Майже рік 17-річна Вікторія Панченко – українська переселенка в Німеччині. Дівчині з сім’єю вдалося виїхати з окупованої території Херсонщини. Її рідне місто – Нова Каховка – досі залишається під контролем російських військових і в прямому сенсі тоне через руйнування Каховської ГЕС, що на річці Дніпро. Внаслідок аварії щонайменше 150 тонн машинного мастила потрапили у водойму, кажуть українські посадовці.
РФ зменшила число кораблів на чергуванні в Чорному морі
Станом на ранок 12 червня на бойовому чергуванні в Чорному морі перебувають три російські кораблі, повідомили Військово-морські сили Збройних сил України.
Порівняно з учорашнім днем кількість російських кораблів зменшилася удвічі. Ракетоносіїв серед них, як і напередодні, немає.
«В Азовському морі – один ворожий корабель; у Середземному морі на бойовому чергуванні перебувають до восьми ворожих кораблів», – йдеться в повідомленні.
11 червня в Чорному морі чергували шість російських кораблів, а за день до цього – дев’ять. Ракетоносіїв серед них не було.
Генштаб Збройних сил України щодня попереджає про те, що ракетна загроза з боку Росії залишається високою.
Під Бахмутом українські військові просунулися до 700 метрів – Череватий
Українським військовим вдалося просунутися на Бахмутському напрямку, а російська армія зазнала втрат, повідомив речник Східного угруповання військ Збройних сил Сергій Череватий в ефірі телемарафону 11 червня.
За його словами, на Бахмутському напрямку бійці ЗСУ продовжують контратакувати «там, де є можливості».
«На флангах пройшли від 250 до 700 м, посунувши ворога. При цьому нанісши йому втрати – 66 окупантів знищили, 83 зазнали поранень, 3 потрапили до полону», - сказав речник.
Українські військові також «знищили дві бойові машини піхоти ворога, дві бойові машини десанту, БТР, два самохідних міномети «Нона», гаубицю Д-30, протитанковий ракетний комплекс та польовий склад з боєприпасами», уточнив Череватий.
За його інформацією, армія РФ також намагається контратакувати, але безрезультатно – впродовж доби відбулось три бойових зіткнення на Бахмутському напрямку.
«Ворог також 249 разів бив по українських позиціях різними типами артилерії та здійснив два авіанальоти», – підсумував Череватий.
У Міноборони Росії раніше заявили, що вранці 4 червня українська армія пішла в атаку на п’ятьох ділянках фронту. У відомстві стверджують, що спроба наступу нібито була марною.
Після цього в Управлінні стратегічних комунікацій Збройних сил України закликали не вірити заяві Міноборони РФ.
Напередодні Міноборони України опублікувало ролик, в якому від імені українських військових звернулося з проханням дотримуватися інформаційної тиші. У ньому йдеться про те, що наступ ЗСУ розпочнеться без оголошення. Таку ж заяву зробила у неділю заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти поблизу нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився. Наприкінці травня у Міноборони України повідомляли, що українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто». Тоді стверджувалося, що українські війська «виконують там важливі задачі, які не можемо оголошувати».
Ядерні держави – США, Росія, Велика Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Північна Корея й Ізраїль – у міру погіршення геополітичних відносин нарощують кількість розгорнутих ядерних боєголовок і продовжують модернізувати свої ядерні арсенали. Деякі з них у 2022 році розгорнули нові системи озброєнь з ядерними зарядами чи такі, що здатні їх нести, йдеться у доповіді Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI).
В оприлюдненому 12 червня документі експерти зазначають, що глобальна безпека 2022 року помітно погіршилася порівняно з тим, що було десять років тому: у світі почастішали війни, збільшилися військові витрати і загострилася проблема продовольчої безпеки.
Окремо експерти виділяють війну Росії проти України, яка посилила конфронтацію між великими державами, що «послабило контроль над озброєннями і зробило дипломатію менш ефективною».
«Ми рухаємося до одного з найнебезпечніших періодів в історії людства, – заявив Ден Сміт, директор SIPRI. – Вкрай важливо, щоб уряди світу знайшли шляхи співпраці, щоб заспокоїти геополітичну напруженість, уповільнити гонку озброєнь і впоратися з погіршенням наслідків екологічної кризи та зростанням голоду у світі».
Згідно зі звітом, США і Росія мають майже 90% ядерної зброї, що є у світі. Близько двох тисяч боєголовок – майже всі вони належать Росії та США – перебували у стані підвищеної боєздатності. Ними були оснащені ракети або вони розміщені на авіабазах стратегічної авіації.
Китай, за даними SIPRI, наростив свій ядерний арсенал із 350 боєголовок до 410. Експерти вважають, що кількість китайських балістичних ракет до кінця десятиліття може зрівнятися з російським чи американським.
Франція продовжувала роботу зі створення атомного підводного човна, оснащеного балістичними ракетами третього покоління. Індія та Пакистан розширювали ядерні арсенали та продовжували розробку нових систем доставки, йдеться у доповіді.
Північна Корея у 2022 році не проводила ядерних випробувань, але здійснила понад 90 пробних ракетних пусків, деякі із запущених ракет можуть оснащуватися ядерними боєголовками, йдеться в доповіді.
Повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року держави, яка володіє ядерною зброєю, до сусідньої країни, яка такою зброєю не володіє, призвело до значних збоїв у двосторонній і багатосторонній взаємодії з контролю за ядерними озброєннями, йдеться в доповіді SIPRI.
Окремо у доповіді розглядається припинення діалогу між Москвою та Вашингтоном щодо стратегічної стабільності. Росія, яка погрожувала застосувати ядерну зброю у війні проти України, у лютому заявила, що припиняє участь у договорі СНО-3. Сполучені Штати припинили відправлення Росії повідомлень, як вимагає договір.
Як зазначається у доповіді, світові військові витрати у 2022 році зростали восьмий рік поспіль і перевищили два трильйони двісті мільярдів доларів, що є найвищим рівнем, який коли-небудь зафіксував Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру.
При цьому основний вплив на зростання військових витрат справила війна Росії проти України. Найбільше витратили США – 877 мільярдів доларів або 39% від оборонних витрат у світі. Найстрімкіше зростання витрат на військові потреби показала Європа – на 13% за рік, що стало максимальним значенням з часів Холодної війни. Оборонні витрати Росії, незважаючи на санкції, зросли торік приблизно на 9,2% до 86 з половиною мільярдів доларів.
Власні військові витрати України зросли більш ніж у сім разів – до 44 мільярдів доларів, показавши рекордне зростання витрат на оборону будь-якої країни, зафіксоване SIPRI.
Руйнування ГЕС: Гуменюк пояснила, чому не можна самостійно прибирати сміття з узбережжя
У смітті, яке принесло водою після руйнування Каховської гідроелектростанції та яке зараз прибиває на узбережжі, можуть бути небезпечні предмети, повідомила речниця Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк в ефірі теламарафону.
Вона наголосила, що під час прибирання узбережжя варто пам’ятати про власну безпеку.
«У купах сміття, навіть в уламках суходолу, який дрейфує і приноситься до морського узбережжя, серед залишків побутових предметів, будь-яких конструкцій можуть бути небезпечні предмети, знесені з позицій, польових складів боєкомплектів, оборонних смуг, які налаштували росіяни на Лівому березі. Там може бути все що завгодно», – сказала вона.
Так, до берега може прибивати якірні міни, міни-«пелюстки», які є дуже підступники та небезпечні, адже підриваються при найменшому дотику, попереджає речниця Сил оборони.
«Не можна самотужки організовувати навіть збір того сміття, яке принесло до берега. Необхідно звертатися до фахівців – піротехніків, вибухотехніків, щоб обстежили місцевість і тільки після того, як дали заключення, можна включати добру волю і очищати узбережжя», – сказала Гуменюк.
На світанку 6 червня стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС, контрольованої військами РФ. Це спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.
НАТО починає безпрецедентні повітряні навчання
НАТО 12 червня починає найбільші навчання з розгортання військово-повітряних сил у Європі в історії альянсу, демонструючи єдність щодо потенційних загроз, таких як Росія.
Як повідомив Бундесвер, навчання Air Defender-23 під керівництвом Німеччини триватимуть до 23 червня. У них братимуть участь близько 250 військових літаків із 25 країн НАТО і партнерів, включаючи Японію та Швецію, яка претендує на приєднання до альянсу.
До 10 тисяч осіб візьмуть участь у навчаннях, спрямованих на підвищення оперативної сумісності й готовності до захисту від безпілотників і крилатих ракет у разі нападу на міста, аеропорти чи морські порти на території НАТО.
Як повідомило агентство AFP, влада Німеччини попередила, що навчання можуть вплинути на розклад цивільних польотів.
У червні 2022 року НАТО визнало Росію основною загрозою, висловивши намір відповідати на цей виклик «в об’єднаний і відповідальний спосіб».
У травні 2023 року агентство Reuters із посиланням на посадовців НАТО, повідомило, що на саміті Північноатлантичного альянсу у Вільнюсі лідери країн блоку погодять секретний документ, який деталізує відповідь на загрози Росії.
Очікується, що на саміті в липні представники НАТО «схвалять тисячі сторінок секретних військових планів», які вперше з часів Холодної війни визначатимуть оборону від потенційної російської загрози.
Звільнення села Сторожеве на Донеччині відбулось 11 червня у взаємодії з іншими силами оборони, розповів в ефірі Радіо Свобода речник Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень.
«Зробили це (звільнили Сторожеве – ред.) воїни 35 окремої морської піхоти імені контр-адмірала Михайла Остроградського. Над Сторожевим знову майорить державний прапор України. Такі наслідки переходу до системних наступальних дій і ось локальні бої тут завершились просування вперед і це призвело до звільнення чергового населеного пункту. Я би хотів наголосити, що йдеться про деокупацію та звільнення української території, що б там не говорили російські пропагандисти і воєнкори, які маніпулюють і виконують свою місію у цій війні не на користь України», – додав Шершень в ефірі проєкту «Свобода.Ранок».
За його даними, втрати вбитими та полоненими армії РФ на Таврійському напрямку за минулу добу склали 387 осіб. В цілому протягом доби російські сили на Таврійському напрямку понад 400 разів обстріляв лінію фронту. За добу ЗСУ на Таврійському напрямку взяли у полон 28 російських військових, уточнив речник Сил оборони.
За інформацією речника Таврійського напрямку, завдання сил РФ – «не допустити подальше просування українських підрозділів».
«Тут ворог запекло обороняється ведуться важкі бої, а ми рухаємось далі. Треба наголосити, що якщо тут ми наступаємо, ведемо наступальні дії, то на Авдіївському напрямку ворог проводить у свою чергу наступальні дії у напрямку Авдіївки. Тут він успіху немає, миобороняємось який вже день. Лише за останню ніч нашими захисниками тут було відбито два штурми», – наголосив Шершень.
11 червня стало відомо, що Сили оборони України звільнили від російських військових село Макарівка та «просунулися вперед на кількох напрямках, зокрема на Бахмутському», розповіла заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
12 червня військові повідомили про звільнення чергового населеного пункту на Донеччині – села Сторожеве.
Впродовж доби армія Росії 74 рази атакувала Запорізьку область, поранено жінку – влада
Протягом минулої доби 11 червня російська армія здійснила понад 70 обстрілів Запорізької області, повідомив голова обласної військової адміністрації Юрій Малашко в телеграмі.
«74 обстріли здійснив ворог по 17 населених пунктах області: чотири обстріли з реактивних систем залпового вогню по Червоному, Степовому, 70 артобстрілів по Гуляйполю, Залізничному, Ольгівському, Темирівці, Новодарівці, Кам’янському та інших прифронтових селах», – йдеться в дописі.
За інформацією голови Запорізької ОВА, 50-річна жінка постраждала під час атаки російської армії по Новоселівці.
Російські війська регулярно обстрілюють територію Запорізької області.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
В ООН станом на 14 травня підтвердили загибель 8 836 і поранення 14 985 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.
Російські обстріли Харківщини: поранені двоє цивільних, зруйновані і пошкоджені будинки
На Харківщині вранці 12 червня внаслідок обстрілів із боку російських сил були поранені двоє цивільних, а також зруйновані і пошкоджені житлові будинки, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
«Сьогодні вранці внаслідок обстрілу села Вільхуватка Куп’янського району зазнав поранення 40-річний чоловік… Близько 5:30 ранку росіяни завдали ракетного удару з ЗРК С-300 по смт Шевченкове Куп’янського району, пошкоджений об’єкт цивільної промисловості та житловий будинок. Зазнав поранення 33-річний цивільний чоловік», – написав Синєгубов у телеграмі.
Крім того, за його словами, вночі загарбники завдали ракетного удару по селу Хорошево Харківського району. Там зруйнований 2-поверховий житловий будинок, ще один 2-поверховий будинок пошкоджений, сталася пожежа. У будинках ніхто не проживав, тому обійшлося без постраждалих, сказав Синєгубов.
«У Вовчанську Чугуївського району внаслідок ворожих обстрілів пошкоджені щонайменше два житлові будинки. У селі Липці Харківського району також пошкоджений приватний будинок. Внаслідок обстрілу з РСЗВ «Ураган» села Циркуни Харківського району пошкоджені щонайменше 10 житлових будинків, гаражі та господарчі споруди», – написав голова ОВА.
Він також повідомив, що в селі Нова Гусарівка Ізюмського району на власному подвір’ї підірвався на невідомому вибухонебезпечному предметі 55-річний цивільний чоловік, його шпиталізували.
Харківщина практично щоденно зазнає російських обстрілів. Москва, попри докази і свідчення, заперечує обстріли цивільного населення.
Резніков розповів, які теми обговорюватимуться на новій зустрічі «Рамштайн»
На наступному засіданні у форматі «Рамштайн» планують обговорити деталі «літакової коаліції» для України, а також надання артилерії, амуніції та комплексів протиповітряної оборони, розповів голова Міністерства оборони Олексій Резніков.
Також він запевнив, шо на наступному засіданні Україна очікує «аналогічного рівня підтримки з боку союзників».
«У рамках засідання ми будемо обговорювати детальні речі «літакової коаліції». В даному випадку ми говоримо поки що про підготовку пілотів і не тільки пілотів, а й наших техніків та інженерів, які будуть займатися обслуговуванням літаків. Тому що це дуже складна система», – сказав міністр.
Резніков звернув увагу на те, що питання буде «предметно обговорюватися» з командами міністерств оборони Нідерландів, Данії, США та інших країн, які приєдналися до цієї коаліції.
Відомо також, що до складу української делегації міністр оборони включив представників Повітряних сил. Зокрема, командувач Повітряних генерал-лейтенант Микола Олещук виділив своїх відповідальних офіцерів, які курують підготовкою пілотів та логістичними питаннями, розповів Резніков.
«Ця війна – це війна ресурсів. Ресурсів – значить не тільки зброї, а й спроможностей її ремонтувати, обслуговувати і все, що до цього дотичне. Тому важливими для нас питаннями є відкриття різного типу хабів з ремонту та оснащення техніки. Як на території України, разом з партнерами, так і у дружніх прикордонних країнах», – додав він.
13-те засідання «Рамштайну» відбудеться 15 червня.
26 травня у Міноборони казали, що українські військові потребують близько 48 одиниць винищувачів F-16, аби звільнити українські території від російських військ.
Раніше міністр ВПС США Френк Кендалл заявив, що для поставки винищувачів F-16 до України знадобиться «у найкращому разі кілька місяців».
Після зустрічі президента США Джо Байдена і президента України Володимира Зеленського 21 травня стало відомо, що Байден обговорив підтримку Сполученими Штатами спільних зусиль із союзниками та партнерами щодо навчання українських пілотів управлінню винищувачами четвертого покоління, такими як F-16.
Розвідка Британії проаналізувала заяви Шойгу на тлі «прискорення наступальних операцій» України
Протягом останнього тижня міністр оборони Росії Сергій Шойгу зберігав високу публічну активність, ймовірно, з метою показати свій контроль над стратегічними питаннями в той час, як Україна прискорює наступальні операції, заявила британська розвідка.
За повідомленням, Шойгу дав принаймні два коментарі щодо оборонних операцій Росії, включно з заявами щодо українських втрат, які «майже напевно є серйозно перебільшеними». Крім того, російський міністр закликав російську оборонну промисловість подвоїти свої зусилля і критикував офіцерів Західного військового округу за недостатньо швидку відправку резервної бронетехніки на фронт.
«Це контрастує з іншими ключовими періодами війни, коли він зникав із публічного простору… Шойгу, ймовірно, гостро усвідомлює необхідність підтримувати позитивний імідж на тлі дедалі більш неприкритої критики з боку деяких росіян», – цитує повідомлення своєї розвідки Міністерство оборони Великої Британії.
Повідомлення про перехід українських військ у наступ на низці напрямків з’явилися на початку червня. Останніми днями їх кілька разів коментував міністр оборони Росії Сергій Шойгу.
Українська сторона офіційно не повідомляла про перехід у наступ. Представники України заявляли, що ЗСУ на низці ділянок фронту ведуть наступальні дії, проте вони мають тактичний характер. У Міноборони України зазначали, що про контрнаступ не оголошуватимуть публічно.
Президент України Володимир Зеленський 10 червня прокоментував повідомлення про наступ. «В Україні ведуться певні оборонні та контрнаступальні дії, на якій стадії – я не говоритиму детально», – сказав Зеленський на пресконференції в Києві після переговорів з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо.
Офіційно в Міноборони підтвердили звільнення військовими низки населених пунктів на Донеччині.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) заявив, що українські війська здійснили візуально підтверджені наступи в західних частинах Донецької і Запорізької областей, які російські джерела підтвердили, але «намагалися применшити».
ЗСУ звільняють Донеччину: Міноборони підтверджує, військові розповідають деталі боїв
- Українські сили за ці вихідні звільнили кілька населених пунктів. Назви деяких підтвердили в Генштабі ЗСУ, про інші відомо зі слів військових. Експерти фіксують збільшення кількості локальних наступів уздовж лінії фронту. Як триває український контрнаступ та на що мовчазно натякає керівник розвідки Буданов – говоримо в ефірі.
Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» о 9:00 на @Радіо Свобода:
- Близько 4 тисяч людей вдалося евакуювати із затопленого півдня України, повідомив президент України. Тим часом кількість загиблих внаслідок знищення Каховської дамби зросла. ООН досі не отримала дозвіл від російської сторони рятувати людей з Лівобережжя. Їх на свій ризик вивозять волонтери буквально під обстрілами. Тим часом окупаційна влада Херсонщини вже звітує, що вода відходить. Останні новини із затопленої Херсонщини.
- Анекдоти, меми, зловтіха через випадкову смерть громадянина Росії. Українські соцмережі вибухнули жартами через загибель в Хургаді громадянина РФ, на якого напала акула. В суспільстві тим часом виникла дискусія: чи українці мають моральне право жартувати над такою смертю, долаючи стрес, чи відбувається процес «розлюднення» – і український народ тепер отруєний ненавистю?
Військові повідомили про звільнення Сторожового на Донеччині
Українські військові 12 червня повідомили про звільнення чергового населеного пункту на Донеччині – села Сторожове.
«Державний прапор знову майорить над Сторожовим, і так буде з кожним населеним пунктом, поки ми не звільнимо всю українську землю. Дякуємо 35-ій окремій бригаді морської піхоти імені контр-адмірала Михайла Остроградського», – повідомили в Об’єднаному пресцентрі сил оборони Таврійського напрямку.
«У результаті зачистки населеного пункту було знищено близько пів сотні рашистів, чотирьох взято в полон», – йдеться в повідомленні.
На відео, оприлюдненому бригадою, військові кажуть, що операція зі звільнення населеного пункту почалася близько 5:00.
Напередодні в Міноборони офіційно підтвердили деокупацію низки населених пунктів на Донеччині.
11 червня заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що Сили оборони України звільнили від російських військових село Макарівка та «просунулися вперед на кількох напрямках, зокрема на Бахмутському». «Деокуповані населені пункти Благодатне та Макарівка», – повідомила вона.
Того ж дня стало відомо, що українські військові також звільнили село Нескучне на Донеччині.
Президент України Володимир Зеленський 10 червня прокоментував повідомлення про наступ. «В Україні ведуться певні оборонні та контрнаступальні дії, на якій стадії – я не говоритиму детально», – сказав Зеленський на пресконференції в Києві після переговорів з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо.
Офіційно Генштаб України не повідомляв про перехід у масштабний контрнаступ, підготовка якого велася останні місяці. Зі слів Зеленського також не випливає, що йдеться саме про початок наступу з рішучими цілями, а не про тактичні наступальні маневри.
Генштаб: втрати військових РФ у війні перевищили 216 тисяч осіб
Росія у повномасштабній війні проти України втратила близько 216 180 своїх військових, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України вранці 12 червня. Зокрема, за цими даними, 540 російських солдатів загинули минулої доби.
Крім того, у Генштабі повідомили про такі втрати техніки РФ:
- танки ‒ 3931 (5 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 7636 (+5)
- артилерійські системи – 3746 (+10)
- РСЗВ – 601
- засоби ППО ‒ 362
- літаки – 314
- гелікоптери – 299
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3307 (+7)
- крилаті ракети ‒ 1183
- кораблі /катери ‒ 18
- автомобільна техніка й автоцистерни – 6471 (+10)
- спеціальна техніка ‒ 510 (+1).
Раніше в ранковому зведенні Генштаб ЗСУ заявив, що протягом останнього тижня на Бахмутському напрямку російські загарбники зазнали «значних втрат».
«Так, лише до військового госпіталю в районі населеного пункту Персіанівка Ростовської області, щоденно прибувають понад 50 окупантів із важкими пораненнями. Госпіталь переповнений, та, через брак достатньої кількості медперсоналу, має великі показники смертності серед важкопоранених», – йдеться в повідомленні.
Днями журналісти російської служби Бі-Бі-Сі і видання «Медіазона» на підставі дослідження відкритих джерел встановили імена 25 218 російських військових, убитих на війні в Україні. Самі дослідники вказують, що реальна кількість втрат «безперечно вища, ніж встановлені нами цифри».
Вони вважають, що втрати російської сторони могли перевищити 50 тисяч осіб. «Безповоротні втрати Росії з урахуванням тих, хто вибув через поранення чи смерть, можуть становити щонайменше 225 тисяч осіб», – додали ЗМІ.
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Радіо Свобода Weekly: Військові України повідомили про деокупацію трьох населених пунктів на Донбасі
Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.
Житель Авдіївки загинув через російські обстріли минулої доби – ОВА
Житель Авдіївки на Донеччині загинув 11 червня внаслідок обстрілів із боку російських військ, повідомив голова обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
«За 11 червня росіяни вбили одного жителя Донеччини – в Авдіївці. Ще дві людини в області зазнали поранення. Наразі неможливо встановити точну кількість жертв у Маріуполі та Волновасі», – написав Кириленко у телеграмі вранці 12 червня.
Голова міської військової адміністрації Авдіївки Віталій Барабаш 9 червня в ефірі Радіо Свобода повідомив, що російські війська не полишають намірів оточити Авдіївку. За його словами, в місті, яке регулярно обстрілюють російські військові, досі залишаються 1730 людей.
Російські війська регулярно обстрілюють населені пункти Донеччини.
Москва від початку повномасштабного вторгнення цілеспрямовано атакує цивільних в Україні, але заперечує це, попри наявність численних свідчень і доказів.
У Запоріжжі міліє Дніпро: посеред річки зʼявилися острови, оголилися труби (фотогалерея)
У Запоріжжі через катастрофу на Каховській ГЕС на Херсонщині продовжує помітно знижуватися рівень води у Дніпрі. За інформацією Запорізької ОВА, він вже нижче від норми. За кілька днів посеред Дніпра зʼявилися острови. Вода продовжує відступати. Кореспондентка проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» Валерія Константинова зафіксувала на фото обміління Дніпра у Запоріжжі.
ISW: у РФ намагаються применшити «візуально підтверджені» наступи ЗСУ в двох областях
Українські війська здійснили візуально підтверджені наступи в західних частинах Донецької і Запорізької областей, які російські джерела підтвердили, але намагалися применшити, повідомив у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).
Аналітики нагадали, що заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що на півдні України українські війська просунулися на відстань від 300 до 1500 метрів. Маляр та інші українські й російські джерела повідомляли, що українські війська мали успіхи на південь від Великої Новосілки між 10 і 11 червня, зокрема звільнили Макарівку, Нескучне, Благодатне, Сторожеве і Новодарівку, пишуть аналітики.
При цьому деякі російські джерела заявляли, що бої тривають у «сірій зоні» чи спірних районах або що українські сили діють у районах, які російські війська не повністю окупували до українських атак на півдні України.
«Російські джерела, ймовірно, називають здобутки українських військових захопленням «сірих зон», щоб применшити українські успіхи і не повідомляти про прорив ліній оборони українськими військами. Українські сили звільнили кілька населених пунктів, але заяви про український «прорив» наразі передчасні», – заявили в ISW.
Аналітики зауважили, що українські війська 10 і 11 червня провели контрнаступальні дії щонайменше на трьох ділянках фронту і мали територіальні здобутки.
«Кадри з геолокацією і російські джерела вказують на те, що українські сили звільнили декілька населених пунктів під час продовження наземних атак на південь, південний захід і південний схід від Великої Новосілки на заході Донецької області. Російські джерела повідомляли, що українські війська продовжували атакувати на південний захід від Оріхова в Запорізькій області, і українські війська досягли успіхів у цьому районі», – йдеться в повідомленні.
Президент України Володимир Зеленський 10 червня прокоментував повідомлення про наступ.
«В Україні ведуться певні оборонні та контрнаступальні дії, на якій стадії – я не говоритиму детально», – сказав Зеленський на пресконференції в Києві після переговорів з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо.
Офіційно Генштаб України не повідомляв про перехід у масштабний контрнаступ, підготовка якого велася останні місяці. Зі слів Зеленського також не випливає, що йдеться саме про початок наступу з рішучими цілями, а не про тактичні наступальні маневри.
Попляжитись поки що не вийде – поблизу одеського узбережжя плавають міни та бруд
Іще тиждень тому в Одесі обговорювалося ймовірне офіційне відкриття деяких міських пляжів. Містяни навіть сперечалися – а чи доцільно, враховуючи безпекову ситуацію? У підсумку влада приготувала певні послаблення у порівнянні з тотальною забороною влітку торік. Близько десяти кілометрів узбережжя між «Ланжероном» і «Золотим Берегом», що на 16-й станції Великого Фонтану, планувалося виділити для безпечного відпочинку. Між пірсами (траверсами), щоб унеможливити потрапляння морських мін, збиралися розмістити бонові загородження.
Плани стосовно пляжного сезону поставило на паузу 6 червня – того дня сталося руйнування греблі підконтрольної російським військам Каховської гідроелектростанції.
Генштаб повідомив про 25 бойових зіткнень на 4 напрямках на сході України
Протягом минулої доби на фронті відбулося 25 бойових зіткнень, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України. За повідомленням, російські війська зосереджують основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському й Мар’їнському напрямках на сході України, там тривають важкі бої.
«На Лиманському напрямку протягом минулої доби противник вів безуспішні наступальні дії в районі Білогорівки… На Бахмутському напрямку противник здійснив спробу покращити тактичне положення, вів наступальні дії у напрямках Іванівського та Білої Гори, успіху не мав… На Авдіївському напрямку ворог проводив наступальні дії у напрямку Авдіївки, успіху не мав… На Мар’їнському напрямку наші захисники відбили усі ворожі атаки в районі міста Мар’їнка», – йдеться в ранковому зведенні.
У Генштабі також повідомили, що загарбники обстрілювали населені пункти на згаданих напрямках.
«Минулої доби ворог завдав одного ракетного і 36 авіаційних ударів, здійснив 38 обстрілів із реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах», – йдеться в повідомленні.
11 червня заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що Сили оборони України звільнили від російських військових село Макарівка та «просунулися вперед на кількох напрямках, зокрема на Бахмутському». «Деокуповані населені пункти Благодатне та Макарівка», – повідомила вона.
На Бахмутському напрямку, заявила Маляр, українські війська продовжують штурмові дії: «є успіх в районі Берхівського водосховища, просунулись вперед на 250 метрів». На півдні, за даними Міноборони, по двох напрямках є просування на відстань від 300 до 1500 метрів.
Того ж дня стало відомо, що українські військові також звільнили село Нескучне на Донеччині.
Президент України Володимир Зеленський 10 червня прокоментував повідомлення про наступ. «В Україні ведуться певні оборонні та контрнаступальні дії, на якій стадії – я не говоритиму детально», – сказав Зеленський на пресконференції в Києві після переговорів з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо.
Офіційно Генштаб України не повідомляв про перехід у масштабний контрнаступ, підготовка якого велася останні місяці. Зі слів Зеленського також не випливає, що йдеться саме про початок наступу з рішучими цілями, а не про тактичні наступальні маневри.