Генштаб повідомив про 27 бойових зіткнень на сході
Російські війська зосереджують основні зусилля на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей, протягом доби там відбулося 27 бойових зіткнень, повідомив у вечірньому зведенні Генеральний штаб Збройних сил України.
«На Лиманському напрямку протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії в районі Білогорівки… На Бахмутському напрямку противник вів наступальні дії у напрямку Богданівки, успіху не мав… На Авдіївському напрямку противник здійснив невдалі спроби наступу неподалік населених пунктів Сєверне і Невельське… На Мар’їнському напрямку наші захисники відбили усі ворожі атаки в районі міста Мар’їнка. Противник зазнав втрат», – йдеться в повідомленні.
За даними Генштабу, на згаданих напрямках загарбники обстрілювали позиції українських військ і населені пункти.
У командуванні також повідомили, що на Запорізькому і Херсонському напрямках російські війська продовжують вести оборонні дії і здійснюють обстріли.
Напередодні Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки заявило, що в умовах надзвичайно складної оперативної картини на багатьох ділянках фронту тривають тяжкі бої, і на більшості напрямків Україна тримає ініціативу.
Путін заявив, що український наступ почався
Президент Росії Володимир Путін виступив із заявою, що українські військові розпочали наступ на позиції російських військ.
За словами Путіна, українські війська «не досягли своєї мети на жодній ділянці», проте ще зберігають «наступальний потенціал».
«Виходжу з того, що військове керівництво Росії реально оцінює ситуацію, що складається, і виходитиме з цих реалій», - сказав Путін.
Володимир Путін дуже рідко коментує актуальні події на фронті. Раніше він обмежувався заявами на кшталт «спеціальна військова операція йде за планом», не коментуючи ні втрату російськими військами позицій у Харківській області, ні їх відступ від Херсона восени минулого року.
Повідомлення про перехід українських військ у наступ на низці напрямків з’явилися на початку червня. Останніми днями їх кілька разів коментував міністр оборони Росії Сергій Шойгу.
Українська сторона офіційно не повідомляла про перехід у наступ. Представники України заявляли, що ЗСУ на низці ділянок фронту ведуть наступальні дії, проте вони мають тактичний характер. У Міноборони України зазначали, що про контрнаступ не оголошуватимуть публічно. При цьому президент України Володимир Зеленський та інші українські представники останніми днями говорили, що наступ ще не розпочався. Останні заяви Путіна у Києві поки що не коментували.
Низка американських і британських ЗМІ відзначали в останні дні збільшену інтенсивність бойових дій і з посиланням на анонімних українських представників писали про те, що може йтися про початок наступу.
Американський Інститут вивчення війни зазначив, що Сили оборони України 8 червня провели контрнаступальні дії як мінімум на трьох ділянках фронту – на Бахмутському напрямку, заході Запорізької області, а також на адмінкордоні Донецької та Запорізької областей.
Причому на півдні – на південний захід від Оріхова – ЗСУ, зважаючи на все, зазнали перших втрат західної військової техніки, зокрема німецьких танків «Леопард», пишуть аналітики.
Російські сили, за їхніми словами, могли відбити атаки ЗСУ і повернути собі втрачені позиції. Проте, вважають в Інституті, ці атаки України не відображають повного обсягу українських можливостей у нинішньому контрнаступі.
Напередодні розвідка Британії заявила, що в умовах надзвичайно складної оперативної картини на багатьох ділянках фронту тривають тяжкі бої – на більшості напрямків Україна тримає ініціативу.
У Нікопольському районі Дніпропетровщини, розташованому на березі Каховського водосховища, після руйнування ГЕС – проблема з водою. У цьому пересвідчилось Радіо Свобода, побувавши на місці. Дніпрові води відступили від берега на 50, 100, а подекуди – й на 500 метрів, рівень упав на кілька метрів. Це не дає можливості помпувати воду для населення – питну та технічну, кажуть фахівці. Люди кажуть: втратили також можливість поливати городину, вирощування якої для багатьох – чи не єдина можливість прогодувати родину. Окрім того, місцеві жителі зауважують: ця територія, розташована за кілька кілометрів від окупованої російськими військами зони Запорізької АЕС, – під постійними обстрілами.
Як катастрофа з Каховською ГЕС вплинула на життя цієї громади та як вдається виживати людям за 6-7 кілометрів від лінії фронту – у репортажі Радіо Свобода.
Пентагон оголосив про новий пакет допомоги Україні на 2,1 млрд доларів
Міністерство оборони США оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на суму 2,1 мільярда доларів.
До нього входять критичні важливі засоби протиповітряної оборони і боєприпаси, йдеться у повідомленні Пентагону.
Зокрема, йдеться про:
- додаткові боєприпаси для системи протиповітряної оборони Patriot;
- системи протиповітряної оборони і ракети HAWK;
- артилерійські снаряди калібру 105 мм і 203 мм;
- безпілотні авіаційні системи Puma;
- боєприпаси ракетної системи з лазерним наведенням;
- підтримку діяльності з навчання, технічного обслуговування.
За повідомленням, допомогу виділяють у рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).
«Сполучені Штати продовжуватимуть працювати зі своїми союзниками та партнерами, щоб забезпечити Україну можливостями для задоволення її безпосередніх потреб на полі бою і довгострокових потреб у допомозі у сфері безпеки», – заявили в Пентагоні.
Наприкінці травня Сполучені Штати надали Україні 39-й пакет військової допомоги на суму 300 мільйонів доларів. У цьому пакеті були ракети для систем протиракетної оборони Patriot і ракети для високомобільної артилерійської ракетної системи HIMARS.
Держсекретар США Ентоні Блінкен 1 червня заявив, що Україна в липні на саміті НАТО у Вільнюсі може чекати на «потужний пакет підтримки».
Де і як наступають ЗСУ? Каховська ГЕС: затоплена Херсонщина, реакція світу
- СБУ опублікувала перехоплену розмову, як стверджується, двох російських військових: вони розповідають, що Каховську ГЕС підірвала російська диверсійна група. А співробітники норвезького дослідницького центру NORSAR зафіксували сигнали вибуху у ніч руйнування греблі Каховської ГЕС.
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» о 19:00 на @Радіо Свобода:
- На затопленій Херсонщині тривають операції з порятунку людей і тварин. У деяких селах люди ночують просто неба, очікуючи спаду води. На окупованій території порятунок залежить ще й від наявності російського паспорта, зауважують очевидці.
- Тим часом президент Росії Володимир Путін зустрівся із Олександром Лукашенком в Сочі. Сидячи за заквітчаним столом він пообіцяв розташувати тактичну ядерну зброю у Білорусі вже на початку липня.
- У Парижі тим часом планують зустрітися європейські лідери і обговорити гарантії безпеки для України. Докладніше – у «Свобода Live».
Останній форпост: чому Росія штурмує Серебрянське лісництво?
Поки увага медіа прикута до боїв у Бахмуті, Авдіївці та Марʼїнці – і пожвавленню дій ЗСУ на Півдні України – армія Росії пробує взяти штурмом також Білогорівку та Серебрянське лісництво в Луганській області. Зокрема, про бої на цьому напрямку регулярно повідомляє проєкт DeepState. Чому, попри брак ресурсів війська РФ не полишають спроби взяти під контроль Серебрянське лісництво, та що трапиться, якщо Силам оборони України доведеться відступити із цієї ділянки? Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) спитало про це у експертів.
Тегеран і Москва можуть почати виробництво дронів у РФ вже у 2024 році – Білий дім
Сполучені Штати Америки заявили, що мають дані про те, що Іран має намір побудувати в Росії завод із виробництва дронів, який може запрацювати вже наступного року. Це становитиме підвищену небезпеку для України, країн Близького Сходу і всієї світової спільноти, заявив представник Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі.
За його словами, Тегеран, як і раніше, постачає Москві дрони, які вона використовує для ударів по Україні, але тепер Іран і Росія розглядають створення спільного виробництва ближче до зони бойових дій.
Кірбі зазначив, що завод буде побудований приблизно за тисячу кілометрів на схід від Москви. Згідно з супутниковими знімками, які має Рада нацбезпеки, виробництво розгорнуть в Єлабузі.
