Доступність посилання

ТОП новини
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Пєсков заявив, що Лукашенко «збрехав про оренду Криму»

На українсько-російських переговорах, які відбувалися в перші тижні повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року, не йшлося про оренду Кримського півострова. Про це 14 червня, коментуючи висловлювання фактичного правителя Білорусі Олександра Лукашенка, заявив речник президента Росії Дмитро Пєсков.

«Ні, це не так. Крим – це невідʼємна частина Російської Федерації, це російський регіон», – цитують російські інформагенції слова путінського речника.

В інтервʼю російським ЗМІ Лукашенко 13 червня стверджував, нібито під час переговорів України та Росії в березні 2022 року в Стамбулі Україна була готова віддати Крим в оренду на довгий термін.

«Путін мені передає документ, який був парафований делегаціями. Нормальний, навіть у Криму – оренда там якась тривала, на Донбасі, на сході... Нормальний договір. Якби це зараз – а зараз уже неможливо. Зараз це вже територія Росії за Конституцією. А був нормальний проєкт, і вже домовлялися, що МЗС парафують і далі мають визначитися глави держав, підписують і інше», – сказав Лукашенко.

Українська сторона наразі не коментувала останні висловлювання Лукашенка. Україна офіційно наполягає на повній деокупації своєї території, включно з Кримським півостровом.

Лукашенко стверджує, що в Білорусі вже є від Росії «бомба, втричі потужніша, ніж у Хіросімі»

Фактичний правитель Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що в його країні вже є «ракети і бомби», які «ми отримали від Росії». Про це, як повідомляє білоруська служба Радіо Свобода, Лукашенко заявив в інтервʼю російській пропагандистці Ользі Скабєєвій, яка 13 червня прибула до Мінська.

«Бомба втричі потужніша, ніж у Хіросімі та Нагасакі… Це, ну, я не знаю, під мільйон людей загине відразу. Не дай Бог застосувати цю зброю. Але це ще обмежена територія», – сказав Лукашенко. За його словами, ядерна зброя зберігатиметься в кількох місцях.

До цього Лукашенко заявляв, що поставка російської ядерної зброї лише готується.

«Зголоситися захищати країну – це сильний вчинок». Подкаст «Свої серед своїх» з капеланом Сергієм Дмитрієвим

Про отця Сергія Дмитрієва говорять, що він руйнує стереотипи. Можливо, тому, що під час служби в церкві Московського патріархату в Херсоні отримував фінансування на патріотичні ініціативи від російського «Газпрому». Або ж через те, що під час спілкування прямий та відвертий і не намагається нав’язати будь-які переконання.

Сергій Дмитрієв народився у Росії, але з 1990-х живе в Україні. Став священником у 1996-му. Після анексії Криму одним із перших перевів свою парафію до Української православної церкви (Київського патріархату).

У 2014-му став капеланом у 30-й механізованій бригаді імені князя Костянтина Острозького. Один із ініціаторів Стіни пам’яті загиблих за Україну біля Михайлівського монастиря у Києві. Кілька місяців тому Сергій Дмитрієв став головним капеланом Командування Сил територіальної оборони ЗСУ.

Військові капелани – це священники різних конфесій, які служать для військових, а також працюють з їхніми родинами. Військові звертаються до капеланів із різними запитаннями – особистими, релігійними чи просто поговорити. Для цього не обов’язково вірити в Бога – до капелана за розмовою приходять і атеїсти.

Нескучне: перші світлини зі звільненого ЗСУ села

Журналістам надали доступ до нещодавно звільненого українського села Нескучне.

Українські військові досягають успіху в наступальній операції на Бердянському напрямку, заявив представник Генерального штабу Збройних сил України Андрій Ковальов, якого цитує Military Media Center.

У Міністерстві оборони повідомили, що станом на 12 червня українські військові звільнили сім населених пунктів.

«За минулий тиждень в ході ведення наступальної операції у Донецькому та Таврійському операційних районах звільнено 7 населених пунктів: Лобкове, Левадне, Новодарівка, Нескучне, Сторожеве, Макарівка, Благодатне», – написала заступниця міністра оборони Ганна Маляр у телеграмі.

За її словами, просування військ наступального угруповання склало 6,5 км, вони взяли під контроль 90 квадратних кілометрів.

Джерело: Reuters

Маляр про ситуацію на фронті: українські сили рухаються вперед в умовах «надзвичайно жорстоких боїв»

Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції і мають частковий успіх, заявила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

За її даними, протягом минулої доби на Бахмутському напрямку українські військові на різних ділянках пройшли вперед на 200-500 метрів, на Запорізькому напрямку – 300-350 метрів.

«Наші війська рухаються в умовах надзвичайно жорстоких боїв, авіаційної й артилерійської переваги ворога. На Бердянському напрямку бої тривають поблизу села Макарівка. На Маріупольському напрямку бої тривають у районах Новоданилівки і Новопокровська», – написала Маляр у телеграмі.

Вранці 13 червня український Генштаб повідомляв про успіхи Сил оборони України на Бердянському, Бахмутському та Торецькому напрямках.

Зокрема, спікер Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов заявив, що ЗСУ просунулися вперед від 500 метрів до кілометра до окупованого Бердянська, взявши під контроль площу до трьох квадратних кілометрів. А заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила про просування ЗСУ в районі Берхівського водосховища біля Бахмуту на 250 метрів і на Торецькому напрямку – на 200 метрів. Також, за її словами, російські війська намагаються щосили утримати позиції – застосовують штурмову та армійську авіацію, ведуть вогонь із артилерії.

Станом на 12 червня у Міністерстві оборони повідомляли, що українські військові звільнили сім населених пунктів.

На початку червня з’явилися повідомлення про перехід українських військ у наступ. Українська сторона офіційно не повідомляла про перехід у наступ. У Міноборони України раніше зазначали, що про контрнаступ не оголошуватимуть публічно.

Президент України Володимир Зеленський 10 червня прокоментував повідомлення про наступ. «В Україні ведуться певні оборонні та контрнаступальні дії, на якій стадії – я не говоритиму детально», – сказав він.

Пригожин відмовив Путіну – «вагнерівці» не укладатимуть договорів із Шойгу

Очільник незаконного за російським законодавством угруповання «Приватна військова компанія Вагнера» Євген Пригожин повторив 14 червня свою попередню заяву про те, що його підлеглі не укладатимуть договорів із міністерством оборони Росії.

«Коли була потрібна допомога «ПВК Вагнера»… то президент пообіцяв нам усі соціальні гарантії. Я готовий забезпечувати бійців «ПВК Вагнера», але сьогодні я є, а завтра мене немає… Коли ми починали брати участь у цій війні, то ніхто не говорив, що ми зобовʼязані будемо укласти договори з міністерством оборони. Ніхто з бійців «ПВК Вагнера» не готовий іти знову шляхом ганьби. І тому ніхто не укладатиме договори», – ідеться в телеграм-каналі пресслужби Пригожина.

13 червня під час розмови з так званими «воєнкорами» російський лідер Володимир Путін прямо заявив, що «приватні військові компанії», які воюють проти України, мають укласти контракти з міністерством оборони.

«Перше: потрібно укласти контракти із міноборони. Друге: внести зміни до законів. І те, й інше буде зроблено», – сказав Путін.

Раніше цього місяця міністр оборони Росії Сергій Шойгу підписав наказ, яким зобов’язав усі «добровольчі загони» до 1 липня підписати контракт із російським військовим відомством. Про які саме загони йдеться, на сайті відомства Шойгу не йдеться, проте міністерство оборони неодноразово називало «добровольцями» бойовиків угруповання «Вагнера».

«ПВК Вагнера» не підписуватиме «ніяких контрактів із Шойгу», заявив Євген Пригожин у відповідь на наказ. За словами Пригожина, угруповання і так узгоджує свої дії з командирами підрозділів ЗС РФ та є «високоефективною структурою». «На жаль, такої ефективності більшість військових частин не має саме через те, що Шойгу не може нормально керувати військовими формуваннями», – заявив Пригожин.

Засновник «ПВК Вагнера» Євген Пригожин неодноразово публічно критикував міністерство оборони РФ та особисто голову відомства Сергія Шойгу. Зокрема, в перші місяці 2023 року Пригожин кілька разів звинуватив відомство у відмові видавати угрупованню боєприпаси.

ООН: рекордні 110 мільйонів людей зараз вимушено переміщені

За даними ООН станом на 14 червня, рекордні 110 мільйонів людей у всьому світі були вимушено виселені зі своїх домівок через війни і переслідування.

Війна Росії проти України, втеча людей з Афганістану і бойові дії в Судані сприяли зростанню загальної кількості біженців до безпрецедентного рівня, заявили в Агентстві ООН у справах біженців.

Із загального числа 35,3 мільйона складають біженці, люди, які перетнули міжнародний кордон, щоб знайти безпеку, тоді як більша частка – 58 відсотків, що становить 62,5 мільйона людей – були переміщеними у своїх країнах через конфлікти та насильство.

За даними агентства, з України станом на кінець 2022 року виїхали 5,7 мільйона людей, а російське повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року спричинило найшвидший відтік біженців із часів Другої світової війни.

«Ці цифри показують нам, що деякі люди занадто швидко кидаються на конфлікт і надто повільно знаходять вирішення. Наслідком цього є спустошення, переміщення тістраждання для кожного з мільйонів людей, насильно вигнаних зі своїх домівок», – сказав Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Ґранді.

За словами Ґранді, минулого року було зареєстровано 35 надзвичайних ситуацій. Це як мінімум утричі більше, ніж у попередні роки, проте «небагато з них потрапляють до заголовків газет».

Найбільше біженців прийняла Туреччина – 3,8 мільйона людей, переважно сирійців, які втекли від громадянської війни. За нею слідує Іран, до якого втекли 3,4 мільйона, переважно з Афганістану.

МЗС: із закордонними паспортами все гаразд

У Міністерстві закордонних справ України заявляють, що ніяких проблем із друком закордонних паспортів в Україні немає.

«8 червня МЗС та поліграфкомбінат «Україна» уклали новий договір на виготовлення 115 тисяч паспортів громадянина України для виїзду за кордон. Уже 9 червня на замовлення МЗС була надрукована та відвантажена перша партія в 41 тисячу паспортів. Зараз відбувається відправлення цих паспортів за кордон для видачі нашим громадянам в українських закордонних дипломатичних установах… Українські посольства та консульства продовжують оформлювати та видавати паспорти в штатному режимі», – повідомив 14 червня речник зовнішньополітичного відомства Олег Ніколенко.

Раніше деякі ЗМІ опублікували повідомлення про призупинення друку закордонних паспортів для МЗС через нібито відсутність договору із поліграфкомбінатом «Україна».

Путін доручив «інтегрувати» безпілотники в повітряний простір Росії

Президент Росії Володимир Путін доручив уряду вжити «вичерпних заходів щодо інтеграції» безпілотників у єдиний повітряний простір Росії, повідомляє сайт Кремля.

Путін також доручив розширити впровадження безпілотників та надання послуг із їхнього застосування в різних секторах економіки.

Російський уряд також має стимулювати використання «вітчизняних цифрових платформ та рішень у галузі підготовки кадрів, проєктування, виробництва, сертифікації, експлуатації безпілотних авіаційних систем та контролю за їх використанням».

13 червня розвідка Великої Британії у своєму щоденному огляді війни в Україні написала, що Росія намагається налагодити виробництво безпілотників-камікадзе. На думку британської розвідки, у цьому Росії можуть допомагати фахівці з Ірану.

ЗСУ звільнили села на Запоріжжі. Що там відбувається?

Як російська армія обороняється на окупованій частині півдня України і чи має вона вигоди від руйнування Каховської ГЕС? Що відбувається у звільнених селах Запорізької області, чи живуть там люди? Чи виїжджають з окупованих міст регіону представники окупаційної влади й ті, хто з ними співпрацював? Про все це – в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

У Росії повідомляють про поранення соратника Кадирова

Депутат Держдуми Росії від Чечні Адам Делімханов, наближений до голови цього регіону Рамзана Кадирова, був поранений, повідомив телеканал Міноборони Росії «Звезда». Де, коли і за яких обставин це сталося, а також тяжкість поранення невідома, пише проєкт Радіо Свобода «Кавказ.Реалії».

У телеграм-каналі голови Чечні Рамзана Кадирова з’явилося повідомлення про те, що Делімханов не виходить на зв’язок, і прохання до української розвідки за «щедру винагороду» «надати інформацію про те, по якому саме місцю і по яких позиціях було завдано удару».

Раніше з’явилася непідтверджена інформація про загибель Делімханова – першим про це заявив політолог Кирило Сазонов, який воює у складі ЗСУ. Він стверджує, що чеченського депутата вбили в результаті операції українських підрозділів в окупованому Приморську Запорізької області.

Депутат Держдуми Росії Дмитро Кузнєцов заявив, що Делімханов поговорив телефоном з головою Держдуми В’ячеславом Володіним і сказав, що «живий і здоровий».

53-річний Делімханов, за різними даними, двоюрідний чи чотириюрідний брат Кадирова.

Депутат із 2014 року перебуває під санкціями США за зв’язок із організованою злочинністю. З його ім’ям було пов’язано кілька гучних скандалів. Зокрема, його оголошували в міжнародний розшук за лінією Інтерполу у зв’язку з підозрою в причетності до організації вбивства в ОАЕ командира батальйону «Восток» Суліма Ямадаєва. Його брат, Руслан Ямадаєв, вважався суперником Кадирова і був убитий у Москві.

Служба безпеки України розслідує справу щодо Адама Делімханова. Його звинувачують у пособництві щодо зміни кордонів країни та виправдання збройної агресії Росії.

12 червня російські офіційні джерела повідомляли, що Делімханов зустрічався з губернатором Бєлгородської області Росії В’ячеславом Гладковим. Після цього він і Рамзан Кадиров повідомили про перекидання батальйону «Ахмат» до регіону для охорони кордону.

Українці бояться корупції під час післявоєнного відновлення – Transparency International

Українці бояться ймовірної корупції під час відновлення країни після завершення бойових дій. Про це повідомляє міжнародна організація Transparency International – на її замовлення якої соціологічне дослідження провела агенція Info Sapiens за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія».

«73% українців та 80% представників бізнесу серед можливих ризиків найбільше непокоїть повернення корупційних схем у процеси відбудови. 63% громадян і 73% підприємців бояться відсутності контролю і, як наслідок, розкрадання державних коштів. І лише на третьому місці бізнес (45%) та населення (55%) називають повернення воєнних дій», – указано в повідомленні.

«Бізнес, як і населення України, побоюється корупції і повернення недоброчесних практик… Результати дослідження підкреслюють критичну значущість прозорого доступу до інформації, всебічну комунікацію, пояснення планів та того, яким чином громадяни можуть вплинути на ті чи інші етапи відбудови та залучитись на різних етапах», – резюмує результати соціологічного опитування заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок.

За підсумками 2022 року Україна дещо покращила свій показник у рейтингу Індексу сприйняття корупції Transparency International.

Минулого місяця американський науковець Френсіс Фукуяма в інтервʼю NV заявив, що Захід раніше занадто тиснув на Україну у питаннях корупції, переоцінивши її розміри.

«Проблеми, які були великими до війни, такі як олігархічний вплив, корупція і так далі, зараз не є настільки великими. Знаєте, я думаю, що на Заході ми надто переоцінювали корупцію в Україні. І я думаю, що українське суспільство має реальний шанс почати все спочатку… і це дійсно призведе до того, що після війни Україна буде зовсім іншою», – зазначив філософ.

Фукуяма вважає, що якби Захід вжив набагато сильніших санкцій і озброював Україну після 2014 року, повномасштабного вторгнення Росії можна було уникнути.

Голова МАГАТЕ відклав візит на ЗАЕС із міркувань безпеки – ЗМІ

Голова Міжнародного агентства з ядерної безпеки Рафаель Ґроссі відклав заплановану поїздку на окуповану Росією Запорізьку атомну електростанцію з міркувань безпеки, повідомило 14 червня агентство Reuters із посиланням на неназваного високопоставленого українського урядовця.

Очікувалося, що Ґроссі відвідає ЗАЕС 14 червня після переговорів, які він мав у Києві напередодні, але дипломатичне джерело повідомило, що візит буде відкладений на «кілька годин».

«Він чекає, щоб мати можливість безпечно подорожувати», – сказав посадовець. Чиновник не повідомив, коли саме Ґроссі прибуде на АЕС.

13 червня після зустрічі із президентом Володимиром Зеленським голова МАГАТЕ заявив, що «дуже стурбований» через те, що існує ризик пошкодження ЗАЕС під час українського контрнаступу.

Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.

У Маріуполі готовий план евакуації «влади» і населення – радник міського голови

Окупаційна влада в Маріуполі на Донеччині вже підготувала план евакуації, який використають під час деокупації міста українськими військовими – заявив в ефірі «Свобода.Ранок» (проєкт Радіо Свобода) радник законного міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

За його словами, передбачають, для початку, відхід до окупованого Новоазовська (місто за 40 км від Маріуполя, окуповане з 2014 року – ред.), а пізніше – в напрямку території Росії.

«План евакуації розроблений, окупаційна влада не тримає це в секреті насправді. Але офіційно «влада» мовчить, «паники нет». Як завжди, всі мовчать, і якщо буде якась евакуація, то вона буде відбуватися в швидкому режимі. Окупаційна влада збирається евакуювати спочатку в Новоазовськ, а у випадку чогось, якщо цього буде не вистачати, то будуть везти в Таганрог і далі в Ростов-на-Дону. Мова йде і про цивільне населення також, але ми маємо розуміти – цивільне населення те, яке хоче поїхати. Мова йде про тих, кого у нас називають «почекунами», тобто проросійськи налаштованих», – заявив радник міського голови.

Окрім того, Андрющенко розповів, що наразі Маріуполь використовують як транзитний пункт – через місто проходить підбита техніка у напрямку Новоазовського району.

«Щонайменше 12 танків вчора було переміщено на лафетах через Маріуполь з Бердянського напрямку в напрямок Новоазовська. Ми розуміємо, що в Новоазовському районі є велика кількість ремонтних баз росіян, то скоріше за все вона (техніка – ред.) туди і їде. Окрім того, їде жива сила на БТР-а і танки Т-62М, цей старий мотлох, з награбованим, що розміщено прямо поверх цієї броні», – заявив Андрющенко.

Посадовець розповів, що наразі відбувається велике переміщення в тил російських сил. Окрім цього, місто укріплюють: на заводі «Азовсталь» зводять фортифікаційні споруди, також це відбувається і в інших районах міста.

«Влада робить, як то кажуть, гарну пику при поганій грі. Вони продовжують укріплюватися не лише на «Азовсталі», а і в районі мостів, досить багато роблять укріплень і всередині міста. І ми бачимо, як вони формують план розподілу ліній оборони на випадок, коли буде деокупація», – розповів посадовець.

Перевірити ці дані з незалежних джерел з огляду на воєнні дії редакція не може.

Маріуполь був захоплений російськими військами у травні 2022 року після майже трьох місяців запеклих боїв. За цей час у місті було зруйновано значну частину будинків та інших об’єктів. Точна кількість загиблих невідома – оцінки варіюються від кількох тисяч до кількох десятків тисяч.

Україна й міжнародні правозахисні організації звинувачують Росію у численних скоєних у Маріуполі воєнних злочинах. Серед них – обстріл пологового будинку й удар по Драматичному театру, де ховалися люди.

МОЗ не фіксує випадків холери після руйнування Каховської ГЕС

Станом на ранок 14 червня не зареєстровано випадків або підозр на холеру в районах, потерпілих унаслідок руйнування Каховської ГЕС. Про це повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

У постраждалих регіонах сформовано 38 точок моніторингу води вздовж річища та морського узбережжя в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях.

Результати досліджень зразків, які відібрали зокрема, з водойм та взяли у пацієнтів з ознаками гострої кишкової інфекції, виявилися негативними.

«Визначено три лікарні: на Херсонщині, Миколаївщині та Дніпропетровщині, які стануть хабами у разі потенційних спалахів інфекційних хвороб. У медзакладах розгорнуті додаткові інфекційні ліжка та забезпечена наявність усіх необхідних ліків», – розповіли в міністерстві.

У МОЗ попереджають, що в поверхневих водоймах вже зафіксовано значне перевищення мікробіологічних показників, тому купатися чи використовувати таку воду для оброблення харчів не можна. Окрім цього, категорично заборонено виловлювати та вживати рибу із забруднених водойм.

«Синдром акули»: чому напад риби у Єгипті спричинив дискусію у соцмережах серед українців?

Минулого тижня однією із гарячих тем українського інформаційного простору стала історія з Єгипту. Там акула напала на громадянина Росії. Загибель чоловіка породила лавину мемів у соцмережах, опісля політики, військові, дипломати, правозахисники, журналісти, науковці та митці почали дискутувати, чи нормально жартувати над смертю. Обговорення точилося навколо того, чи можуть українці жартувати про смерть громадянина країни, котра розпочала повномасштабне вторгнення у лютому 2022 року? Одні писали про те, що українці стають жорстокими і не проявляють емпатії. Інші – про дегуманізацію росіян як представників країни агресора.

«Люди через вікна бачать загиблих» – речник ОВА про ситуацію на окупованій Херсонщині

Внаслідок руйнування Каховської ГЕС на окупованому лівому березі Дніпра в Херсонській області є багато загиблих і безвісти зниклих, сказав речник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Толоконніков в ефірі Радіо Свобода.

За його словами, підтвердити ці факти офіційна влада Херсонщини не може, однак ті, хто перебуває зараз на лівобережжі, повідомляють про загиблих і кажуть, що бачать їх через вікна будинків.

«Дуже багато на лівобережжі є повідомлень про те, що люди безвісти зникли. Ми не можемо офіційно підтвердити факти загибелі. Але дуже багато повідомлень про те, що люди бачать через вікна в деяких домівках людей, які там є, які загинули. Тому ми чекаємо перш за все на допомогу міжнародної спільноти, щоб вони, можливо, посприяли «зеленому коридору», щоб допомогти людям, які там ще залишаються також, можливо, провести ексгумацію тіл, які там є», – сказав Толоконніков ефірі програми «Свобода Ранок».

Він заявив, що на правобережжі Херсонської області через знищення російськими силами Каховської ГЕС загинули 10 людей, 20 травмовані, 42 людини вважаються безвісти зниклими. Окрім того, міський голова Окупованих Олешок Євген Рищук повідомляв, що, за його даними, в місті загинули дев’ятеро людей.

За словами Толоконнікова, на Херсонщині виявили забруднення води мулом. Проби також показали завищений вміст заліза у воді. Однак жодного випадку кишкової чи іншої інфекції на правобережжі поки що не зафіксували.

Руйнування дамби Каховської ГЕС, яке сталося 6 червня, спричинило затоплення значних територій нижче за течією. Затоплені десятки населених пунктів.

Якщо на контрольованій українською владою території регіону евакуація ведеться за посередництва рятувальників, поліції, військових і волонтерів, то на окупованих територіях ситуація складна. У Генштабі ЗСУ 12 червня повідомили, що в затопленій Голій Пристані Херсонської області російські окупанти дозволяють евакуацію громадян України тільки після «отримання хабаря», при цьому знищують паспорти та свідоцтва про народження та інші документи українського зразка. Військові кажуть, що місцевих мешканців переселяють до окупованого Криму та російського Краснодару.

Перевірити ці дані з незалежних джерел не є можливим.

Розвідка Нідерландів знала про плани підриву «Північних потоків» за кілька місяців – розслідування

Автори спільного розслідування кількох німецьких і нідерландських ЗМІ стверджують, що військова розвідка Нідерландів (MIVD) отримала інформацію про плани України провести диверсію на «Північних потоках» за кілька місяців до вибухів на газопроводах, які сталися у вересні 2022 року. Спільне розслідування про це оприлюднили Нідерландська радіомовна корпорація, німецька газета Die Zeit та обʼєднання німецьких громадських мовників ARD.

За даними журналістів, на початку червня 2022 року MIVD дізналася про плановану операцію від джерела в Україні. Автори розслідування пишуть, що розвідка Нідерландів отримала план, згідно з яким керувати операціями мав командувач ЗСУ Валерій Залужний, а саму диверсію мала здійснити в середині червня невелика група водолазів на вітрильному човні. Президент України Володимир Зеленський не мав знати про цей план, ідеться у розслідуванні.

Після отримання інформації нідерландська розвідка звʼязалася з Центральним розвідувальним управлінням США, яке, за даними розслідувачів, застерегло Україну від реалізації цього плану. Ніяких вибухів у середині червня не сталося, але у вересні хтось провів на «Північних потоках» диверсію за тим же сценарієм, який нідерландська розвідка отримала в червні.

У MIVD не коментували інформацію. Також від коментарів журналістам відмовилися ЦРУ та Офіс президента України. Німецькі журналісти не змогли отримати коментарів щодо теми уряду країни.

Про те, що ЦРУ застерігало владу України від атак на газопроводи «Північного потоку» в червні 2022 року після отримання інформації від Служби військової розвідки та безпеки Нідерландів, повідомило також американське видання The Wall Street Journal (WSJ).

При цьому, як пише газета, у співробітників ЦРУ виникли питання щодо того, чи має Україна потенціал для здійснення такої атаки, для якої потрібно було розмістити підривні заряди на великій глибині в Балтійському морі.

Тиждень тому The Washington Post з посиланням на документи Пентагону писала, що адміністрація президента США за три місяці до диверсії на «Північних потоках» отримала інформацію, що українські військові під безпосереднім керівництвом головнокомандувача ЗСУ планували атаку на газопровід. У публікації йшлося, що у США дізналися про це завдяки одній з європейських розвідувальних служб. Білий дім не коментує цієї інформації.

Президент України Володимир Зеленський після публікації WP заявив, що накази такого рівня віддаються їм особисто, а «Україна нічого подібного не робила».

Наприкінці вересня 2022 року було пошкоджено три з чотирьох ниток газопроводів «Північний потік-1» та «Північний потік-2». Розслідування Швеції, Данії та Німеччини показали, що газопроводи було підірвано, проте винні ще встановлюються.

Російська влада вважає, що в аварії зацікавлені США та їхні союзники.

У західних ЗМІ з посиланням на джерела зʼявлялися повідомлення, що вибухи могла організувати якась проукраїнська група, не повʼязана з владою якоїсь країни. У кількох інших публікаціях ішлося і про можливу причетність Росії до цих вибухів.

У розвідці Британії заявили про «сплеск» тактичних бойових вильотів авіації РФ

За останні два тижні спостерігається сплеск тактичних бойових вильотів російської авіації, особливо над півднем України, заявила розвідка Великої Британії.

«Це майже напевно стало відповіддю на повідомлення про активізацію наступальних операцій України, оскільки Повітряно-космічні сили Росії намагаються підтримати наземні війська ударами з повітря», – йдеться в повідомленні, поширеному в твіттері Міністерства оборони Британії.

У розвідці заявили, що незважаючи на зростання, щоденна кількість вильотів залишається набагато нижчою, ніж пікова, що складала 300 щоденних місій на початку повномасштабної війни.

«Від початку вторгнення південь України часто був більш прийнятним для операцій російської авіації порівняно з іншими ділянками фронту. За останній рік Повітряно-космічні сили Росії збільшили використання зброї класу «повітря-поверхня», наприклад керованих авіабомб, які дозволяють штурмовикам залишатися далеко від своїх цілей», – йдеться в повідомленні.

Напередодні стало відомо, що російська армія з початком наступальної операції Збройних сил України на Запорізькому напрямку перекинула 20 військових гелікоптерів на аеродром у тимчасово окупованому Бердянську Запорізької області. Про це свідчать супутникові знімки Planet Labs за 13 червня, які є в розпорядженні проєкту Радіо Свобода «Схеми».

Загалом на окупованому аеродромі Бердянська станом на 13 червня перебували щонайменше 27 гелікоптерів армії РФ. Двадцять із них з’явились на летовищі нещодавно – це підтверджують супутникові знімки за 31 травня.

Ґрунти просохли, Сили оборони нині досить мобільні для штурму – командир роти БПЛА

У зоні бойових дій на Бахмутському напрямку ґрунти достатньо просохли для ударно-штурмових дій, заявив 14 червня в ефірі Радіо Свобода (у проєкті «Свобода.Ранок») командир роти ударних безпілотних авіаційних комплексів «Ахіллес» 92-ї окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка Юрій Федоренко.

Він розповів, що ґрунти у Східній операційні зоні, зокрема, на Бахмутському напрямку, досить специфічні, і за певних погодних умов стають липкими, чим сповільнюють рух Збройних сил України. Та навіть за дощової погоди нині погодні умови сприятливіші для ударно-штурмових дій, аніж узимку, каже військовий.

«Дуже добрий, родючий ґрунт, але трохи з глиною. Специфіка його – як пластилін, можна так порівняти. Він дуже такий тягучий і налипає, відповідно, коли йде дощ, коли мокра погода – просування дещо знижує свою інтенсивність. Тому що буксує і застрягає техніка, відповідно, й просування по траншеях теж ускладнюється», – відзначив Федоренко.

«Але в цілому, якщо порівнювати з зимою, станом на зараз проводити ударно-штурмові дії легше, бо фактично ґрунти вже просохли, і це допомагає бути високомобільними Силам оборони під час ударно-штурмових дій», – додав командир роти.

За даними Генштабу Збройних сил України, російська армія продовжує спроби атак у районах Бахмута, Марʼїнки та Лимана, але безуспішно. У Генштабі вказують, що російські сили зосереджуються на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей України.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG