Росія втратила на війні ще 670 військових та 12 танків – нові дані Генштабу ЗСУ
Росія внаслідок повномасштабної війни проти України втратила близько 219 170 своїх військових, 670 з яких загинули за останню добу, повідомив Генеральний штаб ЗСУ вранці 17 червня.
Серед інших втрат Росії у війні там навели такі:
- танки – 3977 (+12)
- бойові броньовані машини – 7706 (+23)
- артилерійські системи – 3834 (+22)
- РСЗВ – 609 (+3)
- засоби ППО – 364
- літаки – 314
- гелікоптери – 302 (+1)
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3364 (+7)
- крилаті ракети – 1211 (+12)
- кораблі/катери – 18
- автомобільна техніка та автоцистерни – 6557 (+38)
- спеціальна техніка – 520 (+1)
Днями журналісти російської служби Бі-Бі-Сі і видання «Медіазона» на підставі дослідження відкритих джерел встановили імена 25 218 російських військових, убитих на війні в Україні. Самі дослідники вказують, що реальна кількість втрат «безперечно вища, ніж встановлені нами цифри».
Вони вважають, що втрати російської сторони могли перевищити 50 тисяч осіб. «Безповоротні втрати Росії з урахуванням тих, хто вибув через поранення чи смерть, можуть становити щонайменше 225 тисяч осіб», – додали ЗМІ.
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Зведення Генштабу: впродовж доби відбулось 36 бойових зіткнень
Армія РФ зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – впродовж минулої доби там відбулось 36 бойових зіткнень, йдеться в ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України.
«Протягом минулої доби ворог завдав чергового ракетного удару по Київщині - задіяв 6 аеробалістичних ракет Х-47 «Кинджал» та 6 крилатих ракет «Калібр». Силами та засобами протиповітряної оборони Повітряних Сил та Сухопутних військ Збройних Сил України усі 12 ракет було знищено», – зазначать українські військові.
Крім того, в Генштабі повідомили, що протягом доби армія РФ завдала 33 авіаційних удари та здійснила 59 обстрілів із реактивних систем залпового вогню, постраждали люди.
«Авіація сил оборони за добу завдала 17 ударів по районах зосередження особового складу противника. Також наші воїни знищили ворожий ударний вертоліт Ка-52 та сім розвідувальних БпЛА оперативно-тактичного рівня», – розповіли в Генштабі ЗСУ.
Також відомо, що підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби «уразили пункт управління, три райони зосередження особового складу противника, п’ять артилерійських підрозділів на вогневих позиціях, чотири станції радіоелектронної боротьби та ще два важливих об’єкти противника».
Єврейська конфедерація України за участі головного рабина Києва та України Якова Дова Блайха виступила із заявою після чергових висловлювань президента РФ Володимира Путіна на адресу українського президента Володимира Зеленського.
«Володимир Путін, виступаючи на Петербурзькому економічному форумі, посилаючись на своїх «друзів-євреїв», назвав президента України Володимира Зеленського не євреєм, а ганьбою нації, який потурає неонацизму. І вкотре наголосив на необхідності проведення в Україні так званої «денацифікації». У зв'язку з цим хочемо заявити: Перше. Володимир Зеленський – лідер, який показав приклад мужності своєму народові та всьому світу… Друге. У сучасній Україні неонацизму немає. Тим паче, на державному рівні… Третє. Про звинувачення українців у злочинах часів Голокосту. Хочемо нагадати, що Україна є четвертою у світі країною за кількістю Праведників народів світу (люди, які рятували євреїв під час Голокосту) – 2 691 особа, за даними Яд Вашем. За даними ж українських дослідників, українців-праведників налічується понад 15 тисяч», – йдеться у заяві.
Представники української єврейської спільноти кажуть, що можна наводити ще багато аргументів, які спростовують наративи російської пропаганди. А як люстрацію так званої «денацифікації» на сайті Єврейської конфедерації України, яка супроводжує заяву, показали фото зруйнованої російським обстрілом Менори у меморіалі «Дробицький Яр» на околицях Харкова.
16 червня на засіданні Петербурзького економічного форуму президент РФ Володимир Путін заявив, що його «друзі-євреї» буцімто називають президента України Володимира Зеленського «ганьбою єврейського народу».
Путін уже не вперше проводить паралелі між нацистами, які здійснили Голокост під час Другої світової війни, і українською владою, очолюваною Володимиром Зеленським, євреєм за етнічним походженням. Путін також називає «денацифікацію» України метою повномасштабної війни, розпочатої ним у лютому 2022 року.
У травні 2022 року Путіну довелося просити вибачення перед головою уряду Ізраїлю за слова міністра закордонних справ Сергія Лаврова про євреїв і антисемітизм.
Понад рік тому під час інтерв’ю італійському телебаченню Лаврова запитали, як Росія могла заявляти, що їй потрібно «денацифікувати» Україну, коли президент країни Володимир Зеленський є євреєм.
Захищаючи позицію президента Росії Володимира Путіна щодо «денацифікації» України, Лавров сказав, що єврейське коріння президента України Володимира Зеленського не підриває позиції Путіна.
«Коли кажуть: «Що це за нацифікація, якщо ми євреї?», я думаю, що Гітлер теж мав єврейське походження, то це нічого не означає», – сказав Лавров італійському Rete 4 через італійського перекладача. «Вже давно ми чуємо, як мудрий єврейський народ каже, що найбільші антисеміти – це самі євреї», – додав Лавров.
3 травня 2022 року МЗС Росії опублікувало статтю «Про антисемітизм», звинувативши Ізраїль у підтримці «неонацистського режиму в Києві». Наступного дня речниця відомства Марія Захарова заявила, що ізраїльські найманці воюють в Україні «пліч-о-пліч з бойовиками «Азова».
У центрі російського Бєлгорода запалала багатоповерхівка
У центрі російського міста Бєлгород у суботу вночі виникла пожежа у житловій багатоповерхівці.
«У Бєлгороді горить покрівля житлового будинку у районі Свято-Троїцького бульвару. За попередніми даними, пожежа виникла в котельні, розташованій на даху. На місці працюють пожежні розрахунки», – написав у Telegram губернатор регіону В’ячеслав Гладков.
Що стало причиною пожежі наразі невідомо. Із кадрів, які поширюють у мережі, видно, що будинок висотний із панорамним оглядом, а з охопленого вогнем даху падають будівельні конструкції. Радіо Свобода не може перевірити автентичність відеоконтенту із мережі.
Останнім часом влада Бєлгородської області РФ повідомляє про часті і посилені обстріли території регіону. Україна заперечує пряму відповідальність за атаки. Росія ж атакує Україну з прикордонної Бєлгородської області вже понад 15 місяців.
Резніков сподівається, що українські пілоти освоять F-16 за чотири місяці
Міністр оборони Олексій Резніков сподівається, що українські пілоти зможуть освоїти західні літаки F-16 не за шість місяців, як передбачено, а швидше.
«Усі публічно обговорюють, скільки часу потрібно українським пілотам, щоби освоїти F-16. Звучить усім відомий період: після тестування наших двох пілотів у Сполучених Штатах вважається, що до шести місяців буде достатньо. Я оптимістично дивлюся на те, що наші досвідчені пілоти з їхнім бажанням та прагненням, мабуть, полетять швидше. Я маю на увазі не просто полетять, а вільно: із маневром, уночі, у парі. Я гадаю, за чотири місяці це реалістично. Я так вважаю, бо ми вміємо дивувати», – сказав Резніков в інтерв’ю телеканалу «Настоящее Время» (проєкт Радіо Свобода з участю «Голосу Америки»).
Він навів приклад, що коли були на навчання артекіпажів на системах «Цезар», то, за стандартами, необхідно було щонайменше три місяці для навчання екіпажу, а «наші хлопці освоювали ці системи за три тижні». Системи ППО «Петріот», каже Резніков, – стандартний час підготовки екіпажу становить десять місяців, українсткі ж військові навчилися за десять тижнів.
«Просто відчуйте різницю: три місяці – три тижні, десять місяців – десять тижнів. Тому я впевнений, що пілоти полетять швидше за шість місяців. Однак не може пілот літати самостійно. Йому потрібні інженери, техніки, обслуговування, зброярі, заправники тощо. Це найскладніша техніка. Ось цей курс навчання, він довший, ніж чотири місяці. І якщо у нас є пілоти, які говорять англійською мовою, і швидше це освоять, то інженерів та техніків дещо менше. А це ж спеціальна технологія, це не просто поговорити та замовити бургер у «Макдональдсі». Паралельно потрібно готувати інфраструктуру: потрібно підготувати для цього аеродроми, підготувати укриття, обслуговувати», – зазначив міністр оборони.
Резніков каже, що насамперед треба дочекатися програми навчань, про затвердження якої було домовлено 15 червня на полях «Рамштайну».
«Писатиметься програма тренувальна, чітко писатиметься, будуть чітко зрозумілі всі етапи, і ми приблизно розумітимемо, коли за задумом інструкторів вони зрозуміють, що готові. Ось коли я побачу цю програму, я зможу сказати скільки це займе місяців. Бо якщо зараз очікування – це , а за шість місяців не полетить літак, нам скажуть: «Зрада», – додав міністр.
Після завершення 13-го засідання Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн» 15 червня міністр оборони США Ллойд Остін повідомив, що Нідерланди та Данія поінформували про плани навчання українських пілотів на F-16. Міністр оборони України Олексій Резніков висловив сподівання, що ще більше країн приєднаються до ініціативи навчання українських пілотів.
У Міноборони Данії повідомили, що розроблений спільно з Нідерландами план передбачає навчання українських пілотів на F-16 «на данській базі військово-повітряних сил Скрюдструп, що у Південній Ютландії – там розташовані данські винищувачі цього класу». Навчання, як зазначили у данському відомстві, має розпочатися одразу після літніх канікул.
На південному напрямку Збройні сили України ведуть активні наступальні дії на кількох ділянках одразу. Практично всюди, де українські підрозділи наступають, вони мають тактичних успіх, повідомила у Telegram заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.
«Поступово просуваються вперед. Станом на зараз (близько 10-ї вечора п’ятниці – ред.) до двох кілометрів на кожному напрямку. На деяких звільнених позиціях та населених пунктах триває процес закріплення наших військ», – повідомила Маляр.
За її словами, на Бердянському і Маріупольському напрямках армія РФ стягує війська з інших напрямків та збільшує вогневий вплив. Крім того, каже Маляр, ЗСУ стикаються з суцільним замінуванням полів.
У Міноборони наголошують: ЗСУ продовжують проводити як наступальні, так і оборонні дії та мають частковий успіх.
«На напрямках, де ми в обороні, жодної позиції не втрачено і ворог не зміг просунутись», – повідомила Маляр.
За її даними, армія РФ веде штурмові дії одразу на кількох напрямках, зокрема на Лиманському. На Бахмутському – загальна інтенсивність бойових дій дещо знизилася.
«Наші війська проводять наступальні дії на окремих ділянках, займаючи панівні висоти, лісосмуги з метою поступового витіснення ворога з підступів до Бахмута. Ворог докладає усіх зусиль, аби зупинити наступальні дії наших сил оборони. На сході противник зараз тримає значну кількість сил, які продовжує нарощувати, переміщаючи на Бахмутський напрямок додаткові підрозділи з інших напрямків», – повідомила заступниця міністра оборони.
Останніми днями Міноборони повідомляє, що українські військові продовжують рухатися вперед на всіх напрямках фронту. «Наш рух уперед – це найважливіше», – сказав за підсумками «військового кабінету» 16 червня президент Володимир Зеленський.
У червні Збройні сили України звільнили на Донеччині села Макарівка, Нескучне, Благодатне та Сторожове, а в Запорізькій області – села Новодарівка, Левадне та Лобкове.
Зеленський повідомив про засідання «військового кабінету» та «окремі кроки»
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що у п’ятницю з представниками військового командування та розвідки провів засідання «військового кабінету».
«Військовий кабінет. Наші командувачі – генерали Сирський, Тарнавський, Залужний, Шаптала. І наші командири на конкретних напрямках активних дій – поки не називаю прізвищ, усьому свій час. Наш рух уперед – це найважливіше. Кожен наш воїн, кожен наш новий крок, кожен метр звільненої від ворога української землі – це найважливіше. І був Буданов… Окремі кроки», – сказав Зеленський у вечірньому відеозверненні.
Інших деталей зустрічі Зеленський не вказав.
Раніше сьогодні командувач Сухопутних військ Олександр Сирський казав, що бійці ЗСУ ведуть наступальні дії на окремих напрямках, «займаючи панівні висоти, лісосмуги з метою поступового витіснення ворога з підступів до Бахмута».
Напередодні у Міноборони України повідомляли, що українські військові продовжують рухатися вперед на всіх напрямках фронту.
У червні Збройні сили України звільнили на Донеччині села Макарівка, Нескучне, Благодатне та Сторожове, а в Запорізькій області – села Новодарівка, Левадне та Лобкове.
Перші потужні удари українських військ з метою деокупації Криму можуть бути завдані по логістичних і об’єктах Чорноморського флоту Росії на окупованому півострові, припустив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров в інтерв’ю Радіо Свобода.
«Перші удари найпотужніші сучасними ракетами або іншими видами зброї (це хай вирішують українські військові) будуть нанесені по мосту, по кораблях, по інших об’єктах Чорноморського флоту Росії. І, зрозуміло, буде перекритий той коридор суходолом, який зараз ще існує між півостровом захопленим і через окуповану частину Херсонської і Запорізької областей до території Росії», – сказав Чубаров.
За його словами, в Криму «всі усвідомлюють, що звільнення Криму – це просто проблема часу».
«Тепер вже ніхто не вірить тим байкам, що, мовляв: не хвилюйтеся, Крим (як вони казали раніше, а тепер все менше і менше) є навічно «російською землею», – зазначив голова Меджлісу.
На випадки так званої «бавовни» у Криму, каже Чубаров, люди реагують «по-різному». «Але ті, хто не прийняв і не приймає російську окупацію, а це сотні тисяч кримських татар, етнічних українців – вони підбадьорилися. Вони очікують на звільнення».
«Активізувався такий партизанський спротив. Він ще не носить характер практичних дій щоденних, але все буде залежати від того, як ЗСУ підходитимуть до Чонгару. І наші люди у Криму ще покажуть себе», – переконаний Чубаров.
За його словами, нині у «дуже великій паніці ті майже мільйон «колоністів», які незаконно поселилися в Криму».
«Вони вклали там якісь свої гроші, ресурси, купили квартири чи будинки. Вони вже думають, як їм залишати цей Крим. Не хочуть цього, але доведеться. Ну і, зрозуміло, ті, хто перейшов на службу до окупантів, зрадники – ці люди в першу чергу будуть шукати собі спасіння напередодні того, як українські війська ступлять на кримську землю», – заявив Рефат Чубаров.
Раніше підконтрольний Росії голова Криму Сергій Аксьонов заявляв, що Україна не зможе деокупувати півострів завдяки фортифікації й формуванню оборони.
Офіційний Київ заявляє, що Україна продовжує роботу заради звільнення Криму від російських окупантів та його повноцінного повернення в державну систему.
10 травня журналісти проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії опублікували інтерактивну карту Криму з 223 діючими, тимчасовими і законсервованими військовими об’єктами Росії у 10 категоріях з геолокаціями.
Серед цих об’єктів – військові аеродроми з інфраструктурою, пункти та місця базування кораблів, суден і катерів, доки, арсенали, склади озброєнь, продуктів та палива, військові містечка, військові частини, казарми, штаби і пункти управління, парки військової техніки і місця чергування ППО, полігони й навчальні центри, деякі підприємства військово-промислового комплексу, а також фортифікаційні споруди військ РФ.
Посол Пристайко закликає «дуже серйозно» поставитися до російської ядерної зброї в Білорусі
Посол України у Великій Британії Вадим Пристайко вважає, що заяву президента Росії Володимира Путіна про розміщення російської ядерної зброї в Білорусі Захід має сприймати «дуже і дуже серйозно».
Ядерне озброєння Білорусі є порушенням міжнародних домовленостей, заявив посол в інтервʼю CNN 16 червня.
На запитання, чи розглядає Україна це як загрозу з боку Путіна застосувати ядерну зброю найближчими місяцями, Пристайко сказав: «Я вважаю, що він нас усіх шантажував: українців, перш за все, а потім європейців, американців і всіх наших партнерів навколо».
Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що адміністрація президента Джо Байдена уважно стежить за ситуацією після того, як президент Володимир Путін підтвердив 16 червня, що Москва розмістила тактичну ядерну зброю в Білорусі.
На Донеччині ЗСУ збили російський вертоліт Ка-52 – Повітряні сили
Командування Повітряних сил ЗСУ повідомило про збиття у п’ятницю ввечері на Донеччині російського вертольота.
«Близько 21:00 на донецькому напрямку підрозділом Повітряних сил знищено ворожий ударний вертоліт Ка-52», – йдеться в повідомленні командування у фейсбуці.
Російська сторона про втрати техніки не повідомляє.
За даними Генштабу ЗСУ, від початку повномасштабного вторгнення РФ українські війська збили понад 300 російських вертольотів.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що руйнування Каховської ГЕС позначилося на агросекторі окупованого Криму, але питної води там наразі вистачає.
«Внаслідок підриву дамби Каховського водосховища вода тепер Північнокримським каналом не поступає, не надходить до півострова. Ця вода переважно використовувалася для аграрного сектору, для зрошення земель. І тут Крим буде відчувати проблеми. Що стосується питної води і для комунального господарства, то цього року внаслідок погодних умов водосховища в Криму заповнені. І цього року, якщо до кінця року не буде звільнений від російських окупантів Крим, води буде достатньо», – сказав Чубаров в інтерв’ю Радіо Свобода.
За його словами, «великі проблеми» на майбутнє Криму з водою все одно доведеться вирішувати.
«Бо ми думаємо про розвиток українського Криму після його звільнення. І зрозуміло, що треба буде кардинально вирішувати з водопостачанням. Чи треба буде відновлювати водопостачання через канал, а це треба будувати знову греблю. Якщо такий варіант не буде ухвалений, можливо, будуть знайдені нові технології постачання води. Можливо, це будуть величезні водогони. Але все одно дніпровська вода має і буде в Крим постачатися, бо без цього Крим не виживе», – сказав Чубаров.
Сейм Польщі ухвалив резолюцію про підтримку членства України в НАТО
Сейм Польщі (нижня палата парламенту) ухвалив резолюцію про підтримку членства України в НАТО.
«Сейм Республіки Польща ухвалив резолюцію про членство України в Північноатлантичному альянсі», – йдеться у повідомленні сейму в твітері.
Зі свого боку голова Верховної Ради Руслан Стефанчук подякував польським колегам і союзникам за «сталу підтримку України».
У Telegram-каналі Верховної Ради вказано основні тези резолюції:
- Нині Україна захищає не лише свою державність, а й спільні цінності, такі як демократія та порядок, заснований на міжнародному праві;
- Із військової точки зору вступ України до НАТО також буде вигідним для Альянсу;
- Майбутній саміт у Вільнюсі має вирішальне значення для відносин НАТО та України й має стати місцем дебатів щодо їхнього майбутнього. Процедура запрошення до Альянсу Фінляндії та Швеції може бути застосована й до України;
- Сейм Республіки Польща підтримуватиме зусилля щодо посилення політичної та практичної співпраці між Альянсом і Україною й побудови консенсусу щодо вступу України до НАТО.
15 червня Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій закликав союзників по НАТО запросити Україну до членства в Альянсі.
Минулого року Київ подав заявку на вступ до НАТО, але деякі європейські столиці побоюються встановлювати офіційні терміни членства, оскільки вторгнення Росії триває.
Гарантії безпеки є частиною поточних переговорів між лідерами НАТО щодо того, щоб Україна не зазнала нових нападів з боку Росії після закінчення війни. Це питання буде винесено на порядок денний на саміті НАТО у Вільнюсі наступного місяця.
Блінкен про ядерну зброю в Білорусі: США «не мають причин коригувати» свою позицію
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що адміністрація президента Джо Байдена уважно стежить за ситуацією після того, як президент Володимир Путін підтвердив 16 червня, що Москва розмістила тактичну ядерну зброю в Білорусі. Про це повідомляє CNN.
У США «немає причин коригувати» свою ядерну позицію, у Вашингтоні «не бачать жодних ознак» того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, заявив Блінкен на пресконференції з міністром закордонних справ Сінгапуру в Держдепартаменті. Блінкен сказав, що США залишаються відданими зобовʼязанню захищати «кожний дюйм» території НАТО.
«А щодо самої Білорусі, це лише ще один приклад того, як (фактичний правитель Білорусі Олександр) Лукашенко робить безвідповідальний, провокаційний вибір, щоб поступитися контролем над суверенітетом Білорусі проти волі білоруського народу», – сказав Блінкен.
Президент ПАР назвав «10 складових» позиції країн Африканського Союзу щодо війни в Україні
Президент ПАР Сиріл Рамафоса назвав десять основних «складових» позиції країн Африканського Союзу щодо українсько-російської війни, передає агенція «Інтерфакс-Україна» з пресконференції в Києві після зустрічі лідерів африканських країн із президентом України Володимиром Зеленським.
«Основною складовою, яку ми привезли сюди, є те, що ця війна має бути врегульована, має бути мир через переговори дипломатичним шляхом. Ми впевнені, що, рухаючись до цього миру, тому що всі війни колись закінчуються, ми віримо, що ця війна має закінчитися якнайшвидше через перемовини й дипломатичним шляхом», – сказав Рамафоса.
«Третьою складовою для нас є деескалація конфлікту. Сьогодні під час нашого візиту ми чули ракетні удари. Така діяльність не дуже добре працює для встановлення миру. Тому ми говоримо про необхідність деескалації по обидва боки, щоб мир знайшов спосіб прийти та врегулювати ситуацію», – сказав він.
«Четверте питання – суверенність держав і народів відповідно до статуту ООН, і це потрібно поважати. П’ята складова – необхідність гарантій безпеки для всіх країн. Шостою складовою є те, що обидві країни повинні забезпечити рух зернових і добрив», – сказав Рамафоса, зазначивши, що однією з причин приїзду стало те, що Африка також відчуває негативні наслідки цієї війни.
«Сьомим основним елементом є гуманітарні питання. Потрібна гуманітарна підтримка тих, хто став жертвами війни, хто страждає. Ми підтримуємо цю гуманітарну допомогу. Восьмим основним компонентом є обов’язковий обмін полоненими. Це також має включати повернення дітей. Дев’ятою складовою є післявоєнна відбудова. Має бути допомога постраждалим через війну. І десятим основним елементом для нас є те, що під час наших дискусій президент Зеленський сказав, що ми повинні йти далі, краще взаємодіяти з країнами Африки»,– заначив він.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що мирні переговори із РФ можливі тільки після повного виведення російських військ з окупованих територій.
«Сьогодні я чітко сказав неодноразово на нашій зустрічі – допустити будь-які переговори з Росією зараз, коли окупант на нашій землі, це означає – заморозити війну, заморозити біль і страждання», – сказав Зеленський на пресконференції у Києві після переговорів із делегацією лідерів країн Африканського Союзу, передає агенція «Інтерфакс-Україна».
За словами, Зеленського Росія і так «довго намагалася обдурити всіх із «Мінськом».
«Очевидно, що Росія намагається зараз повернутися до своєї старої примітивної тактики обману. Але обдурити світ у Росії більше не вийде. Обдурити Україну точно неможливо. Ще раз наголошу: потрібен реальний мир, а отже, реальне виведення російських військ з усієї нашої незалежної землі», – заявив він.
Поза тим, Зеленський також повідомив, що з лідерами Африканського Союзу йшлося про дві експортні ініціативи – Чорноморську зернову та гуманітарну – «Зерно з України».
«Ми реально допомагаємо світу і саме багатьом народам Африки, Азії, Європи зберігати соціальну стабільність і цінову передбачуваність на продовольчому ринку завдяки нашому експорту. Разом із партнерами працюємо над зерновими хабами в Африці… Постачання продовольства має бути надійно гарантоване і право кожної людини на їжу має бути забезпечене припиненням будь-яких спроб таких держав, як Росія, використовувати загрозу голоду і соціальної нестабільності для», – сказав Зеленський.
Він додав, що Росія блокує українські порти для того, щоб позбутися конкурента на ринку продовольства.
Сьогодні у Києві з візитом перебувають представники африканських країн у рамках своєї миротворчої місії. До складу делегації, зокрема, увійшли лідер Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса, президент Союзу Коморських островів Азалі Ассумані, президент Сенегалу Макі Салл, лідер Замбії Хакаінде Хічілема, прем’єр-міністр Єгипету Мустафа Мадбулі, спецпредставник президента Конго Флоран Нтсіба, спецпредставник президента Уганди Рухакана Ругунда. Представники африканських країн прибули для зустрічі з Володимиром Зеленським, перш ніж вирушать в суботу до Санкт-Петербурга, щоб зустрітися з президентом РФ Володимиром Путіним.
У Нікополі через обстріл загинув літній чоловік, поранена жінка
У Нікополі Дніпропетровської області внаслідок російського обстрілу є жертви, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
«На жаль, знову втрата… Під час останнього обстрілу Нікополя загинув 81-річний чоловік. Постраждала жінка 78 років. У неї осколкове поранення. На місці атаки працюють рятувальники», – повідомив очільник обласної влади.
Керівники окупаційної російської адміністрації Криму вже свої родини евакуювали – Чубаров
Які є підстави сподіватися, що Крим українська армія зможе звільнити до кінця року?Як Росія збирається обороняти півострів від наступу ЗСУ? Яка ситуація із постачанням води у Крим після знищення Каховської ГЕС? Як можна покарати РФ за порушення прав кримських татар? Про це Радіо Свобода поговорило із головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим.
– Пане Чубаров, що вам відомо про те, яка зараз в Криму склалася ситуація з водопостачанням внаслідок знищення греблі Каховського водосховища?
– Внаслідок підриву дамби Каховського водосховища вода тепер Північнокримським каналом не поступає, не надходить до півострова. Ця вода переважно використовувалася для аграрного сектору, для зрошення земель. І тут Крим буде відчувати проблеми.
Що стосується питної води і для комунального господарства, то цього року внаслідок погодних умов водосховища в Криму заповнені. І цього року, якщо до кінця року не буде звільнений від російських окупантів Крим, води буде достатньо.
Але все одно виникають великі проблеми на майбутнє Криму. Бо ми думаємо про розвиток українського Криму після його звільнення. І зрозуміло, що треба буде кардинально вирішувати з водопостачанням.
Чи треба буде відновлювати водопостачання через канал, а це треба будувати знову греблю. Якщо такий варіант не буде ухвалений, можливо, будуть знайдені нові технології постачання води. Можливо, це будуть величезні водогони. Але все одно дніпровська вода має і буде в Крим постачатися, бо без цього Крим не виживе.
– Деякі українські медіа повідомляють, що комунальні заклади, лікарні, які співпрацюють з окупаційною владою в Криму, просять про їхню евакуацію. Очевидно, через побоювання наступу ЗСУ. Чи ви можете це підтвердити? І якщо це так, то наскільки такі запити про евакуацію в Криму зараз масові?
– Ми знаємо точні дані про те, що вище керівництво окупаційної російської адміністрації вже свої родини евакуювали. Мова йде про очільників російських каральних служб в Криму, ФСБ, слідкоми різні, прокуратури, військові офіцери.
Ми знаємо про те, що місцеві колаборанти, з тих, хто має посади в окупованому Криму, також готуються: на російській території шукають собі житло.
І це говорить про те, що окупанти не тільки не виключають, вони усвідомлюють, що їм доведеться залишати захоплений ними Крим.
Але нас турбує те, що одночасно з тим, що вони вивозять свої сім’ї, вони звозять дітей до Криму до так званих дитячих таборів.
І буквально днями велика кількість, декілька сотень дітей Бєлгородської і Брянської областей вони привезли нібито на відпочинок до Криму. Це просто налаштовує нас на думки про те, що вони можуть прикриватися дітьми, якщо виникне питання щодо наступу.
– Тобто ви вважаєте, що це можуть бути навмисні дії Російської Федерації, а не просто початком, так би мовити, курортного сезону?
– Я не знаю, якою треба бути владою, щоб у прифронтову територію звозити дітей. А Крим сьогодні вже, безумовно, є прифронтовою територією, але вони туди привозять дітей!
США оголосили про новий пакет гуманітарної допомоги Україні
США нададуть Україні гуманітарну допомогу на 205 мільйонів доларів, повідомляє офіційний сайт Держдепартаменту.
Як заявив держсекретар Ентоні Блінкен, ці гроші призначені для забезпечення харчуванням, питною водою, медичною допомогою, послугами захисту, освіти, юридичної допомоги та звʼязку.
США надають переважно оборонну допомогу Україні. Раніше цього тижня Вашингтон оголосив про 40-ве вилучення техніки з запасів американського Міністерства оборони для України з серпня 2021 року, яке включає «ключові можливості для допомоги зусиллям України повернути свою суверенну територію та підтримку українських ППО».
Байден погоджується спростити для України шлях до НАТО – CNN
Президент США готовий усунути одну з перешкод на шляху до вступу України до НАТО, повідомляє 16 червня CNN із посиланням на обізнані джерела.
За повідомленням, Джо Байден може дозволити Києву відмовитися від ухваленого у 2008 році так званого Плану дій щодо членства в НАТО. Це програма, яку мають пройти всі члени НАТО перед вступом до альянсу. Вона передбачає консультації та практичну допомогу, що розробляються в індивідуальному порядку для кожного нового члена.
Таке спрощення процедури вступу запропонував генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ під час зустрічі з Байденом у Вашингтоні на початку тижня.
Президент України Володимир Зеленський раніше визнав, що Україна не зможе стати членом НАТО доти, доки триває війна з Росією.