Доступність посилання

ТОП новини
ДСНС повідомляє про 10 поранених внаслідок атаки російськими дронами по Одесі
ДСНС повідомляє про 10 поранених внаслідок атаки російськими дронами по Одесі

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Аксьонов повідомив, що Крим атакували безпілотники

Уночі 15 червня окупований Росією Крим атакували безпілотники, стверджує голова російської адміністрації півострова Сергій Аксьонов. Про це повідомляє проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії.

За його словами, над Кримом зафіксували девʼять дронів, шість із них збили, а ще три заглушили та посадили.

При цьому один безпілотник нібито здетонував у селі Докучаєве Красногвардійського району. За словами Аксьонова, жертв і критичних руйнувань немає, у кількох будинках вибите скло.

Насичений російськими військовими базами півострів регулярно стає обʼєктом атак із боку ЗСУ. Повітряна тривога в Криму було оголошена влітку 2022 року, і відтоді українська влада це застереження не скасовувала.

6 червня окупаційна влада Криму заявила, що у східній частині півострова був посаджений безпілотник.

Президент Чехії про катастрофу на Каховській ГЕС: це ускладнить наступ ЗСУ

Підтоплення Херсонщини внаслідок руйнування Каховської ГЕС вплине на всі воєнні операції в регіоні, що може сповільнити контрнаступ ЗСУ. Про це в ексклюзивному інтервʼю Радіо Свобода сказав президент Чехії Петр Павел.

«Це ускладнить усі військові дії, в тому числі і українські операції. Територія, яку затопило, настільки велика, що це вплине на всі військові дії в цьому регіоні», – сказав Павел.

Він також додав, що поки не відомо, чи дамбу знищили через помилку, чи через свідомий намір армії РФ.

Руйнування дамби Каховської ГЕС, яке сталося 6 червня, спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів.

За даними МВС, станом на 14 червня евакуйовано з територій Херсонщини та Миколаївщини 3761 людину.

Станом на 14 червня, за інформацією ДСНС, підтопленими залишаються 28 населених пунктів (3 096 будинків) на правому березі Дніпра та 17 населених пунктів на тимчасово окупованій території.

Головний бій ЗСУ: Запоріжжя чи Донеччина?

  • Розбиті будинки та понищена військова техніка і тіла російських солдатів. Що побачили журналісти у нещодавно звільнених від окупації селах Нескучне та Сторожеве на Донеччині?

Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» о 9:00 на @Радіо Свобода:

  • Де насправді депутат Держдуми Росії і «права рука» Кадирова Адам Делімханов? Та чому навколо його ймовірного поранення стільки чуток і спростувань? Розповідаємо все, що відомо.
  • Загиблих російських солдатів на окремих напрямках майже в 9 разів більше, ніж воїнів ЗСУ. Міноборони оприлюднило дані про втрати на найгарячіших ділянках фронту. Про що свідчать ці цифри і чи можна їм довіряти?
  • Лукашенко каже, що от-от отримає від Путіна ядерну зброю. Першою право побачити «ядерну» допомогу від Кремля Лукашенко пообіцяв пропутінській телеведучій Скабеєєвій. Зроблять це із «зав’язаними очима». Чи можна вірити цим заявам Лукашенка і що це означатиме для безпеки цивілізованого світу?
  • «20 днів у Маріуполі». У вільний доступ вийшов трейлер документального фільму режисера Мстислава Чернова про події в оточеному російськими військами місті у лютому–березні минулого року. Зафіксовані обстріли, бомбардування пологового і гибель цивільних – що вдалось побачити авторам стрічки і чому її вихід на широкі екрани стане свідченням доказів російської агресії?

Президент Чехії про контрнаступ ЗСУ, участь НАТО у війні, переговори з Путіним та загрозу від Китаю. Ексклюзивне інтерв’ю

Україна має скористатися вікном можливостей, провести успішний контрнаступ цього року, адже наступні дії для звільнення своїх територій Київ навряд чи зможе провести до початку весни 2024 року. До того ж, невідомо, чи готовий буде Захід знову надати Україні стільки техніки, скільки буде для цього необхідно. Таку думку висловив в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода президент Чехії Петр Павел.

15 червня виповнюється сто днів з моменту, як він вступив на посаду президента. За цей час він кілька разів висловлювався на підтримку України у війні, а також її прагнення вступити до ЄС та НАТО.

«Українська армія, без сумніву, має найбільше досвіду, якщо порівняти її з будь-якою армією НАТО, тому що жодні збройні сили в альянсі не мають досвіду таких інтенсивних та великомасштабних операцій…Я вірю, що українська армія в технічному плані, в плані процедур, якщо ще не готова, то дуже скоро буде готова відповідати стандартам НАТО», – так Павел коментує готовність України вступити до альянсу, але зазначає: до завершення війни про це не може йтись.

В інтерв’ю Радіо Свобода він також розповів, чи можливий вступ країн НАТО у війну в Україні, чи можливі переговори з Путіним після значного просування ЗСУ та яким він бачить майбутнє Росії.

Втрати Росії у війні наближаються до 218 тисяч військових – Генштаб ЗСУ

Росія втратила у повномасштабній війні проти України близько 217 910 своїх військових, 580 із яких – протягом останньої доби, заявили у Генеральному штабі Збройних сил України.

Крім того, за повідомленням, російські війська станом на ранок 15 червня зазнали таких втрат:

  • танків ‒ 3955 (12 – за останню добу)
  • бойових броньованих машин ‒ 7667 (+14)
  • артилерійських систем – 3793 (+10)
  • РСЗВ – 604 (+1)
  • засобів ППО ‒ 364
  • літаків – 314
  • гелікоптерів – 301 (+1)
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3333 (+9)
  • крилатих ракет ‒ 1199 (+3)
  • кораблів /катерів ‒ 18
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 6506 (+24)
  • спеціальної техніки ‒ 519 (+3).

Днями журналісти російської служби Бі-Бі-Сі і видання «Медіазона» на підставі дослідження відкритих джерел встановили імена 25 218 російських військових, убитих на війні в Україні. Самі дослідники вказують, що реальна кількість втрат «безперечно вища, ніж встановлені нами цифри».

Вони вважають, що втрати російської сторони могли перевищити 50 тисяч осіб. «Безповоротні втрати Росії з урахуванням тих, хто вибув через поранення чи смерть, можуть становити щонайменше 225 тисяч осіб», – додали ЗМІ.

Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.

Сили РФ за добу здійснили 38 авіаударів і 52 обстріли з РСЗВ – Генштаб

Упродовж доби 14 червня російські військові здійснили 38 авіаційних ударів і близько 52 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ зранку 15 червня.

«Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Марʼїнському напрямках – протягом минулої доби відбулося 49 бойових зіткнень», – ідеться в ранковому зведенні.

За цими даними, авіація сил оборони за добу завдала 14 ударів по районах зосередження особового складу противника, а підрозділи ракетних військ і артилерії вразили 13 районів зосередження живої сили, два пункти управління, три зенітно-ракетні комплекси та три станції радіоелектронної боротьби противника.

Російські ракети поцілили у два підприємства в Кривому Розі, є поранений – влада

Уночі 15 червня російські військові вдруге за кілька днів здійснили ракетну атаку Кривого Рогу. Цього разу вони поцілили по двох промислових підприємствах, повідомив голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.

«Поранення зазнав 38-річний чоловік. Він госпіталізований у стані середньої тяжкості. На підприємствах виникли пожежі, які рятувальники вже приборкали. Є суттєві руйнування виробничих споруд. Побиті газопроводи. Знищено шиномонтаж та автобус», – ідеться в повідомленні.

Командування Повітряних сил ЗСУ раніше 15 червня повідомило, що українським військовим вдалося збити одну з чотирьох випущених силами РФ ракет.

За даними Сергія Лисака, військові Повітряного командування «Схід» знищили над Дніпропетровщиною пʼять ударних дронів типу Shahed-131/136.

Унаслідок здійсненої російськими військовими 13 червня ракетної атаки загинули щонайменше 12 людей.

Сили ППО знищили вночі 15 червня одну ракету і понад 20 російських дронів – командування

Російські військові вночі 15 червня атакували Україну крилатими ракетами повітряного базування Х-101/Х-555, а також ударними дронами Shahed-136/131, повідомляє зранку командування Повітряних сил України.

«Чотирма літаками стратегічної авіації Ту-95МС здійснено чотири пуски крилатих ракет Х-101/Х-555 із Каспійського моря. Одну із ракет вдалось знищити, решта – влучили в промислові об’єкти в Дніпропетровській області. Іранські «шахеди» противник запускав із північного та південного напрямків. Усі 20 ударних дронів знищено силами та засобами Повітряних сил у зонах відповідальності повітряних командувань «Південь» та «Схід», – вказано у ранковому зведенні.

Також українські сили ППО знищили російський безпілотник оперативно-тактичного рівня, який здійснював повітряну розвідку на східному напрямку.

Минулого вечора і ночі повітряна тривога в Україні оголошувалася кілька разів. Про відбій небезпеки влада повідомила вже близько 5:00 15 червня.

ISW звертає увагу на повідомлення про масову загибель військових РФ біля Кремінної

Американський Інститут вивчення війни (ISW) у своєму черговому зведенні звернув увагу на повідомлення російських провоєнних блогерів про масову загибель військових РФ поблизу окупованого міста Кремінна в Луганській області.

За цією інформацією, близько 100 російських військових могли померти і ще стільки ж зазнати поранень, коли були зібрані на плацу в очікуванні приїзду командувача 20-ю армією генерал-майора Сухраба Ахмедова. Російські джерела, цитовані ISW, стверджують, що одна з дивізій чекала в одному місці близько двох годин, коли до розташування підрозділу прилетіли снаряди, запущені українськими системами HIMARS.

У міністерстві оборони Росії інформацію, опубліковану так званими «воєнкорами», не коментували. Генштаб ЗСУ також не повідомляв про удари по Кремінній упродовж останнього часу.

Розташоване на північному заході Луганської області місто Кремінна було окуповане силами РФ у квітні 2022 року. Воно знову стало прифронтовим після того, як у вересні 2022 року українські військові провели швидку контрнаступальну операцію в Харківській області, тоді ж ЗСУ деокупували кілька сіл у Луганській області.

У Росії за ґратами помер проукраїнський активіст

У спецприймальнику російського міста Ростов-на-Дону помер 40-річний активіст Анатолій Березіков, який поширював листівки орієнтованого на російських військових українського проєкту «Хочу жить». Про це повідомила адвокатка Ірина Гак, вона підозрює, що її підзахисний міг загинути внаслідок тортур, інформує «ОВД-Інфо».

Гак розповіла, що напередодні бачила у Березікова сліди від електрошокера. Він говорив, що йому погрожували вбивством. 14 червня вона приїхала до спецприймальника і побачила медичну машину, куди заносили тіло чоловіка.

За словами захисниці, 10 травня у Березікова вдома відбувався так званий огляд. Фактично це був обшук, але жодних документів про це силовики не предʼявили. Того дня, як розповів Березіков адвокатці, йому зламали ребра.

21 травня Березікову не дали вийти зі спецприймальника, а знову відправили під адміністративний арешт за статтею про дрібне хуліганство. Він розповідав адвокатці, що перед судом співробітники відділу поліції №4 вивезли його за місто, де катували електрошокером та вимагали відмовитися від захисту. 31 травня Березіков був утретє поміщений до спецприймальника – на 15 діб за статтею про дрібне хуліганство.

Гак підкреслила, що на всіх побаченнях її підзахисний розповідав про тиск, насильство та погрози. За його словами, силовики погрожували відправити його на війну.

Усі клопотання адвоката та скарги Березікова були відхилені федеральною суддею Ленінського районного суду Ростова-на-Дону Євангелєвською (імʼя не називається – ред.).

Звільнене село Сторожеве: руїни та розбита техніка РФ (фотогалерея)

Село перебувало під російською окупацію з березня 2022 року, а 12 червня українські військові повідомили про звільнення населеного пункту Сторожеве.

Україна повідомляла про звільнення за тиждень семи населених пунктів у Донецькому та Таврійському операційних районах. Reuters публікує перші незалежні підтвердження просування ЗСУ.

«Тиші вже хочеться»: чим живе Велика Новосілка на Донбасі, фронт від якої відсунув наступ

12 червня у Міністерстві оборони України повідомили по звільнення українськими військовими семи населених пунктів. Серед яких чотири села на південь від містечка Велика Новосілка на Донбасі. Радіо Свобода вдалося побувати у ньому під час доставки гуманітарної допомоги місцевим жителям «Капеланським батальйоном Маріуполь» та дізнатися як процеси з деокупації регіону вплинули на життя цього фронтового міста.

Українські військові наразі тренуються на 40 полігонах за кордоном – Пентагон

Наразі тренування українських військових тривають приблизно на 40 полігонах за межами України, сказав високопоставлений представник міністерства оборони Канади. Про це повідомляє пресслужба Пентагону, звітуючи про візит міністра оборони США Ллойда Остіна на базу американської армії Lucius D. Clay Kaserne, яка розташована у Вісбадені (Німеччина).

Близько 67 000 українців вже пройшли навчання з тактики, систем озброєння та розвитку лідерства на цих майданчиках.

Наприкінці травня у Пентагоні повідомили, що перша група з близько 400 українських військових вже розпочала навчання в Німеччині на американських танках M1 Abrams.

Напередодні чергового засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн», яке відбудеться у Брюсселі 15 червня, Ллойд Остін базу армії США у Німеччині.

На початку червня президент України Володимир Зеленський повідомляв, що продовжується підготовка рішення про створення коаліції бойових літаків «Небесного щита України» на наступній зустрічі у форматі «Рамштайн».

У Європарламенті руйнування Каховської ГЕС назвали воєнним злочином РФ

Депутати Європарламенту засудили руйнування Каховської ГЕС і назвали це воєнним злочином Росії. Про це повідомляється на сайті законодавчого органу ЄС за підсумками дебатів.

«Депутати засудили руйнування греблі в українській Новій Каховці, останній скоєний Росією воєнний злочин, який повинен мати наслідки. Вони закликали ЄС продовжувати потужну підтримку України, запровадити нові санкції проти Росії та спрямувати мільярди заморожених фінансових активів російських олігархів на відбудову України», – йдеться у повідомленні.

Руйнування дамби Каховської ГЕС, яке сталося 6 червня, спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів. В ООН вважають, що руйнування Каховської ГЕС матиме величезний вплив на глобальну продовольчу безпеку, спричинить зростання цін на харчі та проблеми з водопостачанням для сотень тисяч людей.

За даними МВС, станом на 14 червня евакуйовано з територій Херсонщини та Миколаївщини 3761 людину.

За інформацією ДСНС, підтопленими залишаються 28 населених пунктів (3 096 будинків) на правому березі Дніпра та 17 населених пунктів на тимчасово окупованій території.

Зеленський: варто щодня показувати вдячність українським захисникам

Президент України Володимир Зеленський нагадує, що варто щодня показувати вдячність українським захисникам.

«Будь ласка, завжди пам’ятайте, що ми всі в Україні зобов’язані своїм життям тим, хто став на захист життя нашого народу й незалежності. Повага до наших воїнів, повага до рідних наших воїнів, повага до дружин і чоловіків усіх тих, хто став на захист держави, – це безумовно. Вдячність цим людям – це безумовно. Україна вміє бути вдячною, і це варто показувати щодня», – сказав він у своєму відеозверненні.

Президент також повідомив, що підписав нові укази про відзначення українських воїнів державними нагородами, зокрема й воїнів Повітряних сил.

«Саме тих героїв, які щоночі, щодня рятують життя наших людей. Також нагородами відзначені наші розвідники та військовослужбовці Збройних Сил – бойових бригад і підрозділів. Загалом 331 воїн. 331 героїчне життя», – додав Зеленський.

За даними соцопитувань, найвищим рівнем довіри в українців серед державних та суспільних інститутів користуються Збройні сили України.

«Це дуже важливо для підтримки енергосистеми». На одній з АЕС після ремонту запустили енергоблок

В Україні на одній з атомних електростанцій після ремонту запустили 1000 МВт енергоблок, повідомляє пресслужба Міністерства енергетики.

Роботи на об’єкті завершили достроково – на 20 днів раніше запланованого терміну.

«Кожен день, на який ми можемо скоротити строки ремонту та додати в енергосистему додаткову потужність, – це виклик. Але це дуже важливо для балансування і підтримки нашої енергосистеми. І зараз ми намагаємось максимально скорочувати терміни ремонтів там, де це можливо», – сказав міністр енергетики України Герман Галущенко.

За його словами, вихід з ремонту атомного блоку особливо важливий через підрив дамби Каховської ГЕС, який мав безпосередній вплив на роботу енергосистеми.

«На жаль, через терористичні дії окупантів гідрогенерація сьогодні не працює на ту потужність, яку прогнозували. Тому підтримка з боку інших генерацій дуже важлива для стабільної роботи системи», – додав міністр.

На світанку 6 червня стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року.

Як повідомили в «Укренерго», руйнування цієї ГЕС не позначилось на балансі генерації в енергосистемі, оскільки вона через захоплення військами РФ не працювала на енергетичну систему України, але підтоплення південних територій вплинуло на роботу гідроелектростанцій Дніпровського каскаду.

«Укренерго» та «Укргідроенерго» (оператор гідроелектростанцій «Укренерго» Дніпровського каскаду) змушені були переглянути роботу інших гідроелектростанцій.

В Україні працюють чотири атомні електростанції, одну з них – Запорізьку АЕС – окупували російські війська наприкінці лютого 2022 року.

В Україні вдруге за добу оголошена масштабна повітряна тривога – відбій

Пізно ввечері 14 червня у Києві та всіх областях України оголошена повітряна тривога.

Влада рекомендує людям пройти в укриття.

ОНОВЛЕННЯ: повітряна тривога тривала близько 20 хвилин, влада оголосила відбій.

У соцмережах повідомляють, що оголошення пов'язано зі повторним зльотом російського винищувача МіГ-31К, який є носієм надзвукової ракети Х-47М2 «Кинджал».

Вночі 14 червня Росія вдарила по Одесі, за даними українських військових, чотирма крилатими ракетами «Калібр» із Чорного моря. Там троє людей загинули, 13 поранені.

Членство України в НАТО є «обʼєктивною потребою» – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський наголошує, що членство України в НАТО є «обʼєктивною потребою».

«Щойно говорив із Президентом Польщі Анджеєм Дудою. Годинна розмова. Передусім безпекова тематика, ситуація на полі бою зараз, зброя для наших воїнів, снаряди. Подякував за виконання попередніх оборонних домовленостей. Звичайно, у кожній розмові приділяємо значну увагу довгостроковій безпеці та гарантіям миру, і не лише для нас. І завжди результативно. Польща цілком реалістично сприймає потребу в членстві України в НАТО, і це обʼєктивна потреба», – заявив він у своєму відеозверненні.

Зеленський також повідомив спільне напрацювання «конкретного змісту для саміту Альянсу у Вільнюсі»

«Це саме той момент, коли мають бути повністю розбиті російські припущення, що нібито хтось у НАТО досі боїться Росії. Такі припущення підживлюють російські агресивні амбіції. Маємо і можемо їх знешкодити. Дякую Польщі за підтримку України й реального посилення НАТО», – додав президент.

Раніше Володимир Зеленський зауважив, що, попри те, що на період російської агресії Україна не може стати членом НАТО, вона потребує конкретних гарантій безпеки.

Київ подав заявку на вступ до НАТО, але деякі європейські столиці побоюються встановлювати офіційні терміни членства, оскільки вторгнення Росії триває.

Німеччина зробила перший крок на отримання власного «Залізного купола» – Рoliticо

Бюджетний комітет Бундестагу виділив перший транш у розмірі 560 мільйонів євро на закупівлю ізраїльської системи протиповітряної оборони Arrow-3, повідомляє видання Рolitico.

Очікується, що витрати Німеччини на Arrow-3, який призначений для перехоплення балістичних ракет, сягнуть 4 мільярдів євро. У середу комітет також схвалив виділення близько 950 мільйонів євро на закупівлю шести систем ППО німецького виробництва IRIS-T-SLM.

«З купівлею німецького IRIS-T SLM і придбанням ізраїльської Arrow ми просуваємо два великі проекти, які допоможуть створити захисний купол в Німеччині», – сказав виданню законодавець Карстен Кляйн.

За його словами, сукупні системи протиповітряної оборони забезпечать радіус дії 2400 кілометрів.

Система Arrow-3 розроблена та вироблена Israeli Aerospace Industries у співпраці з американським аерокосмічним гігантом Boeing. Arrow-3 використовується в Ізраїлі з 2017 року як частина його мережі захисту Iron Dome («Залізний купол»). Згідно з документом, з яким ознайомилося видання Рolitico, Берлін прагне укласти контракт на Arrow-3 до кінця 2023 року, система може бути запущена в експлуатацію до кінця 2025 року.

У зв’язку зі збільшенням витрат на оборону в Європі після початку повномасштабної війни Росії проти України аерокосмічні компанії побоюються, що мільярди євро підуть підрядникам за межами ЄС, зокрема в Ізраїлі, Південній Кореї та Туреччині.

Із Олешок вже відходить вода: що відбувається на окупованій частині Херсонщини? (відео)

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG