Доступність посилання

ТОП новини
Наслідки російської атаки на Запоріжжя. 7 листопада 2024 року
Наслідки російської атаки на Запоріжжя. 7 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Генштаб ЗСУ: Росія втратила у війні 222 тисячі військових

Росія втратила у повномасштабній війні проти України 222 тисячі своїх військових, заявив вранці 21 червня Генеральний штаб Збройних сил України.

Зокрема, за останню добу, загинули 540 російських солдатів, йдеться в повідомленні.

У Генштабі також навели дані щодо інших втрат РФ у війні:

  • танки ‒ 4006 (дев’ять – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 7771 (+21)
  • артилерійські системи – 3920 (+32)
  • РСЗВ – 615 (+1)
  • засоби ППО ‒ 375 (+3)
  • літаки – 314
  • гелікоптери – 306
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3428 (+35)
  • крилаті ракети ‒ 1214
  • кораблі /катери ‒ 18
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 6667 (+22)
  • спеціальна техніка ‒ 539 (+8).

Раніше журналісти російської служби Бі-Бі-Сі і видання «Медіазона» на підставі дослідження відкритих джерел встановили імена 25 218 російських військових, убитих на війні в Україні. Самі дослідники вказують, що реальна кількість втрат «безперечно вища, ніж встановлені нами цифри».

Вони вважають, що втрати російської сторони могли перевищити 50 тисяч осіб. «Безповоротні втрати Росії з урахуванням тих, хто вибув через поранення чи смерть, можуть становити щонайменше 225 тисяч осіб», – додали ЗМІ.

Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.

Повітряні сили повідомили про збиття дронів над Хмельниччиною

Українські сили протиповітряної оборони знищили шість іранських ударних безпілотників «Шахед», які Росія запустила по Україні, повідомили в командуванні Повітряних сил ЗСУ.

«Уночі 21 червня ворог завдав удару з північного напрямку ударними дронами іранського виробництва Shahed-136/131. Усі дрони-камікадзе знищено силами і засобами Повітряних сил на Хмельниччині», – йдеться в повідомленні.

За минулу добу, 20 червня, Сили оборони України «приземлили» чотири російські розвідувальні безпілотники різних типів, додали в ЗСУ.

Війська РФ обстріляли Марганецьку громаду – Дніпропетровська ОВА

Російські військові пізно ввечері 20 червня двічі вдарили по Марганецькій громаді Нікопольського району з важкої артилерії та безпілотника, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

«Наслідки ударів ще уточнюються. На щастя, люди вціліли», – написав він у телеграмі вранці 21 червня.

Російські війська регулярно обстрілюють Нікопольський район, який розташований на правому березі Дніпра у прямій досяжності російської артилерії, дислокованої на окупованому лівобережжі Дніпра в Запорізькій області.

Генштаб: Росія вночі завдала чергового удару дронами по Україні, на сході було 40 бойових зіткнень

У ніч на 21 червня Росія завдала чергового ракетного й авіаційного ударів іранськими ударними безпілотниками Shahed по Україні, повідомив у ранковому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.

Там додали, що інформація щодо наслідків удару ще уточнюється.

«За уточненою інформацією, протягом минулої доби російські окупанти завдали удару по Україні 33 іранськими ударними БпЛА типу Shahed, сімома зенітними керованими ракетами із ЗРК С-300 та однією крилатою ракетою наземного базування «Іскандер-М» по об’єктах цивільної інфраструктури Запоріжжя. Силами та засобами протиповітряної оборони знищено 30 ударних БпЛА Shahed», – йдеться в повідомленні.

ISW: Росія може використати форум «Армія-2023» для закупівлі технологій в обхід санкцій

Росія, ймовірно, має на меті використати щорічний Міжнародний військово-технічний форум «Армія-2023» для диверсифікації й розширення своєї оборонно-промислової бази, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

Там нагадали, що міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що форум «Армія-2023» буде зосереджений на диверсифікації і розвитку ОПК, а також секторів ІТ і штучного інтелекту і демонструватиме військову продукцію та продукцію подвійного призначення. Шойгу також заявив, що 41 країна зацікавлена в участі у форумі «Армія-2023», який пройде з 14 по 20 серпня.

«Міноборони Росії може спробувати використати форум «Армія-2023» для закупівлі технологій або товарів подвійного призначення, намагаючись уникнути санкцій. Раніше ISW повідомляв про спроби Росії отримати технології подвійного призначення для використання у війні проти України», – кажуть аналітики.

У травні українська розвідка повідомила, що, попри санкції, Росія змогла налагодити виробництво нових ракет.

Посли країн «Групи семи», коментуючи ракетні атаки російських військ по українських містах, заявили, що «подвоюють зусилля», щоб позбавити Росію компонентів, які вона використовує для ударів по цивільному населенню та інфраструктурі.

Шмигаль розповів про плани на Конференції з відновлення України в Лондоні

У Лондоні почалася Конференція з питань відновлення України, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль увечері 20 червня.

«У межах заходу представимо й обговоримо з міжнародними партнерами основні аспекти відбудови: швидке відновлення, залучення приватних інвестицій в перспективні напрямки, активізацію міжрегіонального партнерства», – перерахував він.

Шмигаль додав, що українська сторона очікує за підсумками підписання документів, які «прискорять нашу відбудову та розвиток».

Конференція в Лондоні запланована на 21 і 22 червня. Як заявив напередодні президент України Володимир Зеленський, він очікує від неї «консолідації різних міжнародних зусиль, зокрема й великого бізнесу, у підтримці нашого відновлення».

Блінкен розповів Кулебі про розмови щодо України в Пекіні

Держсекретар США Ентоні Блінкен поінформував міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу про свої зустрічі в Пекіні та переговори з китайськими офіційними особами, які стосувалися вторгнення Росії в Україну. Про це, як повідомляє CNN, 20 червня поінформував речник зовнішньополітичного відомства США Метт Міллер.

Провідні дипломати США та України зустрілися в Лондоні напередодні конференції з відновлення України, яка офіційно стартує 22 червня.

На пресконференції у китайській столиці 19 червня Блінкен сказав, що китайський уряд запевнив, що не надаватиме летальну допомогу Росії. Однак він зазначив, що США стурбовані тим, що китайські компанії можуть надавати таку допомогу Москві.

Під час зустрічі з Кулебою Блінкен «підкреслив підтримку Сполученими Штатами економічного відновлення України та важливість продовження тісної співпраці через Міжвідомчу платформу координації донорів», додав Міллер.

Держсекретар США Ентоні Блінкен перебував із візитом у Китаї 18 і 19 червня.

МЗС Китаю 24 лютого представило план щодо врегулювання війни Росії з Україною. Документ містить 12 пунктів, які, на думку Пекіна, сприятимуть завершенню бойових дій. Серед них – припинення вогню і бойових дій, початок мирних переговорів, припинення односторонніх санкцій та інше. Але офіційні особи України, США та інших західних країн сприйняли заяви Китаю зі значним скептицизмом.

ООН і Україна планують мобілізувати 300 мільйонів доларів на відновлення громад – Кубраков

Україна та Організація об’єднаних націй створять Фонд відновлення громад, анонсував міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков 20 червня.

За повідомленням відомства, Кубраков зустрівся з координаторкою системи ООН в Україні Деніз Браун, з якою обговорив «реалізацію спільного підходу до відновлення України на рівні громад».

Цей підхід передбачає створення Фонду відновлення громад, пріоритетами якого мають стати відновлення житла, критичної, соціальної інфраструктури, гуманітарне розмінування та підтримка місцевого бізнесу.

«Для потреб Фонду планується мобілізувати 300 мільйонів доларів протягом наступних п’яти років. Початкове стартове фінансування становить 50 мільйонів доларів», – повідомили в Мінінфраструктури.

При цьому, за словами Кубракова, успішне відновлення неможливе без продовження реформи децентралізації в Україні.

За даними Світового банку, станом на березень 2023 року потреби України на відновлення та відбудову оцінювали в 411 мільярдів доларів.

Руйнування Каховської ГЕС: МВС повідомляє про 21 загиблого, з них 5 вбиті пострілами

Триває ліквідація катастрофи на Каховській гідроелектростанції, повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко увечері 20 червня.

«Залишаються підтопленими 595 будинків на Херсонщині. Через дії ворога, на жаль, зростає кількість загиблих та поранених. Наразі 21 особа загинула, зокрема 5 – через прицільні постріли росіян. Ще 28 отримали поранення, з них 16 – наші ліквідатори», – написав Клименко в своєму Телеграмі.

За даними МВС, через затоплення спалахів інфекційних захворювань не фіксували. Водночас Клименко нагадав про заборону вилову риби в постраждалих районах.

Руйнування дамби Каховської ГЕС, яке сталося 6 червня, спричинило затоплення значних територій нижче за течією. Затоплені десятки населених пунктів.

Якщо на контрольованій українською владою території регіону евакуація ведеться за посередництва рятувальників, поліції, військових і волонтерів, то на окупованих територіях ситуація складна. У Генштабі ЗСУ 12 червня повідомили, що в затопленій Голій Пристані Херсонської області російські окупанти дозволяють евакуацію громадян України тільки після «отримання хабаря», при цьому знищують паспорти та свідоцтва про народження та інші документи українського зразка. Військові кажуть, що місцевих мешканців переселяють до окупованого Криму та російського Краснодару.

Перевірити ці дані з незалежних джерел не є можливим.

Зеленський подякував Словаччині за визнання Голодомору геноцидом

Президент України Володимир Зеленський подякував Словаччині за визнання Голодомору геноцидом українського народу.

«Своєчасне рішення, вагомий внесок у відновлення історичної справедливості та вшанування мільйонів невинних жертв», – написав глава держави в твітері.

Рішення ухвалив 20 червня парламент Словаччини.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ розгляд питання про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу активізувався в низці країн. Парламенти Великої Британії, Словенії, Бельгії, Ірландії, Румунії, Молдови, Чехії, Німеччини, Ісландії, Франції, Болгарії, Люксембургу, Хорватії за цей час визнали Голодомор геноцидом українського народу.

Європейський парламент 15 грудня 2022 року підтримав резолюцію про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу. Євродепутати також закликали Росію як правонаступницю СРСР вибачитися за дії радянського режиму проти України.

Штучний голод, влаштований радянською владою в 1932–1933 роках в Україні, відомий як Голодомор. У листопаді 2006 року Верховна Рада визнала його геноцидом українського народу.

Україна з посиланням на дані науково-демографічної експертизи стверджує, що загальна кількість людських втрат від Голодомору-геноциду 1932–33 років становить майже 4 мільйони осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів.

«Рано чи пізно будь-яке свавілля закінчується»: ув’язнена в РФ кримчанка написала листа з СІЗО

Утримувана Росією кримчанка Леніє Умерова написала листа зі слідчого ізолятора. Про це повідомив її брат Азіз Умеров на своїй сторінці у Фейсбуці.

«Пів року тому я їхала до своїх батьків до Криму, щоб відвідати та підтримати. Їхала з миром та чистими намірами. Доїхати так і не вдалось. Ось уже півроку відбувається чортзна-що. Дякую вам велике, що тримаєте руку на пульсі і не залишаєте саму, допомагаєте тримати голову холодною та грієте серце. Для мене це більш ніж безцінно. Я вірю в справедливість і в те, що рано чи пізно будь-яке свавілля закінчується! І це теж закінчиться! Сподіваюся, рано», – написала вона.

Умеров додав, що цензура ФСБ довго перевіряє листи його сестри. Права писати українською чи кримськотатарською мовами її також позбавили.

У грудні минулого року 25-річній Леніє Умеровій необхідно було їхати з Києва до Криму, бо її батько страждає від онкологічного захворювання. Російські силовики затримали її після перетину грузино-російського кордону за порушення правил режимної зони.

Брат затриманої Азіз Умеров розповів проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії, що його сестра понад три місяці перебувала в центрі для іноземних громадян. 13 березня рішенням суду її удалося звідти звільнити.

Майже відразу Леніє затримав патруль поліції через відсутність документів, розповідає брат. А російський суд призначив їй покарання – 15 діб арешту. Після цього на дівчину склали ще два протоколи – за те, що вона вчасно не віддала телефон, з якого дзвонила батькам, а також відмовилася виходити з конвойної машини. В обох випадках суд продовжував арешт українки на 15 діб.

Прокуратура Автономної Республіки Крим та Севастополя повідомила Крим.Реалії, що не може розслідувати затримання Леніє Умерової, оскільки цей злочин стався не в Криму.

«Серйозні часи». У Швеції визнали загрозу нападу з боку Росії

У шведських ЗМІ слово «Allvarstid» (серйозні або важкі часи) стало майже «словом дня», коли у понеділок, 19 липня, комітет оборони парламенту Швеції представив новий звіт про політику безпеки країни. Повна назва документу: «Серйозні часи. Політика безпеки комітету оборони, звіт 2023».

У звіті представлений огляд загроз, критичних ситуацій та висновки щодо курсу Швеції на підвищення обороноздатності країни. Одна з ключових тез документа, на яку звернули увагу майже усі шведські медіа, – автори звіту не виключають можливість нападу Росії на Швецію.

У розробці звіту брали участь члени комітету, представники усіх парламентських партій парламенту, Міністерства зовнішніх справ Швеції та міжнародні експерти. Документ містить понад 200 сторінок, повномасштабному вторгненню Росії в Україну присвячений окремий розділ.

Головний удар ще попереду – Маляр про наступ ЗСУ

Наступ українських військ на півдні триває за планом, є «певні просування», але «тривають запеклі бої», повідомила ввечері 20 червня заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

«Ми поступово, невеликими кроками, але дуже впевнено рухаємося вперед. І можна навіть навести алегорію, що «вигризаємо кожен метр землі у ворога». Водночас у нас є напрямки, де навпаки – ворог наступає, а ми в обороні. Наприклад, Куп‘янський і Лиманський», – написала Маляр у телеграм-каналі.

Вона додала, що «людям хочеться, аби це було як у кіно – монтаж, дуже швидко, о 13:00 кіно розпочалося, за годину двадцять уже завершення», але «в житті так не буде, і війна – зовсім інша ситуація».

«Ми повинні розуміти, що ті задачі, які перед військовими ставляться, вони виконують, і поступовий рух відбувається по всіх напрямках, де почався наступ. Але, безумовно, головний удар ще попереду», – вказала заступниця міністра оборони.

У Генштабі ЗСУ 20 червня повідомили, що українські військові продовжують наступальні дії на Мелітопольському і Бердянському напрямках.

За останню добу втрати російських сил вбитими та пораненими склали понад п’ять рот, повідомив командувач оперативного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський.

У Петербурзі знайшли могилу вбитого в Україні генерала Горячева

У Росії остаточно підтвердили загибель в Україні генерал-майора Сергія Горячева. Про це повідомляє видання Fontanka.ru, за даними якого воєначальник був похований на Серафимівському цвинтарі в Санкт-Петербурзі.

Фотографії з місця поховання начальника штабу 35-ї армії виданню 20 червня надіслав читач. «Ділянка розташована біля Одеської доріжки (цвинтаря)», – супроводив він повідомлення. Встановлена на хресті табличка відображає головні дати Сергія Горячева, 22.10.1970 – 12.06.2023.

За інформацією Fontanka.ru, похорон відбувся 18 червня. Читачі помітили катафалк та роту почесної варти біля «Будинку офіцерів» у центрі Санкт-Петербурга.

Розвідка Великої Британії 16 червня вказувала, що генерал Горячев «майже напевно» загинув під час удару по командному пункту 12 червня 2023 року або близько цієї дати на півдні України.

У Міноборони Росії дані про загибель генерала не коментували. А Сили оборони України минулого тижня заявляли, що ще уточнюють інформацію про загибель начальника штабу 35-ої загальновійськової армії збройних сил Росії генерал-майора Сергія Горячева.

В Україну вдалося вивезти трьох українських військовополонених із Угорщини – МЗС

Посольство України в Будапешті організувало виїзд із Угорщини трьох українських військовополонених, повідомляє Міністерство закордонних справ.

«Вони вже перебувають на українській території, їм надається всіляка підтримка. Українські дипломати разом із Координаційним штабом з питань поводження із військовополоненими та іншими причетними органами України продовжують вживати активних заходів, аби повернути додому решту вивезених із Росії в Угорщину українських захисників», – повідомив речник зовнішньополітичного відомства Олег Ніколенко.

Віцепрем’єр-міністр Угорщини Жолт Шем’єн підтвердив, що групу українських військовополонених із Закарпаття 8 червня Росія передала Угорщині на її прохання. 9 червня українська сторона звернулася до Будапешта з проханням невідкладно забезпечити до українців доступ для українського консула, аби ознайомитися із їхнім станом здоров’я та надати їм консульську допомогу. Українські дипломати станом на 19 червня не отримали доступу до військовополонених, яких РФ передала Угорщині.

Шойгу погрожує, Байден припускає ядерні удари. РФ готується до атак ЗСУ?

  • Міністр оборони Росії Сергій Шойгу погрожує ударами по «центрах ухвалення рішень» – якщо Україна використає ракети HIMARS і Storm Shadow по Криму. А президент США Джо Байден заявляє, що загроза застосування Росією тактичної ядерної зброї є «реальною». Чи може Крим стати приводом застосування ядерної зброї?

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» о 19:00 на @Радіо Свобода:

  • Декілька українських народних депутатів пропонують Верховній Раді визнати Білорусь країною-агресором і розірвати з нею дипломатичні відносини. Чи стане готовність Білорусі розмістити на своїй території ядерну зброю достатнім приводом? Та чому досі Київ тримається за ці дипвідносини?
  • Євросоюз готує новий пакет допомоги Україні: йдеться про суму 50 мільярдів євро, повідомляє Bloomberg. План фіндопомоги розрахований на 2024-2027 роки. Про нього говорять перед конференцією з відновлення України, яка розпочинається у Лондоні. Докладніше – у «Свобода Live».

Росія ще не передала Білорусі жодної ядерної боєголовки – Буданов

У Білорусі триває підготовка сховищ для зберігання ядерної зброї, але жодної ядерної боєголовки Росія до сусідньої країни ще не перевезла. Про це в ефірі національного телемарафону заявив 20 червня начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов.

«Процес підготовки до можливого переміщення насправді триває. Сховища готуються. Але станом на зараз жодної боєголовки ще не переміщено», – сказав очільник розвідки.

Президент США Джо Байден 19 червня назвав «реальною» загрозу того, що Путін віддасть наказ застосувати під час війни проти України тактичну ядерну зброю.

Президент Росії Володимир Путін 16 червня заявив, що до Білорусі вже доправлена перша партія ядерних зарядів, які планується розмістити на території країни. Про плани розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Москва оголосила у березні 2023 року.

«Перед очима – наш сад, всипаний уламками від ракет»: багатодітна жінка врятувалася від обстрілів і надає психологічну допомогу біженцям

На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну сім’я Юнони Лотоцької опинилася в епіцентрі активних бойових дій на Київщині. Жінці з трьома маленькими синами, розповідає вона, довелося евакуюватися з села Горенка у березні минулого року, коли навкруги все палало, а російські гвинтокрили розстрілювали цивільних просто на очах дітей. Вдалося врятуватися і її старшій доньці з дитиною з Ірпеня – теж у розпал наступу російських військ.

Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Директору департаменту КМДА повідомили про підозру у справі про закрите укриття

Слідче управління поліції Києва 20 червня вручило повідомлення про підозру директору Департаменту муніципальної безпеки Київської міської державної адміністрації Роману Ткачуку. У рамках кримінального провадження йдеться про неналежне виконання службових обовʼязків (ч. 2 ст. 367 КК України). Про це повідомили сайт столичної влади, прокуратура і поліція Києва.

Чиновнику загрожує позбавлення волі на строк від двох до пʼяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Ідеться про готовність сховищ та укриттів і випадок у Деснянському районі столиці, коли внаслідок російських обстрілів загинули троє людей, серед яких 9-річна дитина, а ще семеро були травмовані.

«У ході слідства встановлено, що вказане укриття є фактично єдиною захисною спорудою цивільного захисту, що знаходиться поруч з будинками, в яких мешкали загиблі та травмовані люди. Решта найпростіших укриттів, нанесених на мапу укриттів міста Києва поруч з будинками загиблих та травмованих, станом на 01.06.2023 були фактично відсутні або зачинені», – ідеться в повідомленні прокуратури Києва.

Підозру Роману Ткачуку правоохоронці вручили на робочому місці. Наразі визначається запобіжний захід. Сам Ткачук та очолюваний ним департамент співпрацює зі слідством та надає доступ до запитуваної наявної документації.

Роман Ткачук очолює управління з питань цивільного захисту КМДА з 2018 року. Безпосередньо бере участь в операціях з ліквідації надзвичайних ситуацій у столиці.

Кремль рекомендує місцевій владі не публікувати некрологи загиблих в Україні – ЗМІ

Кремль рекомендував не публікувати некрологи військовослужбовців главам російських регіонів, чиї жителі зазнали найбільших втрат на війні в Україні. Про це пише видання «Верстка» з посиланням на високопоставленого представника парламенту та співрозмовників, близьких до регіональної влади.

Відповідну рекомендацію джерела пояснили побоюванням, що в регіонах через велику кількість новин про загиблих можуть початися заворушення. Також відсутність некрологів заважатиме незалежним оцінкам журналістів, які підраховують загиблих за відкритими джерелами, зазначає «Верстка».

Рекомендації не публікувати некрологи за останні місяці отримали, зокрема, голови Бурятії, Вологодської області, Тиви та ще трьох регіонів.

Станом на 16 червня журналістам вдалося підтвердити загибель 25528 російських військовослужбовців у війні з Україною. Серед них 2498 осіб – це мобілізовані росіяни. Такі дані про втрати наводять журналісти «Медіазони» спільно з російською службою Бі-Бі-Сі та командою волонтерів.

Самі автори такого підрахунку вказують, що реальне число вбитих на війні може бути значно більшим.

За даними українського Генштабу станом на ранок 20 червня, з початку повномасштабного вторгнення Росія втратила близько 221 460 солдатів і офіцерів.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG