Доступність посилання

ТОП новини
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Бельгія чекає на роз’яснення України щодо можливого використання своїх гвинтівок у Бєлгородській області РФ

Міністерство оборони Бельгії і його розвідувальні органи розпочали розслідування щодо можливого використання гвинтівок бельгійського виробництва проукраїнськими силами для боротьби з російськими військами на західному кордоні Росії й чекають від України на роз’яснення того, що сталося. Про це оголосив прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо в ефірі бельгійської радіостанції Radio 1.

«Наше Міністерство оборони та його розвідувальні органи розпочали розслідування і просять надати інформацію, щоб визначити, що саме сталося. Європейська зброя постачається в Україну за умови, що вона буде використовуватися на українській території з метою захисту цієї території. І ми маємо суворий контроль, щоб переконатися, що це так», – заявив прем’єр Бельгії.

У суботу видання The Washington Post повідомило, що антикремлівські бійці, які минулого місяця здійснили транскордонну атаку з України на російську Бєлгородську область, використовували тактичні машини, надані Україні США та Польщею, і мали гвинтівки, виготовлені в Бельгії та Чехії.

У Сполучених Штатах, коментуючи можливе використання американської зброї на території Росії, заявляли, що стежать за інформацією і що не схвалюють удари всередині РФ. Водночас у США наголошували, що саме від України залежить, як вести війну.

Наприкінці травня кілька десятків бійців, які декларували свою належність до «Російського добровольчого корпусу» і легіону «Свобода Росії», повідомляли, що увійшли на територію Грайворонського міського округу Бєлгородської області Росії. Вони звітували про захоплення російського прикордонного пункту та перебування в кількох населених пунктах міського округу. Під час цих рейдів РДК через кордон у Києві заявляли, що Україна не має до них прямого стосунку, оскільки «Російський добровольчий корпус» не є частиною її Збройних сил і складається з російських громадян.

Бійці «Російського добровольчого корпусу» та легіону «Свобода Росії» провели черговий рейд у Бєлгородську область 4 червня і, як повідомляється, продовжують діяти біля прикордонного населеного пункту Шебекіно.

Перед цим, уранці 1 червня, бійці цих російських добровольчих формувань оголосили про новий рейд на територію РФ. Згодом міністерство оборони РФ прозвітувало про «зірвану спробу вторгнення» до Бєлгородської області.

Одна людина загинула, 9 поранені через обстріл Росією Балаклії на Харківщині – ОВА

Один чоловік загинув, дев’ятеро людей поранені внаслідок обстрілу російськими силами Балаклії на Харківщині, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

«За попередніми даними, окупанти вдарили по Балаклії із РСЗВ «Смерч». За інформацією медиків екстреної допомоги, зараз вже 9 поранених, з них троє – у важкому стані», – йдеться в повідомленні.

За словами Синєгубова, загарбники вдарили по приватному сектору, де розташована виключно цивільна інфраструктура.

На початку вересня 2022 року українські війська звільнили від російської окупації більшу частину Харківської області, в тому числі місто Балаклію.

Харківщина практично щоденно зазнає російських обстрілів. Москва, попри докази і свідчення, заперечує обстріли цивільного населення.

Росія тримає в Чорному морі угруповання з 10 кораблів – Гуменюк

Російське корабельне угруповання в Чорному морі станом на 5 червня складає 10 одиниць, повідомила речниця Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк в ефірі проєкту Радіо Свобода – Радіо Донбас.Реалії.

«Зараз на бойовому чергуванні один ракетоносій, споряджений вісьмома ракетами типу «Калібр». Загалом угруповання кораблів у Чорному морі становить 10 одиниць, але це і розвідники, і судна забезпечення. З атакуючих – ось цей малий ракетний корабель, який готовий бути застосований», – заявила вона.

За словами Гуменюк, треба бути готовим до того, що російські війська не відмовляться від своєї тактики і будуть продовжувати обстріли.

«Ворог має для цього ресурси, потенціал і, зокрема, вивів ракетоносій на чергування, а це означає, що він готовий здійснити ракетну атаку будь-якої миті, тому сигнали повітряної тривоги залишаються попередженням про небезпеку, і нехтувати ними не можна», – сказала Гуменюк.

Станом на 10-ту ранку 5 червня у Військово-морських силах Збройних сил України повідомляли про шість російських кораблів на бойовому чергуванні в Чорному морі, зокрема один носій крилатих ракет «Калібр».

Минулого тижня представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов в ефірі Радіо Донбас.Реалії заявив, що скорочення інтенсивності ракетних обстрілів у березні і квітні Росія використовувала для накопичення ударного потенціалу.

За словами Юсова, Росія нині ще здатна виробляти «умовно до 30 «Калібрів» на місяць» і кілька штук «Іскандерів».

У Генштабі повідомили про 25 бойових зіткнень на сході України

У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про 25 бойових зіткнень протягом доби на сході України, зауваживши, що російські війська і надалі зосереджують основні зусилля на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей.

«На Лиманському напрямку протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії в районі Білогорівки Луганської області… На Бахмутському напрямку противник вів наступальні дії у напрямку Іванівського, успіху не мав… На Авдіївському напрямку противник здійснив невдалу спробу наступу поблизу Невельського… На Мар’їнському напрямку наші захисники відбили усі вісім атак противника в районі міста Мар’їнка», – йдеться в повідомленні.

За даними Генштабу, протягом доби загарбники завдали ракетного і 19 авіаційних ударів, здійснили близько 30 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях українських військ і населених пунктах України, внаслідок чого зруйнована інфраструктура і постраждали цивільні люди.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України і надалі залишається високою, додали в командуванні.

Раніше сьогодні командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський заявив, що українські військові «рухаються вперед» на Бахмутському напрямку, а заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що цей напрямок залишається епіцентром бойових дій.

Сирський: українські військові рухаються вперед на Бахмутському напрямку

Українські військові рухаються вперед на Бахмутському напрямку, заявив командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський.

«Бахмутський напрямок. Знищення ворога триває, Сили оборони рухаються вперед. Дістаємо їх на землі та з повітря», – написав він у телеграмі 5 червня.

Раніше заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що епіцентром бойових дій залишається Бахмутський напрямок.

Вона пояснила, що російська сторона активно поширює інформацію про початок українського контрнаступу, щоб відволікти увагу від подій біля Бахмута.

«Там ми рухаємось доволі широким фронтом. Маємо успіх. Займаємо панівні висоти. Ворог – в обороні, хоче утримати позиції. На півдні – ворог в обороні. Тривають бої місцевого значення. Чому росіяни активно запускають інформацію про контрнаступ? Тому що їм потрібно відволікти увагу від поразки на Бахмутському напрямку», – заявила Маляр.

«Мене притягував світ мертвих»: як знайшов себе та через що пройшов ексгуматор тіл бійців ЗСУ

Тисячі ексгумованих тіл, чверть століття поруч зі смертю та загиблими у війнах –​ керівник пошукового загону Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Олексій Юков –​ доволі незвичайна людина. У мирному житті тренер із тайського боксу, нині він щодня у камуфляжі, спокійний та зосереджений. Коли шукає загиблих, видно, як він викладається на повну, не шкодуючи сил та часу.

«Ми робимо все, щоб повернути додому кожного загиблого», –​ стримано відповідає Олексій на питання, навіщо йому ця робота із трупами, опаришами, нестерпним сморідом і щохвилинними ризиком наштовхнутися на міни окупантів. Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) спробувало розібратися: як і чому смерть військових стала частиною його життя, та як виглядають будні ексгуматора тіл на війні.

Автор цього матеріалу неодноразово супроводжував Олексія і його команду у поїздках на Донбас. Нижче ви прочитаєте узагальнену картину того, що вдалося побачити –​ і спогади самого Юкова про своє минуле та найважчі моменти, із яким йому довелося стикнутися.

Посланець папи й омбудсмен України обговорили повернення депортованих Росією українських дітей

Спеціальний посол Папи Римського Франциска з питань миру в Україні кардинал Маттео Дзуппі зустрівся з уповноваженим Верховної Ради з прав людини Дмитром Лубінцем. Вони обговорили механізми повернення вивезених Росією дітей і повернення цивільних полонених, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

Італійський прелат Католицької церкви, якому Папа Римський доручив миротворчу місію в Україні, прибув в Україну із візитом на два дні: 5-6 червня. Мета візиту – «поглиблено вислухати українську владу щодо можливих шляхів для досягнення справедливого миру та підтримати жести людяності, які могли би спричинитися до послаблення напруженості».

«Я дуже вдячний за зустріч, тому що це сильно допомогло зрозуміти біль найслабших дітей. Ми зробимо все можливе і неможливе, щоб вирішити цю проблему», – сказав після зустрічі посланець понтифіка.

Водночас український омбудсмен повідомив, що під час зустрічі побачив бажання допомогти реальними кроками. Однак повідомити деталі обговорення він поки відмовився, щоб не нашкодити процесу.

«Сьогодні ми побачили, що сам особисто кардинал має повноваження отримати усю інформацію стосовно українських дітей, кількість, що з ними відбувається і як вони можуть допомогти їх повернути, я маю на увазі дітей, яких РФ депортувала. Далі включаються різні механізми, які ми можемо припускати, що можуть показати конкретний результат. Ми це обговорювали непублічно», – розповів Дмитро Лубінець.

Уповноважений Верховної Ради з питань прав людини повідомив, що станом на сьогодні Україна верифікувала дані 19 505 українських дітей, яких депортувала Росія. Водночас повернути до України вже вдалося 371 дитину.

Чи обговорювали на зустрічі сприяння кардинала Маттео Дзуппі поверненню військовополонених – не повідомляли.

13 травня у Ватикані відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського з Папою Римським Франциском.

20 травня було оголошено про спеціальну місію очільника італійського єпископату з дорученням від папи відвідати Україну.

У Міноборони пояснили, чому в РФ «активно запускають» інформацію про контрнаступ

Українські військові продовжують оборонну операцію, переходячи на деяких напрямках до наступальних дій, а епіцентром бойових дій залишається Бахмутський напрямок, повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

Вона пояснила, що російська сторона активно поширює інформацію про початок українського контрнаступу, щоб відволікти увагу від подій біля Бахмута.

«Ми продовжуємо оборону, яку почали 24 лютого 2022 року. Оборонна операція містить все, в тому числі і контрнаступальні дії. Тому на деяких напрямках ми переходимо до наступальних дій», – написала Маляр у телеграмі.

«Епіцентром бойових дій залишається Бахмутський напрямок. Там ми рухаємось доволі широким фронтом. Маємо успіх. Займаємо панівні висоти. Ворог – в обороні, хоче утримати позиції. На півдні – ворог в обороні. Тривають бої місцевого значення. Чому росіяни активно запускають інформацію про контрнаступ? Тому що їм потрібно відволікти увагу від поразки на Бахмутському напрямку», – додала вона.

У Міноборони Росії раніше заявили, що вранці 4 червня українська армія пішла в атаку на п’ятьох ділянках фронту. У відомстві стверджують, що спроба наступу нібито була марною.

Після цього в Управлінні стратегічних комунікацій Збройних сил України закликали не вірити заяві Міноборони РФ.

Напередодні Міноборони України опублікувало ролик, в якому від імені українських військових звернулося з проханням дотримуватися інформаційної тиші. У ньому йдеться про те, що наступ ЗСУ розпочнеться без оголошення. Таку ж заяву зробила у неділю заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Секрет стійкості Миколаєва, який не готували до війни: інтерв’ю із головою ОВА Віталієм Кімом

Як Миколаївщина готувалася до можливого російського вторгнення та який план готували на випадок окупації? Що сталося з колаборантами, які працювали в ОДА та для чого керівників областей збирали в Офісі президента незадовго до початку повномасштабної війни? Про це та про секрет стійкості Миколаєва в інтерв’ю Радіо Свобода із головою Миколаївської обласної військової адміністрації Віталієм Кімом.

Війна Росії проти України: в ООН підтвердили загибель 8983 цивільних

Управління верховного комісара ООН із прав людини підтвердило загибель 8 983 і поранення 15 442 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Такими є дані організації від 24 лютого 2022 року до 4 червня 2023-го.

В ООН наголошують, що реальне число жертв є значно вищим, оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, відбувається із затримкою, і багато повідомлень все ще потребують підтвердження.

«Це стосується, наприклад, населених пунктів Маріуполь (Донецька область), Лисичанськ, Попасна і Сєверодонецьк (Луганська область), де, за повідомленнями, мали місце численні випадки загибелі чи поранення цивільних осіб», – йдеться в повідомленні.

Протягом травня 2023 року в ООН зафіксували загибель 174 і поранення 684 цивільних в Україні.

В УВКПЛ ООН вказують на те, що більшість зафіксованих втрат спричинені застосуванням вибухової зброї з великою зоною ураження, включаючи обстріли з важкої артилерії і реактивних систем залпового вогню, а також ракетними і авіаударами.

Офіс генерального прокурора України повідомив раніше, що станом на 19 квітня зареєстрував близько 80 тисяч випадків потенційних воєнних злочинів, скоєних російськими військовими від початку повномасштабного вторгнення.

Україна наполягає на створенні міжнародного трибуналу щодо злочину агресії Росії.

У США пропонували, щоб майбутній спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України був у вигляді «інтернаціоналізованого суду в рамках судової системи України». Проте на початку травня президент України Володимир Зеленський під час свого виступу в Гаазі застеріг від гібридних форм правосуддя.

ПВК «Вагнер» виклала відео допиту захопленого нею російського офіцера

Пресслужба голови російського угруповання найманців ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина опублікувала відео допиту російського військовослужбовця, який називає себе підполковником, командиром 72-ої мотострілецької бригади Романом Веневітіним. Імовірно, він був захоплений і роззброєний найманцями після конфлікту біля лінії фронту на сході України.

Раніше був опублікований рапорт, згідно з яким 17 травня бійці ПВК розпочали перестрілку з військовослужбовцями російської армії біля села Семигір’я неподалік Бахмута на Донеччині.

Як стверджується в документі, найманці виявили, що військові мінують шляхи відступу для ПВК «Вагнер». При спробі розмінування їх обстріляли з боку зайнятих військовими РФ позицій. За повідомленням, у ході цього бою був пошкоджений автомобіль «Урал».

Ймовірно, це перша відкрита сутичка між російськими військовими і «вагнерівцями», про яку повідомили публічно. У рапорті йдеться про те, що «вагнерівці» нібито затримали групу військовослужбовців, яку очолював підполковник, командир 72-ї мотострілецької бригади, який, як стверджується, перебував у нетверезому стані.

На відео допиту чоловік, який називає себе Веневітіним, зізнається у тому, що наказав роззброїти групу швидкого реагування ПВК «Вагнер», а також у тому, що обстріляв «Урал», в якому перебували «вагнерівці».

Правдивість відео не вдалося перевірити незалежно. Незрозуміло, чи говорив чоловік на відео вільно і без примусу.

Міністерство оборони Росії поки не коментувало ані відео, ані рапорт.

У ході російського вторгнення в Україну формування, що воюють з боку Росії, регулярно залишаються без спільного командування і вступають у конфлікти один з одним, зазначали раніше західні військові експерти. На тлі боїв за Бахмут Пригожин неодноразово публікував відеоролики із різкою критикою міністра оборони Росії Сергія Шойгу і голови російського Генштабу Валерія Герасимова.

Пригожин звинувачував їх у нестачі боєприпасів, здачі «російської землі» і обіцяв, що розбиратиметься з ними, поки «цих персонажів не наздожене відплата».

The Insider вдалося підтвердити особу людини на відео. Телеграм-канал «Сирена» також пише, що знайшов у базах даних російського військовослужбовця з ім’ям Роман Веневітін, який навчався у загальновійськовій академії збройних сил Росії. За даними каналу, йому 45 років, раніше він працював у охоронному агентстві у Нижньогородській області Росії.

CNN: Україна створила в Росії групи диверсантів і постачає їм дрони

Україна створила в Росії диверсійні осередки та контрабандою постачає їм безпілотники для організації атак усередині країни. Про це телеканал CNN повідомляє із посиланням на кілька американських посадовців, знайомих із даними розвідки США.

За їхніми словами, осередки складаються з добре навчених оперативників та тих, хто підтримує Україну у її боротьбі проти російської агресії. Співрозмовники CNN кажуть, що саме вони здійснили атаку дронів на Кремль на початку травня, запустивши безпілотники із російської території.

Стверджується, що Україна постачає прихильникам дрони власного виробництва. Доказів, що ударів було завдано а допомогою безпілотників, наданих США, немає, наголошують два американські посадовці. За інформацією джерел CNN, Україна налагодила контрабандні маршрути до Росії, якими відправляє дрони або їх частини для подальшого комплектування.

В останні тижні атаки безпілотників на російські об’єкти почастішали. Співрозмовник CNN припускає, що може йтися про «кульмінацію багатомісячних зусиль» українців зі створення інфраструктури для таких диверсій.

Служба безпеки України у відповідь на запитання CNN заявила, що «вибухи та удари безпілотників у Росії продовжуватимуться», а коментарі щодо так званої «бавовни» будуть після перемоги.

Публічно США засуджують удари по території Росії, побоюючись ескалації війни. Однак у розмові з CNN американські чиновники заявили, що вважають атаки дронів «розумною військовою стратегією», завдяки якій Росія може перенаправити ресурси на захист власної території в час, коли Україна готує контрнаступ.

Україна почала наступ на Півдні? Що відбувається

Американський Інститут вивчення війни у звіті за 5 червня повідомив, що ЗСУ просунулися вперед на Півдні на глибину в три кілометри.

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

«4 червня українські сили провели локальні наземні атаки і досягли обмежених успіхів у західній частині Донецької області та східній частині Запорізької області», – заявили аналітики.

Також Інститут зазначив, що деякі військові блогери Росії повідомили, що Сили оборони України прорвали першу лінію оборони загарбників на кордоні Донецької та Запорізької областей – проте наразі не знайшли цьому підтвердження. Український Генштаб теж не повідомляв про якісь успіхи на Півдні.

Також ватажок ПВК «Вагнер» Пригожин повідомив, що ЗСУ нібито майже повернули під свій контроль Берхівку на північний захід від Бахмута. За цим селом знаходиться траса Бахмут-Слов'янськ та в'їзд у Бахмут із півночі. А «вагнерівці» вже нібито пішли з міста та передали свої позиції кадровим російським військовим.

Про просування української армії на 400 метрів на Сватівському напрямку повідомив командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський.

4 червня Міноборони України опублікувало відеоролик, в якому закликало українців дотримуватися режиму тиші – і заявило, що оголошення про початок наступу на позиції військ РФ не буде.

Російське ж Міноборони заявило в обід 1 червня, що російські військові нібито відбили «три українські атаки» на Бєлгородську область. А голова області В'ячеслав Гладков заявив, що Шебекіно зазнало артобстрілу, у місті спалахнула будівля гуртожитку.

Головні питання випуску:

Де ЗСУ могли просунутися вперед на Запорізькому напрямку – і чому саме у цих населених пунктах?

Чому разом із Півднем армія України почала «ворушити» інші ділянки фронту – у тому числі біля Сватового та Бахмуту?

І чи варто Україні вже йти вперед на армію Росії – попри дефіцит важкої техніки і винищувачів, що залишився?

У Львові презентують ікони з Бахмута, врятовані військовими з-під завалів

У Гарнізонному храмі святих Петра і Павла у Львові презентують чотири ікони з Бахмута – Знамення, Спаситель світу, Одигітрія, Пантократор. Їх під час бойового завдання у квітні цього року українські військовослужбовці сил спецпідрозділу «Штурм» знайшли під завалами в одній із квартир багатоповерхівки. Про це повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

«Командир дав завдання знайти спостережний пункт. Ми знайшли правильне місце і коли повертались, біля дверей побачили кусочок рамки. Почали діставати, а це ікони. Напередодні Великодня це було диво. Ці ікони служили для нас не лише щитом, які закривали нас від обстрілів і для свята великого. Мені відомо, що будинок згорів, а ікони врятували», – каже боєць на псевдо «Лютий».

Воїни виносили чотири ікони, притуливши до себе, відстрілюючись.

«Дуже масовані були артудари. Там були лічені секунди, щоб врятувати життя. Ми виконали свій обов’язок військовий і, як християни, християнський, як громадяни, зберегли культурні пам’ятки. Ці ікони і ми лишились живими і образи уособлювали нам Воскресіння, давали християнський дух», – говорить боєць на псевдо «Шаміль».

За словами бійців, врятовані ікони цінні ще й тим, що вони з Бахмута, міста, яке стало символом українського духу.

У Гарнізонному храмі у Львові можна щодня оглянути ці ікони.

«Ікони призначені для того, щоб людина знаходила свій шлях до Бога, перед якими ми молимося. Але через російських окупантів сьогодні ці ікони маємо завдяки українським воїнам. Збережені ікони показують перемогу українців, як духовно багату націю», – наголосив настоятель Гарнізонного храму отець Тарас Михальчук.

За оцінками реставратора Арсена Шпака, ікони намальовані на дереві та металі у ХХ столітті у різний період, як початку століття, так і в радянський час.

«Дві ікони Богородиця і Пантократ поміщені у новіші рами. А Спаситель світу, навпаки, рама давніша. Тому є припущення, що під друком може бути інше зображення. Дошка досить стара тесана, на якій мальована ікона. Стиль написання ікони на дереві – східноєвропейський. А друк, можемо побачити по іконографіці, західноєвропейський. Друк тиражований, графіку хтось зробив професійно. Ікони виконані на ппрофесійному рівні. Але цінність тих ікон у тому, що вони врятовані з міста, де точились жорстокі бої і пам’яттю, яку тримають ці ікони, а також незламністю. Ці ікони – об’єкт культурної спадщини, від дня створення і до сьогодення мають сакральну цінність. Культурна цінність у збереженні цих ікон. Бо агресія Росії нищить все на своєму шляху і твори мистецтва подекуди є пріоритетом», – говорить Арсен Шпак.

Військовослужбовці вірять, що ці чотири ікони, які сьогодні є на збереженні у Львові, будуть великою цінністю в храмі у відновленому Бахмуті.

Ікони презентують на тлі маскувальної сітки.

У КМВА перелічили, скільки запущених РФ ракет і дронів збили над Києвом у травні

Сили протиповітряної оборони України у травні знищили в повітряному просторі над Києвом сім аеробалістичних ракет «Кинджал», 13 балістичних ракет «Іскандер», 65 крилатих ракет Х-101, Х-555 і «Калібр» і 169 безпілотників, запущених Росією, повідомили в Київській міській військовій адміністрації.

У КМВА уточнили, що це «орієнтовні дані».

«Ніколи за історію нашої планети жодне місто, жодної країни не зазнавало таких потужних повітряних атак численними гіперзвуковими аеробалістичними, балістичними, крилатими ракетами і сучасними військовими БпЛА. Стільки, скільки Київ за травень», – заявили в адміністрації.

Раніше розвідка Великої Британії підрахувала, що протягом травня 2023 року російські війська запустили понад 300 іранських ударних безпілотних літальних апаратів Shahed проти України, і назвала це найінтенсивнішим використання цієї системи озброєнь на сьогодні.

«Ймовірно, Росія запускає так багато БПЛА, намагаючись змусити Україну випустити запаси цінних передових ракет протиповітряної оборони. Навряд чи Росія досягла особливого успіху: Україна нейтралізувала щонайменше 90% БПЛА, що атакували, використовуючи переважно свою старішу та дешевшу зброю протиповітряної оборони та радіоелектронні перешкоди», – йдеться у повідомленні.

Упродовж травня російські військові здійснили майже 20 атак на Київ із використанням як ракет різних типів, так і безпілотників. Сили ППО збили понад 90% ракет і дронів, під час окремих атак результативність їхньої роботи сягала 100%. Попри це, внаслідок падіння уламків ракет упродовж останнього місяця були загиблі і поранені, в тому числі й діти.

«Звернення Путіна» про воєнний стан у трьох прикордонних з Україною областях РФ є фейковим – Пєсков

Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що «екстренного телерадіозвернення» Володимира Путіна щодо запровадження воєнного стану у трьох прикордонних з Україною областях не було. За його словами, фейкове звернення стало результатом злому.

Відео зі «зверненням» раніше опублікували російські Telegram-канали, в тому числі канал телеведучої Ксенії Собчак. У ньому людина, голос та інтонація якого схожі на голос Путіна, заявила, що «українські війська, озброєні блоком НАТО, за згодою та за підтримки Вашингтона вторглися на територію Курської, Бєлгородської та Брянської областей».

«На території Курської, Бєлгородської, Брянської областей моїм указом введено військовий стан. Також сьогодні підпишу указ про загальну мобілізацію, тому що для перемоги над небезпечним та підступним ворогом нам потрібно буде об’єднати всі сили РФ», – йшлося в опублікованому у мережі «зверненні».

«[Звернення] точно не було. Справді, в деяких регіонах був злом. Зокрема, я знаю, що був злом на радіо «Мир» і в деяких мережах. Зараз це вже ліквідовано, взято під контроль», – цитує Дмитра Пєскова агенція ТАСС.

Телеграм-канал Собчак повідомив, що «звернення» звучало в радіоефірі у Ростовській області. Влада Бєлгородської та Воронезької областей РФ заявила, що поширене «звернення» – фейк.

Напередодні в окупованому Криму на деяких телеканалах показали ролик Міноборони України, в якому військові в якому від імені українських військових звернулося з проханням дотримуватись інформаційної тиші. У ньому йдеться, що наступ ЗСУ розпочнеться без оголошення. Таку ж заяву зробила у неділю заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Сьогодні Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України закликало не вірити заяві Міноборони РФ про початок контрнаступу ЗСУ. У відомстві попередили, що на російських телеграм-каналах та у соцмережах планується посилення 2навали поширень недостовірної інформації про бойові дії ЗСУ».

У Міноборони РФ раніше заявили, що вранці 4 червня українська армія пішла в атаку на п’ятьох ділянках фронту. У відомстві стверджують, що спроба наступу нібито була марною.

Війська РФ скинули авіабомби на центр Торецька – 3 цивільних поранені, 3 поліцейських зазнали контузії

Російські війська 5 червня обстріляли Торецьк Донецької області. За попередніми даними, два удари по центру міста було завдано із використанням ФАБ-250, повідомляє пресслужба Офісу генпрокурора.

«У результаті обстрілу двоє жінок і один чоловік отримали осколкові поранення. Наразі їх ушпиталено. Крім того, під час несення служби троє правоохоронців, які проїжджали повз, зазнали контузій. Також від вибуху пошкоджено навчальний заклад, житлові багатоповерхові будинки, цивільну інфраструктуру, адмінбудівлю та приміщення банку», – розповіли в ОГП.

Повідомляється, що Донецька облпрокуратура розпочала досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни.

Раніше голова Донецької ОВА Павло Кириленко повідомив, що 4 червня російські війська поранили трьох жителів Донеччини: у Торецьку, Максимівці та Новомарковому.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

У Кремлі відреагували на заяву США щодо контролю над ядерними озброєннями

Кремль заявив, що заява представника США щодо контролю над озброєннями, є «позитивною».

«Це важлива і позитивна заява пана Саллівана. Зрозуміло, ми розраховуємо, що вона буде підкріплена де-факто кроками дипломатичними каналами», – сказав речник російського президента Дмитра Пєскова.

За його словами, Росія залишається відкритою до діалогу.

2 червня радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати дотримуватимуться обмежень щодо ядерних озброєнь, встановлених у новому договорі СНО – останньому договорі про скорочення ядерних озброєнь між двома суперниками часів холодної війни – до закінчення його дії у 2026 році, якщо Росія зробить те саме.

У лютому президент Володимир Путін призупинив участь Москви в договорі.

Читайте також: Росія припинила ділитися зі США інформацією про ракетні випробування

Путін оголосив про це рішення після відмови Росії відновити передбачені договором обопільні інспекції міжконтинентальних балістичних ракет. Інспекції було перервано у 2020 році після початку пандемії COVID-19. У листопаді 2022 року США закликали провести переговори щодо умов поновлення інспекцій, але Москва відповіла відмовою.

Судді «пустились во все тяжкие». Андрій Смирнов про Князєва, вплив Портнова, долю судді Вовка і трибунал для Путіна

  • Чого чекати від нового голови Верховного суду Станіслава Кравченка, якого обрали замість підозрюваного в отриманні хабаря на 2,7 мільйона доларів Всеволода Князєва?
  • Що буде із тисячами справ, які розглядав ліквідований Окружний Адміністративний суд Києва (ОАСК) і яка доля очільника цього суду Павла Вовка?
  • Коли, нарешті, розпочнеться реформа Конституційного суду?
  • Чи має вплив на систему судочинства в Україні підсанкційний у США Андрій Портнов, якого називають «архітектором» судової системи часів президентства Віктора Януковича.
  • Чому Київ і досі не синхронізував із Вашингтоном санкції проти Портнова?

Ці питання Радіо Свобода поставило Андрію Смирнову, заступнику голови Офісу президента. В ОП Смирнов працює з 2019 року, від самого початку каденції Володимира Зеленського. На своїй посаді він займається судовою реформою, яка є однією із вимог Євросоюзу задля членства України в ЄС.

Із 24 лютого 2022 року Смирнов також просуває ідею створення Спеціального міжнародного трибуналу, який має притягнути до відповідальності військово-політичне керівництво Росії за злочини в Україні.

Власне, ці дві теми – трибунал для російського керівництва і судова реформа в Україні – є ключовими у нашій розмові.

Допомагав катувати учасників руху опору: затримано ще одного охоронця колишньої російської катівні у Херсоні

Служба безпеки повідомила про затримання у Херсоні чоловіка, який на початку повномасштабного вторгнення РФ «добровільно допомагав рашистам ув’язнювати і катувати учасників руху опору».

«Поплічником ворога виявився проросійськи налаштований місцевий житель. Під час тимчасової окупації міста він звернувся до створеного агресором «центру зайнятості». Там йому запропонували «посаду молодшого інспектора відділу охорони» у захопленій на той час «виправній колонії № 90», яку загарбники використовували для ув’язнення місцевих жителів.Зловмисник погодився на «пропозицію» і добровільно написав «заяву» на вступ до окупаційного органу. За даними розслідування, колаборант особисто брав участь в обшуках і допитах українських громадян. Під час тортур з потерпілих «вибивали» згоду на співпрацю з окупантами», – розповіли в СБУ.

Після звільнення Херсона чоловік намагався «відсидітися» вдома і таким чином сподівався уникнути покарання, кажуть в СБУ.

«Під час обшуків за адресою проживання затриманого виявлено «посвідчення» колишнього окупаційного органу та формений одяг російського зразка. Наразі слідчі СБУ повідомили йому про підозру за ч. 7 ст. 111-1 Кримінального кодексу України (колабораційна діяльність). Суд обрав міру запобіжного заходу у виді тримання під вартою. Триває розслідування. Зловмиснику загрожує до 15 років тюрми», – йдеться в повідомленні.

На початку березня міжнародна група юристів Mobile Justice Team, яка допомагає українській владі розслідувати воєнні злочини РФ, заявила, що масові тортури в Херсонській області, фінансовані російською державою, «не випадкові, а є частиною ретельно продуманого плану з чіткою метою – знищити українську національну й культурну ідентичність».

Кремль «категорично відкидає будь-які звинувачення у катуваннях і вбивствах цивільних.

Українські військові деокупували правобережну частину Херсонської області впродовж літа-осені 2022 року. Обласний центр був звільнений 11 листопада 2022 року.

Читайте також: Злочини під час окупації Херсона – СБУ повідомила про 8 років за ґратами ексохоронцеві російської катівні

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG