Сили РФ здійснили за добу 24 авіаудари і 35 обстрілів з РСЗВ – Генштаб
Упродовж доби 16 червня російські військові здійснили 24 авіаційні удари і близько 35 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, інформує Генеральний штаб ЗСУ.
«Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – протягом доби відбулося 21 бойове зіткнення», – вказано у вечірньому зведенні.
За цими ж даними, авіація сил оборони за добу завдала 14 ударів по районах зосередження особового складу військових РФ, також українським військовим вдалося знищено три розвідувальні безпілотники оперативно-тактичного рівня.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили пункт управління, три райони зосередження особового складу противника та чотири артилерійські підрозділи на вогневих позиціях, дві станції радіоелектронної боротьби та ще два важливих об’єкти противника, інформує український Генштаб.
У Фінляндії сформована права урядова коаліція
У Фінляндії після 74 днів переговорів сформовано нову урядову коаліцію на чолі з премʼєр-міністром Петтері Орпо. Журналісти зазначають, що новий уряд стане найбільш правим від часу Другої світової війни.
Окрім Національної коаліційної партії, головою якої є Орпо, до уряду увійдуть праві популісти з партії «Істинні фіни», Шведська народна партія та християнські демократи. Представників лівих партій в уряді не буде.
Попередня голова уряду соціал-демократка Санна Марін подала у відставку у квітні. ЗМІ нагадують, що Марін була популярна на тлі боротьби з пандемією COVID-19 та підтримки Києва після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Соціал-демократична партія все одно програла вибори.
Путін підтвердив слова Лукашенка про ядерну зброю в Білорусі
Президент Росії Володимир Путін заявив, що до Білорусі вже доправлена перша партія ядерних зарядів, які планується розмістити на території країни, повідомляють російські державні агенції. Раніше про це сказав білоруський правитель Олександр Лукашенко.
«Це лише перша частина. До кінця року виконаємо завдання повністю», – заявив Путін 16 червня на Петербурзькому міжнародному економічному форумі.
Про плани розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін оголосив у березні 2023 року. Тоді ж він наголосив, що Росія своїми діями не порушить Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, оскільки не передасть цю зброю Білорусі, а лише розмістить її під своїм контролем на білоруській території.
Путін заявив, що сили РФ «під Києвом знищили пʼять комплексів Patriot»
Президент Росії Володимир Путін вважає, що російські військові знищили поблизу Києва більше комплексів Patriot, ніж їх Україна офіційно отримала. Він також повторив тезу про можливість створення «санітарного кордону» між Україною і Росією, але не розкрив, що саме має на увазі.
«Якщо ми під Києвом знищили пʼять комплексів Patriot, то невже нам важко знищити будь-яку будівлю в центрі Києва, але ми не робимо цього з певних міркувань», – заявив Путін 16 червня на Петербурзькому економічному форумі, відповідаючи на запитання про атаки безпілотників на російські території. Він відмовився публічно уточнювати, що це за міркування.
«Усі чекають, що ми почнемо кнопки натискати, але ми цього робити не будемо», – зазначив президент РФ. За його словами, атаки на Бєлгородську область і Кремль є спробою спровокувати Москву на дії у відповідь.
Путін повторив, що якщо атаки на прикордонні території РФ продовжуватимуться, Москва розгляне можливість створення «санітарного кордону».
Журналісти підтвердили загибель понад 25 з половиною тисяч російських солдатів в Україні
Станом на 16 червня вдалося підтвердити загибель 25528 російських військовослужбовців у війні з Україною. Серед них 2498 осіб – це мобілізовані росіяни. Такі дані про втрати наводять журналісти «Медіазони» спільно з російською службою Бі-Бі-Сі та командою волонтерів.
Реальна кількість втрат, на думку авторів дослідження, може бути значно більшою.
Найзначнішою категорією виявлених втрат, як і раніше, залишаються вʼязні, зазначають журналісти. Найбільше загиблих із Краснодарського краю, Свердловської та Челябінської областей, Башкирії, Бурятії та Волгоградської області.
Журналістам вдалося підтвердити загибель понад 2150 офіцерів російської армії та інших силових структур. 251 з них – у званні від підполковника та вище. Відомо також про 161 випадок загибелі військових пілотів.
За підрахунками видань, під час зимового штурму Бахмута російські війська могли втратити більше людей, ніж у перші тижні війни, коли наступ йшов одразу за декількома напрямками.
Журналісти збирають інформацію про загиблих російських військових із початку бойових дій. До моніторингу потрапляють лише ті люди, чию смерть вдалося встановити на основі відкритих джерел.
Міноборони Росії не розкриває дані про втрати особового складу та не коментує цифри, які озвучують журналісти.
До 23 зросло число потерпілих через російський обстріл Херсона
Щонайменше 23 людини постраждали через обстріл Херсона російськими військами, повідомив голова Офісу президента України Андрій Єрмак.
«Удари завдавалися по Таврійському мікрорайону, Корабельному району та центральній частині міста. Через обстріли пошкоджено медзаклад, дитсадок, супермаркет, житлові будинки, автівки, лінії електропередач. Серед постраждалих – троє дітей. Усіх постраждалих шпиталізували. Троє людей знаходяться в тяжкому стані, всі інші отримали середні або легкі травми. Укриття врятувало життя багатьом людям», – відзначив Єрмак.
«Привласнили понад мільярд гривень»: СБУ повідомила про підозру ексзаступнику міністра оборони
Служба безпеки зібрала «масштабну доказову базу», яка свідчить про корупційну діяльність колишнього заступника міністра оборони України та екскерівника Департаменту державних закупівель цього відомства, йдеться в повідомленні пресслужби.
У СБУ кажуть, що посадовці причетні до розкрадання бюджетних грошей на закупівлі бронежилетів та зимової форми для підрозділів ЗСУ, які виконують бойові завдання на фронті.
«Незаконна діяльність фігурантів завдала збитків державному бюджету України на загальну суму понад 1 млрд грн. За даними слідства, посадовці оборонного відомства організували оборудку на початку березня 2022 року. Для її реалізації вони здійснили закупівлю в іноземної фірми майже 3 тис. бронежилетів на понад 130 млн грн. При цьому понад 100 млн грн із цієї суми були привласнені учасниками оборудки», – уточнили в СБУ.
Товарознавча експертиза, ініційована СБУ встановила, що реальна ринкова вартість цих засобів захисту становить лише 25 млн грн. До того ж придбані бронежилети не відповідають заявленому класу захисту.
Також встановлено, що організатори «схеми» провели закупівлю оптової партії неякісних зимових курток і штанів для воїнів ЗСУ на загальну суму 900 млн грн. Придбане майно не відповідає вимогам використання в холодну пору року в умовах ведення інтенсивних бойових дій.
Під час обшуків за місцем роботи і проживання фігурантів виявлено документацію та інші речові докази їхньої незаконної діяльності, зазанчили в СБУ
На підставі зібраних матеріалів слідчі Служби безпеки повідомили обом колишнім посадовцям про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем),
- ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань).
«Наразі обидва зловмисники уже знаходяться під вартою за підозрою у схожих злочинах», – підсумували в СБУ.
Фігурант «справи кримських мусульман» Османов отримав 20 років ув'язнення
Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив активіста «Кримської солідарності» Ансара Османова до 20 років позбавлення волі. Про це повідомляє проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії.
Перші пʼять років він має провести у вʼязниці. «Сотні зниклих, зниклих безвісти, сотні арештів і вироків за надуманими звинуваченнями, катування невинних, вибивання неправдивих свідчень, практика прихованих свідків – по суті, це історія аналогічних доносів НКВС, насильницька депортація мусульман у далекі табори та тюрми, сотні дітей, які стали сиротами за життя батьків», – заявив активіст на засіданні в суді.
Сам термін є на два роки більшим, ніж просив для Османова прокурор і першим настільки тривалим терміном за цією категорією кримінальних справ. Найбільший термін увʼязнення до цього становив 19 років.
ОДА: через падання уламків ракет на Київщині поранено шестеро людей
Через падіння уламків ракет російської армії на Київщині 16 червня постраждали люди, серед них є дитина, повідомив голова обласної державної адміністрації Руслан Кравченко.
«На жаль, внаслідок падіння уламків в одному з населених пунктів області поранення отримали 6 осіб, серед них – одна дитина», – написав чиновник.
Він уточнив, що один з постраждалих – водій автотранспорту, який отримав поранення під час перевезення хліба. Всім пораненим наразі надають медичну допомогу, зазначив представник місцевої влади.
Також відомо, що через атаку було зруйновано вщент три приватних будинки, 13 будинків потребують капітального ремонту. Ще 15 будинків та дві будівлі мають незначні пошкодження. Усім власникам будинків влада пообіцяла надати необхідну допомогу.
Обстріл Херсона: прокуратура повідомила про 12 постраждалих
Щонайменше 12 людей, серед яких двоє дітей, постраждали внаслідок російського обстрілу Херсона, який відбувся 16 червня близько 13:00. Про це повідомляє Херсонська обласна прокуратура.
«Пошкоджено багатоповерхівку, адмінбудівлю медичного та навчального закладів, автотранспорт, лінії електропередач», – ідеться в повідомленні.
За процесуального керівництва Херсонської окружної прокуратури розпочалося досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).
Російські військові регулярно обстрілюють цивільну інфраструктуру українських міст, але Москва заперечує, що метою цих ударів є мирні жителі.
Зеленський скликає засідання РНБО: говоритимуть про готовність укриттів та корупцію в судах
Президент України Володимир Зеленський скликає на 23 червня чергове засідання Ради національної безпеки та оборони, повідомляє пресслужба відомства.
Відомо, що на засіданні планується розглянути питання подолання проявів корупції у системі правосуддя, а також будуть заслухані результати перевірки готовності до роботи стаціонарних укриттів під час відбиття повітряних атак.
Як інформують в РНБО, доповідачами на засіданні виступлять: голова Служби безпеки України Василь Малюк, міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко, міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін.
Тема перевірки укриттів була винесена на засідання РНБО не випадково. Нещодавно президент Володимир Зеленський повідомив, що була оприлюднена підсумкова доповідь щодо готовності та неготовності укриттів по всій країні, у найбільших містах і в Києві.
10 червня міністр із питань стратегічних галузей промисловості, визначений від уряду відповідальним за перевірку укриттів Олександр Камишін також казав, що «результати – невтішні». За його словами, до стану лише 15% укриттів у Києві не виникло зауважень. У КМДА днем пізніше заявили, що ситуація з непридатними укриттями чи тими, що потребують облаштування, залежить від «сфер управління». Придатним у столичній адміністрації назвали 65% укриттів і 21% – тих, що можуть бути укриттями за умови належного облаштування.
Уряд ініціював перевірку усіх укриттів в Україні після того, як внаслідок падіння уламків ракет у Києві в ніч на 1 червня загинули троє людей, з них одна дитина, ще 11 зазнали поранень. За повідомленнями очевидців, люди загинули на вулиці біля медзакладу в Деснянському районі, бо не змогли потрапити до укриття, яке, за деякими даними, було зачиненим.
«Бабусю відкинуло ударною хвилею»: зросла кількість постраждалих внаслідок ракетного удару по Києву
У Київській області внаслідок ракетного удару армії РФ, завданого 16 червня, постраждало двоє дітей та бабуся, повідомив керівник місцевої поліції Андрій Нєбитов.
«Потерпіло двоє дітей та бабуся, яку відкинуло ударною хвилею. Пошкоджено понад 30 будинків. Такі наслідки ракетного удару ворога на Київщині», – повідомив Нєбитов.
Водночас, за даними ДСНС України, внаслідок атаки в одному з районів Київської області зафіксовано падіння уламків.
Рятувальники ліквідували пожежу приватного будинку на площі 50 кв.м. Зруйновано 3 житлові будинки, 15 – пошкоджено, 2 господарчі споруди, уточнили в ДСНС.
Раніше в Офісі генерального прокурора повідомили, що внаслідок повітряної атаки в одному із районів Київщини було поранено двох людей.
Близько 11-ої 16 червня в Києві і низці областей оголосили повітряну тривогу, яка потім поширилася на всі регіони України. У Київській міській військовій адміністрації повідомили про роботу ППО на підступах до Києва. А Повітряні сили повідомили, що зафіксований запуск Росією крилатих ракет «Калібр» із Чорного моря і балістичних ракет.
Водночас, мер Києва Віталій Кличко уточнив, що в Подільському районі було чутно гучні вибухи від роботи ППО поруч зі столицею. У Києві пошкоджених об’єктів та будинків після ракетної атаки немає, каже він.
16 червня до Києва з візитом прибувають лідери африканських країн зі своєю миротворчою ініціативою. Чотири президенти і три представники мають провести переговори з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, перш ніж вирушити в суботу до Санкт-Петербурга, щоб зустрітися з російським колегою Володимиром Путіним.
В американському Інституті вивчення війни раніше зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».
Наслідки «русского мира» в селах розбитої Херсонщини (фотосвідчення)
10 березня 2022 року більша частина селищ Бериславського району були окуповані військами РФ. За період окупації, кажуть очевидці, населені пункти району постійно обстрілювалися російською артилерією. Минуло 8 місяців після звільнення цієї території Збройними силами України. Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» відвідав села району та зафіксував наслідки російської окупації.
Уряд виділив допомогу постраждалим через підтоплення на Херсонщині – Шмигаль
Уряд виділив 560 млн гривень для виплати одноразової державної допомоги постраждалим унаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції у розмірі 5 тисяч гривень на одну людину, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на початку виїзного засідання уряду, яке відбувається на Херсонщині.
Він дав доручення Міністерству соціальної політики, Міністерству з питань реінтеграції та Міністерству економіки «якнайшвидше розробити проєкт рішення про порядок використання цих коштів».
«Це потрібно для того, щоб вже у тижневий термін ми розпочали такі виплати. Одночасно проводимо перемовини з міжнародними гуманітарними організаціями щодо здійсненнями ними аналогічних виплат», – зазначив Шмигаль.
Станом на 15 червня внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції залишаються підтопленими 37 населених пунктів, із яких 20 – на окупованій території України, а це понад 1800 будинків, повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.
Руйнування дамби Каховської ГЕС, яке сталося 6 червня, спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів.
Слідчий комітет Росії створив у Білорусі військовий слідчий відділ
Слідчий комітет Росії створив у Білорусі військовий слідчий відділ. Про це, як йдеться у пресрелізі відомства, голові СКР Олександру Бастрикіну доповіли під час наради.
«У зв’язку з розташуванням підрозділів Міноборони Росії в Республіці Білорусь створено військовий слідчий відділ СК Росії з дислокацією на вказаній території», – йдеться у повідомленні.
Минулого року в жовтні Олександр Лукашенко оголосив, що домовився з президентом Росії Володимиром Путіним про розгортання спільного угруповання військ на території Білорусі. Білоруське військове відомство повідомляло, що чисельність російських військових у складі угруповання становитиме трохи менше ніж дев’ять тисяч осіб.
У березні Володимир Путін заявив, що Росія розмістить тактичну ядерну зброю в Білорусі. За його словами, Росія не передає Білорусі ядерну зброю, а розміщує свою зброю на її території.
У червні авторитарний лідер Білорусі Олександр Лукашенко розповів про прохання до президента Росії Володимира Путіна «повернути» Мінську ядерну зброю.
За його словами, «поки що» йдеться про тактичне озброєння, проте Білорусь готує майданчики і для розміщення стратегічних ракет. Із розмови Лукашенка з журналістами випливає, що він вважає, що може ухвалити рішення про застосування розміщених у країні тактичних боєприпасів.
Внаслідок повітряної атаки на Київ двоє людей отримали поранення – прокуратура
Внаслідок масованого ракетного удару армії РФ 16 червня, в одному з районів Київської області були пошкоджені житлові будинки та магазин, йдеться в повідомленні місцевої прокуратури.
«Постраждала 82-річна жінка, а також поранення отримав водій автомобіля, який їхав по автодорозі. За фактами порушення законів та звичаїв війни, обласна прокуратура розпочала досудове розслідування», – кажуть у відомстві.
Водночас, мер Києва Віталій Кличко уточнив, що в Подільському районі було чутно гучні вибухи від роботи ППО поруч зі столицею. У Києві пошкоджених об’єктів та будинків після ракетної атаки немає, каже він.
Близько 11-ої 16 червня в Києві і низці областей оголосили повітряну тривогу, яка потім поширилася на всі регіони України. У Київській міській військовій адміністрації повідомили про роботу ППО на підступах до Києва. А Повітряні сили повідомили, що зафіксований запуск Росією крилатих ракет «Калібр» із Чорного моря і балістичних ракет.
16 червня до Києва з візитом прибувають лідери африканських країн зі своєю миротворчою ініціативою. Чотири президенти і три представники мають провести переговори з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, перш ніж вирушити в суботу до Санкт-Петербурга, щоб зустрітися з російським колегою Володимиром Путіним.
В американському Інституті вивчення війни раніше зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».
Південь без Каховського водосховища. Як житиме Херсонщина і чи потрібна нова ГЕС?
Яких збитків зазнало сільське господарство на півдні України через знищення Каховської ГЕС і затоплення територій? Наскільки це вплине на економіку і продовольчу безпеку України й світу? Чи потрібно відбудовувати Каховську ГЕС і систему зрошення через потреби сільського господарства? Чи є альтернативні варіанти розвитку регіону без відновлення гідроелектростанції? Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Кулеба про удар РФ по Києву: це повідомлення Африці, що Росія хоче війни
Росія масштабним ракетним ударом по Києву передала повідомлення лідерам країн Африки, які цього дня перебувають у столиці України, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
«Путін «зміцнює довіру», завдавши найбільшого ракетного удару по Києву за останні тижні, саме під час візиту африканських лідерів до нашої столиці. Російські ракети – це повідомлення Африці: Росія хоче більше війни, а не миру», – написав він у твіттері.
За даними Повітряних сил, близько 11:00 16 червня російські війська завдали ракетного удару по Київщині крилатими ракетами «Калібр» і аеробалістичними ракетами Х-47 «Кинджал».
Усі ракети, а це шість «Кинджалів» і шість «Калібрів», були знищені силами і засобами Повітряних сил у зоні відповідальності повітряного командування «Центр», йдеться в повідомленні. Крім того, знищені два російські розвідувальні БпЛА оперативно-тактичного рівня.
Цього дня в Києві з візитом перебувають представники африканських країн у рамках своєї миротворчої місії. Чотири президенти і три представники голів держав мають провести переговори з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, перш ніж вирушити в суботу до Санкт-Петербурга, щоб зустрітися з російським колегою Володимиром Путіним.