«Бавовна» у Луганську: Україна б'є по російському тилу
Британська розвідка стверджує, що ініціатива на більшості дільниць фронту зараз – за Україною. ЗСУ просуваються на Бахмутському фронті і завдають ударів по тилах РФ у Луганську. Тим часом російська пропаганда панікує з приводу півдня: постійно повідомляє про атаки України там.
Такого ж швидкого контрнаступу, яке було минулої осені, не варто очікувати, йдеться в матеріалі The Washington Post. Зазначається, що російська армія втратила багато своїх позицій у зв'язку з руйнуванням ГЕС, але західний фланг російського фронту захищений річкою Дніпро, яку важко подолати, особливо після прориву Каховської греблі.
Крім змін на фронті, через потоп на Україну чекають і нові економічні реалії.
У Міністерстві аграрної політики та продовольства України зробили невтішний прогноз: через рік площі для посіву в одразу кількох областях можуть стати непридатними для експлуатації.
Головні питання випуску:
Як Україна виконуватиме зернову угоду і які наслідки матиме руйнування ГЕС не лише для материкової частини України, а й для Криму?
Чи змінила тактику ведення війни Росія через руйнування ГЕС?
Як зміниться південний фронт у найближчі тижні?
Чим відрізнятимуться «літні контрнаступи» від тодішнього осіннього?
Російський обстріл під час евакуації: поранені 9 людей – ОГП
Раніше в повідомленні ОГП йшлося про одного загиблого, пізніше прокуратура повідомила, що дані про загиблу людину не підтвердилися
В Офісі генпрокурора повідомили, що 8 червня російські військові обстріляли Херсон і населені пункти у Херсонському районі під час евакуаційних заходів, внаслідок чого дев’ятеро людей були поранені. Спочатку в ОГП повідомляли про загиблу людину, але пізніше уточнили, що ця інформація не підтвердилася.
За даними ОГП, Херсонська та Олешківська окружні прокуратури розпочали досудове розслідування у кримінальних провадженнях за фактом порушення законів та звичаїв війни.
Водночас голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергій Крук повідомив, що масований артобстріл відбувся сьогодні по локаціях, де працюють рятувальники.
«Поранення зазнали два наших співробітники: водолаз-сапер та водій-сапер з Миколаївської області», – написав Крук у фейсбуці.
У Міністерстві внутрішніх справ додали, що внаслідок обстрілу поранений поліцейський. А за даними голови Херсонської ОВА Олександра Прокудіна, серед поранених також волонтер із Німеччини.
Сьогодні вдень влада Херсонщини повідомила, що російські війська вдарили по Херсону, зокрема по прибережних територіях та центральній частині міста, коли там проходила евакуація населення.
Якщо на контрольованій українською владою території регіону евакуація ведеться за посередництва рятувальників, поліції, військових і волонтерів, то на окупованих територіях ситуація складна. За даними мера Олешків Євгена Рищука, на окупованому Лівобережжі евакуацією займаються волонтери, яким сили РФ часто перешкоджають у доступі до потерпілих.
Сьогодні МЗС України повідомило, що домовилося із ООН про відправку груп, які будуть направлені у постраждалі окуповані території Лівобережжя для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей. Але для цього необхідні гарантії безпеки від РФ. Москва поки на це офіційно не реагувала.
Як виробники шкарпеток із Рубіжного відновили бізнес у Львові (відео)
«Ми 24-го (лютого 2022 року – ред.) зупинили повністю виробництво. І гадали, що зараз наші військові якось їх відженуть від нашого міста. Але з кожним днем обстріли тільки набирали сили і поступово місто почали окуповувати», – так про захоплення російськими військовими Рубіжного згадує Ольга Ушакова, комерційна директорка панчішної мануфактури. До повномасштабної війни рубіжанська фабрика була виробником різнокольорових шкарпеток, популярних серед молоді. Нині будівля мануфактури і все обладнання знищені від влучання снаряда. Мануфактура почала відновлювати виробництво у Львові, запрошуючи колишніх працівників на роботу. Із тих, хто приєднався до команди у Львові – далеко не всі готові повертатися на Луганщину після деокупації.
Дамба Каховської ГЕС в Україні: поради, як писати про катастрофу
«Точка зору» Тімоті Снайдера, американського історика, професора Єльського університету:
«Дамба Каховської ГЕС в Україні, яку контролює Росія, була зруйнована. Одним із наслідків є гуманітарна катастрофа, що потребувала б величезної міжнародної допомоги, якби не сталася в зоні бойових дій. Тисячі будинків затоплені, а десятки тисяч людей тікають або чекають на допомогу.
Інший наслідок – екологічний хаос, серед якого втрата водно-болотних угідь та інших середовищ існування.
Третє – руйнація фермерства та інших елементів української економіки. За історією складно слідкувати, адже багато чого відбувається одночасно...
Британія розширила санкції проти Білорусі через підтримку агресії РФ проти України
Влада Великобританії розширила список санкцій проти Білорусі через її підтримку збройної агресії РФ проти України. Як йдеться на сайті уряду країни, нові обмеження стосуються імпорту золота, деревини, каучуку та цементу з Білорусі.
Також Великобританія забороняє постачання в Білорусь товарів подвійного призначення, промислового обладнання та грошових купюр. Вводяться також нові обмеження щодо білоруських фізичних осіб і компаній, які допомагають Росії обходити західні санкції.
Крім того, британський уряд обмежить доступ у країні до провладних білоруських інтернет-ЗМІ, які перебувають під санкціями Великобританії.
Влада країни також розширила критерії внесення до списку санкцій фізичних та юридичних осіб з Білорусі. Згідно з новими критеріями, Великобританія може накладати санкції на родичів білорусів, які вже потрапили під обмеження.
«Новий пакет посилює економічний тиск на Лукашенка та його режим, який активно сприяє військовим зусиллям Росії та ігнорує територіальну цілісність України», – заявив глава МЗС Великобританії Джеймс Клеверлі.
Великобританія запровадила санкції проти Білорусі у липні 2022 року. Тоді йшлося про заборону на експорт продуктів нафтопереробки, передових технологій і предметів розкоші. Британська влада також заборонила імпорт білоруського заліза та сталі, обмежила доступ Білорусі до фінансового сектору – випуску боргових зобов’язань та цінних паперів у Лондоні. Загалом заборони торкнулися імпорту та експорту товарів на суму близько 60 мільйонів фунтів стерлінгів.
Білорусь не бере прямої участі у війні проти України, але її влада надала територію країни для проїзду та дислокації російських військ, а з території Білорусі завдавалися удари по Україні.
У Міністерстві закордонних справ України повідомили, що Київ спільно із представниками ООН обговорив посилення допомоги з боку Організації задля подолання гуманітарних наслідків знищення Каховській ГЕС.
«За підсумками зустрічі узгоджено, що ООН невідкладно збільшить обсяги допомоги та направить додаткові сили до Херсонської та інших постраждалих областей. Крім того, домовлено, що ООН негайно сформує у Запоріжжі та Херсоні групи, які будуть направлені на постраждалі окуповані території Лівобережжя для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей за умови забезпечення безпечного проїзду на окуповані території з підконтрольної Уряду України території. Міністр (Кулеба – ред.) запевнив ООН в тому, що Україна надає всі безпекові гарантії ООН для виконання гуманітарних операцій в усій зоні ураження. Сторони домовились, що згадані підрозділи ООН вирушать до уражених зон на тимчасово окупованих територіях з наших територій, щойно Росія надасть доступ та гарантії безпеки», – йдеться в повідомленні на сайті МЗС.
Повідомляється, що наразі Організація Об’єднаних Націй очікує на надання «гарантій від російської сторони та доступу до окупованих територій, постраждалих внаслідок підриву дамби Каховської ГЕС».
Реакції РФ з цього приводу наразі немає.
На світанку 6 червня стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у зруйнуванні дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російські окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС.
Влада заявила, що 600 квадратних кілометрів Херсонщини опинилися під водою. Затопило також деякі громади Миколаївщини. Нині триває організована евакуація населення із затоплених районів, підконтрольних владі України.
За даними мера Олешків Євгена Рищука, на окупованих територіях Херсонщини ситуація складна, там евакуацією займаються волонтери, яким сили РФ часто перешкоджають у доступі до потерпілих. Вже є повідомлення про жертви, підтвердити їх точну кількість із незалежних джерел немає можливості.
Військові РФ не покидають затоплену Херсонщину – влада
Кількість російських військових на лівобережній Херсонщині поки не зменшується через підтоплення області після руйнації Каховської ГЕС. Про це проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» повідомив перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.
«Якщо ми кажемо про райони безпосередньо поруч з Дніпром, звичайно, частина їхніх підрозділів була вимушена відійти, тому що їхні позиції були просто затоплені. Але кількість військового контингенту на лівому березі, в мене немає інформації, що вона зменшилась. Вони частину своїх військових залишають, навіть в підтоплених зонах, а частину підрозділів відвели трохи далі, тому що вони не можуть зараз там знаходитися», – розповів Соболевський.
Цю інформацію «Новинам Приазовʼя» також підтвердив міський голова окупованих і підтоплених зараз Олешок Євген Рищук.
«Російські військові не пішли з міста, вони в багатоповерхівках зараз знаходяться, контролюють ситуацію. Зараз мені пишуть, що блокпости ставлять на тій частині, де сухо. Вони все-таки бояться, що з правого берега будуть наші групи військові заходити, вони все-таки далеко не відходять», – повідомив він.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
На світанку 6 червня стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС. Влада заявила, що 600 квадратних кілометрів Херсонщини опинилися під водою. Затопило також деякі громади Миколаївщини. Нині триває організована евакуація населення із затоплених районів, підконтрольних владі України. За даними мера Олешків Євгена Рищука, на окупованих територіях Херсонщини ситуація складна, там евакуацією займаються волонтери, яким сили РФ часто перешкоджають у доступі до потерпілих. Вже є повідомлення про жертви, підтвердити точну кількість із незалежних джерел немає можливості.
Івано-Франківськ – 9 років в російському ув’язненні в окупованому Криму відбув Микола Шиптур з Івано-Франківська. Шиптура схопили, а потім ув'язнили за участь у проукраїнській акції з нагоди 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, яка відбулась у Севастополі 9 березня 2014 року. Шиптура звільнили у травні 2023 року. Радіо Свобода розпитало майданівця про пережите.
В умовах евакуації населення армія РФ вдарила по Херсону. На Миколаївщині є перша жертва затоплення
Голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін повідомив, що у четвер російські війська вдарили по Херсону.
«Росіяни обстрілюють Херсон. Гатять по прибережних територіях та центральній частині міста», – йдеться в повідомленні.
Обстріл відбувається в умовах, коли людей намагаються евакуювати із затоплених через руйнування Каховської ГЕС територій.
Тим часом внаслідок затоплення у Миколаївській області загинув 53-річний чоловік з села Василівка, повідомив керівник обласного управління поліції Сергій Шайхет у Telegram. За його словами, напередодні чоловік відмовився від евакуації.
Шахнет зазначив, що підтоплені території Снігурівської, Широківської та Горохівської громад.
За даними Держслужби з надзвичайних ситуацій, станом на ранок 8 червня з підтоплених територій Херсонщини евакуювали 1995 людей.
На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у зруйнуванні дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російські окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС.
Як переселенці з Мелітополя та Херсону облаштовують шелтер для вимушених переселенців у Запоріжжі
Запоріжжя – Безкоштовний прихисток для вимушених переселенців з фронтової зони та нині окупованих військам РФ територій України відкривають у Запоріжжі. Засновники – команда місцевих волонтерів, що рік тому допомагали людям, евакуйованим з окупованих територій. І це як місцеві активісти, так і люди, що самі також стали вимушеними переселенцями в умовах повномасштабного вторгнення РФ до України.
Підіймаємось на другий поверх – там ще тривають останні роботи. По серед проходу пара козлів – монтують освітлення. Поряд фарбують коридор. Останні приготування до відкриття шелтеру для вимушених переселенців. Ідея його створення виникла у Запоріжжі ще рік тому під час роботи волонтерів у хабі з прийму людей, що евакуювались з тимчасово окупованих військами РФ територій Півдня України.
Голова запорізького осередку всеукраїнського об’єднання «Патріот», за ініціативи волонтерів якого створено шелтер, Інна Лук’янова пригадує, що тоді найгостріше для евакуйованих людей стояло питання, де жити у Запоріжжі. Виходили з ситуації у різний спосіб. Когось погоджувались приютити релігійні громади міста. Подекуди до хабу для евакуйованих, розташованого на в’їзді в місті, приходили запорожці і самі пропонували безкоштовно своє житло для переселенців.
Паралельно волонтери заходилися шукати приміщення і кошти для створення шелтеру. У грудні їм вдалось отримати приміщення від міської влади за символічну оренду 1 гривня на рік. Допомогти з матеріалами на ремонт, обладнанням приміщень і витратами на комунальні взялися благодійники з Японії та Нідерландів. Створюваний шелтер розрахований на 80 чоловік і проживання в ньому буде безкоштовним.
Київ відправив допомогу Херсону – Кличко
Київ відправив допомогу Херсону, який потерпає від затоплення внаслідок руйнування дамби Каховської ГЕС, повідомив мер Києва Віталій Кличко.
«Зокрема, сьогодні вранці від столиці повезли: 4 мотопомпи HONDA, 32 станції біологічної очистки води LUQUEL, 2 надувних човни Captain Combat, 2 теплових гармати KROLL. А також літні спальники, термоси, набори посуду та 2,2 тонн продуктів харчування (м’ясних та овочевих консервів)»,– написав Кличко у фейсбуці.
За його словами, столиця взяла на оздоровлення 100 дітей з Херсону – їм створять можливість відпочити в Карпатах, зокрема у Трускавці.
«Влада Херсону вже формує групи дітей, щоб відправити до місць оздоровлення», – додав мер Києва.
Кличко анонсував допомогу постраждалим від руйнування Каховської ГЕС 6 червня. Того ж дня на Херсонщину вирушили групи рятувальників і техніки.
За даними Держслужби з надзвичайних ситуацій, станом на ранок 8 червня з підтоплених територій Херсонщини евакуювали 1995 людей, з яких 103 – діти. Врятовано 334 – з них 15 дітей). За попередніми даними, всього підтоплено 20 населених пунктів та 2629 будинків на правому березі Дніпра.
Червоний Хрест відреагував на заклики Зеленського допомогти окупованій Херсонщині
Український Червоний Хрест відреагував на заклики президента України Володимира Зеленського допомогти окупованій Херсонщині.
«У відповідь на звинувачення хочемо ще раз наголосити, що Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні, оскільки ми українська гуманітарна організація, яка може проводити свою діяльність згідно з українським законодавством і виключно на території підконтрольній Україні», – йдеться у заяві організації, оприлюдненій в фейсбуці.
Червоний Хрест наголошує, що «після того, як російські війська підірвали греблю Каховської ГЕС, волонтери організації одразу почали евакуацію людей, в тому числі маломобільних, з територій підконтрольних уряду України».
Як вказується у заяві, понад 50 волонтерів разом із рятувальними службами продовжують евакуйовувати людей, також понад 200 волонтерів в Миколаївській та Херсонській областях у місцях тимчасового розміщення евакуйованих та на вокзалах надають гуманітарну допомогу постраждалим.
Напередодні у вечірньому відеозверненні президент України Володимир Зеленський, коментуючи ситуацію на Херсонщині, заявив, що потрібні масштабніші зусилля.
«Потрібно, щоб міжнародні організації, як-от Міжнародний комітет Червоного Хреста, негайно долучилися до рятувальної операції й допомогли людям саме на окупованій частині Херсонщини. Кожна загибла людина там – це вирок наявній міжнародній архітектурі, міжнародним організаціям, які розучилися рятувати життя. Якщо зараз міжнародної організації немає в зоні цієї катастрофи, значить, її взагалі немає, значить, вона недієздатна», – сказав він.
Напередодні в ефірі Радіо Свобода начальниця міської військової адміністрації Тетяна Гасаненко заявила, що російські окупанти в Олешках пропонують місцевим жителям «евакуацію тільки на територію Росії», а якщо хтось хоче евакуюватись сам, то «погрожують навіть розстрілом».
Енергетики у Херсоні почали відновлювальні роботи «там, де це можливо» – Міненерго
У Міністерстві енергетики повідомили, що у Херсоні фіксується поступове зменшення рівня води, тому енергетики вже почали відновлювальні роботи там, де це можливо.
«На ранок вдалося повернути електропостачання 64 домогосподарствам. Херсонська ТЕЦ – поза зоною ризику підтоплення», – йдеться в повідомленні.
За даними Міненерго, у Херсоні залишаються підтопленими та пошкодженими 129 трансформаторних підстанцій.
«За межами обласного центру на контрольованій Україною території Херсонщини підтоплено 53 трансформаторні підстанції, знеструмлено 4 населених пункти. Без світла залишаються більше 20 тисяч споживачів. Паводок фіксують і на Миколаївщині – в області знеструмлено 8 населених пунктів», – повідомили у відомстві.
Повідомляється, що українські ГЕС та ГАЕС минулої доби виробили на 30% більше електроенергії, ніж прогнозувалося.
«Наразі експертами Міненерго та Укргідроенерго опрацьовується оптимізована модель роботи ГЕС Дніпровського каскаду для зменшення обсягів води та, відповідно, підтоплень, які виникли внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС», – йдеться в повідомленні.
У Міненерго заспокоюють: «Попри усі виклики, енергетична система країни працює стабільно. Генерація повністю покриває споживання».
Україна напередодні ввечері активувала аварійну допомогу з Європи, щоб пройти максимум вечірнього споживання. Про це в ефірі проєкту Радіо Свобода «Свобода.Ранок» повідомив голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.
За його словами, руйнування Каховської ГЕС не позначилось на балансі генерації в енергосистемі, бо вона через захоплення військами РФ не працювала на енергетичну систему України.
Але підтоплення південних територій вплинуло на роботу гідроелектростанцій Дніпровського каскаду, зауважив Кудрицький.
«Укренерго» та «Укргідроенерго» (оператор гідроелектростанцій «Укренерго» Дніпровського каскаду) переглядали роботу інших гідроелектростанцій України таким чином, щоб пом’якшити наслідки повені на півдні України. Також після деокупації руйнування ГЕС та зміна функціонування Дніпровського каскаду негативно позначиться на запуску Запорізької АЕС та ТЕС», – додав керівник «Укренерго».
Наразі ситуація в енергосистемі, каже Кудрицький, залишається непростою і є певний дефіцит потужностей.
«Саме тому ми закликаємо споживачів ставитися економно до енергоресурсів, особливо ввечері, в години вечірнього максимуму з 18:00 до 22:00», – сказав він.
Наразі потребу українських споживачів покривають електростанції, які розташовані на контрольованих Україною територіях. За словами Кудрицького, найближчі дні та тижні відключення світла для споживачів не планується.
«Що стосується довгострокової перспективи – існує план підготовки до осінньо-зимового періоду, який включає відновлення генеруючих потужностей, які будуть потрібні на зиму. Виконання цього плану є передумовою для того, щоб уникнути відключень не тільки влітку, а й взимку», – каже Кудрицький.
Через знищення Каховської ГЕС Міністерство енергетики України ініціювало додатковий імпорт електроенергії для балансування енергосистеми України.
Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас повідомив, що через тиждень на засіданні у форматі «Рамштайн» буде оновлено статус військової підтримки України перед її контрнаступом.
«Україна вже підтвердила плани контрнаступу, і він розпочнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами. За тиждень на зустрічі у форматі «Рамштайн» буде оновлено статус військової підтримки, щоб нічого не упустити в боротьбі з окупантами», – написав він у твітері.
Президент України Володимир Зеленький вважає, що російські військові за допомогою руйнування Каховської гідроелектростанції «хочуть затягнути контрнаступ України». Сам контрнаступ поки не відбувається, запевнив секретар РНБО Олексій Данілов.
У Міноборони днями казали, що наступ ЗСУ розпочнеться без оголошення.
120 людей із переохолодженням госпіталізовані в Олешках – мер про наслідки знищення Каховської ГЕС
В окупованих Олешках, що на лівобережжі Херсонщини, вдалось врятувати понад 300 людей з будинків, які затопило внаслідок руйнування Каховської ГЕС. 120 із них – з переохолодженням – перебувають наразі у місцевій лікарні, яка не є затопленою. Про це в ефірі проєкту Радіо Свобода «Свобода.Ранок» повідомив Олешківський міський голова Євген Рищук. За його словами, людей вивозять волонтери.
Врятованих, каже Рищук, везуть в госпіталі та розміщують у школах.
«Ситуація у місті (Олешки – ред.) ще більш-менш з людьми і волонтерами, а ті села, які підтоплені, там ситуація з волонтерами не дуже легка. Туди не дають доїхати. Усе, що ми можемо, прохати людей триматися, а волонтери їм допоможуть і їх вивезуть», – сказав Рищук.
Російська окупаційна влада, каже Рищук, «кинула людей напризволяще».
«Мені надійшла інформація, що вони (окупанти – ред.) вибірково комусь допомагали, комусь – ні. Евакуація ж, сказали, що буде, але коли ще не було багато води і була можливість виїжджати. Ні автобусів, нічого вони не дали», – каже Рищук.
За словами посадовця, у волонтерів не вистачає човнів, щоб евакуювати людей, бо окупаційні сили забрали у місцевих усі плавзасоби. Пік повені, каже Рищук, вже пройшов. За його даними, близько першої години ночі люди помітили, що вода почала відходити.
«У населених пунктах, що ближче до Каховки, вода відійшла на 20-30 сантиметрів. Тому вода відійде, але питання – повністю чи наполовину», – зазначив він.
Раніше Євген Рищук казав, що внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції та затоплення Херсонщини попередньо загинуло три людини. Він казав, що Олешки затоплені на 90%.
Гендиректор «Укргідроенерго»: на Каховській ГЕС був «дуже потужний вибух» в трьох місцях
Генеральний директор держкомпанії «Укргідроенерго» Ігор Сирота наполягає, що на Каховській ГЕС був «дуже потужний вибух» в трьох місцях.
Він переконаний, що експертиза, коли вона буде можливою, це доведе.
«Щоб підірвати дамбу – те, що відбулося у Каховці – потрібно в одне місце скинути щонайменше три авіабомби по пів тони. Це неможливо зробити ударами якоїсь однієї ракети. Це був дуже потужний вибух у трьох місцях станції. При демонтажі нашої станції ми це побачимо, експертиза це доведе», – розповів він в ефірі національного телемарафону.
За його словами, площа подальшого затоплення залежить від характеру пошкодження ГЕС.
«Будемо сподіватися, що при підриві станції не пошкоджена гідроспоруда в нижніх позначках. Якщо залишилася якась частина, то звичайно частина води може залишити у верхній водоймі. Якщо вона пошкоджена до бетонної плити, то буде спрацювання ще більше. Чим більше буде спрацювання, тим більшу площу вода займатиме, розпливатися ліворуч та праворуч», – сказав Ігор Сирота.
Гендиректор «Укргідроенерго» зауважив, що напір води спадає.
«Ми доходимо до відмітки на Каховському водосховищі 13 і ми доходимо до «мертвої зони» – це 12,7 метра. Після цього не буде водозабору ні для ставків охолодження ЗАЕС, ні для всіх областей», – додав він.
Читайте також – Русло Дніпра можна буде перейти пішки: гендиректор «Укргідроенерго» про наслідки підриву Каховської ГЕС
Видання New York Times 6 червня з посиланням на експертів з техніки та боєприпасів повідомило, що ймовірною причиною руйнування Каховської ГЕС був навмисний вибух. NYT цитує експертів, які визнають, що гідроелектростанція зазнала шкоди внаслідок військових дій до обвалення, але сумніваються, що цих попередніх пошкоджень було достатньо, щоб зруйнувати дамбу.
Які провокації можуть вчинити російські військові на підприємствах південного регіону України, і чи можуть відбутися нові техногенні катастрофи? Як захиститися від наслідків аварій на підприємствах хімічної галузі? Що буде у випадку аварії на Запорізькій АЕС? Чи можуть такі дії російської армії змінити хід війни, зʼясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
- Російські війська готують провокацію на хімічному заводі «Кримський Титан», який розташований в Армянську в окупованому Криму, повідомив 2 червня у своєму телеграм-каналі голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін. За його словами, окупаційні війська завезли вибухівку на завод і мінують його територію. «Імовірний вибух стане причиною викиду в атмосферу тисяч тонн отруйних речовин і призведе до смертельної небезпеки людей і довкілля», – зазначив Прокудін. Він додав, що через такі дії російської армії можуть постраждати жителі Криму, семи областей України, а також Туреччина і сама Росія.
- У відповідь на це призначений Росією голова парламенту Криму Володимир Константинов заявив, що інформація про провокацію на хімічному заводі в Армянську і його мінування російськими військами начебто не відповідає дійсності, повідомило російське інформаційне агентство ТАСС.
- Водночас пресслужба Головного управління розвідки Міноборони України 26 травня повідомляла, що російські військові готують удар по території Запорізької атомної електростанції задля створення імітації осередку радіаційної небезпеки. У такий спосіб Росія хоче зірвати контрнаступ Сил оборони України, кажуть в ГУР.
- 27 травня, українська розвідка також повідомила, що російська армія почала реалізовувати провокацію із застосуванням хімічної зброї на окупованих територіях Запорізької області. За даними ГУР, реальними жертвами провокації стануть солдати російської окупаційної армії. Сліди ураження хімічною зброєю на їхніх тілах Росія планує використати як фейковий доказ для звинувачення України.
Жительці Слов’янська, яка передавала представнику Росії дані про розташування українських підрозділів, повідомили про підозру, повідомляє Офіс генерального прокурора.
За даними слідства, 25 травня 2023 року жінка передавала представнику держави-агресора інформацію, яка стосувалася місць розташування підрозділів ЗСУ в Слов’янську. Для зв’язку вона використовувала месенджер «Telegram».
Наразі суд обрав підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без альтернативи внесення застави. Їй загрожує покарання у вигляді ув’язнення на строк від 8-ми до 12-ти років, повідомляють в Офісі генерального прокурора.
Слов’янськ регулярно зазнає російських обстрілів, гинуть люди.
Правоохоронці регулярно повідомляють про затримання у різних регіонах України підозрюваних у колабораціонізмі, підривній діяльності на шкоду Україні. За даними генерального прокурора Андрія Костіна, станом на лютий розслідується понад 16 800 злочинів проти основ національної безпеки.
Зеленський поїхав на Херсонщину – скликано нараду з ліквідації наслідків руйнування Каховської ГЕС
Президент Володимир Зеленський повідомив про свою робочу поїзду на Херсонщину, де скликано координаційну нараду щодо ліквідації наслідків руйнування греблі Каховської ГЕС.
«Багато важливих питань: оперативна обстановка в області, яка склалася внаслідок катастрофи, евакуація населення з потенційних зон затоплення, ліквідація надзвичайної ситуації, спричиненої підривом греблі, організація життєзабезпечення затоплених територій. Також перспективи відновлення екосистеми регіону й оперативна воєнна обстановка в зоні техногенної катастрофи», – написав Зеленський у фейсбуці.
За його словами, нині важливо підрахувати збитки та виділити кошти для компенсацій жителям, постраждалим унаслідок катастрофи, і розробити програму для компенсації збитків або релокації підприємств у межах Херсонщини.
Також Зеленський повідомив, що у Херсоні відвідав переправу, на якій здійснюється евакуація людей з підтоплених територій.