Верховна Рада збільшила тривалість відпусток для військових
Верховна Рада сзвалила законопроєкт №9378 щодо збільшення терміну відпусток для українських військовослужбовців до 40 днів, повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
За його інформацією, відповідне рішення підтримали 270 депутатів.
Згідно із законопроєктом, військовим надають відпустку 30 днів і додатково 10 днів за сімейними обставинами та з інших поважних причин.
Відпустка може бути надана частинами тричі на рік за умови одночасної відсутності не більше 30% загальної чисельності військовослужбовців, йдеться в тексті документу.
Железняк зазначив, що «це частина того законопроєкту #9342, який був щодо виплат військовим, але його розгляд затягується вже до липня».
Раніше Верховна Рада зменшила граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25-річного віку.
2 травня Верховна Рада продовжила термін дії воєнного стану і загальної мобілізації в Україні у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії ще на 90 днів: з 20 травня до 18 серпня.
Зведення Генштабу ЗСУ: протягом доби відбулось майже 30 бойових зіткнень
Російські військові продовжують зосереджувати свої основні зусилля на повній окупації Донецької та Луганської областей, протягом доби відбулось 28 бойових зіткнень, йдеться у вечірньому зведенні Генерального штабу Збройних сил України.
За словами військових, українська авіація завдала 15 ударів по місцях зосередження армії РФ.
«Крім того, ворог завдав 66 авіаційних ударів та здійснив 39 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. На жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення, зруйновано та пошкоджено приватні будинки, іншу цивільну та адміністративну інфраструктуру», – кажуть у Генштабі ЗСУ.
Також відомо, що авіація Сил оборони впродовж доби завдала два удари по зенітно-ракетних комплексах армії РФ.
«Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили два пункти управління, п’ять районів зосередження живої сили, озброєння та військової техніки, один артилерійський підрозділ на вогневій позиції та ще чотири важливі об’єкти окупантів», – йдеться у зведенні.
Трюдо щодо руйнування Каховської ГЕС: «пряма відповідальність Росії»
Руйнування греблі Каховської гідроелектростанції – це «пряма відповідальність Росії», зазначив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час пресконференції із президентом Володимиром Зеленським у Києві.
«У нас немає жодних сумнівів, що руйнування дамби Каховської ГЕС було прямим наслідком рішення РФ вторгнутися на територію мирного сусіда», – заявив він.
Трюдо наголосив, що війна Росії в Україні «катастрофічно вплинула на інфраструктуру, зруйнувала сім’ї, забрала життя людей і спричинила економічний, продовольчий та енергетичний брак по всьому світу».
«Росія відповідальна та буде нести цю відповідальність. Те, що сталося з ГЕС – це пряма відповідальність Росії. І наслідки цих подій – надважкі», – заявив канадський прем'єр.
Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила перехоплення розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група – не очікуючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.
Українська влада стверджувала раніше, що російські військові мінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.
«Рашисти влучили у приватний будинок»: під час обстрілу Оріхова загинула сімейна пара – влада
Російські військові в суботу, 10 червня, вдарили по прифронтовим громадам Запорізької області, повідомив голова обласної військової адміністрації Юрій Малашко.
«В Оріхові рашисти влучили у приватний будинок, на подвір'ї якого загинула сімейна пара – 58-річний чоловік та 54-річна жінка», – йдеться в повідомленні.
У Преображенці мінно-вибухові травми отримав 77-річний чоловік, якого оперативно доставили до медзакладу, зазначив голова ОВА.
Російські війська регулярно обстрілюють територію Запорізької області.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
В ООН станом на 14 травня підтвердили загибель 8 836 і поранення 14 985 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.
«Мінували з осені 2022 року». Як саме була зруйнована Каховська ГЕС?
Що відбувалося довкола Каховської ГЕС напередодні її руйнування і вночі, коли воно сталося? Наскільки міцною була конструкція гідроелектростанції, і в який спосіб її можливо було зруйнувати? Чому експерти говорять саме про підрив, а не обстріл станції тієї ночі?
Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Читайте і дивіться тут
На Херсонщині в річці Інгулець перевищений допустимий рівень шкідливих речовин – екологи
На Херсонщині в річці Інгулець зафіксували перевищення допустимого рівня шкідливих речовин, повідомила обласна військова адміністрація з посиланням на дані Державної екологічної інспекції.
Так, згідно з результатами лабораторних досліджень, проведених 9 червня, наявне перевищення концентрації азоту амонійного, заліза загального та завислих речовин. Підвищений також вміст сухого залишку, що пояснюється природним фоном річки.
Екологи також зазначають, що в порівнянні з 8 червня показники згаданих речовин незначною мірою зменшилися.
Раніше заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.
9 червня він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості їжі для мільйонів нужденних.
Зеленський відреагував на заяву Путіна про початок контрнаступу ЗСУ
Українські військові дійсно проводять контрнаступальні дії на фронті, сказав президент Володимир Зеленський, коментуючи відповідку заяву російського лідера Володимира Путіна.
Відповідаючи на питання журналіста, чи відповідає дійсності заява Путіна про початок контрнаступу ЗСУ, Зеленський сказав, що контрнаступальні операції ведуться, але він не буде говорити, на якому етапі.
«Цікаво, що Путін сказав про наш контрнаступ. Важливо, що Росія відчуває, що їм недовго залишилось, на мою думку. Контрнаступальні та оборонні дії відбуваються в Україні. На якій стадії, не буду говорити детально», – сказав він.
Президент зауважив, що «всі відчують контрнаступальні дії українських військових». Він також наголосив, що не варто довіряти тим чи іншим Telegram-каналам і «особливо російському диктатору».
«Мені здається, довіряти треба нашим військовим. Я їм довіряю, я щоденно на зв’язку з нашими командувачами, Сирський, Тарнавський, Москальов, Залужний. Всі настроєні позитивно. Так Путіну і передайте», – додав Зеленський.
9 червня Путін заявив, що український контрнаступ нещодавно почався, і зазначив, що українські сили все ще мають наступальний потенціал. Путін заявив, що бої тривають уже п’ять днів, і що українські сили «не досягли своїх цілей на жодній ділянці бойових дій». Він додав, що російське військове командування «реалістично» оцінює поточну ситуацію і «буде виходити з цих реалій».
Трюдо оголосив про надання нового пакету військової допомоги Україні
Влада Канади оголосила про виділення нового пакету військової допомоги для України, зазначив під час візиту до Києва прем’єр-міністр країни Джастін Трюдо, повідомляє «Суспільне».
«З минулого року ми надали (Україні – ред.) понад 8 мільярдів доларів, також – понад мільярд доларів військової допомоги. Крім того, наш бюджет розширений до двох мільярдів кредиту уряду України з метою підтримки України, відбудови та реконструкції. Ми надамо 500 мільйонів доларів нового фінансування для військової допомоги», – сказав він.
Зокрема, Канада передасть Силам оборони 287 додаткових ракет, щоб захистити небо України, й 10 тисяч снарядів калібром 155 міліметрів, розповів прем’єр. Також Трюдо заявив, що Канада долучиться до багатонаціональних зусиль щодо навчання українських льотчиків на винищувачах F-16.
«Ми в Канаді станемо частиною інтернаціональних тренувань, щоб провести тренування в програмі користування літаками. Також долучимося до ініціативи навчань з управління танками «Леопард», – зазначив Трюдо.
Окрім того, очільник канадського уряду пообіцяв продовжити зусилля щодо антиросійських санкцій.
Офіс президента повідомляє, що під час зустрічі в Києві 10 червня президент Володимир Зеленський та Трюдо ухвалили декларацію, в якій, зокрема, зазначається, що Канада залишається непохитною у своїй відданості незалежності, суверенітету й територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
«Канада високо оцінює рішучість і мужність українського народу та Збройних Сил у захисті незалежності. Їхня стійкість і відвага на передовій демократії не лише захищають безпеку Європи перед лицем насильницького експансіонізму Росії, а й зміцнюють міжнародну систему, засновану на правилах, і демонструють, що незалежно від того, наскільки жорстоким є ворог, сила не робить його таким, що має рацію», — йдеться у тексті документа.
При цьому народ України «може розраховувати на те, що Канада продовжуватиме свою політичну, фінансову, гуманітарну та військову підтримку стільки, скільки буде потрібно». Йдеться як про індивідуальну допомогу, так і шляхом міжнародної співпраці в межах G7, НАТО, Організації Об'єднаних Націй та будь-якого іншого формату, «де Канада може зробити свій вагомий внесок».
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо 10 червня прибув до Києва.
«Процес розпаду Росії уже розпочався»: чому Заходу не треба боятися цього
8 червня у Варшаві розпочалася чотириденна третя сесія З’їзду народних депутатів Росії, на якій із онлайн-включенням виступив представник легіону «Свобода Росії». Повідомивши, що вже другий тиждень ця структура проводить «спеціальну миротворчу операцію на Білгородщині», він закликав надати допомогу коштами та зброєю для боротьби з путінським режимом, зазначає аналітик Центру політичних студій «Доктрина» Анатолій Курносов. Його статтю читайте а лінком
Міндовкілля: 30% природно-заповідного фонду Херсонщини перебуває під загрозою зникнення
Орієнтовна сума збитків довкіллю через підрив Росією Каховської ГЕС вже становить понад 55 мільярдів гривень, повідомив міністр захисту довкілля і природних ресурсів України Руслан Стрілець.
«Україна продовжує втрачати воду. Станом на ранок 10 червня з Каховського водосховища витекло 62% його об’єму або 12,24 куб.км води. Рівень води у водосховищі вже 10,55 м. Продовжує знижуватися. Ситуація у нацпарках критична. Під загрозою зникнення – 30% природно-заповідного фонду Херсонщини», – повідомив він.
За словами міністра, вода з Каховського водосховища зрівняла з водним дзеркалом нацпарк «Нижньодніпровський», продовжується обміління акваторії у нацпарках «Великий Луг» – на 4,2 метри та «Кам’янська Січ» – на 6 метрів.
«Окупованим росіянами Олешківським піскам загрожує підняття ґрунтових вод. Через підрив дамби Каховської ГЕС нині вже підтоплено близько 1200 гектарів території Кінбурнського півострова», – заявив Стрілець.
Раніше заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.
9 червня він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості їжі для мільйонів нужденних.
Рівень води у Каховському водосховищі перетнув критичну точку і зменшується. Нині він оцінюється у 12,5 метрів, а це на 20 сантиметрів менше, ніж критично допустимий рівень, повідомили в «Укргідроенерго». І тепер через зменшення рівня води у водосховищі може стати неможливим водозабір для потреб окупованої російською армією Запорізької атомної електростанції. Попри прогнози, працівники ЗАЕС все ще можуть забирати воду у ставки-охолоджувачі. Про це повідомив директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі.
За оцінками експертів МАГАТЕ, відкачувати воду з Каховського водосховища для потреб атомної станції можна буде навіть якщо рівень води там опуститься до 11 метрів або нижче. Коли ж брати воду стане неможливим, працівникам ЗАЕС доведеться шукати альтернативні джерела охолодження шести реакторів. Ці поблеми виникли через знищення російськими силами дамби Каховської ГЕС, котра утримувала воду в однойменному водосховищі. В МАГАТЕ також прогнозують, що існує серйозна екологічна загроза: без належного охолодження шести реакторів Запорізької атомної електростанції, вони можуть почати розплавлюватись. Вода також потрібна і для охолодження відпрацьованого палива.
Чи вийде знайти альтернативні способи водопостачання для охолодження Запорізької АЕС та чи очікувати Україні чергової екологічної катастрофи. Про це в ефірі Радіо Свобода у проєкті «Свобода.Ранок» розповів Петро Котін, президент ДП «НАЕК «Енергоатом», яке відповідає за всі атомні об’єкти в Україні. Читайте і дивіться за лінком
Шольц каже, що планує поговорити з Путіним «незабаром»
Канцлер Німеччини Олаф Шольц 10 червня заявив, що найближчим часом планує поговорити по телефону з президентом Росії Володимиром Путіним і закликати його вивести війська з України.
Виступаючи на з’їзді німецької протестантської церкви в Нюрнберзі, Шольц сказав, що раніше розмовляв із Путіним по телефону. «Я планую зробити це знову незабаром», – додав канцлер, повідомило агентство Reuters.
Водночас, як повідомило російське державне агентство ТАСС із посиланням на речника Кремля Дмитра Пєскова, у графіку Путіна наразі немає переговорів із Шольцем.
На початку цього місяця канцлер Німеччини Олаф Шольц різко відповів протестувальникам у місті Фалькензее, які під час виступу на зборах його партії вигукували гасла проти надання зброї Україні.
Як передає агенція DPA, група осіб вигукувала в бік Шольца фрази «Розпалювач війни», «Створи світ без зброї», «Забирайся» на зустрічі соціал-демократів.
Шольц сказав: «Дорогі крикуни, Путін є справжнім розпалювачем війни, на якого ви б кричали, якби у вас було хоч трохи здорового глузду».
Німецький лідер дав зрозуміти, що не бачить альтернативи підтримці України не лише в принципі, а й зброєю.
«Ця агресивна війна загрожує миру та свободі… Підтримувати Україну було і залишається правильним», – сказав Олаф Шольц.
За словами посла України в Німеччині Олексія Макеєва, в цілому ця країна з початку 2022 року «допомогла Україні на 17 мільярдів євро і ще 11 закладені на найближчі роки суто на допомогу озброєннями».
МЗС Росії заявило, що відповість на рішення Ісландії закрити посольство
Міністерство закордонних справ Росії заявило, що на рішення Ісландії про закриття посольства в Москві буде «відповідна реакція».
У своїй заяві, оприлюдненій 10 червня, Москва назвала дії Рейк’явіка «антиросійськими» і «недружніми».
«Ухвалене владою Ісландії рішення про зниження рівня дипвідносин з Росією руйнує весь комплекс російсько-ісландської взаємодії, яка традиційно базувалася на взаємній повазі та багатоплановій співпраці… Уся відповідальність за такий розвиток ситуації повністю лежить на ісландській стороні», – йдеться в повідомленні.
Про те, що Ісландія закриває своє посольство у Росії з 1 серпня, напередодні повідомило Міністерство закордонних справ.
Крім того, Ісландія вимагає від Росії обмежити свою дипломатичну присутність у Рейк’явіку, знизити рівень дипломатичного представництва і скоротити чисельність персоналу російського посольства.
У заяві ісландського МЗС наголошується, що не йдеться про розрив дипломатичних відносин. «Наразі наші торгові, культурні та політичні зв’язки з Росією скоротилися до історичного мінімуму. Тому продовжувати роботу посольства було невиправдано», – йдеться в документі.
Європейські країни вислали сотні російських дипломатичних співробітників після того, як Москва розпочала повномасштабну війну проти України 24 лютого. Росія відповіла взаємністю, відправивши додому дипломатів з багатьох країн ЄС.
Рятувальна операція на Херсонщині триває, безвісти зниклими вважають 27 людей – МВС
Станом на 12:55 10 червня в Херсонській області безвісти зниклими вважаються 27 людей – такі дані повідомив міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко на тлі продовження рятувальної операції на Херсонщині, де через руйнування дамби Каховської ГЕС затопило десятки населених пунктів.
За даними МВС, фактично підтоплені на Херсонщині 47 населених пунктів, із них: 33 (3815 будинків) – на підконтрольній Україні території, 14 – на окупованій.
«Евакуйовано 2620 осіб, з яких 160 дітей. Загинуло четверо людей. Травмовано внаслідок обстрілу під час евакуаційних заходів – 11. Крім того, 13 осіб вважаються безвісти зниклими. У Миколаївській області підтоплено 31 населений пункт. Евакуйовано 936 осіб, серед яких 167 дітей. 1 людина загинула», – йдеться в повідомленні.
На Дніпропетровщині, за даними МВС, відсутнє водопостачання у понад 89 тисяч абонентів у 26 населених пунктах.
«Намагаємося продовжувати евакуаційні заходи, але ворог нещадно обстрілює», – кажуть в МВС.
Раніше сьогодні голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін повідомив, що двоє волонтерів були поранені через російський обстріл Корабельного району Херсона 10 червня.
Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила перехоплення розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група – не очікуючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.
Українська влада стверджувала раніше, що російські військові мінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.
Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.
Представники країн Заходу, коментуючи руйнування греблі в ніч на 6 червня, прямо не заявляли про те, що її підірвала Росія, проте все ж таки відзначали відповідальність Москви за те, що сталося – оскільки саме Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого минулого року й окупувала частину Херсонської області (зокрема і Каховську ГЕС), перетворивши її на зону боїв.
Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища.
Якщо на контрольованій українською владою території регіону евакуація ведеться за посередництва рятувальників, поліції, військових і волонтерів, то на окупованих територіях ситуація складна. За даними мера Олешків Євгена Рищука, на окупованому Лівобережжі евакуацією займаються волонтери, яким сили РФ часто перешкоджають у доступі до потерпілих.
6 км до фронту. Чому під обстрілами в Гуляйполі залишаються люди?
Гуляйполе Запорізької області – понад рік під обстрілами. За даними місцевої влади, під регулярними бомбардуваннями залишаються близько трьох тисяч людей. До повномасштабного вторгнення в Гуляйполі проживали понад 13 тисяч.
Чому містяни не виїжджають і як пристосувались до життя в екстремальних умовах? Дивіться і читайте про це тут
Російських носіїв «Калібрів» немає на чергуванні в трьох морях – ВМС
Російських ракетоносіїв немає на бойовому чергуванні ані в Чорному, ані в Азовському, ані в Середземному морях, свідчать дані Військово-морських сил ЗСУ, наведені станом на 11:00 10 червня.
«У Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають дев’ять ворожих кораблів; в Азовському морі – один ворожий корабель; у Середземному морі на бойовому чергуванні – до семи ворожих кораблів», – йдеться в повідомленні.
У ніч на 10 червня Росія завдала чергового удару по Україні з використанням ракет і дронів. За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська запустили по об’єктах критичної інфраструктури і військових об’єктах України з північного й південного напрямків вісім ракет наземного базування різних типів і 35 ударних БпЛА іранського виробництва Shahed-136/131 – з району східного узбережжя Азовського моря, повідомили в командуванні Повітряних сил ЗСУ.
За даними військових, сили протиповітряної оборони знищили дві крилаті ракети (тип яких ще уточнюють) і 20 ударних дронів Shahed-136/131.
Раніше представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов в ефірі Радіо Донбас.Реалії заявив, що скорочення інтенсивності ракетних обстрілів у березні і квітні Росія використовувала для накопичення ударного потенціалу. За словами Юсова, Росія нині ще здатна виробляти «умовно до 30 «Калібрів» на місяць» і кілька штук «Іскандерів».
Ісландія закриває посольство у Москві. Чому це важливо?
Міністерство закордонних справ Ісландії оголосило про рішення 1 серпня припинити роботу свого дипломатичного представництва у російській столиці. Те саме стосується й російського посольства у Рейк'явіку.
Міністерству закордонних справ Росії запропоновано обмежити рівень свого дипломатичного представництва та чисельність його співробітників. Про розрив дипломатичних відносин мови поки що не йде, але по суті це – справжнісінька їхня заморозка. Статтю на цю тему політичного оглядача Віталія Портникова читайте за лінком
«Є вільні білоруси, а є «лукашисти». Громадяни Білорусі у війні Росії проти України
Щонайменше 40 білорусів, які воювали за Україну в боях з військовими РФ у війні, що триває, загинули, кажуть у благодійному фонді «Вільна Білорусь». Про більшість із них розповідає пересувна виставка «З Україною в серці». На ній є світлини понад двох десятків білорусів, які не повернулися з АТО та з війни. Утім, не всі прізвища поки можна відкрито називати, кажуть у фонді: вдома у білоруських воїнів є родичі і їм загрожують політичні репресії.
З іншого боку, Білорусь, хоч не є прямим учасником війни Росії проти України, але ця країна надала матеріально-технічну підтримку РФ для вторгнення, дозволивши російським військам увійти в Україну через свою територію. Повітряний простір Білорусі, наголошують у Повітряних силах ЗСУ, також використовується для обстрілів мирних українських міст. За даними Генштабу ЗСУ, російські підрозділи продовжують прибувати на полігони Білорусі для бойової підготовки перед відправкою на війну в Україну.
Яким є місце білорусів у війні Росії проти України? Радіо Свобода спробувало це з’ясувати, записавши історії трьох людей. Читайте і дивіться за лінком
Прем’єр Канади Трюдо прибув до Києва – МЗС
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо 10 червня прибув до Києва, повідомив у твіттері заступник міністра закордонних справ України Андрій Мельник.
«Ласкаво просимо в Україну, пане прем’єр-міністре Джастіне Трюдо», - написав Мельник й оприлюднив фото із зустрічі Трюдо на вокзалі в Києві.
Подробиці візиту наразі невідомі, заздалегідь про нього не інформували.
Канада разом з іншими країнами долучилася до підтримки України на тлі повномасштабного вторгнення Росії.
У квітні Міністерство оборони Канади оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на 39 мільйонів канадських доларів (понад 28,8 млн доларів США). У міністерстві додали, що всі вісім бойових танків Leopard 2, переданих Канадою Україні, були доставлені до Польщі, і що Канада направила трьох інструкторів для навчання українських танкістів.
На початку травня президент України Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, під час якої, за його словами, йшлося про програму довготермінової оборонної співпраці між країнами.
ООН: після прориву дамби гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася
Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.
9 червня він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості їжі для мільйонів нужденних.
Ґріффітс назвав це «вірусною проблемою».
Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила перехоплення розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група – не очікуючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.
Українська влада стверджувала раніше, що російські військові мінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.
Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.
Представники країн Заходу, коментуючи руйнування греблі в ніч на 6 червня, прямо не заявляли про те, що її підірвала Росія, проте все ж таки відзначали відповідальність Москви за те, що сталося – оскільки саме Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого минулого року й окупувала частину Херсонської області (зокрема і Каховську ГЕС), перетворивши її на зону боїв.
Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.
За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території. Точні дані щодо того, скільки людей постраждали на окупованій території – наразі невідомі.
При цьому якщо на контрольованій українською владою території регіону евакуація ведеться за посередництва рятувальників, поліції, військових і волонтерів, то на окупованих територіях ситуація складна. За даними мера Олешків Євгена Рищука, на окупованому Лівобережжі евакуацією займаються волонтери, яким сили РФ часто перешкоджають у доступі до потерпілих.