ЗСУ збили ударний вертоліт РФ та мали понад 20 бойових зіткнень на фронті упродовж дня – Генштаб
У Генеральному штабі Збройних сил України розповіли про оперативну ситуацію на фронті станом на вечір 12 червня.
«Наші воїни знищили ще один дороговартісний ворожий ударний вертоліт Ка-52, відомий як «Алігатор», – розповіли військові. За їхніми даними, також було знищено БПЛА оперативно-тактичного рівня «Орлан-10».
Російська сторона про втрати не повідомляє.
У Генштабі зазначили, що армія РФ нині зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках.
«Протягом доби відбулось 23 бойових зіткнення», – йдеться в повідомленні.
Триває чотириста сімдесят четверта доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.
«Не підтоплення, а зневоднення» – у Запорізькій ОВА розповіли про ситуацію з водою в області
У Запорізькій області вода для споживачів наразі є, заявив в ефірі проєкту Радіо Свобода «Радіо Донбас.Реалії» голова Запорізької ОВА Юрій Малашко.
«У нас не підтоплення, у нас зневоднення – ми розташовані вище Каховської ГЕС. Щодо зневоднення, у нас рівень води дійсно впав, близько 3 метрів. Але за рахунок Дніпровської ГЕС ми ці питання можемо регулювати. Якщо говорити по населених пунктах, то у кожному населеному пункті, який брав з Каховського водосховища питну воду, у нас вода є», – сказав Малашко.
За його словами, якщо говорити про Запоріжжя, то місто бере питну воду і здійснює забір води з верхнього б’єфу, який «у нас в нормі – тобто він наповнений».
Ні перехожих, ні машин – вулиці Лиману на Донеччині вражають своєю незалюдненістю. За перший рік повномасштабного вторгнення Росії бої прокотились містом двічі – у травні, коли війська агресора захопили місто, і в жовтні – коли ЗСУ їх звідси вибили.
У Лимані практично немає вцілілих будинків – 85% житлового фонду зруйновано або пошкоджено. За вісім місяців після деокупації багато людей досі живуть без світла, газу і роботи. До того ж армія РФ досі періодично обстрілює місто – лінія фронту проходить за 20 кілометрів. Як живе вже вільне, але все ще прифронтова Лиманська громада зараз – у репортажі проєкту Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Акула, зруйнування Каховської греблі, війна: сміятися не можна плакати
Поширене бачення, що в російсько-українській війні зіштовхнулися два світи: світ демократії та тиранії.
Разом із тим, всередині суспільної думки самої України також існують два протилежні світи: Старого та Нового Заповіту. І нещодавня «дискусія про акулу» зайвий раз нагадала про це.
«Акули» Другої Світової
Та спочатку – невелика цитата:
«Якось ми з товаришем поверталися до табору і раптом вийшли до поля, вкритого зеленими паростками. Я мимоволі хотів обійти їх, але він схопив мене за руку і потягнув через це поле. Я не розумію його, починаю пояснювати, що не можна ж толочити молоді паростки. І тут він прийшов у лють, гнівно глянув на мене і закричав: «Що ти там бормочеш! Хіба в нас мало відібрали? Мою дружину та дитину задушили у газовій камері – уже не згадуючи про інше, – а ти забороняєш мені зламати кілька стебелин вівса!»
Це – цитата з роботи австрійського психіатра Віктора Франкла «Психолог у концтаборі».
Франкл особисто пережив пекло нацистських концтаборів, втратив у них дружину, брата та батьків, але зміг вижити та написати про це.
У цьому уривку тексту – вражаюча емоційна схожість реакції українського суспільства на історію із акулою, яка напала і убила росіянина в Єгипті, на тлі жахливих втрат через війну і руйнування греблі Каховського водосховища.
Далі Франкл наводить ще більш значущий приклад:
«Повільно до цих людей поверталося розуміння, що ніхто не має права чинити погано, навіть якщо погано поставилися до них... Я все ще бачу перед очима в’язня, який закочував рукав сорочки, тицяв свою праву долоню мені під ніс і кричав: «Хай мені відрубають цю руку, якщо я не змушу їх харкати кров’ю!» Але ж по суті він був непоганим хлопцем, більше того – надійний товариш і у таборі, і після звільнення».
Питання «розлюднення», яке постало внаслідок проявлення сарказму українськими користувачами соціальних мереж щодо інциденту з нападом акули, має величезні пласти.
Реакція суспільства на страшні явища у вигляді сміху чи висміювання виникла не зараз. Історія цього явища налічує тисячоліття і видозмінюється у залежності від моральних норм спільноти, яка «сміється».
І сьогодні в Україні зіштовхнулись два величезні світи – моралі Старого та Нового Заповіту, які колись так само зіткнулися у Європі після Другої Світової, зокрема у долі і потім на сторінках книги Франкла.
Російські війська обстріляли Оріхів на Запоріжжі: одна людина загинула і ще одна – поранена
Російські війська у понеділок завдали удару по Оріхову Запорізької області з допомогою керованих авіабомб, повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації (ОВА) Юрій Малашко.
«Три керовані авіабомби ворога влучили по території міста: зруйновано приватні будинки та комунікації. На жаль, від отриманих травм загинув 48-річний чоловік», – написав Малашко у Telegram.
За його словами, ще одного постраждалого, 32-річного чоловіка, оперативно відвезли до лікарні.
У травні влада повідомляла, що 80% будинків в Оріхові зруйновані обстрілами. Повідомлялося, що найбільшою загрозою для міста є керовані авіабомби, які армія РФ фактично щодня кидає на прифронтову неокуповану територію Запорізької області.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
Очільник МАГАТЕ розповів подробиці свого візиту в Україні
Генеральний директор Міжнародного агентства з ядерної енергії Рафаель Маріано Гроссі вирушив із візитом в Україну, повідомив він у твітері 12 червня.
«Їду в Україну зустрітися з президентом Володимиром Зеленським та представити програму допомоги у ліквідації наслідків катастрофічного затоплення греблі у Новій Каховці», – написав очільник агентства.
Гроссі також зазначив, що має намір оцінити ситуацію на Запорізькій атомній електростанції та «провести ротацію команди місії МАГАТЕ з підтримки та сприяння в Запоріжжі (ISAMZ) з посиленою командою».
Після початку повномасштабного вторгнення РФ із полону Україна повернула 2526 українців – Зеленський
Від початку повномасштабного вторгнення Росії Україна повернула з полону 2526 українців, повідомив президент Володимир Зеленський у Telegram.
«Щоразу, коли повертаємо наших людей з російського полону, пам’ятаємо про фундаментальну мету: нікого свого, нічого українського ворогу не залишимо», – написав Зеленський і відзначив всіх причетних до учорашнього обміну.
«Дякую кожному воїну, який забезпечує для України наявність обмінного фонду для звільнення наших людей. Про всіх пам’ятаємо, кожного і кожну шукаємо, всіх маємо повернути. І повернемо», – написав Зеленський.
11 червня у рамках чергового обміну полоненими з РФ Україна повернула додому 95 військових. За даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, серед звільнених з полону 51 представник ЗСУ (зокрема 15 тероборонців), 29 нацгвардійців, 11 прикордонників, четверо військових моряків. Усі звільнені цього разу – чоловіки. Зокрема, вдалося повернути військових, які були в полоні у ПВК «Вагнер» та чеченського батальйону «Ахмат».
Російські військові знову обстріляли Херсон, постраждали люди – ОВА
Зранку в понеділок, 12 червня, російські військові вкотре атакували місто Херсон, повідомив керівник пресофісу обласної військової адміністрації Олександр Толоконніков.
«Близько 5 години обстріляли Херсон, мікрорайон Шуменський. Там зазнали поранення троє людей», – повідомив Толоконніков.
За його словами, постраждалі доправлені до лікарні, стан їхнього здоров’я медики оцінюють як середньої тяжкості.
На світанку 6 червня стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС, контрольованої військами РФ. Це спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.
Для ЗСУ передали арештовані авто родичів Медведчука та Козака вартістю понад 1 млн дол – ДБР
У Державному бюро розслідувань повідомили про передачу на потреби однієї з бригад Збройних сил України 17 автомобілів, арештованих у родичів ексдепутатів Віктора Медведчука і Тараса Козака вартістю 1,1 мільйона доларів.
«Зокрема, передано 12 вантажівок, автокран, мікроавтобус, фургон та два позашляховики. Ці транспортні засоби належали підприємству родичів Медведчука та Козака, причетних до фінансування збройної агресії росії проти України. Вони також є суб’єктами кримінального провадження щодо незаконного видобутку піску на двох кар’єрах у Львівські області», – повідомила у понеділок пресслужба ДБР.
Повідомляється, що у квітні минулого року за клопотанням ДБР на ці автомобілі було накладено арешт у межах розслідування кримінального провадження за підозрою у зловживанні владою та порушення правил охорони або використання надр.
У березні суд у Львові заарештував активи 62-річної пенсіонерки Ольги Куць, які можуть належати Медведчуку та Козаку. За даними розслідувачів, Медведчук та Козак записали на Куць частки у кількох компаніях, які володіють дорогою землею та нерухомістю у Києві.
У вересні 2022 року українська сторона обміняла Віктора Медведчука на полонених українських військовослужбовців. Медведчука затримали у квітні 2022 року після втечі з-під домашнього арешту, де він перебував за звинуваченням у держзраді. Активи Медведчука та його дружини Оксани Марченко в Україні заарештовані. У січні президент України позбавив Медведчука і Козака українського громадянства.
Тарас Козак – соратник Медведчука та власник телеканалів «112 Україна», NewsOne та Zik, які були закриті у лютому 2021 року за рішенням РНБО. Проти нього в Україні запроваджені санкції.
Відео з українською школяркою Поліною Бутківською, яку під час шкільної екскурсії цькували інші діти, викликало резонанс у Чехії. Після цього кривдники та їхні батьки вибачилися перед дівчинкою та її мамою. У ситуацію втрутилися навіть президент та міністр внутрішніх справ Чехії.
«Я говорила не чеською. Вони запитали: «Звідки ти?» Я відповіла: «З України». Вони почали кричати: «Росія! Росія! Росія краща, сильніша!» Ображали мене і Україну. Потім я сказала, що Росія – гі*но. Вони плюнули мені в обличчя», – розповіла семирічна Поліна Бутківська.
Ситуацію з'ясовував телеканал «Настоящее Время» (проєкт Радіо Свобода з участю «Голосу Америки»)
Інцидент стався під час шкільної екскурсії до зоопарку в Частоловіце. Хлопчики підійшли до Поліни, родина якої втекла від масштабної війни, почали дражнити, вживаючи нецензурну лексику, кричали, що «Росія краща і сильніша за Україну». Коли ж дівчинка сказала фразу «Росія – гі*но», один із хлопчиків плюнув їй в обличчя.
Ця сцена випадково потрапила на відео, яке дівчина знімала для мами. Перед цим Марія Бутківська, мати Поліни, попросила розповісти їй про враження за день. Уже на шляху додому Поліна надіслала матері відео, яке шокувало жінку.
Відео із знущаннями Марія Бутківська опублікувала в одній із фейсбук-груп. Воно викликав хвилю обурення як з боку українців, так і чехів. Через широкий резонанс у ситуацію втрутились міністр внутрішніх справ Чехії, представники посольства України, а також правозахисники. А президент Чехії Петер Павел особисто зустрівся з дівчинкою та її мамою. Перед ними вибачилися батьки хлопчиків, самі кривдники, вчителі та директор школи.
З кривдниками Поліна була знайома і до інциденту, хоч і не спілкувалася з ними. Хлопчики навчаються у паралельному класі. Це вперше, коли Поліна зіткнулася з цькуванням в Чехії.
Мати Поліни впевнена, що в такому юному віці діти не можуть «взяти зі своєї голови» політичні гасла, а повторюють ті тези, які раніше сказав хтось із дорослих. Про це також заявили мер Тетін Матей Главати та міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан. Останній назвав плювок в обличчя дитині «плювком в обличчя всієї нашої цивілізації».
У Міноборони розповіли про захист Київської ГЕС від ракетних ударів
Уразити Київську гідроелектростанцію (ГЕС) ракетами «майже неможливо», наразі для її захисту «зроблене все необхідне», розповів в ефірі телемарафону перший заступник міністра оборони України Олександр Павлюк.
«Ми зробили все, що можливо, розуміючи ще минулого року (2022 року – ред.), коли великі загрози були, коли я ще командував угрупованням сил і засобів оборони Києва. Ми не виключали такий факт, тому і засоби протиповітряної оборони зосереджені на цьому напрямку, відповідний маневр сил і засобів був. Але розрахункова кількість потреби елементів ураження – це як мінімум до ядерного вибуху треба для того, щоб знищити, чи підрив зсередини потрібен, як зробили на Каховський ГЕС. Бо уразити ракетами дуже тяжко, щоб нанести такі ураження, майже неможливо», – розповів Павлюк.
Водночас, за його словами, «для України дуже важлива наявність літаків у достатній кількості, щоб протидіяти ворожій авіації та мати паритет в повітрі».
«Без паритету чи переваги в повітряному просторі важко виграти війну», – зазначив Павлюк.
МВС: 10 людей загинули, 42 – вважають зниклими після підриву Каховської ГЕС
Десять людей загинули, 42 – вважають зниклими безвісти внаслідок підриву російськими військами Каховської ГЕС, повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.
«Я можу сказати тільки ті цифри, про які ми достовірно знаємо: вісім наших громадян загинули на території Херсонської області, двоє – на території Миколаївської області. 42 людини вважаються зниклими безвісти, з них семеро дітей», – повідомив Клименко в ефірі телемарафону 12 червня.
За його словами, надходить інформація і про загиблих на окупованій території на лівому березі, але станом на зараз у МВС немає точних даних.
«Ви знаєте, що вчора під час намаганні переїхати на правий берег наших громадян обстріляли, і троє людей загинуло, декілька поранені. Ми відстежуємо цю інформацію. Як тільки ми отримаємо достовірну інформацію про загиблих чи поранених, які залишалися на островах або на лівому березі, ми цю інформацію офіційно оприлюднимо», – сказав Клименко.
У МВС також повідомили, що станом на 13:00 на Херсонщині залишаються підтопленими 46 населених пунктів, із них: 32 (3801 будинок) – на підконтрольній території, 14 – на окупованій. Евакуювали 2743 людей, з яких 205 дітей і 76 маломобільних осіб.
У Миколаївській області підтоплений 31 населений пункт, евакуйовані 982 людей, серед яких 167 дітей.
На Дніпропетровщині відсутнє водопостачання у майже 165 тисяч абонентів у 32 населених пунктах.
За словами Клименка, фіксується «стабільне зниження» рівня води у підтоплених населених пунктах, до Херсона скерують додаткові сили комунальників з інших регіонів, а також спеціальну техніку.
«Будемо ініціювати подовження комендантської години у Херсоні для того, щоб ми могли оперативно ліквідувати всі подальші наслідки підриву ГЕС», – сказав міністр під час засідання штабу в Херсоні.
За повідомленням пресслужби МВС, на засіданні виступив заступник міністра охорони здоровʼя Ігор Кузін, який заявив, що на сьогодні не зафіксовано спалахів інфекційних захворювань на затоплених територіях.
«Централізована вода відповідає нормам. Щоденно проводять відбір майже 150 проб води – питної та річкової. Однак, жителям постраждалих громад не радять використовувати воду із криниць, необхідно проводити знезараження питної води. Купання у водоймах суворо заборонене», – йдеться в повідомленні.
На світанку 6 червня стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС, контрольованої військами РФ. Це спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.
Без світла залишаються 22 населених пункти на Миколаївщині та Херсонщині – Міненерго
Через обстріли армією РФ енергоооб’єктів у прифронтових зонах та пошкодження Каховської гідроелектростанції, без світла залишаються 22 населених пункти на Миколаївщині та деокупованій частині Херсонщини, повідомляє пресслужба Міністерства енергетики України.
«У Херсоні залишаються знеструмленими понад 15 тисяч споживачів. У деокупованій частині області через підтоплення – без світла 8 населених пунктів. На Миколаївщині – залишаються знеструмленими 13 населених пунктів. Енергетики готові розпочати відновлювальні роботи, щойно почне відходити вода. Зокрема, буде обстежено підтоплену насосну станцію Херсонської ТЕЦ. Попередньо, здійснити повну оцінку збитків можна буде через два тижні після відходу води», – зазначили в відомстві.
Спеціалісти кажуть, що гідроелектростанції Дніпровська ГЕС-1 та Дніпровська ГЕС-2 працюють із обмеженнями через зниження рівня води, всі інші гідроелектростанції Дніпровського каскаду працюють планово.
Відомо також, що експерти Укргідроенерго, Міненерго та проєктанти працюють над проєктом перекриття Каховського водосховища, «який можна буде реалізувати після деокупації територій».
За даними моніторингу Міненерго, рівень воли в ставку-охолоджувачі на Запорізькій атомній електростанції складає 16,67 метрів, але «експерти МАГАТЕ звернулися до окупантів щодо надання ширшого доступу місії до території та, відповідно, перевірки даних про рівень води».
«Через інтенсивні обстріли, зокрема із застосуванням ударних дронів, пошкоджено лінії електропередачі у Сумській, Харківській, Одеській, Донецькій областях. Через негоду фіксувалися знеструмлення у Львівській, Київській, Житомирській, Дніпропетровській, Чернігівській областях. Більшість споживачів заживлено», – уточили в відомстві.
Крім того, в Міненерго запевнили, що енергосистема наразі працює стабільно, триває «масштабна ремонтна кампанія» на атомних та теплових електростанціях у межах підготовки до опалювального сезону.
«Комерційний імпорт електроенергії за минулу добу склав 7760 МВт*год. Експорт відсутній», – підсумували енергетики.
На світанку 6 червня стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС, контрольованої військами РФ. Це спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.
«Штучна техногенна катастрофа»: ГУР каже про підготовку окупантами Криму «теракту» на хімзаводі
Російські військові мінують хімічний завод «Кримський титан» поблизу Армянська, повідомляє пресслужба Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
За даними відомства, через руйнування Каховської гідроелектростанції і, як наслідок, відсутність води у Північно-Кримському каналі, процеси виробництва на заводі «Кримський титан» в Армянську «порушені до критичного рівня».
Згідно з даними ГУР, «відновити роботу у мінімально належному режимі окупаційна влада Криму вважає за неможливе». НГУа території Армянська циркулює інформація про ймовірну зупинку «Кримського титану».
«Водночас інженерні підрозділи окупаційної армії Московії впродовж останніх декількох днів мінують цехи підприємства, які наразі продовжують працювати, а також закладають вибухівку на заводській та прилеглій території», – сказано у повідомленні.
У розвідці наголошують, що «теракт на підприємстві «Кримський титан», до якого готуються окупанти, означатиме штучну техногенну катастрофу, жахливу за своїми наслідками».
Так, на холодильному обладнанні «Кримського титану» використовується близько 200 тонн технологічного аміаку. У разі вибуху на заводі аміачна хмара, залежно від напрямку вітру, накриє прилеглі райони за пів години, уточнює українська розвідка.
Таким чином, «під загрозою передусім опиняться окуповані Армянськ, Красноперекопський район та південні райони Херсонської області».
ГУР також кажуть, що «росіяни готують до евакуації представників окупаційної адміністрації та місцеве населення з Армянську».
Вночі 6 червня у соцмережах з’явилися повідомлення про руйнування Каховської ГЕС. Вранці в оперативному командуванні «Південь» підтвердили факт підриву російськими військами Каховської ГЕС. Російська окупаційна влада спочатку заперечувала факт руйнування, а згодом заявила, що верхню частину Каховської ГЕС зруйновано нібито внаслідок обстрілу українськими військами, дамбу водосховища не зруйновано. Проте Україна ще минулого року повідомляла про мінування окупантами ГЕС і небезпеку підриву.
Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.
Міндовкілля: з Каховського водосховища вже витекло понад 72% води
Станом на ранок 12 червня рівень води в Каховському водосховищі продовжує знижуватися, повідомляє пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.
«Із водосховища вже втрачено понад 72% або 14,395 куб.км води. Станом на вечір 11 червня рівень води у водосховищі в районі Нікополя становив близько 9,04 м», – йдеться у повідомленні.
За даними Укргідрометцентру, з 11 червня по гідропосту «Нікополь» вже немає можливості вимірювати рівні води оскільки вода відійшла від пункту спостережень – наразі шукають можливі шляхи визначення рівня та об’єму води Каховського водосховища.
Зазначається, що рівень води в Дніпрі на позначці «Херсон» знизився на два метри й становить 3,6 метра. У середньому за останню добу утримується тенденція зниження рівня на 1-5 см за годину, кажуть у відомстві.
У районі природного парку «Нижньодніпровський» вода поступово сходить. Продовжується обміління акваторії у нацпарку «Кам’янська Січ» – на 8,5 метрів. Рівень води р. Інгулець у створі Інгулецької зрошувальної системи повільно знижується, натомість вода поступово продовжує прибувати в Миколаївській області, кажуть у Міндовкіллі.
«Фахівці Державної екологічної інспекції, Держводагентства та мобільних лабораторій, у місцях, де це можливо, здійснюють постійний моніторинг якості води та повітря. Екологічні інспектори продовжують документувати та обраховувати усю шкоду, нанесену довкіллю через терористичну атаку росії на Каховську ГЕС», – додали в міністерстві.
На світанку 6 червня стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС, контрольованої військами РФ. Це спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.
Кім Чен Ин пообіцяв «тримати за руку» Путіна у стратегічній співпраці
Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин пообіцяв «тримати за руку» президента Росії Володимира Путіна і зміцнювати стратегічну співпрацю, повідомило державне агентство КНДР KCNA 12 червня.
Кім заявив про це у посланні до Путіна з нагоди дня Росії, захищаючи його рішення вторгнутися в Україну і демонструючи «повну підтримку й солідарність».
Північна Корея є однією з небагатьох країн, які прямо підтримують повномасштабне вторгнення Росії в Україну і звинувачують Захід у війні. Ізольована комуністична диктатура намагалася налагодити тісніші стосунки з Кремлем.
США раніше стверджували, що Пхеньян постачає Росії, зокрема ПВК «Вагнер», боєприпаси. Влада КНДР це заперечувала. Голова ПВК «Вагнер» Євген Пригожин назвав інформацію про постачання зброї від Північної Кореї «чутками та спекуляцією».
Військові заявили про звільнення Новодарівки в Запорізькій області
Запорізька окрема бригада територіальної оборони повідомила про звільнення від російських військ села Новодарівка в Запорізькій області. Як йдеться в оприлюдненому у фейсбуці повідомленні, це сталося ще 4 червня.
«4 червня 2023 року в рамках оборонної операції спільними діями механізованого підрозділу і зведеним підрозділом Запорізької окремої бригади територіальної оборони було звільнено від окупантів село Новодарівка. Численні спроби ворога повернути населений пункт під контроль, які тривали декілька діб, не мали успіхів», – йдеться в повідомленні.
Міністерство оборони України це поки офіційно не підтверджувало.
Село Новодарівка розташоване поблизу межі Запорізької і Донецької областей.
Раніше сьогодні в Об’єднаному пресцентрі сил оборони Таврійського напрямку повідомили про звільнення Сторожевого на Донеччині.
Напередодні в Міноборони офіційно підтвердили деокупацію низки населених пунктів на Донеччині.
11 червня заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що Сили оборони України звільнили від російських військових село Макарівка та «просунулися вперед на кількох напрямках, зокрема на Бахмутському». «Деокуповані населені пункти Благодатне та Макарівка», – повідомила вона. Того ж дня стало відомо, що українські військові також звільнили село Нескучне на Донеччині.
Повідомлення про перехід українських військ у наступ на низці напрямків з’явилися на початку червня. Українська сторона офіційно не повідомляла про перехід у наступ. Представники України заявляли, що ЗСУ на низці ділянок фронту ведуть наступальні дії, проте вони мають тактичний характер. У Міноборони України зазначали, що про контрнаступ не оголошуватимуть публічно.
Президент України Володимир Зеленський 10 червня прокоментував повідомлення про наступ. «В Україні ведуться певні оборонні та контрнаступальні дії, на якій стадії – я не говоритиму детально», – сказав Зеленський на пресконференції в Києві після переговорів з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) заявив, що українські війська здійснили візуально підтверджені наступи в західних частинах Донецької і Запорізької областей, які російські джерела підтвердили, але «намагалися применшити».