Доступність посилання

ТОП новини
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

«Укргідроенерго»: для будівництва тимчасового перекриття місця підриву Каховської ГЕС потрібно буде два місяці

Генеральний директор держкомпанії «Укргідроенерго» Ігор Сирота заявляє, що для будівництва водонепроникної огорожі для перекриття місця підриву Каховської ГЕС потрібно буде два місяці, але це може статися після деокупації регіону.

«Ми можемо це (зупинити воду - ред.) зробити і будемо робити, вже сьогодні ми готуємося, але після деокупації. Ми вже з Проектним інститутом розробляємо проектне рішення щодо ліквідації наслідків і щодо термінового будівництва перемички на верхній частині водойми, щоб можна було перекрити місце, де була підірвана станція і гідроспоруда. Це буде вимагати часу – приблизно два місяці», – сказав він в ефірі національного телемарафону, відповідаючи на запитання «Що можна зробити для того, щоб знизити рівень води і щоб вона не заливала будинки українців на Херсонщині та Миколаївщині? Чи є такі способи?»

За його словами, після деокупації фахівці будуть готові і зможуть швидко розпочати таке будівництво.

У держкомпанії «Укргідроенерго» переконані, що руйнування окупованої Каховської ГЕС спричинив вибух всередині станції.

Читайте також: Війська РФ могли розраховувати на інші наслідки підриву Каховської ГЕС – ГУР

Вночі 6 червня у соцмережах з’явилися повідомлення про руйнування Каховської ГЕС. Вранці в оперативному командуванні «Південь» підтвердили факт підриву російськими військами Каховської ГЕС. Російська окупаційна влада спочатку заперечувала факт руйнування, а згодом заявила, що верхню частину Каховської ГЕС зруйновано нібито внаслідок обстрілу українськими військами, дамбу водосховища не зруйновано. Проте Україна ще минулого року повідомляла про мінування окупантами ГЕС і небезпеку підриву.

Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.

На окупованій ЗАЕС знущаються із працівників, які не отримали паспорт РФ – керівник Держатомрегулювання

На окупованій російською армією Запорізькій атомній електростанції працівників, які не отримали російський паспорт, піддають тортурам та перевіркам. Про це в ефірі проєкту Радіо Свобода «Свобода.Ранок» заявив Олег Коріков, виконувач обов’язків голови Держатомрегулювання, головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України.

Посадовець розповів, що тиск на персонал останнім часом посилився: працівників ретельніше перевіряють і відбирають телефони. Особливо жорстоко ставляться до тих, хто відмовився від російських документів.

«Посилився значно тиск на персонал. Персонал Запорізької АЕС, який на сьогодні не має російських паспортів, підлягає тортурам, знущанням, додатковим перевіркам. На Запорізьку атомну електростанцію вже не пускають людей і зі звичайним «бабушкофоном» – я маю на увазі кнопковий телефон. Я вже не кажу про смартфони чи якісь інші телефони, обладнані камерами», – розповів Коріков.

Зміст телефонів перевіряють, намагаючись встановити, чи не спілкується персонал із людьми на територіях, підконтрольних українській владі. Як і раніше, на території ЗАЕС окупаційна армія Росії зберігає важку техніку та зброю, каже Коріков.

За підрахунками Держатомрегулювання, нині близько 1000 людей (і ця цифра може бути більшою, кажуть в організації), не отримали російські паспорти. Саме над цими людьми знущаються. Окрім того, доступом на режимний об’єкт займаються громадяни Росії – вони, зокрема, дозволяють зйомки працівникам російських державних ЗМІ та блогерам.

«Укргідроенерго»: за добу рівень води у Каховському водосховищі зменшився на понад метр

У держкомпанії «Укргідроенерго» заявляють, що за добу рівень води у Каховському водосховищі зменшився на понад метр.

«Рівень водосховища в районі Нікополя станом на 08:00 8 червня становить 13,05 м. За добу рівень води у Каховському водосховищі зменшився на понад метр», – йдеться у повідомленні.

Один носій крилатих ракет «Калібр» тримає зранку армія РФ у Чорному морі – ВМС ЗСУ

У Військово-морських силах Збройних сил України повідомляють, що станом на 10:00 четверга у Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають 12 російських кораблів.

«Із них – 1 носій крилатих ракет «Калібр», загальний залп до 8 ракет», – йдеться в повідомленні.

Напередодні вдень Росія тримала в Чорному морі угруповання з 13 кораблів, носіїв «Калібрів» не було.

Минулого тижня представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов в ефірі Радіо Донбас.Реалії заявив, що Росія нині ще здатна виробляти «умовно до 30 «Калібрів» на місяць» і кілька штук «Іскандерів».

«Фахівці таке бачили вперше». Влада офіційно заявила про масовий мор риби на Дніпропетровщині

Влада Дніпропетровщини вперше офіційно заявила про масовий мор риби через підрив Каховської ГЕС.

«В Мар’янському Зеленодольської громади стався масовий мор риби. Все через стрімке обміління водосховища, яке спричинили росіяни, підірвавши Каховську ГЕС», – заявив у відеозверненні голова ОВА Сергій Лисак.

За його словами, загинуло понад 850 кілограмів риби біоресурсів.

«Це карасі. Приблизно 28 тисяч рибин. Таке фахівці бачили вперше. Берегову лінію від риби вже очистили. Її вже утилізували. Це екоцид», – додав він.

За даними ОВА, збитки, завдані рибному господарству Дніпропетровської області, оцінюються у понад 7,6 мільйона гривень.

У РФ заблокували всі сайти відомого правозахисного проєкту

Російський регулятор Роскомнагляд заблокував усі сайти відомого правозахисного проєкту «ОВД-Инфо». Як повідомили самі ж правозахисники у соцмережах, причини блокування наразі невідомі.

8 червня російське відомство заблокувало сайти проєкту з новинами та правовими інструкціями. Головний сайт «ОВД-Инфо» заблокували ще у 2021 році, але правозахисники продовжували його вести.

У заяві проєкту йдеться, що його сайти з новинами і правовими інструкціями, як і раніше, можна читати з території Росії, але тепер тільки через VPN. Також продовжує оновлюватися і головний сайт та облікові записи «ОВД-Инфо» у соцмережах.

У проєкті Роскомсвобода повідомили, що нові блокування сайтів «ОВД-Инфо» ініційовані Мін’юстом Росії, який нещодавно отримав повноваження щодо обмеження доступу до сайтів, власники яких нібито порушують зобов’язання за законом про «іноземних агентів».

Правозахисний медіапроєкт «ОВД-Инфо» займається передусім питаннями щодо політичних переслідувань – збирає, узагальнює та публікує інформацію про затриманих на акціях у Росії.

У вересні 2021 року «ОВД- Инфо» внесли до реєстру незареєстрованих об’єднань, які виконують функцію «іноземного агента».

Війська РФ могли розраховувати на інші наслідки підриву Каховської ГЕС – ГУР

Російські війська могли розраховувати на інші наслідки підриву Каховської ГЕС, заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.

«Підготовка до теракту насправді розпочалась давно: ще в квітні минулого року були повідомлення про початок мінування, а далі ця інформація отримувала нові підтвердження і докази. Ворог замінував ГЕС та дамбу, і зрештою здійснив контрольований підрив. Інша справа, що ситуація могла вийти для них самих з-під контролю. Вони могли розраховувати на інші наслідки, але результат для всього світу очевидний – це черговий терористичний акт російських окупантів», – сказав Юсов в коментарі UMN, цитує пресслужба ГУР.

Представник української розвідки припускає, що російські війська могли не усвідомлювати масштабів наслідків руйнування гідроелектростанції.

«Масштаби для себе окупанти в повній мірі могли не уявляти й не усвідомлювати, але те, що це злочинні дії – безумовно, для них було добре відомо», – додав він.

За його словами, Росія пішла на цей крок, аби зупинити контрнаступ ЗСУ.

«Розуміючи та побоюючись наступу українських сил саме з того напрямку, ворог пішов на цей варварський злочин. Так, з метою зупинити й ускладнити дії наших оборонців зі звільнення тимчасово окупованих територій на цьому напрямку», – пояснив представник ГУР Міноборони.

Читайте також: Підрив ГЕС не вплинув на спроможність ЗСУ до деокупації – Зеленський зі Ставки

Андрій Юсов також повідомив, що частину російських сил відвели на заздалегідь підготовлені позиції, однак окремі російські підрозділи, які перебували на лівому березі Дніпра, не знали про наміри зруйнувати Каховську ГЕС.

«Для того, щоб унеможливити витоки, щоб не було людей, які відмовляться від виконання завдань, деяких просто не проінформували. Основну частину відвели. На той момент на цьому напрямку перебувала невелика кількість живої сили супротивника», – розповів він.

На більшості напрямків фронту Україна тримає ініціативу – британська розвідка

Міністерство оборони Великобританії з посиланням на дані розвідки каже, що в умовах надзвичайно складної оперативної картини на багатьох ділянках фронту тривають тяжкі бої – на більшості напрямків Україна тримає ініціативу.

«Ймовірно, російські війська все ще отримують наказ повернутися до наступу якомога швидше: чеченські підрозділи очолили невдалу спробу взяти місто Мар’ївка поблизу Донецька, де лінія фронту мало змінилася з 2015 року», – йдеться в огляді.

Британська сторона також звертає увагу на ситуацію довкола Каховської ГЕС: «До 7 червня рівень води продовжував зростати в нижній частині Дніпра після руйнування Каховської дамби, але, ймовірно, почне спадати протягом 8 червня».

«Обстріли ускладнили деякі спроби евакуації переміщених осіб із затоплених районів», – йдеться в повідомленні.

Напередодні розвідка Британії прогнозувала додаткове затоплення протягом наступних кількох днів через руйнування Каховської ГЕС.

Люди з окупованого лівобережжя Дніпра просять порятунку: ситуація критична

«Розпач. Вода стоїть до 4-х метрів. Окупанти кажуть: «ждали ЗСУ, пусть оно вас спасает»: Гасаненко про затоплені Олешки

Ситуація в окупованих Росією Олешках (місто і 12 сіл Олешківської територіальної громади)після підриву дамби Каховського водосховища розпачлива: є загиблі, майже немає зв'язку, евакуацією людей у перший день катастрофи окупаційна адміністрація не займалася, а зараз такої можливості немає. Про це Радіо Свобода розповіла в ефірі програми Тетяна Гасаненко, начальниця Олешківської міської військової адміністрації. За її словами у зоні затоплення може перебувати до 16-ти тисяч людей.

– Місто Олешки розташоване на лівому березі Дніпра неподалік Херсона, безпосередньо біля річки, від Нової Каховки, де стався підрив дамби, 70 кілометрів. Пані Гасаненко, скажіть, будь ласка, яка зараз ситуація в Олешках?

– Мені дуже складно підібрати слово, щоб сказати, яка ця ситуація. Це ситуація не просто складна. Це ситуація розпачу! Тому що за цією трагедією стоять люди. І станом на зараз ніяка евакуація не проводиться. На сьогоднішню хвилину люди залишаються на дахах і потребують негайного втручання. Але відповідно орки говорять про те, що «ви же ждалі свайо ЗСУ, пусть оно вас і спасаєт». Але насправді вони не дозволяють проводити будь-які заходи з евакуації і самі так само їх не проводять.

Для своєї картинки вони зняли певні такі сюжети, коли оголосили начебто евакуацію, і зараз на Житлоселищі пропонують окремим людям виїхати начебто, виїхати спочатку до селища Раденськ, але потім виїхати до Краснодарського краю. Відповідно люди, які не бажають евакуації до Російської Федерації, від цього відмовляються. Але й перейти на місце збору майже неможливо. Місто на 75% покрите водою.

– А чи залишаються в Олешках представники окупаційної влади?

– Так, вони залишаються. Вони озброєні, вони погрожують і навіть не дають можливості скористатися будь-якими засобами для евакуації. Тобто якщо є можливість навіть якогось надувного човна для того, щоб врятувати людей, вони погрожують, що будуть стріляти впритул.

Звичайно, що люди користаються такою можливістю, сусіди допомагають одне одному. Але є найскладніші ситуації, коли навіть і на човнах неможливо зняти людей з дахів або з тих місць, де вони перебувають. Станом на зараз руйнуються будинки. І, звичайно, ми маємо повідомлення, поки що неофіційні, про людей, які, на жаль, стали жертвами цієї трагедії.

– Чи я правильно зрозуміла, що окупаційна адміністрація, військові відійшли на якусь безпечну територію, де ще не затоплено, і не дозволяють людям евакуюватися? Чи як?

– Вони є на і на безпечній території. Але оскільки місто оточене водою, а вони знаходяться в центрі. Там, наприклад, є три школи, де можна було би розмістити людей, там є будинок культури. Але вони не дозволяють цього зробити. Вони зайняли у багатоповерхівках треті і четверті поверхи і звідти їм дуже зручно (пробачте за таке слово) спостерігати за тим, що відбувається в місті. За долю людей взагалі ніхто не переймається.

– А наскільки у вас тісний контакт з людьми, які там перебувають? І чи є в принципі в людей засоби для якогось зв’язку?

– Це найстрашніше з того, що зараз відбувається. Якщо вчора ми мали можливість контактувати, тобто багато людей давали про себе знати, коментували ту ситуацію, яка відбувається навколо них, спілкувалися телефоном. До речі, окупанти зразу вимкнули свій російський зв'язок, вимкнули інтернет і вимкнули світлою.

Але з Херсону до нас близько – дістає зв’язок, «Водафон». То станом на сьогодні ми втратили зв'язок через те, що розряджаються телефони, немає можливості зарядити телефони. Тому, на жаль, ситуація залишається складною. Спілкування зменшилося, мабуть, в разів 20 чи 30. Тому зв’язку майже немає.

Перед підривом Каховської ГЕС російські окупанти глушили зв’язок – Гуменюк

Перед підривом Каховської ГЕС російські окупанти глушили зв’язок, заявила речниця Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк.

«Залишаючи людей в такій небезпеці, ворог намагався максимально приховати ситуацію, яку планував розвинути, зокрема саму катастрофу. Вони намагалися створити максимальний вакуум навколо тої групи, яка буде працювати, настільки, що глушили зв’язок перед підривом і не повідомили навіть свої підрозділи. Маємо інформацію, що багато хто з окупаційних військ або залишився під водою, або як і місцеві жителі змушені перечікувати на дахах будинків», – сказала вона в ефірі національного телемарафону.

«Подекуди зв’язок пробивається. Це говорить про те, що найімовірніше це не технічні пошкодження через повінь, а саме глушіння з боку окупантів», – додала Гуменюк.

Перевірити ці дані незалежно неможливо, однак місцеві жителі повідомляли про проблеми зі зв’язком.

Читайте також: Каховську ГЕС підірвали за вказівкою Путіна – Данілов

Видання New York Times 6 червня з посиланням на експертів з техніки та боєприпасів повідомило, що ймовірною причиною руйнування Каховської ГЕС був навмисний вибух. NYT цитує експертів, які визнають, що гідроелектростанція зазнала шкоди внаслідок військових дій до обвалення, але сумніваються, що цих попередніх пошкоджень було достатньо, щоб зруйнувати дамбу.

США, Велика Британія заявляють, що ще зарано говорити про те, що спричинило руйнування Каховської ГЕС.

У держкомпанії «Укргідроенерго» переконані, що руйнування окупованої Каховської ГЕС спричинив вибух всередині станції.

Влада повідомила, скільки території Херсонщини опинилося під водою

Влада заявляє, що 600 квадратних кілометрів Херсонщини опинилися під водою.

«На ранок середній рівень підтоплення – 5,61 метрів. Під водою 600 квадратних кілометрів Херсонщини, з них 32% – правобережжя та 68% – лівий берег», – повідомив у відеозверненні голова херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

За його словами, евакуація триває, станом на 6:00 небезпечні райони Херсонщини покинули 1999 людей, найбільше з району Корабел у Херсоні – 1495.

Загальна площа Херсонської області становить 28 461 квадратний кілометр.

За даними МВС, станом на вечір 7 червня на правобережжі Херсонщини були підтопленими 20 населених пунктів, евакуювалися понад 1900 людей, з них – 103 дитини.

«Є два варіанти: змінити закони або виходити з Ради Європи»: стан справ із правами ЛГБТІК+ спільноти

Червень традиційно є місяцем, коли особливу увагу приділяють ЛГБТІК+ спільноті та вшановують прогрес у правах та свободах. В англомовному середовищі його називають Pride Month, тобто Місяць гордості (він виник у США у 1969 році після демонстрацій проти поліцейського рейду в гей-клубі).

Радіо Свобода аналізує, як змінився стан справ в Україні щодо прав ЛГБТІК+ спільноти після повномасштабного вторгнення та що означає нещодавнє рішення Європейського суду з прав людини у справі одностатевої пари проти України.

1 червня 2023 року Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) визнав, що Україна порушує права одностатевих пар.

Андрій Маймулахін та Андрій Марків живуть разом 13 років, а заяву про порушення своїх прав до ЄСПЛ подали ще у 2014-му році.

ЄСПЛ зобов’язав Україну виплатити компенсацію по п’ять тисяч євро кожному. Ці гроші позивачі вирішили передати на потреби української армії.

Мінус 730 військових, 18 танків та майже 30 артсистем – Генштаб ЗСУ втрати РФ за добу

Росія минулої доби втратила 730 своїх військових, загалом від початку повномасштабного вторгнення Москва втратила близько 212 760 осіб, повідомляє вранці 8 червня Генеральний штаб Збройних сил України.

За даними штабу, Москва також має такі втрати техніки:

  • танки – 3891 (+18 за минулу добу)
  • бойові броньовані машини – 7576 (+16)
  • артилерійські системи – 3668 (+28)
  • РСЗВ – 595 (+1)
  • засоби ППО – 355 (+3)
  • літаки – 314
  • гелікоптери – 299
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3234 (+15)
  • крилаті ракети – 1171
  • кораблі/катери – 18
  • автомобільна техніка та автоцистерни – 6384(+35)
  • спеціальна техніка – 500 (+8)

Вода прибуває. У Миколаєві укріплюють береги (фотогалерея)

У Миколаєві розпочалися роботи з укріплення берега на Намиві (мікрорайон міста), повідомив мер Олександр Сєнкевич. Очільник Миколаївської ОВА Віталій Кім 7 червня повідомив, що рівень води в акваторії Миколаєва загалом збільшився на 77 см. За його словами, під загрозою затоплення опинилися Снігурівська територіальна громада Миколаївської області та ще 13 населених пунктів уздовж річки Інгулець. Кім пояснив, що до Інгульця додалися води Дніпра, внаслідок чого відзначається підвищення рівня води навіть більше, ніж у самому Дніпрі.

Попередньо, зниження рівня води прогнозується 8 червня. Кореспондент проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» Дмитро Шеремет побував у Миколаєві та зафіксував, що відбувається у місті.

Попри певний відхід військ РФ через повінь, обстріли Херсонщини продовжуються – Гуменюк

Попри те, що російські війська через повінь, спричинену руйнуванням Каховської ГЕС, відійшли від берега Дніпра, обстріли Херсонщини тривають, заявила речниця Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк.

«На фоні продовження підвищення рівня води ворог, хоч і змушений був під тиском повені відтягнути себе на 5-15 кілометрів з попередніх позицій, і обстріли зараз не можуть бути такими інтенсивними, але все одно Бериславський район продовжує потерпати від обстрілів. Те, що в Херсоні сьогодні було трохи тихіше, – це наслідок того, що мінометні розрахунки не можуть зараз завдавати вогонь з тої відстані, де вони раніше були», – заявила вона в ефірі національного телемарафону.

Гуменюк нагадала, що повінь і течія порушили першу лінію оборони російських військ на лівобережжі Херсонщини.

«Вони усвідомлюють, що, якщо це (повінь) і змінює напрямок нашого руху, то тільки тимчасово – на час проведення евакуації», – додала вона.

Читайте також: Підрив ГЕС не вплинув на спроможність ЗСУ до деокупації – Зеленський зі Ставки

Як повідомили вранці 8 червня в Херсонській ОВА, за минулу добу війська РФ здійснили 34 обстріли, випустивши 193 снаряди з мінометів, артилерії, реактивних систем залпового вогню «​Градів»​ та БПЛА. По місту Херсон противник випустив 2 снаряди.

На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у зруйнуванні дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російські окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС.

Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.

Руйнування Каховської ГЕС суттєво змінює прифронтову ділянку на Херсонщині – ISW

Руйнування дамби Каховської гідроелектростанції суттєво змінює географію та рельєф Херсонської прифронтової ділянки на півдні України, заявляють в американському Інституті вивчення війни (ISW).

В Інституті звертають увагу, що повінь сильно порушує підготовлені російські оборонні позиції на лівому березі Дніпра – особливо це стосується позицій Росії на першій лінії в Голій Пристані та Олешках.

«Повінь зруйнувала багато російських польових укріплень на першій лінії, які російські військові мали намір використовувати для захисту від українських атак. Стрімка повінь, ймовірно, змусила російський персонал і військову техніку з основних російських пунктів концентрації в Олешках і Голій Пристані відступити. Російські війська раніше використовували ці позиції для обстрілу Херсона та інших населених пунктів на правому березі Херсона. Повінь також знищила російські мінні поля вздовж узбережжя, на кадрах видно, як міни вибухають у паводковій воді», – йдеться у звіті Інституту вивчення війни.

Кількість російської важкої техніки, втраченої за перші 24 години повені, наразі невідома.

Як припускають в ISW, ймовірно, протягом наступних 72 годин повінь посилиться та змінить географію Херсонської області.

У Генштабі ЗСУ зазначають що російські окупанти не були готові до наслідків підриву греблі Каховської ГЕС – вони зазнали втрат у живій силі, озброєнні та військовій техніці.

«Зокрема, в підрозділах 7-ї десантно-штурмової дивізії та 22 армійському корпусі ЗС РФ є травмовані, загиблі та зниклі безвісті. Також у вказаних підрозділах втрачено декілька польових складів з боєприпасами та провізією, автомобільну та бронетанкову техніку, інше військове майно», – йдеться у ранковому зведенні штабу.

Китай стурбований, Туреччина пропонує «міжнародне розслідування»: як світ реагує на руйнування Каховської ГЕС

США, Китай, НАТО та країни Балтії реагують на руйнування Каховської ГЕС, називають скоєне «гуманітарною трагедією» та «екологічною катастрофою» і закликають до розслідування.

Міністерка енергетики США Дженніфер Гренголм наголосила, що США стежать, як прорив дамби може позначитись на безпеці Запорізької АЕС.

«Пошкодження Каховської дамби є гуманітарною трагедією, яка розгортається. Зокрема, і для енергетичної безпеки України. Енергетичні експерти та українські партнери дійшли висновку, що безпосереднього ризику для Запорізької АЕС немає. Ми продовжуємо оцінювати ситуацію. Ми – з Україною», – написала у твітері Дженніфер Гренголм.

Про те, що в Україні розгортається екологічна катастрофа, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. У середу, 7 червня, він обговорив ситуацію навколо зруйнованої дамби з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.

«Розмовляв з Дмитром Кулебою про жахливе руйнування Каховської дамби, яке призвело до переміщення тисячі людей і спричиняє екологічну катастрофу в Україні», – пише у твітері Єнс Столтенберг.

Генсекретар НАТО повідомив, що очільник МЗС України Кулеба візьме участь онлайн в засіданні Комісії «НАТО-Україна», яке заплановане на 8 червня.

Білий дім про руйнування Каховської дамби: причини все ще оцінюються, але за руйнування відповідальна Росія

У Білому домі заявляють, що Росія відповідальна за руйнування в Україні, але причини руйнування Каховській ГЕС Вашингтон все ще оцінює.

«Ми все ще оцінюємо, що сталося. Це – збитки, очевидно, і спустошення, які ми бачимо, розбивають серце. Ми зробимо все можливе, щоб допомогти народу України, безумовно», – сказала речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр на брифінгу.

В адміністрації Байдена наголошують, що Росії взагалі не мало би там бути.

«Ця гребля була під контролем Росії, і вони несуть відповідальність за руйнування, спричинені цією війною», – додала Карін Жан-Пʼєр.

Після руйнування дамби Каховської ГЕС Сполучені Штати заявили, що «не можуть остаточно сказати, що сталося», Вашингтон все ще вивчає інцидент, перш ніж встановити причетну сторону. Речник Ради національної безпеки Джон Кірбі заявив, що було завдано «значних» збитків і сказав, що причиною став «вибух».

Руйнування Каховської дамби: в МАГАТЕ кажуть про небезпеку для Запорізької АЕС

Руйнування дамби Каховської гідроелектростанції «становить небезпеку» для Запорізької атомної електростанції, зазначив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, повідомляє Sky News.

Гроссі наголосив, що існує ризик, що об’єкт може залишитися без необхідної кількості води для охолодження шести реакторів, яка подається з Каховського водосховища та ставків.

Він пояснив, що «у гіршому випадку без охолодження є ризик розплавлення ядерної зброї з трагічними екологічними наслідками».

«Безумовно, існує небезпека, можливо, через кілька тижнів або місяць, але потрібно щось робити. Ми не хочемо створювати тут паніку, але це серйозна ситуація, тому що зазвичай вам потрібна гарантована кількість води, яка циркулює в цих реакторах. Якщо ви почнете втрачати цю здатність, у вас виникне проблема. Проблема може відтермінуватися на кілька днів або тижнів, але проблема буде», – зазначив голова МАГАТЕ.

За словами Гроссі, «він має намір відвідати станцію наступного тижня, щоб оцінити ситуацію, додавши, що поведінка річки в найближчі кілька днів визначить загальний вплив на Запорізьку АЕС».

На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у зруйнуванні дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російські окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС.

Секретар РНБО Олексій Данілов сьогодні заявив, що Каховську ГЕС зруйнували за особистою вказівкою президента РФ Володимира Путіна.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG