Доступність посилання

ТОП новини
ДСНС гасить пожежу у Солом'янському районі Києва після дронової російської атаки. 7 листопада 2024 року
ДСНС гасить пожежу у Солом'янському районі Києва після дронової російської атаки. 7 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Загроза аварії на ЗАЕС росте, МОЗ дає рекомендації щодо захисту від радіації: як не допустити диверсії Росії

У Пентагоні прокоментували удар по Чонгарському мосту

США не допомагали Україні обирати ціль і не причетні до ударів українських сил по Чонгарському мосту, що з’єднує окупований Росією Крим із материковою Україною, заявив речник Міністерства оборони США Патрік Райдер, відповідаючи на запитання журналістів на брифінгу 22 черня.

«Це боротьба України. Вони планують і проводять цей бій. Ми зосереджені на співпраці з ними, нашими союзниками та нашими партнерами, щоб переконатися, що вони мають бойові можливості, необхідні для захисту своєї країни і повернення суверенної території», – сказав Райдер.

На уточнювальне запитання, чи США не допомагали обирати ціль, речник Пентагону сказав: «Знову ж таки, це їхня боротьба. Вони вибирають цілі та виконують цю місію».

Генштаб: українські військові на Донеччині збили черговий російський Ка-52

Генеральний штаб Збройних сил України повідомив про збиття на Донеччині ще одного російського ударного вертольота Ка-52. За повідомленням, гелікоптер був збитий вранці 23 червня.

Це щонайменше шостий такий гелікоптер, про збиття яких протягом декількох останніх днів повідомили українські військові.

У Генштабі також навели дані про втрати Росії у повномасштабній війні проти України, заявивши, що РФ втратила близько 223 330 особового складу, зокрема 680 військових – за останню добу.

«ППО не прикриває»: як удар по Чонгарському мосту вплинув на настрої у Джанкої і всьому окупованому Криму

Як удар ЗСУ по Чонгарському мосту вплинув на ситуацію на окупованому Росією Кримському півострові? Про це розповів Радіо Свобода в ефірі програми Свобода Live розповів Денис Чистіков, заступник постійної представниці президента України в Автономній Республіці Крим.

– Пане Чистіков, окупаційна влада Херсонщини відреагувала, Сальдо гуляв по пошкодженому мосту. А як це вплинуло на настрої в окупованому Криму? І які заяви лунають від окупаційної влади півострова?

– Слід відзначити, що вони почали відразу заспокоювати місцеве населення. Оскільки вказані вибухи відразу призвели до хвилі негативу.

У першу чергу жителі Джанкою почали обговорюватися, що, мовляв, ППО має прогалини, що знову ж таки всі ракети досягнули цілей. І це викликає у них невдоволення і страх.

Треба розуміти, що частина саме родин в Джанкої – це родини військовослужбовців і службовців ФСБ, інших служб, які працюють у пунктах пропуску в Джанкої.

Вони також почали обговорювати інформацію про те, що тепер починають хвилюватися за своїх рідних, що знаходження на пункті пропуску є небезпечним.

У тому числі і перевізники, які працюють і містянами Джанкою, також рідні почали хвилювати, що буде надалі з ними.

Разом з тим, як зазначили наші військові, вони наносять саме удари по логістичних мережах російських військових, щоб обмежити їхні можливості з постачання зброї та живої сили для проведення так званої «СВО» в Україні.

Більше читайте тут

ISW: створений Росією інцидент на ЗАЕС – «малоймовірний, але не неможливий»

Американський Інститут вивчення війни (ISW) відреагував на заяву президента України Володимира Зеленського, який із посиланням на дані української розвідки, сказав, що російські війська готуються здійснити можливу диверсійну атаку на Запорізькій атомній електростанції.

«Створений Росією радіаційний інцидент на ЗАЕС залишається малоймовірним, але не неможливим… Російські сили не зможуть контролювати наслідки навмисного радіологічного інциденту на ЗАЕС, який може вплинути на їхні сили більше, ніж на українські сили на Каховському водосховищі, зважаючи на умови на момент інциденту», – йдеться в повідомленні.

«Навмисний радіаційний інцидент може також залишити багато територій на окупованому півдні України непридатними для проживання й управління, що ще більше погіршить здатність Росії зміцнити окупацію півдня України, а знищення електростанції було б радикальною дією», – додали аналітики.

Повітряні сили: всі ракети, якими Росія атакувала аеродром на Хмельниччині, збили

У ніч на 23 червня сили протиповітряної оборони України збили всі 13 запущених Росією крилатих ракет, повідомило командування Повітряних сил ЗСУ.

«Уночі 23 червня 2023 року противник завдав удару по Україні з літаків стратегічної авіації. Цього разу атаку спрямовано на військовий аеродром у Хмельницькій області. Пуски здійснювались близько півночі з Каспійського моря із чотирьох бомбардувальників Ту-95мс», – йдеться в повідомленні.

У Повітряних силах уточнили, що більшість крилатих ракет Х-101/Х-555 збили на Хмельниччині.

«Крім того, захисники неба знищили розвідувальний БпЛА невстановленого типу», – йдеться в повідомленні.

Раніше сьогодні влада Хмельниччини повідомила про роботу протиповітряної оборони в ніч на 23 червня. Повітряну тривогу вночі оголошували по всій території України.

МЗС закликає до санкцій проти Росії і визнання її державою-терористом через ЗАЕС

Міністерство закордонних справ України закликало міжнародну спільноту, зокрема «Групу семи» і ЄС, вжити заходів проти Росії через її дії на окупованій Запорізькій АЕС, у тому числі – запровадити посилені обмежувальні заходи щодо російської атомної галузі та військово-промислового комплексу РФ.

«Мінування й інші форми мілітаризації Запорізької АЕС із боку Росії становлять безпосередню загрозу ядерного інциденту на найбільшій в Європі атомній електростанції. За інформацією українських розвідувальних органів, Росія розглядає сценарій скоєння терористичного акту на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС. Такий теракт матиме глобальні наслідки», – наголосили у відомстві.

«Наполягаємо на необхідності визнати Росію державою-терористом та забезпечити невідворотність політичних, економічних і правових наслідків за всі скоєні нею злочини і протиправні дії», – йдеться в повідомленні.

Дипломатичні ігри. Кого Україна пропонує послом та чому його не затверджує Угорщина?

КИЇВ, УЖГОРОД, БУДАПЕШТ – Майже рік вакантним залишається крісло посла України в Угорщині на тлі складних відносин між державами. У липні 2022–го Володимир Зеленський звільнив із цієї посади Людмилу Непоп і офіційної заміни їй досі немає. Хоча кандидат є і справа не за українською владою. Чому ж виникла затримка і про що вона свідчить, з’ясовували журналісти Радіо Свобода.

Ще у березні 2023 року угорські журналісти повідомляли: Україна розглядає на посаду посла в Будапешті Федора Шандора.Він – етнічний угорець із Закарпаття (українець угорського походження з Закарпаття), більш відомий як «професор з окопів», добровольцем пішов на війну в лютому минулого року.

Нині Шандор – молодший сержант 101-ї бригади ТРО. До того ж, він – професор Ужгородського національного університету, доктор філософських наук. Світлини, як він читає лекції студентам у перервах між боями, минулого року розлетілося соцмережами, зробивши чоловіка відомим.

Інформацію про своє потенційне призначення угорським ЗМІ Шандор тоді підтвердив. А тепер на запитання Радіо Свобода він написав: «Я – зараз на передовій. У мене немає інформації з цього приводу».

Запит на агреман (затвердження – ред.) викладача-військовослужбовця українська сторона подала ще в березні, але офіційний Будапешт підписувати його не квапиться – про це Радіо Свобода стало відомо із дипломатичних джерел.

Лист про призначення Шандора все ще чекає на столі угорської президентки Каталін Новак, говорить у коментарі Радіо Свобода Дмитро Тужанський, директор Інституту центральноєвропейської стратегії, який уважно відстежує українсько-угорські відносини. Офіс президента Угорщини не відповів на запит Угорської служби Радіо Свобода, а згодом заявив виданню Index.hu, що «не коментує затвердження іноземних послів».

У Генштабі повідомили про черговий масований удар РФ і понад 30 боєзіткнень на сході

Російські військові у ніч на 23 червня знову завдали масованого ракетного й авіаційного удару по Україні, застосувавши крилаті ракети Х-101/Х-555 і дрони-камікадзе типу Shahed, повідомив Генеральний штаб ЗСУ в ранковому зведенні.

Інформація щодо наслідків цієї атаки наразі уточнюється, йдеться в повідомленні.

Напередодні загарбники також завдали удару по території України, застосувавши три аеробалістичні ракети Х-47 «Кинджал», три крилаті ракети Х-22 і чотири дрони-камікадзе Shahed-136/131, нагадали в командуванні. Сили ППО збили три дрони-камікадзе.

Влада повідомила про роботу ППО на Хмельниччині під час нічної повітряної тривоги

У Хмельницькій області вночі працювала протиповітряна оборона, повідомила обласна військова адміністрація вранці 23 червня.

«Під час повітряної тривоги в Хмельницькій області спрацювала ППО. Про результати бойової роботи повідомимо пізніше», – йдеться в повідомленні ОВА у телеграмі.

Раніше там повідомляли про звуки вибухів у регіоні.

Повітряну тривогу в ніч на 23 червня оголошували по всій території України.

Російські війська активізували удари по Україні, зокрема по Києву, від початку травня, застосовуючи при цьому ракети і безпілотники.

В американському Інституті вивчення війни зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції».

Слова «катастрофа» замало – Зеленський про наслідки руйнування Каховської ГЕС на окупованій Херсонщині

Українська влада має дані про наслідки руйнування дамби Каховського водосховища для жителів окупованої частини Херсонської області – про це заявив президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 22 червня.

За його словами, він мав нараду з розвідкою та правоохоронними службами щодо ситуації на окупованій Запорізькій атомної електростанції та наслідків руйнування Каховської ГЕС.

«Маємо інформацію і щодо того, що відбувається на окупованій частині Херсонщини. Для цього навіть слова «катастрофа» замало. Російське зло сформувало там спеціальні групи, щоб прибрати й, очевидно, сховати тіла загиблих людей», – заявив Зеленський.

Він додав, що російська окупаційна влада намагалася знищити докази воєнних злочинів на захопленій території України й раніше, в тому числі в Маріуполі.

Читайте також: Дуст, пестициди, збудники хвороб: що могло потрапити у Дніпро та Чорне море через руйнування Каховської греблі

«Але це така правда, яку не сховати. І я дякую всім, хто допомагає нашій розвідці, нашим спецслужбам здобувати потрібну інформацію», – додав президент.

На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС. Російське державне агентство ТАСС заявляло 22 червня про 46 загиблих внаслідок «прориву ГЕС», не уточнюючи, про які саме райони йдеться.

Водночас ООН 18 червня повідомила, що Росія досі не надала їй доступ до окупованих районів Херсонщини, які постраждали внаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС.

Численні експерти вже заявили, що руйнування дамби відбулося, найімовірніше, через закладення великої кількості вибухівки на ГЕС, яку контролюють війська РФ.

Шмигаль каже, що для контрнаступу «потрібний час» і закликає до терпіння

Наступ ЗСУ потребуватиме часу, заявив премʼєр-міністр України Денис Шмигаль, виступаючи 22 червня в Лондоні на Конференції з відновлення України.

Голова уряду заявив, що «результати контрнаступу будуть», але додав, що «Україна цінує життя своїх воїнів, тому не планує бездумно вести їх під вогонь», повідомляє «Укрінформ».

«Ми працюємо за стандартами НАТО, ми бережемо кожного нашого солдата і робимо кроки вперед. Це забере час, але маємо намір просуватися уперед і просуваємося уперед із контрнаступом. Ми всі маємо бути терплячими та побачимо результати», – сказав він.

Раніше 22 червня телеканал CNN повідомив із посиланням на двох західних чиновників і високопоставленого військового чиновника США, що перші фази контрнаступу України мають менший успіх, а російські сили демонструють більшу компетентність, ніж очікувалося за попередніми оцінками.

Президент України Володимир Зеленський раніше цього тижня в інтерв’ю BBC визнав, що прогрес є «повільнішим, ніж хотілося б», але додав, що «ті, хто бореться, переможуть, а тим, хто стукає, двері відчинять».

ПАРЄ закликає країни-члени НАТО підтримати членство України в Альянсі – резолюція

Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію «Про Політичні наслідки агресії Росії проти України» – про це йдеться на сайті ПАРЄ.

Документ підтримали 80 членів Асамблеї, двоє виступили проти, один утримався.

Народна депутатка від «Слуги народу» Євгенія Кравчук, яка входить до української делегації, подякувала доповідачу – представнику Емануелісу Зінгерісу.

«Ще один прояв солідарності з Україною! Черговий крок до відновлення справедливості», – прокоментувала вона.

Згідно з текстом, резолюція визнає екоцидом руйнування дамби Каховського водосховища, а також засуджує створення загрози ядерного інциденту на Запорізькій атомній електростанції.

Крім того, Асамблея підтримує проведення мирних переговорів на умовах України та формулу миру Володимира Зеленського.

«Асамблея також закликає держави-члени Ради Європи, які є членами НАТО, підтримати членство України в НАТО», – йдеться в тексті.

Президент України Володимир Зеленський заявляв, що членство України в НАТО є «об’єктивною потребою». Раніше він зауважив, що, попри те, що на період російської агресії Україна не може стати членом НАТО, вона потребує конкретних гарантій безпеки.

Київ подав заявку на вступ до НАТО, але деякі європейські столиці побоюються встановлювати офіційні терміни членства, оскільки вторгнення Росії триває.

Гарантії безпеки є частиною поточних переговорів між лідерами НАТО щодо того, щоб Україна не зазнала нових нападів з боку Росії після закінчення війни. Це питання буде винесено на порядок денний на саміті НАТО у Вільнюсі наступного місяця.

Українські війська «мають успіхи» на деяких ділянках на Таврійському напрямку – Тарнавський

Сили оборони продовжують «активну роботу» на Таврійському напрямку, повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський 22 червня.

«Наші воїни продовжують рухатися вперед і мають успіхи на окремих ділянках. Підрозділи ракетних військ та артилерії Сил оборони таврійського напрямку протягом доби виконали 1212 вогневих завдань», – заявив він у своєму телеграмі.

Тарнавський звітує про понад три роти втрат російських військ за останню добу.

За даними Генерального штабу, російська армія загалом втратила близько 222 650 своїх військових. Російська сторона не повідомляє про свої втрати регулярно.

Вранці 22 червня українське командування повідомило, що Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на трьох напрямках: Мелітопольському, Бердянському і Лиманському.

Керівник одеського військкомату Євген Борисов продовжує виконувати свої обов’язки – Гуменюк

Керівник одеського військкомату Євген Борисов продовжує виконувати свої обов’язки. Про це в етері програми Радіо Свобода «Свобода Live» розповіла Наталія Гуменюк, керівниця об’єднаного пресцентру Оперативного командування «Південь».

Таке запитання виникло після даних із розслідування Михайла Ткача з видання УП, що родина Борисова під час повномасштабної війни придбала на іспанському узбережжі нерухомості та автівок на мільйони доларів. Хоча, мовиться, сам Борисов заявляє, що не в курсі, чи є у його сім’ї майно в Іспанії.

На початку травня, після того, як з’явилася інформація про статки, несумісні з офіційними доходами, ДБР заявило, що розслідує справу щодо Борисова. У ДБР тоді заявили: за оперативними даними, за винагороду посадовець давав вказівку підлеглим не призивати до війська окремих людей. Борисова від виконання службових обов’язків тоді відсторонили.

Контрнаступів «буде стільки, скільки потрібно» для повної деокупації – Кулеба

Україна проведе стільки контрнаступів, скільки потрібно для повної деокупації всієї міжнародно визнаної території. Про це в інтервʼю «Суспільному» 22 червня на полях лондонської Конференції з відновлення України заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, відповідаючи на запитання, чи встигнуть узяти участь у нинішній українській кампанії американські танки Abrams.

«Я постійно на цьому наголошую в спілкуванні з партнерами: не треба дивитися на цей контрнаступ як на останній і вирішальний. Буде стільки контрнаступів, стільки потрібно, щоб вигнати Росію з нашої території. Тому щось приходить прямо зараз, ті ж самі Bradley, від США. Щось перебуває в процесі. Abrams як танк – це набагато складніша конструкція, ніж Leopard, при всій до нього повазі. Тому працюємо на зараз, але тримаємо в голові, що для можливих наступних кампаній так само знадобляться танки, БТР й інша техніка», – наголосив очільник зовнішньополітичного відомства.

Водночас Дмитро Кулеба відзначив, що з початку повномасштабної війни Україні вдалося «розблокувати сім типів зброї».

«Кожна розмова була важкою. Кожна починалася з «ні». Але зрештою ми все отримали — і західну артилерію, і HIMARS, і ЗРК Patriot, і отримаємо літаки. І тут є ось ця тема з ATACMS. Рідкісний випадок, коли не США стали першою країною, яка надала нам далекобійні ракети, а потім інші підтягнулися. Першою країною стала Велика Британія», – нагадав міністр.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що прогрес контрнаступу України проти вторгнення російських військ є «повільнішим, ніж хотілося б». Про це він заявив в інтерв’ю ВВС.

«Деякі люди вважають, що це голлівудський фільм, і чекають результатів зараз. Це не так», – сказав він BBC. – «На карту поставлено життя людей».

Зеленський сказав, що частково причиною повільного прогресу є масштабне мінування російськими військами – заміновано 200 000 квадратних кілометрів території України.

Українські війська за останні тижні звільнили вісім сіл у південній Запорізькій області та східній Донецькій області.

У Міноборони повідомляють, що ЗСУ продовжують наступальні дії на Мелітопольському та Бердянському напрямках. Водночас у відомстві кажуть, що складною є ситуація на сході України.

Зеленський звільнив посла в Білорусі Кизима

Президент Володимир Зеленський звільнив з посади посла України в Білорусі Ігоря Кизима. Про це йдеться в указі, оприлюдненому 22 червня.

«Звільнити Кизима Ігоря Юрійовича з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Білорусь», – йдеться в указі.

Ігор Кизим очолював посольство в Мінську з 2017 року. Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України в лютому 2022-го Київ розірвав дипломатичні відносини з Росією, проте не з Білоруссю.

Про причини рішення наразі не повідомлялося. Днями у Верховній Раді України зареєстрували проєкт постанови про визнання Білорусі державою-агресором і про розрив дипломатичних відносин з нею.

Виняток із санкцій: метро Будапешта продовжить обслуговувати компанія з Росії

Європейський союз у рамках чергового пакету санкцій зробить нові винятки для Угорщини, пише Bloomberg із посиланням на джерела.

Російській компанії «Метровагонмаш» не заборонятимуть обслуговувати метрополітен у Будапешті. Крім цього, Угорщині дозволять продовжити імпорт деяких товарів для роботи метрополітену, на які поширюватиметься новий пакет санкцій. Серед таких товарів – захисне скло, сигнальні пристрої, зокрема, дзвінки та індикаторні панелі, а також вагони.

Збудоване за життя радянського блоку метро має не тільки Будапешт, але лише угорська влада просила в ЄС про винятки. Натомість у Варшаві оголосили про рішення передати Києву 60 вагонів метро, і перші з них до української столиці вже прибули.

«Боротимемося з російською пропагандою, посилаючись на факти» – президент Чехії

Президент Чехії Петр Павел закликав до боротьби з російською пропагандою, яка, за його словами, досі має вплив на чеське суспільство. Про це він сказав 22 червня в ексклюзивному коментарі Радіо Свобода на полях міжнародної конференції Чеського радіо з нагоди 100-річчя радіомовлення в Чехії.

«Ми будемо боротися з російською пропагандою такими методами, як і боролися довгий час до цього – посилатися на факти, розвінчувати міфи й пропагувати цінності, на яких побудоване наше суспільство… Ділитися інформацією з поля бою, показуючи людям справжню картинку, справжні емоції. Адже це те, що дійсно має сенс. Люди мають бачити, що насправді відбувається в Україні, а не спотворену реальність, яку показує російська пропаганда», – розповів Радіо Свобода Петр Павел.

У виступі на конференції глава держави згадав і про журналістів, які нині перебувають у полоні РФ, зокрема, про автора проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії Владислава Єсипенка.

Чеське радіо та інші організатори заходу перед його початком зазнали хакерських атак. За словами президента Чехії, немає «кращого доказу важливості інформації під час конфліктів, як хакерська атака на конференцію з інформації».

Західні чиновники раніше заявляли, що російський уряд є світовим лідером у хакерстві та використовує кібершпигунство проти іноземних урядів. Москва незмінно заперечує, що здійснює хакерські операції.

Колаборанти й окупанти «вже знайшли шляхи відходу» з Криму – представництво президента на півострові

Удари по Чонгарському мосту спричинили занепокоєння в окупованому Криму, заявив заступник постійної представниці президента України в Криму Денис Чистіков в ефірі Радіо Свобода.

За його словами, окупаційна влада почала заспокоювати місцеве населення, тому що вибухи викликали «хвилю негативу» передусім у Джанкої.

«Частина родин у Джанкої – це родини військовослужбовців і службовців ФСБ та інших служб, які працюють на пунктах пропуску в Джанкої. Вони також почали обговорювати, що починають хвилюватися за своїх рідних і що місцеперебування на пунктах пропусках є небезпечним. У тому числі й перевізники, які працюють і є місцевими в Джанкої – також рідні почали хвилюватися, що буде надалі з ними», – сказав він.

Водночас Чистіков зазначив, що українські війська завдають ударів не по інфраструктурі, а по логістичних мережах російської армії, аби обмежити постачання зброї та живої сили.

Відповідаючи на питання про настрої в Криму, Чистіков сказав, що місцеві колаборанти та російські громадяни вивезли свої сім’ї на територію Росії певний час тому:

«Колаборанти й громадяни Росії, які працювали на території окупованого Криму, вже знайшли собі шляхи відходу. Зокрема, відомо, що в п’ятницю після обіду великі черги на Кримському мосту, і в понеділок в першій половині дня також великі черги, але вже з Краснодарського краю до Криму. Оскільки колаборанти та громадяни Росії вивезли свої родини вже на територію Краснодарського краю й Ростовської області і на вихідні їздять до них відпочивати».

Чистіков додав, що російська окупаційна влада зараз не дозволяє посадовцям звільнятися, погрожуючи кримінальними справами або мобілізацією.

Вранці 22 червня підконтрольна Росії влада окупованих територій України повідомила про обстріл Чонгарського мосту. Як заявив призначений Росією так званий виконувач обов’язків губернатора окупованої частини Херсонщини Володимир Сальдо, Чонгарський міст нібито обстріляли ракетами Storm Shadow.

Через обстріл фактична влада Криму перенаправила рух транспорту з Чонгарського напрямку на пункти пропуску Армянськ і Перекоп.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG