Доступність посилання

ТОП новини
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Угорщина підтверджує заяву РПЦ про передачу 11 українських військовополонених. Київ не коментує

Віцепрем’єр-міністр Угорщини Жолт Шем’єн підтвердив, що групу українських військовополонених із Закарпаття 8 червня Росія передала Угорщині на її прохання.

11 українських військовополонених угорського походження могли бути відправлені до Угорщини без відома Києва. Українська сторона наразі офіційно не коментувала це повідомлення

«Все це є жестом Російської православної церкви щодо Угорщини, цим люди завдячують своєю свободою», – сказав Жолт Семьєн atv.hu, але не розкрив подробиць.

Раніше на сайті РПЦ про це з’явилося повідомлення.

«8 червня з благословення патріарха Московського і всієї Русі Кирила за посередництва Російської православної церкви в рамках міжцерковної співпраці на прохання угорської сторони відбулася передача Угорщині групи українських військовополонених закарпатського походження, які брали участь у бойових діях», – йдеться в повідомленні.

Українська розвідка перевіряє інформацію про нібито передачу РПЦ Угорщині групи українських військовополонених, повідомив в коментарі РБК представник ГУР Міноборони.

Радіо Свобода звернулося до МЗС щодо заяви угорської сторони.

Армія РФ вдарила по лікарні в Гуляйполі, загинули медсестра та сантехнік – Єрмак

У п’ятницю, 9 червня, російські військові атакували лікарню в місті Гуляйполе Запорізької області, повідомив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

За його інформацією, внаслідок обстрілу армії РФ загинуло двоє працівників лікарні – молодша медична сестра та сантехнік.

Ще двоє людей отримали поранення, уточнив Єрмак.

Російські війська регулярно обстрілюють територію Запорізької області.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

В ООН станом на 14 травня підтвердили загибель 8 836 і поранення 14 985 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.

ЗСУ шукають «слабкі місця» в обороні армії РФ на Запорізькому напрямку – Сили оборони

Українські військові «ведуть розвідку боєм, шукаючи слабкі місця в обороні російської армії» на Запорізькому напрямку, розповів в ефірі Радіо Свобода речник Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень.

«На Запорізькому напрямку російські окупаційні війська ведуть активну оборону, щоб не допустити просування наших підрозділів. Є певні перегрупування ворога, підсилення, для того щоб здійснювати контрнаступальні дії. Бо у ворога є втрачені позиції. Мова йде про район населеного пункту Велика Новосілка. Тут загалом усе попадає під поняття «бої місцевого значення», бо ми в цілому маємо оборонну операцію на Таврійському напрямку. Сили оборони вже тривалий час шукають тут слабкі місця, роблять контрвипади, розвідку», – розповів військовий.

За словами Шершня, російські сили продовжують укріплювати ті позиції, котрі наразі контролюють – «вони мінують місцевість та продовжують зводити фортифікаційні споруди».

«Натомість ворог це бачить, очікує на наші штурмові дії, підтримує свої частини у бойовій готовності №1. Подекуди продовжує фортифікаційні обладнання своїх рубежів, встановлює мінно-вибухові загородження. На Запорізькому напрямку ворог тримається в обороні, обстрілює наші позиції, прифронтові міста і села», – стверджує Шершень.

Натомість Збройні сили України наразі «діють у рамках оборонної операції та нав’язують окупаційній армії невигідні умови бою».

«Всі ці заходи в рамках оборонної операції, локальні дії на місцевості. Тому виникає певна рухливість, певна динаміка, шукаємо варіанти переходу від позиційної оборони до атаки. Ініціатива на нашій стороні, і ми маємо нав’язати противнику свою волю, створити для нього невигідні умови бою. А дистанційно намагаємося завдавати максимальних втрат, шкоди ворогу», – запевнив військовий.

За останню добу російська армія здійснила обстріли низки населених пунктів, зокрема Новопіль, Гуляйполе, Бурлацьке, Новосілку, Новопіль, Темерівку, Ольгівське, Білогір’я та Кам’янське у Запорізькій області, уточнили українські військові 9 червня.

Раніше Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки заявило, що в умовах надзвичайно складної оперативної картини на багатьох ділянках фронту тривають тяжкі бої, і на більшості напрямків Україна тримає ініціативу.

У Києво-Печерській лаврі вперше молитимуться за упокій Івана Мазепи – МКІП

У Всіхсвятській церкві Києво-Печерської лаври 11 червня відбудеться богослужіння з нагоди 325-річчя освячення храму, вперше в Лаврі молитимуться за упокій Івана Мазепи, повідомляє у фейсбуці Міністерство культури та інформаційної політики України

«У цей день вперше в історії Києво-Печерської лаври буде відправлено панахиду за її побожним меценатом і ктитором – гетьманом Іваном Мазепою, якого за небажання коритися Московії ще за життя було піддано анафемі російською імперською церквою», – йдеться у повідомленні.

У Мінкульті зазначають, що ця подія стане початком відродження в українській Лаврі традиції вшанування видатних постатей національної історії та культури.

У МКІП додають, що у рамках заходу за ініціативи міністерства та за підтримки Офісу ЮНЕСКО в Україні буде оголошено про старт реставраційних робіт у церкві Всіх святих, а також презентовано новий проєкт – музейний центр «Гетьман Іван Мазепа та його доба».

Гетьман Іван Мазепа робив державотворчі кроки на шляху незалежності України. У Росії Мазепу називають «зрадником».

Руйнування ГЕС: для сотень тисяч людей ускладнено доступ до питної води – Зеленський

Унаслідок руйнування дамби Каховської гідроелектростанції для сотень тисяч людей ускладнено доступ до питної води, повідомив у телеграмі президент України Володимир Зеленський.

«З’ясовуємо більше деталей щодо того, якої шкоди Росія завдала цією катастрофою. У понад 40 населених пунктах життя зламане. Для сотень тисяч людей у багатьох містах і селах значно ускладнений доступ до питної води», – написав глава держави.

Президент наголошує, що «Росія повинна відповідати за цей свідомий злочин проти людей, природи та життя як такого».

Водночас він нагадав, що на всіх рівнях держави та місцевої влади продовжується робота, щоб урятувати якнайбільше людей із затоплених районів, наразі евакуація триває.

«Усюди, де можемо витягнути людей із зони затоплення, робимо це. ДСНС, поліція, військові – молодці! Кожен і кожна, хто залучений, я хочу вам подякувати», – відзначив Зеленський.

Вночі 6 червня у соцмережах з’явилися повідомлення про руйнування Каховської ГЕС. Вранці в оперативному командуванні «Південь» підтвердили факт підриву російськими військами Каховської ГЕС. Російська окупаційна влада спочатку заперечувала факт руйнування, а згодом заявила, що верхню частину Каховської ГЕС зруйновано нібито внаслідок обстрілу українськими військами, дамбу водосховища не зруйновано. Проте Україна ще минулого року повідомляла про мінування окупантами ГЕС і небезпеку підриву.

Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.

Столичні укриття обладнають автоматизованою системою доступу – КМДА

Столичні укриття обладнають автоматизованою системою відкриття, щоб кожен мав гарантований доступ до них під час повітряної тривоги, повідомив заступник голови Київської міської державної адміністрації Петро Панлелеєв під час брифінгу.

«Такі кодові системи вже розпочали тестувати у Дарницькому районі. І далі запровадимо їх в усьому місті», – розповів заступник голови КМДА.

За словами Пантелеєва, насьогодні автоматизованою системою доступу можна обладнати близько 3 тисяч укриттів й сховищ – у Києві планують позапланову інвентаризацію підвальних та цокольних приміщень, щоб ними доповнити фонд захисних споруд, якщо це буде технічно можливо.

«Використання ворогом балістичної зброї спонукає нас створювати додаткові укриття в оперативній доступності для людей насамперед у спальних районах міста», – пояснив заступник голови КМДА.

Також міська влада планує придбати близько двох сотень модульних залізобетонних укриттів швидкого розгортання.

Уряд ініціював перевірку усіх укриттів в Україні після того, як внаслідок падіння уламків ракет у Києві в ніч на 1 червня загинули троє людей, з них одна дитина, ще 11 зазнали поранень. За повідомленнями очевидців, люди загинули на вулиці біля медзакладу в Деснянському районі, бо не змогли потрапити до укриття, яке, за деякими даними, було зачиненим.

Мер Києва Віталій Кличко 5 червня оприлюднив результати перевірки понад 1600 укриттів у всіх районах столиці, з яких випливає, що до 90% укриттів (або 1477) є безперешкодний доступ.

Після ракетного обстрілу є відключення електроенергії на Житомирщині – «Укренерго»

Після ракетного обстрілу є відключення електроенергії у Житомирській області, повідомляє компанія «Укренерго».

«Через пошкодження у розподільчих мережах, спричинені нічним ракетним обстрілом, є відключення електроенергії у Житомирській області. У Харківській області через вечірні та нічні обстріли є пошкодження у розподільчих мережах, ремонтні бригади почнуть відновлення після отримання дозволу від військових», – йдеться у повідомленні.

«Укренерго» закликає українців економити і за можливості зменшити навантаження в енергосистемі, оскільки гідроелектростанції нині працюють зі зниженою потужністю і також триває літня ремонтна кампанія.

У ніч на 9 червня у Києві та всіх областях України пролунала повітряна тривога, яка протривала кілька годин. Росія атакувала 16 ударними БпЛА та шістьма крилатими ракетами. За даними Повітряних сил ЗСУ, українські війська збили 10 ударних дронів та чотири крилаті ракети. РФ атакувала з південного напрямку та з району Каспійського моря.

Місцева влада повідомила, що в місті Звягель на Житомирщині через падіння уламків загинула людина, ще троє поранені, зруйнований один та пошкоджені 12 житлових будинків. У ДСНС згодом уточнила, що зруйновані 4 будинки, ще 30 пошкоджені. Про наслідки влучань не повідомлялося.

«На Заході не готові визнати РФ державою-терористом»: Подоляк щодо знищення Каховської ГЕС

Якщо західні країни визнають руйнування Каховської гідроелектростанції армією РФ, це призведе до «необхідності визнавати Росію державою-терористом, а на Заході до цього не готові», зазначив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі Радіо Свобода.

За його словами, визнання того, що «Росія вчинила теракт на Каховській ГЕС – це порушення додаткового протоколу №1 Женевської конвенції 1977 року, яке має понести відповідні юридичні наслідки».

«Якщо ви визнаєте свідомо , що Росія використала ГЕС, як неселективну зброю, яка дорівнює по масштабу руйнівних дій зброї масового ураження, тому що це неселективна зброя, яка чітко направлена на знищення максимального кількості цивільного населення й максимальної руйнації цивільної інфраструктури, то безумовно, коли ти визнаєш, що Росія цей теракт вчинила, ти маєш визнати другий крок. Тобто визнання Росію юридично країною-терористом», – каже Подоляк.

За його інформацією, в країн заходу «немає політичної волі поставити хрест на нинішньому форматі РФ та позбутися додаткових доходів».

«Тобто, той же «Росатом» має повністю бути заблокованим для роботи у Європі перш за все, та ті ж залишкові російські банки, які все ж таки мають рахунки у міжнародних банках для того, щоб якісь там операції проводити мають бути заблоковані. Має бути заблоковане перевезення російської нафти через морські шляхи й так далі», – додав Подоляк.

Проте, Михайло Подоляк зазначає, що українська сторона «не повинна опускати руки, а навпаки доводити необхідність притягнення Росії до міжнародних статусів згідно з її діями».

«Ми маємо на всіх майданчиках ось це проговорювати: є докази, є факти, є відповідна мотивація у Росії, є відповідна поведінка, є відповідна руйнація Міжнародного права – давайте доходити до інших міжнародних статусів РФ. І ми це будемо продовжувати робити», – говорить радник Офісу президента.

Вночі 6 червня у соцмережах з’явилися повідомлення про руйнування Каховської ГЕС. Вранці в оперативному командуванні «Південь» підтвердили факт підриву російськими військами Каховської ГЕС. Російська окупаційна влада спочатку заперечувала факт руйнування, а згодом заявила, що верхню частину Каховської ГЕС зруйновано нібито внаслідок обстрілу українськими військами, дамбу водосховища не зруйновано. Проте Україна ще минулого року повідомляла про мінування окупантами ГЕС і небезпеку підриву.

Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.

Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення про повернення «скіфського золота» в Україну

Верховний суд Нідерландів 9 червня залишив у силі рішення судів нижчих інстанцій про повернення «скіфського золота» в Україну, повідомляє ANP з посиланням на рішення.

Артефакти були виставлені в музеї в Нідерландах у той час, коли Росія окупувала Крим, і як держава Україна, так і музеї в Криму вимагали їх повернення.

Апеляційний суд Амстердама 26 жовтня 2021 року ухвалив рішення передати Україні так зване «скіфське золото». У справі йшлося про понад 565 предметів з музейного фонду України, які перебувають на території Королівства Нідерландів. Здебільшого це археологічні знахідки, вартість колекції становить близько 10 мільйонів євро.

Президент України Володимир Зеленський назвав «довгоочікуваною перемогою» рішення суду Амстердама та зазначив, що Україна також поверне під свій контроль Крим. Голова МЗС Дмитро Кулеба також привітав рішення Апеляційного суду Амстердама.

Однак Росія направила до Верховного суду Нідерландів касаційну скаргу на рішення щодо повернення колекції «скіфського золота» Україні.

«Зелені чоловічки», МН17, Буча, знищення Каховської ГЕС: чи може світ ще вірити Росії і що має зробити у відповідь на екоцид

Руйнування Каховської ГЕС було би неможливим, якби російська армія не вторглася в Україну, тому саме Росія відповідальна за те, що сталося. Про це заявили в адміністрації американського президента Джо Байдена. Але водночас наголосили, що продовжують вивчати обставини того, що саме могло призвести руйнування греблі Каховського водосховища. Що означає така обережна риторика і не лише США щодо знищення греблі Каховського водосховища? В умовах, коли російська армія захопила контроль над дамбою із лютого 2022 року і замінувала ГЕС у жовтні 2022 року, чи можуть бути якісь інші версії причин того, що сталося? Про це у розмові Радіо Свобода в ефірі програми із Костянтином Єлісєєвим, Надзвичайним і Повноважним послом України, колишнім заступником міністра закордонних справ України (2007-2010 р.р.)

«Розбили повністю»: як танкісти на «трофеях» прорвали російські позиції під Бахмутом

Кількість атак російських підрозділів на Бахмутському напрямку останнім часом суттєво знизилась. Натомість Збройні сили України здійснили декілька успішних наступальних операцій на флангах біля міста.

Про один з таких штурмів – у репортажі Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Більшість українців не допускає територіальних поступок для припинення війни – опитування

Більшість українців – 84% – продовжує дотримуватися погляду, що жодні територіальні поступки не є припустимим, навіть якщо через це війна триватиме довше і будуть інші загрози. Про це свідчить опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) 26 травня-5 червня.

За даними опитування, лише 10% респондентів вважають, що для досягнення миру і збереження незалежності можна відмовитися від деяких територій.

Соціологи наголошують, що протягом року – з травня до травня 2023 року – істотних змін у суспільних настроях практично не було: кожного разу більшість респондентів (82-87%) висловлювалися проти територіальних поступок і меншість (8-10%) були готовими до них.

У всіх регіонах України абсолютна більшість населення проти будь-яких територіальних поступок: серед жителів Сходу 75% проти поступок (готові на поступки – лише 13%), а серед жителів Півдня – 86% проти поступок (готові – 8%), додають у КМІС.

У лютому 2023 року соціологічної групи «Рейтинг» оприлюднила опитування, яке свідчить, що за рік повномасштабного вторгнення РФ віра у перемогу над російськими загарбниками зросла в українців з 56% до 95%. Більшість респондентів (63%) вважають, що для перемоги потрібно не менше ніж пів року, або ж і більше часу.

«Люди чекають на дахах. Окупанти залишаються». Хто і як рятує жителів затопленої лівобережної Херсонщини

Що відомо про ситуацію на лівобережній частині Херсонщини, якими є наслідки руйнування Каховської ГЕС у цьому регіоні? Чи проводить евакуацію жителів місцева окупаційна влада? Чи залишаються на лівобережній Херсонщині російські військові, і як вони себе там поводять? Наскільки змінилися настрої серед окупаційних чиновників і тих, хто з ними співпрацює? Все це зʼясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

В «Енергоатомі» пояснили, як можна охолоджувати ЗАЕС без Каховського водосховища

Охолодження реакторів Запорізької атомної електространції потрібне, але става, який є на майданчику Запорізької АЕС, «цілком достатньо, щоб поки забезпечити охолодження», зазначив в ефірі Радіо Свобода Петро Котін, президент державного підприємства «Енергатом».

Котін також зазначив, що у випадку погіршення ситуації, є й інші джерела охолодження – «це мобільні насосні установки, які зараз є на ЗАЕС, вони можуть бути розгорнуті і при необхідності закачувати додаткову воду з тих міст, де вона буде залишатися в Каховському водосховищі і підводних каналах до ЗАЕС».

Крім того, за його словами, «останній рубіж – це використання підземних свердловин питної води. Також воно може використовуватися штатними наносами ЗАЕС, щоб піднімати рівень, якщо він буде падати».

«Сама ця ситуація зі спустошенням Каховського водосховища вона передбачена проектом Запорізької АЕС з самого початку. Це як одна із зовнішніх загроз була розрахована і заходи безпеки для ЗАЕС в цьому випадку розроблені. Є план, звідки, з яких джерел брати додаткову воду. Але основна загроза, що рашисти продовжують перебувати там на майданчику і можуть зробити будь-які злочинні дії, щоб ситуацію значно погіршити. І вивести з ладу і системи охолодження, і системи безпеки», – наголосив Котін.

За його інформацією, Каховське водосховище використовується як джерело підживлення става охолоджувача ЗАЕС, який відокремлений від водосховища. Зараз в цьому ставі рівень нормальний, він відстежується. Якщо б реактори працювали, то з става охолоджувача було б велике випаровування, «і в цьому саме режимі його потрібно було б підживлювати один раз на місяць, раз на півтора місяця», каже Котін.

«Коли всі реактори зупинені – цього не потрібно робити і тої води, яка там є – цілком достатньо. Є питання тільки, якщо вода буде відходити зі ставка охолоджувача – тоді його потрібно буде підживлювати. І у цьому випадку є декілька джерел його підживлення. Попри те, що зараз досягнуто відмітку так званого «мертвого рівня» в Каховському водосховищі – 13,3 метра і у цьому випадку неможливо було б підживлювати ЗАЕС відповідно до проекту, все ж насоси зараз працездатні. І може у будь-якому випадку продовжувати підживлення», – підсумував Котін.

На світанку 6 червня стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російські окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС.

У компанії «Укргідроенерго» переконані, що руйнування окупованої Каховської ГЕС спричинив вибух всередині станції, і що такий вибух стався у трьох місцях.

США і Велика Британія заявляють, що поки зарано говорити, що спричинило руйнування Каховської ГЕС.

Росія: у Воронежі впав безпілотник, є поранені

У російському Воронежі впав безпілотник, повідомляє у телеграмі губернатор Воронезької області РФ Олександр Гусєв.

За його даними, внаслідок інциденту поранені двоє людей.

Про причини падіння безпілотника не повідомляються.

У травні безпілотні літальні апарати атакували військовий полігон «Погоново» у Воронезькій області Росії, внаслідок чого серед російських військових є поранені, повідомляли телеграм-канали. Влада тоді вказувала, що «на воронезькому військовому обʼєкті» вдалося «запобігти спробі атаки двома ворожими БПЛА».

Після повномасштабного російського вторгнення в Україну дрони неодноразово атакували об’єкти в окупованому Криму і на території Росії.

«Збільшують кількість панічних настроїв»: Подоляк про заяви Міноборони РФ про «зупинений контрнаступ»

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк назвав «психологічним тиском на російське населення» заяви Міністерства РФ про «зупинений контрнаступ ЗСУ на Запорізькому напрямку». Про це він заявив в ефірі Радіо Свобода.

«Щодо оборонно-наступальних дій України, безумовно, вони йдуть. І вони йдуть певний час. На Донецькому напрямку, на будь-якому іншому напрямку. Інтенсифікація обстрілів, тестування систем оборони Росії, збільшення цього тиску і так далі – все це іде. Щодо російського Міноборони. Ви знаєте, фантастично, якщо ми будемо слухати російське міноборони після того, як вони вже знайшли там 1500 «Хаймерсів». Хай вони продовжують коментувати, що вони вже все зупинили. Вчора почалося, а сьогодні вже зупинили. Це буде означати, що вони збільшують кількість панічних настроїв у Росії. Тому що у Росії теж розуміють: так не буває – величезний обсяг лінії фронту, величезна кількість задіяних засобі і людей. А ви за півдня все зупинили і виграли війну. Так само як триденна війна в Києві. Добре, що Міноборони це коментує, це буде викликати додаткові психологічні тиски на російський внутрішній простір. Для нас з вами це скоріше камедіклаб, не більше того», – наголосив він в ефірі «Свобода.Ранок» (проєкт Радіо Свобода).

Щодо деталей з приводу контрнаступальних дій ЗСУ, то, за словами Подоляка, «краще це коментувати повинні у Генеральному штабі України».

Водночас, у Міноборони Росії запевняють, що нібито «відбили контрнаступ ЗСУ і змусили українську армію відійти».

За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, зараз тривають бої за Велику Новосілку – селище, на межі Донецької та Запорізької області.

«Попри це у селищі залишилось близько трьохсот людей, кажуть в МВС. А за майже 100 кілометрів від нього в районі Оріхова – це вже Запорізький напрямок. Тут російські сили в активній обороні», – каже Маляр.

Каховську ГЕС підірвала диверсійна група РФ – перехоплення СБУ

Служба безпеки України оприлюднила перехоплення російських військових, які у телефонній розмові підтверджують руйнування Каховської ГЕС.

«Там не вони (українська сторона – ред.) довбали. Там наша диверсійна група. Вони хотіли на кшталт цією дамбою лякати. Пішло не за планом, а більше, ніж вони планували», – розповідає російський військовий у розмові.

Незалежного підтвердження цієї інформації немає.

Вночі 6 червня у соцмережах з’явилися повідомлення про руйнування Каховської ГЕС. Вранці в оперативному командуванні «Південь» підтвердили факт підриву російськими військами Каховської ГЕС. Російська окупаційна влада спочатку заперечувала факт руйнування, а згодом заявила, що верхню частину Каховської ГЕС зруйновано нібито внаслідок обстрілу українськими військами, дамбу водосховища не зруйновано. Проте Україна ще минулого року повідомляла про мінування окупантами ГЕС і небезпеку підриву.

Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.

Впродовж доби армія РФ атакувала чотири райони Харківщини, постраждали люди – влада

Впродовж минулої доби, 8 червня, російські військові завдали ударів по цивільному населенню Харківщини, йдеться в повідомленні голови обласної військової адміністрації Олега Синєгубова.

За його словами, минулої ночі армія РФ завдала «масованої атаки дронами типу «Shahed» по об’єктах інфраструктури Богодухівського району – сталися пожежі, 33-річний чоловік отримав поранення».

«Протягом доби ворог неодноразово обстрілював місто Вовчанськ Чугуївського району. В місті пошкоджено будівлю медзакладу, житлові будинки, господарчі споруди. Поранення зазнали та були госпіталізовані чоловік 63 років та 69-річна жінка», – заявив Синєгубов.

За словами голови Харківської ОВА, в області триває розмінування. За добу піротехніки ДСНС обстежили більше 27 га території та знешкодили 94 вибухонебезпечні предмети, уточнив Синєгубов.

«На лінії зіткнення тривають бої. Найгарячіше на Куп’янському напрямку», – заявив він.

Харківщина практично щоденно зазнає російських обстрілів. Москва, попри докази і свідчення, заперечує обстріли цивільного населення.

«Ми не очікуємо швидкої і професійної реакції від міжнародних інституцій» – Подоляк про Каховську ГЕС

Радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк заявляє, що не варто очікувати професійної реакції міжнародних організацій. Так він в ефірі Радіо Свобода прокоментував потенційну допомогу ООН щодо евакуації людей з окупованої Херсонщини та реакцію Міжнародного комітету Червоного Хреста на критику Володимира Зеленського.

«Безумовно, ми не очікуємо не те, що вже швидкої, а професійної, компетентної реакції від міжнародних інституцій, в яких ключовим параметром є гуманітарна місія, гуманітарна допомога», – сказав він в ефірі «Свобода.Ранок» (проект Радіо Свобода)

За його словами, Росія буде агресивно себе поводити щодо українських територій, вона про це заявляє світу.

«Скільки у нас днів пройшло після катастрофи, після теракту? Уже 3 дні. І вони потенційно відреагували. Це слово потенційно описує відсутність потенції, вибачте мене, у таких міжнародних інституцій як Міжнародний Червоний Хрест, тому що давайте не забувати, що є «Червоний Хрест» український, який постійно працює, ми говоримо саме про МКЧХ і говоримо про ООН. Щодо того чи буде дозвіл від Росії, то те, що Росія захоче отримати разом з ООН постановочну піар-акцію, то безумовно вони можуть надати якийсь дозвіл десь на 7 день. Але з точки зору росіян – їм байдуже, що відбувається на лівому березі Дніпра. Вони свідомі того, що там люди без допомоги гинуть. І в цьому ж і є сенс цієї терористичної дії з боку Росії. Вона продемонструвала світу, що буде агресивно поводити себе щодо будь-яких територій України», – каже Подоляк.

Український Червоний Хрест 8 червня відреагував на заклики президента України Володимира Зеленського допомогти окупованій Херсонщині, заявивши, що організація не має доступу до територій непідконтрольних Україні.

На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російські окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС. Водночас Україна ще минулого року повідомляла про мінування окупантами ГЕС і небезпеку підриву.

Аналітики американського Інституту вивчення війни, ISW, заявили напередодні, що не можуть дати остаточної оцінки щодо відповідальної сторони за руйнування Каховської ГЕС, але, за їхніми словами, баланс доказів свідчить про те, що російські війська навмисно пошкодили дамбу.

Руйнування гідроелектростанції, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення, можливе затоплення 80 населених пунктів, і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.

У британській розвідці назвали вимогу РФ для продовження зернової угоди

У липні 2023 року головною умовою РФ для продовження дії зернової угоди стане поновлення експорту російського аміаку трубопроводом Тольятті-Одеса, йдеться в повідомленні британської розвідки.

За даними Міністерства оборони Британії, Чорноморська зернова ініціатива була продовжена на 60 днів 17 травня 2023 року, «але Росія продовжує перешкоджати експорту зерна, навмисно уповільнюючи перевірки та активно блокуючи деякі судна».

За інформацією британської розвідки, наразі оглядається лише один або два кораблі на день порівняно із 6-8 восени 2022 року.

«Росія, ймовірно, намагається домогтися поступок у повторному відкритті трубопроводу Тольятті-Одеса, яким аміак експортується з Росії через Україну через Одесу. Ситуацію ускладнює те, що останніми днями трубопровід був пошкоджений і в даний час не працює», – зазначають у Міноборони. Великобританії.

У британській розвідці не виключають, що «Росія продовжуватиме риторику і перешкоджатиме їй за кілька тижнів до наступного крайнього терміну продовження угоди 16 липня 2023 року».

Зернова угода була продовжена на два місяці у середині травня. Представники Росії наголошували, що наступне продовження договору буде можливим лише за умови відновлення транзиту російського аміаку до Європи.

Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо Росією та Україною з ООН та Туреччиною у Стамбулі у липні 2022 року. Потім її кілька разів продовжували. У березні 2023 року МЗС Росії заявило, що Москва повідомила учасникам угоди про продовження угоди лише на 60 днів замість 120. Термін цих домовленостей спливав 18 травня.

Угода дозволила поновити експорт зерна з українських портів, які були заблоковані через російську агресію. До цього ООН мала побоювання, що блокада експорту призведе до харчової кризи в найбідніших країнах. На початку травня ООН повідомляла, що учасники угоди не змогли домовитися про її продовження.

17 травня президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив про продовження зернової угоди ще на два місяці.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG