Доступність посилання

ТОП новини
ДСНС повідомляє про 10 поранених внаслідок атаки російськими дронами по Одесі
ДСНС повідомляє про 10 поранених внаслідок атаки російськими дронами по Одесі

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Печиво «Орео», шоколад «Марабу»: у Швеції відмовляються від продукції компанії, яка досі працює в Росії

У Швеції деякі компанії та магазини почали відмовлятися від продукції корпорації Mondelez International після того, як стало відомо, що в Україні її внесли до «чорного списку» через роботу філій на території Росії.

У шведських супермаркетах, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода, біля полиць із продукцією компанії – шоколадом Marabou, Toblerone та Daim, печивом Oreo – з’явилися інформаційні повідомлення про те, що Mondelez International досі має філію у Російській Федерації, яка веде війну проти України.

«Зверніть увагу, що «Марабу» належить (компанії) Mondelez, яка у чорному списку України», – повідомляється на картках, прикріплених до прилавків із товаром.

Шведські ЗМІ публікують повідомлення, що великі споживачі відмовляються від продукції Mondelez International. Як повідомляє видання Аftonbladet, авіаперевізник Scandinavian Airlines System (SAS) оголосив, що припиняє продаж продукції Mondelez на борту своїх рейсів. За даними газети GP, компанія поромних перевезень Stena Line також відмовляється від продукції Mondelez.

За повідомленням телеканалу SVT, продуктові магазини в містах Шьорн (Tjörn) та Юмео (Umeå) відмовляються від продажу шоколаду Marabous та сиру Philadelphia, який також виробляє корпорація Mondelez.

На сторінках Mondelez International у соціальних мережах жителі Швеції ведуть дискусії: доки одні закликають до бойкоту продукції, інші пишуть, що продовжуватимуть купувати шоколад.

Компанія Mondelez International на офіційному сайті не коментує ситуацію.

Преса цитує заяву шведського відділу корпорації, що Mondelez Sweden не має прямого експорту до Росії: шоколад Marabou у РФ не виробляють, а продукцію, яка була вироблена у Росії, компанія не продає у Скандинавії.

У травні 2023 року Нацагентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло американську транснаціональну компанію з виробництва кондитерських виробів, продуктів харчування та напоїв Mondelez International до переліку міжнародних спонсорів війни, оскільки компанія не вийшла з РФ після початку повномасштабної війни.

За даними пресслужби НАЗК, на російському ринку працює ТОВ «Мондэлис Русь», що має три заводи: фабрику «Большевик», виробництво в Покрові та завод у Великому Новгороді.

Mondelez International працює в 160 країнах світу.

Ракетний удар армії РФ: на Київщині спалахнула пожежа, постраждали люди – поліція

Внаслідок ракетного удару російської армії вдень у п’ятницю, 16 червня, в одному з районів Київщини пошкоджені приватні будинки, повідомив у телеграмі начальник поліції області Андрій Нєбитов.

На місці події почалась пожежа, є постраждалі, кажуть у поліції Київської області. Зараз на місці працюють правоохоронці, медики та рятувальники.

Водночас, мер Києва Віталій Кличко уточнив, що в Подільському районі було чутно гучні вибухи від роботи ППО поруч зі столицею. У Києві пошкоджених об’єктів та будинків після ракетної атаки немає, каже він.

Близько 11-ої 16 червня в Києві і низці областей оголосили повітряну тривогу, яка потім поширилася на всі регіони України. У Київській міській військовій адміністрації повідомили про роботу ППО на підступах до Києва. А Повітряні сили повідомили, що зафіксований запуск Росією крилатих ракет «Калібр» із Чорного моря і балістичних ракет.

Мер Києва Віталій Кличко, не наводячи подробиць, повідомив про вибух у Подільському районі Києва.

16 червня до Києва з візитом прибувають лідери африканських країн зі своєю миротворчою ініціативою. Чотири президенти і три представники мають провести переговори з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, перш ніж вирушити в суботу до Санкт-Петербурга, щоб зустрітися з російським колегою Володимиром Путіним.

В американському Інституті вивчення війни раніше зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».

Біля Києва знову збили шість «Кинджалів» й інші ракети і БПЛА – ЗСУ

У небі біля Києва вдень 16 червня, за попередніми даними, збили шість аеробалістичних ракет «Кинджал», шість крилатих ракет «Калібр» і два розвідувальних безпілотники, повідомили Повітряні сили Збройних сил України.

«Масована комбінована повітряна атака по Києву. Ворог застосував одночасно балістичні, крилаті ракети і БпЛА… Інформація щодо жертв чи руйнувань наразі не надходила», – заявили, зі свого боку, в Київській міській військовій адміністрації.

Там наголосили, що існує «велика ймовірність» повторних ракетний атак найближчим часом, і закликали не ігнорувати оголошення про повітряну тривогу.

Близько 11-ої 16 червня в Києві і низці областей оголосили повітряну тривогу, яка потім поширилася на всі регіони України. У Київській міській військовій адміністрації повідомили про роботу ППО на підступах до Києва. А Повітряні сили повідомили, що зафіксований запуск Росією крилатих ракет «Калібр» із Чорного моря і балістичних ракет.

Мер Києва Віталій Кличко, не наводячи подробиць, повідомив про вибух у Подільському районі Києва.

Пізніше він уточнив, що в Подільському районі «було чутно гучні вибухи від роботи ППО поруч зі столицею».

«У Києві пошкоджених обʼєктів, будинків після ракетної атаки немає», – написав мер у телеграмі.

16 червня до Києва з візитом перебувають лідери африканських країн зі своєю миротворчою ініціативою. Чотири президенти і три представники мають провести переговори з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, перш ніж вирушити в суботу до Санкт-Петербурга, щоб зустрітися з російським колегою Володимиром Путіним.

В американському Інституті вивчення війни раніше зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».

Як повідомили в Генштабі ЗСУ 15 червня, Кремль продовжує віддавати «злочинні накази» про ураження інфраструктурних об’єктів у глибині території України, і лише протягом двох тижнів червня війська РФ застосували понад 140 ракет різних типів і більш ніж 250 ударних БПЛА.

У Повітряних силах ЗСУ 16 травня вже повідомляли про збиття одночасно шести російських «Кинджалів».

Російські військові експерти неодноразово стверджували і далі продовжують говорити, що збити російську гіперзвукову ракету «Кинджал», зокрема і сучасними американськими комплексами Patriot, неможливо. До травня 2023 року ракети «Кинджал» в Україні справді не збивали.

«Суд» над полоненими «азовцями» в Росії є «воєнним злочином» – Центр громадянських свобод

Суд, який відбувається в російському Ростові-на-Дону над полоненими бійцями батальйону «Азов», є «воєнним злочином», зазначила в ефірі Радіо Свобода правозахисниця, голова Центру громадянських свобод та лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук. Правозахисниця стверджує, що Росія порушує міжнародне гуманітарне право.

«Військові є військовополоненими і, власне, мають привілей комбатанта і, відповідно до міжнародного гуманітарного права, заборонено проводити суди над військовими, за те що вони брали участь в бойових діях. Коли ми подивимось, у чому їх звинувачують, то ми зрозуміємо що їх судять саме за це. Їх судять за те, що вони захищали Україну, захищали людей і захищали наш демократичний вибір», – стверджує Матвійчук в ефірі програми «Свобода.Ранок».

Вона пояснює: «воїнам Національної гвардії України інкримінують участь у терористичній організації та спробі захопити владу, що не відповідає дійсності. Окрім того – російська сторона ще й незаконно утримує цивільних».

«Їм інкримінують участь у терористичній організації. Напевно так Росія бачить Національну гвардію України і всі Збройні сили України. А також (інкримінують – ред.) участь у спробі захопити владу, і це зрозуміло тому що Росія вважає окуповані українські території російською територією. Коли ми говоримо про цивільних, то їх Росія взагалі не мала права затримувати. Є досить обмежені підстави для затримання цивільних, і точно утримувати більше того часу, коли з’ясовується наскільки вони становлять небезпеку. Тут є очевидним воєнний злочин» , – пояснює правозахисниця.

Напередодні Центр громадянських свобод офіційно звернувся до Міжнародного Комітету Червоного Хреста, однак відповіді ще не отримав і офіційної реакції не було. Олександра Матвійчук вважає, що міжнародне право не працює у російської сторони.

«Є право, а є реалії життя. В наших реаліях право не працює. Стосовно права – військовополонені можуть йти на обмін, і тут, очевидно, що після отримання вироку відкриється «вікно можливостей» для того, щоби інтенсифікувати перемовини по цим людям, яких ми бачимо: зморених і замучених. А цивільні люди взагалі не мають йти на обмін, вони мають бути звільнені негайно без будь-яких умов і якихось затримок. Ми в ситуації, коли Росія чхає на міжнародне право і на всі рішення міжнародних організацій», – розповідає правознавиця.

Агенція Associated Press повідомила, що в російська влада почала судовий процес над 22 українськими військовополоненими, членами батальйону «Азов». Вони потрапили в полон у травні 2022 року. В Росії їх звинувачують у тероризмі.

За інформацією AP, серед 22 обвинувачених захисників «Азовсталі» – вісім жінок. За даними агентства, військовополонених можуть засудити на терміни від 15 років до довічного ув’язнення.

Згодом радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк засудив Росію за проведення судового засідання над 22 українськими військовополоненими і назвав це воєнним злочином.

В офісі Павела пояснили, що означають його слова про необхідність нагляду за росіянами на Заході

В офісі президента Чехії Петра Павела пояснили, що означає «режим суворого моніторингу» за росіянами, що живуть на Заході, про який Павел сказав в інтерв’ю Радіо Свобода.

Речниця офісу в коментарі Радіо Свобода сказала, що значна більшість жителів Росії підтримує президента Володимира Путіна, агресію проти України і навіть напади на цивільні цілі.

«Враховуючи ці обставини, це було б повним провалом наших власних служб безпеки і загрозою для безпеки наших власних громадян, якби ці служби не приділяли підвищеної уваги російській громаді, яка проживає в нашій країні», – сказала речниця Павела Маркета Регакова в електронному листі Радіо Свобода.

Вона додала, що це стосується не кожної окремої людини, а «тих, хто становить фактори ризику».

Напередодні в інтерв’ю Радіо Свобода Павел сказав, що хоча співчуває росіянам, які виїхали з РФ і стикаються з труднощами через рішення Москви розпочати повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року – рішення, яке вони, ймовірно, не підтримують, – «коли триває війна, заходи безпеки щодо російських громадян повинні бути суворішими, ніж у звичайний час».

«Всі росіяни, які живуть в західних країнах, мають більше бути під наглядом, порівняно з минулим. Бо вони є громадянами країни, яка веде агресивну війну. Мені шкода цих людей, але з іншого боку, коли ми подивимось у минуле, то коли почалася Друга світова війна, то всі японці, які жили у Сполучених Штатах, були під суворим наглядом. Це просто ціна війни», – сказав президент Чехії.

Як заявила його речниця, згадка про японських громадян у США під час Другої світової війни «була зроблена в контексті того, що обмежувальні заходи щодо громадян ворожих країн не є чимось новим і застосовувалися в минулому, хоча й у більш жорсткий спосіб».

За її словами, президент не сказав, що цього слід дотримуватися зараз, і жодним чином не мав на увазі «інтернування чи будь-які види переслідувань».

Табори інтернованих, які були оточені колючим дротом і охоронялися солдатами США, були засновані під час Другої світової війни президентом Франкліном Д. Рузвельтом для людей японського походження. Близько 120 000 людей, більшість з яких були американськими громадянами, постраждали від цього кроку, за який уряд США відтоді вибачився і виплатив репарації на суму понад 1,6 мільярда доларів.

Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Москва заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території. Від самого початку Кремль називає війну «спеціальною операцію».

25 грудня 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив, що причиною війни проти України є політика «опонентів Москви», тоді як метою Росії є «об’єднання російського народу». У цьому контексті він заявив, що 99,9% росіян готові «покласти все» на користь країни.

За даними російського «Левада-центру», 73–75% росіян підтримують воєнні дії Росії в Україні.

Зеленський пояснив, для чого Росія хоче підірвати Запорізьку АЕС

Росія хоче підірвати Запорізьку атомну електростанцію для дестабілізації в Україні, а також для того, аби «світ тиснув на Київ, вимагаючи зупинити конфлікт», зазначив президент Володимир Зеленський в інтерв’ю американському телеканалу NBC News.

За словами Зеленського, «передача Україні західної техніки невеликим партіями лише продовжує тривалість російсько-української війни».

«Якщо нам масово передадуть військове обладнання, яке зараз перебуває на балансі у наших партнерів, ми швидше переможемо», – додав президент.

16 червня голова Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Ґроссі заявив, що ситуація на Запорізькій атомній електростанції в Україні після руйнування Каховської дамби є «серйозною», але зазначив, що вживаються заходи для стабілізації ситуації.

Ґроссі 15 червня прибув на окуповану Росією атомну електростанцію як голова інспекційної місії на тлі зростання занепокоєння щодо безпеки найбільшої АЕС в Європі.

Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.

Руйнування дамби Каховської ГЕС, яке сталося 6 червня, спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів.

Кличко повідомив про вибух у Подільському районі Києва

Міський голова Києва Віталій Кличко повідомив про вибух у Подіському районі міста.

«Вибух у столиці. В Подільському районі. На Київ ще летять ракети», – написав він у телеграмі, не наводячи подробиць.

Перед цим у Київській міській військовій адміністрації повідомили про роботу ППО на підступах до Києва.

На даний час у Києві і всіх областях України оголосили повітряну тривогу. Повітряні сили повідомили, що зафіксований запуск Росією крилатих ракет «Калібр» із Чорного моря.

«Декілька ракет типу «Калібр» прямують на Північ! Загроза застосування балістичного озброєння Центр, Схід, Захід», – йдеться в повідомленні Повітряних сил.

16 червня до Києва з візитом прибувають лідери африканських країн зі своєю миротворчою ініціативою. Чотири президенти і три представники мають провести переговори з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, перш ніж вирушити в суботу до Санкт-Петербурга, щоб зустрітися з російським колегою Володимиром Путіним.

В американському Інституті вивчення війни раніше зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».

Як повідомили в Генштабі ЗСУ 15 червня, Кремль продовжує віддавати «злочинні накази» про ураження інфраструктурних об’єктів у глибині території України, і лише протягом двох тижнів червня війська РФ застосували понад 140 ракет різних типів і більш ніж 250 ударних БПЛА.

На Бахмутському напрямку бійці ЗСУ «займають панівні висоти» – Сирський

Армія РФ намагається чинити «відчайдушний опір» наступу українських військових на Бахмутському напрямку, повідомив командувач Сухопутних військ Олександр Сирський.

За словами генерала, обстановка в смузі відповідальності Східного угруповання військ «залишається напруженою».

Сирський зазначив, що бійці ЗСУ ведуть наступальні дії на окремих напрямках, «займаючи панівні висоти, лісосмуги з метою поступового витіснення ворога з підступів до Бахмута».

Військовий також уточнив, що «попри наступ ЗСУ на півдні та втрату території і населених пунктів на цьому напрямку, противник продовжує переміщувати окремі найбільш боєздатні частини на Бахмутський напрямок, поєднуючи ці дії з потужним артилерійським вогнем та ударами штурмової і армійської авіації по позиціях українських військ».

Також, за інформацією Сирського, армія РФ «стабільно втрачає техніку під Бахмутом».

Ввечері 12 червня в Міністерстві оборони України повідомили результати просування українських військ на Бахмутському напрямку за тиждень. «За минулий тиждень на Бахмутському напрямку просування військ: лівий фланг – 1,5 км, правий фланг – 3,5 км», – написала написала заступниця міністра оборони Ганна Маляр у телеграмі.

За її словами, війська звільнили 16 квадратних кілометрів української території.

Перед цим речник Східного угруповання військ Збройних сил Сергій Череватий заявив, що на Бахмутському напрямку бійці ЗСУ продовжують контратакувати «там, де є можливості». За його словами, українські війська «на флангах пройшли від 250 до 700 м, посунувши ворога».

У червні Збройні сили України звільнили на Донеччині села Макарівка, Нескучне, Благодатне та Сторожове, а в Запорізькій області – села Новодарівка, Левадне та Лобкове.

КМВА: на підступах до Києва працює ППО

Київська міська військова адміністрація повідомила про роботу протиповітряної оборони в області.

«В області, на підступах до Києва працює ППО. Перебувайте в укриттях до відбою повітряної тривоги», – йдеться в повідомленні КМВА у телеграмі.

У Києві і більшості областей України оголосили повітряну тривогу. Повітряні сили повідомили, що зафіксований запуск Росією крилатих ракет «Калібр» із Чорного моря.

«Декілька ракет типу «Калібр» прямують на Північ! Загроза застосування балістичного озброєння Центр, Схід, Захід», – йдеться в повідомленні Повітряних сил.

16 червня до Києва з візитом прибувають лідери африканських країн зі своєю миротворчою ініціативою. Чотири президенти і три представники мають провести переговори з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, перш ніж вирушити в суботу до Санкт-Петербурга, щоб зустрітися з російським колегою Володимиром Путіним.

В американському Інституті вивчення війни раніше зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».

Як повідомили в Генштабі ЗСУ 15 червня, Кремль продовжує віддавати «злочинні накази» про ураження інфраструктурних об’єктів у глибині території України, і лише протягом двох тижнів червня війська РФ застосували понад 140 ракет різних типів і більш ніж 250 ударних БПЛА.

На тлі повітряної тривоги зафіксовано пуски «Калібрів» із Чорного моря – ЗСУ

Повітряні сили Збройних сил України повідомили, що зафіксували пуски крилатих ракет «Калібр» із Чорного моря.

Перед цим оперативне командування «Південь» повідомило, що російське корабельне угруповання в Чорному морі зменшене до семи кораблів, зокрема, на бойовому чергуванні залишається один надводний ракетоносій, споряджений вісьмома «Калібрами».

«Загроза ракетного удару залишається актуальною. Не ігноруйте сигнали повітряної тривоги», – заявили військові.

У низці областей України і в Києві оголошена повітряна тривога.

16 червня до Києва з візитом прибувають лідери африканських країн зі своєю миротворчою ініціативою. Чотири президенти і три представники мають провести переговори з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, перш ніж вирушити в суботу до Санкт-Петербурга, щоб зустрітися з російським колегою Володимиром Путіним.

В американському Інституті вивчення війни раніше зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».

Як повідомили в Генштабі ЗСУ 15 червня, Кремль продовжує віддавати «злочинні накази» про ураження інфраструктурних об’єктів у глибині території України, і лише протягом двох тижнів червня війська РФ застосували понад 140 ракет різних типів і більш ніж 250 ударних БПЛА.

Ковальов каже, що ЗСУ в районі Вугледара «мають успіх на деяких ділянках»

У районі міста Вугледар Збройні сили України «мають успіх на окремих ділянках». Про це в ефірі Радіо Свобода 16 червня розповів пресофіцер 112 бригади ТРО Андрій Ковальов.

«Щойно, буквально сьогодні ми отримали інформацію про успішний наступ і відбиття ворога в районі Вугледара. В ході проведення штурмових дій біля Вугледара закріпилися на досягнутих рубежах. Підрозділи ЗСУ ведуть успішні наступальні дії в районі, східніше населеного пункту Ступочки на Донеччині, витіснили російських окупантів із займаних позицій», – сказав Ковальов у коментарі програмі «Свобода.Ранок».

Окрім того, за словами Ковальова, основний наступ ЗСУ зараз відбувається на Бердянському, Маріупольському та Бахмутському напрямках – «там тривають важкі бої».

«Зокрема, ЗСУ минулої доби і сьогодні (15 та 16 червня – ред.) ведуть успішні наступальні дії в районі Новоданилівки-Роботиного у Запорізькій області та Левадного-Старомайорськ на Донеччині. А там, де українські підрозділи перебувають в обороні, жодної позиції вони не втратили», – розповів пресофіцер.

У червні Збройні сили України звільнили на Донеччині села Макарівка, Нескучне, Благодатне та Сторожове, а в Запорізькій області – села Новодарівка, Левадне та Лобкове.

Харківські випускники: шкільний вальс посеред війни

Випускний вальс – між повітряними тривогами. У Харкові випускники однієї зі шкіл станцювали свій прощальний вальс не у школі, як мріяли, а просто неба.

Їхня школа, як і всі навчальні заклади Харкова закрита, а учні переведені на дистанційне навчання. У місті постійна небезпека російських ракетних та артилерійських обстрілів. Але старшокласники вирішили не відмовлятися від мрії про випускний шкільний вальс. І станцювали його у центрі, на Майдані Свободи, у перерві між постійними повітряними тривогами.

Четверо цивільних загинули, 13 поранені через обстріли РФ у трьох областях за добу і вночі – ОВА

Двоє людей загинули, ще двоє – зазнали поранення минулої доби на Херсонщині через російські обстріли, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

«За минулу добу противник здійснив 54 обстріли, випустивши 223 снаряди з мінометів, артилерії, «Градів», безпілотників, авіації, також завдали ракетних ударів. По місту Херсон ворог випустив 37 снарядів. Російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області», – написав він.

Пізніше Прокудін додав, що в ніч на 16 червня російська армія накрила вогнем із реактивної і ствольної артилерії Новоберислав, там загинуло подружжя.

«Ворог вів прицільний обстріл житлових будинків. Через влучання в одну з осель загинуло подружжя. Жінка загинула на місці, чоловіка намагалися врятувати лікарі, однак від отриманих поранень він помер дорогою до лікарні», – написав Прокудін.

Голова Донецької ОВА Павло Кириленко, зі свого боку, повідомив, що за 15 червня через обстріли з боку російських військ були поранені 10 жителів регіону.

За словами голови Запорізької ОВА Юрія Малашка, вранці 16 червня загарбники вдарили по Оріхову: постраждав 55-річний чоловік, його шпиталізували.

«Ворог здійснив 71 обстріл 14 населених пунктів області: 61 з артилерії по Гуляйполю, Залізничному, Новодарівці, Білогір’ю та 10 з РСЗВ по Левадному, Ольгівському, Червоному, Кам’янському та інших прифронтових селах. Додалося 24 повідомлення про руйнування житла та майна людей», – написав він у телеграмі.

Про нічні обстріли також повідомив голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.

«Цієї ночі агресор цілив по Марганецькій громаді Нікопольського району. Знову бив з важкої артилерії», – написав він.

За словами голови ОВА, загиблих і постраждалих немає.

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов також повідомив, що минулої доби російські війська продовжували обстрілювати прикордонні та прифронтові населені пункти Харківського, Куп’янського та Чугуївського районів області.

«У с. Липці Харківського району внаслідок мінометного обстрілу пошкоджено вікна житлового будинку та дві господарські споруди. Внаслідок обстрілу м. Куп’янськ пошкоджено два житлових будинки, залізнична зупинка та господарча будівля, сталася пожежа. За добу постраждалих серед цивільного населення Харківщини не зафіксовано», – написав він у телеграмі.

Російські військові регулярно обстрілюють українські міста, але заперечують, що метою їхніх атак є цивільні обʼєкти.

Україна дізналась місце перебування 11 полонених, яких РФ передала Угорщині – Котенко

Україні вдалося встановити місце перебування полонених військовослужбовців, яких утримують на території Угорщини, повідомив уповноважений з питань осіб зниклих безвісти Олег Котенко.

«Завдяки злагодженій роботі команди уповноваженого було встановлено, що на території Угорщини на даний час перебуває 11 захисників України, яких країна-агресор утримувала як військовополонених», – повідомив Котенко.

За його словами, наразі встановлено прізвища полонених, маршрут їхнього переміщення до Угорщини, а також повідомлено їхніх родичів та відповідні правоохоронні органи.

«Слід зазначити, що до цього часу про 7 з 11 наших громадян, місце утримання яких було встановлено, взагалі не було жодних відомостей», – зауважив Котенко.

Він додав, що до повернення захисників на територію України, вони продовжують обліковуватись як зниклі безвісти за особливих обставин в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Віцепрем’єр-міністр Угорщини Жолт Шем’єн минулого тижня повідомив, що групу українських військовополонених із Закарпаття 8 червня Росія передала Угорщині на її прохання.

«Все це є жестом Російської православної церкви щодо Угорщини, цим люди завдячують своєю свободою», – сказав Жолт Семьєн atv.hu, але не розкрив подробиць.

11 українських військовополонених угорського походження, якщо і були відправлені до Угорщини, то без відома Києва. Офіційний Київ заявив, що український уряд «не був поінформований про перемовини між угорською та російською сторонами щодо звільнення українських військовополонених».

Також на сайті РПЦ опублікували таке повідомлення: «8 червня з благословення патріарха Московського і всієї Русі Кирила за посередництва Російської православної церкви в рамках міжцерковної співпраці на прохання угорської сторони відбулася передача Угорщині групи українських військовополонених закарпатського походження, які брали участь у бойових діях».

10 червня представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Андрій Юсов заявив, що в України немає інформації про те, що факт передачі українських полонених Російською православною церквою Угорщині дійсно відбувся і що ці люди на свободі.

Російська армія активно перекидає підрозділи на схід – Ковальов

Російська армія перекидає свої підрозділи з різних напрямків на схід України, щоб посилити лінію оборони, повідомив в ефірі Радіо Свобода пресофіцер 112 бригади ТРО Андрій Ковальов. Зокрема, за його словами, напередодні з півдня перебазували один із десантно-штурмових підрозділів російської армії.

Як повідомив Ковальов, це відбувається, тому що російська армія відчуває потенціал наступальної операції з боку ЗСУ.

«Це швидше пов’язано з тим, що вони відчувають «дірки» в обороні, де просідають сили, і тому намагаються перекидати ці підрозділи для посилення оборони», – сказав Ковальов у коментарі програмі «Свобода.Ранок».

У Генштабі ЗСУ раніше заявили, що російські військові і надалі зосереджують основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, де протягом минулої доби відбулося понад 30 бойових зіткнень.

Ввечері 15 червня заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, що українські військові продовжують рухатися вперед на всіх напрямках фронту.

«На сході ворог продовжує концентрувати значну кількість сил і засобів та підтягує резерви з інших напрямків. Зокрема, з півдня на схід був переміщений ворожий підрозділ десантно-штурмових військ», – сказала вона.

«Виснажені, наче з концтабору» – Синельник про «судилище» над «азовцями» в Росії

У російському Ростові-на-Дону розпочали так звані суди над бійцями батальйону «Азов». Серед 22-х осіб – вісім жінок. Їх звинувачують у терористичній діяльності проти Росії. Їм усім загрожує від 15 років до довічного ув’язнення. Наступне судове засідання призначили на 28 червня.

Вони потрапили в полон у травні 2022 року, коли командири підрозділів, які перебували на «Азовсталі», отримали наказ від вищого військового командування – зберегти життя особового складу. Російська влада визнала батальйон «Азов» терористичним угрупованням.

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк засудив Росію за проведення судового засідання над 22 українськими військовополоненими і назвав це воєнним злочином.

Представниця Асоціації родин захисників «Азовсталі» Євгенія Синельник в етері програми «Свобода. Ранок» (проєкт Радіо Свобода) зауважила, що слід звернути увагу Червоного Хреста та інших організацій на зовнішній вигляд українських полонених, над якими в РФ розпочали судовий процес. Вона також додала, що у російському полоні наразі перебуває близько 700 бійців бригади «Азов», а загалом у «почесному полоні» – 1900 українських бійців.

Президент ПАР прибув в Україну в рамках миротворчої місії африканських лідерів

Президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса прибув в Україну.

«Президент ПАР Сиріл Рамафоса прибув на залізничну станцію Немішаєве в Україні і був прийнятий спеціальним представником України з питань Африки і Близького Сходу послом Максимом Субхом і послом Південної Африки в Україні Андре Гроневальдом», – ідеться в повідомленні пресслужби президента ПАР у твіттері.

Рамафоса прибув до України як член миротворчої місії кількох африканських країн. Він є одним із очільників їхньої делегації. Завтра він має вирушити до російського Санкт-Петербурга.

Під час поїздок члени делегації проведуть зустрічі з президентами України і Росії Володимиром Зеленським і Володимиром Путіним.

Раніше агентство Reuters повідомило, що лідери країн Африки планують запропонувати призупинити дію ордера на арешт президента Росії Володимира Путіна, виданого Міжнародним кримінальним судом у Гаазі – у рамках їхньої ініціативи щодо припинення війни РФ проти України.

Журналісти агентства ознайомилися з чернеткою плану, яку африканські лідери хочуть запропонувати для «вибудовування довіри» між учасниками потенційних мирних переговорів. У списку є пропозиції щодо виведення тактичної ядерної зброї Росії з білоруської території, відведення російських військ і полегшення санкційного режиму, запровадженого проти Москви.

Крім того, пропонують впровадити «безумовні» заходи щодо експорту зерна і добрив.

План передбачає, що за першими кроками мирної ініціативи може з’явитися угода про припинення бойових дій, яка має супроводжуватися переговорами між Росією і країнами Заходу.

Раніше посол України в ПАР Любов Абравітова заявила, що президент Володимир Зеленський «дуже чітко дав зрозуміти», що жодних переговорів між Києвом та Москвою не буде доти, доки російські війська не залишать територію України «в межах її міжнародно визнаних кордонів».

У травні президент ПАР заявив, що український президент Володимир Зеленський і російський лідер Володимир Путін погодилися прийняти місію африканських лідерів для обговорення потенційного мирного плану врегулювання «російсько-українського конфлікту».

Гуменюк назвала причину збільшення інтенсивності обстрілів Херсонщини

Армія РФ повернулась на колишні позиції, які були підтоплені внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції, тому інтенсивність обстрілів знову зросла, повідомила речниця Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк в ефірі телемарафону.

«Зокрема, вночі на 16 червня їх (обстрілів армії РФ – ред.) було близько 40 в нашій зоні відповідальності. Для нічного періоду це досить висока інтенсивність», – сказала Гуменюк.

Речниця додала, що російські військові повертають мінометні розрахунки на позиції, «хоча зараз ворожі війська здебільшого використовують важку артилерію та реактивні системи залпового вогню».

«Поява таких одиниць на тих позиціях, які були полишені ними, нами не залишається непоміченою. І за минулу добу ми відмінусували три великі гармати, які завдавали удару великими калібрами по правому берегу», – зазначила вона.

Руйнування дамби Каховської ГЕС, яке сталося 6 червня, спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів.

Якщо на контрольованій українською владою території регіону евакуація ведеться за посередництва рятувальників, поліції, військових і волонтерів, то на окупованих територіях ситуація складна. У Генштабі ЗСУ 12 червня повідомили, що в затопленій Голій Пристані Херсонської області російські окупанти дозволяють евакуацію громадян України тільки після «отримання хабаря», при цьому знищують паспорти та свідоцтва про народження та інші документи українського зразка. Військові кажуть, що місцевих мешканців переселяють до окупованого Криму та російського Краснодару.

Перевірити ці дані з інших джерел не є можливим.

Російські військові регулярно обстрілюють українські міста, але заперечують, що метою їхніх атак є цивільні обʼєкти.

В ОГП повідомили про зростання кількості дітей, поранених через агресію Росії

В Україні станом на ранок 16 червня внаслідок повномасштабної збройної агресії Росії, за офіційною інформацією ювенальних прокурорів, кількість поранених дітей зросла до 1019, повідомив Офіс генпрокурора. Число загиблих дітей залишилося незмінним – 488.

«15 червня внаслідок обстрілу ворогом села Білокопитове Сумської області постраждали троє хлопчиків віком 9, 10 та 12 років», – йдеться в повідомленні.

У прокуратурі наголосили, що ці цифри – не остаточні, триває робота з їх встановлення в місцях ведення бойових дій, на окупованих і звільнених територіях.

Напередодні Сумська обласна військова адміністрація повідомила, що внаслідок обстрілів Сумщини російськими військовими 15 червня постраждали троє дітей. В ОВА також уточнили, що впродовж дня в області було зафіксовано 98 вибухів.

Управління верховного комісара ООН із прав людини станом на 5 червня підтвердило загибель 8 983 і поранення 15 442 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. В ООН наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.

В Асоціації родин захисників «Азовсталі» підрахували, скільки бійців перебуває у російському полоні

У російському полоні наразі перебуває близько 700 бійців бригади «Азов», розповіла представниця Асоціації родин захисників «Азовсталі» Євгенія Синельник в ефірі Радіо Свобода.

«Зараз озвучу загалом гарнізон Маріуполя. Тому що всі вони виходили з 16-го по 20 травня за наказом в «почесний полон». Наразі залишилося близько 1 900 бійців. Це суміжні. Це і бригада «Азов», і Нацгвардія, і ЗСУ, і морська піхота, і інші», – уточнила вона.

Синельник наголосила, що слід звернути увагу Червоного Хреста та інших організацій на зовнішній вигляд українських полонених, над якими в РФ розпочали судовий процес.

«Хлопці виснажені, хлопці виглядають так, начебто вони з концтабору. Ми бачимо, що в деяких йдуть як рани, які загоїлися. Тобто ми сумніваємося, що там взагалі якась медична допомога і обстеження були», – каже представниця Асоціації родин захисників «Азовсталі».

Синельник зазначила, що за її інформацією, там, де перебувають полонені «відсутня будь-яка гігієна, будь-яке гідне ставлення до них, будь-які санітарні умови, вони на найнижчому рівні».

Агенція Associated Press повідомила, що в російська влада почала судовий процес над 22 українськими військовополоненими, членами батальйону «Азов». Вони потрапили в полон у травні 2022 року. В Росії їх звинувачують у тероризмі.

За інформацією AP, серед 22 обвинувачених захисників «Азовсталі» – вісім жінок. За даними агентства, військовополонених можуть засудити на терміни від 15 років до довічного ув’язнення.

Згодом радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк засудив Росію за проведення судового засідання над 22 українськими військовополоненими і назвав це воєнним злочином.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG