Руйнування Каховської ГЕС: у МЗС кажуть, що залишаються підтопленими понад 1800 будинків
Станом на 15 червня внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції залишаються підтопленими 37 населених пунктів, із яких 20 – на окупованій території України, а це понад 1800 будинків, повідомив у телеграмі міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.
Він зауважив, що на території Херсонщини діють 68 мотопомп, вже відкачано майже 60 тисяч тонн води з 245 будинків та підвалів Херсона. Крім того, за інформацією міністра, на території населених пунктів, де зійшла вода, працюють розміновувачі.
Уряд Хорватії визнав Голодомор геноцидом українського народу
15 червня уряд Хорватії підтримав ініціативу парламенту країни щодо визнання Голодомору геноцидом українського народу, йдеться в заяві прем’єр-міністра Хорватії Андрія Пленкова, про яку повідомляє Nova.
«Ми підтримуємо ініціативу, висунуту партіями в хорватському парламенті», – заявив прем’єр-міністр Андрій Пленкович під час відкритої частини засідання уряду.
Статссекретар Міністерства закордонних справ Хорватії Зденко Лучич заявив, що «запропонованою декларацією парламент Хорватії позначає Голодомор, як насильницький голод, що був навмисно організований комуністичним сталінським режимом в Україні в період 1932–1933 років».
«Чоловік загинув у власній квартирі»: армія РФ знову атакувала Херсонщину – влада
Ввечері у четвер, 15 червня, російська армія вкотре атакувала Херсонську область, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Російська армія обстріляла Берислав», – йдеться у повідомленні.
За його словами, 55-річний місцевий чоловік загинув у власній квартирі.
Кількість загиблих через ракетний удар по багатоповерхівці у Кривому Розі зросла до 13
Кількість жертв ракетного удару, який російські війська завдали в ніч на 13 червня по багатоповерхівці в Кривому Розі Дніпропетровської області, зросла до 13-ти, повідомив голова Ради оборони міста Олександр Вілкул.
За його словами, черговою жертвою російського обстрілу став 38-річний чоловік, який помер від опіків у одній із міських лікарень. Він працював монтажником на одному із підприємств Кривого Рогу.
Раніше було відомо про 12 загиблих, 28 людей зазнали травм різного ступеня тяжкості.
У ніч на 13 червня російські війська завдали ракетного удару по Кривому Рогу. Вілкул повідомляв, що всього по місту було випущено шість ракет, було п’ять влучань, зокрема в багатоквартирний будинок і склад із продуктами.
Уночі 15 червня російські військові вдруге за кілька днів здійснили ракетну атаку Кривого Рогу. Цього разу вони поцілили по двох промислових підприємствах, поранено одного чоловіка.
ЗСУ просуваються на всіх напрямках фронту – Маляр
Українські військові продовжують рухатися вперед на всіх напрямках фронту, зазначила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
«На сході ворог продовжує концентрувати значну кількість сил і засобів та підтягує резерви з інших напрямків. Зокрема, з півдня на схід був переміщений ворожий підрозділ десантно-штурмових військ», – каже вона.
За словами Маляр, ситуація на напрямках фронту наступна:
- На Бахмутському напрямку тривають наступальні дії на напрямках Роздолівка – Краснополівка та Берхівка – Ягідне. Маляр каже, що «тут є успіх»;
- На Бердянському та Маріупольському напрямках «тривають наступальні дії».
«На всіх напрямках наступу є просування. Близько кілометра на кожному», – сказала вона.
Заступниця міністра також повідомила, що на Бердянському напрямку бої тривають в районах Макарівки, а на Маріупольському напрямку в районах Новоданилівки та Новопокровки.
Голова Пентагону оголосив, про яку допомогу Україні говорили сьогодні на «Рамштайні»
Міністр оборони США Ллойд Остін після чергового засідання Контактної групи з питань оборони України, так званого «Рамштайну, повідомив, що декілька країн виступили зі новими зобов’язаннями щодо надання військової допомоги Києву.
«Сьогодні кілька країн виступили з новими зобов’язаннями перед Україною. Канада виділила ще один пакет на 500 млн дол для підтримки України, і він включатиме понад 200 критично важливих ракет ППО, щоб допомогти захистити небо України», – повідомив Остін на брифінгу після засідання Контактної групи з питань оборони України в Брюсселі.
Нідерланди та Данія поінформували про плани навчання українських пілотів на сучасних винищувачах, включаючи F-16, сказав Остін. Прем’єр-міністр Нідерландів Кайса Оллонгрен сказала, що Нідерланди, які взяли на себе ініціативу в цьому питанні, сподіваються розпочати навчання вже цього літа.
Міністр оборони України Олексій Резніков сказав, що задоволений результатами зустрічі. Він висловив сподівання, що ще більше країн приєднаються до ініціативи Данії та Нідерландів щодо навчання українських пілотів.
«Сьогодні ми отримали від наших партнерів запевнення про початок навчання і разом розбудовуватимемо цей консорціум винищувачів», – сказав Резніков.
Також Данія, Нідерланди, Великобританія та Сполучені Штати раніше оголосили і на «Рамштайні» підтвердили спільну поставку в Україну сотень ракет ППО.
«Українські ППО врятували незліченну кількість життів, використовуючи системи ППО та ракети-перехоплювачі, надані членами цієї Контактної групи», – сказав міністр оборони США Ллойд Остін. «Наша постійна підтримка гарантуватиме, що Україна зможе продовжувати захищати своїх цивільних, свої міста та свою критичну інфраструктуру», – додав він.
Сьогодні у Брюсселі проходило 13-те засідання Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн».
Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що пошкодження військової техніки на полі бою неминучі, але російська сторона поширює фото і відео, де зображені «ті самі п’ять машин майже тисячу разів із десяти різних ракурсів».
«Що стосується втрат у техніці: це війна. Так, ми знаємо, що пошкодження на полі бою будуть з обох сторін. Але важливо, що в українців є можливість відновити пошкоджену техніку, відремонтувати, де це можливо, і повернути цю техніку в бій. А також те, що в них є засоби, щоб продовжувати просувати можливості вперед», – сказав Остін на брифінгу після засідання Контактної групи з оборони України в Брюсселі.
Він наголосив, що пошкодження військової техніки триватимуть, але «в українців досі залишається чимало бойової сили».
Остін заявив, що, як і очікувалося, це «буде важка битва».
Президент Росії Володимир Путін 13 червня заявив, що в ході наступу українських військ за останній тиждень втрати Росії є вдесятеро нижчими, ніж втрати України. Путін сказав, що російські війська втратили 54 танки, а українські буцімто – 160 танків та інше важку техніку. У ЗСУ заяви президента РФ нібито втрати України назвали «самонавіюванням». В умовах війни жодна зі сторін не повідомляє, які втрати сама несе.
Хату вигребли трактором: жителі Білозерки розповідають про наслідки затоплення
Внаслідок руйнування контрольованої і замінованої російською армією Каховської ГЕС вода у Білозерці піднялася на кілька метрів. Затопило кілька вулиць. Коли вода нарешті відійшла, люди змогли побачити, що ж сталося із їхніми будинками. Картина – невтішна.
Фоторепортаж кореспондента Радіо Свобода Івана Антипенка з Білозерки.
Протягом доби на фронті відбулося 26 бойових зіткнень з військами РФ – Генштаб
У Генеральному штабі Збройних сил України розповіли про оперативну ситуацію на фронті станом на вечір 15 червня.
«Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось 26 бойових зіткнень», – йдеться в повідомленні.
Заданими Генштабу, усі наступальні дії військ РФ на Лиманському, Бахмутському, Шахтарському успіху не мали.
«На Мар’їнському напрямку наші захисники відбили усі атаки противника в районах Мар’їнки, Красногорівки та Новомихайлівки», – йдеться в повідомленні.
Триває чотириста сімдесят сьома доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.
Президент Чехії Петр Павел вважає, що тривала відустність посла України в Празі не мала суттєвого впливу на двосторонні відносини, але відзначив, що контакти сповільнилися. Про це він сказав у Празі в інтерв’ю Радіо Свобода.
«Не думаю, що це мало серйозний вплив. Наші відносини повільно пішли вниз в кількості і якості, зараз можемо сказати, що дипломатичні канали відкриті, але досить порожні», – сказав Павел.
Україна не має посла в Чехії близько року, державу представляє тимчасовий повірений. Попередній посол, Євгена Перебийноса, відкликали 9 липня 2022 року.
США, Британія, Нідерланди і Данія виступили із заявою про ППО для України
Міністерства оборони Данії, Нідерландів, Великої Британії та США сьогодні у спільній заяві оголосили, що працюють разом, аби надати високопріоритетне обладнання протиповітряної оборони Україні для покриття її найбільш нагальних потреб для захисту з повітря.
«Ініціатива передбачає поставку сотень ракет протиповітряної оборони малої та середньої дальності та відповідних систем, необхідних для захисту критичної національної інфраструктури України та подальшого забезпечення успіху контрнаступальних операцій у найближчі місяці. Постачання обладнання вже розпочато і має завершитися протягом кількох тижнів», – йдеться у заяві.
Вказується, що про цю ініціативу було оголошено напередодні засідання Контактної групи з питань оборони України під керівництвом США, що проходить сьогодні в Брюсселі і об’єднує близько 50 країн, які надають різноманітну військову підтримку Україні.
13 червня очолюваний Великобританією оборонний альянс кількох європейських країн оголосив про новий пакет засобів протиповітряної оборони для України вартістю 116 мільйонів доларів. Повідомлялося, що обладнання закуплять найближчими місяцями.
У МВС повідомили про оголошення в розшук Наталії Королевської
Міністерство внутрішніх справ України повідомило про оголошення у розшук колишньої народної депутатки Наталії Королевської.
За повідомленням, у розшук її подало Національне антикорупційне бюро – за підозрою в декларуванні недостовірної інформації.
Датою зникнення Королевської вказане 22 лютого 2023 року.
У лютому цього року до Верховної Ради України надійшли заяви про складання повноважень народних депутатів від Наталії Королевської та її чоловіка Юрія Солода, які були обрані до парламенту від нині забороненої партії «Опозиційна платформа – За життя».
24 лютого Верховна Рада ухвалила рішення про дострокове припинення повноважень цих народних депутатів.
Через російський обстріл Авдіївки і Торецька зазнали поранень семеро цивільних – прокуратура Через обстріл військами РФ Донеччини у четвер поранень зазнали семеро цивільних, повідомила Донецька обласна прокуратура. «15 червня близько 08:30 російські війська, ймовірно, зі ствольної артилерії обстріляли м. Авдіївку. Внаслідок атаки отримала поранення подружня пара: дружина 74-х та чоловік 79-ти років. Обоє зазнали мінно-вибухових травм. Вже о 10:50 окупанти, за попередніми даними, з використанням ФАБ-250 нанесли авіаудар по центру смт Північне м. Торецька. Від вибуху п’ятеро цивільних віком від 23 до 81 року отримали осколкові поранення та контузії. На момент удару люди перебували вдома та біля під’їздів», – йдеться в повідомленні. Повідомляється, що у Торецьку пошкоджено 8 багатоквартирних житлових будинків та адмінбудівлю. Досудові розслідування тривають за фактами порушення законів та звичаїв війни. Раніше повідомлялось, що впродовж минулої доби в Донецькій області внаслідок російських обстрілів загинула одна цивільна людина, ще троє зазнали поранень. Російські війська регулярно обстрілюють населені пункти Донеччини. Москва від початку повномасштабного вторгнення цілеспрямовано атакує цивільних в Україні, але заперечує це, попри наявність численних свідчень і доказів. |
Європарламент закликав НАТО запросити Україну до Альянсу
В усіх областях України близько 15:50 оголосили повітряну тривогу. Влада рекомендує людям пройти в укриття.
У соцмережах повідомляють про зліт російського винищувача МіГ-31К, який є носієм надзвукової ракети Х-47М2 «Кинджал».
Приблизно через годину оголосили про відбій, даних про удари РФ не надходило.
Російські війська активізували удари по Україні, зокрема по Києву, від початку травня, застосовуючи при цьому ракети і безпілотники.
В американському Інституті вивчення війни зазначали, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».
Як повідомили в Генштабі ЗСУ 15 червня, Кремль продовжує віддавати «злочинні накази» про ураження інфраструктурних об’єктів у глибині території України, і лише протягом двох тижнів червня загарбники застосували більше ніж 140 ракет різних типів і понад 250 ударних БПЛА.
«На даний час агресор зосередився на цілях, пов’язаних із логістикою, промисловими об’єктами, а також нафто- і газозабезпеченням», – заявив заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов.
РФ перемістила до кордону комплекс «Бал», зростає загроза ударів ракетами Х-35 – Генштаб
Російські війська перемістили у Брянську область РФ дивізіон берегового ракетного комплексу «Бал», у зв’язку з чим зростає загроза ударів по території семи областей України ракетами типу Х-35, повідомив заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов.
«Противник збільшує кількість тактичних груп ракетних військ у прикордонних із Україною районах. За наявними даними, в Брянську область переміщено дивізіон берегового ракетного комплексу «Бал». У зв’язку з цим зростає загроза завдання противником ударів ракетами типу Х-35, дальність стрільби якої дозволяє уражати об’єкти на території Житомирської, Київської, Полтавської, Черкаської, Чернігівської, Сумської та Харківської областей», – сказав він на брифінгу 15 червня.
«Воєнний злочин, що має отримати оцінку МКС» – ОП про «судилище» над 22 військовополоненими у РФ
Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк засудив Росію за проведення судового засідання над 22 українськими військовополоненими і назвав це воєнним злочином.
«Фотографії судилища, яке влаштовують у Ростові над захисниками «Азовсталі», не викликають нічого, крім огиди. Лощені прокурори і виряджені присяжні з блискучими посмішками «судять» хлопців та дівчат, що нагадують скелети після концтабору і тортур. Подібні знущання над комбатантами – це офіційний воєнний злочин, який має отримати належну оцінку МКС. І так, скажіть, чи хтось бачить в залі представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста?», – написав Подоляк у твіттері 15 червня.
Напередодні агенція Associated Press повідомила, що в російська влада почала судовий процес над 22 українськими військовополоненими, членами батальйону «Азов». Вони потрапили в полон у травні 2022 року. В Росії їх звинувачують у тероризмі.
За інформацією AP, серед 22 обвинувачених захисників «Азовсталі» – вісім жінок. За даними агентства, військовополонених можуть засудити на терміни від 15 років до довічного ув’язнення.
Блокада Маріуполя почалася на початку березня 2022 року і тривала до середини травня, коли останні захисники заводу «Азовсталь» вийшли з нього в рамках домовленості про подальший обмін. 20 травня Міністерство оборони Росії заявило, що завод «Азовсталь» у Маріуполі перейшов під контроль сил РФ. Російське відомство заявило, що всього «в полон здалися» 2439 українських військових, які перебували на території заводу. Згодом частину з них обміняли на російських полонених.
У Генштабі назвали результати просування українських сил за тиждень
Українські сили за тиждень змогли просунутися на Запорізькому напрямку: до трьох кілометрів у районі Малої Токмачки й до семи – на південь від Великої Новосілки, повідомив заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу Збройних сил України бригадний генерал Олексій Громов.
«Сили оборони на Запорізькому напрямку продовжують очищення українських міст і селищ від загарбників. Протягом останнього тижня наші війська просунулися в глибину противника до трьох кілометрів у районі населеного пункту Мала Токмачка і до семи кілометрів – південніше від Великої Новосілки», – сказав Громов на брифінгу 15 червня.
Він нагадав, що загалом українські сили звільнили сім населених пунктів у Донецькій і Запорізькій областях.
«Повернуто під контроль понад 100 кілометрів квадратних української території», – заявив Громов.
Зі свого боку, заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, що станом на сьогодні українські сили перебувають «як у наступальному процесі, так і в оборонному».
«Тобто на сьогодні ми здійснюємо наступ на кількох напрямках, і оборону, бо ворог також здійснює наступальні дії… Зараз скрізь тривають бої і потужне протистояння», – сказала вона на брифінгу.
Раніше сьогодні речник Генерального штабу Збройних сил України Андрій Ковальов повідомив, що Сили оборони України продовжують наступ на Бердянському і Бахмутському напрямках.
За його словами, на Бердянському напрямку бої тривають в районі села Макарівка. Також бої тривають у районах сіл Новоданилівка і Новопокровка Запорізької області.
За даними Генштабу Збройних сил України, протягом доби 14 червня українські військові відбили понад 49 атак загарбників, російські сили продовжують зосереджувати основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському і Мар’їнському напрямках.
У червні Збройні сили України звільнили на Донеччині села Макарівка, Нескучне, Благодатне та Сторожове, а в Запорізькій області – села Новодарівка, Левадне та Лобкове.
Україна тримає в резерві наступу три чверті бронетанкових бригад – Reuters
Через більш як тиждень після початку активних наступальних дій Україна зберігає в резерві більшу частину свого бронетанкового потенціалу, повідомляє 15 червня агенція Reuters, яка цитує польського військового аналітика Конрада Музику.
«Військові (ЗСУ – ред.) створили для операції 12 бронетанкових бригад, девʼять із них навчені та оснащені на Заході, кажуть аналітики. Бригада зазвичай налічує щонайменше 3500–4000 військовослужбовців. Україна заявила, що сформувала вісім десантно-штурмових бригад чисельністю 40 тисяч військовослужбовців, призваних МВС. Конрад Музика, польський військовий аналітик, який уважно стежить за війною, сказав, що лише три з 12 бригад були помічені в боях на південному сході», – ідеться в повідомленні.
На підставі цього аналізу Reuters припускає, що «основна частина сил, підготовлених до наступу, все ще перебуває в режимі готовності».
У червні Збройні сили України звільнили на Донеччині села Макарівка, Нескучне, Благодатне та Сторожове, а в Запорізькій області – села Новодарівка, Левадне та Лобкове. Упродовж двох останніх діб інтенсивність бойових дій на межі Запорізької та Донецької областей зменшилася, що може свідчити про перегрупування українських військових.
За даними Генштабу Збройних сил України, протягом доби 14 червня українські військові відбили понад 49 атак загарбників, російські сили продовжують зосереджувати основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському і Мар’їнському напрямках.
14 червня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявляла, що Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції і мають частковий успіх.