Доступність посилання

ТОП новини
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Волонтери поранені через обстріл РФ Корабельного району Херсона – ОВА

Російська армія обстріляла Корабельний район Херсона, внаслідок чого поранені волонтери, повідомив вранці 10 червня голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

«Через російський артилерійський удар травмовані двоє чоловіків, 52 та 25 років. Це волонтери, які надавали допомогу людям, котрі постраждали від підтоплення», – написав Прокудін у телеграмі.

Він додав, що поранених доставили до лікарні.

Прокудін також повідомив про продовження рятувальної операції в регіоні, постраждалому після руйнування дамби Каховської ГЕС.

Він зауважив, що синоптики прогнозують дощі, які «трохи уповільнять спад води».

«Зараз середній рівень підтоплення становить 4,72, від вчорашнього вечора вода відійшла на 31 сантиметр. На правобережжі затоплено 35 населених пунктів, під водою – 3763 будинки, найбільше підтоплено в Херсоні, Білозерці, Зимівнику. Вчора вдалося евакуювати до безпечних територій 248 людей, загалом із водяної пастки волонтери, рятувальники, поліція врятували 2588 людей, в області розгорнуто 9 евакуаційних пунктів», – сказав голвоа ОВА.

За його даними, на лівому березі Херсонщини, що перебуває під окупацією Росії, «ситуація залишається критичною».

«У Голій Пристані і Великокардашинському старостаті вода відійшла на 20-30 сантиметрів, але інтенсивність спаду дещо зменшилася. Окупанти не те, що не поспішають на допомогу цивільному населенню, а і погрожують розстрілом

Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила перехоплення розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група – не очікуючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.

Українська влада стверджувала раніше, що російські військові мінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.

Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.

Представники країн Заходу, коментуючи руйнування греблі в ніч на 6 червня, прямо не заявляли про те, що її підірвала Росія, проте все ж таки відзначали відповідальність Москви за те, що сталося – оскільки саме Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого минулого року й окупувала частину Херсонської області (зокрема і Каховську ГЕС), перетворивши її на зону боїв.

Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.

За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території. Точні дані щодо того, скільки людей постраждали на окупованій території – наразі невідомі.

При цьому якщо на контрольованій українською владою території регіону евакуація ведеться за посередництва рятувальників, поліції, військових і волонтерів, то на окупованих територіях ситуація складна. За даними мера Олешків Євгена Рищука, на окупованому Лівобережжі евакуацією займаються волонтери, яким сили РФ часто перешкоджають у доступі до потерпілих.

В ОК «Південь» уточнили дані про поранених в Одесі, серед них – троє дітей і вагітна жінка

У житловому районі Одесі внаслідок падіння уламків запущених Росією дронів число постраждалих зросло до 27, повідомили в оперативному командуванні «Південь». За повідомленням, серед постраждалих – троє дітей і вагітна жінка. Раніше повідомляли також про трьох загиблих.

«Протягом ночі до світанку на Одещині повітряна тривога лунала чотири рази, при чому тривалістю від 15 хвилин до 1,5 години. Першою хвилею ворог атакував вісьмома ударними дронами-камікадзе Shahed-131/136. Всі безпілотники були знищені», – йдеться в повідомленні.

В оперативному командуванні «Південь» уточнили, що людям, чиє житло пошкоджене, надали тимчасовий прихисток.

За повідомленням, щонайменше чотири житлових багатоповерхівки зазнали пошкоджень, на місці працює слідчо-оперативна група.

«Наступною хвилею атаки ворог спрямував крилаті ракети наземного базування в рекреаційну зону Одеської області. Дві ракети знищено, одна влучила саме в морське узбережжя, від чого запалала рослинність. Уламками збитих ракет і вибуховою хвилею пошкоджено кілька приватних обійсть, поранені троє місцевих жителів», – йдеться в повідомленні.

Вночі про вибухи під час повітряної тривоги в Одесі писали ЗМІ, а оперативне командування «Південь» повідомляло про атаку дронів.

5 червня Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані своєї розвідки повідомило, що протягом травня 2023 року Росія запустила понад 300 іранських ударних безпілотних літальних апаратів Shahed проти України. За даними британської розвідки, це – найінтенсивніше використання цієї системи озброєнь на сьогодні.

Напередодні в Білому домі заявили, що мають дані про те, що Іран планує побудувати в Росії завод із виробництва дронів, який може запрацювати вже наступного року.

В ISW проаналізували заяву Путіна про початок наступу України

Заяви президента Росії Володимира Путіна про початок українського наступу є відступом від попередніх спроб Кремля применшити значення українських контрнаступальних операцій, заявили в американському Інституті вивчення війни (ISW).

9 червня Путін заявив, що український контрнаступ нещодавно почався, і зазначив, що українські сили все ще мають наступальний потенціал. Путін заявив, що бої тривають уже п’ять днів, і що українські сили «не досягли своїх цілей на жодній ділянці бойових дій». Він додав, що російське військове командування «реалістично» оцінює поточну ситуацію і «буде виходити з цих реалій».

«Обговорення Путіним українського контрнаступу є помітним відходом від його попереднього дистанційованого підходу до обговорення реалій бойових дій і може свідчити про те, що Кремль виніс урок зі свого попереднього невдалого підходу применшувати успішні українські контрнаступи у 2022 році», – йдеться в повідомленні.

Аналітики нагадали свій травневий звіт про те, що Кремль, ймовірно, вдався до нової інформаційної політики, згідно з якою офіційні особи не повинні применшувати перспективи українського контрнаступу і мають зосереджуватися на боротьбі Росії з системами зброї, наданими Заходом.

В ISW також заявили, що 9 червня українські війська продовжували контрнаступальні дії щонайменше на чотирьох ділянках фронту.

«Українські війська 9 червня продовжували обмежені контрнаступальні дії на заході Донецької області в районі межі між Донецькою і Запорізькою областями і досягли тактичних успіхів у цьому районі. Українські сили також продовжували наземні атаки в західній частині Запорізької області вночі з 8 на 9 червня і вдень 9 червня, і російське джерело припустило, що українські сили досягли поступових успіхів під час атак», – йдеться в повідомленні.

У британській розвідці 10 червня заявили, що за останні 48 годин значні українські операції відбувалися на кількох ділянках сходу і півдня України, на деяких ділянках українські сили, ймовірно, досягли значного прогресу і пробили першу лінію російської оборони, заявили у британській розвідці. На інших ділянках прогрес України був повільнішим, йдеться в повідомленні, яке цитує Міністерство оборони Великої Британії в твіттері.

Повідомлення про перехід українських військ у наступ на низці напрямків з’явилися на початку червня. Українська сторона офіційно не повідомляла про перехід у наступ. Представники України заявляли, що ЗСУ на низці ділянок фронту ведуть наступальні дії, проте вони мають тактичний характер. У Міноборони України зазначали, що про контрнаступ не оголошуватимуть публічно.

Низка американських і британських ЗМІ відзначали в останні дні збільшену інтенсивність бойових дій і з посиланням на анонімних українських представників писали про те, що може йтися про початок наступу.

Британська розвідка про операції ЗСУ: на деяких ділянках є «значний прогрес»

За останні 48 годин значні українські операції відбувалися на кількох ділянках сходу і півдня України, на деяких ділянках українські сили, ймовірно, досягли значного прогресу і пробили першу лінію російської оборони, заявили у британській розвідці. На інших ділянках прогрес України був повільнішим, йдеться в повідомленні, яке цитує Міністерство оборони Великої Британії в твітері.

«Дії Росії були неоднозначними: деякі підрозділи, ймовірно, проводять надійні маневрові оборонні операції, тоді як інші безладно відступили на тлі збільшення повідомлень про втрати росіян у той час, як вони відходять через власні мінні поля», – йдеться в повідомленні.

«Російські військово-повітряні сили були незвичайно активними над південною Україною, де повітряний простір більш відкритий для Росії, ніж в інших частинах країни. Однак залишається незрозумілим, чи були тактичні авіаудари ефективними», – додали в розвідці.

Повідомлення про перехід українських військ у наступ на низці напрямків з’явилися на початку червня. Українська сторона офіційно не повідомляла про перехід у наступ. Представники України заявляли, що ЗСУ на низці ділянок фронту ведуть наступальні дії, проте вони мають тактичний характер. У Міноборони України зазначали, що про контрнаступ не оголошуватимуть публічно.

Низка американських і британських ЗМІ відзначали в останні дні збільшену інтенсивність бойових дій і з посиланням на анонімних українських представників писали про те, що може йтися про початок наступу.

Американський Інститут вивчення війни зазначив, що Сили оборони України 8 червня провели контрнаступальні дії як мінімум на трьох ділянках фронту – на Бахмутському напрямку, заході Запорізької області, а також на адмінкордоні Донецької та Запорізької областей.

Причому на півдні – на південний захід від Оріхова – ЗСУ, зважаючи на все, зазнали перших втрат західної військової техніки, зокрема німецьких танків «Леопард», писали аналітики.

Російські сили, за їхніми словами, могли відбити атаки ЗСУ і повернути собі втрачені позиції. Проте, вважають в Інституті, ці атаки України не відображають повного обсягу українських можливостей у нинішньому контрнаступі.

Днями розвідка Британії заявила, що в умовах надзвичайно складної оперативної картини на багатьох ділянках фронту тривають тяжкі бої – на більшості напрямків Україна тримає ініціативу.

У Повітряних силах повідомили, скільки ракет і дронів Росія запустила по Україні вночі

Російські війська у ніч на 10 червня запустили по об’єктах критичної інфраструктури і військових об’єктах України з північного й південного напрямків вісім ракет наземного базування різних типів і 35 ударних БпЛА іранського виробництва Shahed-136/131 – з району східного узбережжя Азовського моря, повідомили в командуванні Повітряних сил ЗСУ.

«Уночі 10 червня ворог завдав удару по одному з оперативних аеродромів на Полтавщині балістичними і крилатими ракетами типу «Іскандер», а також ударними БпЛА іранського виробництва. Також атаковано Одеську і Харківську область крилатими ракетами наземного базування та ударними дронами відповідно», – йдеться в повідомленні.

За даними військових, сили протиповітряної оборони знищили дві крилаті ракети (тип яких ще уточнюють) і 20 ударних дронів Shahed-136/131.

Атака тривала з 23:00 год 9 червня по 5:00 10 червня 2023 року.

Також у Повітряних силах повідомили, що за минулу добу, 9 червня, протиповітряна оборона Сил оборони України знищила 12 російських БпЛА оперативно-тактичного рівня («Орлан-10», Zala, Supercam).

Раніше сьогодні в оперативному командуванні «Південь» повідомили про загибель трьох і поранення понад 10 людей на Одещині через російський удар.

Водночас голова Полтавської ОВА Дмитро Лунін повідомив про пошкодження інфраструктури і техніки внаслідок російського удару по військовому аеродрому «Миргород».

Росія дронами і ракетами атакувала військовий аеродром на Полтавщині – ОВА

Російські військові в ніч на 10 червня атакували район військового аеродрому «Миргород» на Полтавщині, пошкодивши інфраструктуру і техніку, повідомив голова обласної військової адміністрації Дмитро Лунін.

«Під час нічної атаки в районі військового аеродрому «Миргород» ворог застосував балістичні й крилаті ракети типу «Іскандер», а також ударні дрони іранського виробництва. Є певні пошкодження інфраструктури аеродрому й техніки. Попередньо без жертв», – написав Лунін у телеграмі.

Про які саме пошкодження йдеться, голова ОВА не уточнив. За його словами, пожежу частково локалізували.

«Проводять заходи з ліквідації наслідків обстрілу й перевезення техніки в безпечні місця дислокації», – додав голова ОВА.

Крім того, він повідомив, що внаслідок роботи протиповітряної оборони після падіння уламків пошкоджено вісім приватних будівель і чотири приватні автомобілі, загиблих і постраждалих, за даними Луніна, немає.

Востаннє про влучання по військовій інфраструктурі в Миргороді без подробиць повідомляли минулого року в серпні.

Генштаб: на Херсонщині окупанти дозволяють евакуацію лише тим, хто має російський паспорт

Російські військові дозволяють евакуацію із затоплених територій окупованої ними частини Херсонщини лише тим людям, які мають російські паспорти, заявляє Генеральний штаб Збройних сил України.

«У населених пунктах тимчасово захопленої частини Херсонської області російські окупанти продовжують використовувати наслідки скоєного ними злочину у своїх цілях. Зокрема, дозволяють евакуацію із затоплених населених пунктів тільки людям з російськими паспортами. Також окупанти силоміць виганяють із власних вцілілих помешкань цивільних людей із метою розміщення в них військовослужбовців російських окупаційних військ», – йдеться в ранковому повідомленні Генштабу.

Напередодні в ефірі Радіо Свобода схожу інформацію озвучив міський голова окупованої нині Нової Каховки Володимир Коваленко.

За його словами, місцеві жителі розповіли йому, що представники окупаційної адміністрації питали в людей, чи мають вони російські паспорти, і пропонували «їхати в Челябінськ». Коваленко також зауважив, що російські військові після затоплення через підрив дамби Каховської ГЕС залишаються в Новій Каховці, вони «піднялися на рівень незатоплених вулиць», займають вільні квартири і виселяють людей, займаючи їхнє житло.

Троє цивільних загинули, понад 10 поранені через дронову атаку РФ на Одещині – ОК «Південь»

Російські війська в ніч на 10 червня атакували Одеську область дронами, внаслідок чого загинули троє цивільних людей, ще понад 10 – зазнали поранення, повідомили в оперативному командуванні «Південь».

За повідомленням, сили протиповітряної оборони знищили всі запущені Росією дрони Shahed-131/136.

«Внаслідок повітряного бою уламки одного з дронів влучили в квартиру багатоповерхівки, спричинили займання. Пожежу площею 50 кв.м. оперативно ліквідовано… Вибуховою хвилею пошкоджено кілька багатоквартирних будинків навколо», – йдеться в повідомленні.

Вночі про вибухи під час повітряної тривоги в Одесі писали ЗМІ, а оперативне командування «Південь» повідомляло про атаку дронів.

5 червня Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані своєї розвідки повідомило, що протягом травня 2023 року Росія запустила понад 300 іранських ударних безпілотних літальних апаратів Shahed проти України. За даними британської розвідки, це – найінтенсивніше використання цієї системи озброєнь на сьогодні.

Напередодні в Білому домі заявили, що мають дані про те, що Іран планує побудувати в Росії завод із виробництва дронів, який може запрацювати вже наступного року.

В Одесі сталися вибухи, є жертви і руйнування

В Одесі під час оголошеної вночі 10 червня повітряної тривоги сталися вибухи, повідомляють «Суспільне» і місцеве видання «Думська».

За повідомленням «Думської», загинули двоє людей, безпілотник залишив вирву на дитячому майданчику.

«За попередніми даними, в Одесі сьогодні постраждали 12 людей», – додав депутат Верховної Ради Олексій Гончаренко.

У небі над Одещиною та Миколаївщиною відбувалася бойова робота, повідомляло вночі 10 червня Оперативне командування «Південь».

Станом на північ 10 червня в багатьох областях України прозвучало сповіщення про повітряну тривогу.

Сили ППО знищують «шахеди» – ОК «Південь»

У небі над Одещиною та Миколаївщиною триває бойова робота, повідомляє вночі 10 червня Оперативне командування «Південь».

«Ворог атакує ударними дронами типу Shahed-136/131. Унаслідок повітряного бою можливе падіння уламків, займання будівель та інших обʼєктів. Будьте в укриттях, не знімайте і не викладайте роботу ППО!» ідеться в повідомленні.

Станом на північ 10 червня в багатьох областях України прозвучало сповіщення про повітряну тривогу. Повідомлення стосується Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Донецької, Дніпропетровської, Харківської, Сумської та Чернігівської областей.

Журналісти встановили імена понад 25 тисяч вбитих в Україні військових РФ

Журналісти російської служби Бі-Бі-Сі і видання «Медіазона» на підставі дослідження відкритих джерел встановили імена 25 218 російських військових, убитих на війні в Україні. Самі дослідники вказують, що реальна кількість втрат «безперечно вища, ніж встановлені нами цифри».

Вони вважають, що втрати російської сторони могли перевищити 50 тисяч осіб. «Безповоротні втрати Росії з урахуванням тих, хто вибув через поранення чи смерть, можуть становити щонайменше 225 тисяч осіб», – додають у Бі-Бі-Сі та «Медіазоні».

За останні два тижні журналістам вдалося встановити імена 1213 осіб.

«Попри завершення активної фази російського наступу, темпи приросту втрат продовжують залишатися високими і все ще вдвічі перевищують середні цифри підтверджених щотижневих втрат упродовж 2022 року», – ідеться в повідомленні.

Джерелами, на підставі яких журналісти включають загиблих до списків, є повідомлення чиновників та засобів інформації, публікації близьких родичів загиблих у соцмережах та інформація безпосередньо з цвинтарів.

До цієї цифри не входять ті, хто воював на боці Росії в складі так званих «народних міліцій» в окупованих Луганській та Донецькій областях України.

За повідомленням українського Генштабу, станом на ранок 9 червня від початку повномасштабного вторгнення Росія втратила близько 213 770 осіб.

Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.

Вода відходить повільно, ситуація важка – влада про наслідки руйнування дамби на Херсонщині

На Херсонщині залишається «стабільно важкою» ситуація через підтоплення, спричинені руйнуванням дамби Каховської ГЕС, повідомив в ефірі Радіо Свобода Олександр Самойленко, голова Херсонської обласної ради.

«Вода відходить, але відходить дуже повільно. Якщо прибувала вона швидко і з великим напором, то сходить дуже повільно, по сантиметру рівень її знижується», – сказав Самойленко.

За його словами, весь день відбувалася евакуація з підтоплених міст.

«Мікрорайон Острів – він є таким найважчим, бо там живе велика кікльість людей, люди виїжджають. Спочатку дехто нехтував пересторогами влади, люди сподівалися, що все швидко минеться. Тому робота є і на сьогоднішній день. Це все дуже обтяжено тим, що наш ворог не дає можливості спокійно працювати, обстрілює. Сьогодні знову ж таки був обстріл у районі переправи, яка веде з затопленої частини нашого міста», – сказав голова облради.

Водночас голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін повідомив у відеозверненні в своєму телеграмі, що досі на правому березі затоплено 35 населених пунктів, у воді – 3763 будинки.

«Але вода потроху відступає. Якщо зранку середній показник води сягав 5 метрів 38 сантиметрів, то на вечір він знизився майже до п’яти метрів. У Херсоні вода відійшла до відмітки 5,08 метра, що на 60 см нижче від максимального рівня. У Каховському районі вода також іде на спад. У звільнених Козацькому, Веселому, а також у тимчасово окупованій Новій Каховці рівень води знизився на півтора метра», – сказав він.

За словами Прокудіна, серйозною залишається ситуація в окупованій Корсунці. «Село затоплене, під водою – місцеве кладовище. Також розмиті цвинтарі в селах Ольгівка і Отрадокам’янка. Складна ситуація на окупованому лівобережжі. У Голопристанській громаді на 80% затоплено Голу Пристань, Велику Кардашинку, Малу Кардашинку, повністю пішла під воду Кардашинка… Загалом ми знаємо, що затоплено близько 3100 будинків у цьому районі», – сказав голова ОВА.

У самому водосховищі, за його даними, рівень води впав до 11,33 метра. Водосховище втрачає по шість сантиметрів води на годину.

Загалом до безпечних місць евакуювали 2588 осіб, повідомив Прокудін.

За його словами, через російські обстріли 9 червня в Тягинці поранений чоловік, він у тяжкому стані перебуває в лікарні. «Надвечір ворог вчергове обстріляв Херсон, сталися пожежі, 16-річна дівчина зазнала контузії», – додав голова ОВА.

На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російські окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС. Водночас Україна ще минулого року повідомляла про мінування окупантами ГЕС і небезпеку підриву.

Аналітики американського Інституту вивчення війни, ISW, заявили напередодні, що не можуть дати остаточної оцінки щодо відповідальної сторони за руйнування Каховської ГЕС, але, за їхніми словами, баланс доказів свідчить про те, що російські війська навмисно пошкодили дамбу.

Руйнування гідроелектростанції, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення, можливе затоплення 80 населених пунктів, і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.

Росія: Кадиров натякнув Пригожину, що знає «тонкі деталі» постачання харчів для армії

Глава російського регіону Чечня Рамзан Кадиров розкритикував очільника угруповання «ПВК Вагнера» Євгена Пригожина за формулювання щодо залагодження конфлікту між оточенням Кадирова та ватажками найманців.

Кадиров назвав Пригожина «нашим так званим бойовим товаришем» і дорікнув очільнику «вагнерівців» щодо постачання харчів для армії: «Хто постачає різні продукти харчування для потреб міністерства оборони РФ і має від цього непоганий стабільний дохід? Ми в курсі всіх тонких деталей цього процесу.

Раніше сам Пригожин неодноразово критикував міністра оборони Сергія Шойгу та його підлеглих через брак боєприпасів для угруповання «ПВК Вагнера»

Пригожин поки що не коментував нові твердження Кадирова.

«Здебільшого це ті, хто вже навряд чи поїде» – голова Авдіївської МВА повідомив про 1730 людей в місті

Голова Авдіївської міської військової адміністрації Віталій Барабаш повідомив, що в місті, яке регулярно обстрілюють російські військові, досі залишаються 1730 людей.

«На жаль, здебільшого люди так, залишаються на місці, здебільшого не мають бажання виїжджати. Зараз 1730 людей лишаються в місті. Дуже неактивно виїжджають, в середньому нам вдається евакуювати з міста від 10 до 15 містян на тиждень. Це дуже мало, хотілось би, щоби вони дійсно їхали, більш активно», – сказав Барабаш в ефірі проєкту Радіо Свобода Радіо Донбас.Реалії.

«Є можливість вивозити, є наше бажання, є бажання волонтерів, які нам допомагають з евакуацією, є бажання представників поліції. Але ж, на жаль, не їдуть. Здебільшого це люди, які вже навряд чи поїдуть», – додав він.

За словами Барабаша, «певні сплески на евакуацію» бувають тільки після якихось трагічних подій.

Про обстріли Авдіївки повідомляють щодня. Влада закликає людей виїхати з міста.

Вода відступає, російські військові залишаються – мер Нової Каховки про ситуацію в окупованому місті

В окупованій Новій Каховці почав спадати рівень води після повені, спричиненої руйнуванням дамби Каховської ГЕС, водночас місто залишається без світла, повідомив в ефірі Радіо Свобода голова міста Володимир Коваленко.

«Щодо Нової Каховки, то вода відступає, вона тепер залишилася у парковій зоні, у нижній частині міста, де в перші години було затоплено і де була найбільша хвиля – до шести метрів доходила: в районі «Казкової Діброви». Ця частина ще залишається підтопленою, але там немає житлового фонду», – сказав Коваленко.

Він також зауважив, що російські військові залишаються в Новій Каховці, вони «піднялися на рівень незатоплених вулиць.

«Зі слів очевидців, вони займають вільні квартири на проспекті Дніпровському, а, казали, в Дніпрянах та вулиця крайня, яка незатоплена, там є факти того, що робилося два-три місяці тому: примусового відселення… Є вони в нас, присутні», – сказав Коваленко.

За його словами, «набагато тяжча і страшніша» ситуація в селі Корсунка, яке входить до складу Нової Каховки.

«Воно – набагато нижче. Я розмовляв тільки-но з жителькою Корсунки: ніхто не повідомив жителям, що йде підтоплення. Абсолютно вивезення не було організоване, а рівень води у цьому селі був рівно три метри. Сьогодні деякі з підтоплених будинків склалися, вони були глинобитні. Затопило гімназію, монастир, бібліотеку, клуб, розмило кладовище. Не хочеться в це вірити, але жінка ця каже: я бачила, по місту пливли небіжчики і труни», – сказав міський голова Нової Каховки.

За його словами, з Корсунки більшість людей виїжджали самостійно, місцеві жителі організувалися і вивозили на човнах.

Пр цьому, як заявив Коваленко, представники окупаційної адміністрації питали в людей, чи мають вони російські паспорти і пропонували «їхати в Челябінськ».

На даний час, за даними мера, вода в Корсунці потроху почала спадати: «з тих трьох метрів сантиметрів 80 уже пішло».

Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила перехоплення розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група – не очікуючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.

Українська влада стверджувала раніше, що російські військові мінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.

Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.

Представники країн Заходу, коментуючи руйнування греблі в ніч на 6 червня, прямо не заявляли про те, що її підірвала Росія, проте все ж таки відзначали відповідальність Москви за те, що сталося – оскільки саме Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого минулого року й окупувала частину Херсонської області (зокрема і Каховську ГЕС), перетворивши її на зону боїв.

Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей.

За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території.

При цьому якщо на контрольованій українською владою території регіону евакуація ведеться за посередництва рятувальників, поліції, військових і волонтерів, то на окупованих територіях ситуація складна. За даними мера Олешків Євгена Рищука, на окупованому Лівобережжі евакуацією займаються волонтери, яким сили РФ часто перешкоджають у доступі до потерпілих.

8 червня МЗС України повідомило, що домовилося із ООН про відправку груп, які будуть направлені у постраждалі окуповані території Лівобережжя для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей. Але для цього необхідні гарантії безпеки від РФ. Москва поки на це офіційно не реагувала.

Понад 30 країн підтримали в суді ООН позов України проти Росії щодо геноциду

Судді Міжнародного суду ООН більшістю в 14 проти одного ухвалили рішення про долучення 32 держав до позову України проти Росії через порушення Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

Про це пресслужба суду оголосила 9 червня.

До позову України на етапі попередніх заперечень сторін долучилися, серед іншого, 26 держав-членів Європейського союзу (окрім Угорщини), а також Австралія, Канада, Нова Зеландія, Норвегія, Ліхтенштейн і Велика Британія.

Водночас суд одноголосно відмовив Сполученим Штатам у долученні до позову України проти Росії на етапі попередніх заперечень сторін.

Слухання за першим позовом України, в якому Росію звинувачують у порушенні двох конвенцій ООН, розпочалися 6 червня і завершаться 14 червня. Рішення може бути ухвалене наприкінці 2023-го або на початку 2024 року.

Україна ще у 2017 році подала проти Росії позов щодо порушення з боку РФ Міжнародної конвенції щодо боротьби з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції щодо подолання усіх форм расової дискримінації.

Україна прагне довести, що Росія порушила ці конвенції, озброївши угруповання на окупованих територіях Донецької та Луганської областей та здійснюючи політику щодо неросійських етнічних груп в окупованому Криму.

Зеленський: «скіфське золото» буде в Криму, коли там буде український прапор

Колекція «скіфського золота» повернеться до кримських музеїв тоді, коли над нині окупованим півостровом знову буде український прапор, заявив у вечірньому відеозверненні 9 червня президент України Володимир Зеленський.

«Є сьогодні дуже важливе рішення Верховного суду Нідерландів щодо колекції «скіфського золота». Української колекції. Колекції, яка зберігалась у нашому Криму, але яка поки що не може бути повернута в Крим з очевидної причини: її не можна віддавати окупанту, грабіжнику. Звичайно, вона буде в Криму, коли в Криму буде й український прапор», – відзначив Зеленський.

Верховний суд Нідерландів 9 червня залишив чинним рішення судів нижчих інстанцій про повернення «скіфського золота» в Україну. Артефакти були виставлені в музеї в Нідерландах у той час, коли Росія окупувала Крим, і як держава Україна, так і музеї в Криму вимагали їх повернення.

Апеляційний суд Амстердама 26 жовтня 2021 року ухвалив рішення передати Україні так зване «скіфське золото». У справі йшлося про понад 565 предметів з музейного фонду України, які перебувають на території Королівства Нідерландів. Здебільшого це археологічні знахідки, вартість колекції становить близько 10 мільйонів євро.

Однак Росія направила до Верховного суду Нідерландів касаційну скаргу на рішення щодо повернення колекції «скіфського золота» Україні.

Супутники США зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед руйнуванням дамби – NYT

Американські супутники зафіксували вибух на Каховській ГЕС у ніч проти 6 червня безпосередньо перед руйнуванням її греблі, що спричинило повінь у нижній частині Дніпра, повідомляє The New York Times із посиланням на неназваного американського чиновника. За цими даними, інфрачервоні датчики зареєстрували тепловий спалах, який може вказувати на великий вибух.

Американська розвідка, згідно з публікацією, підозрює, що за руйнуванням греблі стоїть Росія, але не має достатніх доказів. При цьому представник адміністрації США не виключив можливість того, що попередні пошкодження дамби або зростання тиску води могли сприяти обвалу, але, за його словами, американські чиновники вважають, що вибух, навмисний чи випадковий, був найімовірнішою причиною.

Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила перехоплення розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група – не очікуючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.

Українська влада стверджувала раніше, що російські військові мінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.

Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.

Представники країн Заходу, коментуючи руйнування греблі, прямо не заявляли про те, що її підірвала Росія, проте все ж таки відзначали відповідальність Москви за те, що сталося – оскільки саме Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого минулого року й окупувала частину Херсонської області (зокрема і Каховську ГЕС), перетворивши її на зону боїв.

Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей.

За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території.

При цьому якщо на контрольованій українською владою території регіону евакуація ведеться за посередництва рятувальників, поліції, військових і волонтерів, то на окупованих територіях ситуація складна. За даними мера Олешків Євгена Рищука, на окупованому Лівобережжі евакуацією займаються волонтери, яким сили РФ часто перешкоджають у доступі до потерпілих.

8 червня МЗС України повідомило, що домовилося із ООН про відправку груп, які будуть направлені у постраждалі окуповані території Лівобережжя для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей. Але для цього необхідні гарантії безпеки від РФ. Москва поки на це офіційно не реагувала.

Страйк у відповідь: українські аграрії заблокують рух польських вантажівок – організатори

Дві організації українських аграріїв оголосили про намір заблокувати рух польських вантажівок через чотири пункти пропуску на кордоні України та Польщі.

За повідомленням громадської спілки «Всеукраїнська аграрна рада» та Асоціації виробників молока, цей страйк стане відповіддю «на розпочатий польськими фермерами протест проти транзиту через територію Польщі вітчизняної сільськогосподарської продукції».

«Акція розпочнеться 10 червня о 10:00 та триватиме до 00:00 14 червня. Проведення заходу обумовлено категоричною незгодою українських аграріїв з діями польської сторони, яка в односторонньому порядку, порушуючи торговельні правила Європейського союзу та рішення Європейської комісії щодо поновлення транзиту української сільськогосподарської продукції, продовжує фізично блокувати вантажівки з України на територію Польщі», – ідеться в повідомленні.

Раніше 9 червня Державна прикордонна служба заявила, що через протест польських фермерів було заблоковано рух вантажівок із України на пункті пропуску «Дорогуськ – Ягодин».

5 червня влада Польщі повідомила, що Єврокомісія видала проєкт постанови про продовження заборони на імпорт української агропродукції (пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику) до 15 вересня до пʼяти країн – Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини. Рішення передбачає продовження транзиту аграрної продукції через ці країни.

Війська РФ «не полишають ні бажання, ні спроб» оточити Авдіївку – голова МВА

Російські війська не полишають намірів оточити Авдіївку на Донеччині, повідомив в ефірі проєкту Радіо Свобода – Радіо Донбас.Реалії Віталій Барабаш.

«Здебільшого вони все-таки не полишають ні бажання, ні спроб місто оточити. І максимально вони намагаються це зробити, вкладаються в це. Але ж іноді – дуже рідко, але тим не менш, – бувають атаки і в лобову на «промку» (Авдіївська промзона – ред.). Тобто намагаються вони також прощупати, але нічого не вдається їм», – сказав Барабаш.

За його словами, певний період, «мабуть, місяці чотири» загарбники не робили спроб атакувати «в лобову».

«Десь місяць тому перші були спроби, два тижні тому були спроби, декілька днів тому також вони намагались атакувати з використанням бронетехніки. Але все-таки більшість їхніх активностей спрямовані на оточення міста», – заявив голова МВА.

Барабаш також прокоментував заяви російського Міноборони і повідомлення в російських телеграм-каналах про те, акцент бойових дій змістився на південь.

«Сказати, що це якось розвантажило наш напрямок, відверто кажучи, я б так не казав. Сказати, що у нас поменшало обстрілів, поменшало штурмових дій – так, умовно кажучи, відсотків на 10 стало їх менше, але ж глобально це ситуацію не змінило. Було у нас раніше 30-40 обстрілів на добу по місту, зараз 15, 20, 25 – до 30-ти. Було 300-350 обстрілів по позиціях навколо міста, зараз у середньому 200-250. Трошки менше, але, повторюсь, не глобально», – заявив він.

За словами Барабаша, околиці Авдіївки, Водяне і Опитне – «вщент зруйновані».

«Населені пункти вже дійсно стерті з лиця землі», – заявив голова МВА.

Про обстріли Авдіївки повідомляють щодня. Влада закликає людей виїхати з міста.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG