивільного населення в Україні.
Ніхто не постраждав під час нічної атаки військ РФ на Запоріжжя – влада
Серйозних наслідків нічної атаки військ РФ на Запорізьку область немає, мирні мешканці не постраждали, повідомив уранці в п’ятницю секретар Запорізької міськради Анатолій Куртєв.
«Ніч знову була неспокійною, проте станом на ранок ситуація в Запоріжжі стабільна. Дякувати Богу, люди та житлові будинки не постраждали. Усі комунальні системи в нормі. Міські служби працюють у штатному режимі», – написав він у Telegram.
Повітряні сили Збройних сил України цієї ночі повідомляли, що армія РФ здійснює удар іранськими дронами «Шахед» по Запоріжжю.
Російські війська активізували удари по Україні, зокрема по Києву, від початку травня, застосовуючи при цьому ракети і безпілотники.
В американському Інституті вивчення війни зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції».
Генштаб про ситуацію на фронті – тривають важкі бої
У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про оперативну ситуацію на фронті станом на ранок 30 червня.
«Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось 31 бойове зіткнення», – йдеться в повідомленні.
Генштаб ЗСУ повідомляє, що минулої доби війська РФ зазнали втрат у техніці і живій силі. Російська сторона про втрати не повідомляє.
«Авіація сил оборони за минулу добу завдала 11 ударів по районах зосередження особового складу противника. Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом минулої доби уразили 3 пункти управління, 2 райони зосередження живої сили, радіолокаційну станцію та 13 артилерійських підрозділів на вогневих позиціях», – йдеться в повідомленні.
Розпочалася чотириста дев’яносто друга доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.
Повітряні сили повідомили про атаку «Шахедів» по Запоріжжю і Миколаєву
Росія здійснює удар іранськими дронами «Шахед» по Запоріжжю і Миколаєву, повідомили в ніч на 30 червня Повітряні сили Збройних сил України.
Військові закликали залишатися в укриттях і зауважили: «атака «Шахедів» триває».
Раніше в Повітряних силах повідомили, що з Приморсько-Ахтарська Краснодарського краю Росії був зафіксований запуск іранських дронів «Шахед».
«Орієнтовний час входження в повітряний простір України – близько першої години», – йшлося в повідомленні, оприлюдненому ввечері 29 червня.
У Повітряних силах закликали при оголошенні повітряної тривоги йти в укриття.
На даний час тривога оголошена в Запорізькій, Дніпропетровській, Миколаївській і Херсонській областях.
Російські війська активізували удари по Україні, зокрема по Києву, від початку травня, застосовуючи при цьому ракети і безпілотники.
В американському Інституті вивчення війни зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції».
Литва припинила видачу національних віз у Білорусі
Візовий центр VFS Global, який є офіційним партнером посольства Литви в Білорусі, оголосив про припинення прийому документів для видачі національних віз.
Як повідомляє Білоруська служба Радіо Свобода, 29 червня прийом документів зупинили в Мінську, днем раніше – в інших містах Білорусі.
З середини червня VFS Global більше не приймає запити на національні робочі візи в Литві.
1 липня в Литві набудуть чинності зміни до закону про правовий статус іноземців. Громадяни низки держав, які не входять до Європейського союзу, зможуть подавати документи на національні візи за межами Литви лише через зовнішнього постачальника послуг, якого визначить Департамент міграції МВС Литви.
Раніше заявки на національні візи приймали дипломатичні представництва Литви або візові центри, атестовані Міністерством закордонних справ цієї країни.
4 квітня Сейм Литви ухвалив закон, який передбачає обмежувальні заходи для громадян Білорусі та Російської Федерації, пов’язані з порядком в’їзду та легалізації в цій балтійській державі, купівлею нерухомості тощо. На етапі розгляду документ був набагато м’якшим щодо білорусів, найбільше санкцій торкнулося росіян.
14 квітня президент Гітанас Науседа наклав вето на закон. Він запропонував парламенту не розрізняти в законі білорусів і росіян.
20 квітня Сейм відхилив вето.
У Запорізькій області провели тренування на випадок аварії на ЗАЕС
У Запорізькій області за «максимального наближення до реальних умов» провели масштабні спеціальні тренування з цивільного захисту на випадок можливої надзвичайної ситуації на Запорізькій атомній електростанції, повідомив голова обласної військової адміністрації Юрій Малашко.
«Для відпрацювання спільного алгоритму дій щодо швидкої локалізації можливих наслідків аварії на ЗАЕС та контрзаходів по захисту населення залучено працівників ОВА, місцевого самоврядування, ДСНС, правоохоронців та спеціальних служб. Двоетапні тактико-практичні навчання дали можливість відпрацювати алгоритм дій кожного суб’єкта. Скоординували черговість дій, у тому числі евакуацію вразливих категорій», – написав Малашко у телеграмі 29 червня.
Він заявив, що влада готова «швидко реагувати на можливі виклики», і наголосив, що ситуація на ЗАЕС – стабільна, і наразі загрози немає.
22 червня президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія розглядає сценарій терористичного акту «з викидом радіації» на окупованій Запорізькій атомній станції. За його словами, російські військові підготували все потрібне для цього.
Днями керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов заявив, що російські війська додатково замінували окуповану Запорізьку АЕС.
21 червня Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що його представники не помітили жодних мін на водоймі-охолоджувачі, хоча визнало, що російські війська замінували ділянки на території ЗАЕС та навколо неї.
Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.
В ОП повідомили, за якої умови Зеленський не поїде на саміт НАТО у Вільнюсі
Президент України Володимир Зеленський не поїде на саміт НАТО у Вільнюсі наступного місяця, якщо лідери країн Альянсу проявлять «дефіцит мужності», заявив у коментарі агентству Reuters заступник голови Офісу президента Ігор Жовква.
«Якщо на Вільнюському саміті не буде результату, у нього немає причин і часу їхати», – сказав Жовква, нагадавши, що Україна на саміті хоче отримати запрошення почати процес вступу до НАТО.
«Президент не поїде... на саміт, якщо лідери будуть схильні до дефіциту мужності чи проявлять його в той час, як Україна з усією своєю мужністю, волею, силою і високим моральним духом бореться з російською агресією», – додав він.
Саміт НАТО у Вільнюсі пройде 11-12 липня. Як повідомив генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберґ у коментарі виданню Welt, НАТО на саміті ухвалить пакет довготривалої допомоги Україні. Але, як заявив він 19 червня, лідери НАТО не будуть запрошувати Україну приєднатися до Альянсу на саміті у Вільнюсі в липні.
Києву вже обіцяли майбутнє членство на саміті НАТО в Бухаресті в 2008 році, і з тих пір альянс постійно повторював, що його двері залишаються відкритими. Але ніколи не пропонував шлях або План дій щодо членства. Нині деякі країни-члени, зокрема Британія та Литва, пропонують відмовитися від Плану дій щодо членства України в НАТО, щоб пришвидшити її приєднання.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України НАТО на своєму саміті в Мадриді у червні минулого року офіційно визнало Росію основною загрозою.
Швеція та Фінляндія подали заявки на вступ до НАТО в травні 2022 року через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Фінляндію прийняли до НАТО вже в квітні 2023 року. Заявку Швеції досі не ратифікували Угорщина та Туреччина.
Повітряні сили: зафіксований запуск «Шахедів» із Росії
Повітряні сили Збройних сил України повідомляють, що з Приморсько-Ахтарська Краснодарського краю Росії зафіксований запуск іранських дронів «Шахед».
«Орієнтовний час входження в повітряний простір України – близько першої години», – йдеться в повідомленні.
У Повітряних силах закликали при оголошенні повітряної тривоги йти в укриття.
Російські війська активізували удари по Україні, зокрема по Києву, від початку травня, застосовуючи при цьому ракети і безпілотники.
В американському Інституті вивчення війни зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції».
На Сумщині за день зафіксували 74 вибухи через російські обстріли – ОВА
Російські війська 29 червня здійснили 10 обстрілів прикордоння на Сумщині, повідомила обласна військова адміністрація.
За повідомленням, загалом зафіксували 74 вибухи, обстрілів зазнали Краснопільська, Миропільська, Білопільська громади.
«Краснопільська громада: ворог бив з мінометів – 12 вибухів. У результаті одного з обстрілів пошкоджено три приватні домоволодіння, один приватний автомобіль, один гараж. Були обстріли і з артилерії (6 вибухів). Білопільська громада: 22 міни скинули росіяни на територію громади. Також зафіксовано обстріл з АГС (9 вибухів). Миропільська громада: був обстріл з АГС (25 вибухів)», – йдеться в повідомленні.
Про постраждалих через обстріли в ОВА не повідомляють.
Раніше сьогодні командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв закликав жителів прикордонних районів Сумської області евакуюватися. Військовий високопосадовець нагадав, що прикордонні населені пункти майже щодня перебувають під обстрілами з артилерії, мінометів, систем залпового вогню.
«Я закликаю всіх громадян, які мешкають у прикордонних районах Сумщини, виїхати. Влада на місцях знає алгоритми та шляхи евакуаційних заходів. Будь ласка, виїжджайте для того, щоб зберегти своє життя!» – закликав генерал.
Прикордонні райони Сумської області регулярно перебувають під обстрілами російських військових. Під час одного з останніх таких обстрілів у селі Миропілля зазнав поранення 5-річний хлопчик.
Зеленський назвав «дуже змістовною» зустріч з представниками українського бізнесу
Президент України Володимир Зеленський назвав «дуже змістовною» сьогоднішню зустріч з представниками українського бізнесу.
«Зустріч із представниками нашого бізнесу – дуже важлива, дуже змістовна. Я їм вдячний. Обговорили те, як стимулювати економічну активність зараз, в умовах війни. Говорили про те, як дати більше захисту бізнесу, більше взаємодії державі та бізнесу. Зараз перший пріоритет – це оборона, і це очевидно. Але й економіка – теж важливо», – розповів він у своєму відеозверненні.
Зеленський висловив вдячність всім, хто «працює заради України, хто зберігає та створює нові робочі місця, хто сплачує податки і хто вже готується до відновлення, до масштабної програми трансформації України».
29 червня в Офісі президента відбулася зустріч влади з представниками українського бізнесу. На зустрічі були присутні Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, міністерка економіки Юлія Свириденко, секретар РНБО Олексій Данілов, заступники голови ОП Ростислав Шурма та Олег Татаров.
Як повідомили виданню «Економічна правда» учасники зустрічі, серед питань, які обговорювалися, – діяльність правоохоронців та податкові перевірки.
Зеленський анонсував «дуже важливі» укази про нагородження українських військових
Президент України Володимир Зеленський анонсував три «дуже важливі» укази про нагородження українських військових.
«Наші воїни, наш захист. Сьогодні у зверненні до спільноти Chatham House – це один із провідних світових, британських інтелектуальних центрів – я розказав про те, що підготовлені ще три нові укази, дуже важливі, про нагородження наших воїнів – 419 воїнів», – розповів він у своєму відеозверненні.
Загалом від початку повномасштабної війни, за даними Зеленського, державними нагородами вже відзначені понад 49 тисяч українців і українок.
Напередодні український президент Володимир Зеленський присвоїв звання Героя України полковнику Сергію Яременку – командиру 96-ї зенітної ракетної бригади повітряного командування «Центр». Як повідомили в Повітряних силах ЗСУ, під командуванням Сергія Яременка зенітники знищили вже 13 російських аеробалістичних ракет Х-47 «Кинджал».
У Пентагоні прокоментували дані про «наближення США» до надання ATACMS Україні
У Міністерстві оборони США не мають інформації про які-небудь плановані на найближчий час рішення про надання Україні ракет ATACMS, повідомив на брифінгу 29 червня речник Пентагону Патрік Райдер.
«Мені нема чого оголосити щодо ATACMS, і я не знаю про будь-які близькі рішення щодо ATACMS», – сказав речник Пентагону.
На прохання журналістів він коментував повідомлення видання The Wall Street Journal, яке раніше сьогодні повідомило, що Сполучені Штати Америки «близькі» до узгодження передачі України далекобійних ракет ATACMS.
Наприкінці травня президент США Джо Байден на запитання, чи вже час для США надати Україні далекобійні ракети ATACMS, відповів, що «це все ще на розгляді».
Ракета ATACMS має радіус дії до 300 кілометрів.