Покарання за злочин агресії РФ: в ОП пояснили, чому Київ не підтримує гібридний трибунал
Заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов пояснив, чому Київ не підтримує гібридний трибунал над тими, хто причетний до агресії проти України.
«Київ до нього ставиться погано. Я неодноразово розказував про те, що будь-яка гібридна модель трибуналу, по-перше, звужує або створює ризик юридичного звуження злочину агресії до фактично рівня міждержавного конфлікту двох країн. Друге – створення будь-якого суду в системі судоустрою України з міжнародним компонентом або без нього потребуватиме змін до Конституції, що в умовах правового режиму воєнного стану є неможливим», – розповів він в інтерв’ю Радіо Свобода.
Смирнов також додав, що Києву не потрібне рішення трибуналу іменем України а потрібне рішення трибуналу іменем цивілізованого світу.
«Та модель передбачає створення трибуналу як елементу у національній судовій системі України з можливістю розміщення цього трибуналу навіть поза межами України, з залученням навіть міжнародних суддів. Але давайте відштовхнемося від ключового: це буде елемент в системі національного судоустрою України. Отже, юридично це буде сприйматися як фактично локальний український суд з функціями трибуналу», – пояснив він.
Читайте також: Судді «пустилися берега». Андрій Смирнов про Князєва, вплив Портнова, долю судді Вовка і трибунал для Путіна
За словами представника Офісу президента, існує певний скепсис про те, що створення широкого міжнародного механізму може створити прецедент для окремих країн.
«Прецедент, коли за ініціативою якихось третіх країн може бути проведений юридично-правовий аудит різних військових кампаній, в яких ці країни брали участь в минулому. Тому ми будуємо контртези і обґрунтовано доводимо до наших ключових партнерів те, що гібридна модель – вона, по-перше, не працююча, вона неефективна, по-друге, що не слід боятися широкої міжнародної моделі», – наголосив Смирнов.
Росіяни переводять політв’язнів із Криму до таємного СІЗО на Чонгарі – омбудсмен
Російські окупаційні сили відкрили неофіційний слідчий ізолятор у селі Чонгар Херсонської області, куди переводять частину політв’язнів із Криму, повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram.
«У селі Чонгар Генічеського району Херсонської області російські загарбники відкрили неофіційний слідчий ізолятор. За інформацією «Кримської правозахисної групи», туди переводять частину політв’язнів із Криму. Як зазначається, туди вже перевели частину політичних вʼязнів, яких утримували у СІЗО №2 Сімферополя. Також там тримають людей, яких затримали з політичних мотивів у Херсонській та Запорізькій областях», – написав Лубінець.
Радіо Свобода не має можливості перевірити інформацію про таємне СІЗО на Чонгарі з інших джерел.
За словами омбудсмена, зокрема, в новому СІЗО – близько 10 затриманих за підозрою в участі в кримськотатарському батальйоні ім. Номана Челебіджіхана. Загалом наразі 181 людину незаконно утримують у Криму і в Росії, каже Лубінець.
Він наголосив, що таке утримання осіб є незаконним.
«Це порушення прав і свобод людини зі сторони окупаційної адміністрації. Всі незаконно ув’язнені, які перебувають у місцях несвободи через сфальсифіковані звинувачення, мають бути звільнені», – додав він.
Нещодавно правозахисна організація «Крим SOS» повідомляла, що з початку окупації Росією Криму щонайменше 18 людей отримали вироки за участь у кримськотатарському батальйоні.
Багато затриманих отримали реальні терміни і вже відбувають покарання у російських в’язницях. Останній вирок оголосили 1 червня – кримчанин отримав два роки позбавлення волі.
ФСБ Росії внесла «кримськотатарський добровольчий батальйон ім. Номана Челебіджіхана» до списку «терористичних організацій» у 2022 році.
Дискусія про створення «кримськотатарського батальйону» у складі структури правоохоронних органів України триває з 2016 року. У Нацгвардії України, яка входить до системи Міністерства внутрішніх справ України, зазначали, що заяви про створення у їхній структурі «кримськотатарського батальйону» залишаються на рівні заяв, які не закріплені законодавчо. Його керівник Ленур Іслямов закликав привласнити «кримськотатарському батальйону імені Номана Челебіджихана» номер військової частини.
Російська авіація атакувала Берислав на Херсонщині, є поранені – ОВА
Російська авіація атакувала Берислав на Херсонщині, поранені дві людини, повідомляє у телеграмі обласна військова адміністрація.
«Ворог вдарив керованими авіабомбами по житловому кварталу міста. Через обстріл пошкоджено приміщення приватного підприємства та близько двадцяти житлових будинків. Поранення дістали двоє людей – 73-річна жінка та 48-річний чоловік», – йдеться у повідомленні.
Постраждалих доставили до лікарні.
Покарання за агресію РФ: в ОП кажуть, що вже 38 країн працюють над механізмом трибуналу
Заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов заявляє, що у світі питання доцільності створення трибуналу над тими, хто розпочав агресію проти України, вже не стоїть, 38 країн вже працюють над механізмом трибуналу.
Про це він заявив в інтерв’ю Радіо Свобода.
«У нас є розуміння, чого ми хочемо і як має виглядати модель трибуналу. Якщо перші пів року нашого адвокатування цієї необхідності створення трибуналу були чисельні дискусії, доволі скептичні, то з другої половини 2022 року більша частина цивілізованого світу прийшла до узагальненого висновку про те, що механізм потрібен. Тобто питання доцільності створення механізму вже не стоїть. Цивілізований світ, зрештою, все більше і більше підходив до висновку про те, що жодних перемовин з такими неадекватами бути не може. І світові дійсно потрібен ефективний механізм притягнення до відповідальності за злочин агресії», – заявив він.
Читайте також: Судді «пустилися берега». Андрій Смирнов про Князєва, вплив Портнова, долю судді Вовка і трибунал для Путіна
За його словами, з осені минулого року для того, щоб перейти до практичних перемовин обговорення моделі, як має працювати цей трибунал, була створена координаційна група, в яку спочатку входило близько 20-ти держав, на сьогодні –вже 38 країн.
«І у нас на столі три робочі версії, як має працювати трибунал. Ми своє слово довели до представників всіх країн, які входять в координаційну групу, про те, що Україна вважає самою ефективною, легітимною, широкою, авторитетною моделлю створення подібного трибуналу – це трибунал, який створюється міжнародною угодою, договором між ООН та Україною», – додав представник Офісу президента.
У МВС прозвітували про стан укриттів, більшість з яких уже перевірили
У Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що станом на 5 червня в Україні обстежили 50195 укриттів.
Згідно з повідомленням, це 79% з усього наявного числа.
Повідомляється, що 4679 (9% від перевірених) виявилися зачиненими; 11644 (23% від перевірених) – не придатні до використання.
«Київ. Обстежено 2156 (48%) укриттів, з яких 137 (6% від перевірених) виявилися зачиненими. 804 (37% від перевірених) – не придатні до використання», – повідомили в МВС.
Органи Нацполіції, ДСНС, а також представники місцевої влади продовжують здійснювати перевірку укриттів, додали у відомстві. Загалом обстежити мають 64 143 місця.
Раніше сьогодні мер Києва Віталій Кличко називав цифру: 1664 перевірених укриття. 63% (1005) укриттів перебувають у задовільному стані, 37% (590) – у незадовільному.
Росія в ніч на 1 червня завдала чергового масованого удару по Києву і Київщині. Повітряні сили повідомили, що війська протиповітряної оборони збили всі 10 запущених РФ ракет «Іскандер».
Ракетний удар по Підгородньому: матір загиблої дитини перебуває у важкому стані
Після ракетного удару по передмісті Дніпра, по Підгородненській громаді, в лікарні залишаються 12 людей, матір загиблої дитини перебуває у важкому стані, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
«Постраждалих у нас 25 людей, серед них є 5 дітей – троє перебувають на стаціонарному лікуванні. Загалом у лікарні перебувають 12 людей, з них одна жінка – у важкому стані, лікарі боряться за її життя. Це матір загиблої дворічної дитини», – розповів в ефірі національного телемарафону.
За його словами, пошуково-рятувальна операція вже завершилася, але розбір завалів триває.
Російські військові завдали удару по передмістю Дніпра ввечері 3 червня. За повідомленням «Суспільного», це сталося ще до оголошення повітряної тривоги в області. Зазвичай це свідчить про використання силами РФ для наземного удару систем ППО С-300 або С-400. Внаслідок цього удару загинула дворічна дівчинка, її тіло 4 червня рятувальники дістали з-під завалів.
Через російський обстріл Херсона загинула людина, ще одна поранена – ОВА
Російські війська вранці обстріляли Херсон, загинула людина, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Близько 10 ранку армія РФ знову обстріляла обласний центр – влучили в одне з підприємств. Через ворожі удари травми несумісні з життям отримав 55-річний охоронець, який перебував на робочому місці», – написав він у телеграмі.
Як повідомила раніше обласна військова адміністрація, російські війська вночі та вранці масовано обстрілювали житлові квартали Херсона, постраждала 47-річна жінка.
За попередніми даними, місто атакували із реактивних систем залпового вогню, а також забороненими запалювальними боєприпасами, що призвело до великої кількості пожеж.
«Через удари армії РФ пошкоджено зо два десятки житлових будинків, гаражі, автомобілі, два освітні заклади. Також окупанти обстріляли один із медичних закладів, в якому на момент атаки знаходилися 135 пацієнтів та 44 медики. Дивом вони не постраждали. У лікарні вибито вікна та двері», – йдеться у повідомленні.
Читайте також: Через російську агресію на Херсонщині та Донеччині минулої доби поранені 5 людей – влада
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
В ООН станом на 14 травня підтвердили загибель 8 836 і поранення 14 985 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголошують, що реальне число жертв є значно вищим.
Гостя чотирнадцятого епізоду Ірина Рибакова – прес-офіцерка 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр».
У подкасті «Свої серед своїх» Радіо Свобода спілкується із українцями та українками, які стали до лав Сил оборони України у російсько-українській війні.
Попередні випуски можна послухати тут.
Ірина Рибакова служить із 2017-го року. За цей час вона супроводжувала тисячі українських та закордонних журналістів для зйомки військових і сама не раз робила фото, які забирали на обкладинки всесвітньо відомі медіа.
У подкасті говоримо про те, що дратує прес-офіцера, для чого взагалі прес-служби у ЗСУ, а також про значення їхньої роботи у протидії російській пропаганді.
СБУ повідомила про затримання групи агентів ФСБ, які шпигували за «центрами ухвалення рішень»
Служба безпеки повідомила про спецоперацію у декількох областях України, у результаті якої були затримані троє учасників агентурної мережі ФСБ і встановлено особу їх російського «куратора».
«За завданням спецслужби РФ зловмисники шпигували за так званими «центрами прийняття рішень». Зокрема, збирали розвіддані про локації, озброєння та особовий склад Сил оборони у центральній та південній частині України. За кожне виконане завдання російські агенти отримували від агресора до 550 доларів на власні картки. Сума залежала від терміновості і якості виконаної «роботи». Зв’язок із представником російської спецслужби його поплічники підтримували через месенджери», – розповіли в СБУ.
За даними відомства, затримання провели на Вінниччині, у Дніпропетровській області та в Одесі.
«На підставі зібраних доказів слідчі СБУ повідомили затриманим про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Наразі зрадники перебувають під вартою. Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину. Зловмисникам загрожує довічне ув’язнення», – йдеться в повідомленні.
В умовах воєнного стану спецслужби фактично щодня повідомляють про виявлення підозрюваних у колабораціонізмі, підривній діяльності на шкоду Україні, а також агентурних мереж.
Росія розпочала військово-морські навчання в Балтійському морі
Балтійський флот Росії 5 червня почав військово-морські навчання в Балтійському морі.
Як повідомила прес-служба російського військового відомства, у навчаннях, які триватимуть до 15 червня, візьмуть участь близько 3500 військовослужбовців і до 40 кораблів і катерів, до 25 літаків та гелікоптерів, 500 одиниць бойової та спецтехніки.
Водночас 4 червня розпочалися щорічні навчання НАТО «Балтійські операції», у яких беруть участь дев’ятнадцять членів альянсу та кандидат на членство Швеція. У навчаннях задіяно близько шести тисяч солдатів, 50 кораблів та близько 45 літаків.
Ці військово-морські навчання відбуваються на тлі російського повномасштабного вторгнення в Україну.
Україна закликала не вірити інформації РФ про початок контрнаступу ЗСУ
Київ закликає не вірити заяві Міноборони РФ про початок контрнаступу, йдеться в повідомленні Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України.
«На російських телеграм-каналах та соцмережах планується посилення навали поширень недостовірної інформації про бойові дії ЗС України. Та й власних формувань. З метою деморалізації українців і введення в оману спільноти (в тому числі власного населення) російські пропагандисти будуть розповсюджувати недостовірну інформацію про контрнаступ, його напрямки та втрати українського війська. Навіть якщо контрнаступу і немає. Для цього заготовлені старі відео та фото, які показують підбиту техніку, загиблих та полонених. А також інші фейкові матеріали», – повідомляє Стратком.
У Міноборони РФ раніше заявили, що вранці 4 червня українська армія пішла в атаку на п’ятьох ділянках фронту. У відомстві стверджують, що спроба наступу нібито була марною.
Напередодні Міноборони України опублікувало ролик, в якому від імені українських військових звернулося з проханням дотримуватись інформаційної тиші. У ньому йдеться, що наступ ЗСУ розпочнеться без оголошення. Таку ж заяву зробила у неділю заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
У США тривають праймеріз – попередні вибори або виборча кампанія представників партій на право брати участь у призначених на листопад 2024 року президентських виборах. Аж сім представників Республіканської партії уже пробують свої сили, конкуруючи з Дональдом Трампом. Російська служба Голосу Америки зібрала тези, які озвучують учасники республіканських праймеріз про російсько-українську війну.
Кандидатка у президенти від Республіканської партії, колишня постійна представник США в ООН Ніккі Гейлі, 4 червня розкритикувала 45-го президента США Дональда Трампа та губернатора Флориди Рона ДеСантіса – своїх суперників на республіканських праймериз – за їх відмову прямо відповідати на запитання про те, чи хочуть вони перемоги України у війні із Росією.
Виступаючи на нещодавній зустрічі з виборцями, яка транслювалася в ефірі CNN, Дональд Трамп, фаворит на висування у президенти від республіканців, заявив, що хоче припинення військових дій, додавши, що він може зробити так, щоб Україна та Росія підписали мирну угоду.
Сунак у США лобіюватиме призначення Воллеса генсеком НАТО – ЗМІ
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час переговорів із президентом США Джозефом Байденом лобіюватиме призначення британського міністра оборони Бена Воллеса на посаду нового генерального секретаря НАТО.
Як пише британське видання The Sun, кампанія, спрямована на те, щоб міністр оборони Бен Воллес став наступним главою західного альянсу, активізується на переговорах прем’єр-міністра з президентом США цього тижня.
Нещодавно видання Politicо припускало, що наступним очільником НАТО може стати прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен.
Термін повноважень нинішнього генсека НАТО Єнса Столтенберга закінчується наприкінці вересня.
Латвія передала Україні 66 автомобілів, конфіскованих у п’яних водіїв
Латвія передала Україні 66 автомобілів, конфіскованих у п’яних латвійських водіїв, повідомило видання Delfi. Згідно з повідомленнями, це дані на 1 червня. У березні повідомлялося про перші 18 автомобілів, відправлених до України.
Поправки до закону про підтримку цивільного населення України, які дозволяють передавати машини, конфісковані у п’яних водіїв, у власність українського уряду, було ухвалено у Латвії у лютому цього року. Рішення про передачу автомобілів у кожному випадку ухвалює уряд.
«Зараз ми можемо реалізувати конфісковані у п’яних водіїв транспортні засоби, продавши їх, здавши на переробку або розібравши на запчастини, однак ми бачимо, що за нинішніх умов вони були б корисною підтримкою для народу України», – пояснював ухвалене рішення голова комісії з оборони, внутрішніх справ та запобігання корупції Раймонд Бергманіс.
У листопаді 2022 року в Латвії набрав чинності закон, що дозволяє вилучати автомобілі: це відбувається у випадку, якщо у водія виявили понад 1,5 проміле алкоголю або сліди наркотиків у крові, а також, якщо він відмовився від перевірки на наявність в організмі таких речовин. Конфісковані машини зберігаються на стоянках Держагентства постачання по всій Латвії, потім виставляються на аукціон Служби державних доходів.
До 90% столичних укриттів із понад 1600 перевірених є безперешкодний доступ – Кличко
Мер Києва Віталій Кличко оприлюднив результати перевірки понад 1600 укриттів у всіх районах столиці станом на ранок 5 червня, з яких випливає, що до 90% укриттів (або 1477) є безперешкодний доступ.
До комісії увійшли представники ДСНС, поліції, райдержадміністрацій і служб міста. Стовідсотковий доступ (89) до укриттів (наразі перевірених – ред.) є на території Деснянського району, йдеться у звіті. Повідомляється, що 63% (1005) укриттів перебувають у задовільному стані, 37% (590) – у незадовільному.
«Місто минулого та цього року виділило районам загалом 1,2 млрд грн на облаштування укриттів. Перевірка триває. Звертаю увагу голів районних держадміністрацій: за результатами перевірки щодо глав районів із найгіршими показниками будуть подальші звернення до президента щодо кадрових рішень», – сказав Кличко.
За його словами, аналогічні дані сьогодні зранку на нараді комісія надала міністру з питань стратегічних галузей промисловості Олександру Камишіну, який визначений від уряду відповідальним за перевірку укриттів.
Учорашнього ранку сам Камишін у Telegram писав: «Підбили підсумки 2-го дня роботи комісії по ревізії укриттів Києва. На даний момент перевірена вже третина укриттів міста. Ситуація залишається критичною: половина перевірених укриттів не готова».
Росія в ніч на 1 червня завдала чергового масованого удару по Києву і Київщині. Повітряні сили повідомили, що війська протиповітряної оборони збили всі 10 запущених РФ ракет «Іскандер».
За даними Київської міської військової адміністрації, внаслідок падіння уламків ракет в Києві загинули троє людей, з них одна дитина, ще 11 зазнали поранень. За повідомленнями очевидців, люди загинули на вулиці біля медзакладу в Деснянському районі, бо не змогли потрапити до укриття, яке, за деякими даними, було зачиненим. У цій справі проходять четверо осіб, яким вже обрали запобіжні заходи, один із них – охоронець медзакладу – перебуває у СІЗО.
2 червня міський голова Києва Віталій Кличко повідомив про ухвалене рішення щодо цілодобового доступу до укриттів у місті.
Уряд ініціював перевірку усіх укриттів в Україні.
Розвідка Британії: у травні РФ атакувала Україну 300 дронами Shahed – це наймасовіше застосування
Протягом травня 2023 року Росія запустила понад 300 іранських ударних безпілотних літальних апаратів Shahed проти України, це найінтенсивніше використання цієї системи озброєнь на сьогодні, повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані своєї розвідку.
«Ймовірно, Росія запускає так багато БПЛА, намагаючись змусити Україну випустити запаси цінних передових ракет протиповітряної оборони. Навряд чи Росія досягла особливого успіху: Україна нейтралізувала щонайменше 90% БПЛА, що атакували, використовуючи переважно свою старішу та дешевшу зброю протиповітряної оборони та радіоелектронні перешкоди», – йдеться у повідомленні.
У британській розвідці зауважують, що Росія також, ймовірно, намагалася завдати ударів по українських силах далеко за лінією фронту, однак Москва продовжує бути «дуже неефективною у враженні динамічних цілей на дальності через погані процеси наведення».
Росія втратила понад 210 тисяч військових від лютого 2022 року – Генштаб ЗСУ
Росія минулої доби втратила 410 своїх військових, загалом від початку повномасштабного вторгнення сягнули близько 210 350 осіб, повідомляє 5 червня Генеральний штаб Збройних сил України.
У Генштабі також навели дані про втрати російської техніки:
- танки – 3848 (+11 за минулу добу)
- бойові броньовані машини – 7523 (+11)
- артилерійські системи – 3567 (+12)
- РСЗВ – 584 (+1)
- засоби ППО – 349 (+5)
- літаки – 313
- гелікоптери – 298
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3189 (+14)
- крилаті ракети – 1136(+4)
- кораблі/катери – 18
- автомобільна техніка та автоцистерни – 6312 (+7)
- спеціальна техніка – 484 (+5)
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
1 травня Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі повідомив, що російські військові за останні п’ять місяців війни проти України у боях у районі Бахмуту та інших регіонах України зазнали втрат у 100 тисяч осіб.
Радіо Свобода Weekly: Зеленський заявив, що Україна готова до контрнаступу
Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.
Україна готова до контрнаступу – президент
Україна готова до контрнаступу, щоб звільнити територію від російських військових, зазначив президент Володимир Зеленський в інтерв’ю The Wall Street Journal.
За словами глави держави, українська армія отримала «не все озброєння, на яке сподівалася, але чекати більше не можна». Зеленський попередив, що «операція може зайняти тривалий час і дорого обійтися».
«Ми твердо віримо, що нам це вдасться. Я не знаю, скільки це займе часу. Це може піти різними шляхами, абсолютно різними. Але ми збираємося це зробити, і ми готові», – заявив президент. Про це тут
В окупованому Криму по телебаченню показали ролик про контрнаступ України
В ефірі кількох кабельних телеканалів в окупованому Росією Криму 4 червня показали ролик Міноборони України про те, що Україна розпочне контрнаступ без повідомлення про це.
Держприкордонслужба України у телеграмі написала: «Кібербавовна у Криму. Декілька кабельних операторів у Криму відключають сигнал через те, що добрі люди хакнули ТБ-трансляції».
Раніше Міноборони України опублікувало ролик, в якому від імені українських військових є прохання дотримуватись інформаційної тиші. Про це тут
Данілов про події у Бєлгородській області РФ: «це тільки початок»
Секретар Ради національної оборони України Олексій Данілов, коментуючи події у Бєлгородській області РФ, заявив, що «це тільки початок».
«Це ж не перший випадок, коли росіяни зі зброєю в руках ідуть захищати свою країну. Звикаємо до цього. Я неодноразово наголошував – мають право… Я впевнений, що це тільки початок – далі буде. Це буде не тільки Бєлгород. Ви ж бачите, що там відбувається – то дрони самі по собі по Москві починають запускати, то ще щось. Дивна країна», – сказав він в ефірі Радіо Свобода.
Секретар РНБО наголосив, що процес фрагментації Росії почався 24 лютого, «коли ці божевільні вирішили напасти на нашу країну». Текст інтерв’ю за лінком