Кірбі також зазначив, що станом на травень Іран відправив Росії сотні дронів-камікадзе через Каспійське море до Махачкали. У свою чергу, Москва постачає Ірану складну та дорогу військову техніку – ракети, електроніку та засоби протиповітряної оборони.
«Загалом Іран просить у Росії військової техніки на мільярди доларів», – зазначив представник Ради нацбезпеки.
Кірбі нагадав, що компаніям і особам, причетним до передачі військової техніки Росії для подальшого використання проти України, загрожують санкції. Представник Ради нацбезпеки наголосив, що США та партнери постачають Києву необхідні озброєння для захисту.
Про те, що Іран і Росія можуть відкрити спільне виробництво дронів на початку року, повідомляли і джерела видання The Wall Street Journal.
За їхніми даними, делегація з Ірану відвідала ймовірний майданчик для виробництва на початку січня. Кремль у відповідь заявив, що Росія має власну програму зі створення безпілотників.
Київ і країни Заходу неодноразово звинувачували Іран у постачанні Росії дрони-камікадзе, які використовуються для ударів по Україні. Російська й іранська влада це заперечує. Тегеран раніше заявляв, що направляв Москві невелику партію безпілотників, але це нібито було до повномасштабної війни. Київ регулярно повідомляє про удари Росії по українських населених пунктам із використанням дронів «Шахед».
Rheinmetall зсередини: як всесвітньо відомий німецький концерн виробляє озброєння для України
Rheinmetall планує відкрити виробництво в Україні. В Росії відреагували погрозами
Німецький концерн з виробництва озброєння Rheinmetall був створений у 1889 році. За час свого існування він виготовляв зброю і важку техніку, яка брала участь у Першій та Другій світових війнах. СРСР на початку 30-х років XX купував зброю і технології Rheinmetall за гроші, виручені від продажу українського зерна. Співпраця була перервана після нападу гітлерівської Німеччини на СРСР.
Після завершення Другої світової війни Rheinmetall відновив виробництво у 1951 році у радянській зоні контролю. Після розпаду СРСР і об'єднання Німеччини концерн почав нарощувати виробництво сучасного озброєння. Наразі його швидкострільні гармати «Маузер» використовуються на літаках F-16, F22 і F-35.
Разом із Krauss-Maffei Wegmann концерн Rheinmetall виробляє танки Leopard, про надання яких Україна довгий час просила західних союзників.
Rheinmetall швидко нарощує виробництво і планує влітку, як повідомляють, відкриватися в Україні, щоб виробляти танки, ППО, зенітні системи і боєприпаси.
У Росії вже відреагували, заявивши, що «знищать» це виробництво в Україні ракетами «Калібр».
Агенція AFP зробила фоторепортаж із виробничих цехів компанії Rheinmetall, де виробляють озброєння для України.
Путін заявив, що розміщення ядерної зброї в Білорусі почнеться в липні
Розміщення російської ядерної зброї в Білорусі розпочнеться одразу після завершення 7–8 липня підготовки споруд для неї, заявив президент Росії Володимир Путін під час зустрічі з авторитарним керівником Білорусі Олександром Лукашенком.
Наприкінці травня Лукашенко заявив, що переміщення до Білорусі ядерної зброї вже розпочалося. Однак він тоді не відповів, чи є зброя вже на території країни.
25 травня міністри оборони Росії та Білорусі Сергій Шойгу і Віктор Хренін підписали у Мінську документи, що визначають порядок утримання російської ядерної зброї у спеціальному сховищі на білоруській території. Шойгу при цьому зазначав, що не йдеться про передачу Білорусі ядерної зброї: рішення про її застосування залишається за Москвою.
Про розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі Путін оголосив у березні 2023 року. США і країни НАТО засудили рішення російської та білоруської влади – з урахуванням широкомасштабного російського вторгнення в Україну, союзницьких відносин Москви та Мінська і сприяння, яке білоруська влада надає російській армії.
Російські окупанти на Херсонщині вимагають гроші в волонтерів за евакуацію – ДСНС
На Херсонщині, яка була затоплена внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції, російські окупанти вимагають кошти у волонтерів, які хочуть евакуювати людей, каже т.в.о. директора Департаменту реагування на надзвичайні ситуації Державної служби з надзвичайних ситуацій України Михайло Гриб.
За його словами, така ситуація склалась в окупованих Олешках.
«Я підтверджую цю інформацію (щодо вимагання російськими окупантам грошей у волонтерів – ред.). Волонтери нам доповідають, що проходять, але проходять саме за такою схемою. А у Державної служби з надзвичайних ситуацій, на жаль, немає можливості (туди дістатися – ред.) – нас зразу обстріляють, нам не має сенсу туди (рухатися – ред.)», – уточнив він.
Також, за словами Михайла Гриба, наразі рятувальники «загалом контролюють» ситуацію в регіоні після руйнування Каховської ГЕС, а також «готові надавати людям допомогу та роблять це».
Незалежно перевірити цю інформацію Радіо Свобода не може.
Вночі 6 червня у соцмережах з’явилися повідомлення про руйнування Каховської ГЕС. Вранці в оперативному командуванні «Південь» підтвердили факт підриву російськими військами Каховської ГЕС. Російська окупаційна влада спочатку заперечувала факт руйнування, а згодом заявила, що верхню частину Каховської ГЕС зруйновано нібито внаслідок обстрілу українськими військами, дамбу водосховища не зруйновано. Проте Україна ще минулого року повідомляла про мінування окупантами ГЕС і небезпеку підриву.
Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.
Ісландія зупиняє роботу свого посольства в Москві
Ісландія закриває своє посольство у Росії. Воно зупинить роботу з 1 серпня, повідомило Міністерство закордонних справ.
Крім того, Ісландія вимагає від Росії обмежити свою дипломатичну присутність у Рейк’явіку, знизити рівень дипломатичного представництва і скоротити чисельність персоналу російського посольства.
У заяві ісландського МЗС наголошується, що не йдеться про розрив дипломатичних відносин. «Наразі наші торгові, культурні та політичні зв’язки з Росією скоротилися до історичного мінімуму. Тому продовжувати роботу посольства було невиправдано», – йдеться в документі.
Міністерка закордонних справ Ісландії Тордіс Гільфадоттір згадала, що з моменту здобуття незалежності у 1944 році Ісландія підтримувала взаємовигідні відносини з Росією. Вона висловила сподівання, що колись обставини дозволять Росії й Ісландії відновити нормальні та плідні відносини. «Але це залежить від рішень Кремля», – сказала міністерка.
Європейські країни вислали сотні російських дипломатичних співробітників після того, як Москва розпочала повномасштабну війну проти України 24 лютого. Росія відповіла взаємністю, відправивши додому дипломатів з багатьох країн ЄС.
Бої на Півдні та Донбасі: навіщо Україна наступає на трьох фронтах
Американський Інститут вивчення війни зазначив, що Сили оборони України 8 червня провели контрнаступальні дії як мінімум на трьох ділянках фронту – на Бахмутському напрямку, заході Запорізької області, а також на адмінкордоні Донецької та Запорізької областей.
Причому на Півдні – на південний захід від Оріхова – ЗСУ, зважаючи на все, зазнали перших втрат західної військової техніки, зокрема німецьких танків «Леопард».
Росіяни, зазначили аналітики, могли відбити атаки ЗСУ за правилами військової науки та повернути собі втрачені позиції. Проте, вважають в Інституті, ці атаки України ще не відображають усіх можливості ЗСУ у наступі на позиції військ РФ.
Напередодні 8 червня західні ЗМІ, поспілкувавшись із неназваними джерелами у Києві, повідомили, що наступ армії України нарешті розпочався.
Спікер східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий за підсумками дня заявив, що українські захисники просунулися вперед більш як на кілометр на флангах Бахмута. Президент Володимир Зеленський також у вечірньому зверненні заявив, що на Донбасі точаться жорсткі бої, але «є результат».
Головні питання випуску:
Навіщо ЗСУ розпочали наступ одразу на трьох фронтах?
Наскільки критичною є втрата Силами оборони західної бронетехніки вже в перших атаках?
І за рахунок чого армія РФ на Півдні дають відсіч?
На деяких ділянках під Бахмутом ЗСУ просунулись до 1200 метрів – Череватий
На Бахмутському напрямку підрозділи Збройних сил України просувають вперед, «за добу знищено 120 окупантів і 163 поранено», зазначив речник Сил оборони Східного напрямку полковник Сергій Череватий в ефірі телемарафону.
«Ми, скориставшись тим, що ворог проводить ротаційні заходи, а ті підрозділи нові, що заходять, не до кінця знають місцевість, провели відповідні злагодження, завдали ударів і вже упродовж кількох днів проводимо штурмові дії на Бахмутському напрямку. За попередню добу наші підрозділи на деяких ділянках просунулися до 1200 метрів», – сказав Череватий.
За його словами, головне завдання Сил оборони – «максимально шкодити ворогу, максимально вибивати його бойовий потенціал».
«До цього ми робили це з терористичними підрозділами «Вагнера», тепер – з мотострілецькими та повітряно-десантними підрозділами РФ», – зазначив він.
Череватий повідомив, що за минулу добу «ворог 368 разів ствольною артилерією завдав ударів по українських позиціях, відбулося 15 боєзіткнень із ворогом, 5 авіанальотів». Крім того, за його словами, Силам оборони «вдалося знищити 120 росій ських окупантів, 163 поранено, 11 взяли у полон».
«Також знищено три гармати, артилерійську систему «Нона» і самохідну артилерійську установку «Гвоздика», протитанкову гармату «Рапіра», реактивну систему залпового вогню «Град» і три польових склади боєприпасів», – поінформував речник Сил оборони Східного напрямку.
У Міноборони Росії раніше заявили, що вранці 4 червня українська армія пішла в атаку на п’ятьох ділянках фронту. У відомстві стверджують, що спроба наступу нібито була марною.
Після цього в Управлінні стратегічних комунікацій Збройних сил України закликали не вірити заяві Міноборони РФ.
Напередодні Міноборони України опублікувало ролик, в якому від імені українських військових звернулося з проханням дотримуватися інформаційної тиші. У ньому йдеться про те, що наступ ЗСУ розпочнеться без оголошення. Таку ж заяву зробила у неділю заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти поблизу нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився. Наприкінці травня у Міноборони України повідомляли, що українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто». Тоді стверджувалося, що українські війська «виконують там важливі задачі, які не можемо оголошувати».
Розважальні заходи на Київщині мають закінчуватися не пізніше ніж о 21:00 – рішення ОВА
Оперативний штаб Київської обласної військової адміністрації на своєму засіданні ухвалив рішення, згідно з яким всі розважальні заходи на Київщині мають закінчуватися не пізніше ніж о 21:00, повідомила пресслужба ОВА 9 червня.
«Комендантська година продовжує діяти з 00:00 до 5:00. Тому на цей період усі розважальні заклади без винятку повинні припиняти свою роботу. За порушення комендантської години законом передбачена відповідальність. Обмеження не були скасовані і триватимуть до завершення дії правового режиму воєнного стану», – цитує пресслужба голову Київської ОВА Руслана Кравченка.
За його словами, перевірки щодо дотримання норм у регіоні будуть проводити регулярно із залученням працівників поліції.
Напередодні міський голова Києва Віталій Кличко звільнив директора департаменту охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації Олександра Никоряка. Це сталося після опублікованих у ЗМІ повідомлень про порушення ним комендантської години.
Раніше видання «Українська правда» опублікувало матеріал, в якому, зокрема, показало, як директор департаменту охорони культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк святкує день народження дружини в комендантську годину, під час повітряної тривоги, в ресторані в центрі Києва.
Комендантська година триває у Києві з 00:00 до 5:00.
У МЗС України відреагували на заяву РПЦ про передачу 11 українських військовополонених
Український уряд «не був поінформований про перемовини між угорською та російською сторонами щодо звільнення українських військовополонених», зазначив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко, коментуючи відповідні заяви.
«Із публічних заяв віцепрем‘єр-міністра Угорщини ми дізналися, що Росія передала Будапешту одинадцять українців угорського походження. До МЗС України сьогодні було запрошено тимчасового повіреного Угорщини для предметної розмови», – наголосив Ніколенко.
Крім того, за його словами, «українська сторона просить надати детальну інформацію про наших громадян та невідкладно забезпечити до них доступ для українського консула, аби ознайомитися із їхнім станом здоров’я та надати їм консульську допомогу».
Віцепрем’єр-міністр Угорщини Жолт Шем’єн підтвердив, що групу українських військовополонених із Закарпаття 8 червня Росія передала Угорщині на її прохання.
11 українських військовополонених угорського походження могли бути відправлені до Угорщини без відома Києва.
«Все це є жестом Російської православної церкви щодо Угорщини, цим люди завдячують своєю свободою», – сказав Жолт Семьєн atv.hu, але не розкрив подробиць.
Раніше на сайті РПЦ про це з’явилося повідомлення.
«8 червня з благословення патріарха Московського і всієї Русі Кирила за посередництва Російської православної церкви в рамках міжцерковної співпраці на прохання угорської сторони відбулася передача Угорщині групи українських військовополонених закарпатського походження, які брали участь у бойових діях», – йдеться в повідомленні.
Українська розвідка зазначала, що перевіряє інформацію про нібито передачу РПЦ Угорщині групи українських військовополонених, повідомив в коментарі РБК представник ГУР Міноборони.
Польські фермери заблокували рух вантажівок із України на одному з пунктів пропуску – ДПСУ
Через протест польських фермерів було заблоковано рух вантажівок із України на пункті пропуску з Польщею, йдеться в повідомленні Державної прикордонної служби.
«Через страйк польських фермерів перед пунктом пропуску «Дорогуськ – Ягодин» оформлення вантажівок, які прямують до Польщі, тимчасово здійснюватися не буде», – сказано в повідомленні.
Зазначається, що на в’їзд в Україну будуть пропускати тільки транспорт із гуманітарним вантажем. При цьому пропуск автобусів здійснюється в обох напрямках у звичному режимі.
За попередніми даними, акція триватиме до 01:00 13 червня. Прикордонники просять водіїв врахувати цю інформацію під час планування поїздок.
7 червня на кордоні з Україною розпочалась чергова акція протесту польських фермерів. Організатори страйку («Podkarpacką Oszukaną Wieś» ) кажуть, що хочуть домогтися припинення неконтрольованого ввезення зерна з України до Польщі та жаліються на відсутність системних рішень для захисту польського ринку.
5 червня влада Польщі повідомила, що Єврокомісія видала проєкт постанови про продовження заборони на імпорт української агропродукції (пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику) до 15 вересня до пʼяти країн – Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини.
На Чернігівщині автівка правоохоронців підірвалась на міні
У п’ятницю вранці, 9 червня, на прикордонні Чернігівської області на міні підірвався автомобіль, повідомляє «Суспільне».
За інформацією речниці Національної поліції в Чернігівській області Наталії Слебеняк, внаслідок вибуху загинув 39-річний поліцейський Олексій Жовтик. Його колегу госпіталізували з травмами.
Також відомо, що чоловіки перебували поза службою. У загиблого поліцейського залишилось троє неповнолітніх дітей.
Влада деокупованих територій України регулярно повідомляє про випадки підриву цивільних на вибухових пристроях і закликає людей утриматися від відвідування необстежених саперами територій.
За даними ДСНС, потенційно небезпечними через замінування є третина від загальної площі України.
Подоляк: «якби Росія сама зізналася у підриві ГЕС – це був би нонсенс»
Росія, яку українська сторона та інші країни світу «звинувачують у підриві дамби Каховської ГЕС, навряд зізнається у скоєному», але «факти свідчать про її вину», наголосив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі Радіо Свобода.
Він вважає, що окупація та контроль території Нової Каховки та самої гідроелектростанції «дали можливість підготуватися до знищення греблі».
«Ця територія в Новій Каховці повністю, тотально контрольована російськими військовослужбовцями. Інженерно підірвати таку критичну інфраструктурну будову як дамба – можливо тільки внутрішньо, і це має бути тонна цієї вибухівки. І 100-150 метрів треба замінувати. А які факти мають бути? Підривник має прийти і сказати: «Дивіться, в мене є паспорт Російської Федерації і це я мінував»? Це ж нонсенс», – стверджує Подоляк в ефірі «Свобода.Ранок» (проєкт Радіо Свобода).
Водночас, він також нагадав про те, що українська влада неодноразово стверджувала, що «уся провина за руйнування греблі Каховської ГЕС повністю лежить на російській армії».
«Росія заходить у Херсон, викрадає там усю техніку – я маю на увазі цивільну техніку – взагалі обкрадає місто, виходить з цього міста, підриває підстанції електричні, водогони і так далі. Після цього ставить артилерію і щоночі, щодня атакує центр Херсона. Після цього вона підриває ГЕС і ми сьогодні ставимо питання «А хто міг це зробити?» – сказав радник ОП.
В Офісі президента України впевнені, що «катастрофа із дамбою може трактуватися, як використання зброї масового ураження». Подібну думку висловлювали і в інших країнах – наприклад, так заяву зробило МЗС Чехії.
Вночі 6 червня у соцмережах з’явилися повідомлення про руйнування Каховської ГЕС. Вранці в оперативному командуванні «Південь» підтвердили факт підриву російськими військами Каховської ГЕС. Російська окупаційна влада спочатку заперечувала факт руйнування, а згодом заявила, що верхню частину Каховської ГЕС зруйновано нібито внаслідок обстрілу українськими військами, дамбу водосховища не зруйновано. Проте Україна ще минулого року повідомляла про мінування окупантами ГЕС і небезпеку підриву.
Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.
Ігнат назвав причину довготривалої повітряної тривоги в ніч проти 9 червня
Армія РФ одночасним запуском по Україні ударних безпілотників та ракет, а також підняттям у повітря бомбардувальників, що призвело до тривалої повітряної тривоги в ніч проти 9 червня, прагне «роззосередити увагу ППО і посіяти паніку», зазначив в ефірі телемарафону речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
Крім цього, за його словами, «росіянам потрібно піднімати літаки в повітря регулярно, аби здійснювати тренувальні польоти, і водночас дестабілізувати ситуацію в Україні, чого добивається їхня пропаганда».
Речник командування Повітряних сил також наголосив, що цієї ночі армія РФ направила в Україну ракети Х-101/Х-55, «аби змусити українську оборону витратити бойові запаси».
«Якщо говорити про ракети Х-101/Х-55, то їх запуски можуть говорити про те, що ворог, ймовірно, заощаджує свій запас високоточної далекобійної зброї і хоче, аби ми витратили на неї керовані ракети», – зауважив він.
У ніч на 9 червня у Києві та всіх областях України пролунала повітряна тривога, яка протривала кілька годин. Росія атакувала 16 ударними БпЛА та шістьма крилатими ракетами. За даними Повітряних сил ЗСУ, українські війська збили 10 ударних дронів та чотири крилаті ракети. РФ атакувала з південного напрямку та з району Каспійського моря.
Місцева влада повідомила, що в місті Звягель на Житомирщині через падіння уламків загинула людина, ще троє поранені, зруйнований один та пошкоджені 12 житлових будинків. У ДСНС згодом уточнила, що зруйновані 4 будинки, ще 30 пошкоджені.
ЗСУ ведуть активні бойові дії на декількох ділянках Бахмутського напрямку – Маляр
Українські військові ведуть активні бойові дії на декількох ділянках Бахмутського напрямку, повідомляє заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.
«На Бахмутському напрямку ворог стягує резерви і намагається утримати займані позиції. Робить спроби атакувати, але не вдається. Зараз наші оборонці ведуть активні бойові дії на декількох ділянках Бахмутського напрямку», – написала вона в телеграмі.
За його словами, противник продовжує зосереджувати основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої.
«На всіх напрямках ворог завдає авіаційні удари та здійснює артилерійські і мінометні обстріли. Втім, ворогу не вдається досягти своїх цілей. Наші оборонці відбивають атаки», – додала вона.
Напередодні у Міноборони України заявили, що на Бахмутському напрямку українські війська перейшли з оборони в наступ – просунулися на різних ділянках від 200 до 1100 метрів.
Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти поблизу нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився. Наприкінці травня у Міноборони України повідомляли, що українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто». Тоді стверджувалося, що українські війська «виконують там важливі задачі, які не можемо оголошувати».