Доступність посилання

ТОП новини
ДСНС повідомляє про 10 поранених внаслідок атаки російськими дронами по Одесі
ДСНС повідомляє про 10 поранених внаслідок атаки російськими дронами по Одесі

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Російський генерал Горячев «майже напевно» загинув на півдні України – розвідка Британії

Російський генерал-майор Сергій Горячев «майже напевно» загинув під час удару по командному пункту 12 червня 2023 року або близько цієї дати на півдні України, заявила розвідка Великої Британії.

«Горячев був начальником штабу 35-ої загальновійськової армії збройних сил Росії. Оскільки призначений командувач 35-ої загальновійськової армії генерал-лейтенант Олександр Санчик, як повідомляється, заповнював прогалини у вищому штабі, існує реальна можливість того, що Горячев був виконувачем обов’язків командувача армією під час загибелі», – йдеться в повідомленні.

У розвідці наголосили, що Горячев став першим підтверджено вбитим російським генералом в Україні з початку 2023 року.

«Це продовжує історію війни, яка була водночас важкою і суперечливою для 35-ої загальновійськової армії: у березні 2022 року елементи армії були присутні під час різанини цивільних у Бучі, а в червні 2022 року сили були в основному знищені під Ізюмом», – йдеться в повідомленні, яке цитує Міністерство оборони Великої Британії.

Цього тижня російські джерела заявили, що Горячев загинув у Запорізькій області в результаті українського ракетного удару. ISW нагадує, що раніше повідомляв про інші підрозділи Східного військового округу РФ, включаючи підрозділи 58-ої загальновійськової армії та 5-ої загальновійськової армії, які діяли на заході Запорізької області.

У Міноборони Росії дані про загибель генерала не коментували. А Сили оборони України ще уточнюють інформацію про ймовірну загибель начальника штабу 35-ої загальновійськової армії збройних сил Росії генерал-майора Сергія Горячева, повідомив 13 червня речник Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень.

На початку цього року газета «Ніккей» із посиланням на дані японської розвідки, отримані у співпраці з розвідувальними службами США і Європи, повідомила, що понад 20 російських генералів загинули під час бойових дій в Україні з лютого минулого року.

Масова загибель високопоставлених офіцерів є незвичайною для Заходу і може вказувати на слабкість російської армії, йдеться у публікації. Список втрат у матеріалі не наводиться, імена загиблих не названі.

Росія про свої втрати у війні останнім часом не повідомляє.

Суд над «азовцями» в Росії – воєнний злочин?

  • «Іде дуже серйозне протистояння» – так заступниця Міноборони України Ганна Маляр каже про ситуацію на фронті. І пояснює, що оборонні і наступальні дії тривають нині на різних напрямках. Агенція Reuters в той же час пише, що Україна задіяла тільки 3 з 12 бригад у контрнаступі й вирішальні бої – ще попереду. Яка ситуація на фронті? Скільки території на разі звільнили українські захисники?

Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» о 9:00 на @Радіо Свобода:

  • Відбулася 13-та зустріч у форматі «Рамштайн». Безпека українського неба – одна з головних тем. Партнери України домовилися посилювати протиповітряну оборону. Обіцяють нові пускові установки й ракети до них. Головні висновки зустрічі та чи говорили про F16, розкаже кореспондентка Радіо Свобода Зоряна Степаненко. Дочекайтеся.
  • У Росії почали судити бійців батальйону «Азов». Серед 22-х осіб – вісім жінок. Їх звинувачують у терористичній діяльності проти Росії. Хто ці люди? Чи зможуть їх повернути через обмін полоненими. Що на них очікує після так званих «вироків» та чи вважати це судилище воєнним злочином?
  • Після трагедії на Херсонщині через знищення російськими силами Каховської ГЕС волонтери лише до Львова евакуювали понад півтори тисячі котів і собак. Чотирилапих рятували із затоплених будівель, тепер вони проходять реабілітацію та чекають на нових господарів. Подробиці покажемо скоро у сюжеті.

Генштаб про втрати РФ за добу: 590 військових, 10 танків, 24 БПЛА

Росія внаслідок повномасштабної війни проти України втратила близько 218 500 своїх військових, 590 з яких загинули за останню добу, повідомив Генеральний штаб ЗСУ вранці 16 червня.

Серед інших втрат Росії у війні там навели такі:

  • танки ‒ 3965 (10 – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 7683 (+16)
  • артилерійські системи – 3812 (+19)
  • РСЗВ – 606 (+2)
  • засоби ППО ‒ 364
  • літаки – 314
  • гелікоптери – 301
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3357 (+24)
  • крилаті ракети ‒ 1199
  • кораблі /катери ‒ 18
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 6519 (+13)
  • спеціальна техніка ‒ 519.

Днями журналісти російської служби Бі-Бі-Сі і видання «Медіазона» на підставі дослідження відкритих джерел встановили імена 25 218 російських військових, убитих на війні в Україні. Самі дослідники вказують, що реальна кількість втрат «безперечно вища, ніж встановлені нами цифри».

Вони вважають, що втрати російської сторони могли перевищити 50 тисяч осіб. «Безповоротні втрати Росії з урахуванням тих, хто вибув через поранення чи смерть, можуть становити щонайменше 225 тисяч осіб», – додали ЗМІ.

Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.

Голова МАГАТЕ назвав ситуацію на ЗАЕС «серйозною»

Голова Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Ґроссі заявив, що ситуація на Запорізькій атомній електростанції в Україні після руйнування Каховської дамби є «серйозною», але зазначив, що вживаються заходи для стабілізації ситуації.

Ґроссі 15 червня прибув на окуповану Росією атомну електростанцію як голова інспекційної місії на тлі зростання занепокоєння щодо безпеки найбільшої АЕС в Європі. Минулого тижня прорив дамби зменшив подачу води, яку електростанція використовує для запобігання перегріву своїх реакторів.

Про візит Ґроссі, який був перенесений на добу з міркувань безпеки, 15 червня повідомила українська атомна енергетична компанія «Енергоатом» у телеграмі.

«Ще кілька годин тому я не був впевнений, чи зможу я приїхати сюди й відвідати АЕС», – сказав Ґроссі, описуючи поїздку як «надзвичайно складну», але «важливу».

За словами голови МАГАТЕ, він зміг побачити ставок-охолоджувач АЕС, і там «було достатньо води». Він наголосив, що хоче, щоб світ «знав про небезпеку» того, що може статися «велика аварія».

Після завершення інспекції конвой Ґроссі був змушений ненадовго зупинитися через стрілянину, але безпосередня небезпека конвою не загрожувала, повідомив Reuters речник МАГАТЕ. Подробиці цього інциденту невідомі.

Ґроссі, який провів переговори з президентом Володимиром Зеленським у Києві 13 червня, висловив занепокоєння тим, що окупована Росією АЕС опинилася у «відносно небезпечній ситуації» як через прорив дамби, так і через початок контрнаступу України.

Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.

В ISW пояснили, чому Росія розмістила ракетний комплекс «Бал» біля кордону України

Російські війська, ймовірно, перемістили у Брянську область РФ дивізіон берегового ракетного комплексу «Бал» у рамках своїх зусиль із компенсації нестачі високоточних боєприпасів, заявили в американському Інституті вивчення війни (ISW).

«Російські війська вже давно перепрофільовують різні ракетні системи, такі як зенітно-ракетні системи С-300, для ураження наземних цілей і компенсації нестачі високоточних боєприпасів, тому, ймовірно, вони розгорнули систему берегової оборони в області, яка не має виходу до моря», – йдеться в повідомленні.

Напередодні заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов повідомив, що російські війська перемістили у Брянську область РФ дивізіон берегового ракетного комплексу «Бал», у зв’язку з чим зростає загроза ударів по території семи областей України ракетами типу Х-35.

«Противник збільшує кількість тактичних груп ракетних військ у прикордонних із Україною районах. За наявними даними, в Брянську область переміщено дивізіон берегового ракетного комплексу «Бал». У зв’язку з цим зростає загроза завдання противником ударів ракетами типу Х-35, дальність стрільби якої дозволяє уражати об’єкти на території Житомирської, Київської, Полтавської, Черкаської, Чернігівської, Сумської та Харківської областей», – сказав він на брифінгу 15 червня.

За словами Громова, Кремль продовжує віддавати «злочинні накази» про ураження інфраструктурних об’єктів у глибині території України, і лише протягом двох тижнів червня загарбники застосували більше ніж 140 ракет різних типів і понад 250 ударних БПЛА. «На даний час агресор зосередився на цілях, пов’язаних із логістикою, промисловими об’єктами, а також нафто- і газозабезпеченням», – сказав Громов.

За його словами, сили протиповітряної оборони України від початку цього місяця змогли знищити 74% випущених Росією крилатих ракет і 60% безпілотників.

Російські війська активізували удари по Україні, зокрема по Києву, від початку травня, застосовуючи при цьому ракети і безпілотники.

В американському Інституті вивчення війни зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».

Африканські країни запропонують призупинити ордер МКС на арешт Путіна – Reuters

Лідери країн Африки планують запропонувати призупинити дію ордера на арешт президента Росії Володимира Путіна, виданого Міжнародним кримінальним судом у Гаазі. Такий захід може бути передбачений в їхній ініціативі щодо припинення війни РФ проти України, повідомило агентство Reuters.

Журналісти агентства ознайомилися з чернеткою плану, яку африканські лідери хочуть запропонувати для «вибудовування довіри» між учасниками потенційних мирних переговорів. У списку є пропозиції щодо виведення тактичної ядерної зброї Росії з білоруської території, відведення російських військ і полегшення санкційного режиму, запровадженого проти Москви.

Крім того, пропонують впровадити «безумовні» заходи щодо експорту зерна і добрив.

Місія африканських лідерів планує 16 червня відвідати Київ, а наступного дня – Москву, зустрівшись там із президентами України і Росії. Делегацію очолюють президент Сенегалу Макі Салл і президент ПАР Сиріл Рамафоса, до неї входять лідери ще кількох африканських держав і прем’єр-міністр Єгипту.

План передбачає, що за першими кроками мирної ініціативи може з’явитися угода про припинення бойових дій, яка має супроводжуватися переговорами між Росією і країнами Заходу.

Раніше посол України в ПАР Любов Абравітова заявила, що президент Володимир Зеленський «дуже чітко дав зрозуміти», що жодних переговорів між Києвом та Москвою не буде доти, доки російські війська не залишать територію України «в межах її міжнародно визнаних кордонів».

У травні президент ПАР заявив, що український президент Володимир Зеленський і російський лідер Володимир Путін погодилися прийняти місію африканських лідерів для обговорення потенційного мирного плану врегулювання «російсько-українського конфлікту».

У Генштабі заявили про знищення дронів, які Росія запустила по Україні вночі

Сили протиповітряної оборони знищили іранські дрони, які Росія запустила по Україні в ніч на 16 червня, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

«Сьогодні вночі Російська Федерація завдала чергового авіаційного удару по Україні – задіяла два іранських ударних БпЛА типу Shahed. Усі дрони знищено протиповітряною оброною», – йдеться в повідомленні.

У командуванні Повітряних сил згодом уточнили, що два іранських ударних БпЛА Shahed-136/131 були знищені на південному напрямку – в Миколаївській області.

У Генштабі також нагадали, що протягом минулої доби загарбники завдали п’ять ракетних ударів, застосувавши крилаті ракети Х-101/Х-555 та Х-59. Крім того, російські війська завдали понад 60 авіаційних ударів, здійснили понад 80 обстрілів із реактивних систем залпового вогню по позиціях українських військ і населених пунктах.

«На жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення, пошкоджено промислові об’єкти в Кривому Розі Дніпропетровській області, житлові будинки та адміністративна інфраструктура на Херсонщині», – йдеться в повідомленні.

У командуванні зазначили, що ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається «дуже високою».

Крім того, за даними Генштабу, українські військові минулої доби знищили 20 іранських ударних БпЛА типу Shahed-131/136, БпЛА оперативно-тактичного рівня «Орлан-10» і ще три розвідувальних безпілотники.

Пізно ввечері 15 травня в Україні було зафіксовано рух безпілотників-камікадзе типу Shahed.

Повітряні сили ЗСУ заявили, що «шахеди» рухаються по південному напрямку.

В американському Інституті вивчення війни зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».

Як повідомили в Генштабі ЗСУ 15 червня, Кремль продовжує віддавати «злочинні накази» про ураження інфраструктурних об’єктів у глибині території України, і лише протягом двох тижнів червня війська РФ застосували понад 140 ракет різних типів і більш ніж 250 ударних БПЛА.

Фігурантові справи про витік секретних документів Пентагону висунули звинувачення

Військовослужбовцю Національної гвардії США Джеку Тейшейрі, підозрюваному в організації витоку секретних документів Пентагону, висунули офіційні звинувачення.

Як повідомило Міністерство юстиції США, присяжні, які розглянули докази, подані слідством, 15 червня схвалили обвинувальний документ, що складається із шести пунктів. Його звинувачують у незаконному зберіганні й розповсюдженні секретних документів, пов’язаних із національною обороною. Тейшері у разі визнання винним може загрожувати 60-річне ув’язнення.

Тейшейру арештували у квітні після того, як у соціальних мережах з’явилися фотокопії десятків секретних документів Пентагону з інформацією про воєнну допомогу країн НАТО Україні, з оцінкою російських втрат під час вторгнення в Україну, з даними американської розвідки про стан російської армії, з іншою інформацією щодо різних країн.

За даними американської преси, секретні документи опинилися в соціальних мережах після того, як 21-річний Тейшейра показав їх партнерам із закритого чату для геймерів, щоб похвалитися доступом до державних секретів.

В обвинувальному висновку також містяться звинувачення, які були раніше висунуті Тейшейрі. Він перебуває у попередньому ув’язненні з моменту арешту.

Данія навчатиме українських льотчиків на F-16 на своїй авіабазі – Міноборони

Українські льотчики навчатимуться на винищувачах F-16 на території Данії, із відповідною пропозицією виступив міністр оборони країни Троельс Лунд Поульсен на полях міністерської зустрічі країн НАТО в Брюсселі.

За словами очільника Міноборони Данії, розроблений спільно з Нідерландами план передбачає навчання українських пілотів на F-16 «на данській базі військово-повітряних сил Скрюдструп, що у Південній Ютландії – там розташовані данські винищувачі цього класу».

Він додав, що «сподівається на підтримку інших країн, аби Данія і Нідерланди змогли представити більш конкретний план на саміті НАТО у липні у Вільнюсі». Також відомо, що навчання має розпочатися одразу після літніх канікул.

Проте, це не означає, що влада Данії «вже вирішила передати Україні свої винищувачі F-16», каже чиновник.

«Ми ще дуже далекі від того, щоб ці літаки потенційно стали бойовими в українських Повітряних силах. За моїми оцінками, підготовка займе щонайменше шість місяців», – сказав Поульсен, додавши, що до питання передання винищувачів повернуться вже після навчання.

26 травня у Міноборони казали, що українські військові потребують близько 48 одиниць винищувачів F-16, аби звільнити українські території від російських військ.

Раніше міністр ВПС США Френк Кендалл заявив, що для поставки винищувачів F-16 до України знадобиться «у найкращому разі кілька місяців».

Після зустрічі президента США Джо Байдена і президента України Володимира Зеленського 21 травня стало відомо, що Байден обговорив підтримку Сполученими Штатами спільних зусиль із союзниками та партнерами щодо навчання українських пілотів управлінню винищувачами четвертого покоління, такими як F-16.

Резніков запевнив, що Україна побудувала і розвиває «надійну систему ППО»

Завдяки допомозі країн-партнерів, Україна вже змогла побудувати «надійну систему протиповітряного захисту» і продовжує її розвивати, розповів міністр оборони України Олексій Резніков.

За словами очільника оборонного відомства, українські захисники мають «найрозвиненіші у світі» системи Patriot, NASAMS IRIS-T та SAMP/T.

«Наступний рівень – це інші системи – «Кроталі», «Гепарди», а також радянські, які ми все ще маємо, і аж до ручних ПЗРК (переносний заненітно-ракетний комплекс – ред.), тобто системи різної дальності дії», – зазначив він.

Міністр також висловився щодо факту створення «літакової коаліції», що розпочинається з тренування українських пілотів.

«Але ми вже точно знаємо, що у нас будуть літаки як частина протиповітряної оборони, говорить про те, що ця система продовжує розвиток», – підкреслив Резніков.

Також глава Міноборони розповів, що під час зустрічей у Брюсселі пролунали зобов’язання від країн-партнерів щодо «продовження забезпечення України необхідними ракетами та системами запуску».

«Вже цього місяця або протягом наступних місяців ми зможемо отримати перші системи Hawk, яких у нас ще не було, і відповідне обладнання та ракети до них. Отже, ППО у нас розвивається. Я знову повторив партнерам, що протиповітряна оборона є першим пріоритетом», – сказав він.

15 червня в Брюсселі проходило 13-те засідання Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн».

Як повідомив за підсумками засідання міністр оборони США Ллойд Остін, декілька країн виступили зі новими зобов’язаннями щодо надання військової допомоги Києву. Зокрема, Канада виділила ще один пакет на 500 млн дол, що включатиме понад 200 ракет ППО. Нідерланди та Данія поінформували про плани навчання українських пілотів на F-16. Також Данія, Нідерланди, Великобританія та Сполучені Штати підтвердили спільну поставку в Україну сотень ракет ППО.

Міністр оборони України Олексій Резніков сказав, що задоволений результатами зустрічі. Він висловив сподівання, що ще більше країн приєднаються до ініціативи навчання українських пілотів, а також анонсував створення «IT-коаліції» в рамках «Рамштайну». Втім деталей з цього приводу поки немає.

Іспанія передасть ЗСУ бронетранспортери, польовий госпіталь та відремонтовані Leopard 2

Україна отримає від Іспанії 20 бронетранспортерів, польовий госпіталь, а також танки Leopard 2A4, які перебували на ремонті, повідомляє пресслужба міністерства оборони країни.

За словами голови Міноборони Іспанії Маргарити Роблес, два десятки бронетранспортерів для Збройних сил України прибудуть з Іспанії до Польщі вже 19 червня – таким чином, ця партія додасться до вже поставлених в Україну 40 БТР.

Також очільниця оборонного відомства Іспанії заявила, що чотири танки Leopard 2A4, які були на ремонті, також будуть передані українській стороні.

Окрім того, очікується передача польового шпиталю Role 2 plus. Перед тим, як його доставлять в Україну, військові ЗСУ в Іспанії пройдуть навчання, запевнили в Міноборони.

Наприкінці травня у Пентагоні повідомили, що перша група з близько 400 українських військових вже розпочала навчання в Німеччині на американських танках M1 Abrams.

На початку червня президент України Володимир Зеленський повідомляв, що продовжується підготовка рішення про створення коаліції бойових літаків «Небесного щита України» на наступній зустрічі у форматі «Рамштайн».

Зафіксовано рух «шахедів»: Повітряні сили ЗСУ попереджають про небезпеку

Пізно ввечері 15 травня в Україні було зафіксовано рух безпілотників-камікадзе типу «Shahed», повідомляють Повітряні сили ЗСУ.

Українські військові кажуть, що «шахеди» рухаються по південному напрямку. Станом на 23.50 в Херсонській та Миколаївській областях оголошено повітряну тривогу.

«Прямуйте в укриття!» – закликали в Повітряних силах.

В американському Інституті вивчення війни зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».

Як повідомили в Генштабі ЗСУ 15 червня, Кремль продовжує віддавати «злочинні накази» про ураження інфраструктурних об’єктів у глибині території України, і лише протягом двох тижнів червня війська РФ застосували понад 140 ракет різних типів і більш ніж 250 ударних БПЛА.

У Конгресі США представили проєкт закону про конфіскацію активів Росії. Зеленський відреагував

У Конгресі США представили законопроєкт, який би дозволив використовувати заморожені активи Росії для допомоги Україні, повідомляє Комітет з питань міжнародних відносин Сенату США.

Зазначається, що закон має дозволити «надати додаткову допомогу Україні з використанням активів, заарештованих у Центрального банку Російської Федерації та інших суверенних активів РФ».

«Після року, коли Росія веде повномасштабну війну проти України, російські суверенні активи на суму понад 300 мільярдів доларів залишаються замороженими по всьому світу», – зазначив сенатор США Джим Ріш.

Сенатор США Шелдон Вайтхаус додав, що «будуть потрібні сотні мільярдів доларів, щоб відновити економіку України, тому за ці руйнування має платити Росія та її диктатор Володимир Путін».

Законодавці пропонують, щоб Конгрес вжив заходів і «заборонив адміністрації продавати російські державні активи, перш ніж вони можуть бути використані для допомоги Україні».

Водночас, президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні подякував конгресменам, які внесли до американського парламенту законопроєкт про конфіскацію російських активів та передачу їх як репарацій Україні. За його словами, «у таких диктатурах саме гроші є найвищою цінністю, тим більше для людей, які обіймають керівні посади».

«Коли свої гроші втратить і держава-терорист, і всі російські особи, чия колаборація з Кремлем створила умови для російської агресії або які є публічним прикриттям для російських корупціонерів, тоді буде досягнуто дуже важливої мети – вони відчують, що таке втрата», – зазначив Зеленський.

Він додав, що «росіяни не поважають життя – їхня влада не цінує людей і готова витрачати людські життя сотнями тисяч».

«А ось гроші вони жаліють. Свої активи вони цінують. Вони мають їх повністю втратити, причому на користь тих, хто постраждав від їхньої агресії, від цієї терористичної війни на користь нашої держави, наших людей», – наголосив президент.

У жовтні Міністерство фінансів запровадило обмеження проти Юрія Гуділіна, Ольги Грак і Леоніда Гоніна за скоординовані дії в 2020 і 2021 роках щодо впливу на результати виборів у Молдові. ЄС також ввів санкції проти кількох російських і молдовських громадян за діяльність проти уряду в Кишиневі.

У своїй заяві від 5 червня Міністерство фінансів США заявило, що Костянтин Сапожніков і його група не обмежуються Молдовою в своїх діях. Їхніми цілями також були Україна, Балканські країни, ЄС, Велика Британія і США.

Рішення Міністерства фінансів накласти санкції на Сапожнікова та його групу передбачає замороження будь-яких американських активів, якими вони володіють, включаючи банківські рахунки в доларах США в іноземних установах.

Президент назвав доволі результативним черговий «Рамштайн»

Президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні відзначив підсумки проведеного сьогодні у Брюсселі засідання Контактної групи з питань оборони України, так званого «Рамштайну».

«Черговий «Рамштайн» сьогодні пройшов доволі результативно. Ще міцнішаємо», – сказав Зеленський.

Він також заявив, що на сьогодні є «вагомі міжнародні кроки», які посилюють позиції України одразу на кількох напрямках.

Сьогодні у Брюсселі проходило 13-те засідання Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн».

ОВА: внаслідок обстрілів Сумщини російськими військами постраждало троє дітей

Унаслідок обстрілів Сумщини російськими військовими 15 червня постраждало троє дітей, повідомляє обласна військова адміністрація.

В ОВА також уточнили, що впродовж дня в області було зафіксовано 98 вибухів.

За інформацією місцевої влади, армія РФ здійснила мінометний обстріл Глухівської громади – внаслідок одного з обстрілів поранення отримали троє дітей (2010 р.н., 2013 р.н. та 2014 р.н.). Одну дитину доставили до лікарні, іншим – надали медичну допомогу без госпіталізації, кажуть у пресслужбі.

Крім того, за інформацією ОВА, під обстріл російських військових потрапили наступні громади Сумщини:

  • Есманська громада – армія РФ скинула впродовж доби 6 мін;
  • Білопільська громада – зафіксовано 23 вибухів з міномету. Також був авіаудар із гелікоптера пуск 9 некерованих ракет (НУРС) (9 вибухів);
  • Свеська громада: армія РФ била з мінометів, пролунало чотири вибухи;
  • Середино-Будська громада: здійснено авіаудар із гелікоптеру пуск 5 ракет типу «НУРС» (5 вибухів). Також були мінометні обстріли (15 вибухів). Внаслідок одного з мінометних обстрілів сталося загорання покрівлі 2-поверхової адміністративної будівлі підприємства;
  • Миколаївська громада: зафіксовано мінометний обстріл (6 вибухів).

Російські військові регулярно обстрілюють прикордонні українські області, включно із Сумщиною.

Дискусії щодо реекспорту зброї: Зеленський пояснив Швейцарії, що зброя Україні потрібна лише для миру

Президент України Володимир Зеленський у четвер звернувся до Федеральних зборів та народу Швейцарії. У своєму онлайн-виступі він звернув увагу на дискусії, які тривають в цій країні довкола дозволів на реекспорт озброєння.

«Я вдячний вам, Швейцаріє, за те, що ви не залишилися байдужими до горя, яке Росія вкидає на нашу землю своєю агресією. Ви підтримали спільні європейські санкції проти Росії, і це важлива солідарність, бо санкції наближають фінал цієї агресії. Їх варто посилювати. Знаю, що у вас триває дискусія щодо дозволів на реекспорт зброї для захисту України. І хочу, щоб кожен учасник, кожна учасниця дискусії пам’ятали один факт: ми запитуємо у світу зброю, щоб наша українська територія знову була територією миру. Вся наша земля, всі наші люди… Лише для цього», – сказав Зеленський.

Він наголосив, що захист від агресії та запобігання їй потребують зусиль – колективних і солідарних.

«Зараз ми захищаємося від агресії, яка наслідує найгірші війни минулого й шукає найкращі технології сучасності, щоб тероризувати людей, держави та навіть континенти. Нічим, окрім єдності, цього не зупиниш. Зокрема, нашої з вами єдності», – звернувся президент.

Нині країни, які купили швейцарську зброю, підписують зобовʼязання про заборону перепродажу, таким чином країна каже, що зберігає свій нейтралітет.

Водночас минулого тижня Верхня палата парламенту Швейцарії (Рада кантонів) вирішила, що реекспорт швейцарської зброї до країн у стані війни не суперечить позиції швейцарського нейтралітету і може бути дозволений за певних умов. Рада кантонів ухвалила, що тепер держави, які поділяють швейцарські цінності, можуть перепродавати зброю через п’ять років без згоди Швейцарії.

Реекспорт буде дозволено і до країн у стані війни, які з точки зору міжнародного права використовують зброю для самооборони.

Тепер проголосувати за поправки має Національна рада (нижня палата парламенту). 1 червня Національна рада аналогічну ініціативу відхилила.

Членство України в НАТО є «обʼєктивною потребою» – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський наголошує, що членство України в НАТО є «обʼєктивною потребою».

«Щойно говорив із Президентом Польщі Анджеєм Дудою. Годинна розмова. Передусім безпекова тематика, ситуація на полі бою зараз, зброя для наших воїнів, снаряди. Подякував за виконання попередніх оборонних домовленостей. Звичайно, у кожній розмові приділяємо значну увагу довгостроковій безпеці та гарантіям миру, і не лише для нас. І завжди результативно. Польща цілком реалістично сприймає потребу в членстві України в НАТО, і це обʼєктивна потреба», – заявив він у своєму відеозверненні.

Зеленський також повідомив спільне напрацювання «конкретного змісту для саміту Альянсу у Вільнюсі»

«Це саме той момент, коли мають бути повністю розбиті російські припущення, що нібито хтось у НАТО досі боїться Росії. Такі припущення підживлюють російські агресивні амбіції. Маємо і можемо їх знешкодити. Дякую Польщі за підтримку України й реального посилення НАТО», – додав президент.

Читайте також: Кулеба назвав три кроки, щоб «зробити Вільнюський саміт успішним»

Раніше Володимир Зеленський зауважив, що, попри те, що на період російської агресії Україна не може стати членом НАТО, вона потребує конкретних гарантій безпеки.

Київ подав заявку на вступ до НАТО, але деякі європейські столиці побоюються встановлювати офіційні терміни членства, оскільки вторгнення Росії триває.

Німеччина зробила перший крок на отримання власного «Залізного купола» – Рoliticо

Бюджетний комітет Бундестагу виділив перший транш у розмірі 560 мільйонів євро на закупівлю ізраїльської системи протиповітряної оборони Arrow-3, повідомляє видання Рolitico.

Очікується, що витрати Німеччини на Arrow-3, який призначений для перехоплення балістичних ракет, сягнуть 4 мільярдів євро. У середу комітет також схвалив виділення близько 950 мільйонів євро на закупівлю шести систем ППО німецького виробництва IRIS-T-SLM.

«З купівлею німецького IRIS-T SLM і придбанням ізраїльської Arrow ми просуваємо два великі проекти, які допоможуть створити захисний купол в Німеччині», – сказав виданню законодавець Карстен Кляйн.

За його словами, сукупні системи протиповітряної оборони забезпечать радіус дії 2400 кілометрів.

Система Arrow-3 розроблена та вироблена Israeli Aerospace Industries у співпраці з американським аерокосмічним гігантом Boeing. Arrow-3 використовується в Ізраїлі з 2017 року як частина його мережі захисту Iron Dome («Залізний купол»). Згідно з документом, з яким ознайомилося видання Рolitico, Берлін прагне укласти контракт на Arrow-3 до кінця 2023 року, система може бути запущена в експлуатацію до кінця 2025 року.

У зв’язку зі збільшенням витрат на оборону в Європі після початку повномасштабної війни Росії проти України аерокосмічні компанії побоюються, що мільярди євро підуть підрядникам за межами ЄС, зокрема в Ізраїлі, Південній Кореї та Туреччині.

Резніков анонсував створення «IT-коаліції» в рамках «Рамштайну»

Під час засідання контактної групи з питань оборони України в форматі «Рамштайн», міністри оборони Естонії та Люксембургу підтримали ідею створення «ІТ-коаліції», повідомив очільник Міністерства оборони Олексій Резніков.

За його словами, міністри «готові взяти на себе лідерську роль у створенні цієї групи».

«Отже, на горизонті з’являється ще одна коаліція для забезпечення перемоги України. Це обов'язково переросте у щось захоплююче, тож слідкуйте за новинами!», – додав очільник Міноборони.

«Можливо, це була приватна акція»: в уряді Угорщини кажуть, що не знали про звільнення українських полонених із Росії

В уряді Угорщини кажуть, що не знали про про буцімто звільнення українських військовополонених із Росії, про що стало відомо минулого тижня. Угорська служба Радіо Свобода (Szabad Európa) поспілкувалася з чотирма незалежними джерелами, щоб спробувати розкрити передумови цієї події.

Повідомляється, що серед джерел – урядові, дипломатичні та незалежні особи. Всі чотири джерела одностайно заявили, що звільнення відбулося під винятковим наглядом віцепрем’єра Жолта Семьєна. Ніхто інший не був ініційований урядом у цій справі, щоб бути відповідальним за підготовку та організацію такого дипломатично чутливого кроку з участю трьох країн.

Всі четверо джерел повідомили, що ні міністр закордонних справ Петер Сійярто, ні голова канцелярії прем’єра не знали про операцію, і «велике питання» – наскільки сам прем’єр-міністр Віктор Орбан був причетний до цього. Кілька людей припустили, що відповідні спецслужби також не були поінформовані.

«Є значне обурення з боку відповідальних членів уряду, стурбованих тим, що сталося, у кількох аспектах. З одного боку, якими б пониженими не були угорсько-українські відносини, у такому делікатному питанні, ймовірно, існувала б якась форма обміну інформацією між Будапештом і Києвом, якби це не була приватна акція», – йдеться в публікації з посиланням на джерела.

Одне з джерел каже, що «після того, як всім стало очевидно, що угорським урядом можна маніпулювати з Росії на рівні віцепрем’єра», Кабінет міністрів просто обрав «стратегію мовчання», сподіваючись, що «справа буде забута якомога швидше». Жодне з джерел видання не знає нічого про те, де зараз перебувають ці одинадцять осіб.

Повідомляється, що до віцепрем’єра, в канцелярію прем’єра і в МЗС були надіслані запитання щодо справи, і відповіді будуть опубліковані в разі їх отримання.

Віцепрем’єр-міністр Угорщини Жолт Шем’єн минулого тижня повідомив, що групу українських військовополонених із Закарпаття 8 червня Росія передала Угорщині на її прохання.

«Все це є жестом Російської православної церкви щодо Угорщини, цим люди завдячують своєю свободою», – сказав Жолт Семьєн atv.hu, але не розкрив подробиць.

11 українських військовополонених угорського походження, якщо і були відправлені до Угорщини, то без відома Києва. Офіційний Київ заявив, що український уряд «не був поінформований про перемовини між угорською та російською сторонами щодо звільнення українських військовополонених».

Також на сайті РПЦ опублікували таке повідомлення: «8 червня з благословення патріарха Московського і всієї Русі Кирила за посередництва Російської православної церкви в рамках міжцерковної співпраці на прохання угорської сторони відбулася передача Угорщині групи українських військовополонених закарпатського походження, які брали участь у бойових діях».

10 червня представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Андрій Юсов заявив, що в України немає інформації про те, що факт передачі українських полонених Російською православною церквою Угорщині дійсно відбувся і що ці люди на свободі.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG