Міненерго: через нічний обстріл пошкоджені мережі у двох областях
У Київській і Миколаївській областях внаслідок нічного дронового обстрілу пошкоджені мережі, повідомило Міністерство енергетики.
«Уночі ворог завдав чергового удару по території України. Через падіння уламків БПЛА пошкоджено лінію електропередачі на Київщині, без світла залишаються майже пів тисячі абонентів. Також через нічний обстріл пошкоджено мережі в Миколаївській області. Знеструмлено два населених пункти», – йдеться в повідомленні.
У міністерстві також зауважили, що через технологічні порушення, що виникли на одній з ТЕЦ, зранку 20 червня у Києві тимчасово знеструмлювали 75 тисяч споживачів. «Наразі всіх заживлено за резервною лінією. Причини аварії уточнюють. Також було зафіксовано відключення високовольтної мережі оператора системи передачі на Київщині. Через негоду (грозовий шторм) вимикалася лінія електропередачі в Закарпатській області», – додали у відомстві.
Міненерго: через нічний обстріл пошкоджені мережі у двох областях
У Київській і Миколаївській областях внаслідок нічного дронового обстрілу пошкоджені мережі, повідомило Міністерство енергетики.
«Уночі ворог завдав чергового удару по території України. Через падіння уламків БПЛА пошкоджено лінію електропередачі на Київщині, без світла залишаються майже пів тисячі абонентів. Також через нічний обстріл пошкоджено мережі в Миколаївській області. Знеструмлено два населених пункти», – йдеться в повідомленні.
У міністерстві також зауважили, що через технологічні порушення, що виникли на одній з ТЕЦ, зранку 20 червня у Києві тимчасово знеструмлювали 75 тисяч споживачів. «Наразі всіх заживлено за резервною лінією. Причини аварії уточнюють. Також було зафіксовано відключення високовольтної мережі оператора системи передачі на Київщині. Через негоду (грозовий шторм) вимикалася лінія електропередачі в Закарпатській області», – додали у відомстві.
У Києві з’явилася вулиця імені Андрія Верхогляда
Київрада дерусифікувала ще дві вулиці в Печерському та Голосіївському районах, повідомив міський голова столиці Віталій Кличко.
«Відтепер вулиця Драгомирова у Печерському районі називається іменем Андрія Верхогляда – майора 72 бригади Чорних Запорожців, Народного героя України, який загинув рік тому, захищаючи нашу державу. Увічнили депутати на карті Києва і назву героїчного підрозділу «Карпатська Січ». На честь цього підрозділу перейменували вулицю Гвардійську в Голосіївському районі столиці», – написав Кличко в телеграмі.
За його даними, загалом у Києві вже перейменували 316 міських об’єктів.
Читайте також – «Шляхетність, сміливість, життєрадісність. Гордість 72-ї бригади»: загинув майор Андрій Верхогляд
23 червня 2022 року стало відомо, що у бою загинув 27-річний Андрій Верхогляд – майор 72-ї бригади імені Чорних запорожців, Народний герой України, лицар ордена Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, представник нового покоління командирів ЗСУ, які на початок широкомасштабної війни Росії проти України вже мали великий бойовий досвід.
ГУР: передача 11 поранених Угорщині перетворюється на «драматичний детектив з політичним підтекстом»
Після передачі російською стороною військовополонених до Угорщини їх не звільнили, заявив в ефірі Радіо Свобода представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.
«Є інформація, зокрема від родичів кількох полонених, що насправді вони не були звільненні увесь цей час. Вони перебували в умовах під наглядом, контакт і зв’язок був обмежений. Зв’язок з рідними у присутності третіх осіб, лімітований», – сказав він в ефірі програми «Свобода ранок».
За його словами, нині Україна має попередній список військовополонених, яких передали Угорщині, проте підтвердити їх не може.
Згідно з міжнародним правом, пояснює Юсов, це мав би зробити Міжнародний комітет Червоного Хреста, якому, у свою чергу, інформацію мала надати держава-агресор, якою є Росія, та інша держава, яка є підписантом усіх угод, зокрема Женевської конвенції, тобто якою є Угорщина.
«Навіть держава-агресор офіційно нічого не повідомляє. Міноборони РФ не підтверджувало факт передачі. Маємо справу з якимось дуже дивним випадком, м’яко кажучи. Як і в багатьох інших випадках, коли мова йде про міжнародне право і державу-агресор. Ми чекаємо на офіційні підтвердження, на доступ до, ймовірно, 11 українських захисників. У нас є попередній список, втім отриманий з різних джерел, зокрема оперативними каналами. Ми не можемо називати його офіційним. Є список тих осіб, яких Угорщина запитувала у Росії декілька місяців тому – там було 13 прізвищ. Є список з, ймовірно, одинадцятьма, які були передані. Те, що ми взагалі обговорюємо цю ситуацію, дуже прикро. Бо подія, яка могла б бути абсолютно позитивною, перетворюється на якийсь драматичний детектив з дуже відчутним політичним підтекстом. Насамперед з боку Росії, яка проводить ІПСО...Ми повинні отримати комунікацію з усіма і родичі повинні спілкуватися з усіма звільненими. Цього наразі не відбулось», – пояснює представник ГУР.
ЄС готує пакет допомоги Україні на суму близько 50 мільярдів євро – Bloomberg
Євросоюз готує пакет фінансової допомоги Україні на суму близько 50 мільярдів євро, повідомляє агентство Bloomberg із посиланням на осіб, знайомих із планом.
За його даними, пропозиція підготовлена Єврокомісією. Кошти мають піти на покриття поточних видатків українського уряду, зокрема виплату пенсій і зарплат працівникам бюджетної сфери, а також на відновлення найважливіших об’єктів, які постраждали внаслідок російського вторгнення.
Очікується, що про новий, найбільший пакет допомоги оголосять напередодні міжнародної конференції в Лондоні, присвяченої повоєнному відновленню України. Вона відкривається у британській столиці 21 червня.
Розслідування на основі витоку електронних листів показало, як російські олігархи уникають санкцій
Розслідування, проведене групою журналістів під керівництвом iStories та OCCRP, показало подробиці того, як найближче оточення президента Росії Володимира Путіна намагалося приховати активи на тлі хвилі міжнародних санкцій, накладених на Росію після того, як вона незаконно анексувала Крим і пізніше здійснила повномасштабне вторгнення в Україну.
У розслідуванні, опублікованому 20 червня, журналісти заявили, що їхні висновки базуються на витоку понад 50 тисяч електронних листів і документів, надісланих між 2013 і 2020 роками, які показують, як брати-мільярдери Борис і Аркадій Ротенберги, друзі дитинства Путіна, переміщують компанії по всьому світу, «як шахові фігури, відкривають нові банківські рахунки, закриваючи старі, а структури власності змінюються у відповідь на нові санкції чи запитання регуляторів».
У розслідуванні, в якому взяли участь понад 60 журналістів, немає подробиць про те, як були отримані електронні листи.
Байден назвав «реальною» загрозу застосування РФ тактичної ядерної зброї
Президент США Джо Байден назвав «реальною» загрозу того, що російський президент Володимир Путін віддасть наказ застосувати під час війни проти України тактичну ядерну зброю.
«Коли два роки тому я говорив, що стурбований тим, що річка Колорадо може пересохнути, всі дивилися на мене як на божевільного. Так само на мене дивилися, коли я казав, що стурбований тим, що Путін може використати тактичну ядерну зброю. Але це реально», – сказав Байден 19 червня на зустрічі із спонсорами його виборчої кампанії у штаті Каліфорнія, цитує агентство Reuters.
Напередодні Джо Байден різко розкритикував розміщення Росією тактичної ядерної зброї в Білорусі, назвавши цей крок «абсолютно безвідповідальним». МЗС Росії заявило, що ядерна зброя буде розміщена в Білорусі «безстроково».
Байден не уточнив, на підставі яких даних він робить висновок про можливість застосування Росією ядерної зброї і де б вона могла її застосувати. Раніше американські військові та представники адміністрації неодноразово заявляли, що поки що не бачать ознак підготовки Росії до ядерного удару і відповідно не мають наміру змінювати рівень боєздатності ядерних сил США.
Читайте також: «Росія може застосувати тактичну ядерну зброю, а Захід не зробив нічого, щоб цього не допустити» – генерал Раян
Низка аналітиків на Заході побоюється, що Росія може використати тактичну зброю проти України у разі невдач на фронті. Минулого тижня великий резонанс викликала стаття прокремлівського політолога Сергія Караганова, який фактично закликав завдати ядерних ударів по Польщі чи іншій країні НАТО, яка перебуває у Центральній чи Східній Європі.
Володимир Путін, виступаючи на Петербурзькому економічному форумі, сказав, що Росія може застосувати ядерну зброю відповідно до своєї доктрини – тобто при «загрозі існування держави». Раніше він говорив, що теоретично можлива зміна доктрини, щоб включити до неї можливість превентивного удару.
Байден говорив саме про тактичну ядерну зброю – тобто про заряд відносно невеликої потужності – а не про стратегічну, яка може бути застосована для міжконтинентальних ударів. Однак і так звана тактична ядерна зброя має велику руйнівну силу.
Аксьонов заявив про чергову атаку БПЛА на півночі Криму
Підконтрольна Росії влада Криму знову заявила про атаку безпілотника на півночі Кримського півострова. Як стверджує підконтрольний Кремлю голова Криму Сергій Аксьонов, російські підрозділи РЕБ «придушили і посадили» один безпілотник.
«Постраждалих та руйнувань немає», – написав Аксьонов у своєму телеграм-каналі.
Кому саме належав БПЛА, він не уточнив.
У Генштабі повідомили, де тривають наступальні дії ЗСУ
Українські військові продовжують наступальні дії на Мелітопольському і Бердянському напрямках, повідомив 20 червня Генеральний штаб ЗСУ.
«Сили оборони України продовжують проводити як оборонні, так і наступальні дії. Там, де обороняємося, жодної позиції не втрачено. Наступальні дії тривають на Мелітопольському і Бердянському напрямках, а саме: протягом минулої доби на напрямках Новодарівка – Приютне, Макарівка – Рівнопіль, та Новоданилівка – Роботине, українські військові мали частковий успіх, закріплюються на досягнутих рубежах», – йдеться в повідомленні.
У Генштабі додали, що російські війська зосереджували основні зусилля на веденні оборони й недопущенні просування українських сил, застосовують резерви, «намагалися відновити втрачене положення».
Читайте також: Щодня по 200-300 метрів: як ЗСУ видавлюють війська РФ з-під Бахмуту
Напередодні ввечері в ефірі телемарафону Ганна Маляр заявила, що українським оборонцям «доволі складно просуватися, адже ворог кинув усі сили, щоб зупинити наступ».
У розвідці Британії 19 червня заявили, що за останні десять днів Росія, ймовірно, почала передислокацію підрозділів Дніпровського угруповання військ зі східного берега річки Дніпро для посилення Запорізького і Бахмутського напрямків.
Раніше у Міноборони України повідомили, що за два тижні наступальних дій на Бердянському та Мелітопольському напрямках українські війська звільнили вісім населених пунктів. Українські підрозділи на Таврійському напрямку просунулися на відстань до семи кілометрів.
Командувач оперативного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський також заявив про «успіхи і помітні просування» українських військ на Таврійському напрямку.
На Херсонщині рівень води зменшується, підтоплення ще є у 21 населеному пункті. Напередодні повідомлялося про підтоплення 22 населених пунктів.
«Рівень води знижується і сьогодні становить 62 см. На правобережжі підтопленими залишаються 818 будинків у чотирьох населених пунктах», – розповів Херсонської ОВА Олександр Прокудін.
У ДСНС повідомили, що на тимчасово окупованій лівобережжя Херсонщини підтоплені 17 населених пунктів.
За даними рятувальників, станом на ранок 20 червня залишаються частково підтопленими 8 городів в 4 населених пунктах Баштанського району Миколаївщини. Напередодні голова ОВА Віталій Кім заявив, що на території Миколаївської області не залишилося підтоплених будинків, вода відступила.
Читайте також: Холера, гепатит, дизентерія: спалах яких хвороб загрожує через затоплення Херсонщини?
Руйнування дамби Каховської ГЕС, яке сталося 6 червня, спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів.
Якщо на контрольованій українською владою території регіону евакуація ведеться за посередництва рятувальників, поліції, військових і волонтерів, то на окупованих територіях ситуація складна. У Генштабі ЗСУ 12 червня повідомили, що в затопленій Голій Пристані Херсонської області російські окупанти дозволяють евакуацію громадян України тільки після «отримання хабаря», при цьому знищують паспорти та свідоцтва про народження та інші документи українського зразка. Військові кажуть, що місцевих мешканців переселяють до окупованого Криму та російського Краснодару.
Перевірити ці дані з інших джерел не є можливим.
До 20 людей залишаються у звільнених П’ятихатках, у селі тривають бої – Малашко
У деокупованих П’ятихатках Запорізької області залишається до 20 людей, водночас у самому селі тривають бої. Про це в ефірі Радіо Свобода розповів голова Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко.
«Разом із військовими робимо все можливе, щоб цих людей вивезти. З військовими надаємо гуманітарну допомогу туди, щоб могли якомога довше протриматись та зробити усі організаційні заходи, щоб їх звідти вивезти. Не тільки з П’ятихаток», – розповів він в ефірі програми «Свобода Ранок».
За його даними, у деокуповані села, зокрема Новодарівку, Левадне та Лобкове, представники влади поки що доїхати не можуть, оскільки там проходить лінія фронту. Місцеві жителі, які раніше виїхали з населених пунктів, поки що також не можуть туди повернутися.
«Там проходить лінія оборони і контрнаступу в тому числі. Зараз якраз проходять як і військові дії, так і стабілізаційні заходи щодо визначення людей, які залишаються, місця їх перебування і їхній стан. Разом з військовими та службами надаємо гуманітарну допомогу, щоб людей підтримати», – додає Малашко.
«Може рвонути»: експерти попереджають про небезпеку катастрофи на окупованій ЗАЕС
Як Росія використовує Запорізьку АЕС у війні з Україною? Якими можуть бути наслідки для ЗАЕС від руйнування Каховської гідроелектростанції? Чи можуть російські військові підірвати Запорізька АЕС і до чого це призведе, зʼясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
- Росія хоче «підірвати Запорізьку атомну електростанцію для дестабілізації в Україні», а також для того, аби «світ тиснув на Київ, вимагаючи зупинити конфлікт». Про це заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю американському телеканалу NBC News, опублікованому 16 червня. За його словами, передача Україні західної техніки невеликим партіями лише продовжує тривалість війни. Якщо військове обладнання передадуть масово, Україна швидше переможе, зазначив президент.
- Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі минулого тижня відвідав Запорізьку АЕС, аби оцінити ситуацію після руйнування Каховської гідроелектростанції. 15 червня він опублікував у Twitter відео на тлі ставка-охолоджувача ЗАЕС. Гроссі зазначив, що одним із найважливіших наслідків руйнування Каховської греблі стало зниження рівня води, яка необхідна для охолодження атомної електростанції. Для безпеки ЗАЕС важливо, щоб вода залишалася на такому рівні, як станом на 15 червня, сказав очільник МАГАТЕ.
- Наступного дня, 16 червня, Гроссі закликав «не використовувати АЕС як військову базу, не атакувати станцію та не вести вогонь з неї, а також не переривати зовнішні джерела електропостачання». Гендиректор МАГАТЕ зауважив, що присутні на Запорізькій АЕС експерти постійної місії МАГАТЕ будуть моніторити дотримання цих принципів та інформуватимуть міжнародну спільноту.
- У російській компанії «Росенергоатом» заявили, що ядерну безпеку на Запорізькій АЕС начебто буде забезпечено у повному обсязі після руйнування греблі Каховської ГЕС. Про це 14 червня повідомило інформаційне агентство ТАСС із посиланням на заяву радника гендиректора «Росенергоатому» Рената Карчаа.
- Представник російської окупаційної адміністрації захопленої частини Запорізької області Володимир Рогов 17 червня у своєму телеграм-каналі написав, що інспектори МАГАТЕ під час візиту Гроссі на Запорізьку АЕС начебто намагалися сфотографувати російські оборонні споруди та блокпости і відправити знятий матеріал. Але їм це не вдалося, стверджує Рогов, оскільки «російські
- Тим часом Росія зупинила автоматичну передачу даних з датчиків радіаційного моніторингу на Запорізькій АЕС, повідомив 14 червня на брифінгу виконувач обов'язків голови Державної інспекції з ядерного регулювання України Олег Коріков. За його словами, цю інформацію в ручному режимі передають представники МАГАТЕ. «Це неприйнятно і є порушенням вимог ядерної та радіаційної безпеки», – сказав Коріков.
Садовий: руйнування у Львові незначні, всі об’єкти функціонують
Міський голова Львова Андрій Садовий в ефірі Радіо Свобода повідомив, що руйнування в місті внаслідок російського удару 20 червня є «незначними».
«Думаю, що ми їх до кінця дня виправимо. Комунальні служби, ДСНС спрацювали достатньо оперативно. Трохи вікна повилітали, але в цілому Львів продовжує жити нормальним життям. Це не те, що люди мають у Запоріжжі чи Херсоні, де атаки щодня. Львів не кожного дня атакований. Це життя, треба будти готовим. Слава Богу, що ніхто не постраждав і немає поранених», – сказав міський голова в ефірі програми «Свобода. Ранок».
«Не вистачає засобів ППО» – Ігнат розповів, чому «шахеди» долетіли до Львова
Україні не вистачає засобів протиповітряної оборони, щоб захистити усю територію від російських атак, тому випущені російськими силами дрони Shahed-136/131 вночі долетіли до Львова. Про це в етері Радіо Свобода сказав речник командування Повітряних Сил України ЗСУ Юрій Ігнат.
«Хто літав Україною літаком, дивився з віконечка, міг побачити, яка в нас прекрасна і велика держава. І покрити усі напрямки тими системами, які сьогодні є, зенітно-ракетними комплексами – великого та середнього радіусу дії – неможливо. Сьогодні ППО розміщене там, де це найбільш потрібно, захищаючи великі міста, інфраструктурні об’єкти, об’єкти атомної енергетики і лінію фронту. Не вистачає банально засобів ППО, і це ще м’яко кажучи, для того, щоб покрити Україну ковпаком, як це зробила держава Ізраїль», – сказав Ігнат в ефірі програми «Свобода Ранок».
Через нічну атаку РФ на Київщині пошкоджені кілька будинків і нежитлові споруди – ОВА
Росія атакувала Київщину дронами у декілька хвиль – є пошкодження нежитлових споруд та декількох приватних будинків, повідомив голова обласної військової адміністрації Руслана Кравченка.
«Ворог атакував Київщину дронами в декілька хвиль. Повітряна тривога тривала більше 4 годин. За оперативною інформацією, внаслідок атаки на території одного із районів пошкоджено нежитлові споруди та декілька приватних будинків. Крім того, через падіння уламків зафіксовано горіння трав’яної підстилки», – написав він у телеграмі.
Жертв та постраждалих немає.
Читайте також – Повітряні сили про удар РФ: знищено 32 із 35 дронів
Вночі 20 червня в більшості регіонів України було оголошено повітряну тривогу. Київська міська військова адміністрація повідомила, що в повітряному просторі навколо Києва сили протиповітряної оборони виявили і знищили близько 20 безпілотників, запущених Росією.
Про влучання внаслідок російського удару повідомили представники влади Запоріжжя і Львова. У Запоріжжі цілями удару стали комунікації, майно і техніка сільськогосподарського і фермерського господарства, а також популярного місця відпочинку, повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко. Голова Львівської ОВА Максим Козицький повідомив, що, за попередніми даними, у Львові є влучання в об’єкт критичної інфраструктури.
Засновник російського угруповання найманців – ПВК «Вагнер» – Євген Пригожин вдався до чергової навмисної спроби підірвати авторитет офіційної військової влади, заявила розвідка Великої Британії.
«19 червня 2023 року власник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин заявив, що чекає відповіді від Міноборони Росії щодо «контракту» власної розробки, який він передав у міністерство за три дні до цього. Це сталося після ультиматуму, висловленого Міноборони Росії «Вагнеру» й іншим «добровольчим формуванням», щодо підписання контрактів із відомством до 1 липня 2023 року», – нагадали у розвідці.
Там зауважили, що, хоча зміст документа Пригожина не був оприлюднений, «акт його передачі підвищує ставки та, швидше за все, є черговою навмисною спробою підірвати авторитет офіційної військової влади».
У ЗСУ повідомили про збиття ще одного російського Ка-52
У Повітряних силах ЗСУ повідомили про збиття ще одного російського гелікоптера Ка-52.
«Ще мінус один «Алігатор». Близько 23:00 19 червня на Донецькому напрямку підрозділом зенітних ракетних військ Повітряних Сил знищено ударний вертоліт Ка-52», – йдеться у повідомленні.
Читайте також: У Повітряних силах ЗСУ розповіли деталі збиття російських вертольотів
Від початку повномасштабного вторгнення РФ, кажуть у Генштабі, українські війська збили понад 300 російських вертольотів. Російська сторона про втрати своєї техніки не повідомляє.
У Львові повідомляють про зміну маршруту трамваїв через обстріли
У Львові через ранкові обстріли три трамваї змінили маршрут, повідомив міський голова Андрій Садовий.
«Трамвайні маршрути 3 і 9 закоротили до Академії мистецтв, а трамвайний маршрут №4 їде через вулицю Городоцьку», – написав він у телеграмі.
Крім того, за його словами, на ці маршрути випустили на кілька трамваїв менше, щоби не збільшувати трафік.
У Повітряних силах Збройних сил України повідомили, що Росія в ніч на 20 червня запустила 35 іранських дронів «Шахед» по Україні, 32 із яких збили сили ППО.
Повітряні сили про удар РФ: знищено 32 із 35 дронів
Українські військові в ніч на 20 червня збили 32 із 35 запущених Росією ударних безпілотників, повідомило командування Повітряних сил Збройних сил України.
«У ніч на 20 червня 2023 року противник завдав удару іранськими баражуючими боєприпасами Shahed-136/131 по військових та інфраструктурних об’єктах України. Пуски здійснювались північного та південного напрямків – Брянська область і східне узбережжя Азовського моря», – йдеться в повідомленні.
У Повітряних силах уточнили, що 30 «Шахедів» знищили сили і засоби Повітряних сил, ще два – підрозділи Сухопутних військ.