ЄС несе «особливу відповідальність» перед Україною – фон дер Ляєн
Європейський Союз несе «особливу відповідальність» перед Україною в довгостроковій перспективі, заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 21 червня, окреслюючи інвестиційні плани для країни.
«Це для нагальних потреб України. Але давайте поговоримо про майбутнє. Я вважаю, що Європейський Союз несе особливу відповідальність», – сказала фон дер Ляєн на Конференції з відновлення України в Лондоні, цитує Reuters.
«Українці кажуть нам, що коли вони уявляють своє майбутнє, то бачать прапор Європи, який майорить над їхніми містами. І я не сумніваюся, що Україна буде частиною нашого союзу», – додала вона.
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак оголосив про нову систему страхування воєнних ризиків у своїй промові на Конференції з відновлення України в Лондоні в середу.
«Це величезний крок вперед у напрямку допомоги страховикам гарантувати інвестиції в Україну, усунувши одну з найбільших перешкод і додавши інвесторам впевненості, необхідної для дій», – сказав Сунак, якого цитує CNN.
У своїй промові Сунак також зазначив, що Росія має заплатити за «руйнування, які вони завдали» Україні.
Страхова індустрія Великої Британії є найбільшою в Європі.
Наприкінці травня депутати Верховної Ради України ухвалили в першому читанні законопроект. Цей документ дозволяє Експортно-кредитному агентству здійснювати страхування і перестрахування прямих інвестицій, зокрема страхування інвестицій в Україні від ризиків, що можуть бути спричинені збройною агресією, бойовими діями та/або тероризмом.
Страхування може допомогти захисти бізнес від збитків, спричинених війною, яку Росія продовжує проти України.
Тіла після потопу вивозять у невідомому напрямку – Херсонська ОВА про дії окупантів
Після потопу через катастрофу на Каховській ГЕС представники російської окупаційної влади збирають тіла загиблих на лівобережній Херсонщині і відправляють в невідомому напрямку, повідомив проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов'я» голова пресофісу Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Толоконніков.
«Всі тіла, які вони знаходять, вони пакують у чорні мішки й вивозять в невідомому напрямку, кажуть, що вони їх везуть на Каланчак. Ніхто не може порахувати, скільки саме тіл людей родичі привозять до лікарні, вони ставлять будь-який діагноз причини смерті, але не утоплення для того, щоб не фіксувалися жертви саме їхнього теракту, щоб, як завжди, сховати свої злочини», – зазначив представник ОВА.
Речник розповів, що окупанти ігнорують заклики місцевих жителів про те, що треба пройтися по домівках і розібрати завали, бо під ними можуть бути загиблі.
Він припускає, що кількість жертв, зокрема загиблих, може бути дуже великою. Однак українська влада не може це зафіксувати, оскільки немає доступу до цієї території через російську окупацію.
«Все, що ми можемо отримати, – це кількість загиблих з лікарні, поки що це по Олешках – близько 11, стільки ж приблизно і по Голій Пристані», – сказав Толоконніков.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може незалежно перевірити наведені дані.
Президент України Володимир Зеленський на відкритті Конференції з відновлення України, яка проходить у Лондоні, заявив, що слід переходити від візії до угод і реальних проєктів.
«Ми з вами і саме зараз здатні захистити життя і подолати руїни після російської агресії так, щоб перекрити шлях для зла, для будь-яких нових агресій... Світ дивиться, чи зробимо ми нормальне життя так, щоб нашою трансформацією завдати ідеологічної поразки агресору. Дякую Швейцарії, Німеччині, Франції, Італії, кожній країні, на чиїх майданчиках ми погоджували ключові принципи щодо відновлення. На цій конференції маємо переходити від візії до угод, а від угод до реальних проєктів. В Лондоні присутня українська делегація, яка представить конкретні речі, які ми пропонуємо зробити разом», – сказав він.
Зеленський під час конференції назвав п’ять напрямків, в яких Україна почала створювати основи для миру – це потенціал в єдності, стабільності, потенціал зростання, безпеки та потенціал демократії.
Читайте також: Зеленський: Київ чекає на мужність лідерів НАТО і «політичного визнання» дій України
Велика Британія проводить Конференцію з відновлення України цього тижня, щоб допомогти країні швидко залучити іноземні інвестиції. Очікується, що на захід до Лондона прибудуть понад 1000 іноземних високопосадовців із 61 країни, представників неурядових організацій і сотні лідерів бізнесу та підприємців.
Конференція з питань відновлення України, яку проводять у Лондоні 21–22 червня, стане продовженням циклу щорічних заходів, останній з яких провели в швейцарському Лугано у липні минулого року.
За даними Світового банку, станом на березень 2023 року потреби України на відновлення та відбудову оцінювали в 411 мільярдів доларів.
Міненерго: енергетична інфраструктура не постраждала від нічного удару дронами
Міністерство енергетики повідомляє, що пошкоджень об’єктів енергетичної інфраструктури в Україні після нічого російського удару дронами не зафіксовано.
Водночас, інформуючи про ситуацію в енергосистемі, у Міненерго нагадали, що зранку 21 червня сталася масштабна аварія на лінії 330 кВ оператора системи електропередачі, внаслідок чого було знеструмлено 100 тисяч споживачів у Києві та області, є затримки руху громадського транспорту.
«За оперативними даними, місце пошкодження мереж у Вінницькій області. Причини аварії уточнюються. Також вдруге цього тижня через аварійну ситуацію в мережах оператора системи передачі на території України відбулося тимчасове роз’єднання міждержавної лінії з Молдовою. Крім того, вимикалася високовольтна лінія оператора системи електропередачі в Чернівецькій області. Причини з’ясовуються», – йдеться в повідомленні.
Президент України Володимир Зеленський на відкритті Конференції з відновлення України, яка проходить у Лондоні, заявив, що слід переходити від візії до угод і реальних проектів.
«Ми з вами і саме зараз здатні захистити життя і подолати руїни після російської агресії так, щоб перекрити шлях для зла, для будь-яких нових агресій... Світ дивиться, чи зробимо ми нормальне життя так, щоб нашою трансформацією завдати ідеологічної поразки агресору. Дякую Швейцарії, Німеччині, Франції, Італії, кожній країні, на чиїх майданчиках ми погоджували ключові принципи щодо відновлення. На цій конференції маємо переходити від візії до угод, а від угод до реальних проектів. В Лондоні присутня українська делегація, яка представить конкретні речі, які ми пропонуємо зробити разом», – сказав він.
Зеленський під час конференції назвав п’ять напрямків, в яких Україна почала створювати основи для миру – це потенціал в єдності, стабільності, потенціал зростання, безпеки та потенціал демократії.
Читайте також: Зеленський: Київ чекає на мужність лідерів НАТО і «політичного визнання» дій України
Велика Британія проводить Конференцію з відновлення України цього тижня, щоб допомогти країні швидко залучити іноземні інвестиції. Очікується, що на захід до Лондона прибудуть понад 1000 іноземних високопосадовців із 61 країни, представників неурядових організацій і сотні лідерів бізнесу та підприємців.
Конференція з питань відновлення України, яку проводять у Лондоні 21-22 червня, стане продовженням циклу щорічних заходів, останній з яких провели в швейцарському Лугано у липні минулого року.
За даними Світового банку, станом на березень 2023 року потреби України на відновлення та відбудову оцінювали в 411 мільярдів доларів.
Зеленський: Київ чекає на мужність лідерів НАТО і «політичного визнання» дій України
Президент України Володимир Зеленський заявляє, що Київ чекає на мужність лідерів НАТО, щоб політично визнати захист Україною «простору свободи» Альянсу.
«Україна активує моральну силу НАТО. Що бачить світ зараз? Чи визнає він моральне лідерство НАТО у захисті миру? Це можливо лише з Україною в Альянсі. Так само, як Україна вже належить до ціннісного простору ЄС, ми вже належимо до безпекового простору НАТО. Де-факто. Так само, як Україна вже є частиною спільного ринку ЄС та прямуємо до повноправного членства, ми вже захищаємо спільний простір свободи в Північноатлантичному союзі і лише чекаємо на мужність лідерів Північноатлантичного союзу, щоб політично визнати цю реальність», – сказав він на відкритті Конференції з відновлення України, яка проходить у Лондоні.
За його словами, Україна розвиває міцні двосторонні союзи з такими лідерами демократичного світу як Велика Британія, США,Канада, Японія, Австралія всі члени ЄС.
«Це дає нам нові сили в обороні, економіці та глобальній перспективі демократії. Ми будуємо наші союзи і зберігаємо той рівень свободи, до якого звикли наші люди», – додав Зеленський.
Саміт НАТО у Вільнюсі пройде 11-12 липня. Як повідомив генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберґ у коментарі виданню Welt, НАТО на саміті ухвалить пакет довготривалої допомоги Україні. Але, як заявив він 19 червня, лідери НАТО не будуть запрошувати Україну приєднатися до Альянсу на саміті у Вільнюсі в липні.
У Міноборони РФ прокоментували атаку дронів у Підмосков’ї
Міністерство оборони Росії підтвердило атаку безпілотників по об’єктах на території Московської області.
«Усі БПЛА були пригнічені засобами радіоелектронної боротьби, внаслідок чого втратили керування і зазнали аварії», – заявили у відомстві.
У Міноборони РФ додали, що постраждалих і руйнувань внаслідок немає. В атаці, яку відомство назвало «терактом», воно звинуватило українську владу.
Україна повідомлення не коментувала.
Велика Британія готує великий пакет фінансової допомоги Україні
Велика Британія готує трирічний пакет фінансової допомоги для підтримки України.
Як повідомляє пресслужба британського уряду, він включатиме кредитні гарантії на суму три мільярди доларів для Світового банку.
Таким чином, невійськова допомога Великобританії Україні становить понад 4,7 мільярда фунтів стерлінгів, включаючи 4,1 мільярда фунтів стерлінгів фінансової підтримки та 640 мільйонів фунтів стерлінгів двосторонньої допомоги.
«Як ми бачили в Бахмуті та Маріуполі, те, що Росія не може взяти, вона намагатиметься знищити. Вони хочуть зробити те саме з економікою України. Масштаби виклику реальні, минулого року війна призвела до падіння ВВП України на 29 відсотків, але тільки подивіться на вулиці Києва, незважаючи на загрозу нападу, люди живуть своїм життям і займаються бізнесом», – цитує прем’єр-міністра Британії Ріші Сунака пресслужба уряду.
Президент Групи Світового банку Аджай Банга зауважив, що підтримка Великої Британії підтверджується серйозним сигналом про наміри від провідних світових компаній, понад 400 компаній із 38 країн із загальним річним доходом понад 1,6 трильйона доларів США, які зобов’язуються підтримати відновлення та реконструкцію України.
«Почали збирати тіла». Олешки і Гола Пристань після затоплення і чому Росія не пускає туди ООН
Чому Росія не допустила місію ООН на лівобережну частину Херсонщини для допомоги місцевому населенню? Як жителі окупованого регіону рятуються від наслідків затоплення? Що відомо про гуманітарну ситуацію в Олешках і Голій Пристані? Чи можуть міжнародні організації вплинути на Росію у питанні війни з Україною? Про все це – в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
- Росія досі не надала Організації Об'єднаних Націй доступу до окупованих районів Херсонщини, які постраждали внаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС. Про це 18 червня повідомила пресслужба ООН із посиланням на заяву гуманітарної координаторки Організації в Україні Деніз Браун. За її словами, російський уряд поки що відхилив звернення ООН щодо доступу до лівобережної частини Херсонщини, але Організація продовжить працювати над його отриманням. Браун закликала російську владу діяти згідно зі своїми зобов’язаннями відповідно до міжнародного гуманітарного права.
- 18 червня в ДСНС України повідомили, що на півдні внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції залишається підтопленим 41 населений пункт: шість – на території Херсонщини, яка контролюється владою України, і 17 на окупованій території.
- Голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін 19 червня в ефірі телемарафону розповів, що на звільненій частині регіону через підтоплення загинули 15 людей, 20 поранені, зниклими безвісти вважається 31 людина, з них двоє – це діти. Ситуація на лівому березі, за словами Прокудіна, критична. Люди опинилися у водяній пастці, каже очільник ОВА.
- Видання Reuters 18 червня повідомило, що в окупованому місті Гола Пристань почали знаходити тіла місцевих жителів, загиблих внаслідок затоплення. Коли вода почала спадати, комунальники й волонтери вирушили забирати тіла.
- Призначений Росією голова так званого уряду окупованої частини Херсонської області Андрій Алексєєнко 18 червня у своєму телеграм-каналі повідомив, що кількість загиблих від затоплення регіону становить 35 осіб.
ВМС: у Чорному морі чергують сім кораблів РФ, зокрема носій ракет
У Чорному морі на бойовому чергуванні станом на 10:00 21 червня перебувають сім російських кораблів, серед яких – один носій крилатих ракет «Калібр» із загальним залпом до восьми ракет, повідомили Військово-морські сили Збройних сил України.
«В Азовському морі – один ворожий корабель; у Середземному морі на бойовому чергуванні перебувають до восьми ворожих кораблів, серед яких – один носій крилатих ракет «Калібр», загальний залп до 16 ракет», – йдеться в повідомленні.
Напередодні ввечері оперативне командування «Південь» повідомляло про вісім російських кораблів, зокрема ракетоносій, на чергуванні в Чорному морі.
Командування оцінювало рівень ракетної небезпеки як підвищений і закликало українців не ігнорувати сигнали повітряної тривоги.
Читайте також: РФ атакувала Одещину «Калібрами», всі чотири ракети знищені – Братчук
СБУ затримала агента ФСБ, який готував нові удари по електропідстанціях в 5 областях України
Служба безпеки України заявляє про затримання російського агента, який готував нові удари РФ по електропідстанціях в 5 областях України.
Як повідомляє пресслужба відомства, ним виявився посадовець регіонального підрозділу компанії «Укренерго», який очолював групу з оптимізації та розрахунку втрат електричної енергії.
Правоохоронці встановили, що російська спецслужба завербувала його ще задовго до початку повномасштабного вторгнення і перевела в «сплячий режим», після 24 лютого 2022 року ФСБ «активувала» свого агента.
У СБУ додають, що чоловіка затримали у Харкові під час виконання ним розвідувального завдання ФСБ.
За даними відомства, він збирав інформацію про місця розташування ключових електропідстанцій на території Харківської, Сумської, Полтавської, Донецької та Луганської областей, повідомляв про орієнтовну напругу енергооб’єктів, а також рівень їх пошкоджень після російських обстрілів.
Розвіддані потрібні були агресору для підготовки нових та проведення повторних повітряних ударів по електричних підстанціях для повного знеструмлення 5 областей України, додають у СБУ.
Слідчі Служби безпеки повідомили чоловіку про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Зараз він перебуває під вартою.
Читайте також: Удари по енергетиці України: СБУ повідомила про підозру командувачу Чорноморського флоту РФ
Російські війська активно обстрілювали енергетичну інфраструктуру України протягом зими 2022-2023 року. Загалом з 10 жовтня минулого року Росія випустила по ключових енергетичних об’єктах України понад 1200 ракет і дронів, більш ніж 250 із них влучили у ціль. Внаслідок цього було пошкоджено 43% магістральних мереж, що призводило до регулярних відключень електроенергії.
Крім того, через окупацію наразі понад 10 ГВт встановлених потужностей генерації недоступні українській енергосистемі. Це найбільша в Україні та Європі Запорізька АЕС, а також низка ТЕС і більшість вітрових та сонячних електростанцій.
У Генштабі повідомили, де на сході тривають «особливо важкі бої»
Сили оборони України продовжують стримувати наступ російських військ на сході країни, там тривають важкі бої, повідомив речник Генерального штабу Збройних сил України Андрій Ковальов.
«Особливо важкі бої тривають на Лиманському напрямку в районах Ямполівки і Серебрянського лісництва Донецької області», – цитує Ковальова Military media center, медійний майданчик Сил оборони, що координується Міноборони України.
За його словами, на напрямку Білогорівка – Шипилівка українські військові вели наступальні дії, «мали частковий успіх, закріплюються на досягнутих рубежах».
ОВА: через обстріли РФ у Запорізькій області поранені 4 людини, на Харківщині – одна
Чотири людини були поранені внаслідок російських обстрілів минулої доби в Запорізькій області, повідомив голова обласної військової адміністрації Юрій Малашко.
«Під час вечірньої атаки у Преображенці мінно-вибухових травм зазнали чотири місцеві жителі: жінки 38, 43, 47 років і 54-річний чоловік. Їх оперативно доставили до медичної установи», – написав Малашко у телеграмі.
У Росії повідомляють про падіння безпілотників на підльоті до військової частини в Підмосков’ї
У Новій Москві та Московській області Росії за допомогою засобів радіоелектронної боротьби були збиті три безпілотники, повідомило російське державне агентство новин ТАСС із посиланням на правоохоронні органи.
За повідомленням, один із них впав у полі в районі села Лукіне й вибухнув. Уламки ще двох безпілотників виявили у Наро-Фомінському районі поряд із військовою частиною. Про це також повідомили телеграм-канали Baza, Mash і Shot.
Телеграм-канал 112 пише, що дрони впали в районі 15-го мотострілецького полку Таманської дивізії.
Через два тижні після руйнування Каховської ГЕС і підтоплення значних територій півдня вода відступила від 32 населених пунктів на Херсонщині, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Середній рівень води – 56 сантиметрів. Вода уже відступила від 32 населених пунктів. Підтопленими залишаються Херсон, Новогреднєве та Благодатівка – там під водою 595 будинків», – розповів він.
У ДСНС повідомляють, що на ранок 21 червня спостерігається поступове зниження рівня води – нині перебуває на позначці 0,25 м (з початку доби рівень знизився на 1 см). За даними рятувальників, на правому березі Дніпра все ще підтоплені 3 населені пункти, а на тимчасово окупованій – 17.
У розвідці Британії прокоментували фортифікації РФ у Криму
Росія протягом останніх тижнів продовжувала докладати значних зусиль для будівництва оборонних рубежів глибоко в тилу, особливо на підступах до окупованого Криму, заявляють у розвідці Великої Британії.
«Сюди входять великі фортифікації довжиною дев’ять кілометрів за 3,5 кілометри на північ від міста Армянськ, на вузькому перешийку, що з’єднує Крим із Херсонською областю. Ці засоби захисту свідчать: російське командування вважає, що українські сили здатні безпосередньо атакувати Крим», – йдеться в повідомленні.
Росія продовжує розглядати збереження контролю над півостровом як головний політичний пріоритет, зауважили в розвідці.
У Хмельницькій ОВА повідомили про пошкодження через падіння уламків дронів
Уламками дронів, які Росія рано-вранці запустила по Україні, в Хмельницькій області пошкоджені гараж і господарча будівля в одній із громад області, люди не постраждали, повідомила обласна військова адміністрація.
«Сьогодні під час повітряної тривоги ворог намагався завдати удару по нашій області. 6 дронів-камікадзе знищені силами і засобами Повітряних Сил на Хмельниччині. На жаль, уламки впали на гараж та господарчу будівлю в одній з громад області. Постраждалих та загиблих немає. Працюють усі відповідні служби. Підрозділи ДСНС ліквідували займання», – йдеться в повідомленні.
Раніше про збиття шести дронів над Хмельниччиною повідомили Повітряні сили ЗСУ.
На Донеччині двоє людей загинули через обстріли з боку Росії – ОВА
Двоє жителів Донецької області загинули минулої доби через російські обстріли, повідомив голова обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
«За 20 червня росіяни вбили ще двох жителів Донеччини: у Дружбі та селі Костянтинівка. Ще одна людина в області за добу зазнала поранення», – написав Кириленко у телеграмі вранці 21 червня.
Він наголосив, що наразі неможливо встановити точну кількість жертв у Маріуполі та Волновасі.
Управління верховного комісара ООН із прав людини станом на 18 червня підтвердило загибель 9 083 і поранення 15 779 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії.
В ООН наголосили, що реальне число жертв є значно вищим, оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, відбувається із затримкою, і багато повідомлень все ще потребують підтвердження.