Понад 400 світових компаній обіцяють підтримку у відбудові України
Понад 400 світових компаній пообіцяли 21 червня надати підтримку у відбудові зруйнованої війною економіки на Конференції з відновлення України в Лондоні. Citi, Sanofi та Philips є серед компаній, які підписали Українську ділову угоду, сигналізуючи про свій намір збільшити інвестиції в країні. Про це повідомляє CNN.
Уряд Великої Британії також оголосив пакет підтримки для України, включно з 3 мільярдами доларів нових гарантій для розблокування кредитів Світового банку та 240 мільйонів фунтів (305 мільйонів доларів) допомоги.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати надішлють Україні додаткові 1,3 мільярда доларів допомоги на «капітальний ремонт її енергетичної мережі» та модернізацію іншої критичної інфраструктури.
Україна стикається з величезною проблемою збору коштів, це проблема, яку уряди та фінансові інституції не зможуть вирішити без допомоги приватних інвесторів. У березні Світовий банк підрахував, що вартість відновлення країни за рік після початку війни склала 411 мільярдів доларів. Це величезна сума, яка зростає з огляду на затягування війни.
Щоб допомогти задовольнити цю потребу, президент України Володимир Зеленський залучив компанії BlackRock і JPMorgan до консультацій щодо Фонду розвитку України – механізму, який прагне мобілізувати капітал інвесторів приватного та державного секторів для відновлення української економіки.
Фонд розвитку України все ще перебуває на стадії планування і не буде запущений до закінчення війни.
Велика Британія проводить 21–22 липня Конференцію з відновлення України, щоб допомогти країні швидко залучити іноземні інвестиції. На захід до Лондона прибули понад 1000 іноземних високопосадовців із 61 країни, представників неурядових організацій і сотні лідерів бізнесу та підприємців.
Ця конференція є продовженням циклу щорічних заходів, останній з яких провели в швейцарському Лугано у липні минулого року.
Танкісти 35-ої окремої бригади морської піхоти (ОБрМП) ЗСУ звільнили найбільшу станом на середину червня ділянку – на півдні Донецької області. Вони просунулися на понад 6 км вздовж річки Мокрі Яли і «зрізали» так званий Времівський виступ, завдяки чому вдалося повернути під контроль України села Нескучне, Сторожове та Макарівку. Про те, як танкісти пробивали дорогу для піхоти та штурмували позиції військ РФ – вони розповіли кореспонденту Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) Роману Пагуличу.
Сума екологічної шкоди від руйнування Каховської ГЕС становить 1,5 млрд доларів – Шмигаль
Руйнування контрольованої Росією дамби Каховської ГЕС завдало збитків навколишньому середовищу приблизно на суму 1,5 мільярда доларів. Про це 21 червня в Лондоні на конференції з відновлення України заявив премʼєр-міністр Денис Шмигаль.
«Щодня Росія завдає Україні нових втрат», – наголосив голова уряду, слова якого цитує агенція France-Presse.
За його словами, загальна вартість відновлення України, оцінена Світовим банком у 411 мільярдів доларів, «зростатиме, особливо після підриву росіянами Каховської ГЕС».
Шмигаль сказав, що «попередні оцінки» екологічних збитків у розмірі 1,5 мільярда доларів після прориву дамби не включають «збитки для сільського господарства, інфраструктури, житла та витрати на відновлення самої станції».
Прорив дамби 6 червня спричинив руйнівні повені в Херсонській області як на підконтрольній уряду, так і на окупованій території. Це змусило тисячі людей тікати та викликало побоювання екологічної катастрофи.
Київ звинуватив Москву в «екоциді» через підрив ГЕС, Росія натомість звинуватила в руйнуванні Україну.
ЗСУ вичікують: буде новий маневр?
- Британська розвідка пише, що Росія продовжує будувати оборонні рубежі на підступах до окупованого Криму. А Міноборони України повідомляє про масштабний наступ на Донеччину. Путін тим часом оголосив про затишшя українського контрнаступу.
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» о 19:00 на @Радіо Свобода:
- У Лондоні обговорюють повоєнне відновлення України. На міжнародну конференцію з’їхалися українські урядовці та світова еліта. Хто, на які гроші і на яких умовах готовий інвестувати в Україну і відбудовувати Україну – деталі з Лондона.
- Барабани, овочерізки, кухонні комбайни і флагштоки за п’ять мільйонів. Що не так із державними закупівлями під час війни? Докладніше – у «Свобода Live».
Bloomberg: ЄС поки не має механізму конфіскації російських активів на користь України
Євросоюз поки не знайшов законного механізму для конфіскації заморожених російських активів, сукупна вартість яких становить понад 200 мільярдів євро. У розпорядженні агентства Bloomberg є документ, де робоча група ЄС оцінює можливості розпорядження російськими активами в Європі.
У документі зазначено, що «немає надійного правового механізму, який дає змогу конфіскувати заморожені або іммобілізовані активи лише на тій підставі, що вони підпадають під санкції Євросоюзу».
За даними робочої групи, значна частина російських заморожених вкладів перебуває в європейському депозитарії Euroclear. Хоча самі активи перебувають без руху, вони продовжують приносити прибуток, який до першого кварталу цього року сягнув приблизно 750 мільйонів євро. Євросоюз пропонує спрямувати цей прибуток на допомогу Україні. Питання обговорюватиметься на зустрічі європейських лідерів у Брюсселі наступного тижня.
За твердженням Bloomberg, керівництво кількох великих європейських банків висловило занепокоєння, що якщо Євросоюз стане вилучати російські активи в Європі, Москва може в порядку помсти ускладнити роботу тих європейських фінансових організацій, які ще зберігають інтереси в Росії і, зокрема, «відігруватись» на їхніх російських співробітниках.
Європейська рада в жовтні 2022 року доручила Єврокомісії розробити механізм використання підсанкційних російських активів для відновлення України. Пізніше Єврокомісія допустила можливість конфіскації коштів Росії для виплат репарацій Києву.
Кремль заявляв, що якщо в ЄС та інших країнах вирішать використовувати заморожені російські активи для підтримки України, то Москва розцінюватиме цей крок як пряму крадіжку. Президент Росії назвав пропозиції ЄС порушенням правил та норм міжнародної торгівлі.
Всесвітній фонд дикої природи став «небажаною організацією» в Росії
Всесвітній фонд дикої природи (WWF) оголошений «небажаною організацією» на території Росії, повідомила Генпрокуратура країни.
На думку відомства, WWF під приводом збереження довкілля веде діяльність, яка заважає Росії освоювати Арктику та її природні ресурси. Генпрокуратура вважає, що фонд розробляє обмеження, які можуть стати підставою для «перенесення траси Північного морського шляху в бік виключної економічної зони США».
«WWF сформувала мережу підконтрольних екологічних некомерційних організацій для збирання інформації про екологічну ситуацію в регіонах Росії в контексті роботи великих промислових комплексів та підготовки «незалежних» оцінок тенденційного характеру, спрямованих на уповільнення економічного розвитку Російської Федерації», – йдеться в повідомленні відомства.
Генпрокуратура також зазначає, що фонд надавав підтримку російським некомерційним організаціям, таким як «Друзі Балтики» та «Екологічна вахта Сахаліну», включеним до реєстру іноземних агентів. Відомство зазначає, що члени цих організацій притягувалися до адміністративної відповідальності за участь у неузгоджених акціях. На думку Генпрокуратури, це свідчить про втручання WWF у внутрішні справи Росії.
У березні 2022 року міністерство юстиції Росії внесло Всесвітній фонд дикої природи до реєстру «іноагентів». Тоді фонд повідомив, що боротиметься за скасування статусу «іноагента» через суд.
Всесвітній фонд дикої природи (WWF) був заснований у 1961 році та має представництва практично у всіх країнах світу. Фонд займається захистом тварин та рослин, що перебувають під загрозою вимирання, та масштабними екологічними проєктами.
СБУ розслідує майже 92 тисячі проваджень, пов’язаних із російською агресією
Від початку повномасштабного вторгнення РФ Служба безпеки України розпочала досудове розслідування у майже 92 тисячах кримінальних проваджень, пов’язаних із російською агресією. Про це повідомив голова СБУ Василь Малюк
«На сьогоднішній день СБУ розслідує майже 43 тисячі проваджень за ст. 438 – порушення законів та звичаїв війни. І ми не просто фіксуємо ці злочини. А виконуємо всі необхідні процесуальні дії у рамках українського законодавства, щоб рано чи пізно усі російські злочинці постали перед судом», – сказав Малюк, якого цитує пресслужба відомства у телеграмі.
За його словами, повідомлено про підозру 448 російським посадовцям, у тому числі понад 25 командувачам окремих родів військ і армій.
У СБУ додають, що загалом до суду скеровано 95 кримінальних проваджень щодо 142 осіб із військово-політичного керівництва РФ, із яких вже засуджено 22.
«СБУ максимально уніфікує роботу з пошуку та аналізу даних, щоб не втратити жоден доказ злочину. Уламки ракет, перехоплені розмови, знімки з супутника і «трофейна документація» – все йде в нашу скарбничку доказів», – наголосив Малюк.
«Зараз іде війна культур» – директорка Харківського літмузею
Директорка Харківського літературного музею каже, що культура є надважливою під час війни, яку РФ зараз веде проти України. і зараз, додає, іде війна культур. Тетяна Пилипчук в інтерв’ю Радіо Свобода також розповіла про вплив російської культури на культурну пам’ять українців, діяльність музею, «омріяний Харків» та харківську ідентичність.
Путін стверджує, що за 5 днів сили РФ знищили 260 бронемашин ЗСУ
Президент Росії Володимир Путін 21 червня навів нові не підтверджені незалежними джерелами дані про втрати української бойової техніки за час контрнаступу ЗСУ. Про це він сказав в інтервʼю кореспонденту російського державного телебачення (ВГТРК) Павлу Зарубіну.
«Наші мужики набили 245 танків противника і приблизно 678 бронемашин різного типу», – твердить російський лідер, який пʼять днів тому в Петербурзі стверджував, що російські сили ліквідували 218 танків і 418 броньованих машин.
Якщо вірити Путіну, то з 16 до 21 червня українські військові втратили 27 танків і 260 бронемашин.
Російський лідер також заявив про «певне затишшя» в контрнаступі України. Він пояснив це тим, що ЗСУ зазнають «серйозних втрат і в особовому складі, і в техніці». За словами Путіна, Київ займається відновленням боєздатності, «комбінує з бригад, які зазнали серйозних втрат, нові підрозділи».
Президент України Володимир Зеленський в актуальному інтервʼю BBC визнав, що прогрес контрнаступу України проти вторгнення російських військ є «повільнішим, ніж хотілося б».
«Деякі люди вважають, що це голлівудський фільм, і чекають результатів зараз. Це не так», – сказав він BBC. – «На карту поставлено життя людей».
Зеленський сказав, що частково причиною повільного прогресу є масштабне мінування російськими військами – заміновано 200 000 квадратних кілометрів території України.
Українські війська за останні тижні звільнили вісім сіл у південній Запорізькій області та східній Донецькій області.
У Міноборони повідомляють, що ЗСУ продовжують наступальні дії на Мелітопольському та Бердянському напрямках. Водночас у відомстві кажуть, що складною є ситуація на сході України.
Посли ЄС погодили новий пакет санкцій проти Росії
Посли ЄС погодили новий – одинадцятий – пакет санкцій проти Росії, повідомив редактор Радіо Свобода в Європі Рікард Йозвяк.
«Нарешті білий дим! Посли ЄС узгодили 11-й пакет санкцій щодо Росії», – написав він у твіттері.
Як повідомляє головування Швеції в Раді ЄС, пакет передбачає заходи, спрямовані на протидію обходу санкцій.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн привітала політичну домовленість щодо чергового пакета санкцій.
«Це завдасть додаткового удару по путінській військовій машині посиленням експортних обмежень, націлених на організації, що підтримують Кремль. Наш інструмент проти обходу не дозволить Росії отримати підсанкційні товари», – написала вона.
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що іноземні країни, зокрема держави-партнери, мають застосувати заходи щодо компаній, які досі допомагають РФ обходити санкції і постачають компоненти до ракет.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) припускають, що Росія, ймовірно, має на меті використати щорічний Міжнародний військово-технічний форум «Армія-2023» для диверсифікації й розширення своєї оборонно-промислової бази.
Дрони на шляху до Кремля: Україна «пристрілюється» до Москви?
Росія заявляє, що у Підмосков'я сьогодні знову долетіли БПЛА. Два з них упали (або були посаджені) біля військової частини 15-го мотострілецького полку Таманської дивізії ЗС РФ. Ще один – вибухнув у повітрі, повідомляють російські ЗМІ.
Напередодні спікер «Укроборонпрому» Наталія Сад дала зрозуміти, що в України з'явився далекобійний дрон – на 1000 км. Вона опублікувала фото, на ньому – головком ЗСУ Валерій Залужний, командувач Повітряними силами Микола Олещук та директор «Укроборонпрому» Юрій Гусєв з підписом: «Після успішного застосування нашого безпілотника на 1000 км». Де він був використаний або лише випробуваний – подробиць немає.
На фронті Україна сьогодні продовжує наступ на Бердянському та Мелітопольському напрямках і далі просувається на флангах Бахмута: повільно, але майже щодня. А на дільницях, де ЗСУ в обороні, не втрачено жодної позиції, заявляє Генштаб ЗСУ.
В інтерв'ю ВВС президент України Володимир Зеленський зазначив: перед українською армією зараз простягаються 200 тисяч квадратних кілометрів замінованої території.
Головні питання випуску:
Як зростають можливості українських ударних БПЛА – і що можна зробити із російськими дронами-розвідниками, які загрожують українській бронетехніці на полі бою?
Які рухи на фронті зараз – вирішальні?
Чи справді Росія намагається втягнути українські сили у бої на напрямку Лимана-Кремінної, посиливши штурми там – аби зупинити українські атаки на півдні?
Голосіївський районний суд Києва у повному обсязі задовольнив клопотання прокуратури та обрав директору департаменту муніципальної безпеки КМДА запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту з носінням електронного засобу контролю, повідомляє пресслужба прокуратури Києва.
Строк дії ухвали – 2 місяці.
За даними прокуратури, на нього також покладено обов’язки: прибувати до слідчого або суду за першою вимогою, повідомляти про зміну місця свого проживання, утриматися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними, здати на зберігання паспорт для виїзду за кордон.
У рамках кримінального провадження щодо загибелі та травмування людей через недопуск до укриття директора департаменту муніципальної безпеки КМДА підозрюють у службовій недбалості. Прокуратура днями повідомила йому про підозру.
За даними слідства, підозрюваний, обіймаючи з 2018 року посаду директора Департаменту муніципальної безпеки КМДА, несе персональну відповідальність за організацію та результати роботи цього структурного підрозділу з реалізації державної політики у сфері цивільного захисту Києва.
Мер Києва Віталій Кличко 21 червня заявив про «шквальну кампанію з дискредитації столичної влади».
«Сьогодні відбувається шквальна кампанія з дискредитації столичної влади і мене особисто. Безкінечні обшуки, що паралізують роботу департаментів і служб міста. Вручають підозри керівникам міських служб і голосно кричать про нібито винуватість. При цьому жоден з голів районів, які відповідальні за облаштування укриттів і є балансоутримувачами та розпорядниками коштів, не постраждав. А глави районів є у вертикалі центральної влади. То ми говоримо про об’єктивність і відсутність політичних мотивів?» – заявив він у своєму відеозверненні.
Росія в ніч на 1 червня завдала чергового масованого удару по Києву і Київщині. Повітряні сили повідомили, що війська протиповітряної оборони збили всі 10 запущених РФ ракет «Іскандер».
За даними Київської міської військової адміністрації, внаслідок падіння уламків ракет в Києві загинули троє людей, з них одна дитина, ще 11 зазнали поранень. За повідомленнями очевидців, люди загинули на вулиці біля медзакладу в Деснянському районі, бо не змогли потрапити до укриття, яке, за деякими даними, було зачиненим.
Після цього правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Раніше прокуратура повідомила про підозру трьом посадовцям (першому заступнику Деснянської РДА, директору медзакладу та його заступнику) та охоронцю поліклініки.
Німеччина планує надати Україні додатково 381 мільйон євро гуманітарної допомоги – Бербок
Німеччина планує надати Україні додатково 381 мільйон євро гуманітарної допомоги цього року, заявила міністр закордонних справ Анналена Бербок на Конференції з відновлення України в Лондоні.
За її словами, це буде використано, наприклад, для забезпечення генераторами, їжею та наметами.
З початку російського повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року допомога Німеччини Києву склала 16,8 млрд євро, однак у довгостроковій перспективі грошей недостатньо, додала глава МЗС.
«Ми допомагаємо Україні інвестувати у відновлювані джерела енергії та енергоефективність», – сказала Бербок, яку цитує DPA.
Таким чином, за її словами, відбудова України може стати «зеленою», а отже довготривалою та стійкою.
Раніше на конференції держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив про виділення Україні 1,3 мільярда доларів додаткового фінансування, з яких лише 520 мільйонів доларів призначено на відремонтувати енергетичну мережу України.
Велика Британія проводить 21-22 липня Конференцію з відновлення України, щоб допомогти країні швидко залучити іноземні інвестиції. Очікується, що на захід до Лондона прибудуть понад 1000 іноземних високопосадовців із 61 країни, представників неурядових організацій і сотні лідерів бізнесу та підприємців.
Ця конференція є продовженням циклу щорічних заходів, останній з яких провели в швейцарському Лугано у липні минулого року.
«Надо генералов убивать, вместе с Шойгу». Как военные РФ говорят о своих командирах (перехват)
Военные РФ в Украине недовольны своим командованием, чему есть многочисленные свидетельства в российских социальных сетях. И уровень недовольства растет – как можно заключить из нескольких аудиозаписей разговоров военных РФ, которые получили Донбасс Реалии (проект Радіо Свобода) от одного из разведывательных органов Украины.
В соцсетях и различных пабликах российские солдаты уже по меньшей мере полгода активно выкладывают видео, в которых жалуются на плохой уровень подготовки, на низкое качество или даже отсутствие питания, снаряжения, медобеспечения, амуниции и оружия, на то, как с ними обращаются, на невыплату обещанных властями РФ денег.
Отдельный важный пункт жалоб – действия командиров. Российские солдаты возмущаются, что «начальство» бросает их на «убой», иногда даже безоружных, а само отсиживается в безопасности, если вообще не покидает защишенные штабные позиции. Рассказывают военные РФ и о заградотрядах, которые расстреливают тех, кто пытается убежать из поля боя с укринской армией.
Донбасс Реалии публикует отрывки из аудиозаписей разговоров российских военных со своими близкими, в которых они высказывают мнение о своем командовании – даже самого высокого уровня. Поводом в обоих случаях стал вопрос отпусков.
«Деякі люди вважають, що це голлівудський фільм. Це не так» – Зеленський про контрнаступ
Президент України Володимир Зеленський заявив, що прогрес контрнаступу України проти вторгнення російських військ є «повільнішим, ніж хотілося б». Про це він заявив в інтерв’ю ВВС.
«Деякі люди вважають, що це голлівудський фільм, і чекають результатів зараз. Це не так», – сказав він BBC. – «На карту поставлено життя людей».
Зеленський сказав, що частково причиною повільного прогресу є масштабне мінування російськими військами – заміновано 200 000 квадратних кілометрів території України.
«Щоб дехто не хотів, у тому числі намагатися тиснути на нас, при всій повазі, ми будемо просуватися на полі бою так, як вважаємо найкраще», – наголосив президент України.
Українські війська за останні тижні звільнили вісім сіл у південній Запорізькій області та східній Донецькій області.
У Міноборони повідомляють, що ЗСУ продовжують наступальні дії на Мелітопольському та Бердянському напрямках. Водночас у відомстві кажуть, що складною є ситуація на сході України.
Блінкен у Лондоні заявив, що США нададуть Україні додаткові 1,3 млрд доларів
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати нададуть Україні додаткові 1,3 мільярда доларів фінансової допомоги.
Виступаючи на конференції з відновлення України в Лондоні, він сказав, що ця підтримка дозволить «капітально відремонтувати її енергетичну мережу» та модернізувати іншу критичну інфраструктуру.
«Відновлення – це закладення фундаменту для процвітання України як безпечної, незалежної країни, повністю інтегрованої з Європою, пов’язаної з ринками по всьому світу», – сказав Блінкен, якого цитує CNN.
За словами держсекретаря США, 657 мільйонів доларів США допоможуть модернізувати залізничні лінії, порти та іншу критичну інфраструктуру України, 100 мільйонів доларів будуть використані для допомоги в оцифруванні національних систем, «щоб збільшити швидкість і зменшити корупцію», а 35 мільйонів доларів підуть українським підприємствам.
Блінкен додав, що понад 520 мільйонів доларів із загальної суми підуть на допомогу Україні у «капітальному ремонті її енергетичної мережі».
Крім того, Велика Британія оголосила про надання додаткової фінансової допомоги, включаючи 305 мільйонів доларів двосторонньої допомоги та до 318 – розширення British International Investment в Україні.
Велика Британія проводить 21-22 липня Конференцію з відновлення України, щоб допомогти країні швидко залучити іноземні інвестиції. Очікується, що на захід до Лондона прибудуть понад 1000 іноземних високопосадовців із 61 країни, представників неурядових організацій і сотні лідерів бізнесу та підприємців.
Читайте також: Зеленський: Київ чекає на мужність лідерів НАТО і «політичного визнання» дій України
Ця конференція є продовженням циклу щорічних заходів, останній з яких провели в швейцарському Лугано у липні минулого року.
Росія двічі атакувала будівлю ГУР – The Economist
Росія двічі атакувала будівлі Головного управління розвідки Міноборони України, востаннє це сталося наприкінці травня. Про це повідомляє видання The Economist 20 червня.
Вперше російські війська атакували штаб ГУР на Рибальському острові в Києві у березні 2022 року – тоді падали ракети, вилітали вікна, обвалювалися будівлі поруч.
Остання атака була 29 травня цього року. Росія намагалася атакувати будівлю ГУР балістичними та крилатими ракети, а також дронами. Ледь не постраждали офіс та сусідній автомобільний міст.
Через день російський президент Володимир Путін хвалився «точним» ударом, який знищив комплекс. Україна спростовує ці дані. Прокремлівські ЗМІ також повідомляли, що генерала Буданова евакуювали до Німеччини та ввели в кому. Проте днями керівник ГУР брав участь в телемарафоні в прямому ефірі, що спростовує російські твердження.
Вимкнення світла в Києві: «Укренерго» назвало «першочергову причину» збою
У Національній енергетичній компанії «Укренерго» заявили, що першочерговою причиною збою, який призвів до екстреного вимкнення електроенергії в Києві і Київській області 21 червня, є пошкодження мереж внаслідок піврічних масованих обстрілів.
У компанії повідомили, що остаточна причина технічного збою в роботі обладнання з’ясовується.
Там також нагадали, що енергопостачання для споживачів відновили через годину після інциденту.
«Наразі ремонтні бригади продовжують відновлювальні роботи. Але першочергова причина збою – це пошкодження мереж внаслідок піврічних масованих обстрілів росіян. Ремонти тривають постійно на всіх пошкоджених об’єктах. Але є приховані пошкодження, які дають про себе знати інколи через тривалий час після атак. Наприклад, те, що одразу після ракетного удару було мікротріщиною далеко від епіцентру, за кілька місяців роботи під навантаженням перетворюється на значне пошкодження і вимагає додаткового часу ремонтів. Тож ризики порушення в роботі обладнання залишаються», – йдеться в повідомленні.
Буданов про ризики ядерної ескалації: цього не станеться
Керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов переконаний, що Росія не піде на застосування ядерної зброї. Про це йдеться в статті The Economist від 20 червня.
«Як керівник розвідки, я вам прямо кажу, цього не станеться», – каже він про ризики ядерної ескалації. – «При всій моїй неприязні до Російської Федерації, ідіотів керує країною не так багато».
Він наполягає, що мир неможливий без стратегічної поразки Росії і «переформатування влади» в ній.
«Або всі вийдуть з війни одночасно, або одна сторона програє, а інша виграє. Інших варіантів немає», – каже керівник ГУР.
16 червня російський президент Володимир Путін, виступаючи на Петербурзькому економічному форумі, сказав, що Росія може застосувати ядерну зброю, якщо буде «загроза існуванню держави». Після цього президент США Джо Байден 19 червня назвав «реальною» загрозу того, що Путін віддасть наказ застосувати під час війни проти України тактичну ядерну зброю.
Володимир Путін також заявив, що до Білорусі вже доправлена перша партія ядерних зарядів, які планується розмістити на території країни. Про плани розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Москва оголосила у березні 2023 року.
Проте українська розвідка наполягає, що у Білорусі триває підготовка сховищ для зберігання ядерної зброї, але жодної ядерної боєголовки Росія до сусідньої країни ще не перевезла.
В ООН засудили Росію за обстріл рятувальників у Херсоні
Виконувач обов’язків гуманітарного координатора ООН в Україні Метью Голлінгворт засудив обстріл російськими військами рятувальників у Херсоні, внаслідок чого один із них загинув, ще восьмеро були поранені.
«Це є ще одним прикладом впливу вторгнення Росії в Україну на людей. Мирні мешканці, включно з рятувальниками, захищені міжнародним гуманітарним правом», – наголосив в.о. координатора.
«Жахливо, що вчора в Херсоні, допомагаючи громадам, постраждалим унаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС, знову загинув рятувальник і кілька рятівників отримали поранення. Від імені гуманітарної спільноти висловлюю співчуття родині загиблого та бажаю якнайшвидшого одужання постраждалим. Наші думки також з працівниками Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які працюють у надзвичайно складних умовах задля підтримки людей», – додав він.