«Підірвали дамбу. Я приготувався: надув гумовий човен і почав чекати припливу в себе у дворі. До мене прибігають і кажуть: «Жінка на другому кінці села на даху сидить, її заливає». Я на цьому човні проти страшної течії йду за нею, забираю й бачу, як чоловіка під теплиці затягує. Жінку висаджую на перший ліпший дах і пливу за ним».
Це емоційна розповідь Вадима із села Кардашинка в Голопристанському районі окупованої частини Херсонської області. Йому, ще одному чоловіку Олександру та його дружині дивом вдалося врятуватися від потопу завдяки працівникам ДСНС України – вони витягли українців з-під носа окупантів та евакуювали до Херсону. В інтерв’ю проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» чоловіки розповіли свою історію порятунку, а також про те, що їм доводилося переживати на окупованій частині області.
Удар РФ по Краматорську і Костянтинівці: три людини загинули, три – поранені
Російські військові о 5:00 14 червня вдарили ракетами по Краматорську і Костянтинівці на Донеччині, там, за попередніми даними, загинули троє людей, ще троє – поранені, повідомив голова обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
«Дві людини загинули і двоє поранені у Краматорську, одна загибла і поранена – у Костянтинівці. Ракети, випущені рашистами, влучили у приватний сектор міст і завдали значної шкоди: у Краматорську вщент зруйновано щонайменше 5 і пошкоджено зо два десятки приватних будинків, у Костянтинівці – два зруйновані і пошкоджені 55», – написав Кириленко у телеграмі.
Крім того, за його словами, постраждав газогін й електромережі.
На місці влучань працюють рятувальні й комунальні служби.
За даними Повітряних сил Збройних сил України, російські військові в ніч на 14 червня завдали ракетного удару по військових й інфраструктурних об’єктах України крилатими ракетами повітряного і морського базування, а також ударними дронами-камікадзе. Загалом загарбники запустили 10 ракет (чотири «Калібри» і шість Х-22) і 10 дронів. Три крилаті ракети «Калібр» і дев’ять іранських ударних дронів Shahed-136/131 збили українські сили ППО, повідомили в ЗСУ.
В оперативному командуванні «Південь» повідомили, що чотирма крилатими ракетами «Калібр» із Чорного моря Росія вдарила по Одесі. Там троє людей загинули, 13 поранені, триває розбір завалів, де можуть бути ще люди.
Крім того, на Кіровоградщині влада повідомила про влучання «Шахедів» в об’єкт інфраструктури.
Влада повідомила про влучання «Шахедів» в об’єкт інфраструктури на Кіровоградщині
Російські військові під час нічної атаки завдали удару по Кіровоградській області, внаслідок чого є влучання в об’єкт інфраструктури, повідомив голова обласної військової адміністрації Андрій Райкович.
«Чергова нічна масована атака російського агресора. Є влучання «Шахедів» в об’єкт інфраструктури в Світловодську», – написав він у телеграмі.
За словами Райковича, пожежу оперативно локалізували, минулося без загиблих і травмованих. Про який саме об’єкт йдеться – він не уточнив.
За даними Повітряних сил Збройних сил України, російські військові в ніч на 14 червня завдали ракетного удару по військових й інфраструктурних об’єктах України крилатими ракетами повітряного і морського базування, а також ударними дронами-камікадзе. Загалом загарбники запустили 10 ракет (чотири «Калібри» і шість Х-22) і 10 дронів. Три крилаті ракети «Калібр» і дев’ять іранських ударних дронів Shahed-136/131 збили українські сили ППО, повідомили в ЗСУ.
В оперативному командуванні «Південь» повідомили, що чотирма крилатими ракетами «Калібр» із Чорного моря Росія вдарила по Одесі. Там троє людей загинули, 13 поранені, триває розбір завалів, де можуть бути ще люди.
В ОГП повідомили про зростання кількості дітей, загиблих і поранених через агресію Росії
В Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Росії станом на ранок 14 червня загинули, за даними ювенальних прокурорів, 488 дітей, щонайменше 1016 – зазнали поранення різного ступеня тяжкості, повідомив Офіс генерального прокурора.
«13 червня внаслідок ракетного обстрілу ворогом міста Кривий Ріг Дніпропетровської області загинув 17-річний хлопець. 13 червня внаслідок обстрілу окупантами села Кар’єрне Херсонської області поранено 9-річну дівчинку», – йдеться в повідомленні.
У прокуратурі наголосили, що ці цифри – не остаточні, триває робота з їх встановлення у місцях ведення бойових дій, на окупованих і звільнених територіях.
Управління верховного комісара ООН із прав людини станом на 5 червня підтвердило загибель 8 983 і поранення 15 442 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. В ООН наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.
Число жертв російського удару в Кривому Розі зросло до 12 – влада
Голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул повідомив про зростання до 12 кількості загиблих через російський ракетний удар по місту 13 червня.
«Вночі від отриманих опіків, несумісних із життям, помер 67-річний чоловік», – написав Вілкул у телеграмі.
За його словами, роботи з ліквідації наслідків удару продовжуються.
«Постраждалим надається необхідна допомога, працюють усі служби, 40 бригад комунальників. Вся важлива інфраструктура, комунальний транспорт, соціальні та медичні установи міста працюють стабільно», – йдеться в повідомленні.
У Кривому Розі сьогодні – День жалоби за загиблими.
У ніч на 13 червня російські війська завдали ракетного удару по Кривому Рогу. Вілкул повідомляв, що всього по місту було випущено шість ракет, було п’ять влучань, зокрема в багатоквартирний будинок і склад із продуктами.
У ніч на 14 червня Росія знову атакувала Дніпропетровщину, цього разу дронами. За даними влади, їх збили сили ППО.
У ЗСУ повідомили, чим і звідки Росія атакувала Україну в ніч на 14 червня
Російські військові в ніч на 14 червня завдали ракетного удару по військових й інфраструктурних об’єктах України крилатими ракетами повітряного і морського базування, а також ударними дронами-камікадзе, повідомило командування Повітряних сил Збройних сил України.
«З акваторії Чорного моря противник завдав удару чотирма крилатими ракетами «Калібр» у напрямку Одещини. Три ракети вдалось збити, одна – влучила в цивільний об’єкт», – йдеться в повідомленні.
За даними військових, зі східного узбережжя Азовського моря загарбники атакували десятьма іранськими ударними дронами Shahed-136/131 на південно-східному напрямку.
Дев’ять дронів збили сили української ППО.
«Із Ростовської області Росії окупанти завдали удару шістьма крилатими ракетами повітряного базування Х-22 із чотирьох дальніх бомбардувальників Ту-22М3. Удар завдано по Донеччині. Наслідки уточнюються», – йдеться в повідомленні.
Раніше в Генштабі ЗСУ без наведення подробиць повідомили, що вночі загарбники атакували територію України крилатими ракетами і іранськими ударними БпЛА типу Shahed.
В оперативному командуванні «Південь» повідомили, що чотирма крилатими ракетами «Калібр» із Чорного моря Росія вдарила по Одесі. Там троє людей загинули, 13 поранені, триває розбір завалів, де можуть бути ще люди.
На півдні армія РФ перейшла в оборону?
- Президент України Володимир Зеленський заявляє, що ЗСУ посувають позиції російських сил на різних ділянках фронту. Міноборони України звітує про просування на двох флангах біля Бахмута. А Путін розповідає про великі втрати українських сил. Говоримо про політичні заяви щодо контрнаступу та питаємо про ситуацію на фронті у військового.
Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» о 9:00 на @Радіо Свобода:
- Російська армія перекидає в окупований Бердянськ на Запоріжжі 20 військових гелікоптерів. Про це свідчать супутникові знімки Planet Labs за 13 червня, які є в розпорядженні проєкту Радіо Свобода «Схеми». І через окупований Маріуполь вже везуть знищену або пошкоджену техніку на ремонт. А Кінбурнська коса, що на Миколаївщині, через знищення Каховської дамби тепер відрізана від материка. Як російські сили готуються до оборони на півдні? Та чи вдасться українським силам встановити контроль над Кінбурнською косою?
- Хімічний завод «Кримський титан» замінували. Місцеве населення й окупаційну адміністрацію готують до евакуації. Про це попереджають в українській розвідці. Чи правда це? До чого окупанти готуються на півночі кримського півострова? Та чим загрожує підрив чи пошкодження роботи хімічного заводу – слідом за знищенням Каховської ГЕС? Говоримо з військовим експертом.
- Російський президент Володимир Путін висловився про український контрнаступ. За його словами, Україна несе великі втрати. Успіхів під час контрнаступу Київ не має. Але й зізнався, що є у російської армії проблеми з сучасним озброєнням. Головні тези керманича Кремля аналізуємо далі.
Втрати Росії у війні перевищили 217 тисяч військових – Генштаб ЗСУ
Росія втратила у повномасштабній війні проти України близько 217 330 своїх військових, 680 із яких – протягом останньої доби, заявили у Генеральному штабі Збройних сил України.
Крім того, за повідомленням, російські війська станом на ранок 14 червня зазнали таких втрат:
- танків ‒ 3943 (вісім – за останню добу)
- бойових броньованих машин ‒ 7653 (+11)
- артилерійських систем – 3783 (+17)
- РСЗВ – 603 (+2)
- засобів ППО ‒ 364 (+1)
- літаків – 314
- гелікоптерів – 300
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3324 (+15)
- крилатих ракет ‒ 1196 (+13)
- кораблів /катерів ‒ 18
- автомобільної техніки та автоцистерн – 6482 (+9)
- спеціальної техніки ‒ 516 (+5).
Днями журналісти російської служби Бі-Бі-Сі і видання «Медіазона» на підставі дослідження відкритих джерел встановили імена 25 218 російських військових, убитих на війні в Україні. Самі дослідники вказують, що реальна кількість втрат «безперечно вища, ніж встановлені нами цифри».
Вони вважають, що втрати російської сторони могли перевищити 50 тисяч осіб. «Безповоротні втрати Росії з урахуванням тих, хто вибув через поранення чи смерть, можуть становити щонайменше 225 тисяч осіб», – додали ЗМІ.
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Росія атакувала Дніпропетровщину дронами, їх збили – ОВА
Російські військові у ніч на 14 червня атакували Дніпропетровщину іранськими дронами-камікадзе Shahed, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
«Вночі ворог спрямував на нашу область БПЛА. Але оборонці з ПвК «Схід» завадили його планам. Всі три «Шахеди» збили в небі над регіоном. Атакував агресор і важкою артилерією. Під удар потрапив Нікополь», – написав Лисак у телеграмі вранці 14 червня.
За його словами, минулося без постраждалих, рятувальники обстежують територію і з’ясовують наслідки обстрілу.
Раніше в Генштабі ЗСУ без наведення подробиць повідомили, що вночі загарбники атакували територію України крилатими ракетами і іранськими ударними БпЛА типу Shahed.
В оперативному командуванні «Південь» повідомили, що чотирма крилатими ракетами «Калібр» із Чорного моря Росія вдарила по Одесі. Там троє людей загинули, 13 поранені, триває розбір завалів, де можуть бути ще люди.
Раніше у розвідці Британії заявили, що протягом травня 2023 року Росія запустила понад 300 іранських ударних безпілотних літальних апаратів Shahed проти України, це найінтенсивніше використання цієї системи озброєнь на сьогодні. У розвідці припускають, що Росія запускає так багато БПЛА, намагаючись змусити Україну випустити запаси цінних передових ракет протиповітряної оборони.
У Генштабі повідомили про 28 бойових зіткнень на сході
Російські війська продовжують зосереджувати основні зусилля на спробах повної окупації Луганської і Донецької областей, минулої доби на цій ділянці фронту відбулося 28 бойових зіткнень, повідомив вранці 14 червня Генеральний штаб Збройних сил України.
«На Лиманському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районах Веселого та Роздолівки… На Бахмутському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії у напрямку Оріхово-Василівки, Іванівського та Білої Гори… На Авдіївському напрямку противник наступальних дій не проводив… На Мар’їнському напрямку наші захисники відбили усі ворожі атаки в районі міста Мар’їнка», – йдеться в повідомленні.
У Генштабі додали, що на всіх цих напрямках російські військові обстрілювали позиції українських військових і населені пункти.
На Запорізькому і Херсонському напрямках загарбники продовжують вести оборонні дії, кажуть у командуванні.
Вранці 13 червня український Генштаб повідомив про успіхи Сил оборони України на Бердянському, Бахмутському та Торецькому напрямках.
Зокрема, спікер Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов заявив, що ЗСУ просунулися вперед від 500 метрів до кілометра до окупованого Бердянська, взявши під контроль площу до 3 квадратних кілометрів.
А заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила про просування ЗСУ в районі Берхівського водосховища біля Бахмуту на 250 метрів і на Торецькому напрямку – на 200 метрів. Також, за її словами, російські війська намагаються щосили утримати позиції – застосовують штурмову та армійську авіацію, ведуть вогонь із артилерії.
Станом на 12 червня у Міністерстві оборони повідомляли, що українські військові звільнили сім населених пунктів.
На початку червня з’явилися повідомлення про перехід українських військ у наступ. Українська сторона офіційно не повідомляла про перехід у наступ. У Міноборони України раніше зазначали, що про контрнаступ не оголошуватимуть публічно.
Президент України Володимир Зеленський 10 червня прокоментував повідомлення про наступ. «В Україні ведуться певні оборонні та контрнаступальні дії, на якій стадії – я не говоритиму детально», – сказав він.
Удар РФ по Одесі: троє загиблих, 13 поранених, під завалами можуть бути люди – ОК «Південь»
Щонайменше троє людей загинули, 13 – були поранені внаслідок ракетного удару Росії по Одесі в ніч на 14 червня – такі уточнені дані наводить оперативне командування «Південь».
За повідомленням, війська РФ спрямували на Одесу чотири «Калібри» з корабля в Чорному морі.
Військові додали, що наразі триває розбір завалів, під ними можуть бути люди.
Раніше в ОК «Південь» повідомили, що дві із запущених ракет були збиті.
Ввечері 13 червня військові повідомили, що Росія вивела ще один носій ракет «Калібр» у Чорне море, збільшивши загальний імовірний залп «Калібрів» до 20 одиниць.
У ніч на 13 червня Росія також завдала удару по Україні, запустивши, за даними Повітряних сил ЗСУ, 15 ракет і чотири дрони. Із них 11 ракет і один дрон збили сили ППО.
Внаслідок влучання у Кривому Розі на Дніпропетровщині загинули 11 людей, постраждали 36 людей, з них 12 – у лікарні, десятеро – у тяжкому стані.
В ISW прокоментували дані про ймовірну загибель російського генерала в Запорізькій області
Американський Інститут вивчення війни (ISW) заявив, що повідомлення про ймовірну загибель начальника штабу 35-ої загальновійськової армії збройних сил Росії генерал-майора Сергія Горячева в Запорізькій області свідчать про те, що представники російського командування вразливі до українських ударів.
«Повідомлення про загибель Горячева в Запорізькій області можуть свідчити про те, що російські війська виділили частини 35-ої загальновійськової армії для операцій у Запорізькій області і що деякі високопосадовці російського військового командування продовжують діяти поблизу лінії фронту і залишаються вразливими до точних українських ударів», – йдеться в повідомленні.
Напередодні російські джерела заявили, що Горячев загинув у Запорізькій області в результаті українського ракетного удару. ISW нагадує, що раніше повідомляв про інші підрозділи Східного військового округу РФ, включаючи підрозділи 58-ої загальновійськової армії та 5-ої загальновійськової армії, які діяли на заході Запорізької області.
У Міноборони Росії дані про загибель генерала не коментували. А Сили оборони України ще уточнюють інформацію про ймовірну загибель начальника штабу 35-ої загальновійськової армії збройних сил Росії генерал-майора Сергія Горячева, повідомив 13 червня речник Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень.
На початку цього року газета «Ніккей» із посиланням на дані японської розвідки, отримані у співпраці з розвідувальними службами США і Європи, повідомила, що понад 20 російських генералів загинули під час бойових дій в Україні з лютого минулого року.
Масова загибель високопоставлених офіцерів є незвичайною для Заходу і може вказувати на слабкість російської армії, йдеться у публікації. Список втрат у матеріалі не наводиться, імена загиблих не названі.
Росія про свої втрати у війні останнім часом не повідомляє.
РФ вдарила «Калібрами» по Одесі, є влучання у склад – ОК «Південь»
Російські війська в ніч на 14 червня вдарили по Одесі ракетами, повідомило оперативне командування «Південь».
«По Одесі ворог спрямував ракетний удар «Калібрами» з акваторії Чорного моря. Працювали сили протиповітряної оборони. Попередньо, дві ракети збито», – йдеться в повідомленні. Скільки всього ракет було запущено – не повідомляють.
За даними українських військових, внаслідок удару зафіксували займання в районі одного з бізнес-центрів і влучання у складське приміщення торговельної мережі.
Про постраждалих поки інформації немає.
Ввечері 13 червня військові повідомили, що Росія вивела ще один носій ракет «Калібр» у Чорне море, збільшивши загальний імовірний залп «Калібрів» до 20 одиниць.
У ніч на 13 червня Росія завдала чергового удару по Україні, запустивши, за даними Повітряних сил ЗСУ, 15 ракет і чотири дрони. Із них 11 ракет і один дрон збили сили ППО.
Внаслідок влучання у Кривому Розі на Дніпропетровщині загинули 11 людей, постраждали 36 людей, з них 12 – у лікарні, десятеро – у тяжкому стані.
Після повідомлень про холеру влада заявила – на Херсонщині інфекційних хвороб через підрив ГЕС немає
Через підрив Каховської ГЕС спалаху інфекційних хвороб на Херсонщині наразі немає, заявив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Спалаху інфекційних хвороб внаслідок підриву Каховської ГЕС наразі в області не зафіксували. Контроль за епідемічною ситуацією в підтоплених районах Херсонщини проводиться щоденно», – повідомив він у своєму відеозверненні.
За його словами, є «добрі новини».
«Вода знижується. І в деяких районах розпочинається робота. Дар’ївка, Федорівка та Інгулець – наші неймовірні люди лагодять, вичищають та викачують, бо потрібно садити», – розповів Прокудін.
Раніше низка ЗМІ з посиланням на начальника відділу держеконагляду земельних ресурсів Держекоінспекції Олега Павленка повідомила, що на затоплених територіях внаслідок підриву ГЕС зафіксовано випадки холери та кишкової палички. Проте згодом у Держекоінспекції спростували ці дані, заявивши, що такі дослідження інспекція не проводить – це функція Держслужби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Руйнування дамби Каховської ГЕС, яке сталося 6 червня, спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів.
За даними МВС, станом на 13 червня на Херсонщині залишається підтопленим 31 населений пункт (3 600 будинків) на правому березі Дніпра та 17 населених пунктів на тимчасово окупованій території. Евакуювали 2757 людей.
12 червня у відомстві повідомляли про 46 підтоплених населених пунктів: 32 – на підконтрольній території, 14 – на окупованій.
Як повідомив 12 червня міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, десять людей загинули, 42 – вважають зниклими безвісти внаслідок підриву російськими військами Каховської ГЕС.
Російський артилерійський обстріл Сумщини: загинули семеро людей
Через російський артилерійський обстріл на Сумщині загинули семеро людей, повідомив голова обласної військової адміністрації Володимир Артюх.
«Ворог завдав артилерійського удару по Шосткинському району, у результаті якого були вбиті семеро працівників Держлісгоспу», – повідомив Артюх у своєму відеозверненні.
За даними ОВА, люди в момент обстрілу їхали в автомобілі.
«Середино-Будська громада: був мінометний обстріл (2 вибухи). Внаслідок обстрілу зазнали пошкодження магазин та господарські будівлі.Внаслідок обстрілу зі ствольної артилерії (21 вибух) загинули працівники Держлісгоспу, які в цей час рухалися на автомобілі УАЗ», – йдеться у повідомленні адміністрації в телеграмі.
Як повідомляє місцева влада, російські війська протягом дня з різних видів озброєння обстрілювали вісім громад Сумщини – Хотінську, Миропільську, Білопільську, Зноб-Новгородську, Середино-Будську, Есманську, Новослобідську та Великописарівську.
Російські військові регулярно обстрілюють прикордонні українські області, включно із Сумщиною.
У травні в Міноборони України заявили, що інтенсивність обстрілів прикордоння Чернігівщини та Сумщини зросла: таким чином Росія намагається «тримати у напрузі українських військових та не допустити їхнього перекидання на інші напрямки».
Росія, попри докази і свідчення, заперечує свої атаки на цивільного населення.
Щоб повернути біженців, слід зберегти їхню українську ідентичність – президент СКУ
Зберегти українську мову та свою ідентичність за кордоном й ухвалити закон про подвійне громадянство – такі базові речі сприятимуть поверненню біженців та решти мігрантів в Україну, вважає президент Світового конґресу українців Павло Ґрод.
Росія вивела ще один носій ракет у Чорне море – Гуменюк
В оперативному командуванні «Південь» повідомили, що Росія вивела ще один носій ракет «Калібр» у Чорне море.
«За попередньою інформацією, цілком ймовірна дронова атака. Крім того, ми спостерігаємо активність ракетоносіїв у Чорному морі. На вечір ворог вивів два надводних ракетоносії. Протягом останньої години додався ще підводний. Загальний ймовірний залп «Калібрів» може сягати 20 одиниць. Треба розуміти, що атака «Калібрами» з Чорного моря може сягнути всієї території України», – розповіла речниця Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк в ефірі національного телемарафону.
За її словами, шторм, який нині є у Чорному морі, не є критичним для ракетоносіїв.
«Якщо вони виведені на бойове чергування, це можу бути як елемент психологічного тиску і посилення виснаження систем протиповітряної оборони, так і реальна підготовка до ракетного удару», – додала Гуменюк.
Повітряну тривогу близько опівночі оголосили у Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій, Луганській та Харківській областях.
Ввечері 13 червня в оперативному командуванні «Південь» повідомили, що Росія вивела в Чорне море два ракетоносії, хоча вдень носіїв ракет у морі не було.
У ніч на 13 червня Росія завдала чергового удару по Україні, запустивши, за даними Повітряних сил ЗСУ, 15 ракет і чотири дрони. Із них 11 ракет і один дрон збили сили ППО.
Внаслідок влучання у Кривому Розі на Дніпропетровщині загинули 11 людей, постраждали 36 людей, з них 12 – у лікарні, десятеро – у важкому стані.
Парламент Люксембургу визнав Голодомор геноцидом українського народу
Палата депутатів Люксембургу – парламент – ухвалила постанову, в якій визнано Голодомор 1932–33 років геноцидом.
«Сьогодні на сесії депутати схвалили постанову, якою палата визнає «Голодомор» в Україні 30-х років геноцидом», – йдеться у повідомленні парламенту Люксембургу у твітері.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав це голосування «історичним».
«Я вітаю історичне голосування Палати депутатів Люксембургу за визнання сталінського Голодомору 1932–1933 років геноцидом проти українців. Цей крок вшановує мільйони жертв і відновлює історичну справедливість. Міжнародне визнання Голодомору-геноциду продовжує зростати», – написав він у твітері.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ розгляд питання про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу активізувався в низці країн. Парламенти Великої Британії, Словенії, Бельгії, Ірландії, Румунії, Молдови, Чехії, Німеччини, Ісландії, Франції, Болгарії за цей час визнали Голодомор геноцидом українського народу.
Європейський парламент 15 грудня 2022 року підтримав резолюцію про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу. Євродепутати також закликали Росію як правонаступницю СРСР вибачитися за дії радянського режиму проти України.
Штучний голод, влаштований радянською владою в 1932–1933 роках в Україні, відомий як Голодомор. У листопаді 2006 року Верховна Рада визнала його геноцидом українського народу.
Україна з посиланням на дані науково-демографічної експертизи стверджує, що загальна кількість людських втрат від Голодомору-геноциду 1932–33 років становить майже 4 мільйони осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів.
Росія вивела ракетоносії в Чорне море – ОК «Південь»
Росія вивела в Чорне море два ракетоносії, повідомляє у фейсбуці оперативне командування «Південь».
«Незважаючи на штормову погоду, ворог вивів на бойове чергування в Чорному морі 2 надводні ракетоносії, споряджені 16 «Калібрами». Загальна кількість корабельного угруповання – 8 одиниць в Чорному морі і 1 – в Азовському», – йдеться у повідомленні.
Українські військові додають, що рівень ракетної загрози залишається надзвичайно високим.
За даними Військово-морські сил Збройних сил України, станом на 13:00 13 червня носіїв крилатих ракет «Калібр» у Чорному морі не було.
У ніч на 13 червня Росія завдала чергового удару по Україні, запустивши, за даними Повітряних сил ЗСУ, 15 ракет і чотири дрони. Із них 11 ракет і один дрон збили сили ППО.
Внаслідок влучання у Кривому Розі на Дніпропетровщині загинули 11 людей, постраждали 36 людей, з них 12 – у лікарні, десятеро – у важкому стані.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що іноземні країни, зокрема держави-партнери мають застосувати заходи щодо компаній, які досі допомагають РФ обходити санкції і постачають компоненти до ракет.
«На жаль, Росія досі має змогу отримувати критичні компоненти для виробництва ракет, які створені компаніями з різних країн світу, зокрема компаніями з деяких країн-партнерів. Різними шляхами ці компоненти потім постачають у Росію. Якщо взяти, до прикладу, одну з ракет, які вдарили сьогодні по Кривому Рогу, то близько 50 компонентів у ній – переважно мікроелектроніка – вироблені в інших країнах», – сказав Зеленський.
За його словами, сьогодні відбулася зустріч представників влади із дипломатами відповідних країн.
«Список компаній, які постачають Росії компоненти для вбивств, у всіх партнерів є. Є цей список. Розуміння, як російські терористи намагаються обманути світ, теж у всіх у світі є. І ми чекаємо висновків та швидких дій, які зупинять російський ракетний терор. Україна застосувала санкції проти всіх компаній у Росії, які виробляють ракети. Саме такі повні санкційні обмеження мають бути й на глобальному рівні проти всіх них. Кожен шлях обходу санкцій має закономірно каратися також на глобальному рівні. Має бути посилений – максимально – експортний контроль за критичними компонентами. Якщо хтось виступає посередником або працює разом із Росією, щоб терористи могли й надалі підривати житлові будинки та вбивати людей, то такі суб’єкти – бізнес чи держава – заслуговують відповідної реакції світу. Жорсткої реакції. Вся інформація щодо цього є у партнерів», – наголосив Зеленський.
За його словами, «дешевше – один раз і назавжди перекрити для терористів шляхи постачання компонентів для терору, ніж постійно витрачати нові й нові протиракети для ППО».
Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну США та інші країни запровадили заходи експортного контролю, щоб обмежити доступ Росії до технологій та інших ресурсів, які можуть підтримувати її оборонно-промисловий комплекс. З боку США причетним до закупівель передової західної електроніки та обладнання для військово-промислового комплексу Росії загрожує кримінальна відповідальність.
Втім, експерти і журналісти-розслідувачі кажуть, що Кремль знайшов лазівки, через які отримує необхідні РФ комплектуючі